Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Exei arketes douleies twra gia sales assistant alla einai mono gia ta xristougenna kai meta se apoluoun kai prepei na psakseis allou. ayto einai ligo dyskolo dioti ianouarios kai fevrouarios einai nekros mhnas gia ta magazia kai den kanoun proslipseis. Opote esy prepei na psaxneis gia PERMANENT job kai oxi Christmas position h' temporary.

Na se rwthsw, endiaferesai gia full time h' part time?

εννοειται οτι τωρα θα θελουν για τα χριστουγεννα που οι αγορες ανοιγουν και μετα γεια σας.εμεις δε σκεφτομαστε για τωρα και πρακτικα να το δεις δε γινεται αλλα για μετα τον ιανουαριο και αν.εγω πιστευω μετα απο κανα 6μηνο θα κανουμε κατι αν κανουμε.πρωτα απολα θα πρεπει να βρω εγω δουλεια εδω ετσι ωστε να μπορεσει ο αντρας μου να ερθει και να κανει τη προσπαθεια του.μετα λογικα θα κοιταξω για παρτ ταιμ γιατι θα εχω και το παιδι και δε ξερω τι θα γινεται και πως θα τα βολευω.εκτος και αν τελικα βρουμε και οι δυο δουλεια φουλ ταιμ και μπορεσω για καποιες μερες να εχω childminder και τις υπολοιπες να μενει με τη νονα του αλλα καλυτερα να μη το σκεφτομαι αυτο γιατι πολυ χλωμο το κοβω!να πω δε οτι οταν παμε αγγλια θα μεινουμε ολοι μαζι 4 ατομα συν το παιδι για να μας ερχεται φθηνοτερα.

επίσης καταλαβαινω πως το λες....Αλλά ξέρεις και απο μένα που το πέρασα ότι ο χρόνος ειναι χρήμα παντού....

Όμως αν έχεις όντως λυμενο το ζήτημα της διαμονης ;) τότε δεν το συζητω είστε λιγα βήματα πιο πριν απο τον στόχο....

Αν δεν είχατε όμως ούτε διαμονη, τότε βράσε όρυζα my friend!!!!

το ξερω κοπελια και το καταλαβαινω.ειναι πολυ δυσκολα και πολυ περισσοτερο τωρα που υπαρχει και το μωρο.γιατι και μεις οταν φυγαμε ειμασταν μονοι μας.


mitt barn är mitt liv

16-01-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Sygkekrimena ekana 3 aithseis kai mou eipan kai apo tis 3 na paw na me doun thn epomeni. Eixa omws kapoia themata edw kai de mporousa na fygw dioti den mporeis na paraititheis kai na fygeis thn epomeni, prepei na sumplhrwseis 4 evdomades douleias opws orizei to symvolaio. Tespa, na mh sou ta polulogw, den ekatse kai apofasisa na meinw edw ligo akoma.

ελενη θα σου μιλησω οσο πιο ειλικρινα μπορω.δε ξερω τι εχεις σπουδασει και τι δουλεια κανεις αλλα αν μπορεις να μεινεις αγγλια θα σου ελεγα μεινε.εδω τα πραγματα ειναι πολυ ασχημα.δε ξερω πως να το περιγραψω για να το καταλαβετε αλλα οι δουλειες που υπαρχουν ειναι μετρημενες στα δαχτυλα και η ζητηση παρα πολυ μεγαλη.ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια.με εχουν παρει σε ενα καρο συνεντευξεις και μετα τιποτα.ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα.σου λενε οτι οκ τη πηρες τη δουλεια και μετα δε ξαναπερνουν τηλεφωνο και περιμενεις και περιμενεις και τιποτα?

αν δε βγαινεις οικονομικα μειωσε τα εξοδα,κοψε το σταθερο και εχε μονο κινητο για ωρα αναγκης,πηγαινε να μεινεις σε πιο μικρο σπιτι με λιγοτερο ενοικιο.

δε ξερω τι αλλο να πω αλλα η ελλαδα θα πτωχευσει και το ξερουμε ολοι.εχει ηδη γινει απλα δεν εχει ανακοινωθει.


mitt barn är mitt liv

16-01-10

Link to comment
Share on other sites

ελενη θα σου μιλησω οσο πιο ειλικρινα μπορω.δε ξερω τι εχεις σπουδασει και τι δουλεια κανεις αλλα αν μπορεις να μεινεις αγγλια θα σου ελεγα μεινε.εδω τα πραγματα ειναι πολυ ασχημα.δε ξερω πως να το περιγραψω για να το καταλαβετε αλλα οι δουλειες που υπαρχουν ειναι μετρημενες στα δαχτυλα και η ζητηση παρα πολυ μεγαλη.ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια.με εχουν παρει σε ενα καρο συνεντευξεις και μετα τιποτα.ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα.σου λενε οτι οκ τη πηρες τη δουλεια και μετα δε ξαναπερνουν τηλεφωνο και περιμενεις και περιμενεις και τιποτα?

αν δε βγαινεις οικονομικα μειωσε τα εξοδα,κοψε το σταθερο και εχε μονο κινητο για ωρα αναγκης,πηγαινε να μεινεις σε πιο μικρο σπιτι με λιγοτερο ενοικιο.

δε ξερω τι αλλο να πω αλλα η ελλαδα θα πτωχευσει και το ξερουμε ολοι.εχει ηδη γινει απλα δεν εχει ανακοινωθει.

Maria to kserw oti ta pragmata einai dyskola. Egw eipa th dikh mou empeiria, twra an telika de me pairnan kai me koroideyan ti na pw den kserw. Egw prattw me th logikh oti tha eixa douleia prin na erthw ayto pou lew kai se sena diladi. De tha kaname to vhma xwris kavatza an kai epeidi exoume spiti sthn Ellada, kai h mama mou mas mageireyei klp (oxi gia oikonomia alla gia na kakomathainei to gamprouli ths), ekei den exw toso agxos oso edw. An telika ksekinousame me tis douleies pou eixame vrei pisteyw tha eimastan OK, oxi plousioi alla sigoura oxi xeirotera apo edw.

Twra an telika den ksekinousame douleia, ayto tha htan mia alli istoria, vevaia kai edw perasame ena diasthma xwris douleia kai de mporw na pw oti htan eykolo.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

πουθενα δεν ειναι ευκολα χωρις δουλεια.εδω δεν ειναι οτι θα σε κοροιδευαν ειναι οτι εισαι μια στο εκατομμυριο να σε διαλεξουν.πχ ο αντρας μου ειχε βρει μια καλη ευκαιρια απο εφημεριδα καινουργια με αγγελια καινουργια και πηρε τηλεφωνο στις 9 το πρωι και του ειπε η κοπελα ξερετε εχουν μαζευτει παρα πολλα ατομα και δε μπορουμε να κλεισουμε και αλλη συνεντευξη.ηταν εταιρια που ανοιγε στις 9.για να καταλαβεις τι εννοω.οποιος προλαβε προλαβε.αλλα οταν ενας ανθρωπος οπως εσυ καλη ωρα φευγει για εξω και η καρδια του ειναι στο τοπο του τοτε δε γινεται.οτι και να γινει το τοπο του θα σκεφτεται.


mitt barn är mitt liv

16-01-10

Link to comment
Share on other sites

.αλλα οταν ενας ανθρωπος οπως εσυ καλη ωρα φευγει για εξω και η καρδια του ειναι στο τοπο του τοτε δε γινεται.οτι και να γινει το τοπο του θα σκεφτεται.

eipes mia megalh alithia Maria...an upologiseis ta lefta pou mas feygoun mono sta taksidia ellada tha katalaveis. Ena xiliariko mes sto nero 2-3 fores to xrono. Kai mh mou peis na mhn katevw Ellada gia na kanw oikonomia, egw mono pou skeftomai na meinw edw kalokairi pathainw katathlipsi, osa glitwsw apo eishthria tha ta parw se Prozac.

An exeis apofasisei na rikseis mayrh petra..tote ok. An omws theleis na erxesai Ellada 1-2 fores to xrono, einai kai ayta megala eksoda.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To dyskolotero kommati omws einai to oikonomiko giati pleon gia na odhgeis taxi prepei na einai kainourgio sxetika aytokinhto, na plhrei kapoies sygkekrimenes prodiagrafes, kai nomizw kathe 5 xronia na allazeis oxhma. Genikws to aytokinhto tha prepei na einai se polu kalh katastash kai oso pio "kainourgio" ginetai.

Α ναι, φυσικά το οικονομικό. Επίσης θυμήθηκα ότι στο Λονδίνο χρειάζεσαι πλέον ειδική άδεια και για mini cab. Δεν ξέρω λεπτομέριες, πάντως φαντάζομαι ότι οι σχετικές πληροφορίες υπάρχουν στην ιστοσελίδα του Public Carriage Office.

An exeis apofasisei na rikseis mayrh petra..tote ok. An omws theleis na erxesai Ellada 1-2 fores to xrono, einai kai ayta megala eksoda.

Και πού να έχεις και παιδί, που από 2 χρονών και πάνω πληρώνει κανονικό εισιτήριο :shock:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

.

eipes mia megalh alithia Maria...an upologiseis ta lefta pou mas feygoun mono sta taksidia ellada tha katalaveis. Ena xiliariko mes sto nero 2-3 fores to xrono. Kai mh mou peis na mhn katevw Ellada gia na kanw oikonomia, egw mono pou skeftomai na meinw edw kalokairi pathainw katathlipsi, osa glitwsw apo eishthria tha ta parw se Prozac.

An exeis apofasisei na rikseis mayrh petra..tote ok. An omws theleis na erxesai Ellada 1-2 fores to xrono, einai kai ayta megala eksoda.

και ιδου η μεγαλη διαφορα μας.εμεις και οταν λεω εμεις μιλαω για εμας που σκεπτομαστε να μεταναστευσουμε στην αγγλια,το τελευταιο πραγμα που θα μας απασχολησει θα ειναι τα ταξιδακια αναψυχης.νομιζω οτι μου κανεις πλακα.λες οτι ειναι δυσκολα εκει κλπ αλλα 2-3 φορε το χρονο εισαι ελλαδα για διακοπες!ναι μπορω να πω οτι ειναι ενα εξοδο το οποιο δε θα το κανουμε.οποτε και εσεις ελενη μου θα μπορουσατε να κοψετε ολα αυτα τα περιττα και να ζειτε καλυτερα.ελα μια φορα για μια βδομαδα.τα λεφτα που θα χαλασεις και που θα σου μεινουν στη τελικη μπορεις να τα διαθεσεις για καλυτερης ποιοτητας φαγητο,μια εξοδο,ενα δωρο για τον εαυτο σου στη τελικη!!


mitt barn är mitt liv

16-01-10

Link to comment
Share on other sites

αυτα για ποιο λογο να μη τα μεταφρασουμε?αν χρειαστουν?εγω ας πουμε που ειμαι κομμωτρια και ο αντρας μου που ειναι ψυκτικος δε χρειαζεται να τα μεταφρασουμε?

Γιατί είναι τζάμπα λεφτά και δεν θα ζητήσει να τα δει κανείς. Είτε έχεις απολυτήριο γυμνασίου είτε όχι το ίδιο τους κάνει, αφού δεν σε πληρώνουν παραπάνω αν έχεις και λιγότερο αν δεν έχεις. Αν πας για κάποια δουλειά και θέλει να ξέρεις χρήση Η.Υ. δεν σου ζητάνε να δούνε το χαρτί από το ΙΕΚ Ψαξεβρέσε, σου δίνουν μια άσκηση να κάνεις επί τόπου (π.χ. να φτιάξεις ένα λογιστικό φύλλο) και σε αξιολογούν με βάση αυτό. Είτε έχεις χαρτί είτε όχι, την άσκηση θα την κάνεις, οπότε γιατί να δουν το χαρτί; Μήπως ο Άγγλος που θα πάει για συνέντευξη μαζί σου θα έχει χαρτί;

Φαντάζομαι ότι και για τις σχολές κομμωτικής το ίδιο ισχύει. Τι τους νοιάζει αυτούς αν τελείωσες την Α ή τη Β σχολή; Μήπως τις ξέρουν; Θα σου δώσουν απλά μια κούκλα και θα σου πουν κάνε ένα κούρεμα να δούμε τι πουλιά πιάνεις. Ή έλα να δουλέψεις μια μέρα χωρίς πληρωμή να δούμε πώς λούζεις, πώς βάφεις μαλλιά κ.λπ. Ή θα σου κάνουν ερωτήσεις, δηλαδή να τους πεις πώς προετοιμάζεις μια βαφή ή τι προσέχεις όταν κάνεις περμανάντ για να δούνε αν όντως ξέρεις ή κάνεις ότι ξέρεις.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

και ιδου η μεγαλη διαφορα μας.εμεις και οταν λεω εμεις μιλαω για εμας που σκεπτομαστε να μεταναστευσουμε στην αγγλια,το τελευταιο πραγμα που θα μας απασχολησει θα ειναι τα ταξιδακια αναψυχης.νομιζω οτι μου κανεις πλακα.λες οτι ειναι δυσκολα εκει κλπ αλλα 2-3 φορε το χρονο εισαι ελλαδα για διακοπες!ναι μπορω να πω οτι ειναι ενα εξοδο το οποιο δε θα το κανουμε.οποτε και εσεις ελενη μου θα μπορουσατε να κοψετε ολα αυτα τα περιττα και να ζειτε καλυτερα.ελα μια φορα για μια βδομαδα.τα λεφτα που θα χαλασεις και που θα σου μεινουν στη τελικη μπορεις να τα διαθεσεις για καλυτερης ποιοτητας φαγητο,μια εξοδο,ενα δωρο για τον εαυτο σου στη τελικη!!

H megalh diafora mas Maria einai oti egw de ton thewrw taksidaki anapsyxhs! An ithela anapsyxh phgaina fthnotera kai sthn Taylandh diakopes. Gia mena einai aparaithto gia thn psyxikh hremia mou. An mou elegan dld oti ayrio kleinoun ta synora kai de tha mporesw pote na paw ellada tha feyga TWRA. Apopse. Kai as douleyw servitora me to vasiko.

Shmeiwteon ayta sta leei enas antrwpos pou irthe me th thelisi tou kai epsakse oso mporouse na meinei kynhgwntas kariera kai en merei thn petyxa. Alla oi synthikes me allaksan teleiws.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αυτό που θυμήθηκα για τις κομμώτριες και τις αισθητικούς (γιατί στην Αγγλία δουλεύουν μαζί αυτές οι δύο ειδικότητες) είναι ότι πολλά salons δεν πληρώνουν μισθούς αλλά σου νοικιάζουν το χώρο, δηλ. αν είσαι κομμώτρια νοικιάζεις μια καρέκλα και πληρώνεις το κομμωτήριο για να σου επιτρέπει να δουλεύεις εκεί. Μετά κρατάς τα έσοδά σου μείον ένα ποσοστό που δίνεις στο κομμωτήριο. Αυτό βέβαια σημαίνει ότι μπορείς να βγάλεις καλά λεφτά αν έχεις πολλή δουλειά και δουλεύεις πολλές ώρες, αλλά αν δεν έχεις πολλή δουλειά, πέφτεις έξω.

Για ψυκτικούς δεν ξέρω τι παίζει. Θα σου έλεγα να κοιτάξεις σχετικές αγγελίες να δεις τι ζητάνε. Αν ας πούμε δεν ζητάνε GCSE's ή A Levels, είναι περιττό να μεταφράσεις το απολυτήριο του Λυκείου, αφού δεν το ζητάνε ούτε από τους Άγγλους.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολύ καλά είναι αυτά τα χρήματα, ειδικά αν μένετε σε φτηνή περιοχή του Κεντ (γιατί άλλο Sevenoaks κι άλλο Ramsgate - Κεντ είναι και τα δύο, αλλά η διαφορά τεράστια) και αν δεν έχετε απαιτήσεις για πολλές σπατάλες τύπου 2 αυτοκίνητα, ιδιωτικό σχολείο για το παιδί, ταξιδάκια στην Ελλάδα 4 φορές το χρόνο. Το ενοίκιο θα σας φάει μεγάλο μέρος του μισθού, οπότε όσο το περιορίσεις, τόσο καλύτερα, γιατί άλλο να πληρώνεις 400 λίρες την εβδομάδα κι άλλο 200. Επιπλέον όσο πιο μεγάλο είναι το σπίτι τόσο πιο μεγάλος είναι ο δημοτικός φόρος, που είναι ένα σημαντικό έξοδο. Το καλύτερο είναι να βρείτε ένα καλό σπίτι σε φτηνή (αλλά όχι πολύ φτηνή) περιοχή. Να προσέξετε πολύ να υπάρχει καλή δημόσια συγκοινωνία, γιατί αν δεν υπάρχει, τα σπίτια θα είναι μεν φτηνότερα, αλλά θα χρειάζεστε 2 αυτοκίνητα που κοστίζουν πολύ για ασφάλεια και βενζίνη, καθώς οι αποστάσεις είναι μεγάλες σε σχέση με την Ελλάδα. β

καλε ποια 2 αυτοκινητα ουτε εδω δεν εχουμε 2 εμεις εκει δεν εχουμε σκοπο να παρουμε αμαξι τουλαχιστον για τα πρωτα χρονια μια χαρα ειναι και η συγκοινωνια , και Ελλαδα λεγαμε 1 φορά το χρονο και αν εγω προσωπικα εχω ξαναζησει στο εξωτερικο και δεν ηθελα κανενα καλοκαιρι να ερθω Ελλαδα τοσο ομορφα περναγα (Γερμανία) αν και καθισα λίγα χρονια και ημουνμικρη18-19 ..

τωρα που ηρθαμε Λονδινο τρελαθηκα δεν ηθελα να κοιμαμαι μου αρεσε πολυ αυτο το πρασινο ,οι δρομοι, τα τρενα καλα απο τα λεωφορεια δεν ηθελα να κατεβω (μου θυμισε τα καλυτερα μου χρονια)ανοιξε το ματι μου...:cool: τωρα για το σχολειο της μικρης τοσο χαλια ειναι τα δημοσια??? γιατι να την παω σε ιδιωτικο? πηγενε η ξαδερφη μου στην Αθηνα χροοονια και εγω χροοονια δημοσιο στο τελος την ιδια σχολή περασαμε:confused:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι τζάμπα λεφτά και δεν θα ζητήσει να τα δει κανείς. Είτε έχεις απολυτήριο γυμνασίου είτε όχι το ίδιο τους κάνει, αφού δεν σε πληρώνουν παραπάνω αν έχεις και λιγότερο αν δεν έχεις. Αν πας για κάποια δουλειά και θέλει να ξέρεις χρήση Η.Υ. δεν σου ζητάνε να δούνε το χαρτί από το ΙΕΚ Ψαξεβρέσε, σου δίνουν μια άσκηση να κάνεις επί τόπου (π.χ. να φτιάξεις ένα λογιστικό φύλλο) και σε αξιολογούν με βάση αυτό. Είτε έχεις χαρτί είτε όχι, την άσκηση θα την κάνεις, οπότε γιατί να δουν το χαρτί; Μήπως ο Άγγλος που θα πάει για συνέντευξη μαζί σου θα έχει χαρτί;

Φαντάζομαι ότι και για τις σχολές κομμωτικής το ίδιο ισχύει. Τι τους νοιάζει αυτούς αν τελείωσες την Α ή τη Β σχολή; Μήπως τις ξέρουν; Θα σου δώσουν απλά μια κούκλα και θα σου πουν κάνε ένα κούρεμα να δούμε τι πουλιά πιάνεις. Ή έλα να δουλέψεις μια μέρα χωρίς πληρωμή να δούμε πώς λούζεις, πώς βάφεις μαλλιά κ.λπ. Ή θα σου κάνουν ερωτήσεις, δηλαδή να τους πεις πώς προετοιμάζεις μια βαφή ή τι προσέχεις όταν κάνεις περμανάντ για να δούνε αν όντως ξέρεις ή κάνεις ότι ξέρεις.

Exei dikio h Biggi, fadasou otan pas na pareis douleia kathigiti sou zhtane na kaneis mathima se paidia mia wra kai aksiologoun thn epidosh sou. An se paroun tote isws zhthsoun na doun kai kapoio xarti. Se kalluntika pou eixa paei egw, me valan na doulepsw (aplirwta ennoeitai), 5 wres sto stand gia na doune an kanw.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

H megalh diafora mas Maria einai oti egw de ton thewrw taksidaki anapsyxhs! An ithela anapsyxh phgaina fthnotera kai sthn Taylandh diakopes. Gia mena einai aparaithto gia thn psyxikh hremia mou. An mou elegan dld oti ayrio kleinoun ta synora kai de tha mporesw pote na paw ellada tha feyga TWRA. Apopse. Kai as douleyw servitora me to vasiko.

Για να πω την αλήθεια, ξέρω πολλούς Έλληνες στην Αγγλία και κανέναν που να μην περιμένει πώς και πώς να πάει Ελλάδα τουλάχιστον δύο φορές το χρόνο. Όσο μαύρη πέτρα και να ρίξεις πίσω σου, έρχεται η ώρα που θέλεις να φας ένα φαγητό της προκοπής, να δεις λίγο ήλιο και γαλάζιο ουρανό, να κάνεις ένα μπάνιο στη θάλασσα, να δεις τους γονείς σου και τους φίλους σου.

Προσωπικά τους συμβουλεύω όλους να έχουν αρκετά χρήματα ώστε να μπορούν να κάνουν τουλάχιστον 1 ταξίδι το χρόνο στην Ελλάδα. Όχι μόνο για την ψυχική τους ηρεμία αλλά γιατί μπορεί να συμβεί ο,τιδήποτε. Αν ας πούμε αρρωστήσει ο πατέρας σου ή γεννήσει η αδερφή σου ή παντρευτεί η κολλητή σου, τι θα πεις... α εγώ είμαι στην Αγγλία και δεν μπορώ να έρθω; <ΟΚ μπορεί να το πεις κι αυτό, αλλά λέμε τι θα έκαναν οι περισσότεροι>


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

καλε ποια 2 αυτοκινητα ουτε εδω δεν εχουμε 2 εμεις εκει δεν εχουμε σκοπο να παρουμε αμαξι τουλαχιστον για τα πρωτα χρονια μια χαρα ειναι και η συγκοινωνια , και Ελλαδα λεγαμε 1 φορά το χρονο και αν εγω προσωπικα εχω ξαναζησει στο εξωτερικο και δεν ηθελα κανενα καλοκαιρι να ερθω Ελλαδα τοσο ομορφα περναγα (Γερμανία) αν και καθισα λίγα χρονια και ημουνμικρη18-19 ..

τωρα που ηρθαμε Λονδινο τρελαθηκα δεν ηθελα να κοιμαμαι μου αρεσε πολυ αυτο το πρασινο ,οι δρομοι, τα τρενα καλα απο τα λεωφορεια δεν ηθελα να κατεβω (μου θυμισε τα καλυτερα μου χρονια)ανοιξε το ματι μου...:cool: τωρα για το σχολειο της μικρης τοσο χαλια ειναι τα δημοσια??? γιατι να την παω σε ιδιωτικο? πηγενε η ξαδερφη μου στην Αθηνα χροοονια και εγω χροοονια δημοσιο στο τελος την ιδια σχολή περασαμε:confused:

Germania douleyes h' phges ws foithtria? Giati einai kalo na meinei ligo o antras su opws eleges na dei an tou aresei, alliws zeis th xwra ws foithths kai alliws ws ergazomenos. Epishs einai logiko na trellathikes me to Londino, einai apo tis wraioteres prwteyouses alla to eides me to mati tou tourista. De nomizw na theleis na meinete Londino einai asymforo apo oikonomikis apopsis..


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

τωρα που ηρθαμε Λονδινο τρελαθηκα δεν ηθελα να κοιμαμαι μου αρεσε πολυ αυτο το πρασινο ,οι δρομοι, τα τρενα καλα απο τα λεωφορεια δεν ηθελα να κατεβω (μου θυμισε τα καλυτερα μου χρονια)ανοιξε το ματι μου...:cool: τωρα για το σχολειο της μικρης τοσο χαλια ειναι τα δημοσια??? γιατι να την παω σε ιδιωτικο? πηγενε η ξαδερφη μου στην Αθηνα χροοονια και εγω χροοονια δημοσιο στο τελος την ιδια σχολή περασαμε:confused:

Νατάσσα άλλο το Λονδίνο (και μάλιστα το κέντρο του Λονδίνου που είδες ως τουρίστρια) και άλλο το Κεντ. Γι' αυτό σου είπα ότι εξαρτάται από το πού θα ζήσεις. Αν μένεις κάπου που το κοντινότερο σούπερ μάρκετ είναι στα 10 χιλιόμετρα και λεωφορείο περνάει κάθε 1 ώρα και έχεις και μωρό παιδί, το αυτοκίνητο σου είναι απαραίτητο. Γιατί άντε μια ωραία μέρα με ήλιο και ζέστη, μπορεί να το κόψεις και ποδαράτο, αλλά όταν βρέχει και φυσάει μανιασμένα, πώς θα βγαίνεις από το σπίτι; Και ο άντρας σου πώς θα πηγαίνει στη δουλειά; Και τι γίνεται το βράδυ που το λεωφορείο σταματάει μετά τις 7 ή περνάει κάθε 2 ώρες; Μιλάω για το Κεντ πάντα, επειδή το ανέφερες. Στο Λονδίνο η συγκοινωνία είναι πάρα πολύ καλή στις περισσότερες περιοχές (όχι σε όλες) αλλά όπου η συγκοινωνία είναι καλή, οι τιμές των σπιτιών είναι μεγαλύτερες, ειδικά όταν υπάρχει σταθμός μετρό ή τραίνου σε περπατητή απόσταση.

Η ποιότητα της εκπαίδευσης είναι μια μεγάλη ιστορία. Βασικά υπάρχουν μεγάλες διαφοροποιήσεις από δημόσιο σχολείο σε δημόσιο σχολείο και μεγάλος ανταγωνισμός για τα καλά σχολεία. Αν ένα σπίτι είναι κοντά σε καλό σχολείο και βολικό στη συγκοινωνία, το ενοίκιο θα είναι κατά πολύ μεγαλύτερο γιατί τα σπίτια αυτά τα κυνηγάνε όσοι έχουν παιδιά. Το κάθε σχολείο έχει catchment area και δεν μπορείς να γράψεις το παιδί σου σε ένα σχολείο που είναι καλύτερο αν εσύ μένεις σε άλλη περιοχή, ακόμα κι αν μένεις στο διπλανό δρόμο.

Η Ελένη αυτά θα τα ξέρει καλύτερα γιατί απ' ό,τι έχω καταλάβει εργάζεται σε σχολείο {αλλά μπορεί να κάνω και λάθος}


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...