Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Τα νεα μου. Η γιατρος μου θελει ακομα πιο πεσμενη την tsh απο το 0,27 οποτε μου αυξησε λιγο τη δοση. Τελη Σεπτεμβρη (9 μηνες μετα το ιωδιο) θα κανω τον πρωτο μου υπερηχο. Μου προτεινε τον Καλοβιδουρη και τον Κουρεα Ανδρεα. Μου ειπε οτι μαλλον στον Καλοβιδουρη δεν θα βρω οποτε να κλεισω απο τωρα με τον αλλο γιατι κι αυτος εχει αναμονη (τον εχει ακουσει κανεις? εαν ναι στειλτε μου ενα μνμ να μου πειτε εντυπωσεις). Και τον Δεκεμβρη ταραταταααα thyrogen κι αιματολογικες κι αν ολα καλα απο υπερηχο+αιματολογικες μπορει να μην χρειαστει ολοσωμο σπινθηρογραφημα.

Αχ ειχα πει δεν θα γκρινιαξω αλλα εχω βρει τον παλιο καλο μου εαυτο οποτε θα γκρινιαξω. Οποιον ξανακουσω να λεει τι ειναι μωρε ο θυροειδης? τον βγαζεις και τον ξεχνας, θα τον μπουφλισω. Τοσες εξετασεις πρεπει να κανουμε καθε λιγο και λιγακη, ουφ...

 

Που ειστε ολες?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Διαθεσιμα ραντεβου στον Καλοβιδουρη απο Σεπτεμβριο του 2018 και στον Κουρεα απο Ιανουαριο του 2018. Μπηκα στη λιστα αναμονης του Κουρεα και μαλλον θα μου τηλεφωνησουν μεσα στον Σεπτεμβρη. Θα περιμενω μεχρι τοτε αλλα αν καποιος ξερει που αλλου μπορει να γινει ενας καλος υπερηχος (εκτος απο δημοσιο νοσοκομειο) μου λεει να το εχω για καβατζα. Ειμαι Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ginger 2 !!

Εδώ είμαι και γω και παλεύω με την tsh  2 μήνες μετά το ιώδιο! Σε 10 μέρες θα κάνω εξετάσεις πάλι να δω αν έπεσε! Εσένα σε πόσο καιρό σου έπεσε? Εμένα από 9/5 που άρχισα να παίρνω τ4 δεν έχει πέσει εκεί που πρέπει !! Απογοητεύτηκα λίγο και προσπαθώ να κάνω υπομονή αλλά ώρες ώρες νευριάζω και νομίζω ότι δεν θα γίνω ποτέ καλά. Άσε και όλους τους άλλους που σου λένε " Ε πάνε κοιμήσου και θα ξεκουραστείς!!" δεν σε καταλαβαίνουν. 

Για υπέρηχο που ρωτάς δεν γνωρίζω από Αθήνα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα mariagb!!

Κι εμενα δεν ρυθμιζεται ευκολα. Εγω εκανα ιωδιο τον Δεκεμβριο. Οι πρωτες αιματολογικες που εκανα τελη Μαρτιου εδειξαν tsh 1,15-1,20 δεν θυμαμαι ακριβως και η γιατρος μου μου αυξησε λιγο την δοση γιατι την θελει πολυ χαμηλη. Μετα απο 3 μηνες, το περασμενο Σαββατο ξαναεκανα και βγηκε η tsh 0,27 αλλα παλι η γιατρος μου την θελει ακομα πιο χαμηλη οποτε μου ξαναυξησε λιγο τη δοση. Που θα παει θα ρυθμιστει κι αυτη λιγο υπομονη ακομα.

Link to comment
Share on other sites

ginger απ ότι μου ειπαν το ολοσωμο σπινθηρογραφημε μετα το ιωδιο(εκτος αυτο που κάνουν μετα απο 1 εβδομαδα)γινεται γυρω στους 10 μηνες.Εγω εκλεισα για Δεκεμβρη και ναι απογοητευτηκα τρελά όταν άκουσα οτι πάλι πρέπει να γινει διακοπή χαπιου και με επιασε κατι..Παλι θα σερνομαι..δεν θέλω να το σκεφτομαι.Καταθλιψη,κοπωση,κουραση κ.τ.λ!!!Την tsh την θέλουν μηδενικη για να καταλάβω γιατι και μενα ηταν γυρω στο 0,57 νομιζω δεν θυμαμαι τωρα και εκτος απ το 124 μου ειπε και των 137 mg τα σαββατοκυριακα .Επισης μου ειπε και για ασβεστιο το 0,25mg καθε 5 μερες!Αφου οι παραθυροειδης δεν βγηκαν..και οι εξετασεις ηταν καλες..γιατι αραγε;;για συντηρηση;Για ασβεστιο καθε ποτε κανετε εξετασεις;

ginger ποσο δικιο έχεις με αυτο που είπες οτι ολοι λενε βγαζεις το θυροειδη και ξενοιαζεις!!!Εξω απ το χορο πολλά τραγουδια ακούγονται!εγω αυτο έχω να πώ!!

On 7/7/2017 at 4:28 ΜΜ, Ginger2 είπε:

Διαθεσιμα ραντεβου στον Καλοβιδουρη απο Σεπτεμβριο του 2018 και στον Κουρεα απο Ιανουαριο του 2018. Μπηκα στη λιστα αναμονης του Κουρεα και μαλλον θα μου τηλεφωνησουν μεσα στον Σεπτεμβρη. Θα περιμενω μεχρι τοτε αλλα αν καποιος ξερει που αλλου μπορει να γινει ενας καλος υπερηχος (εκτος απο δημοσιο νοσοκομειο) μου λεει να το εχω για καβατζα. Ειμαι Αθηνα.

ginger έπαθα ενα σοκ ΄τωρα..2 μηνες αναμονη για εναν υπέρυχο;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nαι...χμμμμ...alice2 μου δεν ειδες καλα! Το 2018 ειναι τα πρωτα διαθεσιμα ραντεβου, του ενος τον Ιανουαριο δλδ 6 μηνες αναμονη και του αλλουνου Σεπτεμβρη του 2018 (μουααχαχαχα) δηλαδη 14 μηνες αναμονη. (ω ναι). Να δω τωρα που θα κανω εγω υπερηχο.

 

Τωρα, την ημερα που εκανα το ολοσωμο σπινθηρογραφημα (μια εβδομαδα μετα το ιωδιο) ο πυρηνικος του Ιατροπολις μου ειπε "ξανα σε ενα χρονο". Η ενδοκρινολογος χτες μου ειπε κι αυτη οτι στο χρονο γινεται το ολοσωμο αλλα οτι με τα κανουργια πρωτοκολα μπορει και να μη γινει αναλογως τον αιματολογικων (σε βαρυ υποθυροειδισμο ειτε με διακοπη χαπιου ή thyrogen) και του υπερηχου εαν ειναι καθαρος.

Την tsh κι εγω εχω καταλαβει οτι την θελουν πολυ κοντα στο 0.

Γιατι να παρεις ασβεστιο αφου οι εξετασεις ειναι καλες? Εγω το ειχα τσεκαρει τον Μαρτιο και ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όταν ειχα κοψει το τ4 για το ιώδιο το ασβεστιο ηταν σε οριακα σημεία.Το πρόβλημα είναι βέβαια οτι όλα τα εκανα σε νοσοκομειο χειρουργειο,εξετασεις,ιώδιο και με παρακολουθει η ενδοκρινολογος εκει.Πολυ καλή δε λέω..αλλά οταν έχει να κάνει με τη μιση Αθήνα και τα περίχωρα δυσκολα σε θυμαται αν όχι καθόλου.Τωρα που πήγα Αθήνα εκλεισα και κατευθειαν για ολόσωμο σπινθηρογραφημα το Δεκεμβρη.Μεχρι τότε δεν θα πρέπε να κάνω και καμια εξεταση να δω πως πάω.Πρεπει να βρω εναν εξωτερικο ενδοκρινολογο να με κατευθύνει αλλά ειμαι σε επαρχια και δεν υπάρχουν και πολλές επιλογες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια γειά σας! Είμαι καινούργια στο φόρουμ. Θα χειρουργηθώ τον Οκτώβριο (ολική θυροειδεκτομή). Εχω 4 όζους, 2 στον αριστερό και 2 στον δεξιό λοβό, μεγάλους (1.5 - 2.6 εκατοστά), άλλοι θερμοί και άλλοι ψυχροί, όμως με ανησυχητικά σημάδια κάποιοι από αυτούς (αποτιτανώσεις, ενδοοζική αγγειακή κυκλοφορία). Υπάρχουν επίσης και μικροί όζοι (κάτω από 1 χιλιοστό). Η παρακέντηση βγήκε αρνητική, αλλά ο ενδοκρινολόγος μου συνέστησε χειρουργείο, και νομίζω πως είναι μονόδρομος από όλα όσα έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό σε σχέση με τα χαρακτηριστικά των όζων που έχω. Θα κάνω την επέμβαση σε μεγάλο ιδιωτικό, και ομολογώ ότι το πρώτο (άμεσο) μεγάλο άγχος μου είναι αν θα μιλώ και θα αναπνέω κανονικά μετά την επέμβαση, και δεύτερο (αλλά φαντάζομαι μετά την επέμβαση θα γίνει πρώτο) εάν υπάρχει κακοήθεια ή όχι. Το πως θα νοιώθω μετά την επέμβαση το έχω τελευταίο, όχι ότι δεν είναι σημαντικό αλλά δεν με φοβίζει τόσο αυτή τη στιγμή όσο τα άλλα δύο. Διαβάζω τα post σας για να παίρνω κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σου Έλενα!!

Σε καταλαβαίνω και ξέρω πως αισθάνεσαι! Είναι πολύ δύσκολο να διαχειριστεί κάποιος τέτοιες καταστάσεις και η αναμονη ειναι το χειρότερο. Εγώ από την δική μου περίπτωση κατάλαβα οτι δεν πρέπει ποτέ να φοβόμαστε και παντα να παλεύουμε. Τι να πουν και ολοι οι αλλοι άνθρωποι που αντιμετωπιζουν πολύ σοβαροτερες ασθένειες. Έκανες υπέρηχο σε όλη την περιοχή για ελεγχο των λεμφαδενων; Εγώ μετά το χειρουργειο μια χαρα μιλουσα άλλα εγω δεν έκανα μονο θυροειδη αφαιρεσα και κεντρικους και αριστερους λεμφαδένες, πολύ μεγαλύτερη και σοβαρή επέμβαση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μαρία! Στον υπέρηχο έλεγε ότι οι λεμφαδένες είναι φυσιολογικοί. Θα χειρουργηθώ σε 10 μέρες, ο χειρούργος δίνει 50-50 πιθανότητες για καρκίνο από την εικόνα που είδε από τις εξετάσεις. Επέμεινε το χειρουργείο να γίνει γρήγορα ώστε σε περίπτωση κακοήθειας να προλάβει (αν δεν έχει γίνει) τη διήθηση στους λεμφαδένες. Καθώς δεν έχω καμία ενόχληση ή σύμπτωμα, η όλη κατάσταση μου φαίνεται ...σουρεαλιστική!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια! Τι κανετε? 

Ο καιρος αρχιζει σιγα σιγα να δροσιζει, φθινοπωριαζει, ι ελπιζω μονο αυτο το φθινοπωρο-χειμωνας να ειναι καλυτερα απο τον περσινο που μας εβγαλε λιγο την ψυχη πρεπει να πω. Ολα ομως περνανε και να που ειμαστε εδω και τα λεμε πιο αναλαφρα απο περυσι. Καποιες εχετε χαθει. Ελπιζω να περνατε καλα. Σε ολες ευχομαι παντα καλα αποτελεσματα! 

Elena66 καλη επιτυχια με το χειρουργειο κι ευχομαι να εχεις μια καλη ιστολογικη που να σε γλιτωσει απο τον λιγο αυτο μπελα του ιωδιου.

Katy gda εγω δεν τον γνωριζω τον χειρουργο που λες. Ποτε θα χειρουργηθεις?

 

Εγω εκανα πριν λιγες μερες αιματολογικες κι ολα οκ. Εκανα και τον πρωτο μου υπερηχο 9 μηνες μεττα το ιωδιο κι εκτος απο κατι αντιδραστικους λεμφαδενες που δεν εμπνεουν καμια ανησυχια, ολα βγηκαν τελεια. Η ενδοκρινολογος μου θεωρει οτι με τα δεδομενα που εχει στα χερια της δεν θα χρειαστω ουτε να πεσω σε υποθυροειδισμο, ουτε να κανω σπινθηρογραφημα, οποτε πανηγυριζω.

 

Τα δικα σας νεα?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Χειρουργήθηκα εχθές. Όλα πήγαν τέλεια, μιλάω κανονικά, πονάω πολυ λιγο (σαν να έχω κρυώσει), το ασβέστιο μια χαρά (9.6), όποτε επιστρέφω σπιτάκι μου και αναμένω τα αποτελέσματα της βιοψίας. Είμαι χαρούμενη που το ξεφορτώθηκα αυτο το πράγμα που μονο πηγή άγχους θα ήταν αν το άφηνα (ο χειρουργός είπε οτι ειχε πολλούς μικρούς όζους εκτός απο τους μεγάλους, και οι τελευταίοι ήταν πολυ κοντά στα λαρυγγικα νεύρα). Ελπίζω όλα να πάνε καλα σε ολες μας! Την καλημέρα μου!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο!!! Καλη σου αναρρωση!!

1 ώρα πρίν, Elena_66 είπε:

Γεια σας! Χειρουργήθηκα εχθές. Όλα πήγαν τέλεια, μιλάω κανονικά, πονάω πολυ λιγο (σαν να έχω κρυώσει), το ασβέστιο μια χαρά (9.6), όποτε επιστρέφω σπιτάκι μου και αναμένω τα αποτελέσματα της βιοψίας. Είμαι χαρούμενη που το ξεφορτώθηκα αυτο το πράγμα που μονο πηγή άγχους θα ήταν αν το άφηνα (ο χειρουργός είπε οτι ειχε πολλούς μικρούς όζους εκτός απο τους μεγάλους, και οι τελευταίοι ήταν πολυ κοντά στα λαρυγγικα νεύρα). Ελπίζω όλα να πάνε καλα σε ολες μας! Την καλημέρα μου!

Μπραβο!!Καλη σου αναρρωση!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...