Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Pocoyo πες μου κι άλλα! Εγώ γιατί νοιωθω ότι είμαι η μόνη?Σε ευχαριστώ και για το λινκ, θα επικοινωνήσω μαζί τους σύντομα!

Ελένη, όπως πάντα πολύ κατατοπιστική! Όταν λες ότι είναι πολύ ακριβοί οι σταθμοί τι εννοείς περίπου? Και γιατί η πεθερά μου με έχει φάει ότι σίγουρα υπάρχουν δημόσιοι παιδικοί σταθμοί? Φατνάζομαι βέβαια ότι εσύ κάτι περισσότερο θα ξέρεις (η πεθερά μου πάντως αποκλείεται να το πιστεύει αυτό:cool:). Εγώ ενδιαφέρομαι και για δουλειά εκεί, κάτι part time, όχι τίποτα φοβερό, αλλά πάντως στην εκπαίδευση/διδασκαλία, σίγουρα δεν με ενδιαφέρει να αλλάξω τομεα γιατί μόνο αυτό μου αρέσει να κάνω (α, και μεταφράσεις, αλλά αυτό εδώ στην Ελλάδα τουλάχιστον είναι άπιαστο όνειρο...). Όπως έχω ξαναγράψει, έχω τελειώσει αγγλική φιλολογία (πολύ χρήσιμο για την αγγλία..........) κι έχω και μεταπτυχιακό στη γλωσσολογία (από ελληνικά πανεπιστήμια αυτά). Βασικά δεν ξέρω από πού να αρχίσω να ψάχνω. Οκ, καταλαβαίνω ότι είναι λίγο ουτοπικό να σκέφτομαι ότι θα μετακομίσω σε μία ξένη χώρα με δύο παιδιά και θα ξεκινήσω δουλειά από την πρώτη μέρα, αλλά τουλάχιστον αν μπορώ να κάνω κάτι από εδώ για να μη χάνω τον χρόνο μου (πχ κάποια πιστοποίηση )καλό θα ήταν να το κάνω. Λοιπόν, από πού να αρχίσω???

Σημείωση: δεν θα ξαναχαθώ τώρα, μπορεί να μην μπαίνω μέσα πολλές ώρες (μιλάμε ότι είμαι κομμάτια πλέον, στις 10 το βράδυ που έχουν κοιμηθεί τα παιδιά) αλλά μία φορά την ημέρα (το μεσημεράκι συνήθως) μπαίνω, και η πρώτη μου προτεραιότητα πλέον είναι να προγραμματίσω την μεταφορά μας εκεί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Pocoyo πες μου κι άλλα! Εγώ γιατί νοιωθω ότι είμαι η μόνη?Σε ευχαριστώ και για το λινκ, θα επικοινωνήσω μαζί τους σύντομα!

Ελένη, όπως πάντα πολύ κατατοπιστική! Όταν λες ότι είναι πολύ ακριβοί οι σταθμοί τι εννοείς περίπου? Και γιατί η πεθερά μου με έχει φάει ότι σίγουρα υπάρχουν δημόσιοι παιδικοί σταθμοί? Φατνάζομαι βέβαια ότι εσύ κάτι περισσότερο θα ξέρεις (η πεθερά μου πάντως αποκλείεται να το πιστεύει αυτό:cool:). Εγώ ενδιαφέρομαι και για δουλειά εκεί, κάτι part time, όχι τίποτα φοβερό, αλλά πάντως στην εκπαίδευση/διδασκαλία, σίγουρα δεν με ενδιαφέρει να αλλάξω τομεα γιατί μόνο αυτό μου αρέσει να κάνω (α, και μεταφράσεις, αλλά αυτό εδώ στην Ελλάδα τουλάχιστον είναι άπιαστο όνειρο...). Όπως έχω ξαναγράψει, έχω τελειώσει αγγλική φιλολογία (πολύ χρήσιμο για την αγγλία..........) κι έχω και μεταπτυχιακό στη γλωσσολογία (από ελληνικά πανεπιστήμια αυτά). Βασικά δεν ξέρω από πού να αρχίσω να ψάχνω. Οκ, καταλαβαίνω ότι είναι λίγο ουτοπικό να σκέφτομαι ότι θα μετακομίσω σε μία ξένη χώρα με δύο παιδιά και θα ξεκινήσω δουλειά από την πρώτη μέρα, αλλά τουλάχιστον αν μπορώ να κάνω κάτι από εδώ για να μη χάνω τον χρόνο μου (πχ κάποια πιστοποίηση )καλό θα ήταν να το κάνω. Λοιπόν, από πού να αρχίσω???

Σημείωση: δεν θα ξαναχαθώ τώρα, μπορεί να μην μπαίνω μέσα πολλές ώρες (μιλάμε ότι είμαι κομμάτια πλέον, στις 10 το βράδυ που έχουν κοιμηθεί τα παιδιά) αλλά μία φορά την ημέρα (το μεσημεράκι συνήθως) μπαίνω, και η πρώτη μου προτεραιότητα πλέον είναι να προγραμματίσω την μεταφορά μας εκεί!

H πεθερα σου που το στηριζει οτι υπαρχουν δημοσιοι παιδικοι σταθμοι? Ζει εδω? Εγω παντως που ζω εδω απο το 2000 τετοιο πραγμα δεν εχω ακουσει...ουτε δει.

Οταν λεω ακριβοι εννοω περιπου απο £700-1000 το καθε παιδι...Σιγουρα ακριβα για μια οικογενεια με ενα μισθο για 2 βεβαια γινεται! Απλα ξερεις, εκει εχεις το διλλημα δουλευεις και τα δινεις ολα στον παιδικο η' καθεσαι σπιτι μεχρι να μεγαλωσουν λιγο τα παιδια..

Για δουλεια στην εκπαιδευση Αλις θα σου ελεγα ειναι δυσκολο...γιατι εδω πρεπει να ξερεις το αγγλικο εκπαιδευτικο συστημα το οποιο ειναι πολυ διαφορετικο απο το ελληνικο. Για να σε προσλαβουν τα περισσοτερα σχολεια πρεπει να δειξεις δειγμα δουλειας σου δηλαδη να αποδειξεις πως πηρες πχ 200 παιδια και τα εφερες σε ενα καλυτερο επιπεδο αποτελεσματων στις πανελληνιες εξετασεις εδω περα. Και αυτο να το δειξεις με στοιχεια στατιστικα κλπ. Επισης το παρτ ταιμ μπορει να σημαινει 2-3 μερες δουλειας την εβδομαδα αλλα ειναι φουλ ταιμ υποχρεουσαι να βρισκεσαι εκει σχεδον 8 ωρο μαζι με τα meetings κλπ. Εσενα φανταζομαι σε ενδιαφερει να κανεις λιγες ωρες τη μερα ωστε να μην εισαι πολλες ωρες μακρια απο τα παιδια!

Μπορεις να στειλεις αιτησεις, σου δινω το λινκ απο το οποιο εμεις οι καθηγητες ψαχνουμε δουλεια

www.tes.co.uk

Εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις καποια πιο "προχειρη " δουλεια για αρχη, μπορεις βεβαια να στειλεις και αιτησεις ταυτοχρονα σ οτι σ ενδιαφερει.

Τι δουλεια βρηκε ο αντρας σου? Βρηκε σπιτι?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω οτι συζητάτε για γέννες όλες για το Λονδίνο αν κατάλαβα καλά. Στις άλλες πόλεις δεν έχει καλές κλινικές δηλαδή?

Μόνο Λονδίνο γίνονται γέννες? Λίγο κουλό απλά δεν είδα να λέτε για άλλη πόλη....

Επίσης εδώ στην Ελλάδα μια γυναίκα που γεννάει έχει μια άδεια τοκετού, το εξάμηνο που κάνανε και διάφορα άλλα, συν κάποια επιδόματα που νομίζω κόβονται κιόλας σιγά σιγά. Στην Αγγλία τι παίζει με όλα αυτά??

εγω μανουλινα μενω πολυ μακρια απο το Λονδινο κ εχουμε μια ιδιωτικη κλινικη. εαν πεις οτι θελεις να γεννησεις εκει εδω που μενω εγω ολοι σε περιγελουν. στις περισσοτερες ιδιωτικες κλινικες δουλευουν νεοι γιατροι χωρις πολυ προηγουμενη εμπειρια, χωρις να συμπεριλαμβανω βεβαια τις ακριβες κ καλες ιδιωτικες του Λονδινου μην παρεξηγηθω

εδω λοιπον ολες γενναμε στο πανεπιστημιακο δημοσιο νοσοκομειο

περικοπες δεν γνωριζω να εχουν γινει στις αποδοχες που εχεις κατα την αδεια σου. εγω απο επιλογη εκατσα 10 μηνες κ οχι 12. αυτο που πρεπει να κοιταξεις ειναι τι σου δινει ο εργοδοτης. ο καθε ενας εχει διαφορετικα κριτηρια για το τι θα παρεις κ ποσον καιρο δικαιουσαι. εγω ειμαι στο πανεπιστημιο οποτε ειναι τελειως διαφορετικα...μια αλλη φιλη μου σε ιδιωτικη επιχειρηση διακουταν 3 μηνες μονο...το πως κ το γιατι βεβαια δεν το γνωριζω παρολο που δουλευε εκει 7 χρονια

H πεθερα σου που το στηριζει οτι υπαρχουν δημοσιοι παιδικοι σταθμοι? Ζει εδω? Εγω παντως που ζω εδω απο το 2000 τετοιο πραγμα δεν εχω ακουσει...ουτε δει.

ι?

συμφωνω ιδιωτικος σταθμος δεν υπαρχει μεχρι να πανε 3 χρονωνκ τοτε δικαιουσαι 15 ωρες απο το κρατος

ελληνικο σχολειο πλην του λονδινου παντου το ελληνικο σχολειο δουλευει μαζι με την εκκλησια κ ειναι κυπριοι κ ελληνες μαζι γιατι το προγραμμα που στελνει δασκαλους εξω το εχουν μαζι τα δυο κρατη. αυτη τη στιγμη υπαρχουν 40 δασκαλοι στην Αγγλια σταλμενοι μεσω αυτου του προγραμματος. κ απ οτι καταλαβα το καθε σχολειο ζηταει οτι ποσο θελει, εμας το δικο μας ειναι 80 λιρες το χρονο.

Link to comment
Share on other sites

εγω μανουλινα μενω πολυ μακρια απο το Λονδινο κ εχουμε μια ιδιωτικη κλινικη. εαν πεις οτι θελεις να γεννησεις εκει εδω που μενω εγω ολοι σε περιγελουν. στις περισσοτερες ιδιωτικες κλινικες δουλευουν νεοι γιατροι χωρις πολυ προηγουμενη εμπειρια, χωρις να συμπεριλαμβανω βεβαια τις ακριβες κ καλες ιδιωτικες του Λονδινου μην παρεξηγηθω

εδω λοιπον ολες γενναμε στο πανεπιστημιακο δημοσιο νοσοκομειο

περικοπες δεν γνωριζω να εχουν γινει στις αποδοχες που εχεις κατα την αδεια σου. εγω απο επιλογη εκατσα 10 μηνες κ οχι 12. αυτο που πρεπει να κοιταξεις ειναι τι σου δινει ο εργοδοτης. ο καθε ενας εχει διαφορετικα κριτηρια για το τι θα παρεις κ ποσον καιρο δικαιουσαι. εγω ειμαι στο πανεπιστημιο οποτε ειναι τελειως διαφορετικα...μια αλλη φιλη μου σε ιδιωτικη επιχειρηση διακουταν 3 μηνες μονο...το πως κ το γιατι βεβαια δεν το γνωριζω παρολο που δουλευε εκει 7 χρονια

Οντως καθε επιχειρηση καθοριζει το ποση αδεια μπορεις να παρεις και με τι αποδοχες. Στο σχολειο που δουλευω εγω μπορεις να λειψεις μεχρι και 12 μηνες αλλα πληρωνεσαι φουλ μονο 3 μηνες. Μετα παιρνεις ενα ποσοστο για αλλους 2 μηνες και μετα τιποτα. Στη δουλεια του αντρα μου η αδεια μετα τη γεννα ειναι 4 εβδομαδες.

συμφωνω ιδιωτικος σταθμος δεν υπαρχει ( Φερυ εννοουσες δημοσιος δεν υπαρχει ε;)..καλα που θα ταν να μην υπηρχαν ιδιωτικοι , να ταν ολοι δημοσιοι) μεχρι να πανε 3 χρονωνκ τοτε δικαιουσαι 15 ωρες απο το κρατος

ελληνικο σχολειο πλην του λονδινου παντου το ελληνικο σχολειο δουλευει μαζι με την εκκλησια κ ειναι κυπριοι κ ελληνες μαζι γιατι το προγραμμα που στελνει δασκαλους εξω το εχουν μαζι τα δυο κρατη. αυτη τη στιγμη υπαρχουν 40 δασκαλοι στην Αγγλια σταλμενοι μεσω αυτου του προγραμματος. κ απ οτι καταλαβα το καθε σχολειο ζηταει οτι ποσο θελει, εμας το δικο μας ειναι 80 λιρες το χρονο.

Φετος παντως ηταν η πρωτη χρονια που δεν σταλθηκαν καθηγητες απο Ελλαδα , λογω περικοπων εκτος απο αυτους που ηδη υπαρχουν...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Φετος παντως ηταν η πρωτη χρονια που δεν σταλθηκαν καθηγητες απο Ελλαδα , λογω περικοπων εκτος απο αυτους που ηδη υπαρχουν...

ναι οντως εχει αρκετες περικοπες

κ ναι εννοουσα δημοσιος δεν υπαρχει αχαχαχ περασα πολυ ωρα στον ηλιο παλι σημερα :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: ποσο χαιρομαι που ανοιγει ο καιρος...εκανα τα μαλλια μου κοτσιδακια, εβαλα πανινα παπουτσακια κ ξαμολήθηκα στα παρκα κ στα τραμπολινα χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τους σταθμούς είναι όπως σου γράφουν τα κορίτσια. Έχουμε ξαναγράψει παλιότερα (δες τη σελ. 13). Εδώ θα βρεις ενδεικτικά τι πληρώνουμε για το σταθμό του γιού μου.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Για τους σταθμούς είναι όπως σου γράφουν τα κορίτσια. Έχουμε ξαναγράψει παλιότερα (δες τη σελ. 13). Εδώ θα βρεις ενδεικτικά τι πληρώνουμε για το σταθμό του γιού μου.

peek αυτες οι τιμες ειναι φετινες;;; Ρωταω επειδη μου φαινονται πολυ φθηνα... Εισαι ευχαριστημενη;

Link to comment
Share on other sites

peek αυτες οι τιμες ειναι φετινες;;; Ρωταω επειδη μου φαινονται πολυ φθηνα... Εισαι ευχαριστημενη;

νομιζω εχει να κανει κ με την εκαστοτε περιοχη.,..εμεις στον πρωτο σταθμο που πηγαμε διναμε 35 λιρες την ωρα κ σε αυτον που ειμαστε τωρα που ειναι της δουλειας μου δινουμε 32 την ωρα. αυτο για full day session κ περιλαμβανει φαγητα κλπ

Link to comment
Share on other sites

νομιζω εχει να κανει κ με την εκαστοτε περιοχη.,..εμεις στον πρωτο σταθμο που πηγαμε διναμε 35 λιρες την ωρα κ σε αυτον που ειμαστε τωρα που ειναι της δουλειας μου δινουμε 32 την ωρα. αυτο για full day session κ περιλαμβανει φαγητα κλπ

εεεε.... φανταζομαι εννοεις τη μερα :rolleyes:

Εμας ειναι 53 τη μερα (μαζι με φαγητο) ο πιο φθηνος που βρηκα ηταν 50 αλλα ηταν πολυ χαλια. Για κατω των 2 60 τη μερα. Και οι μισθοι φυσικα ιδιοι οπως παντου. Αλλα τωρα τον απριλη θα παρουμε τις 15 ωρες οποτε θα μειωθει λιγο.. Δεν περιμενα τοσο μεγαλες διαφορες παντως...

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα ναι ναι την μερα εννοουσα!!!! σορρυ γραφω γρηγορα κ ολο λαθη κανω :)

εμεις εδω κατω εχουμε οντως διαφορα σε ολες τις τιμες...οταν ηρθα το 2000 ηταν κ αυτος ενας λογος, οτι ειναι φτηνα :)

κ φυσικα οι τιμες που σου εδωσα ειναι για σταθμοσ το κεντρο της πολης με αριστο ofsted

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και ειναι πολυ ωραια περιοχη, το 2006 που δεν ξεραμε ακομη αν θα φυγουμε απο αγγλια ειχα θεσει βετο, αν δε μπορεσουμε να φυγουμε απ'την αγγλια τοτε θα παμε οπωσδηποτε να μεινουμε στο cornwall :-)

Link to comment
Share on other sites

μονο που εγω ειμαι devon αχαχαχαχαχααχαχαχ

κοιτα ωραια η κορνουαλη αλλα ειναι αλλος κοσμος...ειναι εντελως country κ πρεπει να σου αρεσει να ζεις απλα μεσα στη φυση....ειναι λες κ ειναι το hobbit land :D :D

Link to comment
Share on other sites

peek αυτες οι τιμες ειναι φετινες;;; Ρωταω επειδη μου φαινονται πολυ φθηνα... Εισαι ευχαριστημενη;

Ναι, οι φετινές είναι. Ανήκει σε αλυσίδα nurseries, είμαστε πολύ ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες τους και την εξέλιξη του παιδιού, όπως επίσης και τις ώρες που καλύπτουν (08:00-18:00). Είχα γράψει ορισμένα πράγματα τον Νοέμβριο του 2010 εδώ (τον πρώτο μας χρόνο) για όποιον ενδιαφέρεται. Όπως γράφει και η fairy, μάλλον σου φαίνονται λίγα τα λεφτά γιατί όπως ξέρεις δεν είμαστε Λονδίνο. Γενικά, οι τιμές ήταν ανταγωνιστικές όταν το ψάχναμε (λίγο on the high end για την περιοχή) αλλά μας είχαν μιλήσει με πολύ καλά λόγια συνάδελφοι που πάνε τα παιδιά τους εκεί και είναι και σε βολική τοποθεσία για μας.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...