Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Μία Νέα Αρχή στην Κύπρο;;;


CoffeeBean

Recommended Posts

Γειά σας,

εδώ μπορείτε να συζητήσετε και καταχωρήσετε πληροφορίες καθώς και συμβουλές

που θα διευκολύνουν τα άτομα που ενδιαφέρονται να μετακομίσουν / μεταναστεύσουν στην Κύπρο

(εύρεση εργασίας, εύρεση κατοικίας, απαραίτητα δικαιολογητικά/έγγραφα, σύλλογοι και υποστηρικτικοί φορείς είτε εκεί είτε εδώ).

Επεξεργάστηκαν by CoffeeBean
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Κορίτσια γειά σας! Ειμαι καινουρια στην παρέα και σας παρακαλώ να με βοηθήσετε όσο μπορείτε!

Είμαι από τη Β. Ελλάδα και σκέφτομαι να μετακομίσω στην όμορφη Κύπρο μιας και η Ελλάδα μας διώχνει. Είμαι 40 ετών και έχω δύο παιδιά ένα στη Β¨Γυμνασίου και το άλλο στην Δ΄τάξη του Δημοτικού. Θέλω όσο περισσότερες πληροφορίες για την εργασία (βασικά γραφείου, όπου και έχω μεγαλύτερη προϋπηρεσία),για τους μισθούς, τα ενοίκια, τις συνθήκες διαβίωσης και το πολύ βασικό, αν και έχω μάθει τα καλύτερα, για την μόρφωση των παιδιών και τις παροχές υγείας.

Ο σύζυγος δεν ξέρω αν θα ακολουθήσει (είναι ελεύθερος επαγγελματίας). Τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Υπάρχει μέριμνα και διευκολύνσεις? Σας παρακαλώ βοηθήστε με όσες περισσότερες και έγκυρες πληροφορίες έχετε! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! ziza:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αχ μανούλες από Κύπρο, τα πράγματα δεν πάνε καλά και για μας εδώ στην Ελλάδα με τις δουλειές και το σκεφτόμαστε να φύγουμε...

Έτσι όπως τα διαβάζω όμως αγχώνομαι πιο πολύ, γιατί με 2 παιδιά που θα πρέπει να τα στείλω στον παιδικό οπότε 500-600? και ενοίκιο 600? μάλλον δεν θα μας φτάνουν τα χρήματα ακόμη και αν δουλεύουμε και οι δύο...

Γιατί απόφοιτοι Λυκείου είμαστε, με μεγάλη εργασιακή εμπειρία αλλά...αυτή μετράει στην Κύπρο ή ξεκινάς από το μηδέν;

Πόσα χρήματα θα πρέπει να βγάζουμε και οι δύο για να τα καταφέρουμε;

Υπάρχει κρατικός παιδικός σταθμός όπου δεν πληρώνω ή θα πληρώνω πιο λίγο;

Την βοήθειά σας, σας παρακαλώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σου MARILYN. Σίγουρα οι ιδιωτικοί σταθμοί είναι πολύ ακριβοί. Τι ηλικίες έχουν τα παιδιά σου; Εμάς η μικρή πηγαίνει σε κοινοτικό βρεφονηπιακό σταθμό, αλλά μένουμε σε χωριό, οπόταν είναι πιο φθηνά, πληρώνουμε ?140/ μήνα. Στα κοινοτικά είναι περίπου τόσο, ενώ στα δημόσια είναι δωρεάν από ό,τι ξέρω, αλλά παίρνουν παιδιά γύρω στα 4. Εσείς με τι δουλειές έχετε ασχοληθεί; Τι ακριβώς ψάχνετε;


Μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ τώρα είδα τις ηλικίες των παιδιών στα τίκερς σου. Λοιπόν σε αυτές τις ηλικίες βρίσκεις σε κοινοτικά (και στις πόλεις) που είναι πιο φθηνά από τα ιδιωτικά.


Μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ έτσι είναι καλύτερα...ναι είναι μικρά τα ζουζουνάκια μου!

Από δουλειές μπορούμε να κάνουμε τα παρακάτω:

Ο άντρας μου

Να ξαναγεμίζει μελάνια και τόνερ

Έχει proficiency στα αγγλικά και άδεια διδασκαλίας

Υπάλληλος γραφείου

Αποθηκάριος

Πωλητής

Εγώ

Να δουλέψω σε παιδικό σταθμό

Υπάλληλος γραφείου

Οτιδήποτε αφορά πωλήσεις

Υπάρχει ζήτηση σε αυτά τα επαγγέλματα άραγε;:rolleyes:

Και τι μισθούς δίνουν;

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα MARILYN.

Πληροφοριακά, μία δουλειά όπως αυτές που περιγράφεις παραπάνω κυμαίνονται μεταξύ EUR 800-1000 maximum.

Ένα διαμέρισμα με 2 υπν. θα βρεις στα EUR500 περίπου.

Μια ματιά που έριξα στις αγγελίες, η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ περιορισμένη η αγορά εργασίας και στην Κύπρο. Οι πιο πολλές αγγελίες αφορούν εργασία από το ιντερνετ για προϊόντα ευεξίας, καλλυντικά κλπ. Υπάρχει πλέον και εδώ μεγάλη ανεργία. Κάνε μια αναζήτηση στο googl για αγορά εργασίας στην Κύπρο να πάρεις μια ιδέα.


Μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα MARILYN.

Πληροφοριακά, μία δουλειά όπως αυτές που περιγράφεις παραπάνω κυμαίνονται μεταξύ EUR 800-1000 maximum.

Ένα διαμέρισμα με 2 υπν. θα βρεις στα EUR500 περίπου.

Μια ματιά που έριξα στις αγγελίες, η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ περιορισμένη η αγορά εργασίας και στην Κύπρο. Οι πιο πολλές αγγελίες αφορούν εργασία από το ιντερνετ για προϊόντα ευεξίας, καλλυντικά κλπ. Υπάρχει πλέον και εδώ μεγάλη ανεργία. Κάνε μια αναζήτηση στο googl για αγορά εργασίας στην Κύπρο να πάρεις μια ιδέα.

Μονο 500? Ενας φιλος μου που μενει λιγο πιο εξω απο Λευκωσια, δινει 450 για σπιτι με ενα μονο υπνοδωματιο και χωρις θερμανση. Ισως εξαρταται και απο την περιοχη βεβαια...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Eleni βρήσκεις σπίτι σε αυτα τα λεφτα. Εγω τωρα μενω σε σπιτι πανω κατω 3 υπνοδωματια θερμανση και τζακι και δινω 580 ενω περσι εμενα σε διαμερισμα με 2 υπνοδωατια μεν αλλα ισα ισα που μας χωραγε και εδινα 560. Γενικα απο οτι προσεξα οταν εψαχνα οσο πιο μεγαλο τοσο πιο καλη η τιμη. Οσο για δουλειες ριξε μια ματια εδς http://www.jobincyprus.com/english/

Link to comment
Share on other sites

Eleni βρήσκεις σπίτι σε αυτα τα λεφτα. Εγω τωρα μενω σε σπιτι πανω κατω 3 υπνοδωματια θερμανση και τζακι και δινω 580 ενω περσι εμενα σε διαμερισμα με 2 υπνοδωατια μεν αλλα ισα ισα που μας χωραγε και εδινα 560. Γενικα απο οτι προσεξα οταν εψαχνα οσο πιο μεγαλο τοσο πιο καλη η τιμη. Οσο για δουλειες ριξε μια ματια εδς http://www.jobincyprus.com/english/

Φανταζομαι εξαρταται και απο το που εισαι.Λευκωσια θα ναι πιο ακριβα απο αλλες πολεις..

Παντως και 580, ειναι πιο κοντα στο 600 και οχι στο 500. αυτο που ελεγα ειναι οτι για τετραμελη οικογενεια οι τιμες θα κυμαινονται κοντα στα 600...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα!! ειμαι καινουργια στο forum και θα ηθελα πληροφοριεσ για την πολη της Λεμεσου γιατι σκεφτομαστε να μετακομισουμε εκει με το αντρα μου εχω ενα αγορακι 4 μηνων οποτε δεν με αφορα αμεσα το κοστος των παιδικων σταθμων οσο το κοστος που κυμαινονται τα ενοικια στη λεμεσο?σας ευχαριστω περμενω με αγωνια την απαντηση σας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημερα!Θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα για Κυπρο...

Παντρευομαστε με τον αντρα μου σε μια εβδομαδα ,εγω ειμαι εγκυος στον 5ο μηνα,στον αντρα μου προσεφραν δουλεια για 1300 ευρω το μηνα,ειναι μαγειρας,λεμε να μεινουμε Λαρνακα γιατι ειναι πιο φθηνα τα ενοικια,τα χρηματα αυτα ειναι αρκετα για να περασουμε με ενα μωρακι για ενα μηνα?:?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα για Κυπρο...

Παντρευομαστε με τον αντρα μου σε μια εβδομαδα ,εγω ειμαι εγκυος στον 5ο μηνα,στον αντρα μου προσεφραν δουλεια για 1300 ευρω το μηνα,ειναι μαγειρας,λεμε να μεινουμε Λαρνακα γιατι ειναι πιο φθηνα τα ενοικια,τα χρηματα αυτα ειναι αρκετα για να περασουμε με ενα μωρακι για ενα μηνα?:?

Mαρια θα μπορουσε να ζητησει περισσοτερα?

Απο Λεμεσο δεν ξερω, αλλα ενας φιλος μου που μενει Λευκωσια παιρνει 1000 το μηνα και ισα ισα βγαινει και μαλιστα χωρις αυτοκινητο...

Δινει 450 νοικι, 300 σουπερ μαρκετ-κρεας, βαλε και λογαριασμους και εξοδα κινησεως (λεωφορεια κλπ)..

Στη Λαρνακα δε ξερω πως πανε οι τιμες, αλλα ειστε και 3 ατομα και με μωρακι..

Να δεις και τι παιζει με τα λεωφορεια διοτι μεχρι πριν ενα χρονο δεν ειχε λεωφορεια στην Κυπρο, τωρα εχει αλλα οχι πολλα δρομολογια...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και εγώ έχω σκεφτεί το ενδεχόμενο για κύπρο, εργάζομαι στον τουρισμό και ίσως η κύπρος να είναι μια καλή λύση, είμαι όμως μονογονεική και έχω ακούσει ότι στην κύπρο δίνονται κανονικά επιδόματα της οικογένειας με ένα γονιό καθώς και επιδότηση ενοικιου κλπ. Αν κάποια γνωρίζει κάτι σχετικό ας μας πει. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τελικαπηγε ο αντρας μου βρηκε σπιτι με ενα υπνοδωματιο με 350 ευρω στην Λαρνακα κ γενικα ειναι ευχαρηστημενος.Το σπιτι βρισκεται στην περιοχη δεκελειας,ειναι καλα σαν περιοχη?δεν εχει κοινοχρηστα,ειναι επιπλωμενο,χωρις θερμανση,εχει 2 κλιματιστικα.Στην δουλεια του παει με τα ποδια ειναι 1,5 χιλιομετρο μακρια.

Εγω θα παω κυπρο μονιμα μολις γεννησω μετα απο 40 μερες μαλλον,θα ηθελα να ξερω αν εχει στην λαρνακα παιδιατρους,νοσοκομειο κ γενικα αν ειναι καλα γιατι φοβαμαι λιγακι με τοσο μικρο μωρακι σε μια καινουργια χωρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...