Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

      Στην εγκυμοσυνη που ειχα και τελικα εχασα το μωρο στις 30 εβδομαδες μου ειπε η γενετιστρια οτι δεν αιματωνοταν καλα το μωρο γιατι επαθα καποιου ειδους θρομβωση σε καποιο αγγειο. ενω εκανα αντιπηκτικες απο την αρχη, μετα πηγα σε αιματολογο και μου ειπε να τις σταματησω και τισ σταματησα κάπου στον 3ο μηνα και μετα ξαναπήγα γιατι εκανα την εξεταση d dimmers και βγηκε οριακη και τις ξεκινησα ξανα νομιζω 5ο μηνα. στην ερωτηση αν θα το ειχα γλιτωσει κανοντας αντιπηκτικες, μου απαντησε πως οχι, 

       

      με αγχώσες! λες γι αυτό να μ είπε ο γιατρός να περπατάω λίγο; να είδε τπτ;  κάνω αντιπηκτικές και πίνω σάλοσπιρ

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Φευγω σε 2 εβδομαδες, οποτε θα σου στειλω κοντα τοτε..παντως κοντα στο κεντρο θα μαστε σιγουρα.

Τωρα παντως πραγματικα μου κανες την καρδια περιβολι..και εσυ δυο στηθη με λαχανικα κααι πατατες? Εγω ρε παιδια τα τρωω αυτα οταν κανω διαιτα και χανω κιλα...και δεν ειμαι παχια 55 κιλα ειμαι. Ο δικος μου παλι γυρω στα 79 κιλα και τρωει 3 στηθη κοτοπουλο ανετα. Α, δε ξαναμιλαω σε φαγητο-συζητηση:tongue::tongue:

se kila einai oi anafores sou! ox panagia mou! xreiazomai diaita epigontos!


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νατασσα αν δεν ειχα καλο μεταβολισμο θα μουν τωρα σαν το θωρηκτο Ποτεμκιν..ευτυχως ξερω τι με παχαινει και τωρα τελευταια "τσιμπησα" 3 κιλακια απο καθισιο λογω δουλειας και τοστακια, μαφινς, ζυμαρικα που ετρωγα ολη μερα! Γενικα στη δουλεια δυσκολευομαι να κρατησω χαρακτηρα, και η σαλατα στο ταπερακι δε με χορταινει με τιποτα!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βρεις τι σε παχαινει. Καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος. Εγω σου λεω 2 φιλετα κοτοπουλο τρωω μονη μου βασικα αυτη ειναι η μεριδα μου:tongue: Και συν σαλατα, λαχανικα κλπ...και η γυμναστικη βοηθαει. Κοριτσια παω σουπερ γεια σας!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Φευγω σε 2 εβδομαδες, οποτε θα σου στειλω κοντα τοτε..παντως κοντα στο κεντρο θα μαστε σιγουρα.

Μην ανησυχείς, θα σου πω εγώ όλα τα καλά μέρη ;)

Καλό απόγευμα, καλά να περάσεις, πάω κι εγώ να ταΐσω τον μικρό!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Καπως έτσι τα υπολογιζα κι εγώ...Έχω ένα παιδάκι 4 μηνών οπότε σίγουρα δε θα νοικιαζα γκαρσονιέρα...

Αυτη τη στιγμη εργαζομαστε και οι δυο στην Ελλάδα και ο άντρας μου επειδη εχει προβλημα ορασης παίρνει και κάποια χρηματα απο την προνοια.Αρα σιγουρα το οικονομικο δεν ειναι θεμα...

Απλα ο ανρας μου εχει φαγωθει οτι πλεον η Ελλαδα δεν ειναι ασφαλη χωρα και που θα μεγαλωσει το παιδι μας.Λες και στην Αγγλια δεν εχει εγκληματικοτητα...Ή ότι το επίπεδο των σχολειων είναι ανωτερο από το δικό μας...Βλέπω την παιδεία τους κάθε καλοκαιρι στο Φαληράκι και την Κω....

Εγω αυτο που λέω είναι ότι αν είναι να ερθω στο Λονδινο και να μετραω πως θα βγάλω το μηνα μου καλυτερα να μην ερθω.Γιατι σιγουρα θα νοικιάσουμε τριάρι οπότε 1000 λίρες ενοικιο.Τ'ωρα δεν ξερω ο αντρας μου τι δικαιουται ως ατομο με προβλημα ορασης αλλα ο,τι και να διακαιουται πιστευω ότι θα πρεπει να περάσουν τα πέντε χρόνια παραμονης στη χώρα.Άρα αδιέξοδο..

Αφηστε σκασμένη είμαι...Εδώ και τον κήπο μας έχουμε να τρωμε ντοματουλες φρέσκες,και άμα βαρεθούμε στη Θεσσαλονικη πεταγομαστε στα χωρια μας και με 20 ευρώ τρώμε όλη την Άθωνος...Ενταξει το SM είναι πιο ακριβο αλλά τι να κανουμε.

όσο για την εγκληματικοτητα που λέει ο αντρας μου δεν νομιζω ότι η Αγγλια είναι ο παραδεισος.Φανταζομαι κι εκει κλεβουν, κι εκει σκοτωνουν, κι εκει τα παιδια αν τα αφησεις ελευθερα θα μπλεξουν με παρεες και ναρκωτικά.

Εκτος κι αν ειμαι τοσο λάθος!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εγώ δεν μένω Λονδίνο, μένω σε μια μικρή επαρχιακή πόλη. Τα σχολεία της περιοχής (3 δημοτικά - 1 γυμνάσιο/λύκειο) είναι πολύ καλά (το γυμνάσιο να καταλάβεις έχει βαυμολογηθεί ως outstanding στο Ofsted report). Εγληματικότητα δεν υπάρχει ή αν υπάρχει είναι ελάχιστη. Έχουμε ξεχάσει τη γκαραζόπορτα ανοιχτή για ώρες και δεν έλειπε τίποτα. Ο άντρας μου δουλεύει αυτή την περίοδο σε άλλη πόλη και δεν φοβάμαι που είμαι μόνη με τα παιδιά.

Δεν σου λέω αυτά για να σε πείσω να έρθεις ή να μην έρθεις. Απλά καλό είναι να μην γενικεύουμε. Ούτε ο παράδεισος είναι εδώ, ούτε κανένα μπρδέλο. Ούτε όλοι είναι ευγενείς, ούτε όλοι αλήτες. Εφόσον έχετε τις δουλειές σας, το επίδομα του άντρα σου και τον κήπο σας σαφώς και πρέπει να σκεφτείτε καλά το τι θα αφήσετε πίσω σας και το που και πως θα ζήσετε εδώ.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Η Αγγλία σε γενικές γραμμές έχει περισσότερη εγκληματικότητα από την Ελλάδα και χειρότερες κοινωνικές δομές. Ειδικά στο Λονδίνο, που είναι μαζεμένο κάθε καρυδιάς καρύδι, αν θέλεις να μείνεις σε περιοχή με μικρή εγκληματικότητα και καλά σχολεία, θα πληρώσεις κάτι παραπάνω, δηλαδή υπολόγιζε 1500 λίρες το μήνα. Και βέβαια έχε υπόψην σου ότι τριάρι στο Λονδίνο με τριάρι οπουδήποτε στην Ελλάδα έχουν πολύ μεγάλη διαφορά σε μέγεθος, αποθηκευτικούς χώρους κ.λπ.

Εδώ που μένουμε εμείς τα τριάρια έχουν από 1000-1200 λίρες το μήνα χωρίς το council tax. Θεωρείται μια αρκετά καλή περιοχή με την έννοια ότι δεν φοβάσαι να κυκλοφορήσεις το βράδυ έξω σε κεντρικούς δρόμους, έχουμε πολύ καλές συγκοινωνίες, καλά σχολεία (ιδιωτικά και δημόσια), πολύ πράσινο και επαρκή αστυνόμευση. Είμαστε σε πολυκατοικία με 11 διαμερίσματα και καλό σύστημα ασφαλείας (εσωτερικές πόρτες στους διαδρόμους, διπλές κλειδαριές σε όλες τις πόρτες, γνωρίζουμε όλους τους γείτονες) και παρόλα αυτά τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει 3 διαρρήξεις, μία φορά πέταξαν πέτρες και έσπασαν τα παράθυρα ενός από τα διαμερίσματα στο ισόγειο, δύο φορές έχουν κλέψει αυτοκίνητα και μία φορά μπήκαν μεθυσμένοι άστεγοι στις αποθήκες και τρομάξαμε να τους διώξουμε (είχαν φέρει στρώματα και είχαν στρώσει και κοιμόνταν εκεί το βράδυ, είχαν και σκυλιά μαζί). Όσο για ναρκωτικά, μπορώ να αγοράσω χασίς, ίσως και άλλες ουσίες, σχεδόν έξω από την πόρτα μου. Για το χασίς είμαι σίγουρη γιατί το μυρίζω, για τα άλλα δεν παίρνω όρκο.

Γενικώς δεν νομίζω ότι στην Αγγλία - και ειδικά στο Λονδίνο - θα βρείτε περισσότερη ασφάλεια, λιγότερη εγκληματικότητα και καλύτερη ποιότητα ζωής. Το αντίθετο θα έλεγα. Εμείς για το λόγο αυτό θέλουμε να επιστρέψουμε Ελλάδα.

Όταν λέω Λονδίνο εννοώ εντός της 2ης-3ης ζώνης, άντε 4ης. Πιο έξω δεν ξέρω πώς είναι γιατί δεν έχω ζήσει.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Aρια και εγω θα συμφωνησω μαζι σου. Μαλλον ο αντρας σου δεν εχει ζησει ποτε εξω...

Εμεις μενουμε σ ενα χωριο κοντα στο Ληντς βορεια Αγγλια. Ειναι ομορφη περιοχη με παρκο, πρασινο, μαγαζακια, και καλη συγκοινωνια για το κεντρο. Παρολα αυτα, τα περισσοτερα σπιτια στη γειτονια εχουν συναγερμο οπως και το δικο μας. Πριν 3 μηνες περιπου εγιναν γυρω στις 7 με 10 διαρρηξεις μαζεμενα, και ειχε ερθει 2 φορες η αστυνομια στην πορτα μου να με ρωτησει αν ειδα κατι καθως οι διαρρηξεις ειχαν γινει στη γειτονια. Ειχα τρομοκρατηθει διοτι ειχαν κλεψει και τον απεναντινο, και τα δυο σπιτια απο την πισω πλευρα και ακομα και για να βγω μεχρι το μαναβη εβαζα συναγερμο.

Επισης παρολο που ειναι καλη και ησυχη γειτονια, εχουν σπασει το αμαξι του αντρα μου 2 φορες, τη μια πρεπει να ανεβηκαν στην οροφη και να χοροπηδουσαν γιατι ειχε βαθουλωμα.

Στο Μπραντφορντ που εμενα πριν δεν το συζητω οτι τα αμαξια τα εκλεβαν σαν καραμελιτσες. Με ειχαν ακολουθησει 2 φορες με το αυτοκινητο οταν περπατουσα μονη, και ειχαν επιτεθει σε μια φιλη μου 4 ατομα οταν γυρνουσε απο το γυμναστηριο, την εδειραν ωσπου λιποθυμησε και μετα της πηραν το σακο κ εφυγαν (προφανως νομιζοντας οτι εχει μεσα λεφτα/κινητο).

Στο διπλανο σπιτι ειχε ερθει η αστυνομια κ εσπασε τις πορτες γτ ειχε καταγγελιες για ναρκωτικα και απαγωγη ανηλικου.

Αυτα τα ολιγα απο μενα, εγω βασικα εμενα Κρητη και ΔΕ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ η εγκληματικοτητα με εδω...Βασικα εδω μου ετυχαν οσα μου ετυχαν. Εχω και πολλες αλλες εμπειριες αλλα οκ....Α οσο για τα σχολεια να πω οτι το Γυμνασιο που δουλευα εχει στην πορτα ανιχνευτη μεταλλων.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα πρεπει να ενημερωσω τον αντρα μου που θεωρει το Λονδινο ασφαλέστερο από τη Θεσσαλονίκη!

Να φανταστείτε μένουμε στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και δεν μας εχουν κλεψει ακομα!Βασικα ο αντρας μου εχει φρικαρει με τους ξένους που έχουν μαζευτεί αλλα μαλλον δεν καταλαβαινει οτι κι εμεις ξενοι σε ξενη χωρα θα ειμαστε...

Τι να το κανω ναρθω και να φοβαμαι για όλα τα παραπανω που αναφέρατε...

Πραγματικα μου φτιαξατε τη διάθεση γιατι θα μπορεσω να εχω αντιλογο και όχι με εικασιες αλλα με πραγματικα γεγονοτα.

Παρεπιμπτοντως Ελένη αν πας Μοναστηράκι να πας οπωσδήποτε στον ''Θανάση'' για κεμπάπ

Ευχαριστως να σου πω και για Θεσσαλονικη αν ανέβεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το Λονδίνο ασφαλέστερο από τη Θεσσαλονίκη; Μόνο κατά φαντασία!

Και αν σκοπεύει να φύγει επειδή τον ενοχλούν οι ξένοι, εκεί είναι που δεν πρέπει με τίποτα να έρθει Λονδίνο, όχι επειδή ξένος θα είναι κι αυτός, αλλά επειδή εδώ είναι περισσότεροι οι ξένοι από τους ντόπιους.

Ελένη αυτό που είπες για τους ανιχνευτές μετάλλων μου θύμισε ότι πριν από μερικά χρόνια είχε κάνει η αστυνομία ένα knife amnesty στους σταθμούς των τρένων, δηλαδή είχαν βάλει ανιχνευτές στην είσοδο και αν ήθελες να ταξιδέψεις με τρένο (προαστιακό, όχι το ιντερσίτι) έπρεπε να περάσεις από τον ανιχνευτή και αν είχες μαζί σου κάποιο μέταλλο, να το αφήσεις πριν μπεις στο τρένο. Δεν γίνονταν συλλήψεις, ήταν απλά ένας τρόπος να δουν πόσοι κυκλοφορούν με μαχαίρια και τι είδους μαχαίρια είναι αυτά. Το τι είχαν μαζέψει δεν περιγράφεται, από σουγιάδες μέχρι κουζινομάχαιρα. Μάλιστα αυτό που τους είχε κάνει τη μεγαλύτερη εντύπωση ήταν τα κουζινομάχαιρα που τα είχαν κυρίως γυμνασιόπαιδα. Είναι πραγματικά να αναρωτιέσαι, αυτές οι μανάδες δεν βλέπουν ότι τους λείπουν μαχαίρια; Στο Λονδίνο λένε ότι τα μαχαιρώματα έχουν ξεπεράσει τους πυροβολισμούς.

Όχι ότι δεν μας έχουν τύχει και πυροβολισμοί. Ένα Σάββατο βράδυ πυροβολήσαν έξω από ένα μαγαζί που πηγαίνουμε συχνά για φαγητό ή ποτό, μισή ώρα αφού φύγαμε!! Ήταν ένας που δεν τον είχαν αφήσει να μπει μέσα γιατί ήταν μεθυσμένος, νευρίασε, πήγε σπίτι, πήρε ένα όπλο και επέστρεψε πυροβολώντας :rolleyes:

Το πιο τραγικό που έχω ακούσει για πυροβολισμό ήταν μια κοπέλα που σκοτώθηκε ενώ περπατούσε στο δρόμο μιλώντας στο κινητό της, επειδή κατά λάθος πέρασε ανάμεσα σε δύο μέλη συμμοριών που εκείνη την ώρα έλυναν τις διαφορές τους. Είναι να μην σου τύχει τελικά.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα πρεπει να ενημερωσω τον αντρα μου που θεωρει το Λονδινο ασφαλέστερο από τη Θεσσαλονίκη!

Να φανταστείτε μένουμε στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και δεν μας εχουν κλεψει ακομα!Βασικα ο αντρας μου εχει φρικαρει με τους ξένους που έχουν μαζευτεί αλλα μαλλον δεν καταλαβαινει οτι κι εμεις ξενοι σε ξενη χωρα θα ειμαστε...

Τι να το κανω ναρθω και να φοβαμαι για όλα τα παραπανω που αναφέρατε...

Πραγματικα μου φτιαξατε τη διάθεση γιατι θα μπορεσω να εχω αντιλογο και όχι με εικασιες αλλα με πραγματικα γεγονοτα.

Παρεπιμπτοντως Ελένη αν πας Μοναστηράκι να πας οπωσδήποτε στον ''Θανάση'' για κεμπάπ

Ευχαριστως να σου πω και για Θεσσαλονικη αν ανέβεις.

Αρια λατρευω Θεσσαλονικη, εχω ερθει 3 φορες και φιλοδοξω να ερθω πολλες ακομα!

Οτι πληροφοριες εχεις πλς καλοδεχουμενες γτ και για εκει εχω σκοπο! για διασκεδαση ξερω Βαλαωριτου και προς λιμανι αλλα για φαγητο δε ξερω...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω συμφωνώ με την πικαμπου!!! 12 χρόνια μένω έξω

Αλλα γιατι όλοι νομίζουν πως Αγγλία ειναι μόνο το Λονδίνο;;; Χαχα

Αρια αν θέλετε να κοιταξετε την περίπτωση της Αγγλίας ίσως ειναι καλύτερα να δείτε πιο μακριά απο Λονδίνο

Παράδειγμα το Plymouth όπου το σχέδιο εξόντωσης της εγκληματικότητας ειναι παράδειγμα προς πολλες πόλεις της Αγγλίας ..... Η αστυνομία δημοσιεύει τους χάρτες με τις περιοχές που εχουν εγκληματικότητα κ μπορείτε να το δείτε. Είμαι ελλαδα τώρα διακοπές κ γράφω απο το κινητο κ δεν μπορω να το βρω εύκολα

Καλές επιλογές εύχομαι :)

Link to comment
Share on other sites

Μπιγκι ο λογος που εβαλαν μεταλλικους ανιχνευτες στο σχολειο που δουλευα ειναι γιατι ενα παιδι (13 ετων) ειχε μαχαιρωσει ενα αλλο μολις τελειωσε το μαθημα..

Αρια ο αντρας σου δεν εχει καταλαβει οτι Αγγλια εχει πιο πολλους ξενους απο οτι Θεσσαλονικη!

Εδω οταν σκοτεινιαζει δεβγαινουμε απο τα σπιτια μας...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Αρια λατρευω Θεσσαλονικη, εχω ερθει 3 φορες και φιλοδοξω να ερθω πολλες ακομα!

Οτι πληροφοριες εχεις πλς καλοδεχουμενες γτ και για εκει εχω σκοπο! για διασκεδαση ξερω Βαλαωριτου και προς λιμανι αλλα για φαγητο δε ξερω...

Καλά ρε συ Ελένη, πού θα πρωτοπάς;;; :tongue:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...