Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μωράκια Φεβρουαρίου 2011


annoula1987

Recommended Posts

Φυσικα και δεν πειραζει που δεν ξέρεις ποσο πινει!!! Αφού πινει το δικό σου γαλα που είναι ότι καλύτερο...

Εμένα δε μου εκατσε το θεμα του θηλασμου και δεν ξέρω ποτε και αν θα το ξεπερασω... ήθελα πολύ να θηλασω. Αισθανομαι τυψεις, αλλα δυστυχως ήρθαν ετσι τα πραγματα που δεν τα καταφερα......:(:(:(

Δεν χρειάζεται να έχεις τύψεις γλυκιά μου!!Δεν είναι εύκολο πράγμα ο θηλασμός και ειδικά με δίδυμα!!!Εδώ στην Ελλάδα,δεν υπάρχουν πολλοί άνθρωποι σωστά ενημερωμένοι για να σε βοηθήσουν..Αν θέλεις μπορείς να μου πεις που υπήρξε το πρόβλημα?


DTTDm7.png

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν χρειάζεται να έχεις τύψεις γλυκιά μου!!Δεν είναι εύκολο πράγμα ο θηλασμός και ειδικά με δίδυμα!!!Εδώ στην Ελλάδα,δεν υπάρχουν πολλοί άνθρωποι σωστά ενημερωμένοι για να σε βοηθήσουν..Αν θέλεις μπορείς να μου πεις που υπήρξε το πρόβλημα?

Το προβλημα ηταν καταρχην οτι δεν μπορούσα να θηλασω στην αρχή γιατι τα μώρα ήταν προωρα και ελλιποβαρή κ δεν τα εβαλα στο στηθος και στη συνεχεια προβλημα χρόνου (που δεν υπηρχε) για να κάνω αντλήσεις!!!

Το θέμα είναι ότι είχα ενημερωθει απο το παρεντς δίπλα για το θηλασμο, ΗΞΕΡΑ τι επρεπε να κάνω και μεχρι ενός σημείου το έκανα... Νοικιασα αμέσως νοσοκομειακό θηλαστρο διπλής αντλησης και ξεκίνησα ανα 3ωρο αντλήσεις μεσα στο μαιευτήριο μια μερα μετα τη καισαρική...

Στην αρχή φυσικά δεν εβγαζα σταγόνα... Ήμουν όμως προετοιμασμένη για κατι τετοιο, και δεν το εβαζα κάτω. Λίγο πριν βγω απο το μαιευτήριο εβγαζα μια μικρή ποσότητα που την πήγαινα και ταιζαν τα μωρα μου στη ΜΕΝΝ και, όταν πήγα σπιτι (οι μπεμπες εμειναν καμμια δεκαρια μέρες ακόμα μέσα) αυξήθηκε κι αλλο η ποσότητα... Μία μέρα πριν παρω τα μωρα έβγαζα περιπου κατα μέσο όρο 100μλ ανα τριωρο κ το πήγαινα στα μωρα.

Όταν πήρα τα μωρά στο σπίτι τελειωσαν όλα... Ήμουν ασχετη από μωρα, και βρέθηκα ουσιαστικα ολομοναχη με δύο βρέφη. Μόνη βοηθεια για λίγες μέρες ο αντρας μου που ειχε αδεια και βοηθούσε στο ταισμα...

Περιττό να σου πω ότι οχι χρόνο για αντληση δεν είχα (τα μωρά ήταν 2 κιλα, όποτε δε μπορούσα να τα θηλασω...), αλλα ούτε.... για τουαλέτα!

Το αγχος φοβερο, και μεσα στον πανικό μου αραιωσα τις αντλήσεις και φυσικά σταματησε κ το γαλα......

Εκανα κανα δυο προσπαθειες επαναγαλακτισμου που εληξαν αδοξα σε 4-5 μερες λόγω ελλειψης χρόνου... Το θήλαστρο το εχω ακόμα και σκεφτομαι να κάνω εστω κ τώρα μια τελευταία προσπάθεια κι ότι γίνει... Μία πολύ καλή μαια που ρώτησα μου είπε ότι ακόμα και τώρα να πιουν μητρικό γαλα, θα τα ωφελήσει...

Μερικές φορες ευχομαι να μην το είχα ψαξει ποτε το θεμα, να μην ήξερα τι σημαινει μητρικό γαλα και να πιστευα (όπως μου λένε σχεδον όλοι γνωστοί και φίλοι) ότι... το ετοιμο είναι καλύτερο!!!:shock:


H81mp3.png

tt7565672fltt.gif

Link to comment
Share on other sites

Ώχ, τι σεντόνι είναι αυτό που εγραψα????

Σόρυ για τις λεπτομερειες, μαλλον ήθελα κάπου να τα πω !!! ( και να με καταλαβουν, γιατί οι περισσοτεροι με κοιτανε απορημένοι επειδή στενοχωριέμαι! )


H81mp3.png

tt7565672fltt.gif

Link to comment
Share on other sites

Ώχ, τι σεντόνι είναι αυτό που εγραψα????

Σόρυ για τις λεπτομερειες, μαλλον ήθελα κάπου να τα πω !!! ( και να με καταλαβουν, γιατί οι περισσοτεροι με κοιτανε απορημένοι επειδή στενοχωριέμαι! )

Σε καταλαβαίνω απόλυτα κοριτσάκι μου!Εγώ που έχω σχέση με μωρά σαν βρεφονηπιοκόμος που είμαι και έτρεχα σαν τρελή όταν πήρα το μωρό στο σπίτι!!Ευτυχώς ο μικρός μου θήλασε αμέσως,μισή ώρα αφού γέννησα και έπιασε μια χαρά την θηλή μόνο που ήθελε να θηλάζει ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!Ακόμα και τουαλέτα πήγαινα με το μωρό αγκαλιά!!Να σου πω όμως κάτι?Ακόμα και αυτό το ελάχιστο που έδωσες στις μικρούλες σου,καλό είναι!!Μην στεναχωριέσαι!!


DTTDm7.png

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα κοριτσάκι μου!Εγώ που έχω σχέση με μωρά σαν βρεφονηπιοκόμος που είμαι και έτρεχα σαν τρελή όταν πήρα το μωρό στο σπίτι!!Ευτυχώς ο μικρός μου θήλασε αμέσως,μισή ώρα αφού γέννησα και έπιασε μια χαρά την θηλή μόνο που ήθελε να θηλάζει ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!Ακόμα και τουαλέτα πήγαινα με το μωρό αγκαλιά!!Να σου πω όμως κάτι?Ακόμα και αυτό το ελάχιστο που έδωσες στις μικρούλες σου,καλό είναι!!Μην στεναχωριέσαι!!

Ευχαριστώ κοπελα μου...

Ωστε ήθελε να θηλαζει συνεχεια?:P:p:p:p Γι'αυτό στο τίκερ είναι ο "φαγανούλης" ???

Μιας και είσαι βρεφονηπιοκόμος, αν θέλεις, πες μου τη γνωμη σου για κάτι.

Εγώ γυρναω στη δουλεια όταν οι μπεμπες θα είναι 9-10 μηνών. Είμαι αναμεσα στο να τις στειλω σε βρεφονηπιακό (ιδιωτικό-μονο αυτό εχουμε στην περιοχή) ή να βρω γυναικα για το σπίτι...

Μαλλον στο πρωτο θα καταλήξω, γιατί με βολεύει περισσοτερο, αν και φοβάμαι πολύ ότι θα κολλάνε όλες τις ιωσεις που θα κουβαλανε τόσα παιδακια εκει μεσα...

Εσύ τι πιστευεις ότι είναι καλύτερο για ένα μωράκι? (ή μαλλον για δύο?)

Είναι αλήθεια οι βρεφονηπιακοι σταθμοί χωροι που οι ιωσεις κανουν.... παρτυ???


H81mp3.png

tt7565672fltt.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κοπελα μου...

Ωστε ήθελε να θηλαζει συνεχεια?:P:p:p:p Γι'αυτό στο τίκερ είναι ο "φαγανούλης" ???

Μιας και είσαι βρεφονηπιοκόμος, αν θέλεις, πες μου τη γνωμη σου για κάτι.

Εγώ γυρναω στη δουλεια όταν οι μπεμπες θα είναι 9-10 μηνών. Είμαι αναμεσα στο να τις στειλω σε βρεφονηπιακό (ιδιωτικό-μονο αυτό εχουμε στην περιοχή) ή να βρω γυναικα για το σπίτι...

Μαλλον στο πρωτο θα καταλήξω, γιατί με βολεύει περισσοτερο, αν και φοβάμαι πολύ ότι θα κολλάνε όλες τις ιωσεις που θα κουβαλανε τόσα παιδακια εκει μεσα...

Εσύ τι πιστευεις ότι είναι καλύτερο για ένα μωράκι? (ή μαλλον για δύο?)

Είναι αλήθεια οι βρεφονηπιακοι σταθμοί χωροι που οι ιωσεις κανουν.... παρτυ???

Μιας και δούλεψα σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό,πιστεύω το καλύτερο είναι να μείνουν σπίτι τα παιδάκια σου μέχρι τουλάχιστον 18 μηνών!Θα ταλαιπωρηθείς πάρα πολύ αν τα στείλεις παιδικό σταθμό γιατί θα είναι συνέχεια άρρωστα και όταν είναι πιο μικρά,είναι πιο δύσκολο να το αντιμετωπίσεις...Και ναι,στους παιδικούς σταθμούς γίνεται πάρτυ από ιώσεις!!Εγώ που είμαι ενήλικη,την πρώτη χρονιά στον σταθμό ήμουν άρρωστη συνέχεια!!Τώρα αν δεν μπορείς να τα κρατήσεις σπίτι,μήπως να έψαχνες έναν παιδικό σταθμό με λίγα παιδάκια,αν υπάρχει κάτι τέτοιο εκεί κοντά...Όσο για το φαγανούλης...ένα θα σου πω!Έχει πηδήξει 2 καμπύλες ανάπτυξης σε βάρος!!4,5 μηνών 7500 γραμμάρια???Είχαμε κάνει μαμαδοσυνάντηση και από τα 4 παιδάκια που ήμασταν,τα 2 μας περνούσαν 1-1,5 μήνα αλλά στα κιλά τους είχαμε όλους!!χαχχαχαχα!!!


DTTDm7.png

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δούλεψα σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό,πιστεύω το καλύτερο είναι να μείνουν σπίτι τα παιδάκια σου μέχρι τουλάχιστον 18 μηνών!Θα ταλαιπωρηθείς πάρα πολύ αν τα στείλεις παιδικό σταθμό γιατί θα είναι συνέχεια άρρωστα και όταν είναι πιο μικρά,είναι πιο δύσκολο να το αντιμετωπίσεις...Και ναι,στους παιδικούς σταθμούς γίνεται πάρτυ από ιώσεις!!Εγώ που είμαι ενήλικη,την πρώτη χρονιά στον σταθμό ήμουν άρρωστη συνέχεια!!Τώρα αν δεν μπορείς να τα κρατήσεις σπίτι,μήπως να έψαχνες έναν παιδικό σταθμό με λίγα παιδάκια,αν υπάρχει κάτι τέτοιο εκεί κοντά...Όσο για το φαγανούλης...ένα θα σου πω!Έχει πηδήξει 2 καμπύλες ανάπτυξης σε βάρος!!4,5 μηνών 7500 γραμμάρια???Είχαμε κάνει μαμαδοσυνάντηση και από τα 4 παιδάκια που ήμασταν,τα 2 μας περνούσαν 1-1,5 μήνα αλλά στα κιλά τους είχαμε όλους!!χαχχαχαχα!!!

Δυστυχως η περιοχή δεν έχει πολλες επιλογες για παιδικό... Θα κοιταξω μαλλον για γυναίκα αν και φοβαμαι πολυ να τα αφηνω δυο μωρά με μία κοπέλα. Και θα ήθελα να είναι και γνωστή μου ή τουλαχιστον να εχει πολύ καλές συστασεις, δε μπορώ να εμπιστευτώ μια αγνωστη σ'αυτο το θεμα...

Τελος παντων, θα δω τι θα κάνω ακόμα έχω καιρό μπροστα μου...

Ευχαριστω παντως για την απαντηση!

Ωστε ετσι ο μπεμπακος σου? :P:p:p Και που να αρχίσετε και κρεμούλες....!!!

Εμας σίγουρα μας περνατε, πριν απο 1 περιπου μήνα ( δηλ. 3,5 μηνων) ήταν η μικρή μου πεντε και η μεγαλη 5,5 κιλά. Εδωσα και τη ζυγαρια πίσω -την είχα νοικιάσει- και δεν ξέρω που βρισκόμαστε τωρα... Θα μαθουμε την επομενη εβδομαδα που θα παμε για εμβολιακι...

Αλήθεια, σας εχει πει ο παιδιατρος ποτε θα μπειτε στις στερεές τροφές?

Νομίζω ότι όταν κλεινουν τον 5ο αρχιζουμε με ρυζαλευρο...?


H81mp3.png

tt7565672fltt.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η περιοχή δεν έχει πολλες επιλογες για παιδικό... Θα κοιταξω μαλλον για γυναίκα αν και φοβαμαι πολυ να τα αφηνω δυο μωρά με μία κοπέλα. Και θα ήθελα να είναι και γνωστή μου ή τουλαχιστον να εχει πολύ καλές συστασεις, δε μπορώ να εμπιστευτώ μια αγνωστη σ'αυτο το θεμα...

Τελος παντων, θα δω τι θα κάνω ακόμα έχω καιρό μπροστα μου...

Ευχαριστω παντως για την απαντηση!

Ωστε ετσι ο μπεμπακος σου? :P:p:p Και που να αρχίσετε και κρεμούλες....!!!

Εμας σίγουρα μας περνατε, πριν απο 1 περιπου μήνα ( δηλ. 3,5 μηνων) ήταν η μικρή μου πεντε και η μεγαλη 5,5 κιλά. Εδωσα και τη ζυγαρια πίσω -την είχα νοικιάσει- και δεν ξέρω που βρισκόμαστε τωρα... Θα μαθουμε την επομενη εβδομαδα που θα παμε για εμβολιακι...

Αλήθεια, σας εχει πει ο παιδιατρος ποτε θα μπειτε στις στερεές τροφές?

Νομίζω ότι όταν κλεινουν τον 5ο αρχιζουμε με ρυζαλευρο...?

Έχεις αρκετό καιρό μπροστά σου ώστε να βρεις κατάλληλη κοπέλα!Που μένεις,μήπως σε βοηθήσω κι εγώ!Μπορείς να φέρνεις κοπέλες που ενδιαφέρονται και να τις κρατάς δοκιμαστικά για κάποιες ώρες ενώ είσαι σπίτι και να παρακολουθείς την συμπεριφορά της!Επίσης μπορείς όταν αποφασίσεις ποια θα πάρεις,πριν την αφήσεις μόνη της με τα μωρά,να της κάνεις μια συζήτηση ότι θέλεις για λόγους ασφάλειας να βάλεις κάμερες στο σπίτι!!Κρεμούλες μας είμαι να αρχίσουμε 5,5 μηνών αλλά μάλλον θα του τις αργήσω λίγο μέχρι να κλείσει τους 6 μήνες.Μου είπε να αρχίσω με κρέμα βανίλιας αλλά πάλι δεν θα την ακούσω και θα αρχίσω με φρουτόκρεμες και μετά ρυζάλευρο που θα φτιάχνω μόνη μου!!Αυτά...


DTTDm7.png

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αρκετό καιρό μπροστά σου ώστε να βρεις κατάλληλη κοπέλα!Που μένεις,μήπως σε βοηθήσω κι εγώ!Μπορείς να φέρνεις κοπέλες που ενδιαφέρονται και να τις κρατάς δοκιμαστικά για κάποιες ώρες ενώ είσαι σπίτι και να παρακολουθείς την συμπεριφορά της!Επίσης μπορείς όταν αποφασίσεις ποια θα πάρεις,πριν την αφήσεις μόνη της με τα μωρά,να της κάνεις μια συζήτηση ότι θέλεις για λόγους ασφάλειας να βάλεις κάμερες στο σπίτι!!Κρεμούλες μας είμαι να αρχίσουμε 5,5 μηνών αλλά μάλλον θα του τις αργήσω λίγο μέχρι να κλείσει τους 6 μήνες.Μου είπε να αρχίσω με κρέμα βανίλιας αλλά πάλι δεν θα την ακούσω και θα αρχίσω με φρουτόκρεμες και μετά ρυζάλευρο που θα φτιάχνω μόνη μου!!Αυτά...

Γεια σου αννουλα... Sorry που δεν απαντησα νωρίτερα αλλα τις προηγουμενες μερες δεν εμπαινα καθολου στο ιντερνετ!

Προχτες κάναμε το 3ο εμβολιακι μας και σε λίγες μέρες ξεκινάμε στερεες...!

Κι εμενα μου ειπε να ξεκινήσω με βανίλια/ρυζαλευρο που περιεχει γαλα.

Πήγα σήμερα σουπερ μαρκετ να παρω και δε μου αρεσε το γεγονος ότι περιέχουν και ζαχαρη και αρωματικές υλες, και και και.... κι εγώ δεν ξέρω τι!!!

Γι' αυτό το λόγο δεν τη θέλεις κι εσύ? Και το ρυζαλευρο που εχεις σκοπο να φτιαχνεις είναι σαν αυτο πχ της νουτριτσια που υπαρχει και στο σ/μ?

Κι εγώ σκεφτομαι να της πω να παρω αυτό το ρυζαλευρο και να το φτιαχνω με το γαλα που ήδη πίνουμε... και μόνο αν δεν καταφέρω να τα κάνω να το φάνε (επειδή δε θα είναι αρκετα γλυκο, φανταζομαι) να παρω κρεμα βανίλια...

Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα? Γιατί λες ότι πρώτα θα ξεκινήσεις φρουτοκρεμες και μετα ρυζάλευρο? Εχει κάποια σημασία η σειρά?


H81mp3.png

tt7565672fltt.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου αννουλα... Sorry που δεν απαντησα νωρίτερα αλλα τις προηγουμενες μερες δεν εμπαινα καθολου στο ιντερνετ!

Προχτες κάναμε το 3ο εμβολιακι μας και σε λίγες μέρες ξεκινάμε στερεες...!

Κι εμενα μου ειπε να ξεκινήσω με βανίλια/ρυζαλευρο που περιεχει γαλα.

Πήγα σήμερα σουπερ μαρκετ να παρω και δε μου αρεσε το γεγονος ότι περιέχουν και ζαχαρη και αρωματικές υλες, και και και.... κι εγώ δεν ξέρω τι!!!

Γι' αυτό το λόγο δεν τη θέλεις κι εσύ? Και το ρυζαλευρο που εχεις σκοπο να φτιαχνεις είναι σαν αυτο πχ της νουτριτσια που υπαρχει και στο σ/μ?

Κι εγώ σκεφτομαι να της πω να παρω αυτό το ρυζαλευρο και να το φτιαχνω με το γαλα που ήδη πίνουμε... και μόνο αν δεν καταφέρω να τα κάνω να το φάνε (επειδή δε θα είναι αρκετα γλυκο, φανταζομαι) να παρω κρεμα βανίλια...

Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα? Γιατί λες ότι πρώτα θα ξεκινήσεις φρουτοκρεμες και μετα ρυζάλευρο? Εχει κάποια σημασία η σειρά?

Γεια σου Λινάκι!!Δεν πειράζει που δεν απάντησες νωρίτερα!Καταλαβαίνω...Ακριβώς για αυτό τον λόγο δεν θέλω εμπορίου!!Εγώ θα πάω να πάρω καστανό ρύζι,θα το βάλω στο μπλέντερ να γίνει σκόνη και θα το βράσω με λίγο νεράκι και λίγο γαλατάκι δικό μου που έχω στην κατάψυξη!!Αν δω ότι δεν το τρώει,θα του αλέσω μέσα και λίγη μπανανούλα για να γλυκάνει!!Θέλω να ξεκινήσω με φρούτα γιατί πιστεύω ότι είναι πιο φυσική τροφή!Ήδη του δίνω 2-3 κουταλιές χυμό φρούτων το πρωί για να δοκιμάζει γεύσεις και να βλέπω αν έχει αλλεργία σε κάποιο.Μόλις κλείσει 5 μηνών,θα αρχίσω να του δίνω πουρέ φρούτων και 5,5-6 μηνών θα ξεκινήσω το ρυζάλευρο!Φιλάκια στα μπεμπάκια!!!


DTTDm7.png

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Λινάκι!!Δεν πειράζει που δεν απάντησες νωρίτερα!Καταλαβαίνω...Ακριβώς για αυτό τον λόγο δεν θέλω εμπορίου!!Εγώ θα πάω να πάρω καστανό ρύζι,θα το βάλω στο μπλέντερ να γίνει σκόνη και θα το βράσω με λίγο νεράκι και λίγο γαλατάκι δικό μου που έχω στην κατάψυξη!!Αν δω ότι δεν το τρώει,θα του αλέσω μέσα και λίγη μπανανούλα για να γλυκάνει!!Θέλω να ξεκινήσω με φρούτα γιατί πιστεύω ότι είναι πιο φυσική τροφή!Ήδη του δίνω 2-3 κουταλιές χυμό φρούτων το πρωί για να δοκιμάζει γεύσεις και να βλέπω αν έχει αλλεργία σε κάποιο.Μόλις κλείσει 5 μηνών,θα αρχίσω να του δίνω πουρέ φρούτων και 5,5-6 μηνών θα ξεκινήσω το ρυζάλευρο!Φιλάκια στα μπεμπάκια!!!

Φαινεται πως ξερεις καλα τι κανεις! Υποθετω οτι λογω της δουλειας σου γνωριζεις για τροφες, αλλεργιες κτλ

Εγω αντιθετα φοβαμαι να "παρακουσω" την παιδιατρο (που σα γιατρο εκτιμω πολυ) μηπως κανω κατι λαθος κ, χωρις να το θελω, βλαψω τα μωρα μου...

Αυτο για το ρυζαλευρο παντως θα της το πω, δε νομιζω να εχει αντιρρηση. Δε θελω οι μπεμπες μου να τρωνε ζαχαρη απο τωρα, αν μπορω να το αποφυγω. Εξαλλου αν ξεκινησω με αυτες τις γλυκες κρεμες, μετα τα φρουτα δε θα τους φαινονται ξινα???


H81mp3.png

tt7565672fltt.gif

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται πως ξερεις καλα τι κανεις! Υποθετω οτι λογω της δουλειας σου γνωριζεις για τροφες, αλλεργιες κτλ

Εγω αντιθετα φοβαμαι να "παρακουσω" την παιδιατρο (που σα γιατρο εκτιμω πολυ) μηπως κανω κατι λαθος κ, χωρις να το θελω, βλαψω τα μωρα μου...

Αυτο για το ρυζαλευρο παντως θα της το πω, δε νομιζω να εχει αντιρρηση. Δε θελω οι μπεμπες μου να τρωνε ζαχαρη απο τωρα, αν μπορω να το αποφυγω. Εξαλλου αν ξεκινησω με αυτες τις γλυκες κρεμες, μετα τα φρουτα δε θα τους φαινονται ξινα???

Πάλεψέ το όσο μπορείς να μην δώσεις ζάχαρη στα μωράκια σου!!Με βοήθησε η δουλειά μου αλλά περισσότερο με βοήθησε το ίντερνετ!!!Κάθησα και το έψαξα καλά το θέμα του παιδιού!!Από εγκυμοσύνη και τοκετό μέχρι θηλασμό,στερεές,διαπαιδαγώγηση!!Μουρλή σου λέω!!!Ρίξε μια ματιά εδώ http://pediatros-thes.gr/?page_id=218 Αν η παιδίατρος σου εμπνέει εμπιστοσύνη,να την ακούς!Απλά έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι σχεδόν όλοι οι γιατροί κάνουν συμφωνίες με εταιρίες που παράγουν έτοιμα γάλατα,κρέμες κτλ. και όταν τα προωθούν,παίρνουν ποσοστά!;) Να ακούς και το μητρικό ένστικτο!!Φιλάκια!


DTTDm7.png

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Πάλεψέ το όσο μπορείς να μην δώσεις ζάχαρη στα μωράκια σου!!Με βοήθησε η δουλειά μου αλλά περισσότερο με βοήθησε το ίντερνετ!!!Κάθησα και το έψαξα καλά το θέμα του παιδιού!!Από εγκυμοσύνη και τοκετό μέχρι θηλασμό,στερεές,διαπαιδαγώγηση!!Μουρλή σου λέω!!!Ρίξε μια ματιά εδώ http://pediatros-thes.gr/?page_id=218 Αν η παιδίατρος σου εμπνέει εμπιστοσύνη,να την ακούς!Απλά έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι σχεδόν όλοι οι γιατροί κάνουν συμφωνίες με εταιρίες που παράγουν έτοιμα γάλατα,κρέμες κτλ. και όταν τα προωθούν,παίρνουν ποσοστά!;) Να ακούς και το μητρικό ένστικτο!!Φιλάκια!

Kι εγώ τώρα τελευταια εμαθα ότι και στο εξωτερικό δε δίνουν πια κρεμες για τη μεταβαση από το γαλα στις στερεες τροφές, όπως φαίνεται και στη διατροφή στη σελίδα που μου εδωσες! Γιατί εδώ είμαστε τοσο πίσω?

Επισης, νομίζω ότι στο εξωτερικό δεν αποστειρώνουν πια τίποτα! Κατι τετοιο εχω διαβασει, διορθωσε με αν κάνω λάθος!!!

Η παιδιατρος μου εχει αποδειξει με πολλούς τροπους ότι αυτό που κάνει το θεωρεί λειτουργημα και όχι επαγγελμα!!! Λατρευει τα παιδιά και ειμαι απόλυτα σίγουρη πως προτεινει ότι πραγματικα πιστευει πως ειναι καλύτερο για τα μωρα...

Εχω όμως καταλάβει ότι θεωρεί εκ των προτερων ότι ενα μωρο δε θα θελει να φαει κατι αν δεν είναι ευγευστο. Η δική μου αποψη είναι ότι δε μπορεί στο μωρό να λειπει κατι που δεν έχει δοκιμάσει ποτέ!!! Πχ μου έλεγε για καποια χαπακια που τους διελυα σε νερακι, να τους βαζω κ λίγη ζαχαρίτσα γιατί ειναι πικρή η γευση τους. Εγώ αυτό δεν το εκανα και όμως τα μωρα το επιναν το φαρμακο χωρις παρατραγουδα...

Κι αυτός ειναι ενας απο τους λογους που θελω να αποφύγω την κρεμα βανίλιας που μου ειπε: αν μάθουν στη γλυκια της γευση, μετα θα τους αρεσουν λιγοτερο γλυκές τροφές? Θελω πρωτα να δοκιμασω να τους δώσω κάτι χωρίς ζαχαρη, και μόνο στην περιπτωση που δεν τα καταφέρω με τίποτα, τότε να καταφύγω σε πιο "γλυκές" λύσεις...

Στη ζωή τους θα καταναλώσουν σίγουρα πολύ ζαχαρη, δεν είναι αναγκη να αρχίσουν απο τώρα...


H81mp3.png

tt7565672fltt.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, έχω πολύ καιρό να ράψω γιατί ψάχναμε για σπίτι και τώρα βρήκαμε και τον άλλο μήνα θα μετακομίσουμε και είμαστε μέσα στο τρέξιμο και είμαι μόνη μου με δυο παιδιά, ένα αγοράκι 27 μηνών και τη μικρή σχεδόν 5...

Λοιπόν, από την εμπειρία μου, ο μικρός δεν είναι γλυκατζής, έκοψε την απογευματινή κρέμα στους 15 μηνες και έκτοτε τρώει διάφορα πράγματα, κυρίως όμως μισή μερίδα μεσημαριανό φαγητό. Του αρέσουν τα ξυνά και τα αλμυρά, παίρνει τη φέτα το λεμόνι και τη γλύφει! Γιαούτρι και τυρί άρχισε να τρώει πριν 2 μήνες, και από την άλλη, ενώ μέχρι τα 2 έτρωγε ΟΛΑ τα φαγητά, μετά άρχισε να γίνεται επιλεκτικός και πλέον δεν θέλει όσπρια και οτιδήποτε πράσινο, εκτός από το αγγούρι...

Η μικρή πίνει ξένο γάλα αλλά όχι πάνω από 120 στις 7:30, 10:30, 2, 5:30, 9 και 90 μλ στις 12:30. Δεν τη θήλασα για ιατρικούς λόγους -φάρμακα αντισυμβατικα με το θηλασμό -αλλά ειλικρινά, μέχρι στιγμής δεν έχω δει καμιά διαφορά σε σ΄χεση με τον μεγάλο που τον θήλασα σχεδόν 6 μήνες.

Θέλω να πω απλά ότι πέρα από το τι θέλει μια μανούλα και τι μπορεί να κάνει, το τελικό αποτέλεσμα μετράει κι αυτό είναι το υγιές παιδάκι. Και μια τελευταία παρατήρηση:ο μεγάλος αντιμετωπίζει από τη γέννησή του ατοπική δερματίτιδα και είχε και πρόβλημα με αλλεργίες που ευτυχώς ξεπεράστηκε. Η μικρή μέχρι στιγμής ούτε ένα εκζεματάκι για δείγμα, ούτε σύγκαμα, ούε ένα σπυράκι...γι'αυτό παρόλο που ξέρω και πιστεύω ότι το μητρικό γάλα είναι το καλύτερο για το μωρό, κάποια πράγματα δεν μπορείς να τα αποφύγεις, αν είναι στο παιδί, θα συμβούν θες δεν θες, το μητρικό γάλα δεν είναι πανάκεια για όλα...

Αυτά για την ώρα και να σας ζήσουν τα παιδάκια σας!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Άντα κ να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!!

Εμείς κάνουμε 5 γεύματα τη μέρα, τα 4 πρώτα από 120 εως 190 μλ (ανάλογα με τη διαθεσή και την πείνα μας:D:D:D) και το τελευταίο 80 εως 120 μλ.

Τις τελευταίες εβδομάδες εχουν μειώσει την ποσότητα, πρίν επιναν τουλαχιστον 140 μλ σε κάθε γεύμα (με εμένα να επιμένω για να πιούνε λίιιιιγο ακόμα) αλλά η παιδίατρος μου είπε να μην τα πιέζω (λόγω ζέστης) για παραπάνω, να πίνουν όσο θέλουν κ μετά να τα αφήνω...

Από κιλά είμαστε 5,9 η μικρή και 6,4 η μεγάλη μπουμπού!

Αυτό που λες για το λεμόνι το έχω δει και σε άλλο παιδάκι και μου έκανε μεγάλη εντύπωση! Και στο παιδάκι αυτό, όπως και στο αγοράκι σου, δεν του αρέσουν τα γλυκά, αλλά λατρεύει ΟΛΑ τα ωμά σαλατικά!

Όσον αφορά το θηλασμό, ακριβώς αυτά που γράφεις τα έχω ακούσει και από μια φίλη μου που θήλασε από την πρώτη στιγμή το παιδάκι της κι όμως αντιμετώπισε ιώσεις από τη βρεφική ηλικία. Αυτό που έχω ξέρω για το θηλασμό όμως είναι η μακροχρόνια θετική του επιδραση στην υγεία ενος ατόμου.

Θα συμφωνήσω φυσικά ότι το σημαντικότερο είναι να είναι καλά τα μωράκια μας και να τα χαιρόμαστε δίνοντας τους το καλύτερο που μπορούμε: την αγάπη και τη φροντίδα μας...


H81mp3.png

tt7565672fltt.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...