Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

Ολυμπια, μηπως ξερεις τι ποσοστο επι του εισοδηματος πληρωνεις; Και τι μετραει ως εισοδημα (μισθος, περιουσιακα στοιχεια, επιδοματα; ). Αν τα πληρωνεις αυτα τοτε το φαγητο ειναι παλι επιπλεον;

Ξερω οτι ρωταω πολλες λεπτομερειες για καιτ που δεν εχεις προσωπικη εμπειρια, αλλα μηπως ξερεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

λιγο που το εψαξα ειναι περιπου 150 ευρω?Για τα σχολεια?Πληρωνεις φαγητο και αν δωσουν φωτοτυπιες τα πληρωνεις και αυτα...

150 ευρώ το χρόνο; Ή το μήνα;;; :shock:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

μμμμμμμμμ θα σε γελασω...φανταζομαι τον μηνα αλλα δεν ξερω...δεν το εγραφε εκει...σε ενα φορουμ γερμανικο το βρηκα ελεγε οτι πληρωνει 150...αλλα δεν ξερω αν εννοουσε τον χρονο η τον μηνα...αυτοι εκει τα ξερουν και δεν το διευκρινιζε:(:(


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Μπορεις να την στειλεις αρχικα σε ελληνικο και μετα μολις μαθει την γλωσσα και μολις αλλαξει σχολειο τοτε την πας σε γερμανικο...λογικα θα γινεται...Τωρα αν δεν κανω λαθος...οταν θα ειναι 10 χρονων θα παει σε αλλο σχολειο...κατι τετοια μου ελεγε η θεια...αναλογα με το τι βαθμους θα βγαλει η μικρη θα διαλεξουν και σχολειο αλλα να μην σου πω και ψεμματα...και εμεις λεμε να μην ξαναγυρισουμε...εχει βρει εκει δουλεια ο ανδρας σου?Για πες μας λεπτομερειες??

Ναι, έχει καιρό που βρήκε, είναι γραφίστας και συνεργάζεται απομακρυσμένα (μέσω internet) με μια εταιρεία, του έκαναν πρόταση να τον προσλάβουν και δέχτηκε (με την οικονομική κρίση εδώ κτλ δεν είχαμε άλλη καλύτερη επιλογή).

Tο μασημεριανο φαι, το πληρωνεις σιγουρα.

Εμενα παει σε ειδικο σχολειο και τα εχει αναλαβει ολα το υπουργειο υγειας.

Εκτος απο το φαγητο που τρωει εκει...γυρω στα 50 ευρο το μηνα συν 10 για κατι εξτρα πρωινα!!!!

Μου κάνει λίγο εντύπωση δηλ δωρεάν παιδεία δεν υπάρχει στην Γερμανία?

και τα ωράρια του σχολείου ποία είναι? (εφόσον τρώνε μεσημεριανό)


Cs31p3.png

5fcnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρηκα αυτο , το μονο που αναφερει ειναι στη σελιδα 10 η οικονομικη συνεισφορα των γονεων για βιβλια και διδακτικη υλη, αλλα και γι'αυτο αναφερει καποιους τροπους απαλλαγης ή οικονομικης ενισχυσης νομιζω..

Που΄σαι ρε Ολυμπια, ελα κι εσυ λυσε μας τις αποριες...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μάνες σας έχω καλά νέα!!!!

Μίλησα με μια φίλη μου και μου είπε ότι από 01.01.2011 άλλαξε ο νόμος και δεν πληρώνεις πια.

Αλλά στο δικό μας κρατίδιο (NRW) στα αλλά κρατίδια μπορεί να ισχύει κάτι άλλο.

Πρέπει να ψάξετε τι νόμος ισχύει εκεί που θα πάτε να μείνετε!!!!

Για όλους ισχύουν σίγουρα αυτά δυο.

1. Αν το παιδάκι κάθετε εκεί και μετά τις 12.30 τότε πληρώνεις το μεσημεριανό φαΐ.

2. Τα βιβλία τα αγοράζεις εσύ.

travellingmum δεν έχω ιδέα πως τα βγάζουν το ποσοστά.

Μας ζήτησαν χαρτιά για να δούνε ποσά βγάζουμε, τα δώσαμε και μετά μας έστειλαν μια απάντηση τι πρέπει να πληρώνω ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ και όχι τον χρόνο που διάβασα κάπου!!!!!

Σας ξανάλεω γιατί είναι πολύ σημαντικό....ότι σε κάθε κρατίδιο της Γερμανίας τα πράγματα είναι διαφορετικά!!!!


rFQep1.pngcS9Bp1.png
Link to comment
Share on other sites

Ολυμπια στα γερμανικα πως ονομαζετε ο νομος η αυτο το πραγμα?Για να το ψαξω???Εψαξα χτες τι πρεπει να πληρωνω στο σχολειο αλλα δεν εβγαλε κατι σωστο...την σωστη λεξη δεν ξερω...schulegebuhren μηπως?


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

1η τάξη, από τις 08.00 ως 12.30

2η τάξη, από τις 08.00 ως 13.00

3η τάξη, από τις 08.00 ως 13.30

από την 4η τάξη και μετά είναι από τις 08.00 ως τις 16.00 αλλά είναι λίγες οι θέσεις δεν ισχύει για όλα τα παιδιά!!!!


rFQep1.pngcS9Bp1.png
Link to comment
Share on other sites

Μας ζήτησαν χαρτιά για να δούνε ποσά βγάζουμε, τα δώσαμε και μετά μας έστειλαν μια απάντηση τι πρέπει να πληρώνω ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ και όχι τον χρόνο που διάβασα κάπου!!!!!

150 ευρώ το μήνα είναι πολλά λεφτά πάντως, δεν είναι αστεία! Και τα βιβλία τα πληρώνεις έξτρα; Όταν λέμε βιβλία εννοούμε το αναγνωστικό, την αριθμητική κ.λπ. και όχι τα τετράδια, έτσι; Και για τι τιμές μιλάμε;

Καλά, έχω μείνει, δεν το ήξερα ότι υπάρχουν χώρες που πληρώνεις το σχολείο ΚΑΙ τα βιβλία!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βέβαια να πω κάτι έτσι όπως το βλέπω εγώ....

Αν είναι ΟΝΤΩΣ 150 ευρω τον μήνα θα έλεγε κανείς ότι δεν πολύ διαφέρει από τα ελληνικά δεδομένα (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙA ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΩ) και θα πω ευθύς αμέσως τους λόγους που το πιστεύω...

Φροντιστήρια ξένων γλωσσών έξω δεν υπάρχουν, όπως επίσης φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης (κοινώς Ελληνικών για εξτραδάκια), ΟΛΑ γίνονται εντός σχολείου ΕΚΕΙ.

Ο αδερφός μου που είναι 14 και πάει και φροντιστήριο Ελληνικών και Αγγλικών δίνει 180 ευρω μηνιαίως ΜΟΝΟ για αυτά...

Στο σχολείο εδώ Ελλάδα όπως θα ξέρετε πλέον η Αγγλική γλώσσα δεν διδάσκετε με τα υπάρχοντα βιβλία που διαθέτει το δημόσιο(διότι λένε οι καθηγητές ότι είναι χάλια) αλλά αναγκάζουν /υποχρεώνουν το παιδί να αγοράσει τα βιβλία του (3 βιβλία σύνολο αξίας τουλάχιστον 50 ευρώ νομίζω και παραπάνω αλλά ας βάλουμε το ελάχιστο)...Να το χωρίσουμε δια 12 (των μηνών για να μπορέσουμε να βγάλουμε το μηνιαίο ποσό) που είναι 4,20?.

Φαγητό δεν του εξασφαλίζει το σχολείο εδώ άρα του δίνει καθημερινώς η μαμά από 1 με 1,5 ? για να πάρει κάτι να φάει εκεί, συνολικό ποσό τροφής 25 - 37? μηνιαίως...

Τέλος τα τετράδια , μολύβια, γραφική ύλη σκατολοίδια που χρειάζεται το παιδί να σου πάνε από τα τζάμπο (την πιο φτηνή και γελοία μάρκα που μπορείς να φανταστείς βάζω, αλλά ποιότητα αγνώστου προελεύσεως) γύρω στα 50? - 60? (ετησίως) ΧΩΡΙΣ την Σάκα του την μαθητική μέσα σε αυτά τα χρήματα άρα αναλογικά πάει 5 ευρω μηνιαίως περίπου.

Αν προσθέσεις ΟΛΑ αυτά τα ποσά μαζί βγαίνει μηνιαίως 200? τουλάχιστον , αλλά δεν φαίνονται γιαυτο και νομίζουμε ότι η παιδεία μας είναι δωρεάν....Μόνο δωρεάν δεν είναι....

Αν λοιπόν χρειαστεί να δίνω 150 ? έστω και μηνιαίως αλλά να μην χρειάζεται έξτρα φροντιστήρια και μελέτες, άλλα έξτρα βιβλία, έξτρα φαγητό τότε πιο φθηνά μου βγαίνει και στην τελική το παιδί γυρίζει σπίτι του και έχει περισσότερο ελεύθερο χρόνο να διαθέσει για δραστηριότητες τις δικές του από το να είναι πρωί σχολείο και απογεύματα φροντιστήρια...


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

150 ευρώ το μήνα είναι πολλά λεφτά πάντως, δεν είναι αστεία! Και τα βιβλία τα πληρώνεις έξτρα; Όταν λέμε βιβλία εννοούμε το αναγνωστικό, την αριθμητική κ.λπ. και όχι τα τετράδια, έτσι; Και για τι τιμές μιλάμε;

Καλά, έχω μείνει, δεν το ήξερα ότι υπάρχουν χώρες που πληρώνεις το σχολείο ΚΑΙ τα βιβλία!

Οσον αφορα τα βιβλια, δεν ειναι πολλες οι χωρες που κανουν αυτη την ακαταλογιστη σπαταλη που γινεται στην ελλαδα. πχ στην αγγλια τα παιδια εχουν τα βιβλια εργασιων, και απο'κει και περα εχουν βιβλιοθηκες για τα βιβλια που χρειαζονται μονο αναγνωση.

Στην αυστραλια ειναι μεν δωρεαν η παιδεια, αλλα τα σχολεια περιμενουν ολοι οι γονεις να δωσουν καποια "δωρεα" ετησιως (περιπου 800AUD το χρονο το καθε παιδι) -και παρ'ολο που ονομαζεται δωρεα σου στελνουν σημειωματα και λογαριασμους αν δεν πληρωσεις.

Σκεψουν βεβαια οτι το επιπεδο της παιδειας ειναι τετοιο που δε χρειαζεσαι ουτε φροντιστηρια ουτε τρεξιμο (και εξοδα) σε εξωσχολικες δραστηριοτητες γιατι ολα γινονται στο σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

στελλα μαζι γραφαμε. Καλημερα, τι κανεις;

χαχα είδες τα μεγάλα πνευματα????? Εμεις να δω αν θα συναντηθούμε ποτε....Θέλω πάρα πολύ να σε γνωρίσω βρε τραβελινγκομανούλα....χιχιχι


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...