Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Georgiamami γεια σου.Καπου ειχες αναφερει οτι πηγες σε αλλο γιατρο και σου αλλαξε δοσολογια και βλεπεις καποια αποτελεσματα.Δηλαδη τι ακριβως εγινε?

Πηγα 15-12-10. Ειμαι στον πρωτο μηνα με το αλλο χαπι (Euthyrox) και απο δοση 112 μου εδωσε το 125 για ενα μηνα. Τις επομενες μερες θα κανω εξετασεις και θα μου πει αν και ποσο θα το ξαναυξησουμε. Για την ωρα δεν εχω καταλαβει μεγαλη διαφορα στα γνωστα συμπτωματα που ειχα εκτος απο το εντερο που παει καπως καλυτερα και την οραση που δε "θολωνουν" τα ματια μου.

Αλλα ... κρυωνω ακομη καθε απογευμα ενω εχει 22 βαθμους στο δωματιο και δυσκολευομαι να ζεσταθω απο κει και επειτα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω να βελτιωνω τη σελιδα, παρεχοντας πληροφοριες απο διαφορες σελιδες του διαδικτυου.Σεβομενη παντα τους ακδοτες 0 συγγραφεις των αρθρων, θα τα παραθετω ακριβως οπως τα βρισκω.

Ο θυρεοειδής αδένας:

Βασικά σημεία που πρέπει να ξέρετε

[/url]

Ο θυρεοειδής αδένας αποτελεί μέρος του ενδοκρινολογικού συστήματος. Βρίσκεται στο μέσο της βάσης του λαιμού, μπροστά και πιο κάτω από το λάρυγγα. Αποτελείται από δύο λοβούς, το δεξιό και τον αριστερό που ενώνονται μεταξύ τους με τον ισθμό. Ζυγίζει περίπου 18 έως 20 γραμμάρια.

Το ενδοκρινολογικό σύστημα του οποίου είναι μέρος ο θυρεοειδής αδένας, παράγει ορμόνες που ρυθμίζουν φυσιολογικές λειτουργίες του οργανισμού. Εκτός από το θυρεοειδή, άλλοι αδένες του ενδοκρινολογικού συστήματος είναι η υπόφυση, τα επινεφρίδια, το πάγκρεας, οι παραθυρεοειδείς αδένες, οι όρχεις και οι ωοθήκες.

Ο θυρεοειδής αδένας ελέγχει το ρυθμό με τον οποίο το σώμα διεξάγει τις διάφορες αναγκαίες μεταβολικές λειτουργίες του. Παράγει τρεις βασικές ορμόνες, τη θυροξίνη (Τ4), την τριιωδοθυρονίνη (Τ3) και την καλσιτονίνη.

Στη βρεφική ηλικία η έλλειψη θυρεοειδών ορμονών οδηγεί σε σωματική και πνευματική καθυστέρηση. Για το λόγο αυτό σε όλα τα νεογνά γίνεται έλεγχος για ανίχνευση των ελλείψεων αυτών. Οποιαδήποτε καθυστέρηση στην έναρξη χορήγησης θυρεοειδούς ορμόνης σε βρέφη με υποθυρεοειδισμό, μπορεί να οδηγήσει σε απώλεια πνευματικών ικανοτήτων.

Για να συνθέτει τις θυρεοειδείς ορμόνες, ο θυρεοειδής αδένας χρειάζεται ιώδιο. Το στοιχείο αυτό περιέχεται στις τροφές και στο νερό. Τα θαλασσινά είναι πλούσια σε ιώδιο.

Η έλλειψη ιωδίου στον οργανισμό είναι αιτία μειωμένης παραγωγής θυρεοειδών ορμονών. Ο εμπλουτισμός του μαγειρικού αλατιού σε ιώδιο έχει συμβάλει στη δραστική μείωση του υποθυρεοειδισμού λόγω έλλειψης αλατιού.

Οι ασθένειες του θυρεοειδούς αδένα, είναι πολύ συχνές. Επηρεάζουν συχνότερα τις γυναίκες.Οι περισσότερες παθήσεις σχετίζονται με αυξημένη δραστηριότητα του αδένα που δημιουργεί τον υπερθυρεοειδισμό και με μειωμένη παραγωγή ορμονών που προκαλεί τον υποθυρεοειδισμό.

Σε μερικές περιπτώσεις το μέγεθος του θυρεοειδούς αδένα αυξάνεται λόγω ασθένειας και δημιουργεί βρογχοκήλη. Ασθένειες όπως η θυρεοειδίτιδα του Hashimoto που οφείλεται σε φλεγμονή του αδένα, είναι αιτία βρογχοκήλης.

Στο θυρεοειδή είναι δυνατόν να εμφανιστούν ένα ή περισσότερα οζίδια ή μάζες. Μπορούν να αναπτυχθούν γρήγορα ή σταδιακά.

Ασθενείς που υποβλήθηκαν σε ακτινοθεραπεία κατά την παιδική ηλικία για ακμή, αδενοειδείς εκβλαστήσεις, για λέμφωμα ή για άλλο λόγο έχουν περισσότερες πιθανότητες να προσβληθούν από κακοήθη όγκο του θυρεοειδούς αδένα.

Οι διαταραχές που παρουσιάζει ο θυρεοειδής αδένας χρειάζονται προσεκτική διερεύνηση. Το ιατρικό ιστορικό και η κλινική εξέταση αποτελούν τα πρώτα απαραίτητα στάδια της διαγνωστικής διερεύνησης.

Κατά την εξέταση ο γιατρός θα διαπιστώσει κατά πόσο υπάρχουν οποιεσδήποτε αλλαγές όπως αύξηση του μεγέθους όλου ή μέρους του αδένα. Επίσης θα εξετάσει εάν υπάρχουν μάζες ή οζίδια που αναπτύχθηκαν στον αδένα ή ακόμη εάν υπάρχουν λεμφαδένες αυξημένου μεγέθους στην περιοχή του λαιμού.

Συνήθως ο αδένας δεν είναι ψηλαφητός στη βάση του λαιμού και δεν φαίνεται στην επισκόπηση. Ο γιατρός μπορεί να ζητήσει από τον ασθενή κατά την ψηλάφηση του αδένα, να καταπιεί. Αυτό επιτρέπει στο γιατρό να ψηλαφίσει καλύτερα τον αδένα και οποιαδήποτε μάζα που τυχόν υπάρχει σε αυτόν.

Οι εξετάσεις που είναι χρήσιμες στη διερεύνηση του θυρεοειδούς είναι:

  1. Αναλύσεις αίματος για μέτρηση των ορμονών που ελέγχουν ή παράγονται από αυτόν (TSH, T4, T3)
  2. Ακτινογραφία του θώρακα
  3. Υπερηχογράφημα του λαιμού και του θυρεοειδούς
  4. Σπινθηρογράφημα του αδένα
  5. Κυτταρολογική εξέταση μετά από αναρρόφηση με λεπτή βελόνα
  6. Αξονική ή μαγνητική τομογραφία

Η κυτταρολογική εξέταση γίνεται όταν ο γιατρός διαπιστώσει ότι υπάρχει ένα οζίδιο ή μια μάζα στον θυρεοειδή. Με λεπτή βελόνα γίνεται αναρρόφηση και το υλικό εξετάζεται στο μικροσκόπιο.

Η κυτταρολογική αυτή εξέταση δίνει πληροφορίες σχετικά με το είδος της μάζας και βοηθά στη διαφορική διάγνωση μεταξύ καλοηθών ή κακοηθών όγκων.

Η αντιμετώπιση των ασθενειών του θυρεοειδούς αδένα περιλαμβάνει την ορμονική θεραπεία, τη χειρουργική επέμβαση και τη χορήγηση ραδιοϊσοτόπων (ραδιενεργές ιώδιο).

Εάν υπάρχει υποθυρεοειδισμός, είναι αναγκαίο για τον ασθενή να λαμβάνει καθημερινά ορμονική θεραπεία με θυροξίνη. Για τον υπερθυρεοειδισμό στις περισσότερες περιπτώσεις δίνονται φάρμακα αλλά κάποτε μπορεί να χρειαστεί να αφαιρεθεί ο αδένας.

Οι περισσότερες μάζες του θυρεοειδούς όπως επίσης και οι καταστάσεις με βρογχοκήλη είναι καλοήθεις. Οι συμπληρωματικές εξετάσεις (σπινθηρογράφημα, υπερηχογράφημα, κυτταρολογική εξέταση) επιτρέπουν στο να φανεί κατά πόσο πρόκειται για καλοήθη ή κακοήθη νόσο και καθορίζουν τα θεραπευτικά βήματα που θα ακολουθήσουν.

Όταν υπάρχουν υποψίες για κακοήθη όγκο, η χειρουργική επέμβαση για αφαίρεση του θυρεοειδούς αδένα επιβάλλεται.

Σε πολλές άλλες καλοήθεις περιπτώσεις η θεραπεία με θυροξίνη καταστέλλει και μειώνει τις εν λόγω μάζες. Για να επιτευχθεί αυτό χρειάζεται θεραπεία που μπορεί να διαρκέσει από 3 έως 6 μήνες.

Εάν παρά την ορμονική θεραπεία, μια μάζα στο θυρεοειδή συνεχίζει να μεγαλώνει τότε συστήνεται η χειρουργική προσέγγιση του προβλήματος.

Κατά τη χειρουργική επέμβαση μπορεί να αφαιρεθεί μέρος ή ολόκληρος ο θυρεοειδής αδένας. Αρχικά μπορεί να αποφασιστεί να αφαιρεθεί μόνο ο λοβός που περιέχει ένα ογκίδιο. Συνήθως αφαιρείται μαζί και ο ισθμός.

Στο χειρουργείο κατά την επέμβαση, η γρήγορη ιστολογική εξέταση (frozen section) μπορεί να δείξει ότι πρόκειται για καρκίνο. Στις περιπτώσεις αυτές αποφασίζεται να αφαιρεθεί όλος ο αδένας ή ακόμη να γίνει πιο ευρεία επέμβαση στο λαιμό ανάλογα με τα ευρήματα του χειρούργου. Για κακοήθεις όγκους του θυρεοειδούς είναι δυνατόν να χορηγηθεί θεραπεία με ραδιενεργές ιώδιο.

Οι επιπλοκές μετά από τη χειρουργική επέμβαση στο θυρεοειδή αδένα είναι σπάνιες. Περιλαμβάνουν βραχνάδα της φωνής, αιμορραγικά προβλήματα, δυσκολίες κατάποσης, μούδιασμα του δέρματος του λαιμού και χαμηλό ασβέστιο. Ο κίνδυνος χαμηλού ασβεστίου είναι μεγαλύτερος όταν αφαιρείται όλος ο θυρεοειδής.

Μετά από θυρεοειδεκτομή, ανάλογα με το εάν έγινε ολική ή μερική θυρεοειδεκτομή, οι ασθενείς μπορεί να χρειάζεται να λαμβάνουν θυροξίνη και ασβέστιο εάν υπάρχει πρόβλημα χαμηλού ασβεστίου στο αίμα.

To άρθρo αυτό είναι πνευματική ιδιοκτησία του Medlook. Απαγορεύεται η αντιγραφή, η δημοσίευση, η αναπαραγωγή ή η μετάδοση του, από οποιονδήποτε και με οποιοδήποτε μέσο χωρίς την έγγραφη άδεια από το Μedlook. Copyright Medlook® All rights reserved.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

To άρθρo αυτό είναι πνευματική ιδιοκτησία του Medlook. Απαγορεύεται η αντιγραφή, η δημοσίευση, η αναπαραγωγή ή η μετάδοση του, από οποιονδήποτε και με οποιοδήποτε μέσο χωρίς την έγγραφη άδεια από το Μedlook. Copyright Medlook® All rights reserved.

Θα παρακαλουσα τους συντονιστες, να με ενημερωσουν αν δεν πρεπει να ακολουθω αυτη τη διαδικασια.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

http://www.medlook.net/category.asp?category=209

Στο μεταξυ παραθετω το λινκ της εν λογω σελιδας για να μπειτε και να ενημερωθειτε σχετικα με το θυρεοειδη.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Georgiamami αυτο το χαπι δεν ειναι Τ4 θυροξινη?Να σου πω την αληθεια εχω απογοητευτει λιγο με τις δοσολογιες,γιατι για 10 μηνες επαιρνα 5 μερες Τ4 των 150 και δυο μερες 162 μιλιγκραμ και τα κιλα μου οπως ειπα ηταν 82.Το αποτελεσμα ηταν με κανονικη διατροφη αλλα καθολου κινηση να μην χασω τιποτα!Προφανως θελει κυριως διαιτα που θα την τηρησουμε αυστηρα.

Link to comment
Share on other sites

Sonia, να σου πω! :rolleyes: Συμφωνα απο τις δικες μου κατεγραμμενες μετρησεις εδω και εναν χρονο διαπιστωνω πως με γυμναστικη και διατροφη, εχανα πολυ αργα icon13.gif βεβαια για οσο διαστημα η TSH μου ηταν σε χαμηλα επιπεδα. Μολις ανεβαινε εκεινη, "κολλουσε" ο μεταβολλισμος μου και δεν εχανα καθολου, αντιθετως εβαζα:(. Επισης κανω υπερβολικη κατακρατηση υγρων παρολο που τρωω φαγητα σχεδον αναλατα.:confused:

Σου θυμιζω πως η διατροφη μου ειναι πολυ μετρημενη και προσπαθω να μην κανω ατασθαλιες.:lol: Με τις σαλατες, τα φρουτα, τα γαλακτομικα, κρεατικα-ψαρια κλπ πρωτεινουχα, δημητριακα-ψωμακι ολικης, πρασινο τσαι. :lol:

Ξεκινησα με 92,5 (ανωτερο βαρος) κατεβηκα στα 82 και ξαναπηγα στα 86. Απο 15/12 που αλλαξα το χαπι θα ελεγα πως αρχισε η καθοδος με επιφυλαξη γιατι μεσολαβησαν οι γιορτες και ολο και καποιο γλυκακι γλυστρησε στο στομαχακι μου!!!:lol:

Το Τ4 ειναι θυροξινη. Το Euthyrox λεει νατριοθυροξινη.Δεν ξερω ακριβως τι γινεται με αυτα. Θα μαθω ομως........!!!!!:confused:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Georgia απο οτι εχω δει κι απ`τον εαυτο μου,μεγαλο ρολο δεν παιζει μονο η υγιεινη διατροφη αλλα και οι ποσοτητες δηλαδη οι σωστες μεριδες, που θα πρεπει να ειναι συγκεκριμενων γραμμαριων,να μην τρωμε υδατανθρακες το βραδυ γιατι γινονται λιπος κ.τ.λ.Ασε ειναι δυσκολα τα πραγματα,θελει υπομονη και επιμονη.Αν εχεις εναν διαιτολογο που θα σε ελεγχει καθε εβδομαδα,τηρεις την διαιτα θελεις δεν θελεις.Το εχω περασει και ξερω.Ετσι ειχα χασει 7 κιλα σε ενα μηνα.Θελει ομως χρηματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Georgia δεν διορθωσα τιποτα.Οταν συνδεομαι,η τελευταια αναρτηση μπαινει πρωτη δηλαδη πανω-πανω.Ανησυχω για την Kate76,γιατι ηταν πολυ χαλια ψυχολογικα και σωματικα.Σημερα θα εκανε σπινθηρογραφημα και νομιζω την Δευτερα θα εισαγονταν στο νοσοκομειο για ραδιεν.ιωδιο.Λογικα θα καταλαβει οτι μεταφερθηκαμε εδω?

Link to comment
Share on other sites

Sonia, ακολουθησε τις οδηγιες που σου εχω πει και θα δειχνει το τελευαιο ποστ στο τελος .


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολυ χαρουμενη και θελω να ο μοιραστω!!! Επιτελους κατεβηκε η TSH μου. Σημερινα αποτελεσματα TSH 1,2 (ΦΤ 0,5-5) και FT4 19 (10-25).

Ελπιζω τωρα να παραμεινει χαμηληκαι να ξεμπλοκαρει ο μεταβολλισμος μου, να χασω επιτελους και τα υπολοιπα χαζα κιλα που μου εχουν κατσικωθει!!!

Μακαρι να εχετε ολες καλα αποτελεσματα.

Κate, περιμενουμε νεα!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Georgia μπραβο πολυ χαιρομαι!Ισως ειναι γουρικο το site!Tωρα προσεξε λιγο την διατροφη σου και θα δεις πως θα πεσουν τα κιλα!Το Euthyrox βοηθαει πιο πολυ στο χασιμο των κιλων,απο οτι το Τ4?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...