Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Neverstop είπε:

      Κατάλαβα... κ κοιμάται μόνο του στο δωμάτιο του?😢Στο πάρκο κοιμούνται?

      Το πάρκο δεν είναι για πολλές ώρες-μερες  λόγο στρώματος κυρίως δεν είναι Κ ότι πιο κατάλληλο για συνεχή χρήση για πιο υγιηνο υποτίθετε . Μετά μόνο του αν δεν μπορείς συγκοιμιση. Αλλά μην σε ανχωνει πλέον στους 7 μήνες το παιδί στριφογυρναει μόνο του φωνάζει πιο δυνατά οπότε ξυπνάς Κ επίσης πλέον δεν χρειάζετε Κ να το ρευετε κτλ. 

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Δεν ξερω τι να περιμενω και για ποσο χρονικο διαστημα μπορει να μπλοκαρει το ιωδιο τον οργανισμο.Αυτο που ξερω ειναι πως οταν μπει καποιος στο χορο θα χορεψει οπως λενε οι παλιοι.Τωρα λοιπον και δεκα μερες αισθανομουν πρηξιμο και πονο οταν πιεζα την αρθροση της σιαγονας πρωτα απο τη μια μερια και μετα και απο την αλλη.Ο πονος εξαπλωθηκε και κατω μεχρι το αυτι.Επισης παρατηρησα πως το σαλιο μου δεν εφτανε να μασησω κανονικα και επρεπε να πινω νερο.Παω στον οριλα με το φοβο να εχουν θεμα οι σιαλογονοι αδενες.Πραγματι μετα απο υπερυχο φανηκε οτι φλεγμενουν και οι δυο και μεσα στο στομα ειναι επισης κοκκινοι.Μου εδωσε αντιβιωση.Ειναι δυνατον να ειναι απο το ιωδιο μετα απο 3 μηνες; Eχω παθει πλακα.Δεν μπορω να καταπιω στερεα αν δεν τα μασησω καλα και πιω και λιγο νερο σε καθε μπουκια!Παω διαρκως να πνιγω και ετσι τα παραταω.Τα χαπια τα θρυματιζω.Ευχομαι μολις πιασει η αντιβιωση να επανελθουν ολα κανονικα.Σας εχει τυχει κατι παρομοιο;:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

tenten ολα καλα θα πανε.ο Γκοροπουλος ειναι απο τους καλυτερους.εμενα μου ειπαν οτι επειδη το χειρουργειο ηταν πολυ δυσκολο αν με χειρουργουσε καποιος αλλος το πιο πιθανον ειναι να μην ειχα φωνη η παραθυρεοειδης.οποτε δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.ειναι αστερη ο Γκοροπουλος.εγω τωρα μετακομισα Βρυξελλες και ψαχνω ενδοκρινολογο εδω.ο Θεος βοηθος.

Link to comment
Share on other sites

ΔεσποιναΚ.,περαστικα σου!!Δεν το εχω ξανακουσει αυτο,αλλα θυμαμαι οτι μας ελεγαν οτι για 1 μηνα να μασαμε τσιχλες για να μην το παθουμε !!Πολλοι νομιζουν οτι κατι τετοιο ισχυει μονο για τις μερες της θεραπειας,αλλα εγω οταν το ρωτησα αυτο,μου ειπαν για 1 μηνα.Ευχομαι να σου περασει γρηγορα!!

marian84,μπορει και να ειναι καλυτερα τα πραγματα στις Βρυξελλες!!Ενημερωσε μας πως αντιμετωπιζουν εκει την δικια μας κατασταση!!Ευχομαι να σου πανε ολα καλα!!Tenten,ολα καλα??

Link to comment
Share on other sites

sonia64 ευχαριστω πολυ.μολις καταφερω να κλεισω ραντεβου θα σας ενημερωσω.αυτο που ξερω και ειμαι πολυ χαρουμενη γι αυτο ειναι οτι εδω κυκλοφορει το armour για το θυρεοειδη.αν θελετε ψαξτε το στο google να ενημερωθειτε

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινα Κ δεν ξέρω αν συσχετίζεται αυτό που έγινε σ' εμένα, με το δικό σου αλλά θα στο αναφέρω.

Εγώ από τα μέσα Σεπτέμβρη είχα ενοχλήσεις στο λαιμό (δλδ 2.5 μήνες από το χειρουργείο). Είχαν διογκωθεί τρομερά οι λεμφαδένες μου στο σημείο που όλοι νομίζουμε ότι ''πιάνουμε τις αμυγδαλές μας''. +Τρομερή ξηρότητα, με αποτέλεσμα να πίνω συνέχεια νερό και πυρετό 37-37.5 (ενώ πάντα είμαι στο 36.6.). Πήγα σε ενδοκρινολόγο -ιδιώτη- και μου είπε ότι δεν έχει σχέση με το θυρεοειδή γιατί είναι πολύ ψηλά, να πάω σε ΩΡΛ.

Εκείνος με την σειρά του μου είπε ότι θα είναι κάποια μικροβιακή φαρυγγίτιδα και μου έδωσε αντιβίωση. Εδώ και μία εβδομάδα που την παίρνω έχουν ξεπρηστεί κάπως αλλά συνεχίζω και έχω δέκατα. Στον Ευαγγελισμό χθες μου είπε μία ενδοκρινολόγος να ξαναπάω σε ΩΡΛ.

Πάντως επειδή ξαναείχα πάλι το ίδιο αίσθημα πνιγμού, που είχα και πριν το χειρουργείο, τους το ανάφερα και οι δύο ενδοκρινολόγοι μου είπαν ότι αυτό ήταν από άγχος, ο θυρεοειδής δεν κάνει τέτοια συμπτώματα....:cool:

Επίσης η ιδιώτης μού είπε ότι θα κάνω ένα σπινθηρογράφημα με ενέσεις Thyrogen σε 6 μήνες από το ιώδιο και ξανά στο χρόνο ενώ στον Ευαγγελισμό, μου είπαν ότι δεν γίνεται πια σπινθηρογράφημα. Αυτό που γίνεται στον χρόνο είναι μια μέτρηση θυρεοεσφαιρίνης με διακοπή του Τ4.

Ό,τι καταλάβατε, κατάλαβα.

Εν τω μεταξύ έκανε και η αδερφή μου εξετάσεις θυρεοειδούς γιατί είχε το ίδιο αίσθημα με εμένα (αίσθημα πνιγμού) και της βρήκαν πολυοζώδη βρογχοκήλη, Χασιμότο και υποθυρεοειδισμό. Τυχαιο;;

Α και ανέβηκα και εγώ δόση γιατί η TSH μου ήταν στο 3.3, πήγα στα 150 mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι αποδεδειγμενο πλεον οτι οι παθησεις του θυροειδη εχουν κληρονομικοτητα.

Θεωρω χρησιμο να κανουν ολοι οι ανθρωποι εναν προληπτικο ελεγχο με αιματολογικες-ενδοκρινολογικες και εναν υπερηχο.

Οι περισσοτερες παθησεις του θυροειδη, αντιμετωπιζονται γρηγοροτερα αν διαγνωσθουν εγκαιρα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Αρς δεν ξερω τι να πω.Τελικα φαινεται πως καθε ανθρωπος αντιδραει διαφορετικα στο ιωδιο.Ειμαι παντως σιγουρη πως αιτια ειναι αυτο και ας λενε πως δεν το εχουν ξανασυναντησει.Το θεμα ειναι πως πρεπει να μας βοηθησει καποιος να ξεπερασουμε τα προβληματα αυτα.Να εχει την διαθεση να ψαχτει και να οδηγηθουμε σε λυση οριστικη.Δε γινοταν να μην παρουμε το ιωδιο δεν υπηρχε επιλογη.Ολα ειναι καλυτερα απο το τιποτα σαν επιλογη.Θυμωνω ομως οταν πρεπει να γινω μπαλακι,γιατι δεν ειναι μια καινουργια θεραπεια.Και γιατι τοσες διαφορες στην τακτικη.Μου ειπαν και μενα για ολικο σπινθηρογραφημα με αποχη απο το χαπι για 15 μερες και προσληψη μικροτερης δοσης Ι131 και μαλιστα 6-7 μηνες μετα το προηγουμενο.Ειναι απαραιτητο τοσο συντομα;Πως να το παρω οταν εχω παθει τοσα;Γιατι αλλοι λενε στο χρονο;Εχω πελαγωσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλή εβδομάδα σε όλους! Κανα νέο από τον tenten?

ΔέσποιναΚ δεν ξέρω τι να πω...αλλά αυτό με τις αντιφατικές πληροφορίες είναι όντως εκνευριστικό, να είναι ένα το πρόβλημα και 400 οι προτάσεις -δε θα πω λύσεις γιατί δεν ξέρουμε πόσες και ποιες από αυτές όντως το λύνουν. Πάντως δε θα ήταν άσχημο να συμμετείχαν εδώ και γιατροί, να βάζουν κάτω τα μυαλά τους και να παραθέτουν απόψεις δημόσια, για να βρίσκουμε και λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρς δεν ξερω τι να πω.Τελικα φαινεται πως καθε ανθρωπος αντιδραει διαφορετικα στο ιωδιο.Ειμαι παντως σιγουρη πως αιτια ειναι αυτο και ας λενε πως δεν το εχουν ξανασυναντησει.Το θεμα ειναι πως πρεπει να μας βοηθησει καποιος να ξεπερασουμε τα προβληματα αυτα.Να εχει την διαθεση να ψαχτει και να οδηγηθουμε σε λυση οριστικη.Δε γινοταν να μην παρουμε το ιωδιο δεν υπηρχε επιλογη.Ολα ειναι καλυτερα απο το τιποτα σαν επιλογη.Θυμωνω ομως οταν πρεπει να γινω μπαλακι,γιατι δεν ειναι μια καινουργια θεραπεια.Και γιατι τοσες διαφορες στην τακτικη.Μου ειπαν και μενα για ολικο σπινθηρογραφημα με αποχη απο το χαπι για 15 μερες και προσληψη μικροτερης δοσης Ι131 και μαλιστα 6-7 μηνες μετα το προηγουμενο.Ειναι απαραιτητο τοσο συντομα;Πως να το παρω οταν εχω παθει τοσα;Γιατι αλλοι λενε στο χρονο;Εχω πελαγωσει.

Τι να πω κ εγώ...δεν ξέρω. Πάντως να ξέρεις ότι υπάρχει και η λύση των ενέσεων Thyrogen που, αντι να σταματήσεις το χάπι για 2 εβδομάδες, κάνεις την ένεση αυτή και ξεμπερδεύεις γιατί γίνεσαι άμεσα υποθυρεοειδική και έτσι μπορούν να ελέγξουν αν υπ΄παρχει κάποια υποτροπή. Το κακό απ'όσο ξέρω με τις ενέσεις αυτές είναι ότι ο οργανισμός πέφτει πολύ απότομα στον υποθυρεοειδισμό και ψιλοσοκάρεται ενώ με τη διακοπή του Τ4 πέφτει σταδιακά και έτσι πιο ομαλά στον υποθυρεοειδισμό.

Για τη δόση του ιωδίου που παίρνουμε προκειμένου να κάνουμε σπινθηρογράφημα μην ανησυχείς δεν είναι μεγάλη...καμία σχέση με αυτό που πήραμε στο θάλαμο ιωδίου. Το θέμα δεν είναι το ιώδιο που θα πάρουμε αλλά το γεγονός ότι πρέπει να πέσουμε πάλι στον υποθυρεοειδισμό....πφφφφ

Link to comment
Share on other sites

Α Μαριάν σε περίπτωση που διαβάζεις είπα και στη γιατρό του Ευαγγελισμού και στην ιδιώτη ότι κάποιες φορές ξαναμουδιάζουν τα χέρια μου και με τσιμπάν καρφίτσες στα πόδια και μου είπαν ότι δεν έχει σχέση με τον θυρεοειδή αλλά με το ασβέστιο. Εγώ επέμενα και έλεγα ότι το ασβέστιο είναι μια χαρά το 'χω τσεκάρει 500 φορές και εκεί κολλησαν και μου είπαν ότι μπορεί να είναι σύμπτωση...επίσης ρώτησα και για τη θυρεοειδίτιδα αν συνεχίζει να υπάρχει όταν έχει αφαιρεθεί ο θυρεοειδής -δεν θυμάμαι με ποια το συζητούσαμε- και μου είπαν πως όχι, υπάρχει το γονίδιο αλλά εφόσον δεν υπάρχει αδένας δεν έχει απολύτως καμία επίπτωση. Οπότε η ενόχληση που έχω στο λαιμό ούτε εκεί οφείλεται...

Α ποια κοπέλα είχε σκοπό να ψάξει το θέμα του ποσοστού αναπηρίας;; Ας κάνει ένα κόπο να ενημερώσει αν βρήκε άκρη.

Τέλος, ελπίζω κι εγώ ο Γιώργος να ξεμπέρδεψε. Ρώτησα την ιδιώτη πάντως τι γίνεται όταν χρειάζεται λεμδαδενικός καθαρισμός και μου πε ότι είναι δύσκολη επέμβαση, επειδή έχει πολύ ψιλοδουλειά...σε μεγάλη έκταση....κι αυτό φαίνεται και από την τομή που είναι μεγάλη και τη λένε ''χαμόγελο''.....ελπίζω Γιωργάκη να πέρασε όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα και να είσαι σύντομα καλά!! Σου στέλνουμε τις καλύτερες ευχές μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Α ποια κοπέλα είχε σκοπό να ψάξει το θέμα του ποσοστού αναπηρίας;; Ας κάνει ένα κόπο να ενημερώσει αν βρήκε άκρη.

https://www.ika.gr/gr/infopages/kepa/FEK_1506_B_4-5-2012.pdf

Απο σελ 23332


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και καλό μήνα!!! Εγώ είχα ψάξει το θέμα της αναπηρίας, έχω ήδη ξεκινήσει και τη διαδικασία να πάρω τη γνωμάτευση από το νοσοκομείο. Βρήκα επίσης και ένα ΦΕΚ που καθορίζει τα ποσοστά αναπηρίας, δεν μπορώ να το επισυνάψω, σας δίνω όμως τα στοιχεία του για να το ψάξετε. Είναι ο Αριθμός Φύλλου 2611/8-11-2011 και περιλαμβάνει τον Ενιαίο Πίνακα Προσδιορισμού Ποσοστού Αναπηρίας, με την Υ.Α. Φ.11321/οικ.26012/1718. Τα σχετικά με καρκίνους του θυρεοειδή είναι στη σελίδα 19 (38087). Ανάλογα με το πρόβλημα του καθενός αλλάζει και το ποσοστό. Αν εξαιρέσει κανείς το χρονοβόρο της υπόθεσης τουλάχιστον εδώ στην Αθήνα, που περιμένεις πολύ για να περάσεις από επιτροπή (έτσι μου είπανε, θα το διαπιστώσω σύντομα και θα σας πω), θεωρώ ότι ειδικά την περίοδο που διανύουμε πρέπει κι αυτό το ρημαδοκράτος να μας βοηθήσει σ' αυτό που περνάμε/περάσαμε.

Κανα νέο από tenten δεν είδα....ελπίζω να πήγε καλά το παιδί.

Όσο για το "χαμόγελο" του λεμφαδενικού, εμένα κοντεύει χρόνος κι έχει σχεδόν εξαφανιστεί! Το κάνουν πάνω στη φυσική ρυτίδα του λαιμού και σιγά σιγά παύει να φαίνεται. Κάνει πολύ καλό στην επούλωση μια κρέμα που έχει μέσα το σάλιο απ' το σαλιγκάρι.

Και πάλι καλό μήνα σε όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και καλό μήνα!!! Εγώ είχα ψάξει το θέμα της αναπηρίας, έχω ήδη ξεκινήσει και τη διαδικασία να πάρω τη γνωμάτευση από το νοσοκομείο. Βρήκα επίσης και ένα ΦΕΚ που καθορίζει τα ποσοστά αναπηρίας, δεν μπορώ να το επισυνάψω, σας δίνω όμως τα στοιχεία του για να το ψάξετε. Είναι ο Αριθμός Φύλλου 2611/8-11-2011 και περιλαμβάνει τον Ενιαίο Πίνακα Προσδιορισμού Ποσοστού Αναπηρίας, με την Υ.Α. Φ.11321/οικ.26012/1718. Τα σχετικά με καρκίνους του θυρεοειδή είναι στη σελίδα 19 (38087). Ανάλογα με το πρόβλημα του καθενός αλλάζει και το ποσοστό. Αν εξαιρέσει κανείς το χρονοβόρο της υπόθεσης τουλάχιστον εδώ στην Αθήνα, που περιμένεις πολύ για να περάσεις από επιτροπή (έτσι μου είπανε, θα το διαπιστώσω σύντομα και θα σας πω), θεωρώ ότι ειδικά την περίοδο που διανύουμε πρέπει κι αυτό το ρημαδοκράτος να μας βοηθήσει σ' αυτό που περνάμε/περάσαμε.

Κανα νέο από tenten δεν είδα....ελπίζω να πήγε καλά το παιδί.

Όσο για το "χαμόγελο" του λεμφαδενικού, εμένα κοντεύει χρόνος κι έχει σχεδόν εξαφανιστεί! Το κάνουν πάνω στη φυσική ρυτίδα του λαιμού και σιγά σιγά παύει να φαίνεται. Κάνει πολύ καλό στην επούλωση μια κρέμα που έχει μέσα το σάλιο απ' το σαλιγκάρι.

Και πάλι καλό μήνα σε όλους!!!

Αχ μπράβο βρε Χρύσα!!Για πες που πας ακριβώς; Πρώτα στη γραμματεία του Νοσοκομείου που νοσηλεύτηκες και ζητάς μια γνωμάτευση για την ασθένεια; Δεν πρέπει να τους καταθέσεις τίποτα χαρτιά; Ή χρειάζεται να πας στο ενδοκρινολογικό που έχουν το ιστορικό;

Αυτή η κρέμα με το σαλιγκάρι εμένα δεν μου έκανε τίποτα. Αν και ο γιατρός είχε κάνει μια πολύ καλή τομή, συνεχίζει και είναι κοκκινωπή, παρότι δεν την είδε καθόλου ο ήλιος τους 2 πρώτους μήνες.

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΚΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΒΡΟΧΟΥΛΑ!

Link to comment
Share on other sites

Ars! ήμουν λίγο τυχερή γιατί βρήκα φίλη φίλης να δουλεύει μέσα στο διοικητικό του νοσοκομείου και ανέλαβε εκείνη να κάνει τη δουλειά για μένα, αυτό που κατάλαβα όμως είναι ότι είναι χαρτί που ζητάς- προφανώς με αίτηση- από τη γραμματεία του νοσοκομείου. Δεν χρειάζεται να προσκομίσεις κάτι γιατί υποτίθεται ότι έχουν όλο το φάκελό σου, εισιτήρια, εξιτήρια, βιοψίες, γνωματεύσεις κλπ. Ακόμα και η επικύρωση του γνήσιου της υπογραφής γίνεται εκεί, δε χρειάζεται να βουτήξετε το γιατρό απ' το γιακά και να τον σέρνετε στο ΚΕΠ, έχουν προβλέψει διαδικασία εντός του νοσοκομείου.

Δοκίμασες βαλσαμόλαδο? Κάνει εξίσου καλή δουλειά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...