Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

ειχε καποιες κοπελες αλλα και αυτες μαλλον σταματησαν να μπαινουν...η Δημητρα βοηθουσε παρα πολυ.

παλι καλα που υπαρχεις και εσυ,και δεν γραφω μονη μου!:P

που μενεις elzu?που λετε να πατε στην γερμανια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θελεις να μου πεις σε ποιο τει ηταν,μηπως μμπορω να σε βοηθησω?

Στο τει θεσσαλονικης στο τμημα ηλεκτρολογιας ηταν...εγω στο τει θεσσαλονικης παραρτημα κιλκις σχεδιασμος και παραγωγη ενδυματων...δεν το βρηκα ομως πουθενα...αν το εχει εκεινη η σελιδα ειναι αναγνωρισιμο?Θα το ψαξεις σε παρακαλω?Μπορει να μιλαω τα απλα γερμανικα αλλα πιο παραξενες λεξεις δεν τις γνωριζω...ααα ωραια η χαρτουρα μπορει να γινει απο εδω...δεν μπορουσα ολο το βραδυ να κοιμηθω....σκεφτομου τι θα πρωτο εκανα στην γερμανια αν επρεπε να τα κανω ολα εκει...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

παλι καλα που υπαρχεις και εσυ,και δεν γραφω μονη μου!:P

που μενεις elzu?που λετε να πατε στην γερμανια?

Μενω στην Φλωρινα, ειμαι εναν χρονο και 2 μηνες παντρεμενη και εδω και 6 μηνες ειμαι μανουλα...αλλα εδω και δυο χρονια ειμαι ανεργη και ο ανδρας μου λιγο λιγοτερο...αναγκαστηκα ξενοικιασαμε και θα πηγαιναμε στο ingolstatd σε εναν θειο του που εχει ταβερνα,,,θα δουλευε και θα εμενε εκει...και εμεις θα πηγαιναμε με τα απο 8-9 μηνες να μαζευε λιγα χρηματα....αλλα ο θειος μας κοροιδεψε και τωρα δεν απανταει στα τηλεφωνα...και θα παει στον αδερφο της μανας του να μεινει και θα ψαξει απο εκει δουλεια....και οταν με το καλο βρει και αν θα παμε και εμεις μετα απο κανα διμηνο....αν παλι δεν βρει θα παω εγω μετα τα χριστουγεννα...πολυ δυσκολα ρε παιδι μου αλλα και εμεις το αφησαμε πολυ γιατι ειχαμε μια επλιδα οτι θα εφτιαχνε η κατασταση...το σκεφτομασταν αμεσως μετα τον γαμο να παμε εγω ηθελα πολυ να γεννησω εκει γιατι εδω ουτε γιατρους δεν ειχαμε...γεννησα σε αλλον νομο μια μιση ωρα μακρια....αλλα το αφησαμε...και τωρααααα...προσευχομαι καθε μερα να μας βοηθησει ο θεος....


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αυτα τα χαρτια που λες,και οτι αλλο απο χαρτουρα εχεις,απολυτηρια λυκειου,πιστοποιητικα γαμου,οικογενειακη κατασταση,γεννησης,οτι σχετικα με εκπαιδευση και σχολες εχεις,θα τα πας σε εναν μεταφραστη.αναγνωρισμενους μεταφραστες,λιστα δηλαδη αναγνωρισμενων μεταφραστων,εχει καθε προξενειο.θα σου τα μεταφρασουν και μετα θα χρειαστει να τα επικυρωσεις κι'ολας απο τον δικηγορικο συλλογο.αν και μπορει να το εχει κανει ηδη ο μεταφραστης αυτο-θα ρωτησεις.

αυτα τα χρειαζεσε σιγουρα για να μπορεσεις να ζητησεις τα επιδωματα απο τις γερμανικες αρχες!

το απολυτηριο λυκειο εγω τωρα ή το εχω μεσα στις κουτες καταλαθος ή το εχω χασει...πηρα στο λυκειο μου και μου ειπαν οτι δινουν μονο μια βεβαιωση για 6 μηνες....λες αυτο αν το μεταφρασω και το πιστοποιησω να ισχυει....???ή θα πρεπει να τρεχω καθε 6 μηνες για αυτην την δουλεια???τσαπατσουλα βρε παιδι μου:P:p


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

το απολυτηριο λυκειο εγω τωρα ή το εχω μεσα στις κουτες καταλαθος ή το εχω χασει...πηρα στο λυκειο μου και μου ειπαν οτι δινουν μονο μια βεβαιωση για 6 μηνες....λες αυτο αν το μεταφρασω και το πιστοποιησω να ισχυει....???ή θα πρεπει να τρεχω καθε 6 μηνες για αυτην την δουλεια???τσαπατσουλα βρε παιδι μου:P:p

ειμαι καθηγητρια σε γυμνασιο-λυκειο!κατσε να παω τη δευτερα να ρωτησω και θα σου πω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μενω στην Φλωρινα, ειμαι εναν χρονο και 2 μηνες παντρεμενη και εδω και 6 μηνες ειμαι μανουλα...αλλα εδω και δυο χρονια ειμαι ανεργη και ο ανδρας μου λιγο λιγοτερο...αναγκαστηκα ξενοικιασαμε και θα πηγαιναμε στο ingolstatd σε εναν θειο του που εχει ταβερνα,,,θα δουλευε και θα εμενε εκει...και εμεις θα πηγαιναμε με τα απο 8-9 μηνες να μαζευε λιγα χρηματα....αλλα ο θειος μας κοροιδεψε και τωρα δεν απανταει στα τηλεφωνα...και θα παει στον αδερφο της μανας του να μεινει και θα ψαξει απο εκει δουλεια....και οταν με το καλο βρει και αν θα παμε και εμεις μετα απο κανα διμηνο....αν παλι δεν βρει θα παω εγω μετα τα χριστουγεννα...πολυ δυσκολα ρε παιδι μου αλλα και εμεις το αφησαμε πολυ γιατι ειχαμε μια επλιδα οτι θα εφτιαχνε η κατασταση...το σκεφτομασταν αμεσως μετα τον γαμο να παμε εγω ηθελα πολυ να γεννησω εκει γιατι εδω ουτε γιατρους δεν ειχαμε...γεννησα σε αλλον νομο μια μιση ωρα μακρια....αλλα το αφησαμε...και τωρααααα...προσευχομαι καθε μερα να μας βοηθησει ο θεος....

μην το βαζεις κατω κουκλα μου!θα παλεψεις,εστω και για το μικρο σου!αλλοστε και εγω το ιδιο κανω!

και να σου πω και κατι,τοσοι ανθρωποι πριν απο μας και τοσοι απο την καλκουτα καταφερνουν να καλυτερεψουν σε ενα αλλο μερος,εμεις θα κολλησουμε?θελει μια διαδικασια ναι!ειναι δυσκολα,οχι απιθανα!θα ζοριστουμε καποιο διαστημα,ναι!θα γινουμε βαρος σε καποιους ααλλους,ναι!θα ζησουμε τον ρατσισμο,ναι.Αλλα θα παλεψουμε να ημαστε καλυτερα απο οτι ημαστε τωρα!τουλαχιστον υπαρχουν ευκαιριες εκει,εχει καλα σχολεια!δεν χρειαζεσαι φροντιστηρια,εχεις περιθαλψη σωστη!αυτα να τα εχεις στο μυαλο σου,να παιρνεις δυναμη!

κανε ενα βημα καθε φορα!μαζεψε τα πραγματα σας,πανε για τα χαρτια,δες για τα επιδοματα,τα δικαιωματα σοας!μην ξεχνας οτι εισαι γερμανιδα-μεγαλο ατου!!

εχω καλο προαισθημα για εσας!θα τα καταφερετε!και ποιος ξερει,αν τα καταφερουμε και εμεις,μπορει να συναντηθουμε εκει!΄-))η θα γελαμε με οσα περασαμε η θα κλαιμε την μοιρα μας!!!!΄-))(φερε ομως παγωτο τοτε,το σηκωνει με το κλαμα!)

αν δεν τα ξερεις καλα τα γερμανικα,και δεν ξερεις κανεναν αλλον που να ξερει,πες μου να σε βοηθησω!!φιλακια!!

Link to comment
Share on other sites

Στο τει θεσσαλονικης στο τμημα ηλεκτρολογιας ηταν...εγω στο τει θεσσαλονικης παραρτημα κιλκις σχεδιασμος και παραγωγη ενδυματων...δεν το βρηκα ομως πουθενα...αν το εχει εκεινη η σελιδα ειναι αναγνωρισιμο?Θα το ψαξεις σε παρακαλω?Μπορει να μιλαω τα απλα γερμανικα αλλα πιο παραξενες λεξεις δεν τις γνωριζω...ααα ωραια η χαρτουρα μπορει να γινει απο εδω...δεν μπορουσα ολο το βραδυ να κοιμηθω....σκεφτομου τι θα πρωτο εκανα στην γερμανια αν επρεπε να τα κανω ολα εκει...

θα το ψαξω και θα σου πω!δωσε μου λιγο χρονο!τα μικρα μου κοντευουν να διαλυσουν το μαγαζι!φευγω,φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

Εγω συμμετειχα παλαιωθεν εδω, αλλά επειδη δεν θα μεταναστευσω Γερμανια, μάλλον δεν χωράω πλέον...

μερικές φορές βεβαιως μαρέσει να βοηθάω με τις γενικές μου γνώσεις....

melydia, εχω την εντυπωση ότι ως εκπαιδευτικος θα μπορούσες να εργαστεις αξιοπρεπως στην Γερμανία....

Elzu, εχουμε καιρό να τα πούμε, προχωράει καλά βλέπω ο προγραμματισμός ε? Σου έγραψα και πιο κάτω αλλα μάλλον δεν το παρατηρησες!

(εμεις αν δεν φυγουμε τωρα αρχες Νοεμβρη φευγουμε μέχρι τις γιορτες το πολύ)

Καλη τυχη και επιτυχια σε Ολα τα κοριτσια !


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

στελιννουλα το ειδα αλλα απαντησα στον ανδρα μου τοτε για το ποσο δικαιο ειχες οταν μου το ειχες πει και ξεχασα να το γραψω και σε εσενα...φευγεται????ΑΑΑΑ εχω μεινει πισω....που πατε?Και ο ανδρας μου 6 νοεμβριου φευγει...αν βρει δουλεια πριν τα χριστουγεννα θα εχουμε παει και εμεις...αν δεν βρει και γυρισει πισω θα παω εγω μονη πριν τα χριστουγεννα και θα ακολουθησουν αυτοι μετα...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

στελιννουλα το ειδα αλλα απαντησα στον ανδρα μου τοτε για το ποσο δικαιο ειχες οταν μου το ειχες πει και ξεχασα να το γραψω και σε εσενα...φευγεται????ΑΑΑΑ εχω μεινει πισω....που πατε?Και ο ανδρας μου 6 νοεμβριου φευγει...αν βρει δουλεια πριν τα χριστουγεννα θα εχουμε παει και εμεις...αν δεν βρει και γυρισει πισω θα παω εγω μονη πριν τα χριστουγεννα και θα ακολουθησουν αυτοι μετα...

Uk φιλεναδα μου.....;)


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Uk φιλεναδα μου.....;)

Αντε!!!Παρα πολυ καλα...μπραβοοοοο.Πολυ χαρηκα.Βρηκατε δουλεια???Εμεις απο αυριο θα αρχισουμε να στελνουμε επιστολες...αντε να δουμε...μακαρι να παει εκει με μια τουλαχιστον δουλεια να τον θελει για συνεντευξη....


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Αντε!!!Παρα πολυ καλα...μπραβοοοοο.Πολυ χαρηκα.Βρηκατε δουλεια???Εμεις απο αυριο θα αρχισουμε να στελνουμε επιστολες...αντε να δουμε...μακαρι να παει εκει με μια τουλαχιστον δουλεια να τον θελει για συνεντευξη....

απαντηση περιμενουμε ;)


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Στελλινουλα ηθελα να σε ρωτησω αν ξερεις καποιον δικηγορο ή πως μπορω να μεταφρασω και να πιστοποιησω ολα τα χαρτια για να φυγουμε γερμανια...

Αγάπη, πρέπει ΟΛΑ τα χαρτιά σου που θα μεταφραστούν, μιλάω για πιστοποιητικα και δημοσια έγραφα, ακόμα και πτυχία δημόσιου φορέα πρέπει να φέρουν απο πίσω την τεράστια σφραγίδα της Χαγης (apostille) πριν τα πας για την επισημη μεταφραση....

Η επίσημη μετάφραση δηλαδή με τις δημόσιες σφραγίδες επάνω, γίνετε μόνο στο υπουργείο εξωτερικών (εκει που είσαι δεν ξέρω που μπορείς να απευθυνθείς). Μόνο αυτη περνάει επίσημα στην Ευρώπη!

Οι δικηγόροι τα ΜΟΝΑ που μπορούν να σου μεταφράσουν με σφραγίδα δικηγόρου είναι τα χαρτιά (βεβαιώσεις) από ιδιωτικά σπουδαστήρια και σχολές και ΙΕΚ ιδιωτικά. Αν δηλαδή έχεις πάρει ΜΟΝΟ αυτην την βεβαιωση δεν την δέχετε το υπουργείο εξωτερικών και στο λένε και οι ίδιοι ότι πρέπει να πάει σε δικηγορο. Αν όμως για την συγκεκριμένη βεβαιωση έχεις δώσει εξετάσεις στο Υπουργείο παιδείας και έχει πάρει την πιστοποιηση (πτυχίο) της ανάλογης ειδικότητας αυτη τη δέχονται γιατι ειναι απο δημόσιο φορέα.


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Στελλινουλα πηραμε τηλ σημερα σε ενα δικηγορικο γραφειο και μας ειπε οτι μεταφραζουν τα χαρτια που θελαμε και τα πιστοποιουν...Για να τα στειλω στο υπουργειο εξωτερικων δεν θα μου παρει αιωνες να τα παρω παλι πισω?


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...