Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

ΠΩΑ - προωρη ωοθηκική ανεπάρκεια 26 ετών


vikistory

Recommended Posts

Για όσους δεν γνωρίζουν, (ουτέ εγώ γνώριζα), αναφέρεται στην Πρόωρη Ωοθηκική Ανεπάρκεια ή πρόωρη εμμηνόπαυση την οποία καλούμαι να αντιμεταπίσω σε ηλικία 26 ετών. Θα ήθλεα να ακούσω απόψεις και εμπειρίεσ από οποιονδήποτε γνωρίζει ή το έχει περάσει. Εχω επισκεφθεί αρκετούς γιατρούς, ενδοκρινολόγους και γυναικόλογους και τώρα με παρακολουθεί ένας γυναικολόγος από μια κλινική εξωσωματικής γονιμοποίησης. Είναι εξαιρετικά σπάνιο, σε γυναίκες κάτων των 30 ειδικά και ως αποτέλεσμα πολλοί από τουσα γιατρούς πιο νέους και πιο έμπειρους δεν ξέρουν πως θα μπορούσαν να με βοηθήσουν..

Θα εκτιμούσα κάθε απάντηση.

Επεξεργάστηκαν by CoffeeMaker
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις

On 10 Αυγούστου 2017 at 8:35 ΠΜ, vikistory είπε:

Για όσους δεν γνωρίζουν, (ουτέ εγώ γνώριζα), αναφέρεται στην Πρόωρη Ωοθηκική Ανεπάρκεια ή πρόωρη εμμηνόπαυση την οποία καλούμαι να αντιμεταπίσω σε ηλικία 26 ετών. Θα ήθλεα να ακούσω απόψεις και εμπειρίεσ από οποιονδήποτε γνωρίζει ή το έχει περάσει. Εχω επισκεφθεί αρκετούς γιατρούς, ενδοκρινολόγους και γυναικόλογους και τώρα με παρακολουθεί ένας γυναικολόγος από μια κλινική εξωσωματικής γονιμοποίησης. Είναι εξαιρετικά σπάνιο, σε γυναίκες κάτων των 30 ειδικά και ως αποτέλεσμα πολλοί από τουσα γιατρούς πιο νέους και πιο έμπειρους δεν ξέρουν πως θα μπορούσαν να με βοηθήσουν..

Θα εκτιμούσα κάθε απάντηση.

Γειά! Βρίσκομαι σε παρόμοια θέση αν και λίγο μεγαλύτερη από σένα!

Θα ήθελα πολύ να επικοινωνήσουμε!

Είμαι σε ορμονική υποκατάσταση εδώ και 6 μήνες και προσπαθώ να διαχειριστώ συναισθηματικά την όλη συνθήκη.

Θα χαρώ πολύ αν μου απαντήσεις. 


 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα είμαι 39 ετών και τυχαία το έμαθα πριν 4μηνες που έκανα ορμολογικες εξετάσεις είχα fsh 11 και μου είπε ότι είχα λίγα ωάρια και όχι ποιοτικά.Τι θεραπεία ακολουθείς για αποκατάσταση?

πρίν από 20 λεπτά , Emmilia είπε:

Γειά! Βρίσκομαι σε παρόμοια θέση αν και λίγο μεγαλύτερη από σένα!

Θα ήθελα πολύ να επικοινωνήσουμε!

Είμαι σε ορμονική υποκατάσταση εδώ και 6 μήνες και προσπαθώ να διαχειριστώ συναισθηματικά την όλη συνθήκη.

Θα χαρώ πολύ αν μου απαντήσεις. 


 

  •  

Θα ήθελα πολύ να μου απαντήσεις επειδή είμαι και γω στην ίδια θέση τη ορμονική θεραπεια κανεις;θα χαρώ πολύ να μου απαντήσεις Emmilia!!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Mairiblu είπε:

Και τώρα αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα είμαι 39 ετών και τυχαία το έμαθα πριν 4μηνες που έκανα ορμολογικες εξετάσεις είχα fsh 11 και μου είπε ότι είχα λίγα ωάρια και όχι ποιοτικά.Τι θεραπεία ακολουθείς για αποκατάσταση?

Θα ήθελα πολύ να μου απαντήσεις επειδή είμαι και γω στην ίδια θέση τη ορμονική θεραπεια κανεις;θα χαρώ πολύ να μου απαντήσεις Emmilia!!

Γειά! Παίρνω εδώ και 8 μήνες τα cyclacur με ελέγχους κάθε 3 μήνες, υπέρηχο μαστών και μήτρας.

Στο εξωτερικό είναι πιο εξελιγμένα τα πράγματα και υπάρχουν πολλαπλά σχήματα ορμονικής υποκατάστασης.

Είναι σημαντικό να μην αφήσεις να παρουσιαστούν συμπτώματα γιατί είναι επιβαρυντικό για την υγεία, ειδικά για τα οστά και την καρδιά.

Εγώ ξεκίνησα ορμονική θεραπεία μόλις άρχισα να έχω καθυστερήσεις στην περίοδο και συμπτώματα. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Emmilia είπε:

Γειά! Παίρνω εδώ και 8 μήνες τα cyclacur με ελέγχους κάθε 3 μήνες, υπέρηχο μαστών και μήτρας.

Στο εξωτερικό είναι πιο εξελιγμένα τα πράγματα και υπάρχουν πολλαπλά σχήματα ορμονικής υποκατάστασης.

Είναι σημαντικό να μην αφήσεις να παρουσιαστούν συμπτώματα γιατί είναι επιβαρυντικό για την υγεία, ειδικά για τα οστά και την καρδιά.

Εγώ ξεκίνησα ορμονική θεραπεία μόλις άρχισα να έχω καθυστερήσεις στην περίοδο και συμπτώματα. 

Τι εννοείς να μην αφήσεις να παρουσιαστούν συμπτώματα τι συμπτώματα εννοείς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, Mairiblu είπε:

Τι εννοείς να μην αφήσεις να παρουσιαστούν συμπτώματα τι συμπτώματα εννοείς?

Συμπτώματα εμμηνόπαυσης, εξάψεις, εφιδρώσεις, πόνοι στα κόκαλα. Αυτά ξεκινάνε όταν αρχίσουν οι μεγάλες καθυστερήσεις στην περίοδο. Αν η περίοδος σου είναι σταθερή δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Emmilia εχεις ακούσει για την θεραπεία με DHEA?

On 7/2/2018 at 11:12 ΠΜ, Emmilia είπε:

Συμπτώματα εμμηνόπαυσης, εξάψεις, εφιδρώσεις, πόνοι στα κόκαλα. Αυτά ξεκινάνε όταν αρχίσουν οι μεγάλες καθυστερήσεις στην περίοδο. Αν η περίοδος σου είναι σταθερή δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

On 07 Φεβρουαρίου 2018 at 3:25 ΠΜ, Mairiblu είπε:

Τι εννοείς να μην αφήσεις να παρουσιαστούν συμπτώματα τι συμπτώματα εννοείς?

Συμπτώματα εμμηνόπαυσης, εξάψεις, εφιδρώσεις, πόνοι στα κόκαλα. Αυτά ξεκινάνε όταν αρχίσουν οι μεγάλες καθυστερήσεις στην περίοδο. Αν η περίοδος σου είναι σταθερή δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Καλημέρα!

 

22 ώρες πρίν, Mairiblu είπε:

Έχει κάνει καμία κοπέλα θεραπεία DHEA για να αντιμετωπίσει την πρόωρη ωοθήκη ανεπάρκεια?

 

On 09 Φεβρουαρίου 2018 at 9:09 ΠΜ, Mairiblu είπε:

Emmilia εχεις ακούσει για την θεραπεία με DHEA?

Η θεραπεία με DHEA χρησιμοποιείται για να μειωθεί η FSH για θέματα αναπαραγωγής, δεν χρησιμοποιείται για ορμονική υποκατάσταση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 months later...

Γεια σας ελπίζω να βλέπει κάποιος αυτό το θέμα, είμαι κ εγώ 26 χρονών και πρόσφατα μια γιατρός μου είπε οτι είναι πολύ πιθανών να πάσχω απο ΠΩΑ. Στην δική μου περίπτωση βέβαια τα πράγματα είναι λίγο πιο περίπλοκα γιατί δεν υπήρξε ποτέ περίοδος. Επί χρόνια πήγαινα σε ένα συγκεκριμένο δημοσιο νοσόκομειο σε τμήμα που ειδικευόταν στην παιδικη και εφηβική γυναικολογία. Πολλά φάρμακα, πολλές εξετάσεις, αλλα κανένα αποτέλεσμα και το πιο σημαντικό, ακόμα δεν ξέρω τι έχω. Είχα κάνει μια μικροεπέμβαση διαγνωστική όπου δεν εδειξε τίποτα και έπειτα ο γιατρός μου μου πρότεινε λαπαροσκόπιση. Τον ρώτησα αν με αυτό θα έχουμε κάποιο αποτέλεσμα και μ είπε οτι δεν μου εγγυάται τίποτα έτσι αποφάσισα να ακυρώσω την επέμβαση. Πλέον έχω μετακομίσει στο Λονδίνο και δεν ξέρω τι να κάνω. Πολλές φορές μου περνάει η ιδέα απ' το μυαλό να τα παρατήσω, αλλά δεν ξέρω, είμαι πολυ μπερδεμένη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Dimitrauk είπε:

Γεια σας ελπίζω να βλέπει κάποιος αυτό το θέμα, είμαι κ εγώ 26 χρονών και πρόσφατα μια γιατρός μου είπε οτι είναι πολύ πιθανών να πάσχω απο ΠΩΑ. Στην δική μου περίπτωση βέβαια τα πράγματα είναι λίγο πιο περίπλοκα γιατί δεν υπήρξε ποτέ περίοδος. Επί χρόνια πήγαινα σε ένα συγκεκριμένο δημοσιο νοσόκομειο σε τμήμα που ειδικευόταν στην παιδικη και εφηβική γυναικολογία. Πολλά φάρμακα, πολλές εξετάσεις, αλλα κανένα αποτέλεσμα και το πιο σημαντικό, ακόμα δεν ξέρω τι έχω. Είχα κάνει μια μικροεπέμβαση διαγνωστική όπου δεν εδειξε τίποτα και έπειτα ο γιατρός μου μου πρότεινε λαπαροσκόπιση. Τον ρώτησα αν με αυτό θα έχουμε κάποιο αποτέλεσμα και μ είπε οτι δεν μου εγγυάται τίποτα έτσι αποφάσισα να ακυρώσω την επέμβαση. Πλέον έχω μετακομίσει στο Λονδίνο και δεν ξέρω τι να κάνω. Πολλές φορές μου περνάει η ιδέα απ' το μυαλό να τα παρατήσω, αλλά δεν ξέρω, είμαι πολυ μπερδεμένη

προφανως για να μην ειχες ποτε περιοδο ειναι καποιο ζητημα γεννετικο... δεν ξερω κατα ποσο διορθωνονται τετοια θεματα απτην στιγμη που το παλευεις τοσα χρονια. δωσε αλλη μια ευκαιρια μηπως κατι διορθωθει αξιζει νομιζω τον κοπο αλλα κ αν δεν μπορεις αλλο δε χαθηκε κ ο κοσμος αυτο να το θυμασαι η ζωη σου δεν εξαρταται μονο απο αυτο υπαρχουν πολλες λυσεις αλλες. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
On 10/8/2017 at 3:35 ΜΜ, vikistory είπε:

Για όσους δεν γνωρίζουν, (ουτέ εγώ γνώριζα), αναφέρεται στην Πρόωρη Ωοθηκική Ανεπάρκεια ή πρόωρη εμμηνόπαυση την οποία καλούμαι να αντιμεταπίσω σε ηλικία 26 ετών. Θα ήθλεα να ακούσω απόψεις και εμπειρίεσ από οποιονδήποτε γνωρίζει ή το έχει περάσει. Εχω επισκεφθεί αρκετούς γιατρούς, ενδοκρινολόγους και γυναικόλογους και τώρα με παρακολουθεί ένας γυναικολόγος από μια κλινική εξωσωματικής γονιμοποίησης. Είναι εξαιρετικά σπάνιο, σε γυναίκες κάτων των 30 ειδικά και ως αποτέλεσμα πολλοί από τουσα γιατρούς πιο νέους και πιο έμπειρους δεν ξέρουν πως θα μπορούσαν να με βοηθήσουν..

Θα εκτιμούσα κάθε απάντηση.

Τι συμπτώματα είχες?? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...