Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Δεκεμβρίου 2017


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια μου τι κανετε? 

Δωρουλιτα μου καταλαβαινω ποσο δυσκολα νιωθεις αλλα φτασαμε ηδη στα μισα. Εγω απλα εχω σταματησει τη δουλεια κ ειμαι σπιτι μου κ κινουμαι κιολας και μου ερχεται να χτυπησω το κεφαλι μου στο τοιχο. Θα περασουμε ομως ολες μας πολυ ομορφα Χριστουγεννα!!

Πηγες στο γιατρο? 

Αlzira μου ελπιζω να εισαι καλυτερα!

Τα υπολοιπα κοριτσια τι κανουν? 

Εγω για το δωματιο θα το σκεφτω το Σεπτεμβριο αρκει να πανε ολα καλα.

Θα το βαψουμε με το αντρουλι μου ( που τωρα τελευταια μου φωναζει πως δεν προσεχω, μαλλον ειναι κ αυτος αγχωμενις) κ θα παρουμε σιγα σιγα τσ απαραιτητα.Μ αρεσει το λιλα αλλα θα δουμε.

Σας φιλω πολυ πολυ

  • Μου αρέσει 1

RaMVp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , tina26 είπε:

Γειας σας κοριτσια

Μολις πηρα τις εξετασεις και ο αιματοκριτης απο 37 επεσε στο 30 μεσα σε ενα μηνα. Δεν ειναι μεγαλη η πτωση η μου φαινεται???

Χαχαχαχα εμενα απο 40 πηγε 32μου δωσε πρωι βραδυ σίδηρο κ μου πε οτι ειναι φυσιολογικό...


%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Eutuxia25 είπε:

Χαχαχαχα εμενα απο 40 πηγε 32μου δωσε πρωι βραδυ σίδηρο κ μου πε οτι ειναι φυσιολογικό...

Εμενα δεν μου εχει δωσει τπτ ακομα αλλα τωρα που θα του τις παω και θα τα δει ολα κατεβασμενα σιγουρα θα μου δωσει. Χιχιιχι ευχαριστω για την απαντηση

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tina26 είπε:

Γειας σας κοριτσια

Μολις πηρα τις εξετασεις και ο αιματοκριτης απο 37 επεσε στο 30 μεσα σε ενα μηνα. Δεν ειναι μεγαλη η πτωση η μου φαινεται???

Καλησπέρα σας!! 

Έχει πέσει σίγουρα αν δεν παίρνεις σίδηρο Όμως λογικό κ επόμενο ήταν να έπεφτε. Επικοινώνησε το με τον γιατρό σου, θα σου δώσει σίγουρα κ εσένα τον σίδηρο σου κ όλα Καλά! Σε όλες μας συμβαίνει ας μην αγχωνομαστε χωρίς σοβαρό λόγο :))

Κ παρεμπιπτόντως να που υπάρχουν κ άλλοι γιατροί που δεν δίνουν συμπληρώματα/φάρμακα προληπτικά όπως οι περισσότεροι. 

Για τα χρώματα αγοριών/κοριτσιών Γενικά υπάρχει η τάση τελευταία να φεύγουμε από το ροζ/γαλάζιο κ βγάζουν πολλά πράσινα, κίτρινα, κόκκινα, καφέ κλπ. Είναι κάποια μαγαζιά που προωθούν πολύ διαφορετικά χρώματα. Δεν νομίζω ότι το χρώμα είναι αυτό που καθορίζει το φύλο.. Αλλά σε όσες δεν αρέσει το ροζ σκεφτείτε κ το λιλά Όπως είπε η @lizaki1111 που είναι πολύ όμορφο επίσης!


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, IoannaMas είπε:

 

Τελικά δεν πήγα στον γιατρό απλά κοιμήθηκα κάμποσες ώρες και λίγο ηρέμησα , ελπίζω να μην είναι μόνιμο αυτό από εδώ και πέρα. Θα τον ξαναπάρω αύριο τηλέφωνο μήπως και μου πει τι να κανω. Γενικά φοβάμαι πολύ με τα θέματα υγείας και πανικοβαλλομαι , ειδικά τώρα που κάθε τι είναι καινούριο.

Το λιλά μου αρέσει πολύ , πιο πολύ όμως σκέφτομαι να το κάνω πράσινο και να ζωγραφίσω λουλούδια και χόρτα. 

Δευτέρα θα πάω για εξετάσεις αίματος να δω που πήγε ο αιματοκρίτης γιατί ξεκίνησα με 31 αν θυμάμαι καλά. 


MugJp2.png 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, tina26 είπε:

Γειας σας κοριτσια

Μολις πηρα τις εξετασεις και ο αιματοκριτης απο 37 επεσε στο 30 μεσα σε ενα μηνα. Δεν ειναι μεγαλη η πτωση η μου φαινεται???

Σαν κ μένα. Έχω πάθει λίγο σοκ . Τώρα το πίνω με άδειο στομάχι μέχρι να πάω στον γιατρό να δω τι θα μου πει . Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου δεν είχα τέτοια πτώση. Πάλι χαμηλά το είχα αλλά έπεφτε σταθερά σιγά σιγά μέχρι να γεννήσω. Όχι κ 30 όμως από τώρα :-(


V9dDp3.pngw6VRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα όλη μέρα!!!

@Elpidaaa μου δεν επινες σίδηρος με άδειο στομάχι?είχα 36 στις πρώτες εξετάσεις και τώρα 37.Στο ίδιο εργαστήριο έκανες τις εξετάσεις πριν και τώρα?Εγώ το πίνω στις 6.30 κοιμάμαι πάλι τις περισσότερες φορές και μετά από τις 8.30 τρώω .τρώω όμως και κρέας και αρακά,φακές αυγά.χρειαζεται και το κρέας. Ξηρούς καρπούς αμύγδαλα φυστικια ξερά φρούτα δαμάσκηνα,βερίκοκα,χουρμάδες.

 


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , ERIANTON είπε:

Καλή μέρα όλη μέρα!!!

@Elpidaaa μου δεν επινες σίδηρος με άδειο στομάχι?είχα 36 στις πρώτες εξετάσεις και τώρα 37.Στο ίδιο εργαστήριο έκανες τις εξετάσεις πριν και τώρα?Εγώ το πίνω στις 6.30 κοιμάμαι πάλι τις περισσότερες φορές και μετά από τις 8.30 τρώω .τρώω όμως και κρέας και αρακά,φακές αυγά.χρειαζεται και το κρέας. Ξηρούς καρπούς αμύγδαλα φυστικια ξερά φρούτα δαμάσκηνα,βερίκοκα,χουρμάδες.

 

Ειμαι υπερβολικη που δεν τρωω φιστικια; Κατι εχω διαβασει για αλλεργιες για το μωρο. Εσυ τρως κανονικα;


tt1db33b

Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα!! 

Ναι κ εγώ νομίζω ότι κάνουν πολύ καλό οι ξηροί καρποί, αν κ αμύγδαλα παίρνουμε περισσότερο. Για το σίδηρο εμένα μου είπε ο γιατρός νηστική μια ώρα πριν κ μια ώρα μετά αλλά δεν το τηρώ κ κατά γράμμα γιατί είναι απίστευτα δυσκολο να μείνω νηστική για 2 ώρες, όλο κ κάτι θα μασουλησω... Πρόβλημα κ αυτό χαχαχαχα. 

Πάντως η παλιά μου γιατρός έλεγε να μην κοιτάω τον αιματοκρίτη αλλά την αιμοσφαιρίνη(δεν είναι σίγουρη αν λέγεται έτσι) δηλ εκείνη την τιμή που είναι κάπου 11.. Έλεγε ότι αυτό μας ενδιαφέρει να μην είναι κάτω από 11 κ όχι αυτό που κοιτάμε εμείς (το 30,35 κλπ)


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια!

μια φίλη μου κ συναδέλφος μου δεν επαιρνε συμπληρώματα απο πεποίθηση. Έτρωγε ομως καθημερινά πολλούς ξηρούς καρπούς κ κόκκινο κρεας σε μορφή κιμα, σπαράγγια,σπανάκι κλπ.

πηγαμε χτες στον γιατρο, τα ράμματα ειναι μια χαρά ο τράχηλος απο κει κ πανω εχει ανοίξει πλήρως. Οποτε πλήρη ακινησία κλπ.. τα γνωστά. 

  • Μου αρέσει 3

1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Αναστασία33 Έχω ΠΗΤ 13.12 κι εγώ κάτω οπίσθιο πλακούντα έχω πάντως. Βέβαια στην αυχενική μου είπαν ότι είναι νωρίς για να κοιτάω τώρα τον πλακούντα. Που θα πάει θα τη φάμε την κλωτσιά

@ERIANTON Εγώ έκανα κανελόνια με σπανάκι ανθότυρο φέτα και μανιτάρια. Λατρεμένη συνταγή όταν θέλω να αποφύγω το κρέας

@Dwroulita85 Κορίτσι μου προσπάθησε να εστιάσεις μόνο στα θετικά.Όλο αυτό γίνεται για να είναι το μωράκι σου καλά. Και κοίτα τι μπορεί να γεμίσει το χρόνο σου όσο είσαι μόνη μπας και περάσει πιο γρήγορα. Είτε είναι βιβλίο,είτε κάποια σειρά ή ταινία. Εσύ δεν επλεκες κιόλας αν θυμάμαι καλά?Δε βολεύει να το κάνεις τώρα?Ή σε κουράζει?

Και θα περάσουν οι μέρες,περνάει ο χρόνος όπως και να'χει.Μη σκέφτεσαι όλα τα αρνητικά που έχεις περάσει,τώρα ήρθε η ώρα για τα θετικά.Σου αξίζει να ζήσεις και κάτι καλό.

@Alzira Αυτά τα πετρώματα όπως τα περιγράφεις τα νιώθω κι εγώ. Η γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικά και είναι οι ανακατατάξεις που γίνονται μέσα μας.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Maria K8 είπε:

@Αναστασία33 Έχω ΠΗΤ 13.12 κι εγώ κάτω οπίσθιο πλακούντα έχω πάντως. Βέβαια στην αυχενική μου είπαν ότι είναι νωρίς για να κοιτάω τώρα τον πλακούντα. Που θα πάει θα τη φάμε την κλωτσιά

@ERIANTON Εγώ έκανα κανελόνια με σπανάκι ανθότυρο φέτα και μανιτάρια. Λατρεμένη συνταγή όταν θέλω να αποφύγω το κρέας

@Dwroulita85 Κορίτσι μου προσπάθησε να εστιάσεις μόνο στα θετικά.Όλο αυτό γίνεται για να είναι το μωράκι σου καλά. Και κοίτα τι μπορεί να γεμίσει το χρόνο σου όσο είσαι μόνη μπας και περάσει πιο γρήγορα. Είτε είναι βιβλίο,είτε κάποια σειρά ή ταινία. Εσύ δεν επλεκες κιόλας αν θυμάμαι καλά?Δε βολεύει να το κάνεις τώρα?Ή σε κουράζει?

Και θα περάσουν οι μέρες,περνάει ο χρόνος όπως και να'χει.Μη σκέφτεσαι όλα τα αρνητικά που έχεις περάσει,τώρα ήρθε η ώρα για τα θετικά.Σου αξίζει να ζήσεις και κάτι καλό.

@Alzira Αυτά τα πετρώματα όπως τα περιγράφεις τα νιώθω κι εγώ. Η γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικά και είναι οι ανακατατάξεις που γίνονται μέσα μας.

Να σαι καλα μαρακι! Ναι κ έπλεκα κέντησα μαξιλαρακι. Τωρα δεν κανω τιποτα. Λες κ επαθα κατάθλιψη ειμαι. 

Ναι εχει δικιο. Ειναι το θαύμα μου, σώθηκε κ αυτο πρεπει να βλεπω. 

Χτες την ειδα, κουνιόταν. Εγινε κ 280γραμμαρια. Σίγουρα απο τον μπαμπα της τα πηρε ολα! Οπως κ την μύτη! Αχαχα Δυστυχως αυτα που περασα δεν ξεχνιούνται εύκολα αλλα οταν την κρατησω γερη θα απαλύνει τον πολυ πόνο. 

Εσυ πως εισαι; 

  • Μου αρέσει 3

1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, IoannaMas είπε:

Καλή μέρα!! 

Ναι κ εγώ νομίζω ότι κάνουν πολύ καλό οι ξηροί καρποί, αν κ αμύγδαλα παίρνουμε περισσότερο. Για το σίδηρο εμένα μου είπε ο γιατρός νηστική μια ώρα πριν κ μια ώρα μετά αλλά δεν το τηρώ κ κατά γράμμα γιατί είναι απίστευτα δυσκολο να μείνω νηστική για 2 ώρες, όλο κ κάτι θα μασουλησω... Πρόβλημα κ αυτό χαχαχαχα. 

Πάντως η παλιά μου γιατρός έλεγε να μην κοιτάω τον αιματοκρίτη αλλά την αιμοσφαιρίνη(δεν είναι σίγουρη αν λέγεται έτσι) δηλ εκείνη την τιμή που είναι κάπου 11.. Έλεγε ότι αυτό μας ενδιαφέρει να μην είναι κάτω από 11 κ όχι αυτό που κοιτάμε εμείς (το 30,35 κλπ)

Η αιμοσφαιρίνη χ 3 μας κάνει τον αιματοκρίτη.Έτσι υπολογίζετε.Εγώ έχω 12,6 αιμοσφαιρίνη και ο αιματοκρίτης 37,4

1 ώρα πρίν, Αναστασία33 είπε:

Ειμαι υπερβολικη που δεν τρωω φιστικια; Κατι εχω διαβασει για αλλεργιες για το μωρο. Εσυ τρως κανονικα;

Δεν τρώω πολύ συχνά αλλά έχω φάει.Έχω ακούσει για αυτό που λες ,όντως.

  • Μου αρέσει 1

4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Dwroulita85 είπε:

Να σαι καλα μαρακι! Ναι κ έπλεκα κέντησα μαξιλαρακι. Τωρα δεν κανω τιποτα. Λες κ επαθα κατάθλιψη ειμαι. 

Ναι εχει δικιο. Ειναι το θαύμα μου, σώθηκε κ αυτο πρεπει να βλεπω. 

Χτες την ειδα, κουνιόταν. Εγινε κ 280γραμμαρια. Σίγουρα απο τον μπαμπα της τα πηρε ολα! Οπως κ την μύτη! Αχαχα Δυστυχως αυτα που περασα δεν ξεχνιούνται εύκολα αλλα οταν την κρατησω γερη θα απαλύνει τον πολυ πόνο. 

Εσυ πως εισαι; 

Μόλις την κρατήσεις θα τον ξεχάσεις τελείως τον πόνο σου ! 280 γρ ? Τέλεια γεματουλα η μπουμπού σου. Τι ωραίο που είναι όταν πηγαίνουμε και τα βλέπουμε σα να μου έχει λείψει πάλι ! 

  • Μου αρέσει 2

MugJp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...