Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

      Αααα, λάθος κατάλαβα! Ναι, ναι τις άδειες κανονικά, ο,τι προβλέπεται! Στα επιδόματα είναι το θέμα!

Cafe Σεπτέμβριος 2011


Συντονιστής Org

Recommended Posts

nefelακι και βέβαια μ'αρεσε το ντοκιμαντερ.όταν λέω οτι ξενέρωσα εννοώ με την όλη κατάσταση που επικράττει..δεν είχα ιδέα οτι μπορει να μην κάνουν τπτ στο ίδιο το παιδί τα βλαστοκύτταρα του και αυτό που έλεγε οτι αν υπάρχει γενετική ανωμαλία στο παιδί τοτε υπάρχει κ στα βλαστοκύτταρα του..ξενέρωσα πολύ.απ' την άλλη τι βλακεία είναι αυτή να ψάχνεις εσύ πως θα μεταφέρεις στην δημόσια τραπεζα τα βλαστοκ?επίσης στην δημόσια πληρώνουμε?

εγω νινι μου μπερδεύτηκα τόσο που δεν ξέρω τι να κάνω..μη σου πω και αγχώθηκα.εγώ θέλω να τα έχω όλα πάντα ξεκάθαρα στο μυαλό μου κ τώρα για ένα τόσο σοβαρό θέμα δεν ξέρω τι να διαλέξω.

α εμείς να δεις νεφελ μου.όλο και κάτι βρίσκουμε και αγοράζουμε λες και μας περισσεύουν.σήμερα έκανα πλάκα στον άντρα μου αφού μας αρέσει τόσο το ικέα να πάμε να εγκατασταθούμε μια βδομάδα στις κουζίνες μια στις κρεββατοκάμαρες κλπ...όλο ντουλαπάκια ντουλάπες πομολάκια βεργούλες σκατάκια κλπ αγοράζουμε.το βρίσκουμε κ σαν βολτα μου φαίνεται.μας αρέσει να γυρνοβολάμε,χαχαχαχχα

ξέρετε πόσο σίδηρο πίνω?2 legofer και άλλο ένα τον 500 mg το μεσημέρι πριν φαγητό!δεν πάει άλλο!

εμένα που είχε πει να τον προσέχουμε πολύ τον αιματοκρίτη γιατι αν πέσει κάτω από κάποιο όριο κάποιες κοπέλες βάζουν την ώρα του τοκετού μπουκάλες.ε, δεν το θέλω με τπτ...

bye λοιπόν!!!

Κοίτα θα πάρω στη δημόσια από δευτέρα να συννενοηθώ. Απ όσο ξέρω η δωρεά είναι δωρεάν. απο κει και πέρα μπορείς να φυλάξεις αν το θες μεσεγχυματικά απο τον ομφαλιο λώρο που εκει λένε οτι έχει νόημα κ οτι οντως βοηθάνε τι κ που κ πως κ αν εχουν σωσει καποιον δε θυμαμαι γτ παει καιρος που τα ψαχνα. Αυτο νομίζω το πληρώνεις 1000 ευρώ. Τώρα αν μενεις επαρχια το κουριερ που θα τα στειλει Αθήνα το πληρώνεις εσύ.

Κοίτα να σου πω τι θα κάνω εγώ. Επειδή ειλικρινά έχω αηδιάσει κ έχω απογοητευτεί από όλη αυτή την επιχείρηση που λέγεται βλαστοκύτταρα κ που ειναι μεσα κ επωφελουνται γιατροί, κλινικές, εταιρίες καλλυντικών κ δεν ξέρω κ εγώ ποιος άλλος κ επειδή δεν αντέχω αλλο όλη αυτή τη φιλολογία γύρω από το θέμα θα τα δωρίσω κ ας πάνε στο καλό.

Κ μακάρι να ναι καλά το παιδί μου κ τα παιδιά όλου του κόσμου. Στην τελική από τη στιγμή που κάνεις παιδί ξέρεις οτι μπορούν να συμβούν πολλά, απ το πιο απλό μέχρι το πιο πολύπλοκο. Αυτό που λέω εγώ είναι οτι δεν είναι όλα στο χέρι μας κ αυτές οι αρρώστιες είναι λαχεία, τα σηκώνεις κ σου τυχαίνουν κ μακαρι τέτοια λαχεία να μην τύχουν ποτέ σε κανέναν. Λες κ έχουμε εξασφαλίσει οτι όλα θα πάνε καλά με τα παιδιά μας κ το μονο πρόβλημα ειναι μηπως πάθουν λευχαιμία κ δεν έχουμε κρατήσει βλαστοκύτταρα.

Από την άλλη λένε οτι στο μέλλον τα βλαστοκύτταρα μπορεί να θεραπεύσουν μέχρι κ το αλτσχαιμερ. Μα δεν είναι ματαιοδοξία ρε γμτ. Ας φτάσουμε στα βαθιά γεράματα κ αν το χει η μοιρα μας να παθουμε αλτσχαιμερ τι να πω.

Κ ειναι κ το άλλο δεν ειναι μονο τα βλαστοκύτταρα που δίνεις λεφτα γτ σε εχουν πείσει οτι κανεις το καλό για το παιδί σου, είναι μια αλυσίδα εκμετάλλευσης που σε χτυπάει στο ευαίσθητο σημείο, το παιδί σου. Ξεκινάμε με τα βλαστοκύτταρα. Μετά σου λέει θα πάρεις το στρώμα με τα 150 - 200 ευρω ειναι το καλυτερο για το παιδι σου το παιρνεις (λες κ εμεις που κοιμηθηκαμε στα φτηνα παθαμε τπτ). Θα δώσεις βιολογικά στο παιδι σου (εσυ λες δεν ξερω αν τα βιολογικα ειναι οντως βιολογικα αλλα αν ειναι σιγουρα αυτο ειναι το καλυτερο για το παιδι μου, θα κοψω απο αλλου), θα στείλεις σε ιδιωτικό το παιδί σου, (αν ειναι για τη μορφωση του παιδιου σου δε το διαπραγματευεσαι οτι μας πεισουν οτι ειναι καλυτερο αυτο θα κανουμε). Μεχρι κ φτωχους γονεις εχω δει να αγοράζουν το stokke το καροτσι κ να προσπαθουν να με πεισουν να το παρω κ εγω γτ ειναι οτι καλυτερο για το παιδι κ για την χυχοκοινωνικη του αναπτυξη. (1100 ευρω το καρότσι εντωμεταξύ κ το ατου του ειναι οτι ειναι ψηλο κ το παιδι δεν εισπνεει καυσαερια- ε τοτε ουτε να περπαταει μεχρι να ψηλωσει αρκετα για να μην εισπνεει εξατμισεις, κ οτι το παιδι κοιτάει τη μαμα του- τωρα ποσο καλο ειναι να πηγαινει το παιδι αναποδα κ αντι να κοιταει τον κοσμο να κοιταει τη μαμα του δεν το ξερω). Περισυ μια μαμα στο σχολειο μου λεγε οτι αποφασισε να κοψει απο αλλού κ να πάρει το πιο καλο γαλα στο παιδι της που δε θυμαμαι ποσο στοιχιζε. Κ πολλά άλλα τέτοια που δυστυχώς δεν έχουν τελειωμό.

Εγώ λοιπόν θα τα δωρίσω κ ας πάνε στο καλό κ αν τα χρειαστώ έχει ο θεός (ο όποιος θεός υπάρχει για τον καθένα μας). Κι αν δεν έχει σημαίνει οτι έτσι έπρεπε να γίνει. Δεν είμαστε θεοί κ δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα υπό έλεγχο κ όσο πιο νωρίς το καταλάβουμε αυτό τόσο λιγότερο θα υποφέρουμε από διλλήματα κ αγωνίες.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χρονια πολλα σε οσες γιορταζουν!!!

ειδα το ντοκιμαντερ και εγω χθες βραδυ δεν μου εκανε εντυπωση γιατι ολα αυτα τα ηξερα απο την πρωτη εγκυμοσυνη παρολα αυτα εχει κιαλλα σχετικα βιντεακια που τα ειχα δει οταν σκεφτομουν τι θα κανω στην πρωτη εγκυμοσυνη οποτε μου ηταν γνωστα.

ακομη βεβαια διαφωνουμε περι του θεματος με τον αντρα μου αλλα τι να λεει ενα απο τα δυο θα κανουμε και εμεις!!!!

κατερινακι διακοπες τον επομενο χρονο και αν εχουμε φρονημα μωρακια!!!!!!και τα θελουν οι γιαγιαδες!!

αυτη την στιγμη μουρχετε να βαλω το μαγιω και να κανω μια βουτια!!!!ειμαι στο μπαλκονι δεν φυσαει καθολου σταζω τα τζιτζικια τσιριζουν και ειναι 7.30 και η κορη μου και ο αντρας μου πηγαν για μπανιο.

Την Πεμπτη εκλεισα υπερυχο εχω αγωνια αν ο μπεμπης ξεπερασε τα 2 κιλα φοβαμαι μηπως η πιεση μου επηρεασει το μωρο στην αναπτυξη


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά σε όσες γιορτάζουν και στα αγαπημένα σας πρόσωπα.

Ελπίζω να περάσατε τέλεια την μέρα σας σήμερα!!!!!!!!!!

Ξεφύγαμε λίγο από την ρουτίνα μας τουλάχιστον αυτό το τριήμερο, αλλά πολύ εξάντληση βρε παιδί μου. Οι αντοχές μου μειώνονται μέρα με την μέρα.

Εγώ έχω γιατρό την Τετάρτη που θα μπώ στην 34 εβδομάδα.

Και εγώ ελπίζω να μεγάλωσε η μπουμπού μου............

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες κ χρόνια πολλά!! Ax κορίτσια κ εγώ χορτασα τον αντρούλη μου αυτές τις μέρες. Δουλεύει 9-9 κ δεν εχει παρει αδεια. Την Παρασκευή λοιπόν δούλεψε από το σπίτι κ σημερα δε δουλεψαν. Οπότε 4 μέρες τον χόρτασα. Εν τω μεταξύ οταν τον εχω εδώ η ψυχολογία μου είναι τέλεια, οπότε έπιασα πάλι τα πινέλα (είχα να ζωγραφίσω από τότε που έμεινα έγκυος) κ δημιούργησα, το καταευχαριστήθηκα. Ανυπομονώ να ρθει το κοριτσάκι μου να ζωγραφίζουμε παρέα. Είδαμε ταινίες, χορτάσαμε ύπνο κ αγκαλίτσες, καναμε γενικό στο σπίτι, γενικά περάσαμε τέλεια.

Καλά χτες από το άγχος μου που θα κανα γενικο κ μηπως κουραστώ κ συμβεί τπτ οργίασα απο τις φοβίες οτι θα γεννησω προωρα. Είχα κάτι τσιμπήματα στον τράχηλο, λίγο πόνο στη μέση οχι σαν αυτο που εχουμε οταν κουραζομαστε, σαν αυτο της περιόδου κ φρίκαρα. Πηρα το γιατρό κ μου πε να μην ανησυχω αλλά αν ανησυχω να παω στο μαιευτηριο να βρω καμια μαια να κανω καρδιοτοκογραφημα, αλλα το θεωρω περιτο, δεν εχω συσπάσεις. Επίσης του πα οτι φοβαμαι μη μου τελειωσουν τα υγρα ξκ δεν το καταλαβω κ μου πε αν χανεις υγρα αυτα αναπληρωνονται, αν παλι χανεις πολλά θα το καταλάβεις, οπότε ηρέμησα. Αντε να μπω στο μήνα μου κ οτι θέλει ας γίνει.

Νινι- Κυριακή αφού είσαι τόσο ενημερωμένη για τα βλαστοκύτταρα κανε οτι νιώθεις. Εμένα με εκνευρίζει να μην υπάρχει ενημέρωση κατα τ'αλλα αμα ξερεις τι παιζει ολα καλά θα κανεις οτι κρινεις καλύτερο για σένα κ την οικογένειά σου.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!!

μολις γυρισαμε απο εξοδο ευτυχως η Κυριακη κοιμηθηκε στο καροτσι ηταν πτωμα μετα απο εκκλησιες βολτες και χωρισ υπνο το μεσημερι κοιμηθηκε σαν πουλακι ευχομαι να μην κατουρησει τα σεντονια δεν κατουρησε πριν κοιμηθει!!!!

εγω αυτη τη στιγμη εχω μια λεκανη με παγωμενο νερο και ινδικα αλατα μπανιου και αραξα στο μπαλκονι.

εγω κοριτσια αγχωθηκα με τη γεννα σε 29 μερες γενναω!!!!και σε 28 μερες θα μπω στο νοσοκομειο για προετημασια.δεν θελω να σας αγχωσω και εσας αλλα ειναι χειροτερα να ξερεις το ποτε....και το πως

και με αγχωνει και η αντιδραση της Κυριακης με το νεο μελος ειναι ησυχουλα τωρα μη μου γινει κανα θηριο ζηλιας μετα τι θα κανω.

εγω νιωθω πονο στο στομαχι στο δερμσα μαλλον εξω απο το στομαχι αν ειμαι για ωρα ορθια με τραβαει το δερμα μου πολυ εκει δεν ξερω ομως τι ειναι παντως ειναι εντονος πονος και την πεμπτη που θα παω θα ειναι το πρωτο που θα ρωτησω


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρόνια πολλά κορίτσια και με το καλό όλες μας να λευτερωθούμε με γερά παιδάκια!

Εγώ πήρα την τελευταία βδομάδα 2 κιλά και είμαι αισίως στα +9.έφαγα και τον άμπακα,δεν μπορώ να πω...μπήκα κ στο μήνα μου και ο Θεούλης Βοηθούλης!

νεφέλ πήρες τηλέφωνο στη δημόσια τράπεζα;τι σου είπαν;έχεις κανένα τηλ;ακόμα δεν ξέρω τι να κάνω.ο άντρας μου μάλλον είναι υπέρ της δημόσιας από ότι κατάλαβα αλλά δεν τον βλέπω να το ψυρίζει σαν κ εμένα.εγώ βρήκα πάλι κάτι να σκέφτομαι και να προσπαθώ να καταλάβω τι είναι το καλύτερο.τα πονάκια σου είναι καλύτερα?΄και εμένα με έχει πιασει να κάθαρίσω αλλά απ'την άλλη λέω να προσέξω.ευτυχώς μια φορά τη βδομάδα βοηθάει πάρα πολύ η μανούλα μου.εγώ όμως είχα πάντα κ το άλλο.εκτός του οτι ίχα τη μανία για εμάς να είναι όλα γυαλί κάθε φορά που ήταν να έρθει κάποιος φίλος μας ήθελα να είναι όλα στην εντέλεια κ τώρα κάνω τσαπατσωδουλειές κ με χαλάει...προέχουν τα μωρά μας βέβαια.

καλή επιτυχία νινι και σαβια με τους υπερήχους σας.να μας πείτε τα νέα σας!

φιλια!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά κορίτσια και με το καλό όλες μας να λευτερωθούμε με γερά παιδάκια!

Εγώ πήρα την τελευταία βδομάδα 2 κιλά και είμαι αισίως στα +9.έφαγα και τον άμπακα,δεν μπορώ να πω...μπήκα κ στο μήνα μου και ο Θεούλης Βοηθούλης!

νεφέλ πήρες τηλέφωνο στη δημόσια τράπεζα;τι σου είπαν;έχεις κανένα τηλ;ακόμα δεν ξέρω τι να κάνω.ο άντρας μου μάλλον είναι υπέρ της δημόσιας από ότι κατάλαβα αλλά δεν τον βλέπω να το ψυρίζει σαν κ εμένα.εγώ βρήκα πάλι κάτι να σκέφτομαι και να προσπαθώ να καταλάβω τι είναι το καλύτερο.τα πονάκια σου είναι καλύτερα?΄και εμένα με έχει πιασει να κάθαρίσω αλλά απ'την άλλη λέω να προσέξω.ευτυχώς μια φορά τη βδομάδα βοηθάει πάρα πολύ η μανούλα μου.εγώ όμως είχα πάντα κ το άλλο.εκτός του οτι ίχα τη μανία για εμάς να είναι όλα γυαλί κάθε φορά που ήταν να έρθει κάποιος φίλος μας ήθελα να είναι όλα στην εντέλεια κ τώρα κάνω τσαπατσωδουλειές κ με χαλάει...προέχουν τα μωρά μας βέβαια.

καλή επιτυχία νινι και σαβια με τους υπερήχους σας.να μας πείτε τα νέα σας!

φιλια!

Ax Fine τα κιλα σου είναι τέλεια σε ζηλεύω. Λοιπόν πήρα σήμερα στην τράπεζα το τηλ είναι 210 6597697, 6597341, 6597342.

Λέει να ενημερωθούμε πρώτα από τη σελίδα τους www.hcbb.gr

Λοιπόν το διαδικαστικό του πως θα τα πας θα το συννενοηθείς εσυ μαζί τους αλλά πάρε αυτές τις μέρες μην τρέχεις τελευταια στιγμή γτ πρέεπι να εχεςι εσυ το κιτ συλλογής. Εμένα μου παν θα μου το στείλουν ταχυδρομικά κ το κοστος ειναι 13.90 κ τους το στέλνω πίσω με οποιοδήποτε κούριερ η με κάποιον δικό μου μέσα σε 48 ώρες. Εγώ μένω Πάτρα. Κ το φυλάς μέσα σε ένα φελιζολένιο ψυγειάκι με 2 παγοκύστες. Ρώτησα αυτό που λένε συνέχεια στο ιντερνετ οι ιδιωτικές οτι αν βρεις βλαστοκύτταρα από την δημόσια τράπεζα πρέεπι να πληρώσεςι 25.000 ευρώ. Μου πε το εξής δεν ξέρει την τιμή αλλά οτιδήποτε κ να πάρεις π.χ. ηπαρ, συκώτι δε το παίρνεις δωρεάν. Το να το πάρεις μαζί με τη μεταμόσχευση έχει μια στάνταρ τιμή που ορίζεται δε θυμαμαι από ποιον παγκόσμιο οργανισμο μου πε κ δεν ξέρει ποια ακριβώς είναι η τιμή, αλλά δεν έχει νόημα να με απασχολεί αυτό γτ μου πε οτι τις μεταμοσχεύσεςι είναι κάτι το οποίο καλύπτουν εξολοκλήρου τα ταμία μας. Αρα δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση. Αλλά κ δωρεάν από την ιδιωτική να πάρεις τα κύτταρα σου πάλι θα πληρώσεις τη μεταμόσχευση , το ταμείο σου δλδ. Της λέω άρα αυτό που μας λένε οι ιδιωτικές τράπεζες είναι μούφα κ γελαγε κ μου λεει δε θέλω να πω. Σημαντικό κ αυτό , οι ιδιωτικές απ οτι ειδα στο ιντερνετ κατηγορούν πάρα πολύ τη δημόσια τράπεζα ενώ η δημόσια απαξιεί να λασπολογεί την ιδιωτική.

Τώρα μπορείς αν θες να κρατήσεις μεσεγχυματικά κύτταρα από τον ομφάλιο λώρο για προσωπική χρήση. Μου πε οτι αυτά χρησιμοποιούνται στην αναγεννητική ιατρική για την ανάπλαση οστών κ ιστών κ έχει νόημα να τα κρατήσεςι, ενώ τα υπόλοιπα έχει νόημα να τα δωρίσεις. Το κόστος για να τα κρατήσεις είναι 1230 ευρώ κ πληρώνεις αφού ελέγξουν οτι είναι οκ αρκετά δλδ κ σε καλή κατάσταση. Αυτά μου οτι στο εξωτερικό χρησιμοποιούνται πολύ κ οτι κ στην Ελλάδα σε περιπτώσεις τροχαίων κ σκλήρυνσης κατά πλάκας, ιδιαίτερα στη σκλύρηνση με καλά αποτελέσματα. Επίσης αν τα χρειαστείς τα παίρνεις δωρεάν τα δικά σου. Αλλουνού δε μπορείςν να βρεις γτ δε φυλάσσονται παρά μόνο για προσωπική χρήση, επομένως αν τα χρειαστείς θα πρέπει να τα έχεις φυλάξει.

Τι καταλαβαίνω εγω απ'ολα αυτά;;;;

Οτι τα χρήματα είναι πάνω κάτω τα ίδια. Το θέμα είναι αν θα τα δώσεςι στην ιδιωτική που νομίζω κρατάνε κ μεσεγχυματικά από το λώρο άρα είσαι καλυμμένος κ πάλι για σκλύρηνση κ τέτοια ή θα δείξεις αλτρουισμό κ θα κρατήσεςι οτι πραγματικά σου χρειάζεται κ το υπόλοιπο θα το χαρίσεις γτ αν κάνανε όλοι το ίδιο τότε τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο απλά για όλους μας κ θα ξέραμε οτι οτι κι αν τύχει σ εμάς ή τα παιδιά μας θα υπήρχε λύση.

Επίσης είναι κ το θέμα του τι εμπιστεύεσαι περισσότερο κ του τι θα βρεις σωο αν ποτέ τα χρειαστείς κ επισης είναι κ το οτι η δημόσια έχει μια διαδικασία μέχρι να φτάσουν εκεί τα βλαστοκύτταρα κ εγω σκέφτομαι οτι ο άντρας μου θα χει τη χαρά του κ θα θέλει να ναι με το μωρό κ όχι να τρέχει να βρει κουριερ η να ρθει κατευθειαν σπιτι να τα βαλει στο ψυγείο αν ειναι σ/κ.

Πάντως ρε γμτ για κατι τοσο σημαντικό δε θα πρεπε να μεριμνά το κράτος;;; Να το κάνει υποχρεωτικό για όλους κ να μεριμνά για το πως θα συλλεχτούν κ πως θα φτάσουν στην τράπεζα.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χαζεύω τώρα στο ίντερνετ κ βλέπω οτι μέχρι το 2010 τα μεσεγχυματικά απο το λώρο δεν είχαν εφαρμογή κ οτι ήταν σε πειραματικό στάδιο κ έτσι οι γονείς αν θέλανε τα κρατάγανε μήπως βρεθεί εφαρμογή στο μέλλον. Αυτό έλεγε η τράπεζα η δημόσια. Μάλλον τώρα άλλαξαν τα πράγματα. Πάνως στη σελιδα της δημοσιας τράπεζας βλπέπω οτι η χρησιμοτητα τους ειναι η εξής:

Μεταμόσχευση, βοηθούν στην καλύτερη εγκατάσταση των αρχέγονων αιμοποιητικών κυττάρων στον μυελό των οστών, ενώ προστατεύουν τον λήπτη από την απόρριψη.

Αναγέννηση ιστών, όπως η ανάπλαση χόνδρων.

Φλεγμονώδεις καταστάσεις, όπως η Πολλαπλή Σκλήρυνση και η Σήψη.

Δεν ξέρω κατά πόσο έχουν χρησιμοποιηθεί γτ μου τα μασαγε λιγο η κοπελα στο τηλ μου πε οτι στο εξωτρικο χρησιμοποιουνται αλλα κ στην ελλαδα ωρα τελευταια καπως ετσι.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ωχ βρήκα κ αυτό:Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι δεν υπάρχει νοσοκομείο στην Ελλάδα που να αναλαμβάνει μεταμόσχευση ομφαλοπλακουντιακού αίματος που έχει φυλαχθεί σε ιδιωτική τράπεζα. Αυτό μου το επιβεβαίωσαν και στο Παπανικολάου, αλλά και μία εκπρόσωπος ιδιωτικής τράπεζας φύλαξης ΟΠΑ που μας ενημέρωσε στο σεμινάριο διατροφής που πραγματοποιήθηκε φέτος στο Βελλίδειο.

Το γραφε κάποια κοπέλα στο parents. Κορίτσια κουράστηκα με όλα αυτα. Ειλικρινά δεν αντέχω. Γτ μας βάζουν σε αυτή τη διαδικασία;;;

Παντως εγώ μαλλον θα κανω δωρεά στη δημόσια κ τιποτε άλλο. Δλδ δεν ξερω αν θα κρατησω λωρο. Θέλω να δω τι θα πει κ ο άντρας μου.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο καημενούλης κάθεται και ακούει όλα αυτά που λέω οτι διαβασα για τα βλαστοκ.αλλά ρε κορίτσια τώρα καλά κρασιά.κοντεύουμε να γεννησουμε και ψαχνόμαστε σαν τις μουρλές σε ιντερνετ ΄να μάθουμε κάτι τόσο σημαντικό τελευταία στιγμή(ή μήπως τόσο ασήμαντο..?).

εγώ κοίταγα της stem-health που είναι η ιδιωτική που σου κρατάει δωρεαν το ομ/κο αίμα στο μητέρα.μπορείς να κάνεις κ δημόσια φύλαξη΄.για το κομμάτι του λώρου(Χριστέ μου γιατροί έχουμε γίνει-δεν την παλεύω άλλο μαζί μου!!!!) θέλουν 700€(δεν ξέρω αν είναι μέσα το φπα) και τείνω στο να αποφασίσω χωρίς να θέλω να επηρεάσσω καμια κοπέλα στο να μην το κρατήσω.Θεέ μου βάλε το χεράκι σου να μην χρειαστεί.

ε θα ρωτήσω και το γιατρό μου αν και αυτός μονο για τα σημαντικά μιλάει να μου πει αν είμαι οκ να κάνω αυτό που θα κάνουν οι περισσότερες κοπέλες που θα γεννήσουν εκεί κ που δεν έχουν φρικάρει κ ψάχνονται...

σε ευχαριστούμε πάρα πολύ νεφέλ για την ενημέρωση απο τη δημόσια και ναι και εγώ τα ίδια σκέφτομαι.θα σηκώσω τον αντρα μου ή τη μαμά μου να τρέχει με το αίμα να το κάνει βόλτες;εκείνοι δεν έχουν αρνηθεί βέβαια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και κάτι άχετο.έχετε fb?αν ναι και θέλετε στείλτε μου με πμ γιατί μετά τη γέννα μπορεί να μην προλαβαίνουμε να τα λέμε κ σιγά σιγά να χαθούμε!:P

αν δε θέλετε σεβαστότατο...

Link to comment
Share on other sites

και κάτι άχετο.έχετε fb?αν ναι και θέλετε στείλτε μου με πμ γιατί μετά τη γέννα μπορεί να μην προλαβαίνουμε να τα λέμε κ σιγά σιγά να χαθούμε!:P

αν δεν θέλετε σεβαστότατο...

Πως στέλνεις pm;; Αν είναι στείλε μου εσύ τη διεύθυνση σου κ πες μου κ πως θα δω τοι εχω pm. Εμένα οι γονείς μου μου χουν πει οτι θα καθονται με το μωρο κ δεν πανε πουθενα. Ελεος!!! Ο άντρας μου επηρεάστηκε απο το ντοκυμαντέρ κ παρολο που μου χει ξεκαθαρισει οτι δεν παει πουθενα δε φευγει κοντα απο τη μπεμπα του, αυτο θα το κανει κ ας ζορίζεται. Fine δεν κατάλαβα τι θα κανεις. Θα κρατήσεςι βλαστοκύτταρα αλλά όχι κομμάτι από το λώρο;;; Τα βλαστοκύτταρα είναι δωρεάν αλλά το λώρο τον πληρώνεις;; Μήπως αυτό κάτι σημαίνει;;; Οτι τα βλαστοκύτταρα επειδη δεν μπορεις να τα χρησιμοποιήσεις κ επειδη απ οσο ξέρω κανενας γιατρος δε σου κανει μεταμοσχευση με δικα σου βλαστοκυτταρα ειναι καλυμμενοι οτι δε θα τους τα ζητησεςι ποτε κ ετσι μαζεύουν κόσμο στην κλινική τους χωρίς να χρειάζεται να κρατάνε τπτ;;; Γτ τι υποδομές έχει αυτο το μαιευτηριο για να κραταει βλαστοκύτταρα;; Κ αφού έχει υποδομές να κρατάει βλαστοκύτταρα γτ το κομματι του λώρου το στέλνουν στη δημόσια;;; Η δεν κατάλαβα καλά αυτό που είπες;;; Μήπως μας δουλεύουν γενικότερα;;; Μήπως αν ήταν τοσο σημαντικό αυτο το θεμα με τα βλαστοκύτταρα το κράτος είχε μεριμνήσει πιο πολύ;;; Οχι οτι περιμένω κάτι από το κράτος αλλά πιστεύω οτι ακόμα όλα αυτά είναι σε πειραματικό στάδιο. Κανείς δεν ξέρει όταν μάθουμε στα σίγουρα ενδεχομένως να είναι πιο απλά τα πράγματα. Πάντως απ οσο έψαξα για το κομμάτι του λώρου είναι κάτι πολύ καινούριο ακόμα.. Ο άντρας μου λέει γτ τον πληρώνουμε το λώρο;; για να βγάλει κ η δημοσια τράπεζα τα λεφτά της;;; Πάντως τα 1230 στη δημοσια ήταν με φπα. Πάντως πολύ το κουράσαμε το θέμα. Εγώ απόψε θα συζητήσω με τον άντρα μου αν θα τα κάνουμε δωρεά με την ευχή να πιάσουν τόπο , που μάλλον θα πιάσουν γτ κάποιο παιδάκι θα τα χρησιμοποιήσει ή θα το αφήσουμε το θέμα για επανεξέταση στο επόμενο παιδάκι. Για λώρο δε νομίζω αλλά θα το ψάξω λίγο ακόμα. Πάντως κ για τη σκλυρηνση που λένε δε σε θεραπεύει απλά μετριάζει τα συμπτώματα. Πάντως κ αυτό το θεμα προχωράει απο τους επιστημονες. Μια γειτονισσα μας ειχε χρονια σκλυρηνση κ τωρα ειναι καλα δεν ξερω τι κ πως αλλα δε νομιζω απο τα βλαστοκυτταρα της που να τα βρει αλλωστε.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

όχιιι..η stem health είναι ιδιωτική αλλά σου κρατάει δωρεάν αφου είναι σε συνεργασία με τον όμιλο υγεία(μητέρα και λητώ νομίζω) το ομ/κο αίμα είτε για οικογενειακή χρήση είτε δημόσια.αυτό δωρεάν.το κομμάτι του λώρου (για σκλ.κατά πλάκας κλπ) αν θες να στο κρατήσουν το πληρώνεις 700ευρά.δεν ψήνομαι νομίζω.

σου είχα ξαναστείλει πμ.χιχιχι για ένα θέμα που με είχες ρωτήσει αλλά δεν είχες απαντήσει.μάλλον δεν ήξερες πως να το δεις.

μπες από τα βοηθήματα ---> προσωπικά μηνύματα και θα το βρεις.έτσι μπορείς να ΄στέλνεις κ εσύ.:tongue:πες μου αν το βρήκες

Link to comment
Share on other sites

όχιιι..η stem health είναι ιδιωτική αλλά σου κρατάει δωρεάν αφου είναι σε συνεργασία με τον όμιλο υγεία(μητέρα και λητώ νομίζω) το ομ/κο αίμα είτε για οικογενειακή χρήση είτε δημόσια.αυτό δωρεάν.το κομμάτι του λώρου (για σκλ.κατά πλάκας κλπ) αν θες να στο κρατήσουν το πληρώνεις 700ευρά.δεν ψήνομαι νομίζω.

σου είχα ξαναστείλει πμ.χιχιχι για ένα θέμα που με είχες ρωτήσει αλλά δεν είχες απαντήσει.μάλλον δεν ήξερες πως να το δεις.

μπες από τα βοηθήματα ---> προσωπικά μηνύματα και θα το βρεις.έτσι μπορείς να ΄στέλνεις κ εσύ.:tongue:πες μου αν το βρήκες

Α το βρήκα σ ευχαριστώ!! Τι βλακειες ειναι αυτες ευτυχως που μιλάμε κι ετσι ξετυλιγεται το κουβάρι σιγά σιγά. Το πρωι ελεγα θα δουμε απο που θα κοψουμε μηπως κρατησουμε στη δημοσια τραπεζα λωρο.Τωρα καταλαβαίνω οτι μας δουλεύουν ψιλό γαζί όλοι κ να πάνε να χεστουνε (σορρυ για την έκφραση). Μας αγάπησε η steam health δλδ κ το κρατάει τσάμπα. Απλά έχουν ζοριστεί οι ιδιωτικές αυτό βλέπω κ κοιτάνε να μιμηθούν τη δημόσια ( η οποία δεν ξέρω κατα πόσο ειναι καλύτερη τελικά αλλά τουλάχιστον δεν είναι απάτη ή μπορεί κ να ναι δεν ξέρω. Εγώ τείνω να μην κάνω τπτ απολύτως. Τελικά δίνουμε πολύ αξία στο θέμα γι αυτο μας δουλεύουν ολοι ψιλο γαζι. Κ το αίμα βοηθάει αλλά δε βλέπω κανέναν να αποθηκεύει αίμα για προσωπική του χρήση σε καμια τράπεζα. Απλά τώρα έχει γίνει το μεγάλο μπαμ με τα βλαστοκύτταρα κ μέχρι να ξετυλιχτεί το κουβάρι ο καθένας λέει οτι θέλει κ προσπαθει να εκμεταλλευτει απ οπου μπορει. Κ το καταφέρνει βεβαίως βεβαίως γτ δεν έχουν όλοι το χρόνο να ψάξουν κ να ασχοληθούν τόσο πολύ. Εχουμε τη χαρά μας, ξοδεύουμε ενα σωρο ούτως η άλλως ε βαζουμε κι αυτά στα στανταρ εξοδα κ δε το πολυσκεφτόμαστε.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...