Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση απο το Parents


Recommended Posts

Kalispera koritsiaaa. Pos iste ? @INA16 kalosorises kali m euxome oloyixa na erthi sintoma to sporaki sas. Ego ime ptoma ekana doulies kai to parakana avrio exo genethlia kai tha exoume trapezi. Ouf ginome 32 :-(.  Oso gia ta xapakia pou legate ego sti arxi eperna sidiro foliko kai progesteroni giati ixa ema kai kafetia.  Deutero trimino eperna mono vitamines kai pros to telos tou deuterou triminou xekinisa azvestio sidiro magnisio kai polivitamines an thimame kala. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 40,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ungry girl

    2701

  • Nati85

    2289

  • elenakii22

    2033

  • alina80

    1980

13 ώρες πρίν, Alekagala είπε:

Καλημέρα.....!!!  Τελεια τα νεα σου άνι μου!!!  Εγω σε δημοσιο και στον ιδιο γιατρο θα ξεγεννησω και το τριτο....  Οπως ειπε και η ελενα και εδω στο νοσοκομειο μας δεν εχει ολες τις ειδικότητες απλως ο γυναικολόγος μου ερχεται σε τηλεφωνική επαφη με τους αλλους δυο γιατροους που εχω ρευματολογο ενδοκρι ολογο και μαζι μου αλλάζουν χάπια η αλλες παραπανω εξετάσεις! 

Πολυ νωρις σου εδωσε βιταμίνες.... Ιδιαιτερα το μαγνησιο....  Για τσέκαρε το! 

Λοιπον σημερα πηρα τα φαρμακα..ειναι μαγνγησιο, φυλικο οξυ με σιδηρο σε ενα και υποθετα utrogestan που ειναι φυσικη προγερστερονη. Αυτα! 

Σε ποιο νοσοκομειο θα πας αν επιτρεπεται?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Ani ani είπε:

Λοιπον σημερα πηρα τα φαρμακα..ειναι μαγνγησιο, φυλικο οξυ με σιδηρο σε ενα και υποθετα utrogestan που ειναι φυσικη προγερστερονη. Αυτα! 

Σε ποιο νοσοκομειο θα πας αν επιτρεπεται?

Ενταξει μια χαρα στα εδωσε....  Προφανως επειδη ειναι το πρωτο σου φοβήθηκε και για τα πονακια! Φολικό θα το πέρνεις καθ'όλη την διαρκεια της εγκυμοσύνης σου μεχρινκαι που θα γεννήσεις και εγω περνώ! 

Σε δημοσιο αλλα ειμαι σε νησι!  Δεν γνωριζω καθολου απο αθηνα!!!! 


iFxFp2.pngw1NGp2.pngo7ZFp3.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, elenakii22 είπε:

ειχες ελλειψη σε κατι??ξερεις τι αλλο εχω εγω αν σηκωθω γρηγορα με ποναει κατω..οχι πονος ακριβως σαν να τραβιεται!

Αυτό νομίζω είναι οι κλασικές κράμπες Επειδή μεγαλώνει η μήτρα.. 

13 ώρες πρίν, Nati85 είπε:

Ναι άστο μην το σκέφτεσαι καλα κανεις ας κυλήσουν  ανέμελα οι μερες.

@Ani ani συγχαρητήρια!!χαιρομαι οταν ολα πανε καλα! Μας δίνεται θετική ενεργεια!θα ακούσετε και καρδούλα σε λίγες μερες! Μαγνήσιο έπαιρνα και εγω σχετικά νωρίς με πονούσε πολυ η μέση μου απο την αρχή και πιο μετά πάθαινα κράμπες και μου το έδωσε. Σίδηρο και αςβεςτιο Λογικά θα τα πάρεις πιο μετά.ξερω άλλες κοπέλες που δεν πήραν καθόλου μαγνήσιο.εμενα με βοήθησε πάντως αλλα κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική.

Μαγνησίο εμένα Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν μ έδωσε..Γενικά στη πρώτη έπαιρνα μόνο φολικο Κ μετά Τον έβδομο σίδηρο..γτ τότε έπεσε ο σίδηρος.. Όταν τη ρώτησα ν πάρω ασβέστιο ή μαγνήσιο μ είπε ότι δεν υπάρχει λόγος ν με φορτώσει με χάπια χωρίς λόγο..Κ Πως ασβέστιο επειδή είμαι νέα δεν το χρειαζόμαι προς το παρόν γτ το παίρνω από τη καθημερινη Διατροφή.. Στις επόμενες εγκυμοσύνες.Στη δεύτερη εγκυμοσύνη ξεκίνησα με φιλικό Κ σίδηρο..σίδηρο γτ έπεσε η Μια εγκυμοσύνη αμέσως μετά την άλλη Κ λόγω καισαρικής μ έδωσε από νωρίς γτ Δεν είχε προλάβει ν ανέβει κιόλας.. Στη συνέχεια τέλος του τέταρτου μήνα Κ αρχές πέμπτου είχα συσπάσεις Κ κράμπες έντονες Κ μ έδωσε Κ μαγνήσιο για αρχή..μ είπε για τις συσπάσεις ας ξεκινήσω με μαγνήσιο Κ βλέπουμε..βέβαια δεν το παίρνω ευλαβικά οπότε συσπάσεις εχω Π Κ Π ακόμα Κ όταν κάθομαι.. πλέον όμως νομίζω Κ σύμφωνα με τις εβδομάδες Π βρισκόμαι είναι φυσιολογικό ν έχω..Θ φανεί.. Και Στις δύο εγκυμοσύνες έπαιρνα χάπι για το στομάχι γτ είχα μια ευαισθησία από Πριν Κ με τις καουρες Κ τους. Εμετους έγινε τ στομάχι μ μια πληγή.. Η μόνη λυση Δυστυχώς το χάπι.. Αλλιώς εννιά μήνες νηστικη θ Έμενα..

Σμρ πόνεσε Κ λίγο η μέση μ είχα Κ συσπασουλες πάλι.. ξάπλωσα λίγο Γιατί με πήγε τρεις Κ μια.. αν συνεχιστεί Κ αύριο αυτό Θ πάρω τη γιατρό.. Έχω την άλλη Πέμπτη ραντεβού Κ λέω μήπως περίμενα μέχρι τότε.Αλλά το ρισκάρεις? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

τι κάνουν τα κορίτσια μου?οι εγκυμονούσες καλα Νέα βλεπω Ε! αχ να σας πω τι επαθαααα!!!!!! Μην σας τύχει αυτό όσες προσπαθείτε για εγκυμοσύνη χαχαχα. μου ήρθε περίοδος τελείωσε και τα δεκατα συνεχίζουν.Δεν είμαι έγκυος όμως.Μπορεί να έτυχε να έχω δεκατα..Αυτό που έπαθα δεν περιγράφεται.χαχαχα. Έχω σπίτι πολλααααα τεστ οωρηξιας.Και είχε μείνει ένα εγκυμοσυνης.παίρνω λοιπόν ένα τεστ οωρηξιας να ξεκινήσω τον κύλο μου.και ειχα ορκιστει οτι δεν θα ξαναπαρω τεστ εγκυμοσυνης αν δν δω καθυστερηση.παιρνω λοιπον και το στικακι της εγκυμοσυνης.και το κανω για να φεύγει.καθώς τα βυθιζω και τα μουσκευω τα βάζω κολλητά το ένα δίπλα στο άλλο.Και τι έγινε????? βγήκε δεύτερη γραμμή στο τεστ εγκυμοσυνης.Αυτή που τόσο καιρό περιμενω να δω!!!! Αλλά βγήκε επειδη μάλλον επειδη τα είχα κολλητά τα τεστ και πήγε λίγο φάρμακο από το τεστ ωορρηξίας και κοκκινησε και αυτή .χαχαχαχα έλεος.μονο σε μένα συμβαίνουν αυτά !!!!!!!!!!! με δουλεύουνε και τα τεστ Τώρα :cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , λουπιτα είπε:

τι κάνουν τα κορίτσια μου?οι εγκυμονούσες καλα Νέα βλεπω Ε! αχ να σας πω τι επαθαααα!!!!!! Μην σας τύχει αυτό όσες προσπαθείτε για εγκυμοσύνη χαχαχα. μου ήρθε περίοδος τελείωσε και τα δεκατα συνεχίζουν.Δεν είμαι έγκυος όμως.Μπορεί να έτυχε να έχω δεκατα..Αυτό που έπαθα δεν περιγράφεται.χαχαχα. Έχω σπίτι πολλααααα τεστ οωρηξιας.Και είχε μείνει ένα εγκυμοσυνης.παίρνω λοιπόν ένα τεστ οωρηξιας να ξεκινήσω τον κύλο μου.και ειχα ορκιστει οτι δεν θα ξαναπαρω τεστ εγκυμοσυνης αν δν δω καθυστερηση.παιρνω λοιπον και το στικακι της εγκυμοσυνης.και το κανω για να φεύγει.καθώς τα βυθιζω και τα μουσκευω τα βάζω κολλητά το ένα δίπλα στο άλλο.Και τι έγινε????? βγήκε δεύτερη γραμμή στο τεστ εγκυμοσυνης.Αυτή που τόσο καιρό περιμενω να δω!!!! Αλλά βγήκε επειδη μάλλον επειδη τα είχα κολλητά τα τεστ και πήγε λίγο φάρμακο από το τεστ ωορρηξίας και κοκκινησε και αυτή .χαχαχαχα έλεος.μονο σε μένα συμβαίνουν αυτά !!!!!!!!!!! με δουλεύουνε και τα τεστ Τώρα :cool:

Μηπως να κανεις αλλο ενα τεστ?? Περιεργο μου φαινετε πως πηρε χρωμα κ το αλλο? Εισαι σιγουρη? 

Αυτα χρωματιζουν με ορμονες γιαυτο. Μαλλον πρεπει να ξανακανεις τα δεκατα αν συνεχιζουν δεν ειναι τυχαια δεν εχουμε δεκατα ετσι για μερες τυχαια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , linaa είπε:

Μηπως να κανεις αλλο ενα τεστ?? Περιεργο μου φαινετε πως πηρε χρωμα κ το αλλο? Εισαι σιγουρη? 

Αυτα χρωματιζουν με ορμονες γιαυτο. Μαλλον πρεπει να ξανακανεις τα δεκατα αν συνεχιζουν δεν ειναι τυχαια δεν εχουμε δεκατα ετσι για μερες τυχαια.

καλέ μου ήρθε περίοδος κανονικά.Δεν ήταν αίμα εμφυτευσης σαν ελαφριά περίοδος όπως λένε .περιοδος κανονικότατα. Η lh που έχει πάνω το αντιδραστηριο μουσκευτηκε και προχώρησε και παραδίπλα.αχ μην με βάζεις σε σκέψεις!!!!! Εγώ το έγραψα να γελάσουμε .λεεεεες???χαχαχαχ. Και η περίοδος????Πώς δικαιολογείται!Όχι καλε αποκλείεται.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , λουπιτα είπε:

καλέ μου ήρθε περίοδος κανονικά.Δεν ήταν αίμα εμφυτευσης σαν ελαφριά περίοδος όπως λένε .περιοδος κανονικότατα. Η lh που έχει πάνω το αντιδραστηριο μουσκευτηκε και προχώρησε και παραδίπλα.αχ μην με βάζεις σε σκέψεις!!!!! Εγώ το έγραψα να γελάσουμε .λεεεεες???χαχαχαχ. Και η περίοδος????Πώς δικαιολογείται!Όχι καλε αποκλείεται.

Καποιες εγκυμοσυνες εχουν αρκετο αιμα στην αρχη. Μα ετσι οπως ειναι τα τεστακια ειναι παραξενο να χρωματιστουν το ενα απτο αλλο. Κ αλλη ορμονη εχει το ενα αλλη το αλλο εγω θα ξαναεκανα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , λουπιτα είπε:

καλέ μου ήρθε περίοδος κανονικά.Δεν ήταν αίμα εμφυτευσης σαν ελαφριά περίοδος όπως λένε .περιοδος κανονικότατα. Η lh που έχει πάνω το αντιδραστηριο μουσκευτηκε και προχώρησε και παραδίπλα.αχ μην με βάζεις σε σκέψεις!!!!! Εγώ το έγραψα να γελάσουμε .λεεεεες???χαχαχαχ. Και η περίοδος????Πώς δικαιολογείται!Όχι καλε αποκλείεται.

Βρε δεν κανεις τεστακι η χοριακη και εμενα περιεργο μου ακούγεται!

Λοιπον πηγα στον γιατρο και μου εγραψε και εμένα ενα σωρο εξετασεις γενικη αιματος ουρων θυρεοειδη  τα αντισώματα β12βιταμινη d και πολλα αλλα που δεν τα θυμαμαι. Και υπερηχο.τον ρωτησα κοριτσια για την tsh αλλα μου ειπε δεν ειναι λογος υπογονιμοτητας αυτη η τιμη.ε δεν ξερω τι να πω! Θα παρω και δευτερη γνωμη

1 hour ago, oneira_glyka είπε:

Αυτό νομίζω είναι οι κλασικές κράμπες Επειδή μεγαλώνει η μήτρα.. 

Μαγνησίο εμένα Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν μ έδωσε..Γενικά στη πρώτη έπαιρνα μόνο φολικο Κ μετά Τον έβδομο σίδηρο..γτ τότε έπεσε ο σίδηρος.. Όταν τη ρώτησα ν πάρω ασβέστιο ή μαγνήσιο μ είπε ότι δεν υπάρχει λόγος ν με φορτώσει με χάπια χωρίς λόγο..Κ Πως ασβέστιο επειδή είμαι νέα δεν το χρειαζόμαι προς το παρόν γτ το παίρνω από τη καθημερινη Διατροφή.. Στις επόμενες εγκυμοσύνες.Στη δεύτερη εγκυμοσύνη ξεκίνησα με φιλικό Κ σίδηρο..σίδηρο γτ έπεσε η Μια εγκυμοσύνη αμέσως μετά την άλλη Κ λόγω καισαρικής μ έδωσε από νωρίς γτ Δεν είχε προλάβει ν ανέβει κιόλας.. Στη συνέχεια τέλος του τέταρτου μήνα Κ αρχές πέμπτου είχα συσπάσεις Κ κράμπες έντονες Κ μ έδωσε Κ μαγνήσιο για αρχή..μ είπε για τις συσπάσεις ας ξεκινήσω με μαγνήσιο Κ βλέπουμε..βέβαια δεν το παίρνω ευλαβικά οπότε συσπάσεις εχω Π Κ Π ακόμα Κ όταν κάθομαι.. πλέον όμως νομίζω Κ σύμφωνα με τις εβδομάδες Π βρισκόμαι είναι φυσιολογικό ν έχω..Θ φανεί.. Και Στις δύο εγκυμοσύνες έπαιρνα χάπι για το στομάχι γτ είχα μια ευαισθησία από Πριν Κ με τις καουρες Κ τους. Εμετους έγινε τ στομάχι μ μια πληγή.. Η μόνη λυση Δυστυχώς το χάπι.. Αλλιώς εννιά μήνες νηστικη θ Έμενα..

Σμρ πόνεσε Κ λίγο η μέση μ είχα Κ συσπασουλες πάλι.. ξάπλωσα λίγο Γιατί με πήγε τρεις Κ μια.. αν συνεχιστεί Κ αύριο αυτό Θ πάρω τη γιατρό.. Έχω την άλλη Πέμπτη ραντεβού Κ λέω μήπως περίμενα μέχρι τότε.Αλλά το ρισκάρεις? 

Οχι μην το ρισκαρεις ενα τηλεφωνακι να το παρεις να ρωτησεις για να εισαι και εσυ ηρεμη! Εμενα λογω δουλειας και ορθοστασιας παντα με πονουσε πολυ η μεση μου και της εκανα ολο παραπονα και μου ελεγε αν σε ποναει οπως στην περιοδο η μεση ειναι συσπασεις της μητρας αν σε ποναει οπως οταν εισαι πολυ κουρασμενη απο την δουλεια δεν ειναι συσπάσεις αλλα επαιρνα το μαγνησιο να ειναι ησυχο το κεφαλι μου!

  • Μου αρέσει 1

e6OVp3.pngExilp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Garifalia1 είπε:

Kalispera koritsiaaa. Pos iste ? @INA16 kalosorises kali m euxome oloyixa na erthi sintoma to sporaki sas. Ego ime ptoma ekana doulies kai to parakana avrio exo genethlia kai tha exoume trapezi. Ouf ginome 32 :-(.  Oso gia ta xapakia pou legate ego sti arxi eperna sidiro foliko kai progesteroni giati ixa ema kai kafetia.  Deutero trimino eperna mono vitamines kai pros to telos tou deuterou triminou xekinisa azvestio sidiro magnisio kai polivitamines an thimame kala. 

Ειμαστε συνομηλικες! Και εγω τον δεκεμβριο γινομαι 32! Μιας και εχει περασει η ωρα χρονια σου πολλαααααα! Ευχομαι υγεια ευτυχια και οτι αλλο επιθυμεις να το αποκτησεις!

  • Μου αρέσει 1

e6OVp3.pngExilp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Alekagala είπε:

Ενταξει μια χαρα στα εδωσε....  Προφανως επειδη ειναι το πρωτο σου φοβήθηκε και για τα πονακια! Φολικό θα το πέρνεις καθ'όλη την διαρκεια της εγκυμοσύνης σου μεχρινκαι που θα γεννήσεις και εγω περνώ! 

Σε δημοσιο αλλα ειμαι σε νησι!  Δεν γνωριζω καθολου απο αθηνα!!!! 

Καλημερα! Μια χαρα! Μακαρι να εμενα και εγω σε νησι και ας ειχα αγνοια απο την Αθηνα! Θα ηρεμεις και με τη θαλασσα! Βλεπεις περιγραφω μονο τα θετικα! :-)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου! 

@Garifalia1 χρόνια πολλά! Ότι επιθυμείς να έρθει γρήγορα, να χαίρεσαι και να προσέχεις τον εαυτό σου. Και μην ακούω ουφ για τα 32! Μικρή κοπέλα. 

@INA16 Καλωσήρθες στην παρέα. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και εύχομαι γρήγορα και το δεύτερο, αφού το θέλετε.

@λουπιτα δεν κάνεις άλλο ένα τεστ καλού κακού; Έτσι για σιγουριά...

Εγώ δεν έχω νέα. Έχω αρχίσει τα τεστ ωορρηξιας, δεν έχω δει ακόμα θετικό (λογικο, είναι νωρίς) παρόλα αυτά προσπαθώ εντατικά αφού είμαι σε αυτό που λέμε "γόνιμες μέρες". 

Έχω υψηλές προσδοκίες αυτό το μήνα. Έχω τσιμπήματακια αριστερά και ελπίζω ότι σημαίνει ότι η ωορρηξία θα γίνει επίσης αριστερά (η "καλή" μου πλευρά, θεωρητικά τουλάχιστον). Και επειδή είναι έντονα μερικές φορές αυτα τα πονάκια το αποδίδω (τελείως αυθαίρετα) στο ότι έχουν αρχίσει να αποδίδουν οι βιταμίνες. Ο γιατρός μου είπε ότι στο τρίμηνο λήψης τους επηρεάζουν τον οργανισμό, και ότι βοηθούν στην πάχυνση του ενδομητρίου το οποίο με τη σειρά του βοηθάει στη σύλληψη (αν τα εχω καταλάβει καλά). Συν ότι και το σπέρμα του καλού μου θα έχει δυναμώσει όσο να πεις με τις βιταμίνες (καλό ήταν, αλλά είχε περιθώρια βελτίωσης). Λίγο το καλοκαίρι, λίγο η αναμονή των διακοπών, όπως καταλαβαίνετε κρατάω ηθικό (και ανήθικο είναι απαραίτητο) ψηλά και είμαι αισιόδοξη!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσιααα!!

@λουπιτα μου και γω θα λεγα να κάνεις ένα τεστάκι ακόμα!!Τα δέκατα είναι πολύ σπαστικά!!!

@Nati85μου ποτε θα κάνεις τις εξετάσεις?Μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό που σου είπε για την tsh.Εχω φίλη μαία που εργάζεται σε γυναικολόγο και μου είχε πει ότι πρέπει να είναι κάτω από 2,5.Επίσης μου είχε πει ότι γενικά σε μια εγκυμοσύνη πρέπει ο θυροειδής να είναι ρυθμισμένος.Οπως λες και μια δεύτερη γνώμη δεν είναι κακή.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Alekagala είπε:

Ενταξει μια χαρα στα εδωσε....  Προφανως επειδη ειναι το πρωτο σου φοβήθηκε και για τα πονακια! Φολικό θα το πέρνεις καθ'όλη την διαρκεια της εγκυμοσύνης σου μεχρινκαι που θα γεννήσεις και εγω περνώ! 

Σε δημοσιο αλλα ειμαι σε νησι!  Δεν γνωριζω καθολου απο αθηνα!!!! 

Καλημερα! Μια χαρα! Μακαρι να εμενα και εγω σε νησι και ας ειχα αγνοια απο την Αθηνα! Θα ηρεμεις και με τη θαλασσα! Βλεπεις περιγραφω μονο τα θετικα! :-)

Καλημέρα και σε ολα τα κοριστσια!! Πως ειστε?

Εγω ξεκινησα τα υποθετα utrogestan για την προγεστερονη αλλα με ενοχλησαν λιγο κολπικα..μιας κ ειμαι καπως ευαισθητη εκει κατω..Μπορω να το παρω και σαν χαπι απο το στομα οποτε θα το δοκιμασω ετσι σημερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...