Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

μετανάστευση (πρακτικά θέματα &απορίες)


Recommended Posts

Γειά σας, σκέφτηκα να ανοίξω το θέμα καθώς δε βρήκα κάτι ανάλογο για τη μετανάστευση γενικά, δηλαδή τα πρακτικά θέματα, και διάφορες απορίες . στο café υπάρχουν χώρες που δεν με ενδιαφέρουν και έτσι κιαλλιώς ούτε εκεί βρήκα πληροφορίες . Έιναι τόσες πολλές οι απορίες μου….

Ξεκινάω..

1.Τα πράγματα που έχουμε στο σπίτι στην Ελλάδα τα κλαίμε? Υπάρχουν μεταφορικές που τα αναλαμβάνουν και πώς αν δεν γίνεται οδικώς ?rolleyes.gif π.χ. στο Ντουμπάι, με container σε πλοίο??? Συμφέρει? Γίνεται?? το έχει ρωτήσει ή κάνει κάποιος?

2. αν δεν γίνεται και τα αγοράσεις απ’την αρχή και μετά από 2-3-4 χρόνια ξαναγυρίσεις –πας αλλού πάλι τα κλαις??

3. Το σπίτι στην Ελλάδα τι το κάνεις εάν είναι ιδιόκτητο και το χρωστάς??? Το πουλάς (αν το πάρει και κανείς στις εποχές μας..), το νοικιάζεις και συμπληρωνεις για το δάνειο στην ελλάδα??? Και παράλληλα αν κάνεις οτιδήποτε από τα πάνω και δεν συμφέρει να πάρεις τα πράγματα , τι τα κάνεις?? Κατάπλασμα???? Π,χ κατσαρόλες κρεβάτια ψυγείο κτλ

4.τα παιδιά ( τα δικά μου είναι ηλικίας 5-4-1) προσαρμόζονται εύκολα σε μια χώρα που μιλάνε άλλη γλώσσα?? Και πρέπει να πάνε σε ιδιωτικό σχολείο και να μαθαίνουν στην αγγλική?? Και αν ξαναγυρίσεις Ελλάδα τι κάνουμε ??? από το ουαου ιδιωτικό που θα ξέρουν αγγλικά θα πάνε που???? Σε σχολεία που δεν έχουν κάν βιβλία????? Για άλλη χώρα οκ τα αγγλικά είναι διεθνή..

πρακτικά πως το αντιμετωπίζουμε ? τα προετοιμάζουμε ?? υπάρχουν κάποια προγράμματα δίμηνα περίπου που τα εξοικοιώνουν με τη γλώσσα , όμως πως το αντιμετωπίζουν τα ίδια??

ελπίζω να έχουν και άλλοι απορίες και επίσης να τις μοιραστούμε με γονείς που ήδη έχουν κάνει το βήμα...icon_neutral.gif

έκανα copy το θεματάκι καθώς κλειδώθηκε εκεί.. έλεος:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σου ελεν.

θα ηθελα να σου πω την αποψη μου για τα ερωτηματα που εθεσες.

αρχικα πιστευω πως θα πρεπει να προσδιορισεις τη χωρα ή τις χωρες που θα σε ενδιεφεραν,ετσι ωστε αν καποιος γνωριζει παραπανω πληροφοριες να σε βοηθησει.

το τι θα κανεις με τα επιπλα/πραγματα σου,ειναι προσωπικη επιλογη κ το κοστος της μεταφορας τους θα εξαρτηθει απ τον προορισμο τους.απ οσο ξερω εντος ευρωπης γινονται συνηθως οδικως με κοντεινερς.(επιπλα φοιτητων)

για το σπιτι,παλι πιστευω ειναι προσωπικη επιλογη,τι πιστευεις πως ειναι καλυτερο να κανεις?ξεκινα με μικρα βηματακια,αν ο μισθος σου στο εξωτερικο σου επιτρεπει να πληρωνεις το δανειο,κρατησε το.αν πιστευεις κ καταφερεις κ θες να το νοικιασεις,καντο.αν δεν θες καποιον <ξενο> νοικιασε το σε καποιον απ την οικογενεια σου

αν δεις πως δε σε συμφερει ή δε γινεται τιποτε απ τα παραπανω,πουλησε το.το τι θα κανεις,θα εξαρτηθει απ το πως θα εχουν τα πραγματα οταν κ εαν θα το αφησεις

οσο για τα παιδια σου,σε ολη την οικογενεια θα παρει καποιο χρονο προσαρμογης.κοιτα στις ιστοσελιδες των χωρων που σε ενδιαφερουν για το συστημα εκπαιδευσης κ τις παροχες τους.

προσωπικη μου αποψη,αν δεν εχετε αποφασισει ακομα τι θα κανετε,κ που θα πατε,να μη τους πεις τιποτε.ο χρονος που θα χρειαστειτε μεχρι να ειστε ετοιμοι για το μεγαλο βημα,θα ειναι αρκετος για να το συζητησετε μαζι τους.

οσο για το ερωτημα τι θα κανεις στην περιπτωση που γυρισεις πισω.εδω μαλλον θα πρεπει να τα ξεκαθαρισετε απο την αρχη με την οικογενεια σου το τι ακριβως θελετε να κανετε.

για ποιους λογους θελετε να φυγετε??για ποιους λογους θα γυριζατε?θα φυγετε για καποια χρονια?θα φυγετε για <παντα>? (σχετικο αυτο το παντα) ειστε ετοιμοι?

η αποφαση να αλλαξεις χωρα,σαφως δεν ειναι ευκολη κ καταλαβαινω τους φοβους σου.

θελει πολυ καλη οργανωση,οσο ειναι δυνατον σωστη ενημερωση,κ πολυεπιπεδη προετοιμασια.

ελπιζω να βοηθησα κ να μη σε αγχωσα παραπανω


as1cHuj0g410000NjAzMTNkfDQzNmR8bXkgZ29yZ2VvdXMgYm95IGlz.gif

as1cOBd0g410030MzcyZHB8MzA1OTAxZHx0byBtcGl6ZWxha2kgbW91IGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και απο εμένα Έλεν.

Όλα όσα ρωτάς μας απασχόλησαν εδω και ένα χρόνο και εμάς σαν οικογένεια. Ο άντρας μου έχει ήδη φύγει για ... Σαουδικη Αραβία και θα τον ακολουθήσουμε κιεμεις σε ένα χρόνο μόλις : α) τακτοποιησουμε κάποιες εκκρεμότητες εδω και β) προετοιμασω τα δυο μου παιδια (6&9) στα αγγλικά τους.

Το Σπιτι μας εδω θα το νοικιασουμε όπως είναι επιπλωμενο. Εκει ο άντρας μου το έχει επιπλωσει οικονομικά απο το ικεα. Θα μεταφέρουμε τα προσωπικά μας πράγματα ( ρούχα, βιβλία κ.α) και κάποια μικροπράγματα θα τα αφήσουμε στην αποθήκη των γονιών μου.

Όσο για τα παιδια ( το πιο σημαντικό κομμάτι για εμένα ως μαμά ) θα προσπαθήσουμε να τα βάλουμε στο καλύτερο βρετανικό - international σχολειο της περιοχής για το οποίο εδω και ένα χρόνο διαβάζω τα καλύτερα. θεωρώ έτσι όπως παει το πράγμα στην Ελλάδα πολυ δύσκολο να επιστρέψουμε όσο τα παιδια θα βρίσκονται σε σχολική ηλικία. Γιαυτο θα επενδύσουμε στην αγγλική - international εκπαίδευση τους έτσι ώστε σε οποία χώρα και αν βρεθούμε αργότερα ( αν κατι δεν μας παει καλα στην αραβια )να μπορούν άνετα με τα αγγλικά τους και το αγγλικό σύστημα να φοιτήσουν σε οποιοδήποτε αντίστοιχο σχολειο (πίστεψε με υπάρχουν τέτοια σχολεία σε οοολες τις χώρες του κόσμου). Όσο για τα ελληνικά θα τα αναλάβω εγω με τα βιβλία του ΟΕΔΒ της Ελλάδας. ( ασε που υπάρχει και Τμήμα ελληνικής γλώσσας σε ένα σχολειο της ομογένειας ).

Το έχουμε ήδη πει στα παιδια. Αν και δεν τους τρελλαινει η ιδέα του μαθήματος στα

αγγλικά και λογικό είναι να γκρινιάζουν για τους φίλους τους και το Σπιτι τους, υπερτερεί μέσα τους το να είμαστε όλοι μαζί ( μιας και ήδη τους έχει λείψει πολυ ο μπαμπάς.)

Θα σου δώσω μια συμβουλή που μου έδωσαν και εμένα όταν περναγα το δικό σου στάδιο με τις χίλιες ερωτήσεις και επιφυλάξεις. Εάν το δείτε εσείς ως γονείς σαν μια περιπέτεια , έχετε ανοιχτό μυαλό και είστε αποφασισμένοι, τότε και τα παιδια θα το βιώσουν έτσι. Εγω τους έχω μεταδώσει την ανυπομονησία μου να ζήσω σε ένα διαφορετικό μέρος τονίζοντας τους : α ) τα θετικά στοιχεία που δεν έχουν εδω ( Σπιτι με κήπο,μεγαλύτερη οικονομική άνεση για να κάνουμε κάποια ταξίδια, καινούριους φίλους και μάλιστα απο όλο τον κόσμο - λόγω του international στοιχείου του σχολείου κ.α )

β) ότι Χριστούγεννα και καλοκαίρι θα ερχόμαστε στους παππούδες εδω οπωσδήποτε και θα διηγούνται τις τόσο ξεχωριστές εμπειρίες τους στους εδω φίλους τους.

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι.

Καλή επιτυχία σε ο,τι κιαν αποφασίσετε!

Link to comment
Share on other sites

α ) τα θετικά στοιχεία που δεν έχουν εδω ( Σπιτι με κήπο,μεγαλύτερη οικονομική άνεση για να κάνουμε κάποια ταξίδια, καινούριους φίλους και μάλιστα απο όλο τον κόσμο - λόγω του international στοιχείου του σχολείου κ.α )

β) ότι Χριστούγεννα και καλοκαίρι θα ερχόμαστε στους παππούδες εδω οπωσδήποτε και θα διηγούνται τις τόσο ξεχωριστές εμπειρίες τους στους εδω φίλους τους.

Να προσθέσω και εγώ μια συμβουλή πάνω στο συγκεκριμένο θέμα....

ΜΗΝ τάξεις σε παιδί......Κοινώς ΝΑΙ να του λές διαφορα ομορφα για να του κεντρίσεις το ενδιαφέρον για να κάνεις την μεταναστευτική μετάβαση πιο ομαλή....ομως μεγάλη ΠΡΟΣΟΧΗ στο τι επιχειρηματα θα χρησιμοποιησεις

Γιατί αν εσύ δεν μπορέσεις να κάνεις κάτι απο αυτα που του έταζες πριν φύγετε θα το έχεις και βάρος στην συνηδηση σου και θα έχεις στεναχωρήσει και το παιδάκι σου...

Οπότε μην του λές ΚΑΘΕ Χριστούγεννα και καλοκαίρι θα είστε εδώ για να βλέπετε παπούδες γιατι ΜΙΑ ΜΟΝΟ χρονιά να ΜΗΝ μπορείτε να το κάνετε (Γιατι ανθρώπινο είναι κάτι μπορει να συμβεί) αυτο θα εχει καταχωρηθει ως αδικια στο κεφαλάκι του παιδιου και είναι και μεγαλα σχετικα δεν ειναι μικρούλια να ΜΗΝ καταλαβαίνουν...

Έλεν, ναι θα μπορούσες να νοικιάσεις το σπιτάκι σου εδώ Ελλάδα Επιπλωμένο όπως είναι και το νοίκι θα ξεχρεώνει αυτοματα τις δόσεις στην τράπεζα. Αν θες πάρε ότι έπιπλα θες απο κει να τα στείλεις με μεταφορική στην ανάλογη χώρα....Προσοχή στα τελωνεία και δες αν τελικά σε συμφέρουν οικονομικά ΟΛΑ αυτα τα έξοδα περι τελωνείων και μεταφορικών ή αν σε συμφέρει τελικά να τα πάρεις απο το ΙΚΕΑ της εκει ΧΩΡΑΣ όπου είναι και πιο φθηνα απο το ελληνικό ικεα...

Αυτά τα ολίγα απο μένα!!!


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

1.Τα πράγματα που έχουμε στο σπίτι στην Ελλάδα τα κλαίμε? Υπάρχουν μεταφορικές που τα αναλαμβάνουν και πώς αν δεν γίνεται οδικώς ?

Όσους ξέρω, κανείς δεν έχει μεταφέρει έπιπλα από την Ελλάδα, μόνο ρούχα και αντικείμενα συναισθηματικής αξίας. Φαντάζομαι ότι το έξοδο είναι υπέρογκο και δεν συμφέρει, εκτός αν είστε 100% σίγουροι ότι δεν θα επιστρέψετε ποτέ στην Ελλάδα.

2. αν δεν γίνεται και τα αγοράσεις απʼτην αρχή και μετά από 2-3-4 χρόνια ξαναγυρίσεις –πας αλλού πάλι τα κλαις??
Όπου υπάρχουν πολλοί ξένοι / μετανάστες, υπάρχουν τρόποι να πουλήσεις μέχρι και τα μαχαιροπήρουνά σου.
3. Το σπίτι στην Ελλάδα τι το κάνεις εάν είναι ιδιόκτητο και το χρωστάς???
Συνήθως συμφέρει να το νοικιάσεις, ενδεχομένως και επιπλωμένο, για να έχεις μια πισινή σε περίπτωση που κάποτε επιστρέψεις, και για να έχουν τα παιδιά σου μια "βάση". Εκτός βέβαια αν σκοπεύεις να ρίξεις μαύρη πέτρα πίσω σου, οπότε το πουλάς, στην ανάγκη και κάτω από την πραγματική του αξία. Τα έπιπλα μπορείς να τα πουλήσεις ή να τα δώσεις σε συγγενείς να στα αποθηκεύσουν.
4.τα παιδιά ( τα δικά μου είναι ηλικίας 5-4-1) προσαρμόζονται εύκολα σε μια χώρα που μιλάνε άλλη γλώσσα?? Και πρέπει να πάνε σε ιδιωτικό σχολείο και να μαθαίνουν στην αγγλική?? Και αν ξαναγυρίσεις Ελλάδα τι κάνουμε ??? από το ουαου ιδιωτικό που θα ξέρουν αγγλικά θα πάνε που????
Υπάρχουν και στην Ελλάδα ουάου ιδιωτικά σχολεία που κάνουν μάθημα στα αγγλικά...
πρακτικά πως το αντιμετωπίζουμε ? τα προετοιμάζουμε ?? υπάρχουν κάποια προγράμματα δίμηνα περίπου που τα εξοικοιώνουν με τη γλώσσα , όμως πως το αντιμετωπίζουν τα ίδια??
Εξαρτάται από το παιδί, την οικογένεια, την ηλικία του κ.λπ. Καλύτερα να μην τους πεις τίποτα αν δεν είσαι σίγουρη για να μην τα αναστατώσεις.

Κατά τ' άλλα, συμφωνώ με τις κοπέλες που έχουν ήδη απαντήσει και θα ήθελα να προσθέσω τα εξής:

1. Μάθετε πολύ καλά εσύ και ο άντρας σου τη γλώσσα και τις συνήθειες της χώρας στην οποία σκοπεύετε να πάτε. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να προσπαθείς να επιβιώσεις σε μια χώρα και κάθε φορά που ανοίγεις το στόμα σου να σε καταλαβαίνουν για ξένο ή ακόμα χειρότερα να σε περνάνε για περίεργο ή ανάγωγο ή αγράμματο (ή δεν σε καταλαβαίνουν ή δεν τους καταλαβαίνεις κ.λπ.). Κάνετε μερικά ιδιαίτερα μαθήματα με δάσκαλο native speaker, οι μέθοδοι άνευ διδασκάλου είναι για τους τουρίστες. Αγοράστε περιοδικά, εφημερίδες, παρακολουθήστε τηλεόραση μέσω ίντερνετ ώστε να μάθετε σιγά-σιγά τις νόρμες συμπεριφοράς των ντόπιων, για να μπορείτε να κατευθύνετε και τα παιδιά σας.

2. Μιλήστε με ανθρώπους που ζουν εκεί, Έλληνες και ντόπιους. Ενδιαφερθείτε περισσότερο για τα αρνητικά της κάθε χώρας, τα θετικά δεν θα σας δημιουργήσουν προβλήματα! Αν κάποιος σας παρουσιάζει τη χώρα αυτή ως γη της επαγγελίας, ακούστε τον με μισό αυτί. Όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι.... Μην ακούτε καθόλου ανθρώπους που δεν έχουν ζήσει στη συγκεκριμένη χώρα και αυτά που γνωρίζουν τα γνωρίζουν από τις ιστορίες που τους είπε ένας δεύτερος ξάδερφος της γειτόνισσάς τους.

3. Επισκευτείτε τη χώρα και ει δυνατόν την πόλη όπου θα μείνετε πριν πάρετε τη μεγάλη απόφαση. Μην τη βλέπετε με τα μάτια του τουρίστα: πηγαίνετε σε σούπερ μάρκετ και πολυκαταστήματα, κυκλοφορήστε στους δρόμους πολύ πρωί και αργά το βράδυ, καθημερινές και σ/κ, επισκευτείτε σχολεία και παιδικές χαρές. Επικεντρωθείτε στα προάστια και όχι στο κέντρο της πόλης για να δείτε πώς είναι πραγματικά η ζωή εκεί. Εγώ σκεφτόμουν σοβαρά να πάω για δουλειά στη Μέση Ανατολή, αλλά μετά από μια επίσκεψη στα ΗΑΕ αποφάσισα ότι δεν θα μπορούσα να ζήσω εκεί ούτε για 1 χρόνο.

4. Αν έχετε βρει δουλειά πριν πάτε, βεβαιωθείτε ότι τα χρήματα που θα παίρνετε στο χέρι είναι αρκετά για την ποιότητα ζωής που επιδιώκετε, και ότι θα περισσεύουν για έκτακτα έξοδα και ταξίδια στην Ελλάδα (εφόσον επιθυμείτε να επιστρέφετε κατά καιρούς). Κάντε έναν αναλυτικό προϋπολογισμό με πραγματικά έξοδα για την πόλη στην οποία θα ζήσετε. Π.χ. στην Αγγλία το κόστος ζωής είναι τελείως διαφορετικό μεταξύ βορρά-νότου-μεγάλων πόλεων-πρωτεύουσας. Το ίδιο ισχύει και σε άλλες χώρες.

Αυτά. Αν σκεφτώ τίποτα άλλο, θα το προσθέσω.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ που μοιραστήκατε τις απόψεις σας, η αλήθεια είναι οτι είμαι αρκετά αγχωμένη μμ πανικοβλημένη ίσως.. αλλά το παίζω άνετη χαχαχα!! είναι τόσα πολλά που πρέπει να σκεφτείς... είμαι στη μπρίζα συνεχώς...

katerina δεν με άγχωσες έιμαι ήδη αγχωμένη χαχαχα!!!

στο ντουμπαί πάμε , του πρόσφεραν του συζηγου δουλειά και βλεπουμε ένα καλύτερο μέλλον τουλάχιστον οικονομικά ...

όσο για τις επιλογές είναι καθαρά προσωπικές συμφωνώ , έλεγα να ακούσω και μια άλλη άποψη έξω απτο χορό,

η τι έχει κάνει κάποια άλλη σε αντίστοιχη περίπτωση !

αυτό το για πάντα είναι που με τρομάζει ... δε μπορώ να φανταστώ να μή ξαναγυρίσω ......:-(:sad: αρχικά πάμε για δύο χρόνια .. τα δύο θα γίνουν τέσσερα και δεκατέσσερα?? δεν ξέρω .. η χώρα μου θα μπορέσει να μου προσφέρει κάποτε κάτι εκτός απο τις παραλίες και τα ουζακια κτλ?? ούτε αυτό το ξέρω:-(

Link to comment
Share on other sites

nak πες μου πως πάς ντουμπάι!!!! μακάρι , να κάνουμε παρεούλα......:D

ο σύζηγος πόσο καιρό είναι κάτω?? εμείς θα πάμε κολλητα, το πολύ ένα μήνα μετά..

και εγώ έτσι θα το κανω με τα έπιπλα μάλλον ,δεν έχω καταλήξει ακόμα και τελικά θα το νοικιάσουμε αποφασίσαμε..

συμφωνώ με τη καλή διάθεση και τα παιδιά και μου αρέσει που θα ζήσω κάτι διαφορετικό στη ζωή μου , θα γνωρίσω κουλτούρες άλλες θα είναι εμπειρία γενικά καλή αλλά με σκοτώνει να το βλέπω για πάντα , θέλω να μην ερίναι τόσο μόνιμο,

γιαυτο αγχωνομαι για το σχολειο το παιδιων... απτην άλλη ποτέ δε ξέρεις ...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

stellinula δεν υπόσχομαι τίποτα... η μεγάλη μου έχει μνήμη απίστευτη και εγώ δε θα ήθελα να τη στεναχωρήσω με κάτι τέτοιο,

τελικά τα μεταφορικά δε νομίζω να συμφέρουν περιμένω και μια προσφορά για να μου φύγει η ιδέα πιο πολύ γιατι εκτελωνίζονται κιόλας οπότε ανεβαίνει το κασε.. και cargo θα είναι ακριβά.. ρε γαμώτο όμως τόσα πράγματα που έχουμε τα λυπάμαι.. θέλω να πάρω το καρεκλακι φαγητού του μικρού, καινουργιο ειναι:-(, τα κρεβατακια των κοριτσιών μου .... κάτι τέλος πάντων όλα πίσω?:-(

biggi ευτυχώς εκεί μιλάνε αγγλικά ακόμη και οι άραβες ( κάπως με περίεργη προφορά οπότε είμαστε οκ!!!) κατα τα 'αλλα συμφωνώ εκτός απο το οτι υπάρχουν και εδώ ιδιωτικά με αγγλικά. εδώ δε θα έχω οικονομική δυνατότητα να τα στείλω σε ιδιωτικο.... εκει θα την έχω αλλά είναι και υποχρεωτικό.. δε πάνε στα δημόσια μεταναστες.

επίσης nak εσύ νομίζω το ανέφερες , για το ελληνικό σχολέιο (που καμμία σχέση με σχολείο,φροντιστήριο θα έλεγα) αν εννοεις για ντουμπαι , είμαστε τόσο κολοκράτος που δεν έχει ανοίξει ακόμα (άγνωστο πότε) γιατί το υπ.παιδείας δεν έχει στείλει δάσκαλο.....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

stellinula δεν υπόσχομαι τίποτα... η μεγάλη μου έχει μνήμη απίστευτη και εγώ δε θα ήθελα να τη στεναχωρήσω με κάτι τέτοιο,

τελικά τα μεταφορικά δε νομίζω να συμφέρουν περιμένω και μια προσφορά για να μου φύγει η ιδέα πιο πολύ γιατι εκτελωνίζονται κιόλας οπότε ανεβαίνει το κασε.. και cargo θα είναι ακριβά.. ρε γαμώτο όμως τόσα πράγματα που έχουμε τα λυπάμαι.. θέλω να πάρω το καρεκλακι φαγητού του μικρού, καινουργιο ειναι:-(, τα κρεβατακια των κοριτσιών μου .... κάτι τέλος πάντων όλα πίσω?:-(

EΛενα δουλευα σε εκτελωνιστικο, θα σου πω μια εναλλακτικη και ψάξτην να δεις αν σε συμφέρει και σε βολεύει!!!

Δες αν μπορείς να νοικιάσεις ένα container 20άρι να το γεμίσεις με αυτα που θες και να πάει ακτοπλοικώς....Δες το σε συμφέρει!!!!

Διαστάσεις 20αριου εμπορευματοκιβωτίου

Μήκος: 5,92m

Πλάτος: 2,34m

Υψος: 2,30m

Υπάρχει και το 40αρι

Μήκος: 12,10m

Πλάτος: 2,34m

Υψος: 2,69m


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Elen, έχεις πάει στο Dubai; Σου αρέσει η ζωή εκεί; Νομίζεις ότι θα μπορέσεις να μείνεις τέσσερα ή 14 χρόνια; Από αυτό θα εξαρτηθεί το τι θα κάνεις σχετικά με τα έπιπλα, το σπίτι κ.λπ.

Σχετικά με τα σχολεία, αν πας στα ΗΑΕ για διάστημα τέτοιο που τα παιδιά σου θα χρειάζονται αγγλικό σχολείο αν και όταν επιστρέψετε στην Ελλάδα, νομίζω ότι θα έχετε μαζέψει τα απαιτούμενα χρήματα για τα δίδακτρα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γειά σας κορίτσια , μέσα στην εβδομάδα θα ξέρω λεπτομέρειες... ναι stellinula γι'αυτό ζητήσαμε προσφορά! σε ευχαριστώ! μας είπε μέχρι τώρα οτι θα είναι γύρω στις 20 ημέρες ταξίδι και οτι αν τα συσκευάσουμε μόνοι μας και τα βάλουμε εμείς στο κοντέινερ (που θα είναι στο σπίτι απο κάτω φαντάζομαι) θα γλιτώσουμε 500 ευρώ, θα μας απαντήσει σήμερα αυριο.

μας είπανε και απο την εταιρεία απο το ντουμπάι που θα δουλέψει ο σύζηγος οτι θα μας στείλουν και αυτοί προσφορά με τα κονέ τους , όλα τα πράγματα απο το σπίτι ελλάδα στο σπίτι στο ντουμπάι , ενώ ο αθηναίος μας είπε μέχρι το λιμάνι του ντουμπάι .θα δούμε .. :rolleyes:

βέβαια το σπίτι εκεί είναι επιπλωμένο , αλλά επειδή μάλλον θα μείνουμε εκεί μέχρι να προσαρμοστούμε , το πολύ ένα χρόνο μας κόβω ( είναι σε ουρανοξύστη:shock:) όταν θα πάμε σε άλλο δε θα μπορούμε να πάρουμε τα δικά τους έπιπλα, οπότε θέλω τα δικά μου απτην αρχή .. άάάάν συμφέρει βέβαια :roll:

biggi δεν έχω πάει στο ντουμπάι ποτε, αλλά σίγουρα θα τα περάσουμε κατα πολύ τα δύο χρόνια .έχω αυτή την αίσθηση , ειδικά αν εξελιχθεί ο άντρας μου κιάλλο εκεί ( και μισθολογικά και γενικά..) ύστερα απο οτι έχω ψάξει είναι οκ , μόνο η ζέστη είναι ένα πρόβλημα ..

έπειτα η ελλάδα δε νομίζω να μας προσφέρει αυτά στο άμμεσο μέλλον( και μισθό , και παιδεία και ασφάλεια και πολλά σύν για τα παιδιά μου, όσο παράδοξο κι'αν ακούγεται για ένα εμιράτο που βρίσκεται στη μέση ανατολή.....

ουφφ πολύ αγχος ρε παιδιά όμως απο κάθε άποψη:confused:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερά και από μένα.. επειδή βλέπω είστε καλύτεροι γνώστες των πραγμάτων από εμενα, θα ήθελα τις συμβουλες σας. για ντουμπαι, ΗΑΕ, καταρ, γενικα τις χωρες εκεινες, χρειαζονται τιποτα χαρτια για να μεταναστευσουμε εκει?? ο αντρας μου ασχολειται με τα οικονομικα, δουλευει ακομα σε μια πολυεθνικη εδω, η οποια ομως δεν παει καλα..και ετσι σκεφτομαστε να φυγουμε.. τι κινησεις πρεπει να κανουμε για να βρουμε δουλεια εκει??που να απευθυνθουμε??στην πρεσβεια θα μας βοηθησουν??εσεις πως ξεκινησατε?? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Elen, αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να φύγεις τώρα χωρίς έπιπλα και να τα μεταφέρεις στο Ντουμπάι σε ένα χρόνο ή όποτε είσαστε έτοιμοι να μετακομήσετε σε καινούριο σπίτι. Φαντάζομαι ότι τότε θα έχετε και μεγαλύτερη οικονομική άνεση. Επιπλέον τσέκαρε ότι το σπίτι που θα πάτε αρχικά δεν θα είναι επιπλωμένο ή αν είναι επιπλωμένο, ότι θα υπάρχει χώρος για τα δικά σου έπιπλα. Αλλιώς αν τα πάρεις τώρα, πού θα τα βάλεις;

Οι ουρανοξύστες δεν είναι τίποτα το φοβερό. Τα παράθυρα δεν ανοίγουν, μπαλκόνια δεν έχουν, γύρω σου υπάρχουν και άλλοι ουρανοξύστες, οπότε δεν έχεις την αίσθηση ότι είσαι υπερβολικά ψηλά. Εγώ τουλάχιστον δεν είχα πρόβλημα και είμαι και υψοφοβική!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

biggi! και εγώ είμαι υψοφοβική! χαχαχα!!! το καλό είναι οτι δεν έχει πολλούς ορόφους ο συγκεκριμένος , μόνο 37 χαχαχα!!

τεσπά για εκέι είναι κοντούλης!

αλλάάάάάάά έέέχει μπαλκόνι και εδώ γελάμε!!!!!

γιατί έλεγα στο σύζηγο ( του το έδειξε μέσω skype εγώ δε το είδα το σπίτι) και τσιγάρο που θα κάνουμε άραγε????

και ναι θα έχει μπαλκόνι και μάλιστα όχι μικρό!! τώρα δε ξέρω σε τι όροφο θα είμαστε ........ αλλά μου είπε οτι έβλεπε θέα αρκετή απο το παράθυρο και απο το μπαλκόνι.... θέα απο ψηλά ...χμμμμ θα κάθομαι κολλημένη στο τοίχο για αρχή χαχα!!!!

τα έπιπλα θα τα πάρει ο τύπος άν φέρουμε τα δικά μας , θα κρατήσω μόνο τη κουζίνα τους επειδή εκεί έχει γκάζι και άν φύγω θα πάρω καινούργια..

κάτσε να δούμε τι τιμές θα μας πούνε για τη μεταφορά....

natasa γειά χαρά! αυτό που ξέρω είναι οτι χρειάζεται να έχεις βρεί δουλειά για να βγάλεις βίζα , αλλιώς πάς με τουριστική που ισχύει 30 ημέρες ! γενικά δε λέει να πάς εκεί και να ΄ψαχνεσε για δουλειά σπίτι κτλ.

να σου πώ για τη δική μας περίπτωση ευχαρίστως,

ο σύζηγος έψαξε μέσω internet στο κομμάτι που αφορά τη δουλεία του , τη καλύτερη εταιρεία στο χώρο ( στείλαμε και αυστραλία και αμερική και ντουμπάι) και έστειλε το βιογραφικό του, μετά απο λίγες μέρες έλαβε τηλ. και τώρα ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά, όλα αυτά σε διάστημα 2 εβδομάδων και ούτε..συνήθως εκέι οι εργοδότες σε σπονσοράρουν δηλαδή κάνουν για σένα ότι χρειαστεί ( βίζα, χαρτιά, σπίτι, κτλ. και οτι χρειαστείς πάς στον εργοδότη πρώτα και μετά κάνεις οτιδήποτε ) και μετά αφού βγεί η βίζα εργασίας εσύ ώς κάτοικος ντουμπάι σπονσοράρεις την όποια οικογένεια φέρεις , δηλ.θα πάει ο σύζηγος να βγάλει τις δικές μας και θα τρέξει για ότι χρειαστεί για να πάμε και εμείς με έτοιμες βίζες κατοίκων ντουμπαι.. ελπίζω να μη σε μπέρδεψα , ότι θέλεις και το ξέρω ευχαρίστως να σου πώ,

φιάχτε ένα καλό βιογραφικό για αρχή και κάντε καλή έρευνα αγοράς για το που θα το στείλετε..

για τη πρεσβεία δεν γνωρίζω , εγώ θα προτιμούσα να το ψάξω διαφορετικά μόνη μου, αλλά δές το και έτσι ,που ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει μπαλκόνι, τότε μια χαρά, θα ανοίγουν και τα παράθυρα :mrgreen: Πάντως σιγουρέψου ότι το διαμέρισμα που σας δείξανε θα είναι αυτό που θα μείνετε και όχι κάποιο show flat. Προσωπικά δεν θυμάμαι να έχω δει μπαλκόνι σε ουρανοξύστη πάνω από 25 ορόφους, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει! Αλήθεια, πισίνα στην ταράτσα, έχει;

Αν μπορείτε να βάλετε τα πράγματά σας αμέσως στο διαμέρισμα, τότε να τα πάρετε, πάντως σκέψου μήπως συμφέρει καλύτερα αυτό που σου είπα, δηλ. να τα πάρετε μια και καλή όταν μετακομίσετε στο δικό σας, ώστε να μην πληρώσετε και την εσωτερική μετακόμιση, ούτε να υποστούν επιπλέον φθορές.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...