Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Δεκεμβρίου 2017


Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , Αναστασία33 είπε:

Ενα σωρο χρειαζομαστε, δεν ξερουμε απο που να αρχισουμε για να ειμαι ειλικρινης. Θα περιμενω και τη β επιπεδου βεβαια και μετα θα προσπαθησω να βαλω μια σειρα...

Ισως εσεις που ειστε ηδη μαμαδες μας βοηθησετε να φτιαξουμε μια λιστα με τα απαραιτητα.

Καλά μη πιστεύεις ότι χρειάζονται όλα όσα πουλάνε τα μαγαζιά. Κατα τη γνώμη μου κάποια είναι εντελώς άχρηστα εκτός από ειδικές περιπτώσεις. Για όσα δεν είστε σίγουρες καλύτερα αφήστε τα για αφού γεννηθεί το μωρό για να δείτε αν τα χρειαζεστε όντως γιατί είναι κρίμα να πετάμε λεφτά είναι δύσκολοι καιροί.. 


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , IoannaMas είπε:

Καλά μη πιστεύεις ότι χρειάζονται όλα όσα πουλάνε τα μαγαζιά. Κατα τη γνώμη μου κάποια είναι εντελώς άχρηστα εκτός από ειδικές περιπτώσεις. Για όσα δεν είστε σίγουρες καλύτερα αφήστε τα για αφού γεννηθεί το μωρό για να δείτε αν τα χρειαζεστε όντως γιατί είναι κρίμα να πετάμε λεφτά είναι δύσκολοι καιροί.. 

Αυτο πιστευω κι εγω. Αλλα δεν εχω την εμπειρια να ξεχωρισω τις πραγματικες αναγκες απο τα αχρηστα που πλασαρουν τα καταστηματα.


tt1db33b

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Αναστασία33 είπε:

Αυτο πιστευω κι εγω. Αλλα δεν εχω την εμπειρια να ξεχωρισω τις πραγματικες αναγκες απο τα αχρηστα που πλασαρουν τα καταστηματα.

Αν μιλήσεις κ με μεγαλύτερες μανούλες θα σου πουν. Καμία φορά στην λαχτάρα μας να τα πάρουμε όλα κ στον ενθουσιασμό να πάρουμε τα πιο εντυπωσιακά, ξεχνάμε τι πραγματικά θέλει ένα μωρό. Πχ ρούχα με γιακαδες Κ πολλά κουμπιά (ειδικά στην πλάτη δεν βολεύουν) , πολλά φρουφρου για τα κορίτσια κλπ. Δεν βολεύουν όλα αυτά, απλά φορμακια θέλουν με κουμπιά από κάτω για εύκολη αλλαγή πανας. Μετά η ενδοεπικοινωνια που μου λέγανε στο μαγαζί. Να την κάνω τι αφού το μωρό δεν το έχω αλλάξει δωμάτιο καν ακόμα; όλο δίπλα μου το έχω άρα τζάμπα λεφτά θα έδινα αν το είχα πάρει. Νομίζω η ενδοεπικοινωνία χρειάζεται μόνο αν κάποια μανούλα θέλει εξ αρχής το μωρό να κοιμάται στο δωμάτιο του.

Κ επίσης για όσες θέλουν να θηλάσουν αποκλειστικά δε χρειάζεται αποστειρωτης/θερμαντηρας κ μπιμπερο/πιπιλες. Σε τελική ανάλυση αν μετά δεν τα καταφέρεις πας κ τα παίρνεις. Αλλά αν είσαι αποφασισμένη να θηλασεις, άχρηστα θα σου είναι...

  • Μου αρέσει 2

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , IoannaMas είπε:

Αν μιλήσεις κ με μεγαλύτερες μανούλες θα σου πουν. Καμία φορά στην λαχτάρα μας να τα πάρουμε όλα κ στον ενθουσιασμό να πάρουμε τα πιο εντυπωσιακά, ξεχνάμε τι πραγματικά θέλει ένα μωρό. Πχ ρούχα με γιακαδες Κ πολλά κουμπιά (ειδικά στην πλάτη δεν βολεύουν) , πολλά φρουφρου για τα κορίτσια κλπ. Δεν βολεύουν όλα αυτά, απλά φορμακια θέλουν με κουμπιά από κάτω για εύκολη αλλαγή πανας. Μετά η ενδοεπικοινωνια που μου λέγανε στο μαγαζί. Να την κάνω τι αφού το μωρό δεν το έχω αλλάξει δωμάτιο καν ακόμα; όλο δίπλα μου το έχω άρα τζάμπα λεφτά θα έδινα αν το είχα πάρει. Νομίζω η ενδοεπικοινωνία χρειάζεται μόνο αν κάποια μανούλα θέλει εξ αρχής το μωρό να κοιμάται στο δωμάτιο του.

Κ επίσης για όσες θέλουν να θηλάσουν αποκλειστικά δε χρειάζεται αποστειρωτης/θερμαντηρας κ μπιμπερο/πιπιλες. Σε τελική ανάλυση αν μετά δεν τα καταφέρεις πας κ τα παίρνεις. Αλλά αν είσαι αποφασισμένη να θηλασεις, άχρηστα θα σου είναι...

Μαλλον πρεπει να μας κανετε μια λίστα γιατι χαζα θα παρουμε!! Αχαχαχ 

  • Μου αρέσει 1

1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Dwroulita85 είπε:

Μαλλον πρεπει να μας κανετε μια λίστα γιατι χαζα θα παρουμε!! Αχαχαχ 

Κ αυτό δεν είναι εύκολο όμως γιατί κάποια πράγματα είναι κ υποκειμενικά τι χρειάζεται ο καθένας. Όπως το παράδειγμα που είπα με την ενδοεπικοινωνία. Είναι κάποιες μανούλες που λένε ότι θα έχουν το παιδί σε ξεχωριστό δωμάτιο από την πρώτη στιγμή. Αυτές ίσως σου πουν ότι είναι χρήσιμη η ενδοεπικοινωνία. Για μένα ωστόσο είναι εντελώς αχρηστη... 

Πρέπει καθε μανούλα να σκεφτεί πως είναι ο χώρος στο σπίτι, που θα μπει τι, πώς θέλει να μεγαλώσει το μωρό της.. Κ έτσι λιγάκι καταλαβαίνεις τι χρειάζεσαι κ τι όχι. 


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 49 λεπτά , IoannaMas είπε:

Κ αυτό δεν είναι εύκολο όμως γιατί κάποια πράγματα είναι κ υποκειμενικά τι χρειάζεται ο καθένας. Όπως το παράδειγμα που είπα με την ενδοεπικοινωνία. Είναι κάποιες μανούλες που λένε ότι θα έχουν το παιδί σε ξεχωριστό δωμάτιο από την πρώτη στιγμή. Αυτές ίσως σου πουν ότι είναι χρήσιμη η ενδοεπικοινωνία. Για μένα ωστόσο είναι εντελώς αχρηστη... 

Πρέπει καθε μανούλα να σκεφτεί πως είναι ο χώρος στο σπίτι, που θα μπει τι, πώς θέλει να μεγαλώσει το μωρό της.. Κ έτσι λιγάκι καταλαβαίνεις τι χρειάζεσαι κ τι όχι. 

Οκ η ενδοεπικοινωνία ειναι καθαρά που να ειναι η κούνια του μωρού. Προσωπικά θα ηθελα να ξερω τι χρειαζεται για τον αποκλειστικό θηλασμό, τα θηλαστρα, ειδικά μπιμπερό που δεν κόβουν τον θηλασμό κλπ γιατι σίγουρα το δικο μου μωρακι θα ειναι πρόωρο κ επίσης θα πρεπει πρωτα ο θεος μετα τα χριστουγεννα να επιστρέψω στη δουλεια μου. 

Επισης τι ρουχαλάκια πρεπει να παρουμε, τι νούμερα κ σε τι ποσότητες. 

Επισης για προσωπική υγιεινή, τοσο για το μωρακι οσο κ για εμας, θηλές κλπ. 

Κ Ισως υπάρχουν κι αλλα που πρεπει να ρωτήσω αλλα δεν γνωρίζω. 

Σιγουρα θα μου πουν γνωστές αλλα επειδη δεν το εχουμε ανακοινώσει ακομα δεν ρωτώ. Φυσικά πολλοί υποψιάζονται αλλα απο διακριτικότητα δεν ρωτάνε τον σύζυγο. 

 

  • Μου αρέσει 2

1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πολύ υπάρχουν και τα εντελώς απαραίτητα (φαντάζομαι δηλαδή αυτά που συμφωνούν όλοι ) πόσα περίπου ρουχαλακια θα χρειαστούμε και τι νούμερα?  όσο για τα μπιμπερό και τους αποστειρωτες αν είσαι αποφασισμένη να δώσεις δικό σου γάλα μήπως είναι ευκολία να μπορείς να αντλείς κι όλας ? 


MugJp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλες μου, στο νοσοκομείο που θα γεννησετε εχουν καταλογο με τα απαραίτητα που πρέπει να πάρετε μαζί σας? Αν όχι να σας γραψω τα δικά μου. 

Πανω σε αυτό τον κατάλογο να βασίστηκε για να αγοράσετε και τα απαραίτητα για σπίτι. Πχ φορμακια, οχι πολλα στο 0 νούμερο. Τα μωρά μεγαλωνουν πολυ γρήγορα. Μεσα στις 40 μέρες θα αλλαξετε νούμερο. Οχι γιακαδες κ φρουφρου για να μπορουν τα μωρα να κοιμούνται άνετα. Επίσης προτιματε φορμακια που στο λαιμο σταυρωνουν απλα θα δεν εχετε έννοια οτι πνίγετε τι μωρό η οτι ειναι σφιχτο στο λαιμό του. Επίσης προτειματε φορμακια που έχουν πανω η γαντακια. Παρα να εχετε κ γαντακια μαζι σας. Επειδή θα γεννησουμε χειμώνα κ σκουφάκια. 

Αποστηρωτη, κ μπιμπερο καλό είναι να έχουμε σπίτι. Όσες θα κανουν αποκλειστικο θυλασμο ίσως ισως χρειαστεί να δωσετε τσαι αν θέλετε. Οπως επίσης να αποστηρωσετε πιπίλα. Δεν ξέρετε αν θα πιάσει το μωρο ή όχι. 

Επίσης σπιτι εχουμε αποστηρωμενες γαζουλες που θα καθαριζουμε τον ομφαλο του μωρού και τζελ που θα μας πουν στην κλινικη. 

Τα καλλυντικά του μωρού. Γθα μας εξτρα θα πάρουμε αχ πως τα λενε, αυτα που βαζουμε στο στήθος για να προστατευομαστε απο την διαρροή γαλακτος. 

Αν θελετε τον καταλογο που εχω που λετε. 

Ενδοεποικοινωνια δεν χρειάζεται. Δεν νομίζω καμία απο εμάς να έχει το μωρό μόνο του σε αλλο δωμάτιο. Εγω πάντως δεν θα το εκανα. Τοσοι κινδινοι. 

  • Μου αρέσει 3

L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τον ήθελα τον κατάλογο της κλινικής, για την ενδο επικοινωνία όταν πάει στο δωμάτιο της θα πάρουμε, προς το παρόν θα είμαστε παρέα, έχω μια λαχτάρα να αγοράσω όλα τα φορμακια αλλά είπαμε υπομονή και αυτοσυγκράτηση 


MugJp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγω απο έρευνα που χω κανει πιστεύω πως αν παρεις φορμακια για ποιο μεγαλο μωρό πολλα χαμένα δεν θα πανε γτ φοριούνται απο νεογέννητο κ ας του ειναι μεγάλα...Επίσης ξέρω πως είναι πεταμενα λεφτα και η καλαθουνα ... Γενικά εγω θα αποφύγω οτιδήποτε ειναι για λιγο χρησιμο...επεισης στο youtube ειναι μια κοπέλα η soti tafani που μιλάει για ολα περι μωρού και την εχω λατρεψει !!!μετα καλη ειιναι και η victoria ferensco μπείτε και θα σας διαφωτίσουν...εχει πολλα βίντεο και απο άλλους... απλα πατηστε τι θα χρειαστω για το μωρο

  • Μου αρέσει 1

%20url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 10 λεπτά , Eutuxia25 είπε:

Λοιπόν εγω απο έρευνα που χω κανει πιστεύω πως αν παρεις φορμακια για ποιο μεγαλο μωρό πολλα χαμένα δεν θα πανε γτ φοριούνται απο νεογέννητο κ ας του ειναι μεγάλα...Επίσης ξέρω πως είναι πεταμενα λεφτα και η καλαθουνα ... Γενικά εγω θα αποφύγω οτιδήποτε ειναι για λιγο χρησιμο...επεισης στο youtube ειναι μια κοπέλα η soti tafani που μιλάει για ολα περι μωρού και την εχω λατρεψει !!!μετα καλη ειιναι και η victoria ferensco μπείτε και θα σας διαφωτίσουν...εχει πολλα βίντεο και απο άλλους... απλα πατηστε τι θα χρειαστω για το μωρο

Χαχχαχα το δεις ψάξει με το YouTube βλέπω! Καλά κάνετε!  Για εμένα η καλαθουνα (πορτ μπεμπέ) ήταν χρήσιμο χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα είχα ζήσει χωρίς αυτό. Η δική μου μπαίνει πάνω στον σκελετό καροτσιού κ έχει κ στρωματακι που πήραμε έξτρα κ επίσης με ειδικές ζώνες δένεται στο αυτοκίνητο για τις πρώτες μέρες του νεογέννητου, που πρέπει να είναι όλο ξαπλωτο. 

Σε πολλά συμφωνώ με την marigula, Για τον λωρο θα πάρουμε ειδικό οινόπνευμα Για ομφάλιο λωρο, έχουν τα φαρμακεία. Τα γαντακια νεογέννητου Δεν του τα φόρεσα ποτέ, αν και άλλες τα βρήκαν χρησιμα. Εγώ απλά της έκοβα τα νυχια... 

Μετά για τον θηλασμό πιστεύω καλύτερα να περιμένετε να δείτε πώς θα πάει κ μετά να αγοράσετε ο,τι χρειάζεστε. Στον αποκλειστικό θηλασμό δεν χρειάζεται καθόλου αποστειρωτης εκτός αν δώσετε πιπίλα αλλά κ πιπίλα να δώσετε, αξίζει να αγοράσετε ολόκληρο αποστειρωτη για μια πιπίλα; απλά τη βράζετε κ Όλα οκ κατά τη γνώμη μου. Το θήλαστρο χρειάζεται ανάλογα τις ανάγκες της καθεμιάς μας. Αν δεν δουλεύετε κ δεν έχετε σκοπό να αποχωριζεστε από το μωρό σας, ούτε αυτό χρειάζεται.  Αν θα δουλέψετε μετά το 6μηνο, αφήστε το κ το παίρνετε τότε αν σας χρειαστεί.. 

Κατα τα άλλα εγώ χρησιμοποιούσα επιθέματα στήθους για να μην τρέχει το γάλα.. Κ για το μαιευτήριο θα θέλετε σερβιέτες μεγάλες (σε ιδιωτικά παρέχουν πολλά άλλα σε δημόσια νοσοκομεία πρέπει να τα πάρουμε εμείς) κ η κρέμα για τις θηλές λανολινη εμένα με βοήθησε. Γενικά δεν είναι τρελά τα έξοδα , αρκεί να μην πάρεις ο,τι βρεις μπροστά σου "μπας Κ χρειαστεί". Πολλές φορές χρειαζόμαστε πολύ λιγότερα απ όσο νομίζουμε...

  • Μου αρέσει 2

bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ κρεμα για τις θηλες. Μάλιστα η μικρη με πλήγωσε την 2 μερα. Δεν την βρήκα καθολου μα καθόλου χρησιμη. 

Απλα εβαζα λιγο γαλα απο το δικο μου και τέλος. Η πληγή την επόμενη δεν υπήρχε. Επλενα τις θηλες πριν τον θηλασμό με ζεστό νερο με ενα βαμβάκι κ οταν τελειωνα εβγαζα λιγο γαλα και το αφηνα ν στεγνώσει. Είναι οτι καλύτερο. 


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Marigula είπε:

Πήρα και εγώ κρεμα για τις θηλες. Μάλιστα η μικρη με πλήγωσε την 2 μερα. Δεν την βρήκα καθολου μα καθόλου χρησιμη. 

Απλα εβαζα λιγο γαλα απο το δικο μου και τέλος. Η πληγή την επόμενη δεν υπήρχε. Επλενα τις θηλες πριν τον θηλασμό με ζεστό νερο με ενα βαμβάκι κ οταν τελειωνα εβγαζα λιγο γαλα και το αφηνα ν στεγνώσει. Είναι οτι καλύτερο. 

Για αυτό η καθεμία μας έχει άλλες ανάγκες κ είναι πράγματα που άλλες τα χρησιμοποιούν κ άλλες όχι. Εμένα με βοήθησε η αλοιφή της medela που δεν θέλει ξεβγαλμα πριν τον θηλασμό.. Ειδικά τις πρώτες μέρες που είχα αίμα από πληρωμένες θηλές δεν μπορούσα να βγάλω γάλα για να το απλώσω να επουλωθεί η πληγή... Αργότερα έκανα κ αυτό που λες βέβαια!


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Marigula είπε:

Κοπέλες μου, στο νοσοκομείο που θα γεννησετε εχουν καταλογο με τα απαραίτητα που πρέπει να πάρετε μαζί σας? Αν όχι να σας γραψω τα δικά μου. 

Πανω σε αυτό τον κατάλογο να βασίστηκε για να αγοράσετε και τα απαραίτητα για σπίτι. Πχ φορμακια, οχι πολλα στο 0 νούμερο. Τα μωρά μεγαλωνουν πολυ γρήγορα. Μεσα στις 40 μέρες θα αλλαξετε νούμερο. Οχι γιακαδες κ φρουφρου για να μπορουν τα μωρα να κοιμούνται άνετα. Επίσης προτιματε φορμακια που στο λαιμο σταυρωνουν απλα θα δεν εχετε έννοια οτι πνίγετε τι μωρό η οτι ειναι σφιχτο στο λαιμό του. Επίσης προτειματε φορμακια που έχουν πανω η γαντακια. Παρα να εχετε κ γαντακια μαζι σας. Επειδή θα γεννησουμε χειμώνα κ σκουφάκια. 

Αποστηρωτη, κ μπιμπερο καλό είναι να έχουμε σπίτι. Όσες θα κανουν αποκλειστικο θυλασμο ίσως ισως χρειαστεί να δωσετε τσαι αν θέλετε. Οπως επίσης να αποστηρωσετε πιπίλα. Δεν ξέρετε αν θα πιάσει το μωρο ή όχι. 

Επίσης σπιτι εχουμε αποστηρωμενες γαζουλες που θα καθαριζουμε τον ομφαλο του μωρού και τζελ που θα μας πουν στην κλινικη. 

Τα καλλυντικά του μωρού. Γθα μας εξτρα θα πάρουμε αχ πως τα λενε, αυτα που βαζουμε στο στήθος για να προστατευομαστε απο την διαρροή γαλακτος. 

Αν θελετε τον καταλογο που εχω που λετε. 

Ενδοεποικοινωνια δεν χρειάζεται. Δεν νομίζω καμία απο εμάς να έχει το μωρό μόνο του σε αλλο δωμάτιο. Εγω πάντως δεν θα το εκανα. Τοσοι κινδινοι. 

Κ γω θελω τον κατάλογο Μαρία μου!

Ολα αυτα που ειπες κ εσυ κ η @IoannaMas ειναι πολυ χρήσιμα! 

  • Μου αρέσει 1

1WWgp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Dwroulita85 είπε:

Κ γω θελω τον κατάλογο Μαρία μου!

Ολα αυτα που ειπες κ εσυ κ η @IoannaMas ειναι πολυ χρήσιμα! 

Οκκκ αύριο θα σας τον γράψω!!! 

Βρε κορίτσια, δεν γίνεται τόσες μερες, με ψευτοσυσπασεις. Έχει απο τις 15-16/8. Ο πόνος δεν είναι τοσο δυνατος οπως τις πρώτες μέρες. Αλλά πονω οταν περπατώ, οταν ξαπλώνω αριστερά κ έχει στιγμές που νιώθω ενα βάρος χαμηλά. 

Σκέφτηκα να ρωτήσω νεφρολογο ή χειρουργό. Δεν ξέρω!!! 

Ασε που με επιασε ο φόβος οτι δεν θα τα καταφέρω!!! 


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...