Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ...ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ Κ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ...ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΨΑΞΕΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΣ...ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΕΓΩ...Κ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ...ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΕΑ ΜΟΥ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...:P
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα και από εμένα, εγώ ζω στην Στουτγάρδη.

ΦΕΤΟΣ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ.ΕΙΜΑΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ ΑΠΟ ΑΕΙ ΑΘΗΝΩΝ Κ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ..
ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΕΓΩ...Κ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΦΥΓΟΥΜΕ...ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΕΑ ΜΟΥ...:-P

Να ζήσετε και Καλούς απογόνους.

Και εγω έχω ακούσει οτι τις νοσηλεύτριες τις χρειάζοναι στην Γερμανία, πρέπει να έχεις βέβαια πολύ καλή γνώση της γλώσσας.

ένα θέμα που θα πρεπει να προσέξετε είναι να κάνετε οποιαδήποτε νόμιμη γραφειοκρατική διαδικασία χρειαζεται για να νοικιασετε αρχικα τη πρωτη σας κατοικία. νομίζω ότι πρώτα θα εξασφάλίσετε την εργασία σας αν δεν κανω λάθος. αυτα ειναι λεπτομερειες που πρεπει να σου πουν τα μέλη που ηδη ζουν στη γερμανια.

Η Γερμανία έχει το θέμα ότι για να βρεις σπίτι χρειάζεσαι δουλειά και για να βρεις δουλειά χρειάζεσαι σπίτι. Αν δεν υπάρχουν φίλοι και συγγενείς, υπάρχουν κάποια δωμάτια (συνήθως έχουν κοινόχρηστη κουζίνα και τουαλέτα)

Σας εύχομαι Καλό ξεκίνημα και Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα, εγώ ζω στην Στουτγάρδη.

Να ζήσετε και Καλούς απογόνους.

Και εγω έχω ακούσει οτι τις νοσηλεύτριες τις χρειάζοναι στην Γερμανία, πρέπει να έχεις βέβαια πολύ καλή γνώση της γλώσσας.

Η Γερμανία έχει το θέμα ότι για να βρεις σπίτι χρειάζεσαι δουλειά και για να βρεις δουλειά χρειάζεσαι σπίτι. Αν δεν υπάρχουν φίλοι και συγγενείς, υπάρχουν κάποια δωμάτια (συνήθως έχουν κοινόχρηστη κουζίνα και τουαλέτα)

Σας εύχομαι Καλό ξεκίνημα και Καλή τύχη!

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ..ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΘΑ ΔΩΣΩ ΤΟ Β2..ΑΥΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ..ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΗΜΑΣΤΕ ΤΥΧΕΡΟΙ ΔΙΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΕΩΣ ΟΤΟΥ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΜΑΣ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Καταρχάς θέλω να ευχαριστήσω θερμά το παρεντς καφέ για την πολύτιμη βοήθεια που μου εχει δώσει στην περίοδο της εγκυμοσύνης μου κ οσο το μωρό μου ηταν πολύ μικρό ακόμα:) τωρα είναι σχεδόν δύο χρονων*-*

Δεν ειχα κάνει εγγραφή τότε αλλα τωρα έχω τόσο σοβαρό πρόβλημα που έκανα την εγγραφή για να σας ζητήσω να με βοηθήσετε. Ειμαι στην Γερμανία, Βερολίνο σχεδόν 3 χρόνια, ηρθα κι εγω για οικονομικούς λόγους μαζί με τον σύζυγο μου ο οποίος είναι ξένος, δούλεψα τους πρωτους οχτώ μηνες κ έπειτα έμεινα έγκυος στο παιδάκι μου.

Λοιπόν αυτή την στιγμή εχω πολύ σοβαρό πρόβλημα κ δυστυχώς δεν εχω κανέναν να με βοηθήσει, δεν γνωρίζω καθόλου την γλώσσα κ τα Αγγλικά μου δεν είναι κ τόσο καλά αλλα όπως ειναι γνωστό εδω στην Γερμανία και αν μη τι άλλο στις υπηρεσίες δεν δεχονται με τπτ να μιλησουν Αγγλικά και αν κάποιος σου μιλήσει τελικά θα τα μιλάει παρα πολυ καλα! Θα ήθελα να ρωτησω λοιπόν αν μια γυναίκα μόνη της με ενα παιδί που δεν τα πάει καλά νε τον αντρα της και δεν αντέχει πλέον την κατασταση αυτη που πρέπει να απευθηνθει? Δεν μπορώ άλλο θελω να φύγω πίσω στην Ελλάδα αλλα δεν έχω ακόμα τα χρήματα που χρειάζομαι,αι δεν μπορώ να ζησω αλλο στο ιδιο σπιτι.Παίρνω το επίδομα ανεργίας απο το τζομπ σεντερ 355 ευρώ και του μωρου 184 ευρώ. ΣΥΓΝΩΜΗ ειμαι κουρασμένη κ αγανακτισμένη. Πείτε μου που πρέπει να παω για να μου δώσουν ενα σπίτι ξ αν ξέρετε ποσο επίδομα δίνουν σε τετοιες περιπτώσεις και αν υπάρχει τέτοια βοήθεια, αλλιώς να κάνω υπομονή κ να μαζέψω αυτά τα λεφτά πιυ παίρνω κ οταν τα μαζέψω να φυγω. Ελπίζω να με διαφωτισεται και σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας! Καταρχάς θέλω να ευχαριστήσω θερμά το παρεντς καφέ για την πολύτιμη βοήθεια που μου εχει δώσει στην περίοδο της εγκυμοσύνης μου κ οσο το μωρό μου ηταν πολύ μικρό ακόμα:) τωρα είναι σχεδόν δύο χρονων*-*

Δεν ειχα κάνει εγγραφή τότε αλλα τωρα έχω τόσο σοβαρό πρόβλημα που έκανα την εγγραφή για να σας ζητήσω να με βοηθήσετε. Ειμαι στην Γερμανία, Βερολίνο σχεδόν 3 χρόνια, ηρθα κι εγω για οικονομικούς λόγους μαζί με τον σύζυγο μου ο οποίος είναι ξένος, δούλεψα τους πρωτους οχτώ μηνες κ έπειτα έμεινα έγκυος στο παιδάκι μου.

Λοιπόν αυτή την στιγμή εχω πολύ σοβαρό πρόβλημα κ δυστυχώς δεν εχω κανέναν να με βοηθήσει, δεν γνωρίζω καθόλου την γλώσσα κ τα Αγγλικά μου δεν είναι κ τόσο καλά αλλα όπως ειναι γνωστό εδω στην Γερμανία και αν μη τι άλλο στις υπηρεσίες δεν δεχονται με τπτ να μιλησουν Αγγλικά και αν κάποιος σου μιλήσει τελικά θα τα μιλάει παρα πολυ καλα! Θα ήθελα να ρωτησω λοιπόν αν μια γυναίκα μόνη της με ενα παιδί που δεν τα πάει καλά νε τον αντρα της και δεν αντέχει πλέον την κατασταση αυτη που πρέπει να απευθηνθει? Δεν μπορώ άλλο θελω να φύγω πίσω στην Ελλάδα αλλα δεν έχω ακόμα τα χρήματα που χρειάζομαι,αι δεν μπορώ να ζησω αλλο στο ιδιο σπιτι.Παίρνω το επίδομα ανεργίας απο το τζομπ σεντερ 355 ευρώ και του μωρου 184 ευρώ. ΣΥΓΝΩΜΗ ειμαι κουρασμένη κ αγανακτισμένη. Πείτε μου που πρέπει να παω για να μου δώσουν ενα σπίτι ξ αν ξέρετε ποσο επίδομα δίνουν σε τετοιες περιπτώσεις και αν υπάρχει τέτοια βοήθεια, αλλιώς να κάνω υπομονή κ να μαζέψω αυτά τα λεφτά πιυ παίρνω κ οταν τα μαζέψω να φυγω. Ελπίζω να με διαφωτισεται και σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΖΕΙ ΤΩΡΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ..ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΥΓΕΙ ΑΚΟΜΗ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σας! Καταρχάς θέλω να ευχαριστήσω θερμά το παρεντς καφέ για την πολύτιμη βοήθεια που μου εχει δώσει στην περίοδο της εγκυμοσύνης μου κ οσο το μωρό μου ηταν πολύ μικρό ακόμα:) τωρα είναι σχεδόν δύο χρονων*-*

Δεν ειχα κάνει εγγραφή τότε αλλα τωρα έχω τόσο σοβαρό πρόβλημα που έκανα την εγγραφή για να σας ζητήσω να με βοηθήσετε. Ειμαι στην Γερμανία, Βερολίνο σχεδόν 3 χρόνια, ηρθα κι εγω για οικονομικούς λόγους μαζί με τον σύζυγο μου ο οποίος είναι ξένος, δούλεψα τους πρωτους οχτώ μηνες κ έπειτα έμεινα έγκυος στο παιδάκι μου.

Λοιπόν αυτή την στιγμή εχω πολύ σοβαρό πρόβλημα κ δυστυχώς δεν εχω κανέναν να με βοηθήσει, δεν γνωρίζω καθόλου την γλώσσα κ τα Αγγλικά μου δεν είναι κ τόσο καλά αλλα όπως ειναι γνωστό εδω στην Γερμανία και αν μη τι άλλο στις υπηρεσίες δεν δεχονται με τπτ να μιλησουν Αγγλικά και αν κάποιος σου μιλήσει τελικά θα τα μιλάει παρα πολυ καλα! Θα ήθελα να ρωτησω λοιπόν αν μια γυναίκα μόνη της με ενα παιδί που δεν τα πάει καλά νε τον αντρα της και δεν αντέχει πλέον την κατασταση αυτη που πρέπει να απευθηνθει? Δεν μπορώ άλλο θελω να φύγω πίσω στην Ελλάδα αλλα δεν έχω ακόμα τα χρήματα που χρειάζομαι,αι δεν μπορώ να ζησω αλλο στο ιδιο σπιτι.Παίρνω το επίδομα ανεργίας απο το τζομπ σεντερ 355 ευρώ και του μωρου 184 ευρώ. ΣΥΓΝΩΜΗ ειμαι κουρασμένη κ αγανακτισμένη. Πείτε μου που πρέπει να παω για να μου δώσουν ενα σπίτι ξ αν ξέρετε ποσο επίδομα δίνουν σε τετοιες περιπτώσεις και αν υπάρχει τέτοια βοήθεια, αλλιώς να κάνω υπομονή κ να μαζέψω αυτά τα λεφτά πιυ παίρνω κ οταν τα μαζέψω να φυγω. Ελπίζω να με διαφωτισεται και σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Κοπελα μου γεια σου.

Νομιζω ότι καλύτερα να κάνεις υπομονή, να μαζέψεις τα χρήματα που χρειάζεσαι και να φυγεις.

Σε άτομα που δεν μιλουν τη γλωσσα η Γερμανία δεν είναι φιλική και το πρόβλημά σου είναι σύνθετο.

Βεβαια υπάρχουν υπηρεσίες που βοηθουν γυναίκες mit Migration Hintergrund,δηλαδή μετανάστες,τους δίνουν χρηματα να μαθουν γερμανικά και τους εχουν από δίπλα για την ευρεση δουλειάς.

Λογικά σ ενα οποιοδηποτε Δημαρχειο θα μπορεσεις να ζητησεις πληροφοριες.

Κι εκεινοι θα σου υποδειξουν τις καταλληλες υπηρεσιες.

Επισης,αν θελεις να κανεις επαφη με αλλους Έλληνες,υπαρχει η ομαδα greekberliners,μεσω της οποιας θα βρεις υποστηριξη,καποιον που να ξερει τη γλωσσα και να μπορει να σε συνοδευσει στις υπηρεσιες(συχνα με καποιο συμβολικο ποσό).

Εγώ περισσοτερα δεν γνωριζω,αλλα σου ευχομαι καλή τυχη και καλη δυναμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χριστός Ανέστη και Χρόνια πολλά σε όλες και όλους!

xronia polla se olous osous giortazoun kai xristos anesti!!!kali epitixia se osous epixeirisoun ena paromio vima me emas!!pros stigmin exoume polla trexamata kai ekselikseis molis iremisoume tha grapsoume ksana!!nk christina den se ksexasa!!tha prospathiso na kseklepso ligo xrono!!na eiste oloi kala!!

Να είσαι καλά Μελύδια, εύχομαι σύντομα ηρεμία. Περιμένουμε νέα σου. Πολλά Φιλάκια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα κάποιος αν μπορούσε να δώσει πληροφορίες σχετικά με τα νηπιαγωγεία και σχολεία στη Γερμανία. Αναζητώ ελληνικά ή αμιγή νηπιαγωγεία και σχολεία στο Ντίσελντορφ και γενικότερα στην Βεστφαλία. Μήπως γνωρίζει κάποιος ποια είναι αυτά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 months later...

Λοιπόν καταρχάς βρέθηκα τυχαία εδώ και παρακολούθησα το φόρουμ. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής είμαι 16 ετών (του 1997) έλληνας αλλά έχω γεννηθεί στη Νυρεμβέργη γερμάνιας όπου παρέμεινα μέχρι τα 11 μου περίπου αφότου χώρισαν οι γονείς μου (ο πατέρας μου ζει ακόμα στη γερμανία και είναι πάνω από 30 χρόνια εκεί). Λόγω ότι οι έλληνες του εξωτερικού από ότι κατάλαβα έχουν την αντίληψη πως είμαστε ελληνάρες και μόνο έλληνες εγώ και όλοι μου οι συμμαθητές από τη γερμανία έχουμε μόνο την ελληνική υπηκοότητα από επιλογή των γονιών μας φυσικά. Αυτό που θα ρωτούσα είναι αν μπορώ ακόμη και τώρα να αποκτήσω και την γερμανική υπηκοότητα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καταρχάς βρέθηκα τυχαία εδώ και παρακολούθησα το φόρουμ. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής είμαι 16 ετών (του 1997) έλληνας αλλά έχω γεννηθεί στη Νυρεμβέργη γερμάνιας όπου παρέμεινα μέχρι τα 11 μου περίπου αφότου χώρισαν οι γονείς μου (ο πατέρας μου ζει ακόμα στη γερμανία και είναι πάνω από 30 χρόνια εκεί). Λόγω ότι οι έλληνες του εξωτερικού από ότι κατάλαβα έχουν την αντίληψη πως είμαστε ελληνάρες και μόνο έλληνες εγώ και όλοι μου οι συμμαθητές από τη γερμανία έχουμε μόνο την ελληνική υπηκοότητα από επιλογή των γονιών μας φυσικά. Αυτό που θα ρωτούσα είναι αν μπορώ ακόμη και τώρα να αποκτήσω και την γερμανική υπηκοότητα.

Νομιζω πρεπει να εισαι ενηλικος αλλιως μονο οι γονεις σου μπορουν να στην αλλαξουν...


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Ο ξάδερφος μου με την γυναίκα του βρήκαν δουλειά στην Κολωνία. Στην αρχή δυσκολεύτηκαν λίγο με το μωρό αλλά ευτυχώς είναι μικρός και δεν κατάλαβε πολλά. Σχετικά με την δουλειά θέλει προσοχή γιατί υπάρχουν πολλοί απατεώνες εντός και εκτός Ελλάδος.

Αν κάποιος θέλει να μπει στο κλίμα και να δει αγγελίες ξέρω αυτό

www.cosmos-jobs.gr :)

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...