Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , LeneL είπε:

      Παθούσα βλέπεις...

      εμείς δηλαδή να μην πω τι παίρνουμε ! 😅 μόνο το επίδομα λοχείας κύησης κ 9 μηνο;

      πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

      Αφού ξέρεις ότι εδώ στα λέμε πιο σωστά τι το ψάχνεις άλλου 🙃

      για αλλη μια φορά το επιβεβαίωσα! πραγματικά ! 

      πρίν από 45 λεπτά , Marlina είπε:

      Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα έκλεισα 30 εβδομάδες κύησης με τα διδυμακια μου και ο γιατρος μου είπε πως ο τράχηλος κοντυνε αρκετά. Πριν από 2 εβδομάδες ηταν 3,5 και σημερα 2,4. Μου ειπε να σκεφτώ το ενδεχόμενο να πάω Αθήνα. Υπαρχει κάποια κοπέλα που να χρειάστηκε να πάει Αθήνα για το τελευταίο διάστημα? Και τι έκανε με το θέμα της διαμονής? Θα μου νοικιάσουνε διαμέρισμα για 1- 2 μήνες? Γνωρίζει κάποια?

       ψάξε στο ίντερνετ έχουν μισθώσεις συγκεκριμένα  για κοντά στο μαιευτήριο!  ίσως βρεις κάτι! σου είπε μέχρι ποτέ σε υπολογίζει; 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το παραξενο στην ιστορια μου ειναι οτι γενικα ειμαι πολυ προσεκτικη με τη διατροφη. Αν σου πω τι και ποσο τρωω θα απορησεις. Ενταξει, μερικες φορες τρωω το κατιτις "φτου κακα" που λεμε και οι "γοργονες" αλλα σε γενικες γραμμες θα επρεπε να ειμαι πολυ ελαφρυτερη.

Ελπιζω το Euthyrox να κανει ... το θαυμα του!!!

Στην ερωτηση σου, δεν ξερω να απαντησω απο προσωπικη εμπειρια γιατι εχει ενα μηνα μονο που το παιρνω. Ξερω ομως πως με το Τ4 δεν ειμαι ευχαριστημενη γενικοτερα. Και απο γνωστες που ανταλλασσω αποψεις, επισης δεν μου λενε καλα λογια για το Τ4.

Εγω χειρουργηθηκα στο ΑΧΕΠΑ Θεσ/νικης και αρχικα ο χειρουργος εκει μου εδωσε το Euthyrox. Τωρα γιατι ο αλλος ενδοκρινολογος που με παρακολουθουσε, μου εδωσε Τ4, δεν εχω ιδεα.

Ευτυχως ειμαι πεισματαρα, το ψαχνω και ελπιζω να βελτιωσω την κατασταση.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Georgia καλα που μου ειπες για το Τ4 για να ρωτησω την γιατρο μου στις 30 Μαρτιου που εχω ραντεβου.Τα αλλα κοριτσια τι προβλημα ειχαν με αυτο?Εγω ειχα φτασει στα επιπεδα υπερθυρεοειδισμου(οταν εχεις καρκινο του θυρ. πρεπει να εισαι υπερ-θ για να βρισκεται σε καταστολη ο θυρ.και να μην γινει υποτροπη)και ενω δεν ετρωγα παχυντικα,δεν εχασα γραμμαριο!

Link to comment
Share on other sites

Δε εχω καμια αποδειξη για το Τ4. Εμενα προσωπικα δε με βοηθησε .... η δοση. Αλλα η καθε περιπτωση ειναι τελειως διαφορετικη.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια....

και εγω εδω μετα απο ενημερωση της georgiamami να μαζευτουν ολες οι θυρεοειδοπληκτες! :D

Εγω γεννησα το 2006 το πρωτο μου παιδακι και μετα απο 1.5 χρονο ενιωσα ταχυπαλμιες και ειχα και υψηλη σχετικα πιεση. Επισης οι λεμφαδενες μου ηταν πρησμενοι (Νοεμβριος 2007). Δεν εδωσα σημασια μεχρι μετα απο λιγους μηνες που ειχα αδυναμια στους μυες μου, δεκατα ακατεβατα και τρεμουλο....(Μαιος 2008)

Ημουν σιγουρη οτι ειχα θεμα με θυρεοειδη μια που εχουμε μια κληρονομικοτητα. Απλα δεν ηξερα πως θα ταλαιπωρηθω ΤΟΣΟ πολυ:(

Κανω εξετασεις και ανακαλυπτουμε οτι ειχα ενα αυτοανοσο νοσημα graves disease το οποιο 'χτυπαει' θυρεοειδη και οφθαλμους. Αρχικα μου ειχε προκαλεσει υπερθυρεοειδισμο, λιγο εξοφθαλμο ( ο οποιος δεν φαινονταν), απωλεια μαλλιων, αδυναμια, συναισθηματα αγχους και πανικου.

Ξεκιναω με αντιθυρεοειδικα, methimazole αρχικα. Μου δημιουργουν εκζεμα μετα απο ενα μηνα. Τα αλλαζω σε prothuril, μου δημιουργουν τοξικη ηπατιτιδα μετα απο δυο μηνες χρησης τους!:?

Καταληγουμε οτι δεν εχω αλλη λυση απο την αφαιρεση αλλα χειρουργειο δεν μπορουσα ακομη να κανω μια που οι ft3 και ft4 ηταν ιδιαιτερα υψηλα.

Παιρνω κορτιζονη για ενα μηνα μαζι με βαμμα ιωδιου (πρακτικη ενδοκρινολογων για να χαμηλωσουν οι ορμονες) καθως και χαπια για ταχυπαλμια, κατεβαινουν λιγο οι ορμονες και κανω χειρουργειο 1 Νοεμβρη 2008, με τον Κο Γουση.

Ολα καλα, κανενας πονος, μικρη τομη αλλα αναγκαστικα αφαιρεθηκε και ενας παραθυρεοειδης, μια που ο θυροειδης ειχε 'πρηστει' και ειχε μπλεχτει με τον παραθυροειδη. Και λογω των υψηλων ορμονων δεν ηθελαν να κανουν μαλαξεις γιατι φοβοντουσαν για ανακοπη. Βγηκα μετα απο μια ημερα νοσηλειας και συνολικα το χειρουργειο μου κοστισε 2.700 ευρω.

Ξεκινησα με Τ4 112 και σιγα σιγα το αυξησα μεχρι να σταθεροποιηθει το tsh μου σε 1 με 2. Η αφαιρεση του παραθυρεοειδη μου δημιουργησε προβλημα με το ρυθμισμα ασβεστιου στο αιμα και ακομη και σημερα παιρνω συμπληρωμα. Επισης μετα το χειρουργειο υποχωρησε ο εξωφθαλμος στο ενα ματι και οχι και στα δυο οποτε καταλαβαινετε πως μαζι με τα κιλα που ειχα παρει λογω κορτιζονης και προβληματος στον θυρεοειδη ( + :cool:ημουν σαν τον Ανεστη Βλαχο όταν υποδυονταν τον βιαστη στις λιμνες :mrgreen:.

Τα χαπια για την καρδια και την κορτιζονη την συνεχισα και για δυο εβδομαδες μετα απο χειρουργειο.

Τον Μαρτιο 2009 εμεινα εγκυος στο δευτερο παιδακι μου και σε ολη την εγκυμοσυνη εκανα συχνες εξετασεις ( ανα 4 εβδομαδες) για να ειμαι σιγουρη οτι ολα ειναι οκ, μια που ανα 6 εβδομαδες που εκανα στον πρωτο μηνα δεν ηταν αρκετο και η tsh μου ειχε φτασει 8!:confused: Επισης αυξησα και το συμπλρωμα ασβεστιου. Στην εγκυμοσυνη γενικα δεν ειχα θεμα και ολα πηγαν καλα εκτος απο 1) ο εξωφθαλμος στο ενα ματι χειροτερεψε και 2) πηρα και παλι πολλα κιλα αν και δεν ετρωγα τοσο πολυ.

Επανηλθα σχετικα γυρω στους 6 μηνες μετα τη γεννηση του μικρου (όσον αφορα εξοφθαλμο και λοιπα, όχι κιλα) αν και το ματι μου και σημερα αν το προσεξεις δεν ειναι τελειως ΟΚ. Εχω ανασπαση βλεφαρου δυστυχως που δεν πολυφαινεται και όταν 'σεληνιαζομαι' χειροτερευει! :cool:

Σημερα που το μικρο μου ειναι 14 μηνων και εχουν περασει δυο χρονια απο την αφαιρεση, θα εκανα τα παρακατω σχολια

1) Η δοση Τ4 που λενε οι γιατροι πως χρειαζεται ο εχοντας υποστει αφαιρεση θυρεοειδους (1.7 ανα κιλο σωματος) σε εμενα δεν ηταν αρκετη. Παιρνω 2.0/κιλο σωματος.

2) Το tsh ειναι καλο να ειναι μεχρι 1.5 και όχι παραπανω.

3) Αν το προβλημα θυρεοειδους σχετιζεται με αυτοανοσο, ειναι πιο δυσκολη περιπτωση γιατι το προβλημα ειναι απλα ενα συμπτωμα και όχι η αιτια. Και με το θυρεοειδη αν εισαι ΟΚ, τα υπολοιπα προβληματα εμμενουν.

4)Η αφαιρεση θυρεοειδους πρεπει πραγματικα να ειναι η εσχατη λυση γιατι το Τ4 δεν τον αντικαθιστα πληρως.

5) Ολοι οι γιατροι που απευθυνθηκα δουλευαν 'πειραματικα' πανω μου και αυτο δεν μου εκανε καλο. Δεν ανταποκρινονται ολοι οι ασθενεις το ιδιο οποτε δεν θα επρεπε να χρησιμοποιουν εναν 'μπουσουλα' για ολες τις περιπτωσεις. Συνηλθα μονο όταν σταματησα να πηγαινω σε γιατρο και ρυθμισα τη δοση μου συμφωνα με τις φυσιολογικες τιμες. Βεβαια αυτο εγινε μετα απο πολυ μελετη πανω σε αυτο το θεμα και σε συνεργασια με τον Dr Lupo (MAYO CLINIC) μεσω διαδικτυου:rolleyes:

Τωρα ειμαι καλα αλλα εχω τα κιλα που πρεπει να χασω και που δυσκολευομαι πολυ.

Ημουν 78 κιλα οταν εμεινα εγκυος ( +:cool:, εφτασα 117 :?, και τωρα ειμαι 82 περιπου....αλλα ειμαι τοσο πολλους μηνες και δεν μπορω να πεσω παρακατω.

Αυτα απο εμενα, ελπιζω να βοηθησα λιγο, να ειμαστε ολες καλα και εμεις και τα μωρακια μας και ό,τι χρειαστει καποια κοπελα που θα μπορουσα να βοηθησω, θα το εκανα με χαρα.


Απο τ'ουρανου τα βαθη και απ'της γης την αγκαλια φωλιασαν μες την ψυχη μου δυο καταλευκα πουλια

Το'να ηρθε καλοκαιρι σαν αχτιδα από φως εγινε, η υπαρξη μου Μιχαηλ 'ο άγγελος'

τ'αλλο εφτασε Χειμωνα στο σκοταδι αστερακι, εγινε η αναπνοη μου θα τον λεω Δημητρακη

12.07.2006 --------- 18.11.2009

221882cb0gkyh7q4.gif

kpo41uccq3f2qz2w.pngejdnpdkk9gcs5nb6.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geia sas koritsia,

exo kai ego thema me to thyreoeidi mou (i aleca isos me thumatai afou mou eixe dosei sumvoules k tharos sto parents;))

Anakalupsa stin eggumosuni entono upothyreoeidismo (TSH 47:confused::o:o:o) kai opos katalavainetai ta epexa!!! agxos stenoxoria klp alla telika to ruthmisa amesa me apeutheias dosei Euthyrox 125. Gennisa ena ugeiestato agoraki (stis 3 evdomades tou xanaekana exetaseis TSH, T3, T4 kai ok). Prin kanena 3 mino ekana epanelegxo kai eixa poli xamili TSH kai i giatros mou meiose ti dosi (tora perno ton 75 kai i TSH einai konta sto 2). Ekana kai US kai exo arketous ozous. I giatros mou eipe pos exo Hasimoto (mias kai ta antisomata einai poluuuuuuu psila) kai pos den uparxei kundinos oi ozoi na einai kakoiteis. Ithela na sas rotiso an xerete kati tetoio. An dld sto hasimoto oi ozi den mporei na exelixthoun se karkino. epipleon poso suxna prepei na elegxomai kai ti exetasei na kano. Afou ruthmistike i TSH mou eipe i giatros epanelegxo se 1 xrono alla mou fainetai arketo.

telos noiotho sto laimo ena sa ligo kompo sa na einai xeros sa na me kaiei. osi tragika pragmata, ligo. omos kamia fora skeftomai mipos einai apo to thyreoeidi.

A! oso gia ta kila otan ekopsa to kapnisma (prin vro to thyreoeidi) kai afou eixa kanei prin apo 4 mines TSH, T3 k T4 kai itan ok, peira 15 kila. Merikous mines meta molis emeina eggyos anakalipsa to thyreoeidi. Den xero an sxetizete me to kopsimo tou kapnismatos i emfanisi tou upothyreoeidismou. Stin eggymosuni peira 17,5 kgr!!!! Teleutaia metrisi egguos....102,5 :roll::o. To proto 3mino exase... 17,5 tis eggumosunis +5!!! meta ...tpt. Den mpotousa na xaso. Tora xanaxekinisa diaita. ante na doume!

sorry pou sas kourasa me to terasteio post!

einai arga kai ta grafo ligo anakata:oops::oops:


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

οι όζοι γινονται επικινδυνοι όταν ξεπερασουν τα δυο εκατοστα. Συνηθως στο χασιμοτο τα οζιδια ειναι μικρα. Μαλλον για αυτο στο ειπε η ντοκ!


Απο τ'ουρανου τα βαθη και απ'της γης την αγκαλια φωλιασαν μες την ψυχη μου δυο καταλευκα πουλια

Το'να ηρθε καλοκαιρι σαν αχτιδα από φως εγινε, η υπαρξη μου Μιχαηλ 'ο άγγελος'

τ'αλλο εφτασε Χειμωνα στο σκοταδι αστερακι, εγινε η αναπνοη μου θα τον λεω Δημητρακη

12.07.2006 --------- 18.11.2009

221882cb0gkyh7q4.gif

kpo41uccq3f2qz2w.pngejdnpdkk9gcs5nb6.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα να χαιρετησω και τις καινουργιες ομοιοπαθεις στη σελιδα!Θα ηθελα να αναφερθω πιο πολυ σε εσας που εχετε Χασιμοτο και οζους.Εμενα με παρακολουθουσαν Ενδοκρινολογοι για 4 χρονια λογω πολυοζωδους βρογχοκηλης,Χασιμοτο και υποθυρεοειδισμο.Πριν 1 χρονο φιλος μου γιατρος με συμβουλεψε να αφαιρεσω τον θυρεοειδη οπως και εκανα.Η βιοψια εδειξε θηλωδη πολυεστιακο καρκινο .Σοκ!!!Απο τοτε ειμαι με θεραπειες και εξετασεις.Οι καρκινικοι οζοι ηταν 0,7 εκατ.Εαν δεν τον εβγαζα θα γινονταν μετασταση στους λεμφαδενες!Ειναι σπανια περιπτωση ομως.Μπορειτε να διαβασετε λεπτομερειες του ιστορικου μου στο προηγουμενο site.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσοριζω τα νεα μελη της σελιδας μας, Νατασσα και Αλεκα.

Νατασσα, θα σε παρακαλουσα αν γινεται να γραφεις με ελληνικα γραμματα (μην αγχωνεσαι για ορθογραφια) γιατι ειναι δυσαναγνωστο το κειμενο σου.

Αλεκα, σε θυμαμαι και απο αλλα site και χαιρομαι που μας τιμησατε με την παρουσια σας.

Σονια, αν μπορεις κανε αντιγραφη τα ποστ σου στα οποια αναφερεσαι για να μην ψαχνουμε......

<<1) Η δοση Τ4 που λενε οι γιατροι πως χρειαζεται ο εχοντας υποστει αφαιρεση θυρεοειδους (1.7 ανα κιλο σωματος) σε εμενα δεν ηταν αρκετη. Παιρνω 2.0/κιλο σωματος.>>

Εγω θα ηθελα να ρωτησω συμφωνα με το κειμενο της Αλεκας, εγω που εχω 85 κιλα πανω μου θα επρεπε να παιρνω χαπι 170 mg??????:confused:

Και λογικα εφοσον θελω να χασω κιλα, ποια δοση θα επρεπε να παρω???? (τη γνωμη σας για να διακωμοδουμε λιγο και την κατασταση μας)!!!

Ενημερωτικα, εκοψα κι εγω το καπνισμα ακριβως μετα την αφαιρεση και τα κιλα τα εβαλα μετα. Συμπεραινω οτι ολες οσες ειχαμε κανει υποθυρεοειδισμο, βαλαμε και κιλα τα οποια δυσκολευομαστε πολυ να χασουμε. Γιατι να μην υπαρχει καποιο χαπι που να λυνει αυτα τα θεματα???? Εχω κουραστει πολυ. :-(

Εγω που εχω καποια παθηση στις φλεβες των ποδιων, πρεπει οποσδηποτε να χασω τα παραπανισια κιλα και παρα τους αγωνες μου......... κατεβαινω με ρυθμους χελωνας. :-(:-(

Αυριο παω σε Doctor. Ελπιζω να εχω να μοιραστω μαζι σας καλα νεα.

Κι εγω δεν ειμαι ευχαριστημενη απο τον γιατρο που ειχα και ....τον αλλαξα!!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

10 ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΥΡΟΕΙΔΙΤΙΔΑ HASHIMOTO (Ή ΑΥΤΟΑΝΟΣΗ ΘΥΡΕΟΕΙΔΙΤΙΔΑ)

1)Τι σημαίνει το οτι είναι αυτοάνοση νόσος; Ανήκει στην κατηγορία των νοσημάτων(πρόκειται για μία μεγαλη ομαδα), όπου παράγονται απο τον οργανισμό ειδικές πρωτεϊνες, οι οποίες στρέφονται εναντίον ιστών ή οργάνων του ίδιου του οργανισμού,δηλαδή απλά ο οργανισμός «τα βάζει με τον εαυτό του».

2)Πονάει ο λαιμός,υπάρχει αίσθημα πνιξίματος οταν υπάρχει αυτή η νόσος; Όχι, η νόσος είναι ασυμπτωματική,δηλαδή δεν υπάρχει πόνος,πυρετός,πρήξιμο η πνίξιμο.

3)Η θυρεοειδίτιδα ή τα αντισώματα που παράγονται βλάπτουν αλλα όργανα; Όχι,παρά τις μακρές έρευνες και συζητήσεις δεν έχει αποδειχθεί ότι τα αντισώματα αυτά προξενούν βλάβες κάπου αλλού στον οργανισμό εκτός απο τον θυρεοειδή.

4)Η θυρεοειδίτιδα καταλήγει πάντα σε υποθυρεοειδισμό (υπολειτουργία του αδένα); Όχι, παρά το ότι η συνηθέστερη εξέλιξη της θυρεοειδίτιδας είναι ο υποθυρεοειδισμός, υπάρχουν πιθανότητες να μην συμβεί, Δηλαδή να υπάρχει η ήσηπτη αυτή φλεγμονή αλλά να μην οδηγήσει τον αδένα σε διαταραχή της λειτουργίας.

5)Η αντιμετώπιση της θυρεοειδίτιδας είναι φαρμακευτική ή χειρουργική; Η αντιμετώπιση είναι σχεδόν πάντα φαρμακευτική. Η ανάγκη χειρουργικής αντιμετώπισης είναι εξαιρετικά σπάνια. Αρκετές φορές δεν υπάρχει ανάγκη αντιμετώπισης, περιοριζόμαστε μόνο στην παρακολούθηση.

6)Υπάρχει θεραπεία που μειώνει ή εξαφανίζει τα αντισώματα στην θυρεοειδίτιδα; Όχι, δεν υπάρχει ειδική θεραπεία που χρησιμοποιείται για να μειώσει τα αντισώματα (αντιμικροσωμιακά και αντιθυρεοσφαιρινικά)

7)Είναι πάθηση κληρονομική; Όχι, δεν είναι πάθηση κληρονομική με την κλασσική έννοια του όρου. Έχει οικογενή κατανομή, δηλαδή αρκετά μέλη της ίδιας οικογένειας προσβάλλονται απο το νόσημα.

:cool:Αν μια μητέρα πάσχει απο θυρεοειδίτιδα, πότε πρέπει να ελεγχθούν τα παιδιά της; Ο πρώτος έλεγχος των παιδιών για το συγκεκριμένο νόσημα καλό είναι να γίνεται στην περίοδο της εφηβείας (12-15 ετών)

9)Τι περιλαμβάνει ο έλεγχος για τη θυρεοειδίτιδα; Ο συνήθης έλεγχος είναι ο προσδιορισμός ορμονών του θυρεοειδούς και αντισωμάτων (αιματολογική εξέταση) και απεικόνιση του αδένα με υπερηχογράφημα.

10)Υπάρχει πρόβλημα αναπαραγωγής στις γυναίκες που πάσχουν απο θυρεοειδίτιδα; Όχι, δεν έχει αποδειχθεί οτι γυναίκες που πάσχουν απο θυρεοειδίτιδα έχουν πρόβλημα στην αναπαραγωγή.

Πηγη : http://www.iator.gr/misixronis/hasimotohtml/


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ειμαι πολυ χαρουμενη και θελω να ο μοιραστω!!! Επιτελους κατεβηκε η TSH μου. Σημερινα αποτελεσματα TSH 1,2 (ΦΤ 0,5-5) και FT4 19 (10-25).

Ελπιζω τωρα να παραμεινει χαμηληκαι να ξεμπλοκαρει ο μεταβολλισμος μου, να χασω επιτελους και τα υπολοιπα χαζα κιλα που μου εχουν κατσικωθει!!!

Μακαρι να εχετε ολες καλα αποτελεσματα.

Κate, περιμενουμε νεα!!!!

τι ευχαριστα νεα ειναι αυτα?!!!!!!!!!!! :D:D:D

ΜΠΡΑΒΟ Γιωργια μουυυυυυυυυ

ευπιθως αναφερω 23/2 εκλεισα ραντεβου να κανω κ εγω εξεταση για θυροειδη :cool:


''Αξίζει ό,τι χαρίζει η στιγμή ,Που πίσω δεν Ξαναγυρίζει

αναγνωρίζει μόνο κάποιες ΑΝΑΜνήσεις...δυνατές ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΙΣ !'' ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ ΑΔΕΝΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΘΗΣΕΙΣ ΤΟΥ:

Ο θυρεοειδής είναι ένας αδένας που εντοπίζεται στην περιοχή του λαιμού. Αποτελεί έναν πολύ σημαντικό αδένα του σώματός μας επειδή ρυθμίζει το μεταβολισμό μας. Παράγει τις ορμόνες του θυρεοειδούς (Τ3 και Τ4) που κυκλοφορούν στον οργανισμό μας και του δίνουν εντολή πόσο γρήγορα να λειτουργήσει και να χρησιμοποιήσει ενέργεια. Ο θυρεοειδής αδένας λειτουργεί όπως ένα “κλιματιστικό μηχάνημα”: όταν υπάρχουν αρκετές θυρεοειδικές ορμόνες στον οργανισμό μας, ο θυρεοειδής αδένας σταματά να παράγει περισσότερες ορμόνες ( όπως και το κλιματιστικό διακόπτει τη λειτουργία του όταν το σπίτι είναι δροσερό). Όταν όμως χρειαζόμαστε πιο πολλές θυρεοειδικές ορμόνες τότε ο αδένας ξανααρχίζει την παραγωγή τους. Επιπλέον, ένας άλλος αδένας του εγκεφάλου μας, η υπόφυση, λειτουργεί ως “θερμοστάτης”, ειδοποιώντας το θυρεοειδή αδένα, πότε να αρχίσει και πότε να σταματήσει την παραγωγή ορμονών. Η υπόφυση στέλνει το μήνυμά της στο θυρεοειδή με την ορμόνη ΤSH. Οι παθήσεις του θυρεοειδούς αδένα διακρίνονται στις παρακάτω κατηγορίες: υπερθυρεοειδισμός, υποθυρεοειδισμός, θυρεοειδίτιδα, βρογχοκήλη, οζίδια και καρκίνος του θυρεοειδούς.

Ο υπερθυρεοειδισμός συμβαίνει όταν έχουμε υπερπαραγωγή (περισσότερη από όσο χρειαζόμαστε) ορμονών του θυρεοειδούς. Τότε έχουμε πολύ γρήγορο μεταβολισμό που εκδηλώνεται με ταχυκαρδία, νευρικότητα, τρέμουλο των χεριών, αυξημένη εφίδρωση, απώλεια βάρους, τριχόπτωση, διάρροια, διόγκωση του θυρεοειδούς, διαταραχές της περιόδου στις γυναίκες και μάτια που προεξέχουν από τη θέση τους (εξόφθαλμος). Προσβάλλει συχνότερα τις γυναίκες.

Στον υποθυρεοειδισμό έχουμε λιγότερες ορμόνες θυρεοειδούς από όσες χρειαζόμαστε οπότε και όλες οι λειτουργίες του οργανισμού μας επιβραδύνονται. Τότε έχουμε συνεχή αίσθημα κόπωσης και κρύου, υπνηλία, βραδυκαρδία, διαταραχές μνήμης, αύξηση του βάρους, κράμπες, βραχνή και ξηρή φωνή, καταθλιπτική διάθεση, διόγκωση του θυρεοειδούς και διαταραχές της περιόδου στις γυναίκες. Προσβάλλει συχνότερα τις γυναίκες. Τα παραπάνω ενοχλήματα δεν συμβαίνουν πάντοτε όλα μαζί γιʼ αυτό εφόσον έχουμε περισσότερο από ένα από αυτά καλό θα ήταν να συμβουλευτούμε το γιατρό μας.

Θυρεοειδίτιδα είναι η φλεγμονή του θυρεοειδούς, που μπορεί να οφείλεται σε μικρόβια, ιούς ή άλλα αίτια. Συμβαίνει σπάνια και προκαλεί υποθυρεοειδισμό.

Βρογχοκήλη είναι η παθολογική αύξηση του μεγέθους του θυρεοειδούς που εμφανίζεται σαν μια ευδιάκριτη διόγκωση στο λαιμό μας. Αποτελεί ένα σχετικά συχνό πρόβλημα στο 5% τουλάχιστον των ανθρώπων. Η συχνότερη αιτία βρογχοκήλης είναι η έλλειψη ιωδίου στη διατροφή. Στη χώρα μας η έλλειψη αυτή αντιμετωπίζεται επιτυχώς με την προσθήκη ιωδίου στο μαγειρικό αλάτι. Ωστόσο οποιαδήποτε άλλη πάθηση του θυρεοειδούς μπορεί να προκαλέσει βρογχοκήλη ή μπορεί να συμβεί και χωρίς άλλη εμφανή αιτία.

Τα οζίδια του θυρεοειδούς αποτελούν τοπικές διογκώσεις σε ένα σημείο μόνο του αδένα. Στο 90% των περιπτώσεων είναι καλοήθεις. Μερικές φορές προκαλούν βραχνή φωνή ή δυσκολεύουν την κατάποση ή την αναπνοή προκαλώντας την αίσθηση ενός «κόμπου» στο λαιμό. Κάθε οζίδιο του θυρεοειδούς θα πρέπει να ελέγχεται από το γιατρό μας.

Ο καρκίνος του θυρεοειδούς συνήθως εμφανίζεται σαν ένα ογκίδιο, που σταδιακά μεγαλώνει. Διακρίνεται σε 4 είδη, τα συχνότερα εξ αυτών (ο θηλώδης και ο θυλακιώδης τύπος) έχουν πολύ βραδεία ανάπτυξη και η κατάλληλη θεραπεία τους έχει πάντοτε 100% επιτυχία.

Όταν υπάρχει υποψία ύπαρξης κάποιας θυρεοειδοπάθειας ο γιατρός συνήθως προτείνει ορισμένες απλές εξετάσεις. Ελέγχεται η φυσιολογική λειτουργία του θυρεοειδούς με τη μέτρηση των ορμονών Τ3, Τ4 και TSH του αίματος. Επιπλέον με το υπερηχογράφημα του θυρεοειδούς μετράται το μέγεθός του και διαπιστώνεται η ύπαρξη οζιδίων.

Η θεραπεία των παθήσεων του θυρεοειδούς είναι πολύ αποτελεσματική. Υπάρχουν τρία είδη θεραπείας ανάλογα με την πάθηση:

Το ραδιενεργό ιώδιο που χρησιμοποιείται για να συρρικνώνει το διογκωμένο θυρεοειδή που υπερλειτουργεί ή να νεκρώνει τους όγκους αυτού.

Τα φάρμακα, που περιέχουν τις ορμόνες του θυρεοειδούς, χρησιμοποιούνται σε περιπτώσεις υποθυρεοειδισμού, μετά ολική αφαίρεση του θυρεοειδούς και για θεραπεία μικρών οζιδίων του θυρεοειδούς.

Η χειρουργική αφαίρεση του θυρεοειδούς, η θυρεοειδεκτομή, ενδείκνυται σε περιπτώσεις βρογχοκήλης ή μεγάλων οζιδίων (άνω των 2 εκατοστών) του θυρεοειδούς. Με τις σύγχρονες εγχειρητικές τεχνικές, ο ασθενής παραμένει στο νοσοκομείο μία με δύο ημέρες μετά το χειρουργείο και επανέρχεται στην εργασία του σε λιγότερο από 7 ημέρες. Η εγχείρηση του θυρεοειδούς μπορεί να γίνει με γενική νάρκωση αλλά και με τοπική αναισθησία. Η χειρουργική τομή συνήθως δεν ξεπερνά τα 2 – 3 εκατοστά σε μήκος. Οι περισσότεροι ασθενείς έχουν ελάχιστο πόνο μετά την εγχείρηση και δεν έχουν κανένα πρόβλημα στην ομιλία ή στην κατάποση.

Γράφτηκε στις 18 Μαρτίου 2009 Συγγραφέας: Σταύρος ΚαρακόζηςΚλείσιμοΙατρός: Καρακόζηςkarakozis.jpg Όνομα: Σταύρος Καρακόζης

Email: [email protected]

Site: http://www.iator.gr/karakozis

Βιογραφικό: Γενικός Χειρουργός Διπλωματούχος Αμερικανικής Εταιρείας Χειρουργικής Μουσών 17, Παλαιό Ψυχικό 11524 Τηλ. 210 6980430 Κιν. 6974 904865Όλες οι δημοσιεύσεις του/της ιατρού στο Ιάτωρ (3)


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

τι ευχαριστα νεα ειναι αυτα?!!!!!!!!!!! :D:D:D

ΜΠΡΑΒΟ Γιωργια μουυυυυυυυυ

ευπιθως αναφερω 23/2 εκλεισα ραντεβου να κανω κ εγω εξεταση για θυροειδη :cool:

Mpapακι μου, καλωσμου το στη σελιδουλα μας.

Κοιτα, τα μαθηματα οργανωσης οπως βλεπεις, απεδωσαν. Και αφου εκει, τα καταφεραμε μια χαρα, ας κανουμε κι εδω ενα βημα εμπρος.

Οπως βλεπεις με τα κοριτσια εδω εχω δυο κοινα, το θυρεοειδη και τα κιλα. Καποια στιγμη θα τα καταφερουμε ολες και στους δυο τομεις.

Φιλακια πολλα και ελπιζω να εχεις αριστα αποτελεσματα στις εξετασεις σου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω και κατι ακομη?:confused:

Μετα την αφαιρεση οταν υπαρχει καπνος ή τσικνα στο χωρο, νιωθω ενα τσιμπημα στο λαιμο. Κατι σαν αγκαθι απο ψαροκοκκαλο.

Δεν μπορω να τηγανισω τιποτα. Πριν δεν ειχα τετοιο προβλημα.

Εσεις εχετε παρομοιο συμπτωμα?


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλωσοριζω τα νεα μελη της σελιδας μας, Νατασσα και Αλεκα.

Νατασσα, θα σε παρακαλουσα αν γινεται να γραφεις με ελληνικα γραμματα (μην αγχωνεσαι για ορθογραφια) γιατι ειναι δυσαναγνωστο το κειμενο σου.

Αλεκα, σε θυμαμαι και απο αλλα site και χαιρομαι που μας τιμησατε με την παρουσια σας.

Σονια, αν μπορεις κανε αντιγραφη τα ποστ σου στα οποια αναφερεσαι για να μην ψαχνουμε......

<<1) Η δοση Τ4 που λενε οι γιατροι πως χρειαζεται ο εχοντας υποστει αφαιρεση θυρεοειδους (1.7 ανα κιλο σωματος) σε εμενα δεν ηταν αρκετη. Παιρνω 2.0/κιλο σωματος.>>

Εγω θα ηθελα να ρωτησω συμφωνα με το κειμενο της Αλεκας, εγω που εχω 85 κιλα πανω μου θα επρεπε να παιρνω χαπι 170 mg??????:confused:

Και λογικα εφοσον θελω να χασω κιλα, ποια δοση θα επρεπε να παρω???? (τη γνωμη σας για να διακωμοδουμε λιγο και την κατασταση μας)!!!

!

καταρχην ελπιζω να ετυχε να πεσει ο πληθυντικος σε εμενα γιατι θα φουνταρω!!!!!

απο τον καιρο που χοντρυνα ολοι στον πληθυντικο μου μιλανε!:tongue:

Σε γενικες γραμμες το χαπι ειναι 1.7 ανα κιλο βαρους...απο εκει και περα τσεκαρουμε με τις εξετασεις και ρυθμιζουμε αναλογα.

Υπαρχουν περιπτωσεις που το Τ4 απορροφαται σουπερ και ολα καλα....

Υπαρχουν περιπτωσεις ομως που δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Όταν πχ εχεις χαμηλο tsh και επισης χαμηλες ft3 και ft4 (κλινικος υποθυρεοειδισμος,) ουτε να αυξησεις το χαπι μπορεις , ουτα να νιωσεις ευθυρεοειδικη....

Εγω ετσι ημουν στις εγκυμοσυνες μου.....δεν ηθελα να παρω παραπανω χαπι μην τυχον κανω κακο στο μωρο, αλλα εβαζα ενα καρο κιλα....

Και εγω παντως που ειμαι πανω κατω στα ιδια κιλα με εσενα 175 παιρνω!;)


Απο τ'ουρανου τα βαθη και απ'της γης την αγκαλια φωλιασαν μες την ψυχη μου δυο καταλευκα πουλια

Το'να ηρθε καλοκαιρι σαν αχτιδα από φως εγινε, η υπαρξη μου Μιχαηλ 'ο άγγελος'

τ'αλλο εφτασε Χειμωνα στο σκοταδι αστερακι, εγινε η αναπνοη μου θα τον λεω Δημητρακη

12.07.2006 --------- 18.11.2009

221882cb0gkyh7q4.gif

kpo41uccq3f2qz2w.pngejdnpdkk9gcs5nb6.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...