Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 16 λεπτά , Angot είπε:

      κορίτσια το επίδομα γεννάς τα 2400 πάνε με εισοδηματικά κριτήρια; πχ εγώ κάνω χωριστή δήλωση από τον άντρα μ! εχω χαμηλό εισόδημα! εκείνος αντίθετα έχει πχ πάνω από 100000 ! το δικαιούμαι; πήρα το 1555 μου είπαν είναι ανεξάρτητο εισοδήματος αλλά νομίζω κάνουν λάθος γιατί εγώ διαβάζω αλλά στο ίντερνετ και ότι είναι μέχρι οικογενειακό εισόδημα 40000! με μπέρδεψαν 

      Νομίζω Κ εγώ ότι δεν το δικαιουσε. Απτήν στιγμή που έχεις παντρευτεί έτσι Κ αλλιώς τα φορολογικά ειναι κοινά άσχετα αν κάνετε χωριστή δήλωση το ότι φαίνετε γάμος ειναι το ίδιο πράγμα. Απλά πληρώνει ο καθένας τα δικά του μερίδια στο τέλος στα υπόλοιπα είναι το ίδιο . 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

ειμαι 44 χρονων,παντρεμενη με 2 παιδια 18 και 23 χρονων αντιστοιχα και στην οικογενεια μου ποτε δεν ειχε κανεις καποιο παρομοιο προβλημα...ουτε οι γονεις μου ουτε τ αδερφια μου ουτε κανεις..σε μενα εμφανιστηκε τωρα

αγαπητη μου tinkerbel καλως ορισες στην παρεα μας!!!διαβασα τις φοβιες σου και το προβλημα σου και ηθελα να σου πω και εγω με τη σειρα μου να μην φοβασαι καθολου το προβλημα του θυροειδη λυνεται 100%!!!Στο λεω εγω που αν εχει διαβασει ειμαι 29 ετων με 3 εγχειρησεις και 3 ιωδια και που παλευω να λυσω το προβλημα αυτο για να κανω ενα παιδακι.Οποτε μην στεναχωριεσαι καθολου η ζωη συνεχιζεται κανονικοτατα και δεν ειναι οπως οι αλλοι καρκινοι που ακουμε ειμαστε τυχεροι σ'ολη αυτη την ιστορια.Να παιρνεις δυναμη απο τα παιδακια σου και να προχωρας!!!!Μην το βαζεις κατω εμεις εδω βγαινουμε νικητες να το θυμασαι!!!Φιλακια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα σε ολη την απιστετη παρεα μας!!!!Κατ'αρχην maria ark συγχαρητηρια για τα νεα σου καλη μου ολα στη ζωη σου τωρα να΄ναι μονο χαρες ευχομαι!!!!!Diara καλως επεστρεψες σπιτακι σου και καλα αποτελεσματα!!!!Γιωργια μου ευχομαι η φιλη μας η Λενα να χειρουργηθηκε και να πηγαν ολα καλα!!!!!Ειμαι σιγουρη οτι θα μας διαβαζει και θα επικοινωνησει μαζί μας συντομα!!!!Η υπολοιπη παρεα μια χαρα την ακουω!!!!!Εγω τωρα θα ξανακανω εξετασεις τον Νοεμβριο ελπιζω να ειναι παλι μηδενικη η θυροαισφαιρινη.Τωρα τρεχω με τα γυναικολογικα μου τον ετησιο ελεγχο δηλαδη.Μου εχουν βρει και κατι κυστες στο στηθος και η ενδοκρινολογος μου με στελνει σε μαστολογο για να το δουμε καλυτερα λογω ιστορικου μου διαφορετικα θα το θεωρουσε φυσιολογικο.Θα παω ομως τον Νοεμβριο γιατι την Πεμπτη θα φυγουμε για Τηνο που εχουμε γαμο και εννοειται οτι θα σας βαλω στις προσευχες μου και θα σας αναψω κερακια!!!!Ολα καλα να μας πανε αυτο τον χειμωνα γιατι οπως φαινεται θα ειναι δυσκολος αλλα παιδια την υγεια μας να εχουμε και τα υπολοιπα ολα θα τα αντιμετωπισουμε!!!!!Φιλακια σε ολους!!!

Link to comment
Share on other sites

Mariark, χαιρομαι αφανταστα με τα νεα σου. Ειδες???Αδικα στεναχωριοσουν. Το γουρι!!!!!

Dosoula, η Λενα χειρουργηθηκα και αναρρωνει πολυ καλα. Οταν μπορεσει να γραψει ειμαι σιγουρη οτι θα καταθεσει κι εκεινη με τη σειρα της την περιπετεια της.

Οι υπολοιποι??? Εχουμε κανενα προβληματακι????? Θα το ξεπερασουμε!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας ! Καλά αποτελέσματα σε όλους όσους περίμενουν!

Μια ερωτησουλα μόνο: Πάνε 13 μέρες από το χειρουργειο μου και ενώ μέχρι τώρα δεν με είχε καθόλου ενοχλήσει η τομή, έχει κανά 2-3 μέρες που νιώθω να με τραβάει αρκετά. Θέλω να είμαι συνεχώς να κοιτάζω κάτω, δεν μπορώ να τεντώσω το λαιμό μου. Δεν μπορώ να πω πως πονάει, περισσότερο με τραβάει και στην τομή αλλά και εσωτερικά λίγο πιο πάνω. Τα αυτοκόλλητα ράμματα τα έβγαλα πριν 3 μέρες, δεν βλέπω κάτι που να με ανησυχεί, όπως πρήξημο ή πυρετό ή οτιδηποτε άλλο, να φανταστώ πως είναι φυσιολογικό;

Εσείς βάζατε κάτι επάνω, πχ. κάποια κρέμα να μαλακώνει ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας ! Καλά αποτελέσματα σε όλους όσους περίμενουν!

Μια ερωτησουλα μόνο: Πάνε 13 μέρες από το χειρουργειο μου και ενώ μέχρι τώρα δεν με είχε καθόλου ενοχλήσει η τομή, έχει κανά 2-3 μέρες που νιώθω να με τραβάει αρκετά. Θέλω να είμαι συνεχώς να κοιτάζω κάτω, δεν μπορώ να τεντώσω το λαιμό μου. Δεν μπορώ να πω πως πονάει, περισσότερο με τραβάει και στην τομή αλλά και εσωτερικά λίγο πιο πάνω. Τα αυτοκόλλητα ράμματα τα έβγαλα πριν 3 μέρες, δεν βλέπω κάτι που να με ανησυχεί, όπως πρήξημο ή πυρετό ή οτιδηποτε άλλο, να φανταστώ πως είναι φυσιολογικό;

Εσείς βάζατε κάτι επάνω, πχ. κάποια κρέμα να μαλακώνει ή κάτι άλλο;

Πιστευω πως δεν υπαρχει λογος ανησυχιας. Μην ξεχνας οτι τομη δεν ειναι μονο η εμφανης αλλα υπαρχουν ραμματα και στο εσωτερικο απο οπου αποκοπηκε ο αφαιρεθης αδενας. Λογικο ειναι να νιωθεις καποιο τραβηγμα εσωτερικα και αντανακλαστικα θελεις να χαμηλωνεις το κεφαλι ωστε να μην τραβιουνται τα ραμματα. Εγω δε σηκωνα και δεν εστριβα κεφαλι περιπου για 2 βδομαδες. Μετα σιγα σιγα χωρις να το καταλαβω επανηλθα στα φυσιολογικα.

Μου ειχε δωσει μια κρεμα για αναπλαση ιστου (ΚEL0S0FΤ) αλλα ομολογω πως δεν τη χρησιμοποιησα παρα μονο 20-30 μερες ηταν και ακριβη!!!!! Φορουσα φουλαρι για πολυ καιρο γιατι ηταν κοκκινο το σημειο της εξωτερικης τομης και προκαλουσε τους γυρω μου να με κοιτουν και να ρωτουν. Συντομα ομως πηρε το χρωμα του δερματος μου και τωρα (μετα πο 2,5 χρονια) δε φαινεται σχεδον τιποτα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γειά σας ;) είστε όλοι και όλες καλά?

Daira μην στενοχωρείσαι κορίτσι μου!!!! η τομή για λίγο ακόμη θα σε ...τραβάει...!!!!! ο χειρούργος μου είχε πει, ότι θα έχω αυτές τις ενοχλήσεις

ίσως και για 6 μήνες. όμως η αίσθηση του τραβήγματος και η βραχνάδα μου έφυγαν εδω και ένα δύμηνο -εγχειρήστηκα τέλος Απριλίου- άρα θα κάνεις λίγη υπομονή!! η τομή εξωτερικά θα πάρει το χρώμα του δέρματος σύντομα, εμένα κλείνοντας ο μήνας είχε αρχίσει να φαίνεται σαν μια γραμμή του λαιμού!!!!!!!! αλοιφή δεν μου συνεστησε κανείς, δεν έβαλα τίποτε. . . .

όλα θα πάρουν τον δρόμο τους κανονικά και φυσιολογικά :P λίγη υπομονή ακόμη και icon14.gif

για όλες τις υπόλοιπες φίλες που γράφουν και μας παρακολουθούν εύχομαι να είναι δυνατές , να μην αφήνουν την αγωνία να τους καταβάλει και όλα στο τέλος θα πάνε καλά (dosoyla άναψε το το κεράκι και για μας..είμαστε πολλοί -ες !!! )

σας χαιρετώ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!σημερα πηρα τα αποτελεσματα της θυρεοσφαιρινης,η οποια ηταν ανεβασμενη στο 5 με διακοπη χαπιου και το ολοσωμο σπινθηρογραφημα ηταν καθαρο. το 5 με ανησυχει γιατι δεν ξερω τι μπορει να σημαινει και μεχρι τη δευτερα που εχω ραντεβου στον ενδοκρινολογο μου ειμαι σε αναμμενα καρβουνα! Εχει συμβει σε κανεναν κατι αναλογο?

Link to comment
Share on other sites

Ο ενδοκρινολογος μ εβαλε να ξανακανω θυρεοσφαιρινη και υπερηχο θυρεοειδους-τραχηλου.Η αληθεια ειναι οτι ηταν προβληματισμενος γιατι η μια εξεταση αναιρει την αλλη και γιατι το σπινθηρογραφημα μου ειπε οτι θεωρειται πολυ καλη απεικονιστικη μεθοδος.Δεν ξερω, τα χω χασει κι εχω πανικοβληθει!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές σας ! Καλά αποτελέσματα σε όλους όσους περίμενουν!

Μια ερωτησουλα μόνο: Πάνε 13 μέρες από το χειρουργειο μου και ενώ μέχρι τώρα δεν με είχε καθόλου ενοχλήσει η τομή, έχει κανά 2-3 μέρες που νιώθω να με τραβάει αρκετά. Θέλω να είμαι συνεχώς να κοιτάζω κάτω, δεν μπορώ να τεντώσω το λαιμό μου. Δεν μπορώ να πω πως πονάει, περισσότερο με τραβάει και στην τομή αλλά και εσωτερικά λίγο πιο πάνω. Τα αυτοκόλλητα ράμματα τα έβγαλα πριν 3 μέρες, δεν βλέπω κάτι που να με ανησυχεί, όπως πρήξημο ή πυρετό ή οτιδηποτε άλλο, να φανταστώ πως είναι φυσιολογικό;

Εσείς βάζατε κάτι επάνω, πχ. κάποια κρέμα να μαλακώνει ή κάτι άλλο;

Αγαπητή Daira καλησπερα και καλη αναρρωση!!!!!μην αγχωνεσαι για την τομη σου!!!Μια και εχω κάνει 3 τομες θα σου απαντησω.Θα συνεχίσει να σε τραβάει καποιο διαστημνα και ιδιως οταν αλλαζει ο καιρος.Εγω στην πρωτη τομη δεν εβαλα καμια κρεμα και σε ενα 6μηνο ειχε ξεκοκκινίσει και δεν φαινοταν,Στην 2η που ήταν μεγαλη (σαν αναποδο γ φαντασου που ξεκιναει λιγο κατω απο το αυτι και καταλήγει και καλύπτει και την 1η τομή) εβαλα ενα 3μηνο την kellosoft και δεν φαινεται τωρα στην 3η που εκανα τωρα και 3 μηνες και ειναι πανω στην πρωτη δεν εχω βαλει κατι ακομα γιατι δεν χρειαζεται κιολας φαινεται λιγο η κοκκινιλα αλλα να σου πω κιολας εχω βαρεθει να ασχολουμαι με τις τομες πλεον.Τα τραβήγματα τα εχω ακομα και θα τα εχω για ενα χρονο στην αλλαγη του καιρου περισσοτερο αλλα μην σε ανησυχει καθολου ειναι φυσιολογικο.Φιλακια πολλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο ενδοκρινολογος μ εβαλε να ξανακανω θυρεοσφαιρινη και υπερηχο θυρεοειδους-τραχηλου.Η αληθεια ειναι οτι ηταν προβληματισμενος γιατι η μια εξεταση αναιρει την αλλη και γιατι το σπινθηρογραφημα μου ειπε οτι θεωρειται πολυ καλη απεικονιστικη μεθοδος.Δεν ξερω, τα χω χασει κι εχω πανικοβληθει!

αγαπητε φίλε μας ειχες κανει διακοπη χαπιου γι ενα μηνα προφανως μήπως θα μπορεις να μας πεις ποσο ηταν η TSH σου;Μην ανησυχεις πάντως μου εχει τυχει και μπορω να σου δωσω καποιες συμβουλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν, ρώτησα για την kellosoft και ήταν όντως πανάκριβη όπως είπε και η georgiamami οπότε πήρα μια άλλη που μου προτειναν με ΠΟΛΥ λιγότερα - λέγεται Jalplast Creme - που υποτίθεται πως κάνει την ίδια δουλειά. Θα δείξει! Πάντως μια φορά που την έβαλα ένιωσα αμέσως καλυτερα, μαλάκωσε λίγο το δέρμα και δεν με τραβούσε τόσο πολύ.

Δεν με ενοχλεί το αν θα φαίνεται λίγο η τομή ή οχι απλά θα ήθελα να ανακουφιστώ λίγο από αυτό το τράβηγμα. Βαχνάδα δεν έχω πλέον καθόλου, απλά δεν μπορώ να φωνάζω, και να κινούμαι (στο κεφάλι) με ευκολία... Από σήμερα μείωσα και το ασβέστιο και θα κάνω εξετάσεις πάλι στο τέλος της εβδομάδας. Αν πάει καλά σιγά-σιγά θα αρχίσω να το κόβω μου είπε η γιατρός. Για την ώρα παίρνω τα Euthyrox 125, και περιμένω την ιστολογική. Φιλιά σε όλους/όλες!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φίλε μας ειχες κανει διακοπη χαπιου γι ενα μηνα προφανως μήπως θα μπορεις να μας πεις ποσο ηταν η TSH σου;Μην ανησυχεις πάντως μου εχει τυχει και μπορω να σου δωσω καποιες συμβουλες

η tsh μου ηταν 119,5,εκανα σημερα και υπερηχο θυρεοειδους τραχηλου και μου βγηκε καθαρο....ναι ειχα κανει διακοπη χαπιου....α και ειμαι η marxi αλλιως μαρια

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα. στη συναντηση με την ενδοκρινολογο ειδε την ιστολογικη και μου ειπε οτι το προλαβαμε στο παρα πεντε. ευτυχως.... κατα τ αλλα μου εδωσε eytyrox 125 και εξετασεισ μετα απο κανα 2 μηνο για να δουμε αν ειναι σωστη η δοση.εχω και εγω τρομερη κοκκινιλα στην τομη, μου ειπε ο χειρουργος οτι μαλλον εχω πολυ ευαισθητο δερμα και γι αυτο αντεδρασε στην πλαστικη. για κρεμεσ μου ειπε να βαλω μετα την 23 μεταχειρουργικη μερα.

georgiamami εχω διαβασει και εγω οτι μετα την ενχειρηση μπορει να παρεισ κιλα, το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι με εχει πιασει και τρωω συνεχεια και ασχετα πραγματα...ισωσ μου φυγε το ανχοσ και το ριξα εκει... τι να πω... πρεπει να το ελενξω οπωσδηποτε απο αυριο ξεκιναω διατροφη γιατι αν συνεχισω ετσι θα παρω καμια 20 αρια κιλα.

φιλια σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

η tsh μου ηταν 119,5,εκανα σημερα και υπερηχο θυρεοειδους τραχηλου και μου βγηκε καθαρο....ναι ειχα κανει διακοπη χαπιου....α και ειμαι η marxi αλλιως μαρια

Καλημέρα marxi με τόσο ανεβασμένη tsh η θυροεσφαιρίνη σου είναι μια χαρα!!!!Μην ανησυχείς ολα καλα θα δεις θα είναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα marxi με τόσο ανεβασμένη tsh η θυροεσφαιρίνη σου είναι μια χαρα!!!!Μην ανησυχείς ολα καλα θα δεις θα είναι!!!

Καλημερα, μακαρι να ειναι για ολες και ολους καλα!Αυριο θα παρω τα αποτελεσματα της Tg και βλεπουμε μετα,αν και σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα λιγο δυσκολα θα ειναι διαφορετικη η τιμη.Μαλλον στο τριμηνο θα δειξει...ελπιζω ν αποφυγω το δευτερο ιωδιο!!Ευχαριστω για το ενδιαφερον παντως,ευχομαι να εισαι κι εσυ καλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...