Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 hours ago, Angot said:

      οχι δεν το νιώθω αν άγχος ! παρολο που δεν πρέπει τόσο νωρίς και δεν το θέλω , εχω μια περίεργη προσμονή! ίσως τώρα αρχίζει να μ μοιάζει πιο χειροπιαστό ! δεν θα παω τόσο , νιώθω πιέσεις χαμηλά εγώ παρακαλάω να παω 32 εστω ! 

      Είναι άγχος κ αγωνία και ορμόνες! Θα τα πας καλύτερα από ότι νομίζεις. Εγώ γύρω στις 35-36 είχα έντονες συσπάσεις με πόνο κ τελικά υποχωρησαν κ γεννησα 39μισο. Το ξέρω είναι πολύ αγχωτικό, προσπάθησε να βάζεις χαλαρωτική μουσική, εμένα με βοηθούσε. Όλα θα πάνε καλά! Οι ορμόνες προκαλούν έντονα όνειρα 

Μία Νέα Αρχή...στην Αυστραλία;;;


Recommended Posts

Γειά σας,

εδώ μπορείτε να συζητήσετε και καταχωρήσετε πληροφορίες καθώς και συμβουλές

που θα διευκολύνουν τα άτομα που ενδιαφέρονται να μετακομίσουν / μεταναστεύσουν στην Αυστραλία

(εύρεση εργασίας, εύρεση κατοικίας, απαραίτητα δικαιολογητικά/έγγραφα, σύλλογοι και υποστηρικτικοί φορείς είτε εκεί είτε εδώ).

Επεξεργάστηκαν by CoffeeBean
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας,

εδώ μπορείτε να συζητήσετε και καταχωρήσετε πληροφορίες καθώς και συμβουλές

που θα διευκολύνουν τα άτομα που ενδιαφέρονται να μετακομίσουν / μεταναστεύσουν στην Αυστραλία

(εύρεση εργασίας, εύρεση κατοικίας, απαραίτητα δικαιολογητικά/έγγραφα, σύλλογοι και υποστηρικτικοί φορείς είτε εκεί είτε εδώ).

Γειά σας!!:tongue:

Θα ήθελα να μάθω (αν κάποιος γνωρίζει), αν είναι εύκολη η εύρεση εργασίας στην Αυστραλία. Ξέρω κάποια πράγματα αλλά θα ήθελα να συλλέξω πολλές πληροφορίες!!!

Επίσης ποιά ή ποιές είναι οι διαδικασία/ίες για να μπορέσει κάποιος να πάει να εργαστεί και να μείνει μόνιμα εκεί??

Τέλος, ποιές εργασίες έχουν μέλλον και προοπτικές σε αυτή τη χώρα αλλά και ζήτηση εξίσου??

Σας ευχαριστώ πολύ!!:rolleyes::-)

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναλυτικά όλα τα είδη Βιζας στον ιστιότοπο της Αυστραλιανής Κυβέρνησης

Επίσης ένα ηλεκτρονικό βιβλιαράκι (86 σελίδων) για το ξεκίνημα μιας νέας ζωής στην Αυστραλία

Τα επαγγέλματα που σήμερα έχουν ζήτηση στην Αυστραλία είναι: Χημικοί, Μηχανικοί για τους τομείς της εξορυκτικής βιομηχανίας, ανώτερα διοικητικά στελέχη για επιχειρήσεις, γεωλόγοι, μαθηματικοί, γιατροί παθολόγοι, οφθαλμίατροι, παιδίατροι, δερματολόγοι, φαρμακοποιοί για νοσοκομεία, εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων, αλλά και για παιδιά με ειδικές ανάγκες, χημικοί, ηλεκτρολόγοι μηχανικοί, ηλεκτρονικοί, μαραγκοί.

Το πιο δημοφιλές site ευρέσεως εργασίας είναι το seek.com.au και το mycareer.com.au


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

stellinula σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σου!!:-) Μπορώ να ρωτήσω και κάτι ακόμα αν φυσικά γνωρίζεις εσύ ή καποιος άλλος... Αν είσαι παντρεμένος/η μπορείς να φύγεις μαζί με τον/την συζυγό σου για Αυστραλία και να μείνεις μόνιμα εκεί? Εχω ακούσει πως ΔΕΝ γίνεται εκτός αν παντρευτείς εκεί Κάποιον/α Αυστραλό (με την προϋπόθεση οτι ελισαι ελεύθερος) ή οτι αν έχεις συγγενείς πρέπει εκείνοι να σου στείλουν πρόσκληση για να πας και να μείνεις μόνιμα!!

Ξέρετε κάτι σχετικά με αυτό??:rolleyes::confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

αυτο εγω δεν το γνωρίζω καθόλου μα καθόλου, η travellingmum γνωρίζει πολλά τέτοια περι Αυστραλίας, θα μπορούσε ΙΣΩΣ να σε κατατοπίσει σε αυτο!!!


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι σας έχει η Στελλίτσα ε? ε? ε?

Για διαβάστε....

Η Αυστραλία αποφάσισε να ανοίξει τις πύλες της σε Ελληνες για να μεταναστεύσουν λόγω της οικονομικής κρίσης που διέρχεται η χώρα μας, αλλά υπό πολλές και αυστηρές προϋποθέσεις.

Επειτα από εισήγηση της Ελληνικής Κοινότητας Μελβούρνης, η οποία γνωρίζει τις ανάγκες και τις προοπτικές που υπάρχουν και προσπαθεί να βοηθήσει όσους θέλουν να δοκιμάσουν την τύχη τους στην Αυστραλία, το υπουργείο Μετανάστευσης δέχθηκε να αναλάβει σχετική πρωτοβουλία.

Συγκεκριμένα το υπουργείο Μετανάστευσης της Αυστραλίας θα διοργανώσει διήμερη εκδήλωση σε κεντρικό σημείο της Αθήνας στις 8 και 9 Οκτωβρίου, όπου θα παραστούν εκπρόσωποι αλλά και αξιωματούχοι τόσο της ομοσπονδιακής κυβέρνησης όσο και των πολιτειακών κυβερνήσεων που θα εξηγήσουν στους ενδιαφερόμενους τις προοπτικές που έχουν, τη σχετική νομοθεσία, επαγγέλματα που έχουν ζήτηση, ενώ θα απαντήσουν σε κάθε απορία τους.

Παράλληλα, θα καταβληθεί προσπάθεια να παραστούν και όσο το δυνατόν περισσότεροι εργοδότες ή εκπρόσωποί τους στην Αθήνα, οι οποίοι σε κάποιες περιπτώσεις ίσως και να προσλαμβάνουν επί τόπου έλληνες που ενδιαφέρονται να εργαστούν στην Αυστραλία.

Η Αυστραλία φέρεται να ενδιαφέρεται για μηχανικούς, ειδικευμένους εργάτες για οικοδομές, ηλεκτρολόγους και για μια σειρά άλλων επαγγελμάτων.

Με πρωτοβουλία του αυστραλιανού υπουργείου Μετανάστευσης θα δημιουργηθεί και ειδικό αρχείο όπου θα καταγράφονται οι ενδιαφερόμενοι να εργαστούν στην Αυστραλία και αν υπάρχει ζήτηση για το επάγγελμά τους θα ενημερώνονται αμέσως.

Ο πρόεδρος της Ελληνικής Κοινότητας Μελβούρνης, Βασίλης Παπαστεργιάδης, εξέφρασε την ικανοποίησή του για την ανταπόκριση του υπουργείου Μετανάστευσης.«Υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για μετανάστευση από την Ελλάδα. Καθημερινά δεχόμαστε τέτοια αιτήματα στην Κοινότητα ενώ δεν είναι και λίγοι οι Έλληνες που έφτασαν στην Αυστραλία χωρίς βίζα και εγγυημένη εργασία, ούτε καν στέγη και ζητάνε τη βοήθειά μας. Με την πρωτοβουλία του υπουργείου Μετανάστευσης πιστεύω ότι κάποιοι συμπατριώτες μας ίσως εξυπηρετηθούν» είπε.

Το γραφείο της Κοινότητας που συγκεντρώνει στοιχεία σχετικά με εξειδικευμένους επαγγελματίες που ενδιαφέρονται να έρθουν στην Αυστραλία και οι ειδικότητες των οποίων ικανοποιούν τις προϋποθέσεις του υπουργείου Μετανάστευσης συνεργάζεται με τις αυστραλιανές αρχές.

Σύμφωνα με την ισχύουσα μεταναστευτική νομοθεσία της Αυστραλίας, μπορεί κάποιος να ταξιδέψει για διακοπές, σπουδές ή για εργασία στην Αυστραλία με:

1. Τουριστική βίζα Εκδίδεται για χρονικό διάστημα τριών μηνών από ταξιδιωτικά γραφεία και αεροπορικές εταιρείες κατά την έκδοση του εισιτηρίου με το σύστημα ηλεκτρονικής άδειας ταξιδιού (ΕTA), καθώς και από την ιστοσελίδα www.eta.immi.gov.au.

Κατά την παραμονή στην Αυστραλία μπορεί να ζητηθεί παράταση της άδειας για επί πλέον μήνες με ειδική αίτηση στο υπουργείο Μετανάστευσης και συγκεκριμένες προϋποθέσεις.

Για τους ταξιδιώτες που παίρνουν τη βίζα με το σύστημα ΕΤΑ δεν χρειάζεται να συμπληρώσουν αίτηση για τουριστική βίζα. Πληροφορίες για την έκδοση βίζας με το σύστημα αυτό παρέχονται στη διεύθυνση: www.eta.immi.gov.au

Τονίζεται ότι όσοι επισκέπτονται την Αυστραλία με τουριστική βίζα δεν έχουν το δικαίωμα να εργασθούν. Επομένως, όσοι αποφασίζουν να επισκεφθούν την Αυστραλία θα πρέπει να έχουν μεριμνήσει και για την κάλυψη των εξόδων τους, έτσι ώστε να μη διακινδυνεύσουν την ακύρωση της τουριστικής τους άδειας εργαζόμενοι παράνομα ή πέφτοντας θύματα εκμετάλλευσης από διάφορους επιτήδειους.

2. Φοιτητική βίζα Η διάρκεια της φοιτητικής βίζας εξαρτάται από τον χρόνο των σπουδών και η έκδοσή της μπορεί να γίνει σε διάστημα λιγότερο του μηνός για τους Ελληνες (Level 1).

Επίσης δεν τίθεται όριο ηλικίας και ο κάτοχος τέτοιας βίζας έχει το δικαίωμα να εργάζεται ως 20 ώρες την εβδομάδα, ενώ κατά τη διάρκεια των σπουδών του και κατά την περίοδο των σχολικών διακοπών μπορεί να εργάζεται περισσότερες ώρες.

Επίσης, η σχολή που θα φοιτήσει ο κάτοχος φοιτητικής βίζας θα πρέπει να είναι αναγνωρισμένη από το υπουργείο Μετανάστευσης, ενώ για τα προσφερόμενα μαθήματα υπάρχει και συγκεκριμένο κόστος, για το οποίο οι υποψήφιοι μπορούν να ενημερωθούν από την σχολή που ενδιαφέρονται να φοιτήσουν.

Η φοίτηση σε ανώτερα ή ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της Αυστραλίας δεν είναι δωρεάν. Σημειώνεται ότι κατά τη διάρκεια των σπουδών ο φοιτητής έχει το δικαίωμα να προσκαλέσει και τα μέλη της άμεσης οικογένειάς του.


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Στελλιτσα αυτο το αρθρο που υπαρχει??ειναι ολοκληρωμενο αυτο που μας εχεις ποσταρει??πολυ ενδιαφερον παντως....

Απο το Βήμα το βρήκα (πάτα την λεξούλα και θα σε πετάξει στο λίνκ)

Μπές εδώ:

https://www.skills-australia-needs.com/

κάνε on line registration για να πάρεις πρόσκληση για το πότε θα γίνει!!!


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Στελλιτσα ξερεις σε περιπτωση που μου στειλουν τν προσκληση και παω,τι διαδικασια θα ακολουθησει??θα μου παρουν συνεντευξη??αν εκτος απο εμενα στειλει αιτηση και ο αντρας μου δν υπαρχει προβλημα ετσι??sorryα για τις πολλες ερωτησεις απλα εχω παρει στα σοβαρα την αποφαση να φυγω:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Στελλιτσα ξερεις σε περιπτωση που μου στειλουν τν προσκληση και παω,τι διαδικασια θα ακολουθησει??θα μου παρουν συνεντευξη??αν εκτος απο εμενα στειλει αιτηση και ο αντρας μου δν υπαρχει προβλημα ετσι??sorryα για τις πολλες ερωτησεις απλα εχω παρει στα σοβαρα την αποφαση να φυγω:D:D:D:D:D:D:D:D:D

και μεις εκει θα είμαστε Ρια ;););)

Βασικά κάντε και οι 2 αίτηση...Αυτο που θα σου πρότεινα είναι να έχετε ένα πακο ο καθένας απο βιογραφικά καλά διαμορφωμένα σε συνταξη και εμφανιση σε ωραιους χαρτοφύλακες...Να είστε περιποιημενοι και οι 2 απο κει και πέρα θα τα δεις ΟΛΑ εκει....

Φυσικά δεν ξέρω αν θα σας πάρουν ΜΙΝΙ συνεντευξεις γιαυτο να έχετε μελετησει λίγο...

Εγώ δεν έκανα αίτηση λόγω μωρού, ο άνδρας μου έκανε αλλά θα πάω και εγώ μαζί με το μωρό (μουαχαχαχα) Εγώ μπορεί να κάτσω να πιω καφεδάκι, μην ταλαιπωρησω και το μωρό...ΑΠΛΑ επειδη θα έχω τρελή αγωνία δεν γίνετε να μείνω σπίτι με τίποτα. (ΘΑ ΕΧΩ ΑΓΩΝΙΑ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕ)....

Αχ Ριάκι εύχομαι απο ψυχης να σας πάρουν να φύγετε και να ειναι η εναρκτήρια σας αυτη....

ΟΜΩΣ θα σου πω κάτι και να το έχετε καλά στο νού σας (στο πίσω μέρος του κεφαλιού σας) Σου το λέω με ΟΛΗ την καλή διαθεση για να μην πάτε σαν τα σκυλιά στα αμπέλι....οκ?

Αντε και σας βλέπουν εργοδότες, άντε και γινετε κάτι, άντε και σας φωνάζουν να φύγετε....ΧΟΡΟΠΗΔΗΣΤΕ ΟΣΟ ΘΕΛΕΤΕ απο την χαρά σας....ΟΜΩΣ μην καθυσηχάσετε....Το συμβόλαιο που γίνετε είναι μικρό (το πολύ 2 χρόνια)...

Θα μου πείς είναι λίγο 2 χρόνια???? Θα σου πω ΝΑΙ είναι λίγο γιατι αυτα τα 2 χρόνια πρέπει να κάνετε ενέργειες παράλληλα με την δουλειά σας εκεί για να καταφέρετε να ΜΕΙΝΕΤΕ γιατι αν δεν τα καταφέρετε μετά την λήξη του συμβολαιου είστε υποχρεωμένοι να γυρισετε πίσω....

Αυτα θα σας τα πεί και η travelling mum πολύ καλύτερα στο συγκεκριμένο κομμάτι.


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ Στελλιτσα ενας Θεος μονο ξερει ποσο θελω να φυγω......θα ειστε και εσεις αχ τι ωραια να κανονισουμε να βρεθουμε βρε αδερφε να μν ειμαστε σαν την καλαμια στον καμπο(καπως ετσι δν το λενε χαχα).....ειπες οτι δν εκανες αιτηση λογω μωρου,εγω κανω αλλα κοτσανα δν το σκεφτηκα τωρα που ειναι μικρο δν θα μπορω να φυγω......του χρονου δν γινετε να παω???:?::shock::shock::shock:..........εσεις στειλατε??σας προσκαλεσαν??αν ναι τι εγραφαν ??

Link to comment
Share on other sites

Αχ Στελλιτσα ενας Θεος μονο ξερει ποσο θελω να φυγω......θα ειστε και εσεις αχ τι ωραια να κανονισουμε να βρεθουμε βρε αδερφε να μν ειμαστε σαν την καλαμια στον καμπο(καπως ετσι δν το λενε χαχα).....ειπες οτι δν εκανες αιτηση λογω μωρου,εγω κανω αλλα κοτσανα δν το σκεφτηκα τωρα που ειναι μικρο δν θα μπορω να φυγω......του χρονου δν γινετε να παω???:?::shock::shock::shock:..........εσεις στειλατε??σας προσκαλεσαν??αν ναι τι εγραφαν ??

τελευταια στιγμή θα μας ειδοποιησουν ΟΛΟΥΣ για να μην γίνει πανζουρλισμός ...καταλαβαίνεις....

Κακώς ρε συ, να κάνει τουλάχιστον ο άνδρας σου αιτηση και να φύγεις μετά μαζί του αν τον πάρουν αυτον...Εμεις σαν γυναικες με μωράκια πάμε μαζί τους βλέπουμε τι κάνουμε με τα μωρά και μετά ψάχνουμε για δουλειά, αν μας το επιτρέπει η βίζα μας (διότι θα πάμε σαν "προστατευόμενες" των συζηγων και ΝΟΜΙΖΩ δεν ξέρω δεν μπορούμε να εργαστούμε , αλλά μπορεί να κάνω και ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ)...

Εκτός και αν πάρουν εσένα αντι του συζηγου οπότε ο συζηγος κάνει ότι θα έκανες εσυ σε αντιθετη περίπτωση, για λίγο καιρό τον ρόλο του babysitter (χαχα)

Επίσης σημείωσε ότι πρέπει να υπάρχει οπωςδηποτε πτυχίο Αγγλικών (αυτο έμαθα)

πφφφφφφ ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Αχ τωρα με σκοτωσες.... εγω εχω πτυχιο αγγλικων ο αντρας μου δν εχει.......αν τυχει ας πουμε να παρουν εμενα στην δουλεια??η'δν γινετε??οπως καταλαβαινεις ειμαστε διαθετημενοι να κανουμε τα παντα για να φυγουμε......πωπω τωρα αγχωθηκα:-(:-(

Link to comment
Share on other sites

Αχ τωρα με σκοτωσες.... εγω εχω πτυχιο αγγλικων ο αντρας μου δν εχει.......αν τυχει ας πουμε να παρουν εμενα στην δουλεια??η'δν γινετε??οπως καταλαβαινεις ειμαστε διαθετημενοι να κανουμε τα παντα για να φυγουμε......πωπω τωρα αγχωθηκα:-(:-(

Δεν ξέρω τώρα αν τον πάρουν σαν απλό εργάτη αν θα χρειάζονται τα Αγγλικα του (με πτυχίο εννοώ) αλλά εγώ όπου και να ρώτησα και να απευθυνθηκα θέλει πτυχίο Αγγλικών λέει και μάλιστα δεν τα αναγνωρίζουν και ΟΛΑ . Ξέρω ότι το IELTS αναγνωρίζετε ΣΙΓΟΥΡΑ...

Για μένα άκου να σου πω πως το βλέπω....Είτε έχετε πτυχία είτε όχι, να πάτε στο expo γιατι ΠΟΤΕ δεν ξέρεις τι σου φυλάει η τύχη...Μπορεί κάποιος να θέλει εργάτες και να μην τον νοιάζει.....

ΝΑ ΠΑΤΕ ΚΑΙ ΟΙ 2...και ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΤΣΕΙ....


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Αχ Στελλα μ λες κ ο Θεος σε εστειλε(σοουυτ μν γελας)πραγματικα το σκεφτομασταν κανενα μηνα πριν κ μετα ειδα τν δημοσιευση σου......οντως εχεις δικιο μπορει να θελουν εργατες(τι να κανουμε απο καπου πρεπει να αρχισουμε).....το μωρο θα εχω δικαιωμα να τον στειλω ας πουμε βρεφονηπιακο,οχι φετος γιατι ειναι μικρουλι αλλα του χρονου(αν μας παρουν λεμε)????για να πας εκει φανταζομαι θελει μια περιουσια ε???υπαρχει περιπτωση τα εξοδα να καλυφθουν απο αυτους??σπιτι κτλ θα βρουμε μονοι μας εκει??sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα αν δν ρωτησω εσενα και τελικα μας καλεσουν θα πρηξω αυτους και στο τελος θα με ξαποστειλουν απο εκει που ηρθα(και δν θελω).............Αν ξερεις κτ αλλο πες μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...