Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Σημερα πηγα στον νεο ενδοκρινολογο μου (ο παλιος πηρε πορτα)!!!!

Λοιπον, πριν ενα μηνα μου αυξησε τη δοση απο 112 σε 125 και αλλαξε την μαρκα του χαπιου θυροξινης. Εκανα εξετασεις παρακολουθησης και πηγα πολυ καλυτερα. Παρατηρω και μονη μου οτι καποια απο τα συμπτωματα παρενεργειων που εχα πρωτου, τωρα σιγα σιγα υποχωρουν.

Αυτο που επαθα μεσα σε 15 μερες απο την αυξηση της δοσης ήταν μια φορα μονο ειχα εντονο "αισθημα παλμων" για λιγα λεπτα.

Ο γιατρος μου ξαναεκανε υπερηχο για να διαπιστωσει την τωρικνη κατασταση του λαιμου μου. Και, αυτο που ειδα, με τρομαξε!!!! Ακοσυτε τι συμβαινει: Οταν ο χειρουργος κανει ολικη θυρεοειδεκτομη, βγαζει ολοκληρο τον αδενα αλλα.... σε καποια σημεια που δεν μπορει να τον καθαρισει τελειως οπως πχ στην καρωτιδα ή μεσα στους παραθυρεοειδεις αδενες, αφηνει καποια μικρουλια κομματακια του αδενα. Αυτα λοιπον με τη σειρα τους, εαν για καποιους λογους οπως η μη σωστη δοση χαπιου, ξεκινουν μια διαδικασια αναγεννησης του αδενα με σκοπο να συμβαλλουν στην διοχετευση της απαραιτητης για τον οργανισμο θυροξινης . Και εκει αν δεν γινει αντιληπτο και αντιμετωπιστει εγκαιρα, ξανα καταληγουμε στο χειρουργειο.

Θα συνεχισω σε λιγο τα υπολοιπα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σημερα πηγα στον νεο ενδοκρινολογο μου (ο παλιος πηρε πορτα)!!!!

Λοιπον, πριν ενα μηνα μου αυξησε τη δοση απο 112 σε 125 και αλλαξε την μαρκα του χαπιου θυροξινης. Εκανα εξετασεις παρακολουθησης και πηγα πολυ καλυτερα. Παρατηρω και μονη μου οτι καποια απο τα συμπτωματα παρενεργειων που εχα πρωτου, τωρα σιγα σιγα υποχωρουν.

Αυτο που επαθα μεσα σε 15 μερες απο την αυξηση της δοσης ήταν μια φορα μονο ειχα εντονο "αισθημα παλμων" για λιγα λεπτα.

Ο γιατρος μου ξαναεκανε υπερηχο για να διαπιστωσει την τωρικνη κατασταση του λαιμου μου. Και, αυτο που ειδα, με τρομαξε!!!! Ακοσυτε τι συμβαινει: Οταν ο χειρουργος κανει ολικη θυρεοειδεκτομη, βγαζει ολοκληρο τον αδενα αλλα.... σε καποια σημεια που δεν μπορει να τον καθαρισει τελειως οπως πχ στην καρωτιδα ή μεσα στους παραθυρεοειδεις αδενες, αφηνει καποια μικρουλια κομματακια του αδενα. Αυτα λοιπον με τη σειρα τους, εαν για καποιους λογους οπως η μη σωστη δοση χαπιου, ξεκινουν μια διαδικασια αναγεννησης του αδενα με σκοπο να συμβαλλουν στην διοχετευση της απαραιτητης για τον οργανισμο θυροξινης . Και εκει αν δεν γινει αντιληπτο και αντιμετωπιστει εγκαιρα, ξανα καταληγουμε στο χειρουργειο.

Θα συνεχισω σε λιγο τα υπολοιπα.

:shock::shock::shock:

Μα υποτίθεται πως βγάζουμε όλο τον αδένα πλέον για να αποφύγουμε το ενδεχόμενο να ξαναχειρουργηθούμε αλλά και να δημιουργηθεί κάτι κακό....

Τώρα ανατρέπεται και αυτό το σενάριο???

Ωχ, και μόνο στην υποψία πως υπάρχει ένα ενδεχόμενο για να περάσω πάλι τα ίδια νευριάζω...:evil:

Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να κάνουμε εξετάσεις συστηματικά και να μην το αμελούμε!!! Παρεπιπτώντως κάθε πότε κάνετε εξετάσεις αίματος και υπέρηχο? Αρκεί μία φορά το χρόνο ή συχνότερα??:confused:


Ήρθες, είσαι το πρώτο μου πρωί, κοντά μου ήρθες

στιγμή που ήταν μαγική Θεού το δώρο στο είναι μου, εσύ

f13Fp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω: Συνισταται ενας υπερηχος μετα το χειρουργειο αφαιρεσης ωστε να εχουμε μια εικονα τι εκριβως απεμεινε.

---Δεν ειναι δυνατον να αφαιρεθει ακριβως ολοκληρος ιγατι πολυ απλα, δεν ειναι κατι τυλιγμενο σε μια σακουλιτσα, το τραβαμε κια βγηκε!!!! Ειναι πλεγμενο μεσα σε αλλους αδενες κλπ.

---Εξετασεις αιματος για τις ορμονες κανεις οσο συχνα σου πει ο γιατρος μεχρι το σημειο που θα σταθεροποιηθουν στο επιθυμητο σημειο.

Εγω τον τελευταιο χρονο που ειχα τις διαταραχες, εκανα καθε μηνα.

Μετα απο την σταθεροποιηση μια φορα το εξαμηνο νομιζω ειναι το σωστο.

Επισης, για περιοχες οπου υπαρχει μεγαλη αλλαγη στη θερμοκρασια επιβαλλεται η εξεταση και η αλλαγη των mg γιατι ο οργανισμος εχοντας τους 36,6 βαθμους ως θερμοκρασια, δουλευει διαφορετικα στη παγωνια και διαφορετικα στον καυσωνα. Αρα, οι αναγκες του οργανισμου για μεταβολικη δραση διαφοροποιουνται αναλογα με την εξωτερικη θερμοκρασια.

(Ουφ!!! διατριβη πανεπιστημιου θα κανουμε στο τελος με οσα μαθαινουμε..... ειπαμε να γελαμε και λιγο, εεεε!!!!)


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

georgiamami πριν επαιρνες Τ4 ε? τωρα euthyrox και εγω σκεφτομαι να το αλλαξω...τι διαφορα βλεπεις??


Απο τ'ουρανου τα βαθη και απ'της γης την αγκαλια φωλιασαν μες την ψυχη μου δυο καταλευκα πουλια

Το'να ηρθε καλοκαιρι σαν αχτιδα από φως εγινε, η υπαρξη μου Μιχαηλ 'ο άγγελος'

τ'αλλο εφτασε Χειμωνα στο σκοταδι αστερακι, εγινε η αναπνοη μου θα τον λεω Δημητρακη

12.07.2006 --------- 18.11.2009

221882cb0gkyh7q4.gif

kpo41uccq3f2qz2w.pngejdnpdkk9gcs5nb6.png

Link to comment
Share on other sites

Κουκου, αν θελεις μας αναφερεις το υψος και ενα ιστορικο των αυξομειωσεων του βαρους σου.

Οσων αφορα το θεμα κιλα, ειναι επισης ενα μεγαλο κεφαλαιο πολυ σχετικο με τον θυρεοειδη.

Η λειτουργεια του θυρεοειδους, εκτος των αλλων, καθοριζει τη μεταβολικη δραση του οργανισμου.

Αν λοιπον, εμεις δωσουμε λιγοτερη δοση mg στο σωμα μας, ο εγκεφαλος θα δωσει εντολη στην υποφυση να παραγει περισσοτερη TSH κι εκεινη με τη σειρα της στον θυρεοειδη να παραγει περισσοτερη θυροξινη. Επειδη ομως δεν υπαρχει αδενας για να την παραγει, να πω μια απλη λεξη "κλειδωνει" και δουλευει ο οργανισμος λιγοτερο σε ολους τους τομεις δηλαδη, η καρδια χτυπα πιο αργα, ο γυναικειος κυκλος ειναοι ανωρηκτικος, το στομαχι δεν χωνευει την τροφη οπως θα επρεπε και πολλα αλλα που δε θυμαμαι. Καθως επισης, νιωθουμε κοπωση μετα απο ενεργειες και δρασεις που σε διαφορετικη περιπτωση ηταν ψιλοπραγματα.

Συνεπως, δεν κανει τις σωστες καυσεις, δεν καιει λιπος, εναποθετει κιλα. Κατανοητο????

Μην μου επαναπαυεστε ομως και αρχισετε να τρωτε ασυστολα!!!!!! Ολα αυτα ισχυουν για μια ισορροπημενη διατροφη που περιλαμβανει και καποιες ασκησουλες μεσα στη μερα.(Μη τα ριχνουμε ολα στο στομαχι μας και μετα ....φταει ο αδενας, ετσι????)

Για ενα χειρουργημενο ατομο που η TSH ειναι πχ. 4.5 μπορει η τιμη να φαινεται εντος φυσιολογικων οριων αλλα στην πραγματικοτητα ο οργανισμος του δουλευει κατα 4,5 φορες λιγοτερο αρα και κατα 4,5 φορες λανθασμενα.

Προσπαθω να σας τα μεταφερω οσο μπορω πιο παραστατικα -οπως μου τα εξηγησε και σε μενα ο γιατρος- και με συγχωρειται αν καπου ξεφευγω και γραφω κατι που δεν ανταποκρινεται σε ολα τα ατομα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

georgiamami πριν επαιρνες Τ4 ε? τωρα euthyrox και εγω σκεφτομαι να το αλλαξω...τι διαφορα βλεπεις??

Αλλο κεφαλαιο το θεμα χαπιου!!!!

Αλεκα μου, δε θελω να πω τι ακριβως εχω ακουσει κατα καιρους γι αυτο το χαπι.

Παντως το επαιρνα εδω και 20 μηνες και το μετανιωσα παταγωδως!!!

Που δε θορυβηθηκα νωριτερα ωστε να το πεταξω!!!!

Δε θελω να κανω καμια διαφημιστικη καμπανια (αυτο ειναι αλλωνων δουλεια) αλλα εγω επαθα οτι επαθα απο το τ4.

Εδω και ενα μηνα που παιρνω το αλλο, ειμαι πολυ καλυτερα και επισης επειδη ακουω το σωμα μου, ηδη μου εχει "μιλησει" θετικα το εντερο μου.

Μην αλλαξεις σε καμια περιπτωση το χαπι μονη σου. Παντα και μονο με την συμφωνη οδηγια του γιατρου σου. Συζητησε το αμεσα!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Georgia γεια σου!Μολις τωρα ηρθα απο τον Μαστολογο μου και εχω ευχαριστα νεα.Ενα ινοαδενωμα 1,09 εκατ. που εχω,ειναι τελικα καλοηθες.Ευτυχως ησυχασα!Ειδες ανταποκριση η σελιδα?Χαιρομαι που πας καλυτερα.Ηταν δηλαδη ολα θεμα χαπιου?Υπαρχουν διαφορες μαρκες θυροξινης?

Link to comment
Share on other sites

Georgia γεια σου!Μολις τωρα ηρθα απο τον Μαστολογο μου και εχω ευχαριστα νεα.Ενα ινοαδενωμα 1,09 εκατ. που εχω,ειναι τελικα καλοηθες.Ευτυχως ησυχασα!Ειδες ανταποκριση η σελιδα?Χαιρομαι που πας καλυτερα.Ηταν δηλαδη ολα θεμα χαπιου?Υπαρχουν διαφορες μαρκες θυροξινης?

Sonia μου, χαιρομαι παρα πολυ.Ξερεις καλυτερα απο μενα πως ο,τι μας τυχαινει -καλο ή κακο- ΠΡΕΠΕΙ να το αντιμετωπισουμε. Το οτι διαπιστωθηκε καλοηθεια ειναι πολυ ευχαριστο. Θα το εγχειρησεις ή θα το αντιμετωπισεις φαρμακευτικα???

Η σελιδα αυτη .... θα ζησει και θα τα εκατοστησει- χιλιασει δεν ξερω αλλα σιγουρα θα παει καιρο γιατι υπαρχουν πολλα ατομα που εχουν εμπειρια.

Και επειδη <<οταν καποιος μοιραζεται τον πονο γινεται μισός>> και <<η χαρα διπλη>>, εμεις θα ειμαστε εδω για να μοιραστουμε χαρες και λυπες!!!

Δεν γνωριζω τι ακριβως υπαρχει αυτη τη στιγμη στην φαρμακοπροσφορα αλλα ξερω πως ο καθε οργανισμος χρειαζεται το καταλληλο χαπι και δοση. Ειναι θεμα γιατρου, εμπειριας, σωστης διαγνωσης και σωστης χορηγησης αγωγης.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Αλλο μια σημαντικη λεπτομερεια που θα ηθελα να αναφερω για την πιο ορθη χρηση της θυροξινης ειναι η εξης:

Το χαπι πρεπει να λαμβανεται σε αδειο στομαχι με λιγο νερο τουλαχιστο μιση ωρα πριν βαλουμε οτιδηποτε στο στομαχι μας.

Σε περιπτωση που φαμε γαλακτοκομικα προιοντα πριν το μισαωρο, αυτα θα εμποδισουν την απορροφηση ολης της θυροξινης με συνεπεια να μην καταληξει οση χρειαζεται εκει που πρεπει. Αρα θα ειναι σα να παιρνουμε μικροτερη δοση!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Georgia,o γιατρος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να αφαιρεθει,απλως καθε 6μηνο πρεπει να κανω εναν υπερηχο.Τα ινοαδενωματα ειναι καλοηθη ογκοι που δημιουργουνται λογω ορμονων.Αυτο με την ληψη της θυροξινης το τηρω,αλλα μετα το μισαωρο πινω εναν Νες με γαλα.Λες να μην γινεται καλη απορροφηση?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους σας!!! Χαίρομαι που βρήκα μια κοινότητα διαδικτυακή με άτομα που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με εμένα: το 2009 χειρουργήθηκα και η βιοψία μου έδειξε διεστιακό θηλώδες καρκίνωμα του θυροειδούς. Πανικός! Μετά από λίγους μήνες υποβλήθηκα σε ραδιενεργό ιώδιο και μόλις εχθές έκανα το πρώτο ολόσωμο μετά το ιώδιο (πριν απο 9 μήνες ). Απ ότι είπαν οι γιατροί του πυρηνικού ήταν καλό. τώρα σταδιακά μπαίνω στην δόση του 1,5 Θυρορμόν και παρακολουθούμαι. ελπίζω να παν όλα καλά όπως και για όλους σας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους σας!!! Χαίρομαι που βρήκα μια κοινότητα διαδικτυακή με άτομα που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με εμένα: το 2009 χειρουργήθηκα και η βιοψία μου έδειξε διεστιακό θηλώδες καρκίνωμα του θυροειδούς. Πανικός! Μετά από λίγους μήνες υποβλήθηκα σε ραδιενεργό ιώδιο και μόλις εχθές έκανα το πρώτο ολόσωμο μετά το ιώδιο (πριν απο 9 μήνες ). Απ ότι είπαν οι γιατροί του πυρηνικού ήταν καλό. τώρα σταδιακά μπαίνω στην δόση του 1,5 Θυρορμόν και παρακολουθούμαι. ελπίζω να παν όλα καλά όπως και για όλους σας.

Kate, καλωσορισες στη νεα σελιδα μας. Ομολογω πως η αφορμη για να την ανοιξω ησουν εσυ, η Sonia και μερικα αλλα κοριτσια που εβλεπα οτι αγωνιζονται ηρωικα!!!

Χαρηκα πολυ που ηρθες (φοβηθηκα μηπως δεν τα καταφερεις να μας βρεις εδω) και φυσικα ακομη περισσοτερο χαρηκα για τα αποτελεσματα σου.

Να εισαι αισιοδοξη και ολα θα πανε πολυ καλα.

Οπως ειπα και πιο πανω, χαρες και λυπες θα τα μοιραζομαστε εδω!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Kate επιτελους σε βρισκω!Εισαι καλα?Εκανες θεραπεια με ραδιενεργο ιωδιο η μονο σπινθηρογραφημα(εννοειται με ραδιεν.Ι).Εγω ειμαι τωρα με Τ3 τρεις φορες την ημερα και σε φαση διαιτας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...