Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα...κοριτσια βρηκα και αλλα...αλλα μαλλον βρισκω μονο ιδιοτικα..γιατι στα δημοσια σχολεια...στην σελιδα τους δεν λεει κατι για λεφτα...σε βρεφικο-παιδικο που βρηκα ειναι απο 150-300 ευρω μαζι με φαγητο, νερο, και πληρωνεις και ενα ποσο 5 ευρω για παιχνιδια...τα ποσα τα αλλα που βρηκα ειναι απο 250 εως και 350 τον μηνα συν 70 ευρω για φαγητο...ειναι τρελα λεφτα για να ειναι δημοσιο....οποτε γι'αυτο κατεληξα οτι πρεπει να ειναι ιδιωτικα...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλημερα...κοριτσια βρηκα και αλλα...αλλα μαλλον βρισκω μονο ιδιοτικα..γιατι στα δημοσια σχολεια...στην σελιδα τους δεν λεει κατι για λεφτα...σε βρεφικο-παιδικο που βρηκα ειναι απο 150-300 ευρω μαζι με φαγητο, νερο, και πληρωνεις και ενα ποσο 5 ευρω για παιχνιδια...τα ποσα τα αλλα που βρηκα ειναι απο 250 εως και 350 τον μηνα συν 70 ευρω για φαγητο...ειναι τρελα λεφτα για να ειναι δημοσιο....οποτε γι'αυτο κατεληξα οτι πρεπει να ειναι ιδιωτικα...

κοιτα λιγο αυτο που εστειλα, διαχωριζει τα σχολεια σε κατηγοριες...

Link to comment
Share on other sites

http://www.weil-im-schoenbuch.de/einrichtungen/kigagebweil2011.2012.pdf

ας τα δει η ολυμπια να μας πει...ειναι αυτο που ειπε για καθε περιοχη διαφορετικα...εδω τυχαια ειναι μια περιοχη που δεν την ξερω αλλα μου αρεσε γιατι τα εχει αναλυτικοτατα


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Φροντιστήρια ξένων γλωσσών έξω δεν υπάρχουν, όπως επίσης φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης (κοινώς Ελληνικών για εξτραδάκια), ΟΛΑ γίνονται εντός σχολείου ΕΚΕΙ.

Ο αδερφός μου που είναι 14 και πάει και φροντιστήριο Ελληνικών και Αγγλικών δίνει 180 ευρω μηνιαίως ΜΟΝΟ για αυτά...

Για τη Γερμανία δεν ξέρω τι παίζει (μην λέω και βλακείες) αλλά για την Αγγλία έχω να πω τα εξής:

Πρώτον, δεν γνωρίζω ούτε ένα άτομο στην Αγγλία που να μιλάει έστω και στοιχειωδώς μια ξένη γλώσσα και να ΜΗΝ την έχει μάθει σε φροντιστήριο. Δεν ξέρω τι διδάσκονται στο σχολείο, αλλά σίγουρα δεν μαθαίνουν να μιλάνε ισπανικά, γαλλικά, γερμανικά ή ό,τι γλώσσα τέλος πάντων έχει το πρόγραμμα. Τα φροντιστήρια εκεί (κυρίως ενηλίκων) είναι πανάκριβα και η διδασκαλία όχι ιδιαίτερα καλής ποιότητας.

Δεύτερον, οι περισσότεροι δεν πάνε στο πανεπιστήμιο. Όσοι δίνουν εξετάσεις για να πάνε στο πανεπιστήμιο, και ειδικά όσοι έχουν βλέψεις για καλές σχολές και όχι για το ΤΕΙ Κλωστοϋφαντουργίας Άνω Κολοπετινίτσας, κάνουν και παρακάνουν φροντιστήρια και μάλιστα τα ποσά που πληρώνουν είναι υπέρογκα. Βέβαια δεν κάνουν φροντιστήρια από το Δημοτικό, αλλά κι εγώ όταν έδωσα Πανελλήνιες, μόνο στη Β και στη Γ Λυκείου πήγα φροντιστήριο, στις άλλες τάξεις διάβαζα μόνη μου ή με βοηθούσαν λίγο οι γονείς μου. Μια χαρά τα κατάφερα.

Το φαγητό νομίζω ότι το πληρώνεις και στην Αγγλία, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρη. Πάντως είναι χείριστης ποιότητας και μάλιστα γίνονται μεγάλες καμπάνιες (η πιο πρόσφατη είναι του γνωστού σεφ Jamie Oliver) για να βελτιωθεί η ποιότητα του φαγητού που προσφέρεται στα σχολεία - βασικά για να μην τρώνε συνέχεια πατάτες τηγανιτές, πίτσες και κόκα κόλες.

Πέραν τούτου δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από τη δημόσια εκπαίδευση, γιατί όλες μου οι φίλες που έχουν μικρά παιδιά, πουλιούνται προκειμένου να τα στείλουν σε πανάκριβα ιδιωτικά σχολεία. Αυτό σίγουρα κάτι λέει.

Συγγνώμη για το οφ τόπικ, ξέρω ότι εδώ μιλάμε για τη Γερμανία, πάντως θα με ενδιέφερε να μάθω πώς ακριβώς είναι τα πράγματα στη Γερμανία από πλευράς εκπαίδευσης και όχι μόνο.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Για τη Γερμανία δεν ξέρω τι παίζει (μην λέω και βλακείες) αλλά για την Αγγλία έχω να πω τα εξής:

Πρώτον, δεν γνωρίζω ούτε ένα άτομο στην Αγγλία που να μιλάει έστω και στοιχειωδώς μια ξένη γλώσσα και να ΜΗΝ την έχει μάθει σε φροντιστήριο. Δεν ξέρω τι διδάσκονται στο σχολείο, αλλά σίγουρα δεν μαθαίνουν να μιλάνε ισπανικά, γαλλικά, γερμανικά ή ό,τι γλώσσα τέλος πάντων έχει το πρόγραμμα. Τα φροντιστήρια εκεί (κυρίως ενηλίκων) είναι πανάκριβα και η διδασκαλία όχι ιδιαίτερα καλής ποιότητας.

Συμφωνώ όμως άλλο τα φροντιστήρια ενηλικων που πιθανόν να κάνουν καποια ταχύρυθμα σε κάποιους τομείς και άλλο τα φροντιστήρια για τα παιδάκια για να κατανοήσουν τα μαθήματα του σχολείου που ούτως η άλλως ΘΑ ΠΡΕΠΕ να έχουν κατανοηθεί / μελετηθεί και εμπεδωθεί ΠΡΙΝ ΦΥΓΟΥΝ απο το σχολείο.

Δεύτερον, οι περισσότεροι δεν πάνε στο πανεπιστήμιο. Όσοι δίνουν εξετάσεις για να πάνε στο πανεπιστήμιο, και ειδικά όσοι έχουν βλέψεις για καλές σχολές και όχι για το ΤΕΙ Κλωστοϋφαντουργίας Άνω Κολοπετινίτσας, κάνουν και παρακάνουν φροντιστήρια και μάλιστα τα ποσά που πληρώνουν είναι υπέρογκα. Βέβαια δεν κάνουν φροντιστήρια από το Δημοτικό, αλλά κι εγώ όταν έδωσα Πανελλήνιες, μόνο στη Β και στη Γ Λυκείου πήγα φροντιστήριο, στις άλλες τάξεις διάβαζα μόνη μου ή με βοηθούσαν λίγο οι γονείς μου. Μια χαρά τα κατάφερα.

Δεν τα καταφέρνουν όμως ΟΛΑ τα παιδάκια ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ και ούτε ΟΛΑ τα παιδάκια έχουν γονεις που μπορούν να τους βοηθήσουν με τα μαθηματα τους ή είναι πολυάσχολοι και προτιμουν να τα γράψουν φροντιστήρια και άλλα πολλά και καθημερινα παραδείγματα που φυσικά τα έχουμε συναντησει ΟΛΟΙ μας.

Το φαγητό νομίζω ότι το πληρώνεις και στην Αγγλία, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρη. Πάντως είναι χείριστης ποιότητας και μάλιστα γίνονται μεγάλες καμπάνιες (η πιο πρόσφατη είναι του γνωστού σεφ Jamie Oliver) για να βελτιωθεί η ποιότητα του φαγητού που προσφέρεται στα σχολεία - βασικά για να μην τρώνε συνέχεια πατάτες τηγανιτές, πίτσες και κόκα κόλες.

Περι αυτού δεν γνωρίζω διότι δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα, εκπομπές του jamie Oliver Πάντως για τα σχολεία έχω δει...

Πέραν τούτου δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από τη δημόσια εκπαίδευση, γιατί όλες μου οι φίλες που έχουν μικρά παιδιά, πουλιούνται προκειμένου να τα στείλουν σε πανάκριβα ιδιωτικά σχολεία. Αυτό σίγουρα κάτι λέει.

Μου εξηγείς λίγο το "πουλιούνται οι φίλες σου"? Μιλάς για ελληνίδες ή Βρετανίδες φίλες σου? Και αφου μου εξηγήσεις θα μπορούσες να μου πείς ΓΙΑΤΙ εν τέλη πουλιούνται για να τα βάλουν σε πανάκριβα ιδιωτικά? Γιατι δεν τα στέλνουν όπως τα άλλα παιδάκια σε δημόσια?

Η γνώμη μου ξέρεις ποια είναι? Ότι αν δεν είχαν να φάνε ή ήταν φτωχές η μεσαίας τάξης κοινωνικο/οικονομικής ΑΠΛΑ (πιο απλά δεν γίνετε) δεν θα "πουλιόντουσαν" να τα πανε σε ιδιωτικά αλλά θα τα έστελναν όπως ο περισσότερος κόσμος σε δημόσιο. (γνώμη μου)

Συγγνώμη για το οφ τόπικ, ξέρω ότι εδώ μιλάμε για τη Γερμανία, πάντως θα με ενδιέφερε να μάθω πώς ακριβώς είναι τα πράγματα στη Γερμανία από πλευράς εκπαίδευσης και όχι μόνο.

Εμένα πάλι με ενδιαφέρει πολύ να μαθαίνω για ΌΛΕΣ τις χώρες και να βγάζω τα συμπεράσματα μου σε σχέση με το Ελλαδιστάν!!!


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ όμως άλλο τα φροντιστήρια ενηλικων που πιθανόν να κάνουν καποια ταχύρυθμα σε κάποιους τομείς και άλλο τα φροντιστήρια για τα παιδάκια για να κατανοήσουν τα μαθήματα του σχολείου που ούτως η άλλως ΘΑ ΠΡΕΠΕ να έχουν κατανοηθεί / μελετηθεί και εμπεδωθεί ΠΡΙΝ ΦΥΓΟΥΝ απο το σχολείο.

Δεν καταλαβαίνω πού διαφωνείς. Προφανώς και τα αγγλάκια δεν καταλαβαίνουν τι μαθαίνουν, η μόνη διαφορά είναι πως οι γονείς τους δεν καταφεύγουν σε φροντιστήρια.

Δεν τα καταφέρνουν όμως ΟΛΑ τα παιδάκια ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ και ούτε ΟΛΑ τα παιδάκια έχουν γονεις που μπορούν να τους βοηθήσουν με τα μαθηματα τους ή είναι πολυάσχολοι και προτιμουν να τα γράψουν φροντιστήρια και άλλα πολλά και καθημερινα παραδείγματα που φυσικά τα έχουμε συναντησει ΟΛΟΙ μας.

Ναι έτσι είναι, και το ίδιο ισχύει και στην Αγγλία. Απλά τα παιδάκια των οποίων οι γονείς καταφεύγουν σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα είναι λιγότερα, γιατί το κόστος είναι υπέρογκο (και επίσης γιατί δεν έχουν την τρέλα του Έλληνα γονέα που πιστεύει ότι το παιδί του πρέπει να μαζεύει τα άριστα με την απόχη). Στην Αγγλία όταν δεν τα καταφέρνεις, και οι γονείς σου δεν έχουν να πληρώσουν φροντιστήριο, απλά παίρνεις χειρότερους βαθμούς ή κόβεσαι στις εξετάσεις. Στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση συνεχίζει πολύ μικρότερο ποσοστό απ' ό,τι στην Ελλάδα, τα δε πανεπιστήμια είναι γεμάτα ξένους φοιτητές (που πληρώνουν αδρά για το προνόμιο της παιδείας, η οποία στην Αγγλία σαφώς δεν είναι δωρεάν - μάλιστα από φέτος αυξάνονται κατακόρυφα τα δίδακτρα των πανεπιστημίων αφού το κράτος παύει να χρηματοδοτεί την τριτοβάθμια εκπαίδευση, πράγμα που σημαίνει ότι στην ουσία ΟΛΑ τα βρετανικά πανεπιστήμια είναι ιδιωτικά).

Αλήθεια, στα Γερμανικά πανεπιστήμια πληρώνεις δίδακτρα;

Μου εξηγείς λίγο το "πουλιούνται οι φίλες σου"? Μιλάς για ελληνίδες ή Βρετανίδες φίλες σου? Και αφου μου εξηγήσεις θα μπορούσες να μου πείς ΓΙΑΤΙ εν τέλη πουλιούνται για να τα βάλουν σε πανάκριβα ιδιωτικά? Γιατι δεν τα στέλνουν όπως τα άλλα παιδάκια σε δημόσια?

Για ποια άλλα παιδάκια μιλάς; Υπάρχουν περιοχές στην Αγγλία (π.χ. Λονδίνο) που τα μισά παιδιά πάνε σε ιδιωτικά ΓΥΜΝΑΣΙΑ, και ακόμα περισσότερα σε ιδιωτικά Δημοτικά, απλά γιατί η ποιότητα της εκπαίδευσης στα δημόσια σχολεία δεν είναι αυτή που θα έπρεπε να είναι. Και όταν λέω πουλιούνται εννοώ πουλάνε αυτοκίνητα, μετακομίζουν σε μικρότερα σπίτια, περικόπτουν τα έξοδά τους σε σημείο να αγοράζουν ρούχα και παπούτσια μόνο μεταχειρισμένα, κάνουν δύο δουλειές, χρησιμοποιούν πιστωτικές κάρτες προκειμένου να πληρώσουν τα δίδακτρα του ιδιωτικού σχολείου. Ξέρω και περιπτώσεις που έχουν βάλει σε υποθήκη τα σπίτια τους. Για την εθνικότητα που ρώτησες, όχι ελληνίδες, αλλά βρετανίδες και άλλες υπηκοότητες. Ελληνίδες μανάδες ξέρω ελάχιστες, γενικώς δεν έχουμε πολλούς φίλους Έλληνες, και όσους ξέρουμε ή είναι εργένηδες ή έχουν μικρά παιδάκια. Μια γειτόνισσά μας νεοζηλανδέζα που είναι δασκάλα και δούλευε σε (δημόσιο) δημοτικό σχολείο δτο Λονδίνο, όταν ο γιος της πήγε 3 χρονών τα μάζεψαν και επέστρεψαν στη Ν. Ζηλανδία και όταν τους ρωτήσαμε γιατί φεύγουν μας είπε ότι δεν θέλει ο γιος της να πάει σε αγγλικό σχολείο. Άλλο τίποτα δεν ξέρω να σου πω, ο δικός μου γιος είναι μικρός ακόμα κι εγώ λέω ότι θα τον στείλω στο δημόσιο της γειτονιάς, αλλά είναι δυνατόν όλοι οι άλλοι (όσοι μπορούν να μαζέψουν με κάποιο τρόπο τα δίδακτρα) να τα στέλνουν σε ιδιωτικό χωρίς λόγο; Αυτό είναι που με προβληματίζει....

Εννοείται ότι οι φτωχοί και όσοι δεν έχουν στον ήλιο μοίρα τα στέλνουν σε δημόσιο σχολείο ανεξαρτήτου ποιότητας και χωρίς φροντιστήρια, γιατί τι άλλο να κάνουν δηλαδή; Το αποτέλεσμα είναι ότι ελάχιστα παιδιά από τα κατώτερα οικονομικά στρώματα περνάνε την πόρτα πανεπιστημίου, τα περισσότερα δεν τελειώνουν καν το Λύκειο. Για ξένες γλώσσες ούτε λόγος φυσικά! Και γενικότερα σπάνια βρίσκεις στα τοπ πανεπιστήμια και σε καλές θέσεις εργασίας άτομα από τα κατώτερα κοινωνικά στρώματα (φυσικό και αναμενόμενο, αφού δεν έχουν την εκπαίδευση που χρειάζεται, ούτε και τα κατάλληλα κοννέ). Μάλιστα η κυβέρνηση έχει θεσπίσει αριθμό μέτρων για να αλλάξει αυτή η κατάσταση, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει υπάρξει σημαντική βελτίωση (και - γνώμη μου - ούτε και θα υπάρξει, γιατί τα κονδύλια σπαταλιούνται σε βλακείες όπως η χρηματοδότηση της νηπιακής εκπαίδευσης). Τέλος πάντων, αυτό είναι άλλο θέμα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, δεν γνωρίζω ούτε ένα άτομο στην Αγγλία που να μιλάει έστω και στοιχειωδώς μια ξένη γλώσσα

εγω παλι,ξερω.καποιοι συναδελφοι μου μιλουν γαλλικα ή γερμανικα.επισης ο αντρας μου μιλα γερμανικα,τα οποια εμαθε σε δημοσιο σχολειο.οχι απταιστα,αλλα πολυ καλο επιπεδο.

Δεύτερον, οι περισσότεροι δεν πάνε στο πανεπιστήμιο.

κ τι σημαινει αυτο?οτι μονο οσοι πανε στο πανεπιστημιο επιτυγχανουν στη ζωη?αυτη την εμμονη ντε κ καλα να πανε ολοι π/ο μονο στην ελλαδα τη βρισκεις.

δεν εχουν ολοι την οικονομικη ανεση να σπουδασουν,τα π/α εδω ειναι ακριβα.το ξερεις αλλωστε,εδω σπουδασες.

ή τα προσοντα αν θες.αυτο δεν κανει καποιο λιγοτερο χρησιμο ή εξυπνοτερο.

οσο για τα φροντηστηρια,οι δασκαλοι ενημερωνουν τον γονεα εαν το παιδι ειναι <αδυνατο> σε καποιο μαθημα κ θα πρεπει να παρακολουθησει εξτρα μαθηματα,δωρεαν.Ειναι προσωπικη επιλογη του γονεα το φροντηστηριο ή τα ιδιαιτερα μαθηματα,στα οποια οι τιμες ποικιλουν

Το φαγητό νομίζω ότι το πληρώνεις και στην Αγγλία, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρη. Πάντως είναι χείριστης ποιότητας και μάλιστα γίνονται μεγάλες καμπάνιες (η πιο πρόσφατη είναι του γνωστού σεφ Jamie Oliver) για να βελτιωθεί η ποιότητα του φαγητού που προσφέρεται στα σχολεία - βασικά για να μην τρώνε συνέχεια πατάτες τηγανιτές, πίτσες και κόκα κόλες..

το φαγητο στο σχολειο το πληρωνεις,αλλα δεν ειναι υποχρεωμενο το παιδι να το φαει.μπορει να φερει κ απ το σπιτι του.κατι που φανταζομαι ισχυει κ στην πατριδα μας κ σε πολλες αλλες χωρες.

Πέραν τούτου δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από τη δημόσια εκπαίδευση, γιατί όλες μου οι φίλες που έχουν μικρά παιδιά, πουλιούνται προκειμένου να τα στείλουν σε πανάκριβα ιδιωτικά σχολεία. Αυτό σίγουρα κάτι λέει...

δηλαδη οι γονεις που στελνουν τα παιδια τους σε δημοσιο ειναι λιγοτερο καλοι γονεις απο εκεινους που στελνουν τα παιδια τους σε ιδιωτικο?

εν τελει τετοιες αποφασεις ειναι καθαρα προσωπικες.

κ μιλας συμφωνα με δικες σου εμεπειριες οι οποιες ομως δεν αποτελουν αποδειξη για κατι.


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

κ τι σημαινει αυτο?οτι μονο οσοι πανε στο πανεπιστημιο επιτυγχανουν στη ζωη?αυτη την εμμονη ντε κ καλα να πανε ολοι π/ο μονο στην ελλαδα τη βρισκεις.

δεν εχουν ολοι την οικονομικη ανεση να σπουδασουν,τα π/α εδω ειναι ακριβα.το ξερεις αλλωστε,εδω σπουδασες.

ή τα προσοντα αν θες.αυτο δεν κανει καποιο λιγοτερο χρησιμο ή εξυπνοτερο.

Εγώ δεν έκανα κριτική ως προς την ποιότητα αυτών που σπουδάζουν ή δεν σπουδάζουν, μην μου βάζεις λόγια στο στόμα!! Αντιθέτως λέω αυτό που λες κι εσύ, ότι στην Αγγλία δεν υπάρχει ούτε η εμμονή με τις πανεπιστημιακές σπουδές (και τα φροντιστήρια) ούτε τα χρήματα για τέτοιου είδους έξοδα. Ενώ στην Ελλάδα τα σκάμε χοντρά για να κάνουν φροντιστήρια παιδάκια του δημοτικού, λες και άμα το παιδάκι σου δεν έχει δυνατότητες να προκόψει ακαδημαϊκά, θα σωθεί με το φροντιστήριο. Δεν θεωρώ ότι η ελληνική νοοτροπία είναι καλύτερη, σε καμία περίπτωση. Αντιθέτως τη θεωρώ ένδειξη νεοπλουτισμού.

δηλαδη οι γονεις που στελνουν τα παιδια τους σε δημοσιο ειναι λιγοτερο καλοι γονεις απο εκεινους που στελνουν τα παιδια τους σε ιδιωτικο?

εν τελει τετοιες αποφασεις ειναι καθαρα προσωπικες.

Ούτε αυτό το είπα. Μάλιστα είπα ότι εγώ σκοπεύω (θα ήθελα) να στείλω το παιδί μου σε δημόσιο σχολείο. Απλά με προβληματίζει ότι όλοι γύρω μου που ξέρουν πέντε πράγματα παραπάνω για θέματα εκπαίδευσης και που μπορούν να βρουν τα χρήματα έστω και με τρελές οικονομίες, επιλέγουν το ιδιωτικό.

κ μιλας συμφωνα με δικες σου εμεπειριες οι οποιες ομως δεν αποτελουν αποδειξη για κατι

Φυσικά και μιλάω σύμφωνα με τις δικές μου εμπειρίες, εσύ δηλαδή δεν κάνεις το ίδιο; Αλίμονο αν μιλούσαμε σύμφωνα με τις φαντασιώσεις μας, τότε θα λέγαμε ό,τι θέλουμε.

Εννοείται ότι σε 3-4 χρόνια που θα πάει ο μικρός με το καλό σχολείο θα έχω πιο εμπεριστατωμένη άποψη για την ποιότητα της αγγλικής εκπαίδευσης. Προς το παρόν μιλάω σύμφωνα με αυτά που βλέπω γύρω μου. I reserve the right to change my position in due course ;)


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία όταν δεν τα καταφέρνεις, και οι γονείς σου δεν έχουν να πληρώσουν φροντιστήριο, απλά παίρνεις χειρότερους βαθμούς ή κόβεσαι στις εξετάσεις.

εδω εχουν την ταση να βοηθουν τον μαθητη οταν ειναι αδυναμος κ οχι να τον κοβουν επειδη οι γονεις δεν το βαζουν φροντηστηριο,ειναι τρελο αυτο που λες.ισως να ξερεις μια περιπτωση αλλα δε μπορεις να μιλας συνολικα.

Υπάρχουν περιοχές στην Αγγλία (π.χ. Λονδίνο) που τα μισά παιδιά πάνε σε ιδιωτικά ΓΥΜΝΑΣΙΑ, και ακόμα περισσότερα σε ιδιωτικά Δημοτικά, απλά γιατί η ποιότητα της εκπαίδευσης στα δημόσια σχολεία δεν είναι αυτή που θα έπρεπε να είναι

εδω καλα τα λες.να προσθεσω μονο πως παιζει ρολο η περιοχη.σε κακοφημες περιοχες του λονδινου υπαρχει η ταση να βαζουν τα παιδια σε ιδιωτικο σχολειο.

Μια γειτόνισσά μας νεοζηλανδέζα που είναι δασκάλα και δούλευε σε (δημόσιο) δημοτικό σχολείο δτο Λονδίνο, όταν ο γιος της πήγε 3 χρονών τα μάζεψαν και επέστρεψαν στη Ν. Ζηλανδία και όταν τους ρωτήσαμε γιατί φεύγουν μας είπε ότι δεν θέλει ο γιος της να πάει σε αγγλικό σχολείο.

γιατι σας ειπε?

Άλλο τίποτα δεν ξέρω να σου πω, ο δικός μου γιος είναι μικρός ακόμα κι εγώ λέω ότι θα τον στείλω στο δημόσιο της γειτονιάς, αλλά είναι δυνατόν όλοι οι άλλοι (όσοι μπορούν να μαζέψουν με κάποιο τρόπο τα δίδακτρα) να τα στέλνουν σε ιδιωτικό χωρίς λόγο; Αυτό είναι που με προβληματίζει

γιατι δεν τους ρωτας?για να παρει καποιος μια τετοια αποφαση,να <μπει> οικονομικα για να στειλει το παιδι του ιδιωτικο,σιγουρα κατι θα υπαρχει.

γοητρο των γονεων?ανασφαλεια?κακοφημα σχολεια?σχολεια με αλλοδαπους μαθητες?

Το αποτέλεσμα είναι ότι ελάχιστα παιδιά από τα κατώτερα οικονομικά στρώματα περνάνε την πόρτα πανεπιστημίου, τα περισσότερα δεν τελειώνουν καν το Λύκειο. Για ξένες γλώσσες ούτε λόγος φυσικά! Και γενικότερα σπάνια βρίσκεις στα τοπ πανεπιστήμια και σε καλές θέσεις εργασίας άτομα από τα κατώτερα κοινωνικά στρώματα (φυσικό και αναμενόμενο, αφού δεν έχουν την εκπαίδευση που χρειάζεται, ούτε και τα κατάλληλα κοννέ).

ουσιαστικα λες πως μονο μαθητες απο ευπορες οικογενειες,θα καταφερουν να σπουδασουν αρα κ να εξασφαλισουν μια επιτυχημενη καριερα,(αρα κ μια καλυτερη ζωη?) πως μονο οι <προυχοντες> ανακυκλωνουν τους προυχοντες αυτης της χωρας.κ οι <καλες θεσεις εργασιας> δινονται μονο σε εκεινους με την τοπ εκπαιδευση κ καταλληλα κονε.

εγω τοτε μαλλον ζω σε αλλη χωρα.

Μάλιστα η κυβέρνηση έχει θεσπίσει αριθμό μέτρων για να αλλάξει αυτή η κατάσταση

πολυ θα ηθελα να τα ακουσω τουτα τα μετρα


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

οχι μπιγκι μου.δε λεμε καθολου το ιδιο.το μηνυμα που περνας ειναι αρνητικο.

κ δε σου λεω πως εδω ειναι παραδεισος κ ειναι ολα τελεια.πως το εκπαιδευτικο συστημα της αγγλιας ειναι αριστο κ ολοι να στειλουμε τα παιδακια μας εκει.

αυτα που λες ισως να ισχυουν σε καποιες περιπτωσεις που εσυ γνωριζεις (εκει παει το συμφωνα με τη δικη σου εμπειρια) η οποια ομως ας επαναλαβω,δεν αποτελει αποδειξη για κατι.δε μπορεις να λες <εδω στην αγγλια...> εχωντας στο νου ενα παιδι μονο

στην τελικη,αντι να σκας κ να αναρωτιεσαι τι κανει ο ενας κ ο αλλος,ψαξε να βρεις τις αναφορες των σχολειων της περιοχης σου κ αποφασισε τι ειναι καλυτερο γα το δικο σου παιδι.


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εδω εχουν την ταση να βοηθουν τον μαθητη οταν ειναι αδυναμος κ οχι να τον κοβουν επειδη οι γονεις δεν το βαζουν φροντηστηριο,ειναι τρελο αυτο που λες.ισως να ξερεις μια περιπτωση αλλα δε μπορεις να μιλας συνολικα.

Συγγνώμη, αλλά αν εσύ νομίζεις ότι στην Ελλάδα οι καθηγητές κόβουν μαθητές ελαφρά τη καρδία, ειδικά επειδή οι γονείς τους δεν τους βάζουν φροντιστήριο, θα σου πω κι εγώ το ίδιο: είναι τρελό αυτό που λες - και σίγουρα ούτε κι εσύ μπορείς να μιλάς συνολικά. Εκτός αν εσύ μπορείς κι εγώ δεν μπορώ :rolleyes:

γιατι δεν τους ρωτας?για να παρει καποιος μια τετοια αποφαση,να <μπει> οικονομικα για να στειλει το παιδι του ιδιωτικο,σιγουρα κατι θα υπαρχει.

γοητρο των γονεων?ανασφαλεια?κακοφημα σχολεια?σχολεια με αλλοδαπους μαθητες?

Δεν έχω ρωτήσει συγκεκριμένα γιατί μέχρι πρόσφατα δεν με ενδιέφερε. Από γενικές συζητήσεις κατά καιρούς έχω ακούσει διάφορους λόγους: κακή ποιότητα δασκάλων, μεγάλα τμήματα, απειθαρχία, χαμηλά στάνταρντ, άσχημο πρόγραμμα, αποτυχία στις εξετάσεις (11 plus, GCSEs, A-Levels). Για κακόφημα σχολεία και αλλοδαπούς μαθητές δεν έχω ακούσει, άλλωστε στο Λονδίνο οι αλλοδαποί μαθητές είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο - και στην περιοχή μας (δόξα τω Θεώ) δεν έχουμε κακόφημα σχολεία.

ουσιαστικα λες πως μονο μαθητες απο ευπορες οικογενειες,θα καταφερουν να σπουδασουν αρα κ να εξασφαλισουν μια επιτυχημενη καριερα,(αρα κ μια καλυτερη ζωη?)

Όχι, αυτό το λες εσύ. Δεν σχολιάζω καν.

πως μονο οι <προυχοντες> ανακυκλωνουν τους προυχοντες αυτης της χωρας.κ οι <καλες θεσεις εργασιας> δινονται μονο σε εκεινους με την τοπ εκπαιδευση κ καταλληλα κονε.

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς όταν μιλάς για προύχοντες, αλλά το ότι οι καλές δουλειές είναι επί το πλείστον στα χέρια των γόνων της ανώτερης τάξης που παρεμπιπτόντως έχουν σπουδάσει στα τοπ πανεπιστήμια της χώρας, είναι γεγονός. Όπως είναι γεγονός ότι πολλές δουλειές, ειδικά οι καλύτερα αμοιβόμενες, μαθεύονται από στόμα σε στόμα, και ότι το καλό κοννέ (που το κάνεις μέσω κοινωνικών επαφών και των διάφορων κλικών που λειτουργούν στα μεγάλα ιδιωτικά ιδρύματα και πανεπιστήμια) σου ανοίγει πόρτες. Το ότι δεν το έχεις συναντήσει εσύ προσωπικά και το ότι αντιτίθεσαι ιδεολογικά δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται. Σημειώνω εδώ ότι δεν συμφωνώ με τις πρακτικές αυτές, απλά γνωρίζω ότι ισχύουν και το καταθέτω.

πολυ θα ηθελα να τα ακουσω τουτα τα μετρα
Δεν τα έχεις ακούσει; Χαμός έγινε τον χειμώνα που μας πέρασε με τις καινούριες αναγγελίες. Δεν είναι του παρόντος θέματος, αλλά ψάξε λίγο τα περί Early Years Free Entitlement Code of Practice και τις σχετικές δημοσιεύσεις. Μην περιμένεις να εκστασιαστείς πάντως... άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε είναι τα νέα μέτρα. Τεσπα.

The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

οχι μπιγκι μου.δε λεμε καθολου το ιδιο.το μηνυμα που περνας ειναι αρνητικο.

κ δε σου λεω πως εδω ειναι παραδεισος κ ειναι ολα τελεια.πως το εκπαιδευτικο συστημα της αγγλιας ειναι αριστο κ ολοι να στειλουμε τα παιδακια μας εκει.

αυτα που λες ισως να ισχυουν σε καποιες περιπτωσεις που εσυ γνωριζεις (εκει παει το συμφωνα με τη δικη σου εμπειρια) η οποια ομως ας επαναλαβω,δεν αποτελει αποδειξη για κατι.δε μπορεις να λες <εδω στην αγγλια...> εχωντας στο νου ενα παιδι μονο

στην τελικη,αντι να σκας κ να αναρωτιεσαι τι κανει ο ενας κ ο αλλος,ψαξε να βρεις τις αναφορες των σχολειων της περιοχης σου κ αποφασισε τι ειναι καλυτερο γα το δικο σου παιδι.

Κατερίνα μου ευχαριστώ για τις συμβουλές... Φυσικά το ξέρω ότι πρέπει να ελέγξω τις αναφορές των σχολείων και ενδεχομένως να μετακομίσω για να πάει το παιδί μου σε ένα καλό (καλύτερο) σχολείο. Και δεν βασίζω αυτό που λέω σε "ένα παιδί μόνο", δόξα τω Θεώ έχουμε μεγάλο κοινωνικό κύκλο, άλλωστε κι εγώ στον ευρύτερο χώρο της εκπαίδευσης κινούμαι, και ο άντρας μου επίσης.

Απόδειξη δεν είναι τίποτα, γνώμες ανταλλάσουμε. Δεν μπορούμε να συμφωνούμε και σε όλα. Δεν παίρνω καμία ευθύνη για πράγματα που δεν είπα και δεν υπονόησα, και σαφώς δεν παραδέχομαι ότι βγάζω αρνητισμό. Προσπαθώ να μιλάω όσο το δυνατόν αντικειμενικά. Κανένα σύστημα δεν είναι τέλειο, ούτε το ελληνικό, ούτε το βρετανικό και απ' ό,τι ακούω ούτε το γερμανικό, συνεπώς για όλα μπορούμε να πούμε άσχημα πράγματα -- άλλο αυτό και άλλο ο αρνητισμός (τον οποίο δεν τον έχω για την Αγγλία γενικότερα, κάθε άλλο). Αλλά δεν θεωρώ ότι όταν μιλάω για την Αγγλία πρέπει ντε και καλά να πω ωραία πράγματα είτε τα πιστεύω είτε όχι.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά αν εσύ νομίζεις ότι στην Ελλάδα οι καθηγητές κόβουν μαθητές ελαφρά τη καρδία, ειδικά επειδή οι γονείς τους δεν τους βάζουν φροντιστήριο, θα σου πω κι εγώ το ίδιο: είναι τρελό αυτό που λες - και σίγουρα ούτε κι εσύ μπορείς να μιλάς συνολικά. Εκτός αν εσύ μπορείς κι εγώ δεν μπορώ :rolleyes:

μα,ποιος μιλησε για ελλαδα?τι σου λεω τι μου λες?

Όχι, αυτό το λες εσύ. Δεν σχολιάζω καν.

μαλλον θα πρεπει να ξαναδιαβασεις τι εγραψες.

Το ότι δεν το έχεις συναντήσει εσύ προσωπικά και το ότι αντιτίθεσαι ιδεολογικά δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται.

μαλλον θα πρεπει να ξαναδιαβασεις τι εγραψα

......


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα πρεπει να ξαναδιαβασεις τι εγραψα

μαλλον θα πρεπει να ξαναδιαβασεις τι εγραψες.

Πολλή επανάληψη με βάζεις να κάνω... και είναι και περασμένη η ώρα.... :tongue:

Λοιπόν, εγώ παραιτούμαι της συζήτησης. Ό,τι είχα να πω το είπα, και όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε. Καληνύχτα και καλή καρδιά!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια , βρε κοριτσια...ηρθατε στο καφε μας για διαφωνιες???Αυτα τα ειχαμε και οταν το καφε ηταν πολυεθνικο...Το θεμα δεν ειναι που ειναι καλυτερα και που οχι...Ετσι οπως εχουν τα πραγματα εδω στην Ελλαδα, θελεις δεν θελεις ΠΡΕΠΕΙ να πας να σπουδασεις...εγω κοριτσια δεν το ειχα...πραγματικα...τι φροντιστηρια , τι το ενα τι το αλλο...περασα σε μια σχολη...ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΕΝΔΥΜΑΤΩΝ...βγαλτε συμπερασματα...οχι μονο δεν μπορω να δουλεψω πουθενα γιατι το ρουχο δεν εχει μελλον λογο του οτι ηρθαν τα κινεζικα και δευτερον δεν μπορω να δουλεψω γιατι το εφτιαξαν το τει ετσι απλα...δεν εμαθα ουτε να ραβω , ουτε να σχεδιαζω...γιατι μου εβαλαν ραπτικη,,,μονο το τελευταιο εξαμηνο και λογω απεργειων καναμε μονο 10 μαθηματα...τι να μαθω σε 10 μαθηματα...οποτε το ξεχναμε ολο αυτο...τωρα αν με εβαζες να διαλεξω τι θελω να σπουδασω θα πηγαινα με χιλια για ζαχαροπλαστης- μαγειρας!Τι καταλαβα που ΕΠΡΕΠΕ να παω να σπουδασω????Στην γερμανια μια τεχνικη σχολη, κανεις πρακτικη και σε κρατανε...ολες οι ξαδερφες μου ετσι δουλευουν...και δεν ηταν κοριτσια του 1!!!!Εδω ξερω 3-4 περιπτωσης για το τει σινδου που λενε στα παιδια...παιδια εχει ανεργια...θα περασω τους 5 πρωτους μονο ( να μην τελειωσετε ολοι μαζι την χρονια και δεν εχει δουλειες ) Αν εχω καταλαβει καλα στην Γερμανια αναλογα με της δυνατοτητες του παιδιου σου το στελνεις και στο συγκεκριμενο σχολειο μετα το δημοτικο...οποτε αν η μικρη μου μου μοιαζει:tongue::tongue: δεν θα την πιεσω να σπουδασει...

Το πρώτο σχολείο για τα παιδιά γερμανική ονομάζεται de: Grundschule. Συνήθως χρειάζονται τέσσερα χρόνια, οι μαθητές είναι μεταξύ έξι και δέκα ετών. Η εκπαίδευση περιλαμβάνει εκμάθηση να διαβάζουν, να γράφουν, βασικά μαθηματικά και γενικές γνώσεις. Σε ορισμένα σχολεία, μία πρώτη ξένη γλώσσα έχει εισαχθεί, συνήθως αγγλικά. Κατά το τελευταίο έτος της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, τα παιδιά λαμβάνουν μια σύσταση σχετικά με το ποιες περαιτέρω σχολείο μπορούν να συμμετάσχουν.

* Νηπιαγωγείο: 3-5 χρόνια

* Βαθμός 1: 6-7 χρόνια

* Βαθμός 2: 7-8 έτη

* Βαθμός 3: 8-9 ετών

* 4 Βαθμολογία: 9-10 χρόνια

Ανάλογα με τη σύσταση που έλαβε από τον δάσκαλό τους, τα παιδιά προχωρήσει στην υποχρεωτική δευτεροβάθμια εκπαίδευση τους, είτε στη Hauptschule (Βαθμοί 5-10), Realschule (Βαθμοί 5-10), ή Γυμνασίου (Βαθμοί 5-12). Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση των βαθμών 11 και 12 στο Γυμνάσιο, οι μαθητές λαμβάνουν το Abitur, ένα δίπλωμα, με την άδεια για να εισέλθουν μετά τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση (παρόμοια με την A-level ή High School Diploma). Η Abitur δεν θα λάβει στο τέλος του Χάουπτ και Realschule, αλλά οι τελειόφοιτοι μπορούν να εισέλθουν στην 11η βαθμού του Γυμνασίου, εάν επιθυμούν να αποκτήσουν το Abitur.


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...