Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Άρα πιστεύεις ότι δεν θα υπάρξει θέμα με την σκόνη. Ούτε ότι εχτές έσκασε με το τέστ και έκλαιγε. Πρώτη φορά που σε εμβρυομεταφορα είχε 3 μέρες υπερβολικούς πόνους στην μέση ούτε να κάτσει ούτε να σηκωθεί και λέω μπασ και εγινε το θαύμα μας.Ναι το ξέρω με το άγχος έχεις δίκιο είναι για το μόνο θέμα που έχω άγχος λογικό όταν σου λένε οι γενετιστές ότι άμα κάνεις παιδί μέχρι τα 34 γιατί μετά είναι παθολογικό το σπέρμα τώρα είμαι 29 έχεις δίκιο συμφωνώ. Ελπίζω το τέστ να είναι λάθος και να δούμε την Κυριακή μια θετική χοριακη. Σε όλες σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου αλήθεια 

      ο χρόνος είναι εναντίον μας αλλά υπάρχει χρόνος. και αν θέλετε να γίνετε γονείς, με κάποιο τρόπο θα τα καταφερετε! ευχομαι να μην ταλαιπωρηθείτε πολύ ακόμα και να γίνει σύντομα!

      μωρέ από άγχος άλλο τίποτα...όλοι μας έχουμε αναπόφευκτα!!! αλλά επειδή είναι πολύ δύσκολες αυτές οι διαδικασίες, βαθιά ανάσα και προχωράμε. κλάψτε, πάρτε το χρόνο σας και ανασυγκροτηθείτε!

      ας πουν και οι υπόλοιποι που έοχυν εμπειρία με τεστ και βάστοκύστες. εγω μέχρι τώρα πήγαινα μόνο για χοριακή.

Μανούλες Δεκεμβρίου 2017


Recommended Posts

21 minutes ago, ERIANTON είπε:

Καλησπέρα!

Ioannamas δεν εχω πάει ακόμα στον ιατρό ,την Τετάρτη 26/4 θα παω.7 εβδομάδων, και ανυπομονώ  να ακούσω την καρδούλα μου.Με τον γιατρό που μίλησα  μου είπε να ξεκινήσω filicine.

Έχετε ξεκινήσει κάποιο φάρμακο κορίτσια?

Ο πρώτος υπέρηχος είναι κολπικός πάντα?

Εγω ξεκινησα κ τον σιδηρο γιατί ξερω τα θεματακια μου με τον αιματοκριτη, βασικα παιρνω σιδηρο με φυλλικο οξυ μεσα. Για τον υπερηχο εχω την εντυπωση οτι αν δεν φαινεται στην κοιλια τοτε ειναι κολπικος. Δηλαδη εξαρταται ποτε θα πας.. Εγω λεω να παω οταν θα ακουγεται η καρδουλα κ ετσι λογικα δεν θα χρειαστω κολπικο υπερηχο. 


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 minutes ago, ERIANTON είπε:

Μακάρι να είναι ο κανονικός υπερηχος

Αν θες να αποφυγεις τον κολπικο ( κ εγω θα ηθελα) καθυστερησε το οσο μπορεις κ μετα θα φαινεται σιγουρα!


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια...ολες λετε οτι καλύτερα να περιμενουμε τουλάχιστον μεχρι την εβδομη εβδομάδα για να παμε για την πρωτη εξεταση...και μονο ενα φελισιν φτανει...εγω ομως διαβασα οτι καλο ειναι να πας αμεσως για να γινουν ολες οι εξετασεις και κρίνοντας ο γιατρος να δωσει φαρμακα ...εστω κ σίδηρο...δεν ειναι καλυτερο να παρεις οτι χρειάζεται αμεσα? Δεν υπάρχει κίνδυνος για το μωρο αν εχει μια κοπελα έλλειψη καποιας βιταμίνης?


%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, IoannaMas είπε:

Αν θες να αποφυγεις τον κολπικο ( κ εγω θα ηθελα) καθυστερησε το οσο μπορεις κ μετα θα φαινεται σιγουρα!

Πόσο να το καθυστερησω?Θέλω να το ακούσω κι όλας να πάρω την πρώτη χαρά.εσυ ποτέ είπες θα πας?

1 hour ago, Eutuxia25 είπε:

Εχω μια απορια...ολες λετε οτι καλύτερα να περιμενουμε τουλάχιστον μεχρι την εβδομη εβδομάδα για να παμε για την πρωτη εξεταση...και μονο ενα φελισιν φτανει...εγω ομως διαβασα οτι καλο ειναι να πας αμεσως για να γινουν ολες οι εξετασεις και κρίνοντας ο γιατρος να δωσει φαρμακα ...εστω κ σίδηρο...δεν ειναι καλυτερο να παρεις οτι χρειάζεται αμεσα? Δεν υπάρχει κίνδυνος για το μωρο αν εχει μια κοπελα έλλειψη καποιας βιταμίνης?

Πιστεύω ότι λίγο πολυ Όλες ξέρουμε "τα αποθέματά μας"'πχ εγώ εχω 45 αιματοκρίτη και 68 σίδηρο.στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν έπεσα κάτω από 38 αιματοκρίτη.κάποιες προγεννητικες που ηταν σημαντικές όπως κυστικης ινωσης και για στίγμα μεσογειακής δεν χρειάζεται να τις ξανακάνω βέβαια πρέπει να γίνουν και οι υπόλοιπες.Από ότι λένε το φυλλικο οξύ είναι πολυ σημαντικό για τα έμβρυα και γι αυτό ξεκινάνε και το περνούν πολλές γυναίκες που θέλουν να κάνουν παιδακι


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Και για πείτε...ειναι φυσικά νωρίς, αλλα τι διάφορες παρατηρείτε σε εσάς;

Εγώ ήδη πριν να κανω το τεστ, απ'τις πρώτες μέρες καθυστέρησης, νιώθω το στήθος μου να δίνει πόνο!Αργοφουσκωνει και λιγο με ενοχλεί, κάτι που δε μου συνέβαινε ποτε στην περίοδο, μετά την πρώτη γέννα.

Καλωσήρθατε και οι 2 "ολοκαινουριες" 

(Γιατι εγω εχω και 24 ώρες στο forum...παλιωσα!  )

 

Υ.Γ. Έπαιρνα σίδηρο κ φολικο οξύ , γιατι εείχα πολύ χαμηλή φερεντινη τους προηγούμενους μήνες και τωρα που μίλησα στο τηλ.με το γιατρό ειπε να τα συνεχίσω.Γιατρό εχω 20/4.


gmPyp3.png[/url] dBOUp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eutuxia25 είπε:

Εχω μια απορια...ολες λετε οτι καλύτερα να περιμενουμε τουλάχιστον μεχρι την εβδομη εβδομάδα για να παμε για την πρωτη εξεταση...και μονο ενα φελισιν φτανει...εγω ομως διαβασα οτι καλο ειναι να πας αμεσως για να γινουν ολες οι εξετασεις και κρίνοντας ο γιατρος να δωσει φαρμακα ...εστω κ σίδηρο...δεν ειναι καλυτερο να παρεις οτι χρειάζεται αμεσα? Δεν υπάρχει κίνδυνος για το μωρο αν εχει μια κοπελα έλλειψη καποιας βιταμίνης?

Ευτυχια αν ξερεις οτι εχεις ελλειψη καποιας βιταμινης ή καποιο προβλημα υγειας να πας αμεσα στο γιατρο. Ο σιδηρος ισως χρειαστεις αλλα νωρις ειναι ακομα, λογικα εχεις αποθεμα θα σου πει κ ο γιατρος. Πρεπει να πας γιατρο, να σου γραψει τον προγεννητικο ελεγχο κ μετα θα σου πει αν χρειαζεσαι φαρμακα. Εγω στην πρωτη εγκυμοσύνη μεχρι 4ο μηνα δεν επαιρνα τιποτα.

@ERIANTON: εγω σε 2 βδομαδες λεω να παω γιατρο, απ ο,τι ξερω στην 8η περιπου ακουμε καρδια...

@gaidaki εγω με το στηθος εχω πολλα θεματα σταματησα αρων αρων το θηλασμο της κορης μου γιατι ποναγα οταν θηλαζε κ τωρα παλι ποναω... Αλλα ελπιζω να καλυτερευσει, δεν εχω καιρο που εκοψα το θηλασμο.. 


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, IoannaMas είπε:

Ευτυχια αν ξερεις οτι εχεις ελλειψη καποιας βιταμινης ή καποιο προβλημα υγειας να πας αμεσα στο γιατρο. Ο σιδηρος ισως χρειαστεις αλλα νωρις ειναι ακομα, λογικα εχεις αποθεμα θα σου πει κ ο γιατρος. Πρεπει να πας γιατρο, να σου γραψει τον προγεννητικο ελεγχο κ μετα θα σου πει αν χρειαζεσαι φαρμακα. Εγω στην πρωτη εγκυμοσύνη μεχρι 4ο μηνα δεν επαιρνα τιποτα.

Δεν ξέρω κατι τετοιο...εχω τουλάχιστον ενα χρονο ομως να κανω αιματος...τεστ παπ εχω τεσσερις μηνες...απο συμπτώματα εγω ειχα πονακια περιοδου μια βδομάδα πριν την περίοδο και μια μερα πριν ειχε πριστει λιγο το στηθος και με πονουσε ...και κολλημένο το θερμόμετρο στους 37...και το χειρότερο...κρυωνω...


%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

Για την επίσκεψη στο γιατρό:

Εγω θα μαι 5η εβδομάδα όταν θα πάω, αλλα ο ιδιος μου ζητησε να πάω.Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ημουν διακοπές και πηγα σε νοσοκομείο για τον υπέρηχο, αλλα παλι με έστειλε (αλλη γιατρός) μεταξύ 5ης κ 6ης εβδομάδας. Φυσικά ηταν κολπικος υπέρηχος και μάλιστα με το ζορι τον.βρήκαν τον μικρο τότε :?

Αλλά...τον εμπιστεύομαι, θα το βρει το μωρό και τώρα, αρκεί να ειναι εκει και να'ναι καλά! :-D


gmPyp3.png[/url] dBOUp2.png

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Eutuxia25 είπε:

 

13 hours ago, Eutuxia25 είπε:

Δεν ξέρω κατι τετοιο...εχω τουλάχιστον ενα χρονο ομως να κανω αιματος...τεστ παπ εχω τεσσερις μηνες...απο συμπτώματα εγω ειχα πονακια περιοδου μια βδομάδα πριν την περίοδο και μια μερα πριν ειχε πριστει λιγο το στηθος και με πονουσε ...και κολλημένο το θερμόμετρο στους 37...και το χειρότερο...κρυωνω...

  • Καλημέρα και καλή ανάσταση!Τώρα που το θυμήθηκα,χαχα

Και εγώ νιώθω ότι είμαι συνεχως  ζέστη με παγωμένα άκρα και κρυώνω.

Δεν μου λείπουν καθόλου τα γλυκά που γενικά τα τρώω και δεν πολυ θέλω φαγητό.παραδόξως!!

Και αρχίζω πάλι την αφηρημένα όπως και στην πρώτη  εγκυμοσυνη

 

 


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια πως ειστε σημερα; εγω νιωθω κατι αναγουλες πολυ σπαστικο αλλα θα το παλεψω, θα βγουμε βολτιτσα με την κορη μου.. Το ριγος το νιωθω κ εγω κ ολο τα ποδια μου ειναι παγος, αρα μαλλον της εγκυμοσύνης ειναι...


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, IoannaMas είπε:

Κατλαιφ καλως ηρθες κ με το καλο το μωρακι σας! Να μπαινεις να τα λεμε! Απο αθηνα εισαι, που θα γεννησεις;; 

Ευτυχια οπως σου ειπα κ με πμ το πιο ομορφο ταξιδι της ζωης σου ξεκιναει απολαυσε το κ μην ξεχνας να βγαζεις απο τη ζωη σου τα τοξικα ατομα κ να κρατας μονο οσους πραγματικα αξιζουν. Σε λιγο καιρο θα αναρωτιεσαι πως ζουσες πριν χωρις το ζουζουνι σου! 

Ποια ειναι η επομενη για γιατρό; 

 

Αυτή η πρότασή σου τα λέει όλα! Από Αθήνα η καταγωγή μου αλλά μένω χρόνια στη συμπρωτεύουσα. 

Θα μπαίνω πιο συχνά τώρα που σας βρήκα. :) Ξεκίνησα κι εγώ θεραπεία με felicine πριν μάθω ότι είμαι έγκυος, γιατί έχω ένα θέμα θρομβοφυλίας. Είχα πάει από μικρή σε αιματολόγο, είχα κάνει όλες τις εξετάσεις για να είμαι έτοιμη σε μια τέτοια στιγμή. Είναι πολύ καλά βιταμινούχα κι εγώ που είχα μεγάλη έλλειψη στο φολικο, τώρα όλα πάνε καλά. 

19 hours ago, IoannaMas είπε:

Κατλαιφ καλως ηρθες κ με το καλο το μωρακι σας! Να μπαινεις να τα λεμε! Απο αθηνα εισαι, που θα γεννησεις;; 

Ευτυχια οπως σου ειπα κ με πμ το πιο ομορφο ταξιδι της ζωης σου ξεκιναει απολαυσε το κ μην ξεχνας να βγαζεις απο τη ζωη σου τα τοξικα ατομα κ να κρατας μονο οσους πραγματικα αξιζουν. Σε λιγο καιρο θα αναρωτιεσαι πως ζουσες πριν χωρις το ζουζουνι σου! 

Ποια ειναι η επομενη για γιατρό; 

 

Αυτή η πρότασή σου τα λέει όλα! Από Αθήνα η καταγωγή μου αλλά μένω χρόνια στη συμπρωτεύουσα. 

Θα μπαίνω πιο συχνά τώρα που σας βρήκα. :) Ξεκίνησα κι εγώ θεραπεία με felicine πριν μάθω ότι είμαι έγκυος, γιατί έχω ένα θέμα θρομβοφυλίας. Είχα πάει από μικρή σε αιματολόγο, είχα κάνει όλες τις εξετάσεις για να είμαι έτοιμη σε μια τέτοια στιγμή. Είναι πολύ καλά βιταμινούχα κι εγώ που είχα μεγάλη έλλειψη στο φολικο, τώρα όλα πάνε καλά. 

Link to comment
Share on other sites

@Κατλάιφμε την επιβλεψη του γιατρου, δεν θα εχεις κανενα προβλημα , το φυλλικο σε ολες μας το δινουν.

Αυτο που σχολιασα για την Ευτυχια, ειναι επειδη μου ελεγε για τους γνωστους "καλοθελητες" που σου λενε "τα παιδια εχουν εξοδα, μετα τα παιδια δεν εχεις προσωπικη ζωη κλπ ". Κ ειδικα οταν μια γυναικα ειναι ΗΔΗ εγκυος, ντροπη τους κ μονο που τα λενε. Κ δεν ισχυουν κιολας.


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Κατλάιφ@IoannaMas

@Κατλάιφ  όπως τα λέει η @IoannaMas με τις οδηγίες του γιατρού θα πάνε όλα περιφημα.

Αυτό με τους καλοθελητές δεν το διάβασα.Εδώ η πεθερά μου όταν έμαθε ότι ήμουν έγκυος στο αγόρι μου είπε "όχου.....!!!!!" ,της λέω τι κάνετε ετσι? "Το θέλαμε  "της ειπα.οχτώ χρόνια είμαστε με τον γιο σας τόσο περίεργο σας φαίνεται?

Τώρα πάλι αγχώνομαι πως θα της το πω.Τότε της το είπα στον  3 μηνα και μου κράταγε μούτρα.


4ywWp2.png

Link to comment
Share on other sites

@IoannaMas Αυτό με τα τοξικά άτομα...είναι τοοοσο μεγάλη αλήθεια!Και πόσο ανέλπιστα σου βγαίνουν αλλιώς άτομα οικεία  απ τα οποία μόνο καλό περίμενες... :-(

Εγώ προσωπικά "καηκα" με τη γέννηση του μικρού μου απο άτομα της ίδιας μου της οικογένειας! Τώρα ομως που καηκα , νιώθω πιο ψημένη αυτή τη φορά...

Υ.Γ. Νιώθω να κάνει κάτι "κουλα" η μέση μου.Το νιώθετε κι εσείς;


gmPyp3.png[/url] dBOUp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...