Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΤΟ ΚΑΦΕ ΤΩΝ ΜΥΣΤΗΡΙΩΝ...


TARA

Recommended Posts

Πριν λίγα χρόνια, κυκλοφορούσε ένα περιοδικό, όπου έπρεπε να λύσεις κάποιους γρίφους που σε παρέπεμπαν σε διάφορα μέρη της Ελλάδας, κατι σαν κυνήγι θησαυρού δηλαδή, και μετά υποτίθεται ότι θα κέρδιζες ένα χρηματικό ποσό. Το θυμάστε? Συμμετείχε κανείς σε αυτό το παιχνίδι?


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πριν λίγα χρόνια, κυκλοφορούσε ένα περιοδικό, όπου έπρεπε να λύσεις κάποιους γρίφους που σε παρέπεμπαν σε διάφορα μέρη της Ελλάδας, κατι σαν κυνήγι θησαυρού δηλαδή, και μετά υποτίθεται ότι θα κέρδιζες ένα χρηματικό ποσό. Το θυμάστε? Συμμετείχε κανείς σε αυτό το παιχνίδι?

Υπήρχε τέτοιο πράγμα στην ελλάδα;εκπλήσσομαι!


bukbxm5vasxvirc0.png
Link to comment
Share on other sites

Tara, κάποτε διάβαζα και εγώ το strange και το περιοδικό μυστική Ελλάδα, έχω και μια περίεργη ιστορία με τον εκδότη τους να σας πω (σε άλλο ποστ), και η Μυστική Ελλάδα διοργάνωνε εκδρομές σε μέρη που είχαν κάτι να πουν. Έπαψα να διαβάζω την εποχή που θα πηγαίνανε στον Ταύγετο, μήπως απο εκεί και πέρα κάνανε τις συναντήσεις πιο μυστικές έτσι όπως τα περιγράφεις με γρίφους?

Καπετάνισσα κάτι ξέρεις απο Καλάβρυτα, έτσι????? ;)


Eπιτρέπεται να πέσεις... Επιβάλλεται να σηκωθείς....

as1cCu8sM3D1210MTA1NDU2amR8MDA3MzA1ZHxNeSBzb3Vzb3VuaSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ήταν διαφορετικό. Ουσιαστικά ήταν απάτη, γιατί φυσικά ουδέποτε έδωσαν κάποιο χρηματικό ποσό. Υπήρχαν κάποιοι γρίφοι που έπρεπε να λύσεις. Αυτοί σε παρέπεμπαν σε συγκεκριμένη περιοχή και μέρος της Ελλάδας (συνήθως τόποι με μυστήριο), και έπρεπε να ψάξεις να βρεις έναν κύλινδρο καλά κρυμμένο. Μέσα, υπήρχε ένα αντίγραφο ποσού που κέρδιζες. Είχε γίνει χαμός.

Εγώ δεν το πίστεψα απ΄την αρχή. Ο άντρας μου το πίστεψε, ή απλά ήθελε να ζήσει την περιπέτεια. Δεν του χάλασα το χατήρι. Περάσαμε ωραία πάντως! Μεσάνυχτα να ψάχνουμε στα αρχαία στον Κεραμεικό, ψάχναμε να βρούμε τη σπηλιά του λιονταριού σύμφωνα με τον μύθο του Ηρακλή, ένας φίλος μου έψαχνε νύχτα τη γέφυρα του Γοργοπόταμου!!!


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...... Ο άντρας μου το πίστεψε, ή απλά ήθελε να ζήσει την περιπέτεια. Δεν του χάλασα το χατήρι. Περάσαμε ωραία πάντως! Μεσάνυχτα να ψάχνουμε στα αρχαία στον Κεραμεικό, ψάχναμε να βρούμε τη σπηλιά του λιονταριού σύμφωνα με τον μύθο του Ηρακλή, ένας φίλος μου έψαχνε νύχτα τη γέφυρα του Γοργοπόταμου!!!

Καλά μου κάνεις πλάκα!!!!!!!!! Εννοείται ότι αν το ήξερα θα είχα πάρει και εγώ νυχτιάτικα σβάρνα όλα τα πιθανά σημεία, όχι για τα λεφτά αλλά για τη δόξα, εχμ για τη περιπέτεια!!!!! Τι καταπληκτικό, γιατί το έχασα, γιατί δεν σας ήξερα τότε??


Eπιτρέπεται να πέσεις... Επιβάλλεται να σηκωθείς....

as1cCu8sM3D1210MTA1NDU2amR8MDA3MzA1ZHxNeSBzb3Vzb3VuaSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλά μου κάνεις πλάκα!!!!!!!!! Εννοείται ότι αν το ήξερα θα είχα πάρει και εγώ νυχτιάτικα σβάρνα όλα τα πιθανά σημεία, όχι για τα λεφτά αλλά για τη δόξα, εχμ για τη περιπέτεια!!!!! Τι καταπληκτικό, γιατί το έχασα, γιατί δεν σας ήξερα τότε??

Πρέπει να ήταν πριν 4 χρόνια! Καλοκαίρι!


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites

Η Δούκισσα της Πλακεντίας είχε μια κόρη. Ηταν πολύ πλούσια, και έκανε πολλά ταξίδια. Σε κάποιο ταξίδι αρρώστησε η κόρη της και πέθανε. Τη βαλσάμωσε και την έφερε πίσω, και την είχε στο παλάτι της στην Πεντέλη (λειτουργεί σα μουσείο σήμερα, πολύ γκόθικ κτίριο! Δίπλα είναι και ο τάφος της νομίζω). Χάρισε στο κράτος το παλάτι που είχε στην Αθήνα (το σημερινό Βυζαντινό μουσείο), και έμενε μόνιμα στην Πεντέλη. Τρελλάθηκε και γύριζε σα φάντασμα στην περιοχή. Λένε ότι σχετιζόταν και με τον λήσταρχο Νταβέλλη.


age.png age.png

Link to comment
Share on other sites

μπραβο βρε ταρα εχω καπου πολλες λεπτομεριες αλλα δεν μπορω να τις βρω απο οτι θυμαμε ολη η περιοχη που ειναι το σπιτι της εχει ορια και στοες αλλα οταν τα βρω θα τα γραψω.εχουμε εδω ενα στοιχιωμενο σπιτι στην βασιλισσης ολγας 261.οταν ημασταν πητσιρικια περνουσαμε απο κει και μπρουτσ μπρουτσ.οι θρυλοι που λετε μιλουν για εργολαβους που πεθαναν αμεσως οταν προσπαθουσαν να το κατεδεφισουν αστραπες που ξεκινουν απο τα παραθυρα και σχιζουν την νυχτα φωτα που ανοιγουν και κλεινουννεκροι ιδιοκτητες που πεθαναν πεφτοντας απο την σκαλα ή πηδωντας απο την σκεπη,ειτε κραμαστηκαν.πολλες φωτο που εχουν βγει απο το σπιτι εμφανιζουν πολυχρωμα στιγματα και πισω απο τα χτισμενα παραθυρα ακουγονται παραξενοι θορυβοιτα τελευταια χρονια υπηρχε μια μαντρα οικοδομικων υλικων και ο ιδιοκτητης εχει ουκ ολιγες ιστοριες να πει,αλλα μουγκα στην στρουγκα.ομαδα ερευνητων εχει παει και σας παραθετω την εμπειρια τους.καθως πλησιασαν στο σπιτι ενας μεγαλος μαυρος σκυλος βγαινει κατω απο το φραχτη και περναει τον δρομο.ειχαν μαζι τους φακους μετρητη γκαιγκερ και ασρματους.μολις μπηκαν μεσα οι φακοι τρεμοσβηναν,και ο γκαιγκερ βουιζε σαν τρελος ο ασυμαρτος μετα απο λιγο δεν δουλευε,φυγαν οπως οπως εκεινη την νυχτα αργοτερα προσπαθησε να μιληση τον ιδιοκτητη της μαντρας ο ενας ερευνητης ο οποιος του ειπε οτι οντος ειναι στοιχιωμενο το σπιτι αλλα καταφερε να απλα να συμβιωνει μαζι του.μαζι με μια ομαδα αυτοσχεδιου συλλογου παραψυχολογικων ερευνων τους εκανε μια ξεναγηση μερα αυτη την φορα.χαρτογραφησαν τον χωρο περδευτηκαν απο την διαταξη των δωματιων υπηρχαν λεει παραθυρα κολλημενα στο ταβανι και το πατωμα.δωματια οχι μεγαλυτερα απο 2χ2 βαμενα κοκκινα και μπλε ψηλοταβανα αλλα με πολυ μικρες πορτουλες που για να μπεις επρεπε να πεσεις στα τεσσερα.μικρα παραθυρα που εβλεπαν σε διπλανα δωματια τα οποια στις φωτο βγηκαν ολα θολα.ειχαν ενα κασετοφωνο που ηχογραφουσε συνεχεια αλλα οταν το βαλαν να το ακουσουν ειχε μονο 20λεπτα εγγραφης ειχε ομως συρραψει απο μονο του ενα λεπτο απο δω ενα λεπτο απο κει,με ηχους παταγωδους κροτους,αλλα λενε οτι ειχε απολυτη ησυχια.η περιφραφη συνεχιζετε και εχει μαρτυριες γειτωνων αν θελετε σας τις γραφω!


921477wc2fyvv2y2.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πριν λίγα χρόνια, κυκλοφορούσε ένα περιοδικό, όπου έπρεπε να λύσεις κάποιους γρίφους που σε παρέπεμπαν σε διάφορα μέρη της Ελλάδας, κατι σαν κυνήγι θησαυρού δηλαδή, και μετά υποτίθεται ότι θα κέρδιζες ένα χρηματικό ποσό. Το θυμάστε? Συμμετείχε κανείς σε αυτό το παιχνίδι?
Oχι, το παίζαμε στην κατασκήνωση, πιάνεται? :cool:

Ουυυυυυυ συναρπαστικό τόπικ, δεν έχω να συνεισφέρω αλλά μ'αρέσει να σας διαβάζω. Κι ο άντρας είναι φαν!


WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites

ο σύζυγος υπαγορεύει για το στοιχειωμένο σπίτι στην Β.Όλγας

(χεχε ως πιτσιρικάδες μαζευόμασταν εκεί για να δούμε τα φαντάσματα)

το είχε χτίσει το σπίτι ένας Εβραίος για να στεγάσει τον έρωτα του με μία

γυναίκα την οποία και παντρεύτηκε.

Η μοίρα τους έπαιξε άσχημο παιχνίδι και η δύστυχη σύζυγος πέθανε τρεις

μήνες μετά τον γάμο.

Μετά από αυτό παραφρόνησε και άρχισε να χτίζει ακατάπαυστα για να ξεφύγει

πχ σκάλες που δεν οδηγούν πουθενά δωμάτια-κελιά πόρτες που οδηγούν

σε τοίχο δωμάτια ανάμεσα σε ορόφους με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί ένα

δαιδαλώδες κτίσμα που ο αέρας που περνάει δημιουργεί διάφορους αεροδυναμικούς θορύβους.

Το σπίτι έμεινε ακατοίκητο για πολλά χρόνια από τη στιγμή που δεν υπήρχαν

κληρονόμοι και κατοικήθηκε περίπου την δεκαετία του 50 από ένα πλούσιο

έμπορο ο οποίος και σκοτώθηκε σε κάποιο ατύχημα εκτός Θεσσαλονίκης.

Μετά από αυτά τα δύο περιστατικά άρχισε να δημιουργείτε ένας αστικός

μύθος που ο τελευταίος του ένοικος (φρόντισε να διατηρηθεί για διάφορους

λόγους πχ κλοπή- μύθος κλπ)

Τώρα γιατί δεν λειτουργούν ασύρματα γκέιζερ ή κινητά τηλέφωνα οφείλετε

κατά πάσα πιθανότητα

στη συμπαγή δομή του σπιτιού και στον σκελετό του που είναι από μόλυβδο

και υπάρχουν χάλκινες επιφάνειες κάτω από τα πατώματα,

όσο για το γεγονός ότι φαίνεται το σπίτι να έχει αναμμένα φώτα οφείλεται

σε φώτα πχ αυτοκινήτων που κάνουν αντανάκλαση μέσα στα μεγάλα εσωτερικά παράθυρα.

¨Η μπορεί να οφείλουνται και στους κυνηγούς της περιπέτειας (παρέες

παιδιών που κάνουν πλακίτσα ανάβοντας φωτιες κλπκλπ και γνωρίζω

πολλές τέτοιες παρέες:P)

Όσο για το δύστυχο σκύλο είμαστε σίγουροι ότι οι επιστήμονες τον

κατατρόμαξαν και ακόμη τρέχει που το περάσανε για λαγωνικό της κόλασης

εξαιτίας του μαύρου του χρώματος.

Επεξεργάστηκαν by Sam
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...