Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet είπε:

      Άσε τα χω παίξει σ λέω! Εν τω μεταξύ πρώτη φορά κάνω τεστ πριν τη χοριακη!Είχα κάνει δύο τεστ αφού είχα μείνει έγκυος,γιατί φοβόμουν ότι έχω αποβάλλει 🤷Ειδικά στο δεύτερο ήμουν και τριών μηνών.Θα κάνω τη Δευτέρα τεστ και αν πάλι βγει αρνητικό,εκεί θα αρχίσω να χάνω όντως τις ελπίδες μου..

      μέχρι τρίτη-τετάρτη  δώσε περιθώριο ! μετά για να μην σου λέω χαζομάρες και γω θα λέγαμε ότι δεν ! βέβαια ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, έχουμε δει χοριακη να βγουν την τελευταία μέρα θετικη!!  απλώς εγώ δεν ειμαι αυτής της γραμμής γιατί ειμαι ανυπόμονη και προτιμώ να φαω το άκυρο  μ παρά να ελπιζω για τη μια στις τόσες πιθανότητες! το πολύ πολύ να πάρεις μια τεράστια χαρά στη χοριακη σ που δεν την περίμενες 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Σας εχω πει ποσο γουσταρω αυτο το παρεακι???????? Και ξερετε γιατι????Γιατι με κανει να νιωθω ομορφα, χρησιμη, διασκεδαστικη μερικες φορες. Αυτο ομως που μου δινετε ολοι εσεις με τις διηγησεις των εμπειριων σας, ειναι κατι μεγαλειωδες. Ειναι το διδαγμα πως η ζωη ειναι ωραια και οποιο εμποδιο βρεθει στο δρομο μας πρεπει να το στειλουμε στον αγυριστο. Εμεις θα νικαμε οσο εχουμε την δυναμη της αποφασιστικοτητας. Δε θα του περασει!!!! Δε θα περασει ουτε σ' αυτον μα ουτε σε οτιδηποτε θελει να μας φρεναρει. Η ζωη μας, μας ανηκει!!!!!!:tongue::tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:

Σας ευχαριστω για οσα με διδασκετε. :-P:razz::-P

Γεωργια εμεις σε ευχαριστουμε για την απεριοριστη υπομονη που δειχνεις καθε φορα που μας πιανουν τα "ψυχοσωματικα μας" και πανω απ ολα για την μεγαλοψυχια σου!Ανοιξες την αγκαλια σου και μας εβαλες ολους μεσα!Καθεσαι και μας ακους, μας παρηγορεις, χαιρεσαι με την χαρα μας και λυπασαι με την στεναχωρια μας.Ειμαι περηφανη που σε γνωριζω!;)

Elli με συγκινησες μα αυτα που εγραψες.....Ετσι ακριβως νοιωθω και γω!Αυτη η περιπετεια μου αλλαξε την ζωη, βλεπω τα πραγματα με διαφορετικο ματι και εκτιμω την καθε στιγμη!!!

Καλο χειμωνα λοιπον σε ολους μας και με πολυ ΥΓΕΙΑ!!!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας

Κι εγώ < γουστάρω αυτό το παρεάκι >!!!!! :D νοιώθω την αγάπη και το ενδιαφέρον όλων σας, τον καλό λόγο, την συμβουλή και το γέλιο σαν ...

....... :) σαν το αεράκι που δροσίζει την ατμόσφαιρα το βραδάκι!!!!!!!!!!!!

...σαν τους παλιούς φίλους που είναι παντού και πάντα!!!!!!!

Καλό φθινοπωρο :o

Πάντα δυνατοί...... αισιόδοξοι....κεφάτοι..:P

σας ευχαριστώ

σας χαιρετώ

Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρα, να φανταστεις, μπηκα για να γραψω : Αλεξανδρα που χαθηκες??????Δωσε σημεια ....ζωης. Και ειδα οτι ...εμφανιστηκες.

Κυριες μου κι εγω χαιρομαι που σας γνωρισα. Ειναι τιμη για μενα που μεσα απο το διαδικτυο, εχω βρει Ανθρωπους με ψυχικο καλλος. Να εχουτμε ολοι την υγεια μας. (μακαρι η ευχη να εισακουστει). (το α με κεφαλαιο εεεεεε!!!!!!!!)

Και ...οχι ρε παιδια απο τωρα....... μημιλατε για φθινοπωρα και χειμωνες. Εμεις εδω θελουμε πολυ πετρελαιο για να ξεχειμωνιασουμε και ....λεφτα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ελλη, σε ευχαριστω κι εσενα που μπηκες στην παρεουλα μας. Στη θεση του καθενος που μπαινει στο θεμα μας και γραφει ή διαβαζει, μπορει να τυχει (εχοντας την ατυχια) να ειμαι κι εγω. Οπως αναζητουσα εγω απαντησεις και συμπαρασταση,οπως ελαβα....., θελω να δωσω. Στη ζωη αυτη ολοι ειμαστε περαστικοι. Αν ο καθενας μας επιδιωκε παντα να κανει το καλο στον συνανθρωπο του χωρις να υπαρχει πονηρια και απληστια, ο κοσμος μας θα ηταν τοσο χαρουμενος οσο ενα παιδι που το εχεις αφησει σε μια παιδικη χαρα. Αν μπορουσαν ολοι να ξεχωρισουν τι εχει μεγαλυτερη αξια στη ζωη, και τι χρειαζονται πραγματικα, θα επελεγαν το χαμογελο, την αγαπη, την αγκαλια και οχι τα λεφτα, τα αυτοκινητα και τα ακινητα.

Δυστυχως ομως, μονο εκεινος που εφτασε κοντα στο τελος, μπορει και εκτιμα τα μικρα και ασημαντα που ειναι ........... ανεκτιμητα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Μary, καλώς σε βρήκαμε!!!!Να χεις έναν απολαυστικό χειμώνα με υγεία και χαρά!

Dosoula, σε ευχαριστώ για τη συμπαράσταση!!!!!!!!

Εσύ είσαι πολύ πιο δυνατή από μένα για να σου πω το οτιδήποτε!Θαυμάζω την ατσάλινη υπομονή και την επιμονή σου !!!!!!!Θα το πολεμήσεις και θα το παλέψεις και πάλι σε μια βδομαδούλα και όλα θα πάνε περίφημα!!!!Εγώ είμαι σίγουρη για τα καλά αποτελέσματα, είσαι αποφασισμένη και η ψυχολογία είναι καταλύτης σε τέτοια θέματα!

Έτσι ειχα πει και γω στον εαυτό μου, ό,τι χρειαστεί θα το κάνω και θα το νικήσω με κάθε δυνατό τρόπο, όπως λεει και η παροιμιώδης φράση της Αλεξάνδρας "δεν θα του περάσει"!!!!!!!!!!!!!!!

Περιμένω πως και πως,dosoula, να πας για το ιώδιο,να τελειώνεις και να γυρίσεις σπιτάκι σου για να απολαύσεις τον χειμώνα που μας έρχεται!!!!!!!Θα πάνε όλα μια χαρά!!!!!!

καλησπερα στο ομορφο παρεακι!!!!Μια βδομαδα εμεινε και με συμμαχο τον καιρο δεν μπορειτε να φανταστειτε τι δροσια εχει στην Κρητη!!!!!Μια βδομαδα εμεινε και μετραω μερες σαν τον φανταρο!!!!Την Δευτερα τετοια ωρα θα'χω παρει το ιωδιο και ολα θα εχουν παρει το δρομο τους!!!!Ειμαι μια χαρα μονο υποταση εχω λογω κοψιμο αλατιου αλλα τιποτα αλλο ευτυχως!!!!Σ'ευχαριστω ελλη για τις ευχες σου και περιμενω και εγω το φθινοπωρο αν και δεν εζησα το καλοκαιρι για να κανω τις βολτες μου ελευθερη απο ολα και να γυρησω και στην δουλεια και στην καθημερινοτητα μου!!!!Ελπιζω του χρονου να παρω αδεια τοκετου!!!!Φιλακια σας αγαπω ολους!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!Πως είστε?

Δοσούλα υπομονή λίγο ακόμη έμεινε.Που θα κάνεις το ιώδιο?Στην Κρήτη?Σου εύχομαι να πάνε όλα καλα!Καλά αποτελέσματα και να είναι το τελευταίο!Μόνο χαρές απο δώ και πέρα!;)

Εγώ πήγα στον γιατρό, με βρήκε καλά (Tsh 0,01, Θυρεοσφαιρίνη μη ανιχνεύσιμη).Μου έκανε υπέρηχο, όλα καλά αλλά κάτι είδε που δεν ξέρει τι μπορεί να είναι.Ισως είναι υπόλοιπο θυρεοειδή που δεν κάηκε με το ιώδιο ίσως και να μην είναι τίποτα.Θα δούμε στο ολόσωμο.

Μου είπε ότι απο Οκτώβριο μπορώ να κάνω ολόσωμο, οπότε θα κανονίσω τα διαδικαστικά με το νοσοκομείο και μάλλον τέλος Νοεμβρίου αρχές Δεκεμβρίου θα το κάνω.Ετσι αν χρειαστεί να ξαναπάρω ιώδιο να έχω ξεμπερδέψει πριν τα Χριστούγεννα.:(

Πολλά φιλιά σε όλους, την αγάπη μου και να είστε πάντα καλα!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!Πως είστε?

Δοσούλα υπομονή λίγο ακόμη έμεινε.Που θα κάνεις το ιώδιο?Στην Κρήτη?Σου εύχομαι να πάνε όλα καλα!Καλά αποτελέσματα και να είναι το τελευταίο!Μόνο χαρές απο δώ και πέρα!;)

Εγώ πήγα στον γιατρό, με βρήκε καλά (Tsh 0,01, Θυρεοσφαιρίνη μη ανιχνεύσιμη).Μου έκανε υπέρηχο, όλα καλά αλλά κάτι είδε που δεν ξέρει τι μπορεί να είναι.Ισως είναι υπόλοιπο θυρεοειδή που δεν κάηκε με το ιώδιο ίσως και να μην είναι τίποτα.Θα δούμε στο ολόσωμο.

Μου είπε ότι απο Οκτώβριο μπορώ να κάνω ολόσωμο, οπότε θα κανονίσω τα διαδικαστικά με το νοσοκομείο και μάλλον τέλος Νοεμβρίου αρχές Δεκεμβρίου θα το κάνω.Ετσι αν χρειαστεί να ξαναπάρω ιώδιο να έχω ξεμπερδέψει πριν τα Χριστούγεννα.:(

Πολλά φιλιά σε όλους, την αγάπη μου και να είστε πάντα καλα!!!:D

Αγαπητη Μαρη καλημέρα!!!Σ'ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση!!!Ευτυχως ακυρωθηκε ραντεβου στην Κρητη αλλιως θα ανεβαινα Αθήνα.Τα νεα σου μου ακουγονται πολυ καλα.Αφου εχεις Tsh 0,01, Θυρεοσφαιρίνη μη ανιχνεύσιμη παει να πει ολα καλα!!!Μπορει να ειναι συμφυσηση της επέμβασης!!!Εμενα παντα ηταν ανισχευσιμη θυροαισφαιρινη και ηταν πεντακαθαρο το υπέρηχο για μηνες και ξαφνικα κατι εμφανιζοταν.Αφου εσενα εμφανιζεται κατι στο υπέρηχο και η θυρεοαισφαιρινη ειναι μη ανιχνευσιμη είναι πολυ θετικο!!!Τους ενδιαφερει περισσοτερο η Θυρεοσφαιρίνη να ειναι μηδενικη (μη ανισχευσιμη δηλαδη)γιατι λειτουργει για εμας σαν καρκινικός δεικτης!!Ειμαι πολυ αισιοδοξη για σενα θα δεις ολα καλα θα πάνε μην το βαζεις κατω!!!Να θυμάσαι πάντα οτι υπάρχει λυση στο προβλημα μας οτι ταλαιπωρια και αν περασουμε!!!!!Θετικη σκεψη!!!!Την Καλημέρα μου σε ολους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

Ειμαι 28 χρονών και σας διαβάζω εδώ και αρκετό καιρό, πήρα λοιπόν το θάρρος να σας γράψω.Αντιμετωπίζω προβλήματα με το θυροειδή μου απο το 2000 και πέρνω αγωγή απο τότε ασταμάτητα(στην αρχή thyrormone και μετά τ4), τα τελευταία 2-3 χρόνια σε συνδυασμό με υπερβολική δουλειά, άγχος και στρες, η κατάσταση μου χειροτέρεψε αρκετά με αποτέλεσμα να έχω πλέον περίπου 16 όζους, εκ των οποίων οι 2 ειναι γύρω στα 2 εκ, και πολύ κοντά ο ένας στον άλλον.Η ενδοκρινολόγος που με παρακολουθούσε όλα αυτά τα χρόνια "ξέχασε" να μου πεί οτι πάσχω και απο hashimoto απο το 2008.Όλα αυτα τα χρόνια έχω καταφερεί να χάσω περίπου 60-80 κιλά σύνολο (2-3 προσπάθειες και την τελευταιά φορά άγγιξα την νευρική ανορεξία χωρίς να το επιδιώκω) όμως αυτά τα κιλά τα ξαναπήρα σε 2 χρόνια με αποτέλεσμα τώρα πάλι να έχω ξαναέρθει στα παχουλά μου... :( Αποφάσισα λοιπόν φέτος το καλοκαίρι να άλλαξω γιατρό και να πάρω την γνώμη κάποιου άλλου.Φυσικά και πήγα σε κάποιον γνωστό προκειμένου να πάρω μια απάντηση που θα με βοηθούσε στο πρόβλημα μου.Η απάντηση του γιατρού ήταν να κάνω ολική θυροειδεκτομή μιάς και ο θυροειδής μου έχει μια "καταστροφική" πορεία και οτί είναι κρίμα να κουβαλάω αυτο το πράγμα μαζί μου για την υπόλοιπη ζωή μου και οτι δεν έιναι ανάγκη να βιαστώ παρα μόνο όταν νιώσω έτοιμη και οτί είτε λαμβάνω Τ4 είτε όχι δεν θα είχε νόημα αυτό το καιρό , αλλά να συνεχίσω να το πέρνω αν θέλω για να μην "πω" οτι μου το σταμάτησε αυτός. Η πρώτη μου σκέψη ήταν "ούφ" επιτέλους θα απαλλαχτώ και ίσως φύγουν και τα κιλά απο πάνω μου ,που με έχουν κουράσει απίστευτα και αυτά και τα 3 διαφορετικα νούμερα ρούχων στην ντουλάπα μου.Γυρνόντας πίσω απο το γιατρό,κάθησα και άρχισα να ψάχνω για τις θυροειδεκτομές και αντί για να χαλαρώσω αγχώθηκα πάρα πολύ με τα θέματα που μπορει να προκύψουν μετέπειτα στην ζωή μου.Για το αν θα μπορέσω να κάνω παιδί, για το τι θα γίνει αν η βιοψία μου δείξει κάτι αρνητικό...Διάβασα και κάποιες περιπτώσεις με τους παραθυροειδής και το ασβέστιο και αγχώθηκα ακόμη περισσότερο!!!

Γενικά, είμαι πάρα πολυ θετικός άνθρωπος αλλά τα τελευταία δύο - τρια χρόνια ομολογώ πως έχω γίνει λίγο γκρινιάρα, καταθλιπτική και εσωστρεφής :shock: , ενώ δεν είμαι έτσι κανονικά με αποτέλεσμα να με παρατήσω εντελώς.Αγχώνομαι με το τι θα συμβεί στην ζωή μου και στρεσσάρομαι με το παραμικρό και επίσης έχω κουραστεί απίστευτα απο τους γύρω μου που μου λένε συνεχώς οτι είμαι πολύ όμορφη (εννοώντας παράλληλα κάνε και λίγο δίαιτα να γίνεις κουκλάρα) και τρώω πιο λίγο και απο τις φίλες μου που είναι 50 κιλά!!!Ευτυχώς το αγόρι & οι κολλητοί μου είναι πολυ υποστηρικτικοί και μου λένε να σταματήσω επιτέλους να δηλητηριάζω τον εαυτό μου με αρνητικές σκέψεις.Αυτά προς το παρόν , σας ευχαριστώ που με διαβάσατε και ελπίζω να μην σας κούρασα.Όμολογω πως κάπως ξαλάφρωσα τώρα που τα έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

.Γυρνόντας πίσω απο το γιατρό,κάθησα και άρχισα να ψάχνω για τις θυροειδεκτομές και αντί για να χαλαρώσω αγχώθηκα πάρα πολύ με τα θέματα που μπορει να προκύψουν μετέπειτα στην ζωή μου.Για το αν θα μπορέσω να κάνω παιδί, για το τι θα γίνει αν η βιοψία μου δείξει κάτι αρνητικό...Διάβασα και κάποιες περιπτώσεις με τους παραθυροειδής και το ασβέστιο και αγχώθηκα ακόμη περισσότερο!!!

Missbhavin καλώς ήρθες στην παρέα μας.Λυπάμαι αλλά δεν συμφωνώ μαζί σου που το σκέφτεσαι και δεν κάνεις την επέμβαση.Γνώμη μου είναι πως αν έτσι σου είπε ο γιατρός - τον οποίο εμπιστευσαι- πρέπει να το κάνεις.Οπως έχουμε ξαναπεί στο forum κάποιες απο τις δικές μας περιπτώσεις είναι ακράιες, αυτό δεν σημαίνει ότι όποιος μπαίνει για επέμβαση του αφαιρούνται οι παραθυρεοειδείς ούτε ότι όλοι έχουν κακοήθεια.

Εμένα μου αφαίεσαι τους παραθυρ. σε πληροφορώ πως καλύτερα είμαι χωρίς παραθυ. παρά να έχω ακόμη τον αδένα και μαζί τις καρκινικές εστίες που δεν ξ'ερουμε αν και πως θα εξελίσσοντα.

Μην αγχωνεσαι μετά την επέμβαση θα ρυθμίσεις την δόση της θυροξίνης και θα μπορείς να κάνεις όσα παιδάκια θέλεις;).δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα:D

Οσον αφορά τους παραθ., είναι σπάνιο να συμβεί να τους αφαιρεσει ο χειρούργος.Αν χτύπα ξύλο συμβεί, τι να σου πώ εγώ εδώ και 1 1/2 χρονο ζώ και είμαι μια χαρά:tongue::tongue::tongue: και δεν σκοπεύω να πεθάνω απο ασβεστιο:tongue:Εχω μαθει και το ρυθμίζω.

Αν είναι κακοήθεια θα πάρεις ιώδιο, όπως οι περισσότεροι απο δώ!Είναι λίγο ζόρι ο υποθεροειδισμός, μέχρι να επανέλθει στα φυσιολογικά του ο οργανισμός αλλά αντέχετε.....

Ελπίζω να σε έπεισα;)Πολλά φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

Ειμαι 28 χρονών και σας διαβάζω εδώ και αρκετό καιρό, πήρα λοιπόν το θάρρος να σας γράψω.Αντιμετωπίζω προβλήματα με το θυροειδή μου απο το 2000 και πέρνω αγωγή απο τότε ασταμάτητα(στην αρχή thyrormone και μετά τ4), τα τελευταία 2-3 χρόνια σε συνδυασμό με υπερβολική δουλειά, άγχος και στρες, η κατάσταση μου χειροτέρεψε αρκετά με αποτέλεσμα να έχω πλέον περίπου 16 όζους, εκ των οποίων οι 2 ειναι γύρω στα 2 εκ, και πολύ κοντά ο ένας στον άλλον.Η ενδοκρινολόγος που με παρακολουθούσε όλα αυτά τα χρόνια "ξέχασε" να μου πεί οτι πάσχω και απο hashimoto απο το 2008.Όλα αυτα τα χρόνια έχω καταφερεί να χάσω περίπου 60-80 κιλά σύνολο (2-3 προσπάθειες και την τελευταιά φορά άγγιξα την νευρική ανορεξία χωρίς να το επιδιώκω) όμως αυτά τα κιλά τα ξαναπήρα σε 2 χρόνια με αποτέλεσμα τώρα πάλι να έχω ξαναέρθει στα παχουλά μου... :( Αποφάσισα λοιπόν φέτος το καλοκαίρι να άλλαξω γιατρό και να πάρω την γνώμη κάποιου άλλου.Φυσικά και πήγα σε κάποιον γνωστό προκειμένου να πάρω μια απάντηση που θα με βοηθούσε στο πρόβλημα μου.Η απάντηση του γιατρού ήταν να κάνω ολική θυροειδεκτομή μιάς και ο θυροειδής μου έχει μια "καταστροφική" πορεία και οτί είναι κρίμα να κουβαλάω αυτο το πράγμα μαζί μου για την υπόλοιπη ζωή μου και οτι δεν έιναι ανάγκη να βιαστώ παρα μόνο όταν νιώσω έτοιμη και οτί είτε λαμβάνω Τ4 είτε όχι δεν θα είχε νόημα αυτό το καιρό , αλλά να συνεχίσω να το πέρνω αν θέλω για να μην "πω" οτι μου το σταμάτησε αυτός. Η πρώτη μου σκέψη ήταν "ούφ" επιτέλους θα απαλλαχτώ και ίσως φύγουν και τα κιλά απο πάνω μου ,που με έχουν κουράσει απίστευτα και αυτά και τα 3 διαφορετικα νούμερα ρούχων στην ντουλάπα μου.Γυρνόντας πίσω απο το γιατρό,κάθησα και άρχισα να ψάχνω για τις θυροειδεκτομές και αντί για να χαλαρώσω αγχώθηκα πάρα πολύ με τα θέματα που μπορει να προκύψουν μετέπειτα στην ζωή μου.Για το αν θα μπορέσω να κάνω παιδί, για το τι θα γίνει αν η βιοψία μου δείξει κάτι αρνητικό...Διάβασα και κάποιες περιπτώσεις με τους παραθυροειδής και το ασβέστιο και αγχώθηκα ακόμη περισσότερο!!!

Γενικά, είμαι πάρα πολυ θετικός άνθρωπος αλλά τα τελευταία δύο - τρια χρόνια ομολογώ πως έχω γίνει λίγο γκρινιάρα, καταθλιπτική και εσωστρεφής :shock: , ενώ δεν είμαι έτσι κανονικά με αποτέλεσμα να με παρατήσω εντελώς.Αγχώνομαι με το τι θα συμβεί στην ζωή μου και στρεσσάρομαι με το παραμικρό και επίσης έχω κουραστεί απίστευτα απο τους γύρω μου που μου λένε συνεχώς οτι είμαι πολύ όμορφη (εννοώντας παράλληλα κάνε και λίγο δίαιτα να γίνεις κουκλάρα) και τρώω πιο λίγο και απο τις φίλες μου που είναι 50 κιλά!!!Ευτυχώς το αγόρι & οι κολλητοί μου είναι πολυ υποστηρικτικοί και μου λένε να σταματήσω επιτέλους να δηλητηριάζω τον εαυτό μου με αρνητικές σκέψεις.Αυτά προς το παρόν , σας ευχαριστώ που με διαβάσατε και ελπίζω να μην σας κούρασα.Όμολογω πως κάπως ξαλάφρωσα τώρα που τα έγραψα.

Αγαπητη μας φιλη καλως ορισες στην ομορφη αυτη παρεα!!!!Μην αγχωνεσαι και μην στεναχωριεσαι ολα λυνονται στην περιπτωση του Θυρωειδη.Γνωμη μου ειναι να αποφασισεις να κανεις επιτελους την επεμβαση για να απαλαγεις απο ολα αυτα που σε βασανιζουν.Δεν σημαινει οτι θα βγει κακοηθεια και τους παραθυρωειδης δεν τους πειραζουν αν δεν εχεις προβλημα με το ασβεστιο σου.Ειμαι 29 ετων και ειμαι 2,5 χρονια παντρεμμενη.Πριν το γαμο ειχα κανει το πρωτο μου χειρουργειο ειχα κακοηθεια κ πηρα ιωδιο.Μου ειχε πεσει λιγο το ασβεστιο αλλα πηρα 2 βδομαδες χαπια και ολα μια χαρα μετα.Δεν μου αφαιρεσαν κανενα παραθυρωειδη.Μετα το γαμο λοιπον εχω κανει αλλα 2 χειρουργεια και το τελευταιο μαλιστα το εκανα τον Ιουλιο.Την Δευτερα θα μπω για τριτη φορα ιωδιο.Μετα το ιωδιο σου απαγορευουν για ενα χρονο να κανεις παιδι λογω ραδιενεργειας αλλα μετα ομως το ξεχνας και συνεχιζεις την ζωη σου κανονικοτατα.Για το παιδακι παλευω και εγω γι αυτο κανω οτι μου λενε οι γιατροι. Η κακοηθεια του θυρωειδη ειναι η καλυτερη που υπαρχει ουτε μεταστασεις εχεις ουτε επηρεαζει το ιωδιο αλλα σου οργανα οποτε μην αγχωνεσαι θα κανεις και εσυ παιδακι.Απλα παρε αποφαση να κανεις την επεμβαση.Αν εχεις διαβασει την ιστορια μου θα δεις οτι δεν μου ειχε πει τιποτα ο γιατρος και αν την ειχα κανει και εγω απο το 2000 δεν θα τραβουσα τοση ταλαιπωρια τοσα Χρονια. Θα δεις ολα θα πανε μια χαρα και το σημαντικοτερο απο ολα ειναι που σε στηριζει ο συντροφος σου ειμαστε τυχερες σ'αυτο!!!!Οτι χρειαστεις ειμαστε ολοι στο πλευρο σου να σε βοηθησουμε!!!Φιλια και Καλο Μηνα σε όλους μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλό μήνα και ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απαντήσατε :D ήδη μου έχει ανέβει το ηθικό και μου έχουν φύγει κάπως οι ανησυχίες.Την εγχείρηση θα την έκανα έτσι και αλλιώς, απλά περίμενα κάπως να μπούν τα ιατρεία και οι γιατροί σε ένα φυσιολογικό ωράριο λειτουργίας, για να ξεκινήσω την διαδικασία.

@dosoula Εύχομαι όλα να πάνε καλά και σε ένα χρόνο απο τώρα να μου πείς τα ευχάριστα.Εγώ δεν είμαι παντρεμένη ακόμη ούτε είχα κάποιο σκοπό να παντρευτώ σύντομα.Όταν όμως ο γιατρός μου είπε για την εγχείρηση κ.τ.λ. μου βγήκε το μητρικό ένστικτο του ότι πραγματικά θέλω να κάνω ένα παιδάκι

(μην σας πω και τώρα)!

@Mary78 Μια χαρά με έπεισες...μην ανησυχείς!:tongue::tongue::tongue: Απλά όταν έχεις άγνοια για κάποια πράγματα μπορεί πολλές φορές να παρανοείς για αυτά και να κάνεις χαζές εικασίες όπως κάνω εγώ.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα και ευχαριστώ πάρα πολύ που μου απαντήσατε :D ήδη μου έχει ανέβει το ηθικό και μου έχουν φύγει κάπως οι ανησυχίες.Την εγχείρηση θα την έκανα έτσι και αλλιώς, απλά περίμενα κάπως να μπούν τα ιατρεία και οι γιατροί σε ένα φυσιολογικό ωράριο λειτουργίας, για να ξεκινήσω την διαδικασία.

@dosoula Εύχομαι όλα να πάνε καλά και σε ένα χρόνο απο τώρα να μου πείς τα ευχάριστα.Εγώ δεν είμαι παντρεμένη ακόμη ούτε είχα κάποιο σκοπό να παντρευτώ σύντομα.Όταν όμως ο γιατρός μου είπε για την εγχείρηση κ.τ.λ. μου βγήκε το μητρικό ένστικτο του ότι πραγματικά θέλω να κάνω ένα παιδάκι

(μην σας πω και τώρα)!

@Mary78 Μια χαρά με έπεισες...μην ανησυχείς!:tongue::tongue::tongue: Απλά όταν έχεις άγνοια για κάποια πράγματα μπορεί πολλές φορές να παρανοείς για αυτά και να κάνεις χαζές εικασίες όπως κάνω εγώ.:rolleyes:

Μπραβο Missbhavin χαιρομαι πολυ που σε ανεβασαμε και σκεφτεσαι με αισιοδοξια!!!Χαιρομαι πολυ για την αποφαση σου και θα περιμενουμε νεοτερα σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα από Ολλανδία και καλώς σας βρήκα! Θα ήθελα παρακαλώ τη βοήθειά σας. Η μητέρα μου έκανε επέμβαση θηροειδούς και τα αποτελέσματα είναι: " Καλά διαφοροποιημένος όγκος του αριστερού λοβού θηροειδούς αδένος. Αγνώστου κακοήθους δυναμικού WT-YMP" η μητέρα μου ζει στη Θεσσαλονίκη και την επέμβαση την έκανε στο Ιπποκράτειο. Πήρε τα αποτελέσματα σήμερα και της είπαν ότι πλέον πρέπει να δει πιό ειδικούς γιατρούς και κανόνισαν ραντεβού την Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου στο Θεαγένειο με την κυρία Χρυσουλίδου.

Επειδή η απόσταση μου από τη μητέρα μου που λατρεύω μου δημιουργεί πανικό, ξέρει κανείς τι σημαίνουν τα αποτελέσματα;

Είναι επώδυνη η θεραπεία;

Ευχαριστώ για την υπομονή και καλό φθινόπωρο σε όλους με υγεία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα!!LitsaN,μην αγχωνεσαι και εγω Θεσ/κη μενω και με παρακολουθει η ιδια γιατρος η οποια ειναι πολυ καλη!!Δεν ειναι καθολου επωδυνη η θεραπεια,αν κανει Ραδιενεργο ιωδιο,απλως επειδη θα εκπεμπει ακτινοβολια θα πρεπει να ειναι για ενα διαστημα μακρια απο κοσμο.Δεν γνωριζω τι ειδους καρκινος ειναι αυτος που γραφεις (θηλωδης,θηλακιωδης κ.τ.λ.???),αλλα εκει ειναι οι πλεον ειδικοι επιστημονες που θα κανουν το καλυτερο!!Ολα θα πανε καλα,μην φοβασαι!!Σημασια εχει οτι εκανε ολικη θυρεοειδεκτομη και εφυγε ολο το "κακο",οπως μου ειχαν πει και μενα οι γιατροι!!Τα υπολοιπα που θα κανουν ειναι γιατι πρεπει να τηρηθει ενα πρωτοκολλο.Dosoula υπομονη τελειωνει η ταλαιπωρια σου σε λιγο καιρο!!Missbhavin καλως ηλθες και συ στη παρεα μας!!Συμφωνω με αυτα που σου εγραψαν οι υπολοιποι!Elli και Αλεξανδρα ευχομαι να ειστε και σεις καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα από Ολλανδία και καλώς σας βρήκα! Θα ήθελα παρακαλώ τη βοήθειά σας. Η μητέρα μου έκανε επέμβαση θηροειδούς και τα αποτελέσματα είναι: " Καλά διαφοροποιημένος όγκος του αριστερού λοβού θηροειδούς αδένος. Αγνώστου κακοήθους δυναμικού WT-YMP" η μητέρα μου ζει στη Θεσσαλονίκη και την επέμβαση την έκανε στο Ιπποκράτειο. Πήρε τα αποτελέσματα σήμερα και της είπαν ότι πλέον πρέπει να δει πιό ειδικούς γιατρούς και κανόνισαν ραντεβού την Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου στο Θεαγένειο με την κυρία Χρυσουλίδου.

Επειδή η απόσταση μου από τη μητέρα μου που λατρεύω μου δημιουργεί πανικό, ξέρει κανείς τι σημαίνουν τα αποτελέσματα;

Είναι επώδυνη η θεραπεία;

Ευχαριστώ για την υπομονή και καλό φθινόπωρο σε όλους με υγεία

Αγαπητη μου LitsaN μην ανησυχεις καθολου οτι και αν ειναι λυνεται.Την κ.Χρυσουλιδου την ξερω πολυ καλα γιατι με παρακολουθει και εμενα ολη η ειδικη ομαδα που βρισκεται στο Θεαγενειο με επικεφαλης την κ.Παζαϊτου.Η κ.Χρυσουλιδου μου ειχε κανει τον Απριλιο παρακεντηση στους λεμφαδενες που ειχα.Η βιοψια βγηκε καλη αλλα εκεινοι δεν ηρεμησαν γιατι δεν τους αρεσε η θυροαισφαιρινη που δεν μηδενιζε. Το παραξενο ηταν οτι Ιανουαριο-Απριλιο μηδενισε και παρολου που η παρακεντηση που ηταν καλη δεν μπορουσαν να ηρεμησουν.Μου ειχαν κλεισει ραντεβου τον Σεπτεμβριο για εισαγωγη στο Θεαγενειο 1 βδομαδα για να μου πουν οριστικα αν θα εκανα την 3η επεμβαση.Ξαφνικα η τιμη αρχισε να μην ειναι μηδενικη τον Μαιο ηταν 0,5 εκεινοι την ηθελαν 0,0 και 20/6 εκανα την εισαγωγη στο Θεαγενειο. Ολοι τους περασαν απο μενα μου εκαναν υπερηχο εξετασεις και η οριστικη απαντηση ηταν τελικα η επεμβαση. 7/7 χειρουργηθηκα στον Αγ.Λουκα γιατι δεν ειχαν καποιο ειδικο για λεμφαδενες στο Θεαγενειο. Ανελαβαν και εστειλαν εκεινοι το φακελο μου εκει αφου πρωτα συζητησαν αρκετα και με εμενα και με τον συζυγο μου.Ειμαι απο Κρητη και η ενδοκρινολογος μου με εστειλε στην θεσ/κη λογω του οτι αποτελουν ολοι τους την πιο καλη ομαδα ολης της Ελλαδας και ασχολουνται αποκλειστικα και μόνο με τις κακοηθειες του Θυροειδους.Ειναι ολοι τους υπευθυνοι γιατροι λειτουργουν ομαδικα παντα και δινουν τις καλυτερες λυσεις!!!!Φαντασου οτι σε ενα χρονο εχω ανεβει 4 φορες και ολοι τους μου εδωσαν παρα πολυ σημασια.Περιττο βεβαια να σου πω οτι οποτε τους παρω τηλ σκιζονται να με εξυπηρετησουν.Ο Θεος να τους εχει καλα!!!Ενημέρωναν μαλιστα και για τις κινησεις τους και την ενδοκρινολο μου.Μου εκανε πολυ εντυπωση ο ζηλος τους για δουλεια και η αψογη συμπεριφορα τους!!!Εχουμε ακολουθησει κατα γραμμα οτι μας εχουν πει δεν σου κραταν τιποτα μυστικο το συζηταν μαζι σου και το παραξενο ειναι οτι παντα σε θυμουνται με τοσο κοσμο που βλεπουν καθε μερα.Ειναι πολυ τυχερη η μαμα σου οπως και εγω που με εστειλε η γιατρος μου.Και σου ξαναλεω δεν ειναι καθολου περηφανοι ανθρωποι. Ευχομαι ολα να πανε καλα και μην φοβασαι θα σας βρουν την λυση οτι και να ειναι!!!Δεν ξερω να σου πω για την βιοψια της μαμας σου αλλα εκεινοι εχουν λυση μην φοβασαι!!!Δυο μερες μου εμειναν για να μπω στο ιωδιο αν δεν μπω στο cafe το Σαβ/κο σας ευχαριστω ολους για την συμπαρασταση σας και θα τα ξαναπούμε την Τριτη (μου ειπαν οτι θα καθησω μονο την Δευτερα).Καλο Σαβ/κο και φιλια σε ολους!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...