Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μία Νέα Αρχή...στην Αυστραλία;;;


Recommended Posts

Αχ Στελλα μ λες κ ο Θεος σε εστειλε(σοουυτ μν γελας)πραγματικα το σκεφτομασταν κανενα μηνα πριν κ μετα ειδα τν δημοσιευση σου......οντως εχεις δικιο μπορει να θελουν εργατες(τι να κανουμε απο καπου πρεπει να αρχισουμε).....το μωρο θα εχω δικαιωμα να τον στειλω ας πουμε βρεφονηπιακο,οχι φετος γιατι ειναι μικρουλι αλλα του χρονου(αν μας παρουν λεμε)????για να πας εκει φανταζομαι θελει μια περιουσια ε???υπαρχει περιπτωση τα εξοδα να καλυφθουν απο αυτους??σπιτι κτλ θα βρουμε μονοι μας εκει??sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα αν δν ρωτησω εσενα και τελικα μας καλεσουν θα πρηξω αυτους και στο τελος θα με ξαποστειλουν απο εκει που ηρθα(και δν θελω).............Αν ξερεις κτ αλλο πες μου!!!

Καλέ κανενας δεν με έστειλε απλά ενημερωνομαι ΠΟΛΥ διότι θέλω να φύγω ΟΠΩΣ ΕΣΥ....τιποτα περισσότερο τίποτα λιγοτερο.....

Διαβασε εδώ περι Αυστραλέζικης Βίζας ;)

Για σταθμούς σχολεια κλπ δεν γνωρίζω απολύτως τίποτα....

Σπίτι έχω την εντυπωση ότι αφου θα έχετε συμβόλαιο εργοδότη μπορείτε να νοικιάσετε, αν και τις περισσότερες φορές αυτοι που σου πληρώνουν το relocation για εργασία σου δίνουν και δωμάτιο διαμονης, τώρα δεν ξερω τι γινετε σε περιπτωση ολόκληρης οικογένειας

Φιλουρες


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολυ ενδιαφερον,δλδ στην ουσια ειναι πολυ δυσκολο να γινεις κατοικος της αυτραλιας χωρις να εχεις συγγενεις.....μακαρι ολα να πανε καλα και καποια μερα να ειμαστε εκει.......!!:D:D:D:D:tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον,δλδ στην ουσια ειναι πολυ δυσκολο να γινεις κατοικος της αυτραλιας χωρις να εχεις συγγενεις.....μακαρι ολα να πανε καλα και καποια μερα να ειμαστε εκει.......!!:D:D:D:D:tongue::tongue:

YES;):D:p


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

θα τα πω εν συντομια

ο συζυγος εχει lower και πτυχιο υπολογιστων ΙΕΚ

και προυπηρεσια ως ΙΤ και καλες συστασεις

εγω εχω Proficiency αγγλικων και ισπανικων αλλα εδω δε δουλευω

παιρνω μαλιστα επιδομα αναπηριας για ενα αυτοανοσο (για 3 χρονια)

αν παμε θελω να ερθει και η μαμα μου (80) που εμαθα οτι δεν παιρνει κανονικη βιζα αλλα τουριστικη που θα ανανεωνεται

τα παιδια ειναι 4 και 2

ερωτησεις

1. ειμαστε παντρεμενοι, δε μπορουμε να παμε και οι δυο και να δουλευει ο μπαμπας μας?

2. Η βιζα σε ποσο καιρο βγαινει? δηλαδη κανεις χαρτια και περιμενεις?

3. στην αθηνα δε μπορουμε να ερθουμε, δουλευει ο αντρας μου, χανουμε ολες τις ελπιδες, μονο απο κει θα εγκριθουν βιζες?

ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

για σχολεια γνωριζω εγω για μελβουρνη ολα τα παιδια πηγαινουν σε ιδιωτικο (80%) γιατι τα δημοσια ειναι χαλια, ο ιδιωτικος στην εκτη δημοτικου κοστιζει 8000 ευρω η χρονια

αλλα ο μεσος μισθος ειναι 650 τη βδομαδα

και τα νοικια ανα βδομαδα υπολογιζονται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα τα πω εν συντομια

ο συζυγος εχει lower και πτυχιο υπολογιστων ΙΕΚ

και προυπηρεσια ως ΙΤ και καλες συστασεις

εγω εχω Proficiency αγγλικων και ισπανικων αλλα εδω δε δουλευω

παιρνω μαλιστα επιδομα αναπηριας για ενα αυτοανοσο (για 3 χρονια)

αν παμε θελω να ερθει και η μαμα μου (80) που εμαθα οτι δεν παιρνει κανονικη βιζα αλλα τουριστικη που θα ανανεωνεται

τα παιδια ειναι 4 και 2

ερωτησεις

1. ειμαστε παντρεμενοι, δε μπορουμε να παμε και οι δυο και να δουλευει ο μπαμπας μας?

2. Η βιζα σε ποσο καιρο βγαινει? δηλαδη κανεις χαρτια και περιμενεις?

3. στην αθηνα δε μπορουμε να ερθουμε, δουλευει ο αντρας μου, χανουμε ολες τις ελπιδες, μονο απο κει θα εγκριθουν βιζες?

ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!

Στελλάκι,

Πως θα μπείτε στην χώρα? Έχετε σπονσορα? Δεν μπορείτε να μπείτε διαφορετικά μέσα. Είναι πολύ αυστηρα τα κριτήρια εισόδου στη χώρα...

Υπάρχουν 2 ειδών σπόνσορες (ο συγγενης και ο εργοδότης),

ο συγγενης για να σας σπονσοράρει πρέπει να δηλώνει ένα συγγκεκριμένο ετησιο ποσό στην φορολογική του για να σας φέρει στην χώρα και σε αυτη την περιπτωση η βίζα στοιχίζει περίπου 3000 AUD(Australian Dollars) το άτομο....

Αν σας σπονσοράρει εργοδότης τότε παίρνει βιζα (προσωρινη 4 ετων) αυτος που θα πάρει την δουλειά και μπορεί να ακολουθησει μαζί του η οικογένεια. Σε αυτη την περίπτωση η βίζα αυτη κοστίζει γύρω στα 800 AUD αλλά εκει συζητιέτε αν θα την πληρώσει ο εργοδότης ή θα τα βάλει απο την τσέπη του ο εργάτης....

Εσεις με τι τρόπο θέλετε να μπείτε στην χώρα???


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, στελλα (οχι στελινουλα ;) ) να τα ξεχωρισουμε λιγο τα πραγματα ενα-ενα. Για να παρεις αμεσα βιζα χρειαζεσαι σπονσορα που θα σου δωσει δουλεια, η βιζα ειναι τετραετης, αλλα κρεμεται απο τη δουλεια σου, αν τη χασεις πρεπει να φυγεις. Αν την κρατησεις τοτε μεσα σ'αυτα τα 4 χρονια μπορεις να κανεις αιτηση για μονιμη και αργοτερα για υπηκοοτητα.

Τα σχολεια τα δημοσια ειναι καταπληκτικα (τουλαχιστον στο NSW και στην queensland) αλλα κοστιζουν στον αυστραλο πολιτη περι τα aud800 το χρονο. με προσωρινη βιζα στο nsw θα πληρωνεις για δημοσιο σχολειο aud4500 το καθε παιδι.

Για να βγαλεις μονιμη βιζα πρεπει να μαζεψεις αρκετους ποντους (αυτη τη στιγμη ειναι 65 αλλα απο το γεναρη θα αυξηθουν), να δωσεις 3-4 χιλιαρικα, αν το κανεις χωρις ατζεντη (περιπου τα διπλα με ατζεντη) να κανεις χιλια χαρτια, εξετασεις γλωσσας, εξετασεις στο πτυχιο, ιατρικες εξετασεις και αν ολα βαινουν καλος σε δυο χρονια περιπου θα παρεις βιζα. Αυτο μπορεις ομως να το κανεις ανεξαρτητα απο σπονσορα, αν εχεις τους ποντους που χρειαζεσαι προχωρας κι ελπιζεις οτι οταν πας εκει θα βρεις δουλεια.

Η μαμα σου δε μπορει να ανανεωσει την τουριστικη της πανω απο μια φορα, ουτε μπορει να λαμπανει τη συνταξη της εκει με τουριστικη βιζα, μονο αν και οταν παρει καποιος απο εσας μονιμη βιζα μπορει να καλεσει τη μητερα αφου αποδεδειγμενα δεν εχει αλλο συγγενη στην ελλαδα να τη φροντισει (θα πειτε οτι ειναι ανημπορη).

Τωρα με το θεμα της υγειας σου δεν ξερω τι παιζεται. Αν πατε για προσωρινη βιζα, τοτε οφειλετε να εχετε ιδιωτικη ασφαλεια (με την 457 δεν εχεις κανενα δικαιωμα σε επιδωματα και περιθαλψη ενω πληρωνεις κανονικα φορους), αλλα δεν ξερω ποσο ευκολα θα σας την κανουν μονιμη... Αυτο βεβαια ειναι δικη μου εικασια, ετσι;...

Οσο για την Αθηνα, υπαρχουν ηδη 10000 αιτησεις και αυξανονται.. Εχω μαθει οτι οι αρνητικες απαντησεις εχουν ηδη αρχισει να ερχονται... Θα θεωρησω το γεγονος οτι δεν εχω λαβει απαντηση θετικο και θα ελπιζω...

Link to comment
Share on other sites

Για να βγαλεις μονιμη βιζα πρεπει να μαζεψεις αρκετους ποντους (αυτη τη στιγμη ειναι 65 αλλα απο το γεναρη θα αυξηθουν), να δωσεις 3-4 χιλιαρικα, αν το κανεις χωρις ατζεντη (περιπου τα διπλα με ατζεντη) να κανεις χιλια χαρτια, εξετασεις γλωσσας, εξετασεις στο πτυχιο, ιατρικες εξετασεις και αν ολα βαινουν καλος σε δυο χρονια περιπου θα παρεις βιζα. Αυτο μπορεις ομως να το κανεις ανεξαρτητα απο σπονσορα, αν εχεις τους ποντους που χρειαζεσαι προχωρας κι ελπιζεις οτι οταν πας εκει θα βρεις δουλεια.

Ποποοοο και μόνο που τα διάβασα κουραστηκα :D


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα σχολεια τα δημοσια ειναι καταπληκτικα (τουλαχιστον στο NSW και στην queensland) αλλα κοστιζουν στον αυστραλο πολιτη περι τα aud800 το χρονο. με προσωρινη βιζα στο nsw θα πληρωνεις για δημοσιο σχολειο aud4500 το καθε παιδι.

εμενα μου ειπαν οτι τα δημοσια ειναι χαλια και πανε ολοι σε ιδιωτικα!!!!!!!!!! melbourne

Για να βγαλεις μονιμη βιζα πρεπει να μαζεψεις αρκετους ποντους (αυτη τη στιγμη ειναι 65 αλλα απο το γεναρη θα αυξηθουν), να δωσεις 3-4 χιλιαρικα, αν το κανεις χωρις ατζεντη (περιπου τα διπλα με ατζεντη) να κανεις χιλια χαρτια, εξετασεις γλωσσας, εξετασεις στο πτυχιο, ιατρικες εξετασεις και αν ολα βαινουν καλος σε δυο χρονια περιπου θα παρεις βιζα. Αυτο μπορεις ομως να το κανεις ανεξαρτητα απο σπονσορα, αν εχεις τους ποντους που χρειαζεσαι προχωρας κι ελπιζεις οτι οταν πας εκει θα βρεις δουλεια.

μου ειπαν να μην παω με τιποτα αν δεν εχω πρωτα σιγουρη δουλεια!!!!!!!!

Η μαμα σου δε μπορει να ανανεωσει την τουριστικη της πανω απο μια φορα, ουτε μπορει να λαμπανει τη συνταξη της εκει με τουριστικη βιζα, μονο αν και οταν παρει καποιος απο εσας μονιμη βιζα μπορει να καλεσει τη μητερα αφου αποδεδειγμενα δεν εχει αλλο συγγενη στην ελλαδα να τη φροντισει (θα πειτε οτι ειναι ανημπορη).

η μαμα μου υποτιθεται οτι με φροντιζει, οχι εγω αυτην!

δε μου ειπες για το σχολειο το παιδι με μιλαει αγγλικα μπορει να παει μονο σε ελληνικο η οχι??

μας εκανες την καρδια περιβολο!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη λιγο?????????????

3-4 χιλιαδες το ατομο εννοεις για βιζα????????????

γιατι ειμαστε 5!!!!!!!!

αμα θελω 20000 για βιζες

και αλλα

5000 για αεροπορικα

αμα ειχα 25000 καθομουνα κι εδω!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

να κανω και μια ερωτηση κλασσικης ελληναρας

αμα παμε σαν τουριστες ολοι

και πουμε οτι βρηκαμε δουλεια (να βρουμε εννοειται)

και θελουμε να κατσουμε????????

ειναι επιτρεπτο, ειναι η δευτερη περιπτωση που ελεγες??

Link to comment
Share on other sites

στελλα, λες "μου επαν", ποιος σου τα ειπε; Εγω οτι σουλεω ειανι πληροφοριες που πηρα απο το immigration department και απο τις ιστιοσελιδες των πολιτειων της αυστραλιας (για τα επισημα). Για πιο ανεπισημα πραγματα ζηταω πληροφοριες σε φορουμ βρετανων που μεταναστευσαν στην αυστραλια.

Βιζα θα βγαλει ενας απο σας. Οι υπολοιποι θα πατε ως αμεση οικογενεια. Αν πας στο immigration department εχει ολα τα ειδη βιζας, βαλ'τα στο excel (εω ετσι εκανα) για αν τα ξεμπλεξεις και να δεις ποιο σας ταιριαζει.

Αν παρετε μονιμη βιζα δεν εχετελογο να μην πατε και χωρις δουλεια, με μονιμη βιζα, εστω και αν την πηρες γιαιτ εισαι πχ μηχανικος με διδακτορικο, μπορεις να δουλεψεις ακομα και εργατης. Και δεν πληρωνεις στα δημοσια σχολεια, κι εχεςι περιθαλψη και παιρνεις επιδοματα. Αλλα θελει χρονο, τρεξιμο, τα καταλληλα πτυχια και προυπηρεσια και χρηματα.

Ξερω οτι η μαμα σου σε φροντιζει αλλα εσεις θα πειτε το αντιθετο. Δε μπορει ομως να ερθει μαζι σου αμεσα, θα περασει λιγος καιρος.

Δεν ξερω τιποτα για τα ελληνικα σχολεια στην αυστραλια, ισως να βοηθηθεις ειτε απο την ιστιοσελιδα της ελληνικης κοινοτητας της μελβουρνης, ειτε απο το education deprtment της victoria (αν θελεις οπωσδηποτε μελβουρνη). Αλλα αν θελεις να πας οπουδηποτε, ειδικα αν δηλωσεις για παραμεσα (οχι σε μεγαληπολη δηλαδη και οχι μπροστα στη θαλασσα) εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες. Η Δυτικη αυστραλια πχ ειναι διψαμσενη για πτυχιουχους.

Μπορεις να πας με τουριστικη βιζα και αν βρεις δουλεια να κανεις αιτηση onshore, ρισκο ομως γιαιτ αν δε βρεις θα εχεις φαει τοσα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

οι πληροφοριες μου ειναι απο τα σαιτ στο ιντερνετ και απο μια οικογενεια πολυ καλων φιλων που μενουν εκει χρονια

ο συζυγος μου εχει ενα πτυχιο ΙΕΚ, δεν ξερω αν ειναι αρκετο αυτο........

επισης δεν καταλαβα αν τα παιδια μου θα υποχρεωθουν να πανε σε ξενο σχολειο η μπορουν να πανε μονο ελληνικο

θα τα ξαναψαξω κι εγω και εδω ειμαστε

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...