Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Mία Νέα Αρχή... στην Γερμανία;;;


Recommended Posts

Άσχετο αλλά το εισιτήριο κοστίζει 2,30 ευρο μέσα στην πόλη που ζεις!!!!!

Από εκεί και πέρα....πολύ περισσότερα!!!!!

Επίσης ζω σε μεγάλη πόλη και έχω στριμωχθείς αρκετές φορές μέσα στα τραμ και τα λεωφορεία!!!!

Κάτι ακόμα....αυτή την στιγμή δουλεύει μόνο ο σύζυγος....και πιστέψτε με είναι πολύ δύσκολα, όσο και αν σας φαίνεται περίεργο.

Έχουμε ενοίκιο 940 ευρο συν 100 ρεύμα συν 50 τηλέφωνο σταθερό συν τα κινητά συν το σχολείο του μεγάλου.......

Τα συμπεράσματα δικά σας!!!!


rFQep1.pngcS9Bp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κάτι ακόμα....αυτή την στιγμή δουλεύει μόνο ο σύζυγος....και πιστέψτε με είναι πολύ δύσκολα, όσο και αν σας φαίνεται περίεργο.

Έχουμε ενοίκιο 940 ευρο συν 100 ρεύμα συν 50 τηλέφωνο σταθερό συν τα κινητά συν το σχολείο του μεγάλου.......

Τα συμπεράσματα δικά σας!!!!

Οφειλω να πω οτι δεν μου φαινεται παραλογο.Στις περισσοτερες των περιπτωσεων σε οποιαδηποτε χωρα και αν εισαι σχεδον απαραιτητο να δουλευουν και οι 2 γονεις.Τωρα ας μην μιλησουμε για περιπτωσεις που ο 1 ειναι διευθυντης στην ΔΕΗ ας πουμε ή αντιστοιχες περιπτωσεις.

Απο περιεργεια 940ευρω ενοικιο για ποσα Μ2 σπιτι και σε ποια περιοχη αν θελεις να πεις? (gallop !! γιατι τελευταια αρχισα και κοιταω να παρω μια ιδεα στο immobilienscout24.de)

sususe δεν νομιζω να μιλησε καποιος ειρωνικα και αν το εκανε ειναι γιατι εχει φτασει στο αμην...για εμενα προσωπικα το να ειμαι σε ελληνικο μαγαζι και κακοπληρωμενος δεν με χαλαει καθολου γιατι απλα θα πληρωνομαι...εδω δεν δουλευει κανενας μας και σε εναν μηνα θα μας ταιζουν οι γονεις μας...οποτε κατι πρεπει να κανω εγω και ο οποιοσδηποτε ειναι στην θεση μου...και την γλωσσα να μην ηξερα θα πηγαινα σχολειο μαζι με τα παιδια μου...ή απλα θα διαβαζα με τα παιδια μου...αν υπαρχει θελησει εκει μπορεις κατι να κανεις...εδω θελεις να δουλεψεις και δεν μπορεις...ακομα και σε ταβερνα για λαντζα δεν σε παιρνουν...γιατι τα κανουν οι ιδιοι και σε καφετερια που πηγα,...ειμαι σε λιστα αναμονης....:shock::shock:

Στο κατω κατω οπως το βλεπω,αν εισαι στο σημειο αυτο και πρακτικα η περιοδος προετοιμασιας ειναι αδυνατη(βλεπε χρονος+κοστος μαθηματων για παραδειγμα) δεν το βρισκω κακο εστω για ενα διαστημα να δουλεψεις σε ελληνικο εστιατορειο με την προϋποθεση οτι παρακολουθεις τα δωρεαν μαθηματα στους δημους που ειδα οτι αναφερουν ολοι οτι υπαρχουν.

Ειναι ολα θεμα στοχων κατα την γνωμη μου.Πας για παραδειγμα,κανεις την αρχη με στοχο ας πουμε σε 18μηνες να ξερεις την γλωσσα,να εχεις μαθει τα της πολης σου και να ψαξεις για κατι καλυτερο.

Η ιδεα εκμαθησης επαγγελματος πως σου φαινεται?Απο καποιες πληροφοριες που εχω μαζεψει απο εδω και εκει ακουσα για το Ausbildungsstelle.Ειναι πρακτικα εκμαθηση επαγγελματος(πχ φουρναρης).Συνηθως διαρκει 3 χρονια αλλα πληρωνεσαι αρκετα καλα λεφτα δεδομενου οτι μαθαινεις.Τωρα για παραπανω πληροφοριες θα σε γελασω.

<copy-paste απο το patriotaki.com και το τι εγραψε ο χρηστης synnefaki>:

""Αν πας στην σελιδα του Arbeitsagentur και αντι για θεση εργασιας βαλεις πως ψαχνεις Ausbildungsstelle και την πολη που σε ενδιαφερει και θα σου βγαλει μετα ποιοι εργοδοτες κτλ προσφερουν θεση εκμαθησης επαγγελματος.

Αν ξερεις τι συγκεκριμενα θα ηθελες να μαθεις μπορεις να βρεις πιο συγκεκριμενα κατι.

Αν πατησεις τωρα το επαγγελμα αυτο σου βγαζει, διαφορες πληροφοριες για το επαγγελμα αυτο και ποσο πληρωνεσαι τον μηνα στα, συνηθως 3 ετη, που μαθαινεις το επαγγελμα.

Εδω ακολουθουν ενα δυαδικο συστημα εκμαθησης. Δηλ. μια εισαι στην δουλεια, πχ για 2 βδομ., και τις επομενες 2 βδομ. σχολειο κτλ

Αν ερθετε και πας και δηλωθεις στο Arbeitsagentur της πολης σου, θα συζητησεις εκει με τον υπαλληλο πως θελεις να μαθεις καποιο αλλο επαγγελμα και αυτος ή αυτη θα σε κατατοπισει θα σου δωσει πληροφοριες διευθυνσεις κτλ.

Συνηθως αυτα αρχιζουν απο Σεπτεμβρη αντε Οκτωμβρη""

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ενοίκιο 940 ευρο συν 100 ρεύμα συν 50 τηλέφωνο σταθερό συν τα κινητά συν το σχολείο του μεγάλου.......

Τα συμπεράσματα δικά σας!!!!

ναι αλλά λες μόνο τα εξοδα δεν λες τα έσοδα. Δεν είμαι αδιάκριτη δεν είναι ο σκοπός μου αλλά για να γίνει σύγκριση πρέπει να έχουμε έσοδα έξοδα...Τι να τα κάνω τα έξοδα σου αν βγάζετε μηνιαίως 3000-4000 ευρω?

Ελπίζω να κατανοείς...

Εμεις Ζούμε με 850ευρω μισθό το μήνα 2 άτομα και 1 μωράκι 7 μηνων ΕΔΩ ελλάδα, χωρίς μεταφορικό μέσω, χωρίς θερμανση στο σπίτι μας. Αυτα είναι ή δεν είναι ψιχουλα για να ξέρω και εγώ???? Επιδόματα σαν μάνα δεν παίρνω απο πουθενα....Που θα είμαι καλύτερα αραγε????

Ο μισθός μας είναι κατα 90 ευρω λιγότερο απο το ενοικιο του σπιτιου σου....

Τα συμπεράσματα δικά σας!!!!


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Οφειλω να πω οτι δεν μου φαινεται παραλογο.Στις περισσοτερες των περιπτωσεων σε οποιαδηποτε χωρα και αν εισαι σχεδον απαραιτητο να δουλευουν και οι 2 γονεις.Τωρα ας μην μιλησουμε για περιπτωσεις που ο 1 ειναι διευθυντης στην ΔΕΗ ας πουμε ή αντιστοιχες περιπτωσεις.

Απο περιεργεια 940ευρω ενοικιο για ποσα Μ2 σπιτι και σε ποια περιοχη αν θελεις να πεις? (gallop !! γιατι τελευταια αρχισα και κοιταω να παρω μια ιδεα στο immobilienscout24.de)

Αν προσέξεις στο τικερακι μου έχω ένα μωράκι που χρονίζει αύριο!!!!

Ένα χρόνο η μητέρα πρέπει να κάθετε στο σπίτι για να μεγαλώσει το μωράκι και παίρνει κάποια χρήματα για αυτό!!!!

Επίσης δεν έχω καμία βοήθεια, είμαι μόνη δεν υπάρχει κάποιος να το κρατήσει.

Τώρα θα ψάξω να το βάλω σε παιδικό (αν και ξέρω ότι είναι πανάκριβα γιατί είναι κάτω από 3 ετών) η θα κοιτάξω για μια κοπέλα να τον κρατάει.

Σχεδόν 90 τετραγωνικά είναι το σπίτι.

Στο καρακέντρο του Düsseldorf, το οποίο θεωρείται ακριβή πόλη.


rFQep1.pngcS9Bp1.png
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά λες μόνο τα εξοδα δεν λες τα έσοδα. Δεν είμαι αδιάκριτη δεν είναι ο σκοπός μου αλλά για να γίνει σύγκριση πρέπει να έχουμε έσοδα έξοδα...Τι να τα κάνω τα έξοδα σου αν βγάζετε μηνιαίως 3000-4000 ευρω?

Ελπίζω να κατανοείς...

Εμεις Ζούμε με 850ευρω μισθό το μήνα 2 άτομα και 1 μωράκι 7 μηνων ΕΔΩ ελλάδα, χωρίς μεταφορικό μέσω, χωρίς θερμανση στο σπίτι μας. Αυτα είναι ή δεν είναι ψιχουλα για να ξέρω και εγώ???? Επιδόματα σαν μάνα δεν παίρνω απο πουθενα....Που θα είμαι καλύτερα αραγε????

Ο μισθός μας είναι κατα 90 ευρω λιγότερο απο το ενοικιο του σπιτιου σου....

Τα συμπεράσματα δικά σας!!!!

3000-4000 ευρω;;;;;;

Πλακα μου κανεις ετσι;;;;

Ξερεις πολλους που να παιρνουνε τοσα;;;;


rFQep1.pngcS9Bp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3000-4000 ευρω;;;;;;

Πλακα μου κανεις ετσι;;;;

Ξερεις πολλους που να παιρνουνε τοσα;;;;

Εγω παράδειγμα έφερα αλλά εσύ δίνεις ελλειπή στοιχεία.

Και ναί ξέρω πάρα πολλούς που παίρνουν τόσα και μιλάνε με τις πλάτες των ξένων κρατών που τους φιλοξενούν ώς μετανάστες.

Τα χρήματα που αναφέρω συμπεριλαμβάνουν επιδόματα, επιστροφές φόρων και πολύ χαμηλότερο κόστος ζωής απο την Ελλάδα.


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Εγω παράδειγμα έφερα αλλά εσύ δίνεις ελλειπή στοιχεία.

Και ναί ξέρω πάρα πολλούς που παίρνουν τόσα και μιλάνε με τις πλάτες των ξένων κρατών που τους φιλοξενούν ώς μετανάστες.

Τα χρήματα που αναφέρω συμπεριλαμβάνουν επιδόματα, επιστροφές φόρων και πολύ χαμηλότερο κόστος ζωής απο την Ελλάδα.

Θα στο πω λίγο ωμά....(με συγχωρείς) αλλά εμείς βρώμιες και μαμουνιες με το κράτος δεν κάνουμε!!!!!

Αυτά τα κoλπάκια που κάνουν μερικοί έξυπνοι εδώ εμένα δεν μου αρέσουν καθόλου.

Εμείς είμαστε τίμιοι!!!!

Ξέρω άτομα που είναι 20 χρόνια στην ίδια δουλεία για να φτάσουν αυτά τα ποσά που γράφεις!!!

Και ο άντρας μου για να φτάσει τα 3 με 4 χιλιάρικα πρέπει να λείπει ένα μήνα από το σπίτι και να ζει στο δρόμο μέσα στην νταλίκα.

Τέλος πάντων, σε οποίον έχουνε τάξει τόσα λεφτά μην το σκέφτεστε καθόλου!!!!!


rFQep1.pngcS9Bp1.png
Link to comment
Share on other sites

3 και 4 χιλιάρικα;;; Ποιος βγάζει ρε παιδιά τόσα λεφτά να προσλάβει κι εμένα!!!! Μόνο αν δουλεύεις σε πολύ καλή δουλειά (π.χ. στέλεχος μεγάλης εταιρείας) ή κάνεις μαμουνιές (π.χ. πληρώνεσαι μαύρα και παίρνεις και επιδόματα από πάνω, χωρίς να τα δικαιούσαι).

Δεν ξέρω τι γίνεται στην Γερμανία, αλλά στην Αγγλία σιγά-σιγά τα επιδόματα περικόπτονται, ακριβώς για να καταπατηθεί ο καλοπερασάκιας που τρώει τα έτοιμα του κράτους - τα οποία έτοιμα ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν επειδή φορολογούνται αυτοί που δουλεύουν τίμια για να βγάλουν δυο δεκάρες....


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Όταν απο επιλογή δική σου θες να έχεις ενοικιο 940 ευρω (χωρίς τα utilities) πιστεψε με στο μυαλό του άλλου φυσικά θα πάει ένας τέτοιος μισθός....

Απο την άλλη γιατι σας φαινετε υπέρογγο το ποσό...Πόσο νομίζετε παίρνει ένας μηχανολόγος μηχανικός, ένας IT professional, ένας ηλεκτρονικός σχεδιαστής και άλλα πολλά επαγγέλματα, αν προσθέσεις τις επιστροφές που του κάνει το κράτος, συν τα επιδόματα ?

Οι απλοί υπάλληλοι που παίρνουν έναν "χλύαρό" απλό μισθό δεν παίρνουν μηνιαίως τόσα σαφώς αλλά δεν νομίζω να νοικιάζουν εννοείτε και με τόσα λεφτά σπίτι. Ανάλογα τα έσοδα σου κάνεις και τα ανάλογα έξοδα. Αυτο τουλάχιστον κάνει ένας νοήμον άνθρωπος.


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω ξερω για ταριφ ποσα στα επαγγελματα που αναφερει η stellinula και συγκεκριμενα σε αυτο που ειναι ο συζυγος μου, ηλεκτρονικος μηχανικος ειναι 2500-3000...οχι απο την πρωτη μερα φανταζομαι...αλλα και τοσα να μην ειναι στην αρχη εχεις την δυνατοτητα να εξελιχθεις ακομα και στην ταβερνα που θα παει τωρα στην αρχη αυτο μας ειπαν...εδω????Παραδειγμα δικο μου...δουλευα σε κουριερ...ειχα δωσει ολη μου την ψυχη να την κανω καλυτερη απο αποψη ευγενειας και γρηγοροι χρονοι παραδοσης...δουλευα υπερωριες και πιο το ευχαριστω????Δουλευα δυο χρονια γιατι μου αρεσε πολυ η δουλεια!πιο το ευχαριστω?Δεν πηρα ποτε δωρο χριστουγεννων και πασχα...οταν ειπα να παω μια εβδομαδα διακοπες...απλα δεν με πληρωσε και οταν εφυγα δεν μου εδωσε τα 900 που μου χρωστουσε...ακομα να τα παρω....οποτε μην λεμε για το τι κανει ο ενας και τι ο αλλος...πρεπει να μας λενε γενικα τα κοριτσια που ειναι εκει...γιατι η ολυμπια μπορει να εχει σπιτι με 940 ευρω εκει ομως που θα παω εγω βρηκα με 720 ( σημερα μου το εστειλαν με μαιλ...τρελαθηκα ) μακαρι να μην το εχει κλεισει κανενας σε 9 μηνες που θα παμε εμεις!!!Ενα αλλο που μου αρεσε το εκλεισαν...Ολυμπια εδω ο ανδρας σου μπορει να μην ειχε καν την δουλεια που εχει...τα ποσοστα ανεργιας εφτασε στο 700000 και ποσοι δεν ειναι γραμμενοι???


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εκει ομως που θα παω εγω βρηκα με 720 ( σημερα μου το εστειλαν με μαιλ...τρελαθηκα ) μακαρι να μην το εχει κλεισει κανενας σε 9 μηνες που θα παμε εμεις!!!Ενα αλλο που μου αρεσε το εκλεισαν...

Απευθυνθηκες σε καποιο μεσιτικο γραφειο να φανταστω ?

Αν ναι μπορεις να αναφερεις το ονομα του? Ηταν εξυπηρετικοι κλπ κλπ ? :-P

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι το νοικιάσαμε όταν βγάζαμε ποοοολλα λεφτά από κάποια επιχείρηση που είχαμε, μας βόλευε παρά πολύ γιατί είναι στο κέντρο και κοντά στον σταθμό!!!!....δυστυχώς στο τέλος δεν πήγε καλά και την κλείσαμε!!!!

Τώρα για να μετακομίσω χρειάζομαι πολλά χιλιάρικα τα οποία δεν έχω....και δεν μπαίνω στον κόπο να το κάνω!!!!


rFQep1.pngcS9Bp1.png
Link to comment
Share on other sites

Απευθυνθηκες σε καποιο μεσιτικο γραφειο να φανταστω ?

Αν ναι μπορεις να αναφερεις το ονομα του? Ηταν εξυπηρετικοι κλπ κλπ ? :-P

οχι απο την σελιδα που κοιτας και εσυ...εχω δωσει εντολη να μου στελνουν μαιλ οποτε υπαρχει καινουργιο σπιτι προς ενοικιαση...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

αρχές Νοεμβρίου φεύγω με τον άντρα μου και με τα 2 μου παιδιά Γερμανία στο Ανόβερο, θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν Ελληνικά σχολεία εκεί, γιατί η κόρη μου είναι 6 ετών και θα πάει εδώ (μέχρι να φύγουμε) στην 1η Δημοτικού. Γνωρίζει καμία τι γίνετε σε αυτήν την περίπτωση? Τι θα πρέπει να κάνω?

ευχαριστώ


Cs31p3.png

5fcnp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

αρχές Νοεμβρίου φεύγω με τον άντρα μου και με τα 2 μου παιδιά Γερμανία στο Ανόβερο, θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν Ελληνικά σχολεία εκεί, γιατί η κόρη μου είναι 6 ετών και θα πάει εδώ (μέχρι να φύγουμε) στην 1η Δημοτικού. Γνωρίζει καμία τι γίνετε σε αυτήν την περίπτωση? Τι θα πρέπει να κάνω?

ευχαριστώ

Ομόσπονδο κρατίδιο Αννοβέρου

Δ/νση Σχολείου

Grundschule Uhland str.

In der Flage str 2

30167 Hannover

Υπεύθυνος Εκπ/κός: Παπαγεωργίου Αθανάσιος

Δημοτικο σχολειο βρηκα οτι εχει...κοιταω τωρα μπας και βρω κατι ακομα...


K9KBp3.png

glitterfy1081729554D32.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...