Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Η ποιότητα της εκπαίδευσης είναι μια μεγάλη ιστορία. Βασικά υπάρχουν μεγάλες διαφοροποιήσεις από δημόσιο σχολείο σε δημόσιο σχολείο και μεγάλος ανταγωνισμός για τα καλά σχολεία. Αν ένα σπίτι είναι κοντά σε καλό σχολείο και βολικό στη συγκοινωνία, το ενοίκιο θα είναι κατά πολύ μεγαλύτερο γιατί τα σπίτια αυτά τα κυνηγάνε όσοι έχουν παιδιά. Το κάθε σχολείο έχει catchment area και δεν μπορείς να γράψεις το παιδί σου σε ένα σχολείο που είναι καλύτερο αν εσύ μένεις σε άλλη περιοχή, ακόμα κι αν μένεις στο διπλανό δρόμο.

Η Ελένη αυτά θα τα ξέρει καλύτερα γιατί απ' ό,τι έχω καταλάβει εργάζεται σε σχολείο {αλλά μπορεί να κάνω και λάθος}

Swsta katalaves Biggi:p


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Germania douleyes h' phges ws foithtria? Giati einai kalo na meinei ligo o antras su opws eleges na dei an tou aresei, alliws zeis th xwra ws foithths kai alliws ws ergazomenos. Epishs einai logiko na trellathikes me to Londino, einai apo tis wraioteres prwteyouses alla to eides me to mati tou tourista. De nomizw na theleis na meinete Londino einai asymforo apo oikonomikis apopsis..

Παιδι μεταναστών ειμαι και εγω μονο που οι γονεις μου ηρθαν Ελλαδα οταν εγινα 4 ολα τα χρονια μεγαλωσα με τις αναμνησεις και της φωτογραφίες μια αλλης χώρας , τα καλοκαιρια μας επισκεπτονταν γερμανοι φίλοι τους ..μετα ξαναπηγα στα 17 και τα εζησα ολα απο κοντα και μην φανταστεις οτι εμενα σε πολη σε χωριο εμενα με ενα σουπερ μαρκετ και εναν φουρνο ουτε μαγαζια δεν ειχε ..ειχε ομως ενα ποταμακι πρασινο αλογακια αγελαδιτσες για διασκεδαση εβγαινα μια φορα την εβδομαδα και σου θυμιζω ημουν 17 που εδω ξημεροβραδιαζονται στα καφέ αλλα ειχα παρεα διαβαζα περπαταγα ΔΕΝ ειχαμε αμαξι αλλα το σουπερ μαρκετ ηταν σχετικα κοντα Φοιτητρια Ελλαδα οκ ουτε αυτη τη ζωη την αλλαζω αλλα

αυτη την στιγμη σε αυτη τη φαση που ειμαι θα την αλλαζα ευχαριστως...οχι Λονδινο δεν θέλω ισως αν δεν ειχα παιδι αλλα τ'ωρα οχι φυση ..εξοχη αλλα να μπορω να φτασω και μια μεγαλη πολη για κανα θεατρο χε χε να οριστε να μην θελω το παιδι μου να εχει την δυνατότητα να δεί ενα θεατρο ? και τι θέατρο (εμεις πηγαμε στο φαντασμα της οπερας) εδω που μενουμε δεν εχει ουτε σινεμα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδι μεταναστών ειμαι και εγω μονο που οι γονεις μου ηρθαν Ελλαδα οταν εγινα 4 ολα τα χρονια μεγαλωσα με τις αναμνησεις και της φωτογραφίες μια αλλης χώρας , τα καλοκαιρια μας επισκεπτονταν γερμανοι φίλοι τους ..μετα ξαναπηγα στα 17 και τα εζησα ολα απο κοντα και μην φανταστεις οτι εμενα σε πολη σε χωριο εμενα με ενα σουπερ μαρκετ και εναν φουρνο ουτε μαγαζια δεν ειχε ..ειχε ομως ενα ποταμακι πρασινο αλογακια αγελαδιτσες για διασκεδαση εβγαινα μια φορα την εβδομαδα και σου θυμιζω ημουν 17 που εδω ξημεροβραδιαζονται στα καφέ αλλα ειχα παρεα διαβαζα περπαταγα ΔΕΝ ειχαμε αμαξι αλλα το σουπερ μαρκετ ηταν σχετικα κοντα Φοιτητρια Ελλαδα οκ ουτε αυτη τη ζωη την αλλαζω αλλα

αυτη την στιγμη σε αυτη τη φαση που ειμαι θα την αλλαζα ευχαριστως...οχι Λονδινο δεν θέλω ισως αν δεν ειχα παιδι αλλα τ'ωρα οχι φυση ..εξοχη αλλα να μπορω να φτασω και μια μεγαλη πολη για κανα θεατρο χε χε να οριστε να μην θελω το παιδι μου να εχει την δυνατότητα να δεί ενα θεατρο ? και τι θέατρο (εμεις πηγαμε στο φαντασμα της οπερας) εδω που μενουμε δεν εχει ουτε σινεμα!

ara afou thes eksoxh einai aparaithta 2 amaksia, gt exeis kai paidaki de mporeis na eisai kleismeni me to mwro mesa olh mera. Kai o kairos den eynoei gia voltes me to karotsi ektos kai an de se peirazei to kryo kai h vroxh.

ekei pou menete den einai eksoxh? Afou les oute cinema den exei. Den exeis filous, parees, oikogeneia, konta?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

ara afou thes eksoxh einai aparaithta 2 amaksia, gt exeis kai paidaki de mporeis na eisai kleismeni me to mwro mesa olh mera. Kai o kairos den eynoei gia voltes me to karotsi ektos kai an de se peirazei to kryo kai h vroxh.

ekei pou menete den einai eksoxh? Afou les oute cinema den exei. Den exeis filous, parees, oikogeneia, konta?

αχ η ζωη μου αυτη τη στιγμη δεν θα την ζηλευε κανενας νομιζω καλα εξοχη δεν θα το ελεγα αλλα οκ οπου θελω πηγαινω με τα ποδια αφου μενω κεντρο και αν ξεπαρκαρω το αμαξι την εβαψα! οποτε με τα ποδια και πολυ ωραια θα μου πεις και που να παω? ο αντρας μου φευγει απο τις 7¨30 και αναλογα παντα γυριζει 6-7 μπορει καμια φορα και 8 (δουλευει 40 λεπτα μακρια απο εδω) εγω ολη μερα μονη μου φιλες (οι περισσοτερες εχουν φυγει Αθήνα,κυπρο) καποια εδω στην ιδια φαση με εμενα δεν εχω ή θα ειναι με πολυ μεγαλα παιδια και δεν αντεχουν ενα 3χρονο στα πόδια τους ή θα ειναι ακομη ανυπαντρες οποτε τι να κανουν μαζι μου? ενταξει βγαινουμε αλλα αραια ..ο αντρας μου ερχεται αργα και ψοφιος τρωει και κοιμαται εκει που βλέπει τηλεοραση τελεια!!! συνεχιζω μονη μου και ετσι κυλαει η μερα πολυ πολυ ηρεμα οικογενεια εχω μια αδερφη που ζει μακρια οποτε δεν την βλεπω μονο καλοκαιρια δεν νομιζω να αλλαξει η ζωη μου τοσο στην αγγλια ...αυτο που μας δινει παντα μια νοτα αισιοδοξιας ειναι οτι κανουμε ταξιδακια:-)

Link to comment
Share on other sites

αχ η ζωη μου αυτη τη στιγμη δεν θα την ζηλευε κανενας νομιζω καλα εξοχη δεν θα το ελεγα αλλα οκ οπου θελω πηγαινω με τα ποδια αφου μενω κεντρο και αν ξεπαρκαρω το αμαξι την εβαψα! οποτε με τα ποδια και πολυ ωραια θα μου πεις και που να παω? ο αντρας μου φευγει απο τις 7¨30 και αναλογα παντα γυριζει 6-7 μπορει καμια φορα και 8 (δουλευει 40 λεπτα μακρια απο εδω) εγω ολη μερα μονη μου φιλες (οι περισσοτερες εχουν φυγει Αθήνα,κυπρο) καποια εδω στην ιδια φαση με εμενα δεν εχω ή θα ειναι με πολυ μεγαλα παιδια και δεν αντεχουν ενα 3χρονο στα πόδια τους ή θα ειναι ακομη ανυπαντρες οποτε τι να κανουν μαζι μου? ενταξει βγαινουμε αλλα αραια ..ο αντρας μου ερχεται αργα και ψοφιος τρωει και κοιμαται εκει που βλέπει τηλεοραση τελεια!!! συνεχιζω μονη μου και ετσι κυλαει η μερα πολυ πολυ ηρεμα οικογενεια εχω μια αδερφη που ζει μακρια οποτε δεν την βλεπω μονο καλοκαιρια δεν νομιζω να αλλαξει η ζωη μου τοσο στην αγγλια ...αυτο που μας δινει παντα μια νοτα αισιοδοξιας ειναι οτι κανουμε ταξιδακια:-)

Kapws etsi htan kai emena h zwh mou persi Natassa..o antras mou kai egw ksypnousame apo tis 6 kai gyrizame spiti stis 6-7 kammia fora kai pio arga. Meta tis 7 kai psofia sthn kourash eprepe na etoimasw faghto, na siderwsw, na sygyrisw, trwgame kai meta TV.. Oi apostaseis edw einai tetoies pou de mporousa na paw pouthena, katarxhn oi aggloi den kanoun episkepseis kai tetoia pou kanoume emeis eidika mesa sthn evdomada. Gia na pame mia episkepsi h' na vgoume eprepe na perimenoume to Savvato, kai tote eprepe na to organwsoume: Dhladh na paroume taxi gia na vgoume, taxi na gyrisoume, to faghto eksw arketa akrivo..

An eixa adeia kai eleipe o antras mou gia na paw super market eprepe na allaksw 2 lewforeia, h' gia na katevw sto kentro na xazepsw se kanena polukatasthma pali 2 lewforeia kai arketa akriva metaforika.

Genikws einai etsi oi rythmoi zwhs kai douleias pou den exeis polles epiloges..


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Αγγλία εχει παιδοτοπους ή κατι παρομοιο? Κεντρα απασχολησης για παιδια τελος παντων?


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Η Αγγλία εχει παιδοτοπους ή κατι παρομοιο? Κεντρα απασχολησης για παιδια τελος παντων?

παιδοτοπους ειναι γεματη, απο την εμπειρια μου ειναι παντα καθαροι και με πολυ καλη εξυπηρετηση. Κανε google για την περιοχη σου soft play areas.

Επισης πηγαινε στην τοπικη βιβλιοθηκη, συνηθως υπαρχουν ανετες γωνιες για να διαβασετε και οργανωνουν δραστηριοτητες, ρωτα το προγραμμα τους.

κοιτα για τα κεντρα sure start, θα σε βοηθησουν παρα πολυ να ξεκινησεις τη ζωη με το παιδι στην αγγλια. Επισης κοιτα στο σαιτ του δημου σας ή ρωτα το gp σου πως μπορεις να μαθεις για τα mother and baby groups της περιοχης σου.

Υπαρχουνε "ταξεις" baby signing, mother and baby exercise/yoga, και αργοτερα messy play, tumbling tots και αλλα διαφορα (αυτα ειναι τα δημοτικα που ειτε ειναι δωρεαν ειτε μ'ενα συμβολικο ποσο) -τις καλες εποχες προ κρισης, δεν ξερω τι εχει αλλαξει, αλλα σιγουρα οι δημοι κατι προσφερουν.

Ειδα και το μηνυμα σου, σορρυ που δεν εχω απαντησει ακομα, αλλα νομιζω θα ειστε μια χαρα ρε συ, ή θα του πουν ναι ή θα του πουν οχι, ας εξηγησει κι αυτος την κατασταση....

Link to comment
Share on other sites

Gia ekdosh diavathreiou apo thn Presveia poia einai h diadikasia? Exw koitaksei online alla thelw na mou peite praktika poso painrie peripou, einai talaipwria klp? Rwtaw an einai na ananewsw to diavathrio mou sthn Ellada

Τελευταία φορά που προσπάθησα να βγάλω διαβατήριο από την Αγγλία ήταν πριν από 5 χρόνια περίπου και η κατάσταση τότε ήταν τραγική {αλλά είχα πέσει πάνω στην αλλαγή των διαβατηρίων}. Δύο φορές είχα πάει και είχα περιμένει *όλη μέρα* χωρίς να εξυπηρετηθώ. Στο τέλος ταξίδεψα για Ελλάδα με ληγμένο διαβατήριο και το ανανέωσα εκεί. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε.

Βασικά πρέπει να βρεις φωτογράφο που να ξέρει να σου τραβήξει φωτογραφίες ελληνικών προδιαγραφών (καλή τύχη). Μετά πρέπει να πας στην Πρεσβεία όσο πιο νωρίς γίνεται για να πάρεις σειρά. Αν έχεις μωρό, πάρτο μαζί ή τέλος πάντων δανείσου ένα παιδάκι γιατί όσοι έχουν μαζί τους παιδιά εξυπηρετούνται κατά προτεραιότητα, αλλιώς πρέπει να είσαι έτοιμη για μεγάααααλη αναμονή. Η Πρεσβεία απλά παραλαμβάνει τα δικαιολογητικά και τις φωτογραφίες και τα στέλνει στην Ελλάδα για διεκπεραίωση. Σε ένα μήνα περίπου πας και παίρνεις το διαβατήριο ή την απάντηση που λέει ότι η φωτογραφία σου ήταν ακατάλληλη και πρέπει να ξεκινήσεις τη διαδικασία από την αρχή :rolleyes:

Στη θέση σου θα πήγαινα στην Ελλάδα, εκτός αν ψάχνεις να βρεις δικαιολογία για να κατέβεις Λονδίνο.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τελευταία φορά που προσπάθησα να βγάλω διαβατήριο από την Αγγλία ήταν πριν από 5 χρόνια περίπου και η κατάσταση τότε ήταν τραγική {αλλά είχα πέσει πάνω στην αλλαγή των διαβατηρίων}. Δύο φορές είχα πάει και είχα περιμένει *όλη μέρα* χωρίς να εξυπηρετηθώ. Στο τέλος ταξίδεψα για Ελλάδα με ληγμένο διαβατήριο και το ανανέωσα εκεί. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε.

Βασικά πρέπει να βρεις φωτογράφο που να ξέρει να σου τραβήξει φωτογραφίες ελληνικών προδιαγραφών (καλή τύχη). Μετά πρέπει να πας στην Πρεσβεία όσο πιο νωρίς γίνεται για να πάρεις σειρά. Αν έχεις μωρό, πάρτο μαζί ή τέλος πάντων δανείσου ένα παιδάκι γιατί όσοι έχουν μαζί τους παιδιά εξυπηρετούνται κατά προτεραιότητα, αλλιώς πρέπει να είσαι έτοιμη για μεγάααααλη αναμονή. Η Πρεσβεία απλά παραλαμβάνει τα δικαιολογητικά και τις φωτογραφίες και τα στέλνει στην Ελλάδα για διεκπεραίωση. Σε ένα μήνα περίπου πας και παίρνεις το διαβατήριο ή την απάντηση που λέει ότι η φωτογραφία σου ήταν ακατάλληλη και πρέπει να ξεκινήσεις τη διαδικασία από την αρχή :rolleyes:

Στη θέση σου θα πήγαινα στην Ελλάδα, εκτός να ψάχνεις να βρεις δικαιολογία για να κατέβεις Λονδίνο.

Wx polu mperdema mou akougetai. Apo oti eida sto site twra mono mesw rantevou vgazeis diavathrio opote isws glitwsw thn poluwrh anamonh, alla to thema einai oti den exw kan isxyousa taytothta, opote prepei na zhthsoun kapoia eggrafa apo ellada kai trexa gyreye..

Ellada pantws pou ananewnw to diavathrio einai polu grhgori diadikasia kai xwris kammia talaipwria, paw dinw ta xartia kai ksanapaw 2 meres meta kai to pairnw. Ara...psaxnw pou psaxnw dikaiologia na katevw Xristougenna ;)

Thanks gia tis plirofories!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Αν το διαβατήριό σου δεν έχει λήξει, εγώ θα έλεγα να περιμένεις μέχρι να πας στην Ελλάδα, να βγάλεις και ταυτότητα μαζί. Είναι λιγότερη ταλαιπωρία και πιο πιθανό να βρεις φωτογράφο που να ξέρει να τραβήξει σωστές φωτογραφίες. Άσε που φαντάζομαι ότι μαζί με τα δικαιολογητικά θα πρέπει να καταθέσεις και το παλιό διαβατήριο, οπότε για όσο καιρό περιμένεις το καινούριο δεν θα μπορείς να κινηθείς - και τι γίνεται αν το καινούριο αργήσει; Θα μείνεις ξεκρέμαστη.

Ευτυχώς που έβαλαν ραντεβού γιατί η κατάσταση πριν 5 χρόνια ήταν απελπιστική........


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που το επόμενο ραντεβού είναι για το 2013 χαχαχα

Σας γράφω απο Ελλάδα κορίτσια...έχω πάθει σοκ με το ποσο κόσμος μεταναστευει για αγγλιες, γερμανιες κλπ...να χέρια σπούδασε να φεύγουν...αλλα αποφάσισαν να μην γυρίσουν. Εύχομαι σε όλες κ όλους να βρουν αυτο που πραγματικά αναζητούν στη ζωή τους, ήμουν κ στο συνέδριο σήμερα όπου έκανα μια ομιλία κ ήταν φοβερά κέντρο μέρα αυτα που άκουσα. Εμεις του εξωτερικού πλέον ότι κ να ακούσουμε αν δεν τα ζήσουμε απο κοντά απλά αμπελοφυλοσοφιες αναλύσουμε αχαχαχαχ

Όπως έχω πει σε παλιότερα πόστ μου, η Αγγλία ναι είναι όμορφη. Έχει να προσφέρει. Κ η Ελλάδα μας είναι τόσο πανέμορφη με τη θαλασσινά της κ τα σουβλάκια της.

Εγω ναι κάνω ταξιδάκια 2-3 φορές το χρόνο τουλάχιστον για Ελλάδα. Θεωρώ σημαντικό να δώ την οικογένεια τους φίλους, να χαρούν το εγγόνι. Εάν έρθετε κ ταχτοποιηθειτε, θα μπορείτε να κάνετε το πλάνο σας κ αν κλείνετε νωρίς εισιτήρια θα μπορείτε να κατέβαινετε αρκετά φτηνά.

Είχα φίλη που δούλεψε οδοντίατρος εδώ για 2 χρόνια κ κατέβηκε Ελλάδα άνοιξε οδοντίατροι κ δεν χρειάστηκε δάνειο. Έβγαζε εκατό χιλιαρικα απο ότι ξέρω. Το πως κλπ δεν τα γνωρίζω δεν είναι το αντικείμενο μου

Νατασαα κ όλες οι κοπέλες κ οι άντρες που θέλετε να φύγετε προσπαθείστε να μιλήσετε με τον φορέα της ειδικότητας σας απο εκει θα μάθετε ακριβώς ότι χρειάζεστε. Εμείς σας λέμε ότι ακόυμε μόνο.

Φιλία σε όλες

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που το επόμενο ραντεβού είναι για το 2013 χαχαχα

Giayto tha to kanw Ellada pou exei rantevou kathe mera h yphresia ;)

Σας γράφω απο Ελλάδα κορίτσια...έχω πάθει σοκ με το ποσο κόσμος μεταναστευει για αγγλιες, γερμανιες κλπ...να χέρια σπούδασε να φεύγουν...αλλα αποφάσισαν να μην γυρίσουν. Εύχομαι σε όλες κ όλους να βρουν αυτο που πραγματικά αναζητούν στη ζωή τους, ήμουν κ στο συνέδριο σήμερα όπου έκανα μια ομιλία κ ήταν φοβερά κέντρο μέρα αυτα που άκουσα. Εμεις του εξωτερικού πλέον ότι κ να ακούσουμε αν δεν τα ζήσουμε απο κοντά απλά αμπελοφυλοσοφιες αναλύσουμε αχαχαχαχ

Ontws polloi fegoun kai vasikos paragontas pisteyw nai o fovos, o fovos gia to agnwsto pou kryvei to mellon. Egw tha elega to ekshs: Epeidi to na pairneis viastikes apofaseis den einai kai oti kalutero, kathiste katw, epilekste xwra proorimou, kai psakste to oso ginetai. Kai otan lew psaksimo den ennow ti epidomata dikaioutai o kathenas, alla to prwto kai vasiko, exei anagkh h xwra proorismou thn eidikothta sou? Diladi egw mporei na exw olh th diathesi na paw Ameriki na ginw latzerisa opws th dekaetia tou 60, kai na doulepsw oso pio polu ginetai na vgalw lefta. Einai efikto ayto twra? Exei h xwra anagkh tetoiou eidous ergatika xeria ? Fysika kai oxi.

Ara, prin fygw, paw kapou opou tha mporesw na ftiaksw mia zwh, oxi na pesw se xeiroterh mizeria.

Pros to paron h Agglia exei anagkh apo mhxanikous, giatrous, odontiatrous, kai noshleytes. Gia alles eidikothtes de kserw, kai gia low paid jobs, px ergates, super market klp mikrh zhthsh kai kuriws part time.

Ayta, elpizw na kanoun oloi thn endelexh tous ereyna..filia!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Βάση κάποιων λεγομένων μάζεψα κάποιες ερωτήσεις και θα θελα την άποψη των κοριτσιών για να με βοηθήσουν να αναπτύξω το μέλλον μου εκεί στην Βρετανία, διότι είναι αβέβαιο και πραγματικά μια άγνωστη χώρα θα μπορούσε να μου δημιουργήσει πρόβλημα παρά το αντίθετο.

- Τι διασκέδαση / αναψυχή έχει η Αγγλία? Έχει ας πούμε εστιατόρια , θέατρα, μπυραρίες, κινηματογράφο? Αν ναι πείτε ενδεικτικές τιμές.

- Τα ποδήλατα είναι ακριβά εκεί? Οικογενειακά ποδήλατα υπάρχουν? Ποδηλατοδρόμοι με φανάρια ?

- Τα φρούτα τα παίρνεις με το τεμάχιο όπως τα λαχανικά?

- Ελαιόλαδο πουλάνε? (δεν με νοιάζει αν θα είναι ελληνικό ή Ισπανικό) είχα δει τον Jamie Oliver να χρησιμοποιεί, μάλλον θα έχουν.

- Μπαχαρικά έχουν? (κανέλλα, πιπέρι, αλάτι, μπαχάρια, κύμινο κλπ κλπ)

- Γάλα εβαπορέ τύπου έχουν? Μου αρέσει να βάζω στον καφέ μου.

- Για να γραφτώ σε gp πρέπει πρώτα να έχω δηλωθεί σε διεύθυνση? Όλη η οικογένεια αν συμβαίνει κάτι εκεί θα πηγαίνει πρώτα, ακόμα και το παιδί ή υπάρχουν ξεχωριστοί παιδίατροι?

- Οδοντιατρική κάλυψη το NHS σου προσφέρει?

- Τα ταξί τι χρεώνουν? Δηλαδή ποια είναι η ταρίφα μπαίνοντας μέσα ? Πως χρεώνουν γενικώς? Καλώ μόνο ραδιοταξι ή παίρνω και τα ελευθέρα στο δρόμο? Τα σταματάμε σηκώνοντας το χέρι μας όπως εδώ ή έχουν πιάτσες και αυτοί?

- Οι συγκοινωνίες τι ωράριο εργασίας έχουν? Είναι από τις 5:00 το πρωί έως τις 12:00 το βράδυ ή όχι? Εισιτήρια αγοράζουμε από τον οδηγό?

- Το καρότσι μπορώ να το βάζω άνετα στις συγκοινωνίες με το μωρό?

- Αναρωτιόμουν αν στην Αγγλία θα έχω μέλλον σαν Λαντζέρισα. Θα κάνω καριέρα στον τομέα? Θα με προάγουν από assistant σε senior ? Θα παίρνω τις αναμενόμενες αυξήσεις από το κράτος? Οι υπερωρίες θα πληρώνονται ? Από το κράτος θα έχω περιποίηση άκρων εφόσον θα καταστρέφονται με την λίγδα και τα νερά/ απορρυπαντικά ? Τα ρωτάω αυτά γιατί από ότι είδα η ειδικότητα μου δεν έχει ζήτηση εκεί.

- Αφού θα είμαστε στας εξοχάς και ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΕ να έχουμε 2 αυτοκίνητα και εμείς δεν έχουμε κανένα θα πεθάνουμε εκεί πέρα? Θα βρουν τα κουφάρια μας? Δηλαδή αν πάρουμε ένα αυτοκίνητο δεν κάνουμε δουλειά? Πάει ο Ελληνικός προϋπολογισμός μας τότε, ότι λεφτά παίρνουμε για έξω πρέπει να τα δώσω για αυτοκίνητα ΟΧΙ 1 αλλά 2.

Αυτά προς το παρών…Αν θυμηθώ κι άλλα μέχρι το βράδυ θα ποστάρω…


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...