Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Ο άντρας μου δουλεύει σε άλλη πόλη προσωρινά (για 3 μήνες).

Για τα υπόλοιπα, δεν μου λείπουν ο ήλιος και η θάλασσα τόσο γιατί κατεβαίνουμε Ελλάδα Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι. Μην ξεχνάς ότι είσαι μόνιμα Αγγλία από το 1996 ενώ εμείς από το 2010. Αν έλειπα και εγώ τόσο καιρό ίσως να μου έλειπαν περισσότερο όλα αυτά. Προς το παρόν μου λείπουν μόνο οι άνθρωποι μου.

Πικαμπου πιστευω οτι παιζει σημασια και αυτο που λες. Κι εμενα τα πρωτα χρονια δε μου ελειπε η ελλαδα. ενταξει ημουν κ φοιτητρια που ειναι παλι αλλη ζωη..αλλα μ αρεσε ειχα τους φιλους μου, περνουσαμε σχετικα καλα κυριως σε σπιτια οτι εξω, και πηγαινα 3 φορες το χρονο Ελλαδα. Ζουσα και μονη και μ αρεσε γτ πριν δεν ειχα ζησει τετοια ελευθερια. Ο καιρος δε με πειραζε διοτι εγω απο Ιουνη ημουν Ελλαδα, δεν εχανα το καλοκαιρι μου!

Οσο περναει ο καιρος η μιζερια, το γκρι, και η διαφορετικη κουλτουρα μ εχουν κουρασει απιστευτα.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το θυμάμαι, πώς δεν το θυμάμαι! Τι έγινε με αυτόν, έφυγε;

Εμείς ευτυχώς στην πολυκατοικία δεν έχουμε τέτοιους τύπους αλλά ξέρουμε ότι γίνεται διακίνηση ναρκωτικών ακριβώς απέξω σε έναν τηλεφωνικό θάλαμο και σε έναν από τους πλαϊνούς δρόμους. Έχει τύχει αρκετές φορές να μυρίσω χασίς μέσα από ανοιχτά παράθυρα παρκαρισμένων αυτοκινήτων (έχουμε ένα παρκάκι εδώ κοντά που έχει μεγάλα δέντρα, πάνε και παρκάρουν από κάτω που έχει σκιά) :rolleyes:

Μερικοί είναι τόσο χαϊβάνια που μπορείς να τους πάρεις το τσιγάρο από το στόμα, δεν χρειάζεται καν να πληρώσεις.

Τελικα ΕΦΥΓΕ!! Γιουπι...!! Ειχα βαρεθει να μυριζουν τα ρουχα μου χασισιλα..Βασικα αυτο που με εκανε χαλια ηταν οι καβγαδες και το ξυλο..


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Σύμπτωση. Και μένα ο διπλανος μου ντιλαρε και δεν μπορούσαμε να ειδοποιησουμε την αστυνομία γιατι μετα δεν θα μπορούσαμε να πουλήσουμε εύκολα το διαμέρισμα αφου θα ερχόταν η αστυνομία θα έσπαγε την πόρτα τους, το κτήριο θα αποκτουσε φήμη κλπ. Εμπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Ευτυχως ξεκουμπιστηκαν και τώρα μένουν δυο πολυ καλές κοπέλες. Βοήθησα κι εγω λίγο να ξεκουμπιστουν αφου είχαν και μωρό, το οποίο όμως δεν έμενε μαζι τους, μόνο τα επιδόματα έπαιρναν και αυτο φυσικά είναι παράνομο. Είχαν δημιουργήσει τριακόσιες χιλιάδες προβλήματα μέχρι που μας είχαν απειλήσει. Κωλοπαιδα.

Anyway, όταν το μωρακι έμενε στο Watford αισθανόμουν πολυ ασφαλής, πολυ καλη περιοχή και το Rickmansworth που είναι δίπλα. Εκει θελουμε να επιστρέψουμε.


RLcRp1.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό σίγουρα παίζει ρόλο. Αλλά για μένα αυτό που άλλαξε τα πάντα ήταν το παιδί. Όσο ήμουν ελεύθερη κι ωραία δεν με ένοιαζε να φύγω από το Λονδίνο, τώρα όμως με κόβει. Αν δεν είχα το παιδί μάλλον δεν θα έφευγα ποτέ.

Λοιπόν ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει με μένα. Αν δεν είχα τα παιδιά θα είχα σκυλοβαρεθεί εδωπέρα. Ήμουν παιδί της πόλης και εγώ, δεν έχω ούτε καν χωριό να πηγαίνω διακοπές στην Ελλάδα. Όμως για τα παιδιά είναι ιδανικά. Ήσυχα, χωρίς πολλά αυτοκίνητα, μες το πράσινο, το σπιτάκι μας έχει και ένα μικρό κήπο, τα σχολεία έχουν τεράστιους κήπους και γηπεδάκια, γύρω μας υπάρχουν φάρμες σε απόσταση 10 λεπτών. Αύριο πχ που ο μεγάλος δεν θα πάει σταθμό θα πάρω τα παιδιά και θα πάμε σε μια φάρμα να ταϊσουμε ζωάκια.

Γι' αυτό σου λέω. Είναι όλα πολύ σχετικά. Τι αφήνεις, που έρχεσαι, τι βρίσκεις, ποιες είναι οι συνθήκες σου τη συγκεκριμένη περίοδο. Το μόνο που λέω είναι ότι δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Biggi ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει με μένα. Αν δεν είχα τα παιδιά θα είχα σκυλοβαρεθεί εδώπερα. Όμως για τα παιδιά είναι ιδανικά. Ήσυχα, χωρίς πολλά αυτοκίνητα, μες το πράσινο, το σπιτάκι μας έχει και ένα μικρό κήπο, τα σχολεία έχουν τεράστιους κήπους και γηπεδάκια, γύρω μας υπάρχουν φάρμες σε απόσταση 10 λεπτών. Αύριο πχ που ο μεγάλος δεν θα πάει σταθμό θα πάρω τα παιδιά και θα πάμε σε μια φάρμα να ταϊσουμε ζωάκια.

Ναι, γιατί μένεις σε χωριό. Και σε ένα ελληνικό χωριό να ήσουν, το ίδιο θα ήταν (βαρετά για ενήλικα, αλλά ιδανικά για οικογένεια). Κι εγώ παιδί της πόλης είμαι, αλλά ο βασικός λόγος που δεν θα ήθελα να μείνω σε χωριό είναι γιατί δεν οδηγώ και εξαρτούμαι από τη δημόσια συγκοινωνία. Μία χρονιά που έμεινα σε χωριό στην Αγγλία παρότι μου άρεσε γιατί ήταν ήσυχα, μου είχε γίνει έννοια η μετακίνηση - ακόμα και το σούπερ μάρκετ χρειαζόνταν να το προγραμματίσω με μαθηματική ακρίβεια για να μην χάσω το τελευταίο λεωφορείο και αναγκαστώ να πάρω ταξί.

Εδώ έχει βέβαια πολλή κίνηση στους δρόμους, αλλά εκτός από αυτό, και πάρκα έχουμε, και πράσινο, και γήπεδα. Και φάρμα θα έχουμε πριν το τέλος του 2012 ;) Δεν μου λείπει το πράσινο, ούτε η άπλα. Μου λείπουν οι πλατείες, τα καφέ, να μπορώ να πάρω το παιδί και να βγω έξω ένα βράδυ, να πάμε στην παιδική χαρά μετά τις 5 το απόγευμα και να έχει παιδάκια, να μας μιλάνε οι άλλες μανούλες και όχι μόνο αν μας γνωρίζουν, να μπορώ να πάω στη θάλασσα το καλοκαίρι, να μπορώ να κανονίσω να πάω για καφέ χωρίς να χρειάζεται να κλείσω ημερομηνία 2 βδομάδες πριν, να μπορώ να βγω έξω για φαγητό το βράδυ, να μην εξαφανίζεται ο κόσμος στις 6 η ώρα, τέτοια πράγματα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σύμπτωση. Και μένα ο διπλανος μου ντιλαρε και δεν μπορούσαμε να ειδοποιησουμε την αστυνομία γιατι μετα δεν θα μπορούσαμε να πουλήσουμε εύκολα το διαμέρισμα αφου θα ερχόταν η αστυνομία θα έσπαγε την πόρτα τους, το κτήριο θα αποκτουσε φήμη κλπ. Εμπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Ευτυχως ξεκουμπιστηκαν και τώρα μένουν δυο πολυ καλές κοπέλες. Βοήθησα κι εγω λίγο να ξεκουμπιστουν αφου είχαν και μωρό, το οποίο όμως δεν έμενε μαζι τους, μόνο τα επιδόματα έπαιρναν και αυτο φυσικά είναι παράνομο. Είχαν δημιουργήσει τριακόσιες χιλιάδες προβλήματα μέχρι που μας είχαν απειλήσει. Κωλοπαιδα.

Anyway, όταν το μωρακι έμενε στο Watford αισθανόμουν πολυ ασφαλής, πολυ καλη περιοχή και το Rickmansworth που είναι δίπλα. Εκει θελουμε να επιστρέψουμε.

Ρε συ τραβελ μ εχεις μπερδεψει αποκαλεις το δικο σου "μωρακι", μετα μιλας για το μωρο σου και γινεται τουρλουμπουκι!

Κι εμας ειχαν μωρο διπλα κ επαιρναν τα επιδοματα απλα, και το μωρο το ειχαν στη γιαγια τις πιο πολλες φορες..


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί εσύ μένεις σε χωριό. Και σε ένα ελληνικό χωριό να ήσουν, το ίδιο θα ήταν (βαρετά για ενήλικα, αλλά ιδανικά για οικογένεια). Δεν θα ήθελα να μείνω χωριό γιατί δεν οδηγώ και εξαρτούμαι από τη δημόσια συγκοινωνία. Μία χρονιά που έμεινα σε χωριό στην Αγγλία παρότι μου άρεσε γιατί ήταν ήσυχα, μου είχε γίνει έννοια η μετακίνηση - ακόμα το σούπερ μάρκετ χρειαζόνταν να το προγραμματίσω με μαθηματική ακρίβεια για να μην χάσω το τελευταίο λεωφορείο και αναγκαστώ να πάρω ταξί.

Εδώ έχει βέβαια πολλή κίνηση στους δρόμους, αλλά εκτός από αυτό, και πάρκα έχουμε, και πράσινο, και γήπεδα. Και φάρμα θα έχουμε πριν το τέλος του 2012 ;) Δεν μου λείπει το πράσινο, ούτε η άπλα. Μου λείπουν οι πλατείες, τα καφέ, να μπορώ να πάρω το παιδί και να βγω έξω ένα βράδυ, να πάμε στην παιδική χαρά μετά τις 5 το απόγευμα και να έχει παιδάκια, να μας μιλάνε οι άλλες μανούλες και όχι μόνο αν μας γνωρίζουν, να μπορώ να πάω στη θάλασσα το καλοκαίρι, να μπορώ να κανονίσω να πάω για καφέ χωρίς να χρειάζεται να κλείσω ημερομηνία 2 βδομάδες πριν, να μπορώ να βγω έξω για φαγητό το βράδυ, να μην εξαφανίζεται ο κόσμος στις 6 η ώρα, τέτοια πράγματα.[/QUOTE]

Αυτο, κι εμενα. Ασε που και μωρο να ειχα. Μια μερα στο παρκο. Δυο στο παρκο. Τρεις στο παρκο. Τεσσερις στο παρκο. Ε μεχρι κι αυτο θα βαρεθει και θα μου πει "ρε μανα παμε κ καπου αλλου"!!!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Σύμπτωση. Και μένα ο διπλανος μου ντιλαρε και δεν μπορούσαμε να ειδοποιησουμε την αστυνομία γιατι μετα δεν θα μπορούσαμε να πουλήσουμε εύκολα το διαμέρισμα αφου θα ερχόταν η αστυνομία θα έσπαγε την πόρτα τους, το κτήριο θα αποκτουσε φήμη κλπ. Εμπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Ευτυχως ξεκουμπιστηκαν και τώρα μένουν δυο πολυ καλές κοπέλες. Βοήθησα κι εγω λίγο να ξεκουμπιστουν αφου είχαν και μωρό, το οποίο όμως δεν έμενε μαζι τους, μόνο τα επιδόματα έπαιρναν και αυτο φυσικά είναι παράνομο. Είχαν δημιουργήσει τριακόσιες χιλιάδες προβλήματα μέχρι που μας είχαν απειλήσει. Κωλοπαιδα.

Ειρήνη μήπως μένεις στην ίδια γειτονιά με την Ελένη; Πολλές ομοιότητες βλέπω!! :lol:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Καμία αντίρρηση κορίτσια σε αυτά που λέτε. Μακάρι η Ελλάδα να είχε δουλειές, έστω και στην τσιμεντούπολη της Αθήνας θα γύρναγα και ας μην είχα τα πάρκα και το πράσινο. Μαθημένη σε αυτά δεν ήμουν άλλωστε. Εδώ τα πρωτοείδα. Φύγαμε από την Ελλάδα γιατί ο άντρας μου έμεινε ένα χρόνο άνεργος από τότε που έκλεισε η εταιρεία του και δεν μπορούσε να βρει πουθενά δουλειά. Και τότε (το 2010) τα πράγματα δεν ήταν όπως είναι τώρα, με 1.100.000 ανέργους και το νούμερο να μεγαλώνει απειλητικά.

Αλήθεια, πως θα αντιμετωπίσετε το θέμα εύρεσης εργασίας όταν επιστρέψετε Ελλάδα με το καλό; Το ψάχνετε από τώρα ή θα το κοιτάξετε όταν πλησιάζει ο καιρός;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έλα αφού είσαι πανέξυπνη σιγά που μπερδευεσαι εσυ ειδικά με κάτι τέτοια.

Καλα θα λέω το πραγματικό μωρακι μωρακι και τον μεγαλο.... Robert. Συνήθεια βλέπεις.

Έχεις εκπαιδεύσει τον Robert να γυρνάει στο "moro" ή τον λες "babe"; :tongue:


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εκπαιδεύσει τον Robert να γυρνάει στο "moro" ή τον λες "babe";

Στο "moraki" γυρνάει, μην μας μπερδεύεις!! :tongue:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι Essex. Λες να είμαστε κοντογειτονισσες? Μπά, όχι. Αφου η Ελένη μένει κοντά στο Leeds. Απλα αποδεικνύεται ότι μ@@&)!3ς υπάρχουν παντού....

Η πλάκα είναι ότι ο δικός μου δεν με άφηνε να κανω τιποτα γιατι κάποιες φορές τον μήνα λειπει 4-5 μέρες και φοβόταν για μένα, αλλα και μηπως μας γραντζουνισουν το αμάξι. Εγω εκανα αυτο που ήθελα και του το είπα πολυυυυ αργότερα όταν πια είχαν ξεκουμπιστει. Μιλάμε τώρα για 20χρονα που καπνίζαν μπαφο και νόμιζαν ότι έπαιζαν σε επεισόδιο the shield.


RLcRp1.png
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, πως θα αντιμετωπίσετε το θέμα εύρεσης εργασίας όταν επιστρέψετε Ελλάδα με το καλό; Το ψάχνετε από τώρα ή θα το κοιτάξετε όταν πλησιάζει ο καιρός;

Εγώ το ψάχνω από τώρα, γι' αυτό δεν ξέρω πότε ακριβώς θα γυρίσω. Εννοείται ότι αν δεν βρει τουλάχιστον ο ένας από εμάς δουλειά, δεν θα γυρίσουμε. Δεν είναι καιροί για παλικαρισμούς.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εκπαιδεύσει τον Robert να γυρνάει στο "moro" ή τον λες "babe"; :tongue:

Λοιπόν ακούστε πλάκα.

Ψάχναμε όνομα για το μωρο. Και του λέω να του βγάλουμε το δικό σου? Λέω μετα όχι θα μπερδευομαστε μέσα στο σπιτι. Και μου λέει οχι δεν θα μπερδευομαστε αφου.... εμένα με λες μωρακι.... χαχαχα.

Θα έχουμε και ζηλιτσες...

Και στα δυο γυρίζει Χρυσσα. Μωρακι και baby. Εμένα κάποιες φορές με λέει μωΓακι. χαχαχαχα

Που να τον δεις να ωρυεται σε άπταιστα ελληνικά και να λέει ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙΣ!!!


RLcRp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...