Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Vxatz είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

      Καλησπέρα και λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια που βίωσες.. ξέρω πόσο πιο σκληρό είναι όταν έχεις επενδύσει τόσο κόπο και χρήμα.. 

      Δεν ξέρω τι είναι αυτό το "όλα" από τα οποία ήσουν καλυμμένη και τι εξετάσεις έχετε κάνει.. εγώ θα σου πρότεινα να ξεσκονίσετε το σπέρμα πρώτον, να ελέγξετε το περιβάλλον της μήτρας για κανά μικρόβιο ή ενδομητριτιδα πχ (ngs & υστεροσκοπηση δηλαδή) και μετά να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από αιματολογο ενδοκρινολόγο και ίσως επίσκεψη σε ρευματολόγο..

      Σε εμένα πχ μετά την παλινδρομη βρέθηκε μικρόβιο και 0% γαλακτοβακιλοι (οπότε αντιβίωση και προβιοτικα!) και εν συνεχεία πήρα δεύτερη γνώμη από αιματολογο όπου στις ίδιες εξετάσεις που δεν έβλεπε τίποτα η πρώτη αιματολογος η δεύτερη είδε υποψία αυτοανοσου όπου και με προέτρεψε σε ρευματολόγο.. πήγα και σε ρευματολόγο κύησης λοιπόν όπου επιβεβαιώθηκε αυτοάνοσο χωρίς να καταφέρουμε ακόμα βέβαια να βρούμε τι ακριβώς έχω αλλά είμαι σε προληπτική αγωγή καταστολής του ανοσοποιητικού πριν την επόμενη ετ για καλό και για κακό γιατί αυτά "ξυπνάνε" στη κύηση..

      Αλλά να ξεσκονίσετε το σπέρμα!! Μη το αφήσετε! Αν δεν το έχετε κάνει ήδη δηλαδή γιατί δεν μας λες και πολλά, έχουμε δει πολλούς γιατρούς να λένε "έλα μωρέ μια χαρά είναι το σπέρμα" και "όλα θα φτιάξουν με τη δωρεά ή στο εργαστήριο.." 

      Τέλος θα σε ρωταγα για τις παλινδρομες.. σταμάτησε το έμβρυο να αναπτύσσεται ή ήταν με αιμορραγίες;; Σε ρωτάω γιατί συνήθως αν σταματάει το έμβρυο μάλλον κάτι υπάρχει στο ίδιο το έμβρυο (που μπορεί να προκύψει από το σπέρμα ή το ωάριο).. αν είναι με αιμορραγίες πιθανόν είναι κάτι οργανικό σε εσένα (πχ μήτρα, αιματολογικό κτλ) δεν στο ρωτάω για να μου το απαντήσεις αλλά για να έχεις και εσύ μια υποψία ως προς το που πρέπει να κινηθείς ανάλογα..

      Και πάλι λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας..

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!!

Εύχομαι η ησυχία στο θέμα να οφείλεται σε θετικές εξελίξεις για όλες. Μετά την επέμβαση και πριν το ιώδιο κανατε εξετασεις; Εννοώ αν ο ενδοκρινολογος σας έστειλε να ελέγξετε κατι. (Εκτός από αυτές που έχουν να κάνουν με το ιώδιο.)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Μariagb, εμένα λίγες μέρες μετά την επέμβαση μου είπαν να κάνω εξετάσεις για το ασβέστιο. Δεν θυμάμαι να είχαν ζητήσει άλλες εξετάσεις ανάμεσα στο διάστημα που αναφέρεις. Μετά ακολούθησαν οι εξετάσεις λίγες μέρες πριν μπω στον θάλαμο για το ιώδιο (TSH κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

triantafyllo 21 ευχαριστώ για την απάντηση. Με το ασβέστιο εμένα μου είπαν ότι είναι εντάξει και να μην κάνω τίποτα αλλά δεν ξέρω γιατί το έχω άγχος και σκέφτομαι να πάω να το τσεκάρω!

Στην δίαιτα για το ιώδιο διάβασα ότι σας είπαν να μην τρώτε κοτόπουλο και αυγά και πατάτες!! Εμένα δεν μου είπε η πυρηνικός  κάτι τέτοιο. Μου έγραψε συγκεκριμένα σε ένα χαρτί να μην τρώω ψάρια και γενικώς να αποφεύγω το ιώδιο, άρα και το ιωδιούχο αλάτι . Αλλά το κοτόπουλο και τα αυγά χωρίς αλάτι γιατί όχι??  Έχουν ιώδιο? Τέλος πάντων δεν καταλαβαίνω μάλλον θα πρέπει να το ψάξω πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 hours ago, mariagb είπε:

triantafyllo 21 ευχαριστώ για την απάντηση. Με το ασβέστιο εμένα μου είπαν ότι είναι εντάξει και να μην κάνω τίποτα αλλά δεν ξέρω γιατί το έχω άγχος και σκέφτομαι να πάω να το τσεκάρω!

Στην δίαιτα για το ιώδιο διάβασα ότι σας είπαν να μην τρώτε κοτόπουλο και αυγά και πατάτες!! Εμένα δεν μου είπε η πυρηνικός  κάτι τέτοιο. Μου έγραψε συγκεκριμένα σε ένα χαρτί να μην τρώω ψάρια και γενικώς να αποφεύγω το ιώδιο, άρα και το ιωδιούχο αλάτι . Αλλά το κοτόπουλο και τα αυγά χωρίς αλάτι γιατί όχι??  Έχουν ιώδιο? Τέλος πάντων δεν καταλαβαίνω μάλλον θα πρέπει να το ψάξω πολύ.

Αυτό που λες για τα κοτόπουλα και τα αβγά ισχύει, από την στιγμή που τα προϊόντα αυτά παράγονται σε πτηνοτροφεία και τα πουλερικά μπορεί να έχουν "μεγαλώσει" τρώγοντας κόκκαλα ψαριών. Και εγώ είχα την ίδια απορία και το συζήτησα με τον γιατρό μου. Εμένα μου είχε πει ότι μπορώ αν θέλω να φάω το ασπράδι από το αβγό (εννοείται χωρίς αλάτι) , αλλά τις πρώτες μέρες που είχα ξεκινήσει την δίαιτα.

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια μου γεια σας και απο μένα μετά απο πολύ καιρό!!!Την Πέμπτη κλεινω 3 εβδομάδες σε απομόνωση.Μένω με τους γονείς μου και δεν υπάρχει ιντερνετ.Βρηκα ευκαιρία τωρα και βρήκα κάπου wi-fi.Ελπίζω όλες να ειστε καλά!!!Στο θάλαμο ιωδίου είπα αμάν να περάσουν οι μέρες..ουτε εκει ειχε ιντερνετ..στα υπόγεια ηταν..Μου έδωσαν 70 μιλικιούρ..Ειχα τάσεις για εμετο το στομάχι μου ηταν χάλια..και το στομα μου σαν σφουγγάρι!!Μετα απο μια εβδομάδα που βγηκα ξαναπήγα για το ολόσωμο σπινθηρογράφημα.Οι απαντησει έδειχναν οτι υπήρχαν 2 εστιες εκει στο θυροειδη(τωρα το χαρτι τα έλεγε πολύ επιστημονικά δεν καταλαβα)αλλά μου ειπαν οτι εχει μείνει θα το κάψει το ιώδιο(το ελπίζω)αλλού δεν βρέθηκε κάτι στο σωμα εννοώ.Μου εδωσαν τ3 15 μερες και μετα τ4 125mg.Εχω αρχισει και συνέλθομαι κατα πολύ...καμια σχέση με πριν..Το ζητουμενο ειναι οτι φοβαμαι πολύ με το ιωδιο..εννοω με τα μετρα προστασιας στο νοσοκομειο μου είπαν 3 εβδομαδες εφοσων εχω και ενα παιδάκι 8 χρονών..αλλά διαβασα αλλού οτι σε άλλα νοσοκομεια λένε και 1 μηνα..Δεν υπάρχει κατι συγκεκριμενο δηλαδη;Ενας οδηγος;Εσεις βρε κοριτσια που κάνατε ιώδιο ποσο καιρο εισασταν σε απομονωση;;σας ευχαριστω πολύ περιμενω και τα δικα σας νεα..Μου λειψατε πολύ αν και δεν σας ξέρω προσωπικά:)

Απο την Παρασκευη θα μπορεσω παλι να μπω που τελειωνει και η φυλακή:)

On 2/3/2017 at 11:06 ΜΜ, mariagb είπε:

triantafyllo 21 ευχαριστώ για την απάντηση. Με το ασβέστιο εμένα μου είπαν ότι είναι εντάξει και να μην κάνω τίποτα αλλά δεν ξέρω γιατί το έχω άγχος και σκέφτομαι να πάω να το τσεκάρω!

Στην δίαιτα για το ιώδιο διάβασα ότι σας είπαν να μην τρώτε κοτόπουλο και αυγά και πατάτες!! Εμένα δεν μου είπε η πυρηνικός  κάτι τέτοιο. Μου έγραψε συγκεκριμένα σε ένα χαρτί να μην τρώω ψάρια και γενικώς να αποφεύγω το ιώδιο, άρα και το ιωδιούχο αλάτι . Αλλά το κοτόπουλο και τα αυγά χωρίς αλάτι γιατί όχι??  Έχουν ιώδιο? Τέλος πάντων δεν καταλαβαίνω μάλλον θα πρέπει να το ψάξω πολύ.

Κοριτσι μου γεια σου!!Εμενα μου εδωσε ενα χαρτι η πυρινος με οδηγιες και κατω ελεγε και για κοτοπουλο αυγο μελασα σοκολατα αλλα η ενδοκρινολογος εκει μου ειπε οχι ψαρια και θαλασσινα τα υπολοιπα ειναι υπερβολές..τι να σου πω και γω τωρα απο οτι εχω καταλάβει το καθε νοσοκομειο εχει την δικη του τακτικη!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, alice.2 είπε:

Koρίτσια μου γεια σας και απο μένα μετά απο πολύ καιρό!!!Την Πέμπτη κλεινω 3 εβδομάδες σε απομόνωση.Μένω με τους γονείς μου και δεν υπάρχει ιντερνετ.Βρηκα ευκαιρία τωρα και βρήκα κάπου wi-fi.Ελπίζω όλες να ειστε καλά!!!Στο θάλαμο ιωδίου είπα αμάν να περάσουν οι μέρες..ουτε εκει ειχε ιντερνετ..στα υπόγεια ηταν..Μου έδωσαν 70 μιλικιούρ..Ειχα τάσεις για εμετο το στομάχι μου ηταν χάλια..και το στομα μου σαν σφουγγάρι!!Μετα απο μια εβδομάδα που βγηκα ξαναπήγα για το ολόσωμο σπινθηρογράφημα.Οι απαντησει έδειχναν οτι υπήρχαν 2 εστιες εκει στο θυροειδη(τωρα το χαρτι τα έλεγε πολύ επιστημονικά δεν καταλαβα)αλλά μου ειπαν οτι εχει μείνει θα το κάψει το ιώδιο(το ελπίζω)αλλού δεν βρέθηκε κάτι στο σωμα εννοώ.Μου εδωσαν τ3 15 μερες και μετα τ4 125mg.Εχω αρχισει και συνέλθομαι κατα πολύ...καμια σχέση με πριν..Το ζητουμενο ειναι οτι φοβαμαι πολύ με το ιωδιο..εννοω με τα μετρα προστασιας στο νοσοκομειο μου είπαν 3 εβδομαδες εφοσων εχω και ενα παιδάκι 8 χρονών..αλλά διαβασα αλλού οτι σε άλλα νοσοκομεια λένε και 1 μηνα..Δεν υπάρχει κατι συγκεκριμενο δηλαδη;Ενας οδηγος;Εσεις βρε κοριτσια που κάνατε ιώδιο ποσο καιρο εισασταν σε απομονωση;;σας ευχαριστω πολύ περιμενω και τα δικα σας νεα..Μου λειψατε πολύ αν και δεν σας ξέρω προσωπικά:)

Απο την Παρασκευη θα μπορεσω παλι να μπω που τελειωνει και η φυλακή:)

Κοριτσι μου γεια σου!!Εμενα μου εδωσε ενα χαρτι η πυρινος με οδηγιες και κατω ελεγε και για κοτοπουλο αυγο μελασα σοκολατα αλλα η ενδοκρινολογος εκει μου ειπε οχι ψαρια και θαλασσινα τα υπολοιπα ειναι υπερβολές..τι να σου πω και γω τωρα απο οτι εχω καταλάβει το καθε νοσοκομειο εχει την δικη του τακτικη!!

Με το καλό όλα θα τελειώσουν!ανησυχησαμε!Άντε την παρασκευή αγκαλιάς το παιδάκι σου!!!! Φιλιά πολλά και υπομονή!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αlice2. Ωραια τα νέα σου, λίγες μέρες υπομονή και θα δεις το παιδακι σου. Και γω το σκέφτομαι οτι πρέπει να τον αφήσω και μενα είναι 7 ετών. Αλλα τουλάχιστον σε αυτη την ηλικία μπορείς να τους εξηγήσεις κάποια πράγματα και να καταλάβουν.

Λες οτι σου εδωσαν τ3 για 15 μέρες και μετα τ4. Αν κατάλαβα καλα θα παρεις παλι τ3 και οχι αμεσως τ4; Συγνωμη που ρωτάω αλλά εμενα ο ενδοκρινολογος μου ειπε να παρω μετα το ιωδιο το τ4. Και επειδη την εχω παθει με τους ενδοκρινολογους δεν ξερω αν θα τον κρατησω και αυτον αν και εχω καλες συστάσεις. Πόσες μέρες μετά το ιωδιο ξεκινήσατε το τ4; Ποιος το καθορίζει ; Ο πυρηνικός η ο ενδοκρινολογος; Εγώ τον ρωτησα και μου ειπε ε μετα απο μερικες μερες πάρε το τ4 3 4 μερες μετά.

Τι να πω μεγαλη ανασφάλεια αισθάνομαι πια δύσκολα εμπιστεύομαι.

Είχε κάποια η καποιος στο ιστορικό του εστίακη διηθηση γειτονικων μαλακων μοριων, και τι εξεληξη είχε τελικά ; 

Αρχισα μαλλον να εχω άγχος :-(

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2017 at 5:48 ΜΜ, mariagb είπε:

Αlice2. Ωραια τα νέα σου, λίγες μέρες υπομονή και θα δεις το παιδακι σου. Και γω το σκέφτομαι οτι πρέπει να τον αφήσω και μενα είναι 7 ετών. Αλλα τουλάχιστον σε αυτη την ηλικία μπορείς να τους εξηγήσεις κάποια πράγματα και να καταλάβουν.

Λες οτι σου εδωσαν τ3 για 15 μέρες και μετα τ4. Αν κατάλαβα καλα θα παρεις παλι τ3 και οχι αμεσως τ4; Συγνωμη που ρωτάω αλλά εμενα ο ενδοκρινολογος μου ειπε να παρω μετα το ιωδιο το τ4. Και επειδη την εχω παθει με τους ενδοκρινολογους δεν ξερω αν θα τον κρατησω και αυτον αν και εχω καλες συστάσεις. Πόσες μέρες μετά το ιωδιο ξεκινήσατε το τ4; Ποιος το καθορίζει ; Ο πυρηνικός η ο ενδοκρινολογος; Εγώ τον ρωτησα και μου ειπε ε μετα απο μερικες μερες πάρε το τ4 3 4 μερες μετά.

Τι να πω μεγαλη ανασφάλεια αισθάνομαι πια δύσκολα εμπιστεύομαι.

Είχε κάποια η καποιος στο ιστορικό του εστίακη διηθηση γειτονικων μαλακων μοριων, και τι εξεληξη είχε τελικά ; 

Αρχισα μαλλον να εχω άγχος :-(

 

 

Γλυκιά μου κατανοητό το όλο άγχος σου..και εγω έτσι ήμουν και ετσι είμαι.Τωρα φοβάμαι αν και έχουν περάσει 22 μέρες μετα την εξοδο απο ιωδιο να ακουμπήσω ανθρώπους και ειδικα το παιδι μου!!Θέλω να το σφίξω δυνατά στην αγκαλιά μου και φοβάμαι!!

Οσον αφορά την αγωγή μετα το ιώδιο να πω οτι εγω τα έκανα όλα σε νοσοκομείο δεν με παρακολουθει ακομα εξωτερικός ενδοκρινολογος..που πρέπει να βρω άμεσα βέβαια.Η ενδοκρινολογος βέβαια του νοσοσκομειου ειναι πολύ καλή αλλά εχει ενα σωρο περιστατικά ειναι λιγο δυσκολο να θυμαται όλους τους ασθενείς.Λοιπόν,μετα την εξοδο απο το θάλαμο ιωδίου(εκατσα 3 μέρες μέσα)μου έδωσαν Τ3 25mg 1 καθε πρωι για 5 μέρες μετα μου το αυξήσανε 1 καθε πρωι και βράδυ για 10 μέρες και μετα διακοπή Τ3 και έναρξη Τ4 125 mg 1 καθε πρωι.Μου το έδωσαν σταδιακά απ οτι καταλαβα για να μην με πειράξει..Αλλά σε άλους που ΄ρωτησα δεν τους ξεκινησαν καθόλου με Τ3 αλλά απευθειας με Τ4 χαμηλή δοση,αναλόγως τον ενδοκρινολογο.Παρεπιπτώντος ο ενδοκρινολογος καθορίζει τη δοση της θυροξινης όχι ο πυρινικος.Ολα καλα θα πάνε φιλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας ,ελπιζω ολες να ειστε καλα.

Γραφω για να απαντησω στο μελος alice 2 .Προσωπικα εμεινα 17 η 18 ημερες μακρια από τα μικρα μου .Πηγα δυο φορες ( αν θυμαμαι καλα ) στο νοσοκομειο και μου μετρησαν την ακτινοβολια μου .Επειδή εχεις μικρο παιδακι καλο είναι να πας σε νοσοκομειο και να σε μετρησει πυρινικος ,αν σου δωσει το οκ τοτε μην φοβάσαι τιποτα .Κανε μια μεγαααααλη αγκαλια στο παιδι σου την εχετε και οι δυο αναγκη ! Το μονο που απεφευγα ηταν τα φιλια ,και ο υπνος αυτό για κανενα μηνα ακομα ,αλλα να ξερεις το εκανα επειδή ειχα κι εγω φοβια ,είμαι λιγο υπερβολικη .Πιστευω παντως ότι 22 μερες είναι μια χαρα πηγε  στον πυρινικο και θα δεις που εφτασες στο τελος της διαδρομης σου .

Mariagb δεν εχω προσωπικη εμπειρια για πολυεστιακο καρκινο .Οσων αφορα την διαιτα  δεν εφαγα κοτοπουλο ,αυγα γενικα η διατροφή μου ηταν αρκετα περιορισμενη ,ακομα και το ψωμι ηταν ζυμωμενο στο σπιτι ,χοιρινο κρεας  αν και δεν μου αρεσει επιτρεποταν ,πατατες ,ποπ κορν ,μαρμελαδα ,βουτυρο καποια ισως να τα ξεχναω μπορεις όμως να ανατρεξεις στις προηγούμενες σελιδες ,από ατομα που εκαναν κι εκεινα διατια από ιωδιο .Καλη μας δυναμη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎10‎/‎3‎/‎2017 at 10:15 ΠΜ, alice.2 είπε:

Γλυκιά μου κατανοητό το όλο άγχος σου..και εγω έτσι ήμουν και ετσι είμαι.Τωρα φοβάμαι αν και έχουν περάσει 22 μέρες μετα την εξοδο απο ιωδιο να ακουμπήσω ανθρώπους και ειδικα το παιδι μου!!Θέλω να το σφίξω δυνατά στην αγκαλιά μου και φοβάμαι!!

Οσον αφορά την αγωγή μετα το ιώδιο να πω οτι εγω τα έκανα όλα σε νοσοκομείο δεν με παρακολουθει ακομα εξωτερικός ενδοκρινολογος..που πρέπει να βρω άμεσα βέβαια.Η ενδοκρινολογος βέβαια του νοσοσκομειου ειναι πολύ καλή αλλά εχει ενα σωρο περιστατικά ειναι λιγο δυσκολο να θυμαται όλους τους ασθενείς.Λοιπόν,μετα την εξοδο απο το θάλαμο ιωδίου(εκατσα 3 μέρες μέσα)μου έδωσαν Τ3 25mg 1 καθε πρωι για 5 μέρες μετα μου το αυξήσανε 1 καθε πρωι και βράδυ για 10 μέρες και μετα διακοπή Τ3 και έναρξη Τ4 125 mg 1 καθε πρωι.Μου το έδωσαν σταδιακά απ οτι καταλαβα για να μην με πειράξει..Αλλά σε άλους που ΄ρωτησα δεν τους ξεκινησαν καθόλου με Τ3 αλλά απευθειας με Τ4 χαμηλή δοση,αναλόγως τον ενδοκρινολογο.Παρεπιπτώντος ο ενδοκρινολογος καθορίζει τη δοση της θυροξινης όχι ο πυρινικος.Ολα καλα θα πάνε φιλια

alice 2 χαιρομαι για τα καλα νεα σου, εφτασες στο τελος, μπραβο κοριτσι μου τωρα ξεκιναει μια νεα ζωη γεματη με καλα νεα κ χαρες μαζι με την οικογενεια σου. θελω να σε ρωτησω, τι δοση πηρες?σε ρωταω γιατι στον αδερφο μου ειπαν ότι δεν υπαρχει λογοσ να μεινει καπου αλλου, αρκη να μην κοιμαται στο ιδιο δωματιο με τα παιδια. εμενα αυτό με κανει πολύ ανήσυχη κ δεν συμφωνώ γιατι φοβάμαι για το μελλον. αν μπορεισ πες μας τι σου ειπαν οι πυρηνικοί οι δικοι σου κ τι δοση του ιωδιου.   

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

minnie μου,μου έδωσαν 70mc.Εκατσα 3 μέρες στο νοσοκομείο και όταν βγήκα μου έδωσαν και γραπτές οδηγίες.Λοιπόν έχουμε και λέμε;"Θα κρατάτε πάντα αποστάσεις απο έγκυες ή παιδιά 2-3 μέτρα και 1 μέτρου απο τα άλλα άτομα της οικογενειας σας.Εάν έχετε παιδιά μικρότερα των 2 ετών καλό για 2 εβδομάδες να μείνετε σε ξεχωριστό σπίτι,εάν υπάρχει τέτοια δυνατότητα.Γενικότερα για παιδιά μικρότερα των 10 ετών συστήνεται να κρατήσετε τις αποστάσεις για 3 εβδομάδες.Το βράδυ θα κοιμάστε σε ξεχωριστό δωμάτιο μόνος-η και το κρεβάτι σας θα πρέπει να έχει απόσταση τουλάχιστον 2 μέτρα απο το πλησιέστερο κρεβάτι.Εαν ο συντροφος σας ειναι πάνω απο 65 ετών μπορείτε να κοιμάστε μαζί."

"Μπορείτε να μαγειρεύεται και να κάνετε όλες τις καθημερινές σας συνείθειες κανονικά κρατώντας όλα τα παραπάνω μέτρα.Δέν χρειαζεται απομόνωση μετα την έξοδο σας απο το νοσοκομείο.Το μεγαλύτερο ποσοστό του φαρμάκου αποβάλλεται κατα τις ημέρες νοσηλείας.Η ακτινοβολία δεν μένει στους χώρους που είσαστε,ούτε μεταδίδεται μέσω τρίτων."

"Μετά την χρήση της τουαλέτας στο σπίτι σας θα τραβάτε 2 φορές το καζανάκι.Οι άντρες πρέπει να ουρούν καθιστοί για να μην πέφτουν σταγόνες ούρων έξω απ τη λεκάνη.μετα τη χρηση της τουαλέτας να πλένετε και να σκουπίζεται καλά τα χέρια σας."

"Ταα ρούχα σας θα τα μαζεύεται σε μια σακούλα ξεχωριστά απο τα υπόλοιπα και θα τα πλένετε κανονικά στο πλυντηριο μετα απο 3-4 μέρες"

Κοπέλα μου σου πάραθεσα κάποια απ αυτα που μου έδωσαν και μένα ως οδηγίες στο νοσοκομείο.Εγω έμεινα με τους γονεις μου γιατι εκτός το ότι ειμαι πολύ φοβιτσιάρα υπήρχε και σπίτι δευτερο με 2 μπάνια οπώτε με βόλευε πολύ.Εκατσα μακρια απ το παιδι μου και το σπτιτι μου 25 μέρες .Και πάλι φοβάμαι να φανταστεις....Εσενα ο αδερφος σου ποσο του είπανε κάτσει σε αποσταση;Τι δοση πήρε;Ευχομαι και σε σας ολα καλά να πάνε απο δω και πέρα και να ειναι πάντα ευτηχισμένοι με τα παιδακια τους!

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, alice.2 είπε:

minnie μου,μου έδωσαν 70mc.Εκατσα 3 μέρες στο νοσοκομείο και όταν βγήκα μου έδωσαν και γραπτές οδηγίες.Λοιπόν έχουμε και λέμε;"Θα κρατάτε πάντα αποστάσεις απο έγκυες ή παιδιά 2-3 μέτρα και 1 μέτρου απο τα άλλα άτομα της οικογενειας σας.Εάν έχετε παιδιά μικρότερα των 2 ετών καλό για 2 εβδομάδες να μείνετε σε ξεχωριστό σπίτι,εάν υπάρχει τέτοια δυνατότητα.Γενικότερα για παιδιά μικρότερα των 10 ετών συστήνεται να κρατήσετε τις αποστάσεις για 3 εβδομάδες.Το βράδυ θα κοιμάστε σε ξεχωριστό δωμάτιο μόνος-η και το κρεβάτι σας θα πρέπει να έχει απόσταση τουλάχιστον 2 μέτρα απο το πλησιέστερο κρεβάτι.Εαν ο συντροφος σας ειναι πάνω απο 65 ετών μπορείτε να κοιμάστε μαζί."

"Μπορείτε να μαγειρεύεται και να κάνετε όλες τις καθημερινές σας συνείθειες κανονικά κρατώντας όλα τα παραπάνω μέτρα.Δέν χρειαζεται απομόνωση μετα την έξοδο σας απο το νοσοκομείο.Το μεγαλύτερο ποσοστό του φαρμάκου αποβάλλεται κατα τις ημέρες νοσηλείας.Η ακτινοβολία δεν μένει στους χώρους που είσαστε,ούτε μεταδίδεται μέσω τρίτων."

"Μετά την χρήση της τουαλέτας στο σπίτι σας θα τραβάτε 2 φορές το καζανάκι.Οι άντρες πρέπει να ουρούν καθιστοί για να μην πέφτουν σταγόνες ούρων έξω απ τη λεκάνη.μετα τη χρηση της τουαλέτας να πλένετε και να σκουπίζεται καλά τα χέρια σας."

"Ταα ρούχα σας θα τα μαζεύεται σε μια σακούλα ξεχωριστά απο τα υπόλοιπα και θα τα πλένετε κανονικά στο πλυντηριο μετα απο 3-4 μέρες"

Κοπέλα μου σου πάραθεσα κάποια απ αυτα που μου έδωσαν και μένα ως οδηγίες στο νοσοκομείο.Εγω έμεινα με τους γονεις μου γιατι εκτός το ότι ειμαι πολύ φοβιτσιάρα υπήρχε και σπίτι δευτερο με 2 μπάνια οπώτε με βόλευε πολύ.Εκατσα μακρια απ το παιδι μου και το σπτιτι μου 25 μέρες .Και πάλι φοβάμαι να φανταστεις....Εσενα ο αδερφος σου ποσο του είπανε κάτσει σε αποσταση;Τι δοση πήρε;Ευχομαι και σε σας ολα καλά να πάνε απο δω και πέρα και να ειναι πάντα ευτηχισμένοι με τα παιδακια τους!

κοριτσι μου ευχαριστω για την απαντηση σου, δεν εχει παρει ακομα ιωδιο, τωρα κανουμε ολες τις απαραιτητεσ εξετασεις γι να δουμε την δοση που θα παρει αλλα ο ενδοκρινολόγος μας ειχε πει ότι 50 ή 70 mc παρει.του ειπαν ότι θα κατσει 2 μερες στο νοσοκομειο κ μετα μπορει να επιστρεψει κανονικα σπιτι κρατοντασ αποσταση 2 μετρων από τα παιδια κ να μην κοιμούνται μαζι κα μην τρωνε μαζι

Link to comment
Share on other sites

minnie όλα καλά ευχομαι να πάνε.θα περάσουν γρήγορα οι μέρες στο νοσοκομείο να μην φοβάται.Να σε ρωτησω κάτι;Για πόσο καιρο του είπαν να ειναι σε απόσταση ή δεν έχει μιλήσει ακόμα με πυρινικο;Δημοσια θα το κάνει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...