Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

UOTE=stellinula;1284227]Βάση κάποιων λεγομένων μάζεψα κάποιες ερωτήσεις και θα θελα την άποψη των κοριτσιών για να με βοηθήσουν να αναπτύξω το μέλλον μου εκεί στην Βρετανία, διότι είναι αβέβαιο και πραγματικά μια άγνωστη χώρα θα μπορούσε να μου δημιουργήσει πρόβλημα παρά το αντίθετο.

- Τι διασκέδαση / αναψυχή έχει η Αγγλία? Έχει ας πούμε εστιατόρια , θέατρα, μπυραρίες, κινηματογράφο? Αν ναι πείτε ενδεικτικές τιμές.

Exei polla, kai oi times eksartwntai apo to poso trws. An dhladh trws ton aglewra 10 prwta, kai meta kai kuriws piato tha exeis provlhma.

- Τα ποδήλατα είναι ακριβά εκεί? Οικογενειακά ποδήλατα υπάρχουν?

An den exeis lefta gia amaksi tha symvouleya ena oikogeneiako podhlato me karotsaki apo pisw gia ta pswnia tou super market.

Ποδηλατοδρόμοι με φανάρια ?

Kai troxonomous.

- Τα φρούτα τα παίρνεις με το τεμάχιο όπως τα λαχανικά?

Kai me to kommataki. Gia na kaneis siloueta,..

- Ελαιόλαδο πουλάνε? (δεν με νοιάζει αν θα είναι ελληνικό ή Ισπανικό) είχα δει τον Jamie Oliver να χρησιμοποιεί, μάλλον θα έχουν.

Oxi to fernei apo ta taksidia tou o Jamie.

- Μπαχαρικά έχουν? (κανέλλα, πιπέρι, αλάτι, μπαχάρια, κύμινο κλπ κλπ)

Amee pws tha kalypseis th myrwdia apo to reduced price kreas.

- Οδοντιατρική κάλυψη το NHS σου προσφέρει?

Kai kainourgia masela akouw oti prosferetai.Mhn anhsyxeis katholou.

- Τα ταξί τι χρεώνουν? Δηλαδή ποια είναι η ταρίφα μπαίνοντας μέσα ? Πως χρεώνουν γενικώς? Καλώ μόνο ραδιοταξι ή παίρνω και τα ελευθέρα στο δρόμο? Τα σταματάμε σηκώνοντας το χέρι μας όπως εδώ ή έχουν πιάτσες και αυτοί?

Vgaineis eksw me mini kata proimhsh. Olo kai kapoios tha stamathsei.

-

- Αναρωτιόμουν αν στην Αγγλία θα έχω μέλλον σαν Λαντζέρισα. Θα κάνω καριέρα στον τομέα? Θα με προάγουν από assistant σε senior ? Θα παίρνω τις αναμενόμενες αυξήσεις από το κράτος? Οι υπερωρίες θα πληρώνονται ? Από το κράτος θα έχω περιποίηση άκρων εφόσον θα καταστρέφονται με την λίγδα και τα νερά/ απορρυπαντικά ? Τα ρωτάω αυτά γιατί από ότι είδα η ειδικότητα μου δεν έχει ζήτηση εκεί.

A ti krima..Me APTAISTA agglika epipedou lower, sigoura tha gineis epityxhmenh manager, floor manager kai mop manager. Just keep walking.

Gia thn peripoihsh twn akrwn moirazoun ena kataplhktiko set manikiour, kai sou dinoun kai kouponi agoras kremas gia tous kalous.

- Αφού θα είμαστε στας εξοχάς και ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΕ να έχουμε 2 αυτοκίνητα και εμείς δεν έχουμε κανένα θα πεθάνουμε εκεί πέρα? Θα βρουν τα κουφάρια μας? Δηλαδή αν πάρουμε ένα αυτοκίνητο δεν κάνουμε δουλειά? Πάει ο Ελληνικός προϋπολογισμός μας τότε, ότι λεφτά παίρνουμε για έξω πρέπει να τα δώσω για αυτοκίνητα ΟΧΙ 1 αλλά 2.

An endiaferthei kapoios apo Ellada kai sas psaksei isws na sas vroune. Epishs an o dosas xtypaei kai den tou anoigei kaneis isws na eidopoihsei thn etaireia kai na speysoun na doun ti symvainei.

Αυτά προς το παρών…Αν θυμηθώ κι άλλα μέχρι το βράδυ θα ποστάρω…

Happy to help.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Exei polla, kai oi times eksartwntai apo to poso trws. An dhladh trws ton aglewra 10 prwta, kai meta kai kuriws piato tha exeis provlhma.

Έχει πολλά ε? Τα χεις φάει ΟΛΑ ρε θηρίο? Μπράβο??? Σε πίστευα για τουίνγκι και μας βγήκες θηριακι..Καταφέρνεις και το κυρίως? Μα καλά πόσο τρώς?

An den exeis lefta gia amaksi tha symvouleya ena oikogeneiako podhlato me karotsaki apo pisw gia ta pswnia tou super market.

Εσυ εισαι large τύπος είπαμε πιο πάνω ρε δεν ξέρεις απο ποδηλατάδες!!! Που να σε αντέξει το ποδήλατο. Σαρέσει να κυκλοφορείς με τα 2-4 αυτοκινητα που έχεις (κατα τα άλλα περνάς πολύ δύσκολα) Σε νιώθω και συμπάσχω το "χάλι" σου.

Kai me to kommataki. Gia na kaneis siloueta,..

A! τέλεια αν το έκαναν και στην Ελλάδα αυτο θα είχε λυθει κατα πολύ το πρόβλημα της παχυσαρκίας! Εσυ τα παίρνεις με τα κομμάτια ε? Ε! ναι καλύτερα γιατι η παχυσαρκία θερίζει..Να προσέχεις τι τρώς γιατι κυκλοφορεί και χοληστερίνη, ζάχαρο και φαντάζομαι είσαι μικρή κοπέλα!

Oxi to fernei apo ta taksidia tou o Jamie.

Τι κρίμα ρε γμτ....Εσένα στο φέρνουν από την Κρήτη να φανταστώ ε? Πάντως κάνε κράτει λίγο το λάδι, τα έχεις τα κιλάκια σου!!!

Amee pws tha kalypseis th myrwdia apo to reduced price kreas.

Για πες? Ξέρεις καμια καλή συνταγή με τέτοιο κρεατάκι και μπαχαρικά? Για να το λές θα έχεις φάει κιόλας.

Κοιτα όμως δεν την θέλω παχυντικη όπως τα τρως γιατι θέλω να κρατήσω την σιλουετα μου.

Kai kainourgia masela akouw oti prosferetai.Mhn anhsyxeis katholou.

Ακούς αλλά δεν είσαι σίγουρη όμως. Μάλλον δεν ακούς καλά. Να κοιτάξεις τα αυτάκια σου θα χρειάζεσε ακουστικά εσυ, άρα να κοιτάξεις ωριλά άμεσα γιατι δεν Έχω φαφουτιάσει η αλήθεια είναι και σιγά σιγά μου φεύγουν και τα μαλλιά απο αυτα που γράφεις. Οπότε θα χρειαστώ και την περούκα που είχε σχολιαστεί παλαιωθεν.

Vgaineis eksw me mini kata proimhsh. Olo kai kapoios tha stamathsei.

Το ξέρεις απο προσωπική σου εμπειρία και το λές ε? Είδες αμα το κάνεις συχνά? Αλήθεια Πόσο πάει η ταρίφα? Βγαινει το χαρτζιλίκι ή άδικα τραβιέσε? Μην τους κλέψω τους ανθρώπους άδικα. Μου έλυσες την απορία την δουλειά κάνεις. Μπράβο...ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΠΑ ΕΓΩ...Λόγια σου χρησιμοποιώ γιαυτο προσέχουμε τι λέμε άλλη φορά.

Πουλάνε στην Αγγλία μίνι τόσο μεγάλα νούμερα?

A ti krima..Me APTAISTA agglika epipedou lower, sigoura tha gineis epityxhmenh manager, floor manager kai mop manager. Just keep walking.

Gia thn peripoihsh twn akrwn moirazoun ena kataplhktiko set manikiour, kai sou dinoun kai kouponi agoras kremas gia tous kalous.

Ποιός σου είπε ότι ξέρω αγγλικά? Άσχετη είμαι γιαυτο άλλωστε μίλησα για μια φτωχή πλύν τιμια εργασία αυτη της λατζιέρισας. Εσυ με τα άπταιστα αγγλικά σου όμως καλείς ταξί...Άτιμη κενωνία πως τα μοιράζεις έτσι...

Πάντως αν εκει που θα εργάζομαι έχει μια κενή θέση για λάντζα, σκουπισμα, σφουγγαρισμα καθαρισμα πατάτας και κρεμμυδιών θα τους μιλήσω για σένα. Είναι κρίμα να σε τρώει το μίνι, το τακούνι και η ταρίφα!!!

An endiaferthei kapoios apo Ellada kai sas psaksei isws na sas vroune. Epishs an o dosas xtypaei kai den tou anoigei kaneis isws na eidopoihsei thn etaireia kai na speysoun na doun ti symvainei.

Χμ! Άσχετη απάντηση στην ερώτηση μου. Όπως και τα υπόλοιπα βεβαια όπου αναφέρθηκες!

Happy to help.

Happy to answer.

Επειδή μπορεί να έχουν πρόβλημα και τα ματάκια σου, τα μαυρα ειναι τα δικά μου!


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολλά ε? Τα χεις φάει ΟΛΑ ρε θηρίο? Μπράβο??? Σε πίστευα για τουίνγκι και μας βγήκες θηριακι..Καταφέρνεις και το κυρίως? Μα καλά πόσο τρώς?

Ela twra..sto spiti tou kremasmenou de milane gia skoini..egw provlhma varous den exw gia na mh les anakriveies..twra..an theleis na milisoume gia sena..

Εσυ εισαι large τύπος είπαμε πιο πάνω ρε δεν ξέρεις απο ποδηλατάδες!!! Που να σε αντέξει το ποδήλατο. Σαρέσει να κυκλοφορείς με τα 2-4 αυτοκινητα που έχεις (κατα τα άλλα περνάς πολύ δύσκολα) Σε νιώθω και συμπάσχω το "χάλι" σου.

Kukloforw me to aytokinhto mou nai. Oxi logw varous, alla epeidi me th vroxh de leei to podhlato. De ftaiw egw an esy den exeis oute patini. De tha apologithw gia ayto.

A! τέλεια αν το έκαναν και στην Ελλάδα αυτο θα είχε λυθει κατα πολύ το πρόβλημα της παχυσαρκίας! Εσυ τα παίρνεις με τα κομμάτια ε? Ε! ναι καλύτερα γιατι η παχυσαρκία θερίζει..Να προσέχεις τι τρώς γιατι κυκλοφορεί και χοληστερίνη, ζάχαρο και φαντάζομαι είσαι μικρή κοπέλα!

E eipame ta xeis psaksei esy ayta.

Τι κρίμα ρε γμτ....Εσένα στο φέρνουν από την Κρήτη να φανταστώ ε? Πάντως κάνε κράτει λίγο το λάδι, τα έχεις τα κιλάκια σου!!!

Vlepe prohgoumeno.

Για πες? Ξέρεις καμια καλή συνταγή με τέτοιο κρεατάκι και μπαχαρικά? Για να το λές θα έχεις φάει κιόλας.

Κοιτα όμως δεν την θέλω παχυντικη όπως τα τρως γιατι θέλω να κρατήσω την σιλουετα μου.

Etsi elege kai h Vefa aleksiadou (krataw siloueta) otan emfanisthke sthn TV me magiw. Xaxaxaxaxa....gelase o kathe pikramenos..

Ακούς αλλά δεν είσαι σίγουρη όμως. Μάλλον δεν ακούς καλά. Να κοιτάξεις τα αυτάκια σου θα χρειάζεσε ακουστικά εσυ, άρα να κοιτάξεις ωριλά άμεσα γιατι δεν Έχω φαφουτιάσει η αλήθεια είναι και σιγά σιγά μου φεύγουν και τα μαλλιά απο αυτα που γράφεις. Οπότε θα χρειαστώ και την περούκα που είχε σχολιαστεί παλαιωθεν.

Mhn anhsyxeis kainourgia tha se kanoume.

Το ξέρεις απο προσωπική σου εμπειρία και το λές ε? Είδες αμα το κάνεις συχνά? Αλήθεια Πόσο πάει η ταρίφα? Βγαινει το χαρτζιλίκι ή άδικα τραβιέσε? Μην τους κλέψω τους ανθρώπους άδικα. Μου έλυσες την απορία την δουλειά κάνεις. Μπράβο...ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΠΑ ΕΓΩ...Λόγια σου χρησιμοποιώ γιαυτο προσέχουμε τι λέμε άλλη φορά.

Edw ti na pw..na apanthsw se karampinath prosvoli? Pes to se swsta ellhnika, mathe kai orthografia kai ystera mporoume na milisoume.

Πουλάνε στην Αγγλία μίνι τόσο μεγάλα νούμερα?

Nai tha vreis mh s apasxolei katholou.

Ποιός σου είπε ότι ξέρω αγγλικά? Άσχετη είμαι γιαυτο άλλωστε μίλησα για μια φτωχή πλύν τιμια εργασία αυτη της λατζιέρισας. Εσυ με τα άπταιστα αγγλικά σου όμως καλείς ταξί...Άτιμη κενωνία πως τα μοιράζεις έτσι...

Me tetoia orthografia de tha me ekseplhtte na pas gia lantzerisa kai mono. An kai me to Lower pou fadazomai oti diatheteis, exeis megales prosdokies.

Πάντως αν εκει που θα εργάζομαι έχει μια κενή θέση για λάντζα, σκουπισμα, σφουγγαρισμα καθαρισμα πατάτας και κρεμμυδιών θα τους μιλήσω για σένα. Είναι κρίμα να σε τρώει το μίνι, το τακούνι και η ταρίφα!!!

Oxi kale na me kathgoreis pali oti sou trww th douleia!!!

Happy to help


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Kai gia na teleiwnoume

Den exw skopo na asxoloumai me atoma pou diathetoun alyta psyxologika provlhmata.

De ftaiw egw an den exeis esy fai na fas h' na taiseis ta paidia sou. Den eythinomai , kai fysika den exw skopo na apologithw pou exw ena piato fai sto trapezi mou kathe mera!

Epitithesai se mena proswpika me prosvoles kai menos, thewrwntas oti egw exw kai esy oxi. apo pote to na exei kapoios ena apodekto viotiko epipedo einai ntropi? Mhpws tha prepei na apologithw kai na sou pw sygnwmi pou egw exw estw peristasiaki douleia kai esy den exeis?

apo pote h zhleia, o fthonos kai h katinia einai proterhmata kai ta diatympanizoume kiolas legontas epithetika "sou eipe kaneis kopela mou oti exw na parw kreas?"

E loipon egw ti ftaiw kai se ti exw sxesi ws pros ayto? sou phra th douleia? Gia oti exw kataferei sth zwh mou eimai perhfanh kai DOULEPSA de mou edwsan tipota. Den niwthw loipon katholou enoxh kai katholou asxhma antithetws tha sou proteina anti na fthoneis kai na katinizeis, na psakseis ligo ton eayto sou. Na lyseis ta themata sou ena-ena, eite se kariera, eite se emfanish, eite themata pou aforoun oikogeneia.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια να'μαι και εγω,μετα τν αποπειρα μας να παμε στη αυστραλια,ειχαμε στειλει αιτησεις και δν μας δεχτηκαν,σκεφτομαστε για αγγλια....Λοιπον θελω μεγαλη βοηθεια απο εσας και θα σας ειμαι ευγνομων για παντα αν με βοηθησετε μιας και δν ξερουμε που πανε τα τεσσερα.......Δν εχουμε κανεναν εκει και τπτ,οποτε ο,τι κανουμε θα το κανουμε απο εδω,δν εχουμε υπ'οψην μας ουτε πολη,κτ για Λονδινο ελεγε ο αντρας μου κ παλι στα τυφλα....δουλεια θα βρουμε παλι απο εδω ενα καλο site που βρηκαμε ειναι αυτο http://ec.europa.eu/eures/main.jsp?acro=eures〈=el&catId=1&parentId=0.....εχουμε ενα μωρακι 9 μηνων το οποιο σκεφτομαστε του χρονου να το στειλουμε βρεφονηπιακο,αν καταφερουμε να ειμαστε μεχρι του χρονου εκει καλως, θα το στειλουμε εκει.......κατατοπιστε με σας παρακαλω...

1)ποια ειναι η καλυτερη πολη για μια οικογενεια

2)πως ακριβως πρεπει να ενεργησουμε εμεις που δν εχουμε ακομα τπτ εκει,ποιες ενεργειες πρεπει να ακολουθησουμε(να βρουμε πρωτα σπιτι?,δουλεια?)

3)αν μου πειτε τν πολη θα σας παρακαλουσα αν ειναι ευκολο να μου πειτε και καποια περιοχη(το ξερω ειναι χαζο αυτο αλλα σας λεω δν εχουμε τπτ εκει ,κανεναν και ουτε εχουμε ξαναπαει;))

4)αν τελικα αποφασιζουμε πολη,βρησκουμε δουλεια,βρησκουμε εναν παιδικο πως ακριβως γινετε ολο το ''πραγμα''??σηκωνομαστε και αντε φευγουμε...μου ακουγεται παρα πολυ δυσκολο,μν σας πω οτι φοβαμαι κιολας.....ποσο ευκολα προσαρμοζεσε??

5)μηπως αντι για βρεφονηπιακο θα ηταν καλυτερα να παρω μια κοπελα στο σπιτι(απο οικονομικης αποψης εννοω)

Αυτα προς το παρον.....ευχαριστω πολυ πολυ....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να'μαι και εγω,μεω...

1)ποια ειναι η καλυτερη πολη για μια οικογενεια

Den paei etsi Ria mou..ta panta ta kanonizei h douleia! Prwta psaxneis gia douleia se olh thn Agglia, meta opou se paroun gia synenteyksh koitazeis poia polh einai konta, kai kaneis thn ereyna sou.

2)πως ακριβως πρεπει να ενεργησουμε εμεις που δν εχουμε ακομα τπτ εκει,ποιες ενεργειες πρεπει να ακολουθησουμε(να βρουμε πρωτα σπιτι?,δουλεια?)

To ksanalew PRWTA douleia, to spiti einai eykolo. Na exeis upopsin sou otan lew douleia, ennow mia douleia me thn opoia na mporeis na synthrhseis oikogeneia oxi mia opoiadipote douleia giati etsi de tha vgainoun ta eksoda sas! Prwta loipon kaneis ena proypologismo na deis posa xreiazesai ethsiws h' mhniaiws, kai meta ksekinas na vreis douleia pou na se kalyptei!

3)αν μου πειτε τν πολη θα σας παρακαλουσα αν ειναι ευκολο να μου πειτε και καποια περιοχη(το ξερω ειναι χαζο αυτο αλλα σας λεω δν εχουμε τπτ εκει ,κανεναν και ουτε εχουμε ξαναπαει;))

Otan me to kalo vreis douleia, tha mas peis thn polh kai kapoia tha einai sigoura se thesi na se katatopisei.

4)αν τελικα αποφασιζουμε πολη,βρησκουμε δουλεια,βρησκουμε εναν παιδικο πως ακριβως γινετε ολο το ''πραγμα''??σηκωνομαστε και αντε φευγουμε...μου ακουγεται παρα πολυ δυσκολο,μν σας πω οτι φοβαμαι κιολας.....ποσο ευκολα προσαρμοζεσε??

Fovasai kai einai logiko giati prospatheis na ..fas olh th mpoukia sou amashth! Mikres mpoukies siga-siga. Prwta psaxneis douleia mesw internet. Meta pas anagnwristika kai vriskeis spiti. Epeita kanonizeis tis ekkremothtes sou Ellada kai feygeis!

5)μηπως αντι για βρεφονηπιακο θα ηταν καλυτερα να παρω μια κοπελα στο σπιτι(απο οικονομικης αποψης εννοω)

Αυτα προς το παρον.....ευχαριστω πολυ πολυ....

Isws na se symferei h kopela sto spiti alla prepei na to psakseis ayto otan ertheis agglia. Proswpika nomizw oti o vrefonhpiakos voithaei gia na mathei kai to paidi th glwssa pio eykola, na kanei parea me paidakia klp.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια να'μαι και εγω,μετα τν αποπειρα μας να παμε στη αυστραλια,ειχαμε στειλει αιτησεις και δν μας δεχτηκαν,σκεφτομαστε για αγγλια....

Καλησπέρα Ριακι μου, ευχομαι η νεα αναζήτηση σου να γινει με προγραμματισμό και πλάνο...

Λοιπον θελω μεγαλη βοηθεια απο εσας και θα σας ειμαι ευγνομων για παντα αν με βοηθησετε μιας και δν ξερουμε που πανε τα τεσσερα.......

κανεις μας δεν ηξερε βρε στην αρχη πολλά ιδιαιτέρως όταν δεν εχουμε κανεναν γνωστό ή φίλο να μας δώσει τα φώτα του και να μας κατατοπίσει στα πρωτα μας βηματα.

Δν εχουμε κανεναν εκει και τπτ,οποτε ο,τι κανουμε θα το κανουμε απο εδω,δν εχουμε υπ'οψην μας ουτε πολη,κτ για Λονδινο ελεγε ο αντρας μου κ παλι στα τυφλα....

Το Λονδίνο επειδη ειναι κέντρο δεν σημαινει ότι εχει ΟΛΕΣ τις δουλειές. Φυσικά παίζει ρόλο η ειδικότητα σας και σε ποιό τομέα κοιτάτε. Πχ του ανδρα μου ο τομέας περιορίζετε στο Southampton και στο Portsmouth περισσότερο.

δουλεια θα βρουμε παλι απο εδω ενα καλο site που βρηκαμε ειναι αυτο http://ec.europa.eu/eures/main.jsp?acro=eures〈=el&catId=1&parentId=0.....εχουμε

Πρώτα απο ΟΛΑ θα επικεντρωθείτε να φτιάξετε σωστά το βιογραφικό σας, στα βρετανικά δεδομένα ( εχει πολλές συμβουλές το διαδύκτιο), αφού τελειωσετε με αυτο μετά κοιτάτε να κάνετε register σε διαφορα site εργασιας. Βρίσκεις τις αγγελίες που σε ενδιαφέρουν και στέλνεις βιογραφικό. την άλλ μέρα τους παίρνεις τηλέφωνο και τους μιλάς. Σου παίρνουν μινι συνεντευξη και προσέχουν καλύτερα το CV σου...

Ενα απο τα καλύτερα sites ειναι το reed.co.uk (διότι φιλοξενει ΟΛΑ τα γραφεία ουσιαστικά της Αγγλίας).

ενα μωρακι 9 μηνων το οποιο σκεφτομαστε του χρονου να το στειλουμε βρεφονηπιακο,αν καταφερουμε να ειμαστε μεχρι του χρονου εκει καλως, θα το στειλουμε εκει.......κατατοπιστε με σας παρακαλω...

Και μένα ειναι 10 μηνων και σκέφτομαι του χρόνου να τον πάω και εγω βρεφονηπιακό. Λοιπόν, πρώτα απο ΟΛΑ υπάρχουν δημόσιοι και αναλογα του τι σας προσφέρει η εργασία η δικη σου η του ανδρός σου μπορείτε να γράψετε το μωράκι σας..

Εδω προσέχουν πολύ τις μανούλες με τα παιδάκια τους και ειναι πολύ ευγενικοί. Άσε που έχεις ένα εξαιρετικό επαγγελμα το οποίο μπορείς να εξασκήσεις ως freelancer εδώ και να μην χρειαστει να βάλεις το παιδάκι σου καν σε σταθμό. Πρέπει να το ερευνισεις εκτενώς αυτο το θεμα. Εκτιμουν και ζητούν καλύτερα τους freelancers διότι ειναι και πιο οικονομικοι (χαχαχα)

1)ποια ειναι η καλυτερη πολη για μια οικογενεια

Μπορώ να σου πω πολλές πολεις - επαρχίες που κάνουν για οικογένεια αλλά αυτο θα καθοριστει απο την πόλη/επαρχία που θα σας δεχτούν. Πχ εγω ειμαι σε σημειο όπου κανενας δεν θα το έλεγε επαρχια με τόσα που εχει εδω και όμως ειναι..χεχε

2)πως ακριβως πρεπει να ενεργησουμε εμεις που δν εχουμε ακομα τπτ εκει,ποιες ενεργειες πρεπει να ακολουθησουμε(να βρουμε πρωτα σπιτι?,δουλεια?)

ΟΛΑ εδω εξαρτώνται απο το συμβόλαιο εργασίας...Πάει αλυσιδα...Δηλαδη...Αν δεν εχεις συμβόλαιο εργασίας δεν μπορείς να βρεις σπίτι και αν δεν εχεις proof of address δεν μπορείς να ανοιξεις λογαριασμό τραπέζης και χωρις αυτα δεν μπορείς να πάρεις κανενα επίδομα κλπ κλπ

Οπότε καταλαβαινεις ότι πρέπει να επικεντρωθείτε στην εργασία πρώτα.

3)αν μου πειτε τν πολη θα σας παρακαλουσα αν ειναι ευκολο να μου πειτε και καποια περιοχη(το ξερω ειναι χαζο αυτο αλλα σας λεω δν εχουμε τπτ εκει ,κανεναν και ουτε εχουμε ξαναπαει;))

Αν πάτε ΧΩΡΙΣ εργασία ΧΩΡΙΣ τιποτα χωρις να ξερετε κανεναν καλό είναι να ξεκινησετε με πολλά χρηματα γιατι πρέπει να υπολογιζεις την διαμονη, τις μετακινησεις, το φαγητό και τα σκατοεξοδάκια προκειμενου να βρείτε εργασία, τότε ναι θα πρότεινα την ευρυτερη περιοχη του Λονδίνου καθότι εχεις περισσότερη ζήτηση και ψάχνετε φυσικά και σε επαρχίες και πιο έξω, καθότι αν σας τύχει κάποια συνεντευξη ειναι καλύτερο να πεταχτείς απο Αγγλία παρά απο Ελλάδα..(επίσης ειναι ενα μειον αυτο, πολλοί πετούν τα βιογραφικά όταν βλέπουν ελληνικές διευθυνσεις)

Τέλος αναλόγως που θα σας πάρουν κοιτάτε πλέον και που θα νοικιάσετε σπίτι κλπ κλπ

4)αν τελικα αποφασιζουμε πολη,βρησκουμε δουλεια,βρησκουμε εναν παιδικο πως ακριβως γινετε ολο το ''πραγμα''??σηκωνομαστε και αντε φευγουμε...μου ακουγεται παρα πολυ δυσκολο,μν σας πω οτι φοβαμαι κιολας.....ποσο ευκολα προσαρμοζεσε??

Δεν θα πρότεινα να πάτε για scout γιατι ειναι πολλά πεταμένα λεφτά ιδιαιτέρως αμα τα εχετε και πολυ μετρημενα, ασε που στις λίγες μερες του scout δεν μπορεις να κάνεις σχεδόν τίποτα

Είμαι υπέρ όμως του να μαζεψετε σε 2-3 μέρες ΟΛΕΣ τις συνεντευξεις και να πάτε να τις κανετε μαζεμένες. Μετά να γυρισετε πίσω και να περιμένετε απαντήσεις!!!

Όσον αφορά την σειρά των πράξεων δες στην απάντηση μου Νο 2.

5)μηπως αντι για βρεφονηπιακο θα ηταν καλυτερα να παρω μια κοπελα στο σπιτι(απο οικονομικης αποψης εννοω)

Οι childminders ειναι σαφώς πιο οικονομικές απο ιδιωτικούς σταθμούς αλλά γιατι αφου μπορεί να εισαι τυχερή και να βάλεις το παιδάκι σου σε δημόσιο, αν πάλι δεν κληρωθεις μπορείς να το πάς σε ιδιωτικό και αναλογα τις εργασίες σας να σας δικαιολογεί το κράτος αρκετές ωρες free την εβδομάδα με κουπόνια ή αλλιώς. Υπάρχουν διαφορες εναλλακτικες και λύσεις, απλά ΟΛΑ μας φανταζουν βουνό στην αρχη. Εμένα να δεις πως μου φαντάζουν (χαχα)

Αυτα προς το παρον.....ευχαριστω πολυ πολυ....

παρακαλώ φιλη μου. Εύχομαι τα καλύτερα....

ΥΓ... Στις αρχικές σελίδες του τόπικ αυτου εχω οδηγίες για πράγματα που πρέπει να κανετε πριν φύγετε προς Ε.Ε....

Φιλιά!


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οι κοπελες απο πανω καλυψαν οτιδηποτε αφορα την εργασια :)

σε αυτο που θα σταθω ειναι το θεμα του παιδικου. δωρεαν παιδικος δεν νομιζω πως υπαρχει στην Αγγλια. αυτο που υπαρχει δωρεαν ειναι τα playgroups & children centres, αλλα εκει δεν αφηνεις το παιδι ολη την ημερα, πας κ εσυ μαζι του για καποιες ωρες. οταν φτασει 3 χρονων τοτε το κρατος σου πληρωνει καπου στις 15 ωρες την βδομαδα.

οταν διαλεγετε παιδικο πρεπει να ειναι αναγνωρισμενο απο το OFSTED!!

childminders ειναι λιγο πιο περιπλοκο. παλι πρεπει να βρεις να ειναι απο το OFSTED αναγνωρισμενη αλλα κ δεν ισχυει το οτι θα πληρωνεις λιγοτερα. εξαρταται ποσες ωρες την θες. εγω πχ που εχω τον μικρο στον παιδικο ολη την εβδομαδα δεν με συμφερει η γυναικα. ασε που ο παιδικος ειναι απεναντι απο το γραφειο μου. συνηθως οι γυναικες μαζευουν στο δικο τους σπιτι καποια παιδακια κ τα προσεχουν. σπανιο να σου ερθει εσενα στο δικο σου.

σας ευχομαι οτι καλυτερο. να θυμασαι παντα οτι οι επιλογες κ η τυχη ειναι υποκειμενικα θεματα :) εμεις μπορουμε να σου δωσουμε συμβουλες συμφωνα με τις εμπειριες μας αλλα το τι θα σου τυχει εσενα κ τι ευκαιριες θα σου δωθουν κ πως θα προτιμησεις να κανεις τα πραγματα ειναι στο χερι σου κ στην κριση σου :)

Link to comment
Share on other sites

Tha sumfoniso me ola ta koritsia oti prota ap'ola prepei na vrethei i ergasia kai ola ta alla erxontai deutera.

vevaia sunithos einai polu duskolo na vreis douleia me elliniki dieuthinsi kai elliniko tilefono. Isos tha itan kalutera an eixate ena kinito px aggliko kai den vazate katholou dieuthinsi sto cv.

An den uparxei kanenas gnostos ekei pou isos na mporei na sas voithisei kai an den exete kapoia sugkekrimeni eidikotita tha mporousate isos na kanete to exeis (mia idea leo den tin exo kaloskeutei) na pate gia ena 4imero Agglia, se kapoia megali poli me arketous ellines (mporeite na deite pou exei ellinikes koinotites) na promitheuteite kai karta gia aggliko kinito na tin fortosete etsi oste an sas pairnoun tilefono gia sunenteuxi na mporeite na milisete, kai tautoxrona na rixete mia matia gia kamia douleia tou podariou se kanena estiatorio elliniko, se kanena souper market klp. An den vreite kati gurnate kai sunexizete to psaximo apo edo. Ola exartontai apo to an exete edo douleia (min tin afisete gia ena avevaio mellon, vreite prota douleia kai meta), se ti oikonomiki katastasi eisaste tore, poso kala agglika milate, ti douleia kanate klp.

Episeis tha mporouses na ertheis se epafi kai me tis ellinikes koinotites stin Agglia prin ertheis Agglia. isos mporesoun na se voithisoun.

Tora gia ti filaxi tou paidiou einai megalo kai pikro thema. Ego den exo katalavei na exei dimosious paidikous stathmous (stellinoula an exeis perissoteres leptomeries pes i vale kanena site giati me endiaferei PARA POLU!!!!). Oi dorean ores pou sou plironoun gia idiotiko stathmo einai gia paidia ano ton 3 eton. Oi childminder den einai kopeles pou erxontai spiti sou alla pou esu pas to paidi sou sto diko tous spiti/xoro ergasias opou frontizoun mazi kai alla paidakia. Telos na sas po apo prosopiki empeiria oti den einai kai to poio eukolo pragma na douleveis me to paidi sto spiti os homebased. Min vasisteite se auto. eidika otan xekinas mia kainourgia sunergasia. Mporo na grafo me tis ores gi auto to thema giati einai i periptosi mou. Opoia thelei mporo na doso perissoteres leptomeries.

filika apo to Bradford

stellinula taxtopoiithikes? gia pes kanena neo.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Natassaki με pm οι λεπτομερειες χαχαχα...

ναι βρε...Ρωτησα στο community center εδω και μου ειπαν για τους δημοσιους παιδικους σταθμούς...


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε...Ρωτησα στο community center εδω και μου ειπαν για τους δημοσιους παιδικους σταθμούς...

χμμμ....εκανα κ search κανεις δεν ξερει τιποτα!!! κ ποιος δεν θα ηθελε δωρεαν παιδικο σταθμο! εαν παντως σου τα ονομασαν playgroups τοτε ειναι μεν παιδικος αλλα πρεπει να εισαι κ εσυ μαζι κ ειναι απο το city council!! εαν παρολα αυτα εχεις πληροφοριες πες μας κ εμας :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...