Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Oxi den einai London gia auto ekei toso diafora...k ego exw ta childcare vouchers pantws, bohthane arketa.

Edw epishs den exhume autes tis ekptwseis pou Exete Eseis. Upologizonte alliws ta xrhmata. Dhladh poso einai th meta epi poses meres to Mhna phge k etsi bgainei. Emeis dinoume 550 ton mhna.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Nai eutuxws pou exoun autes tis ekptwseis an pas full time giati alliws oi times tha htan aplhsiastes. Kai milame gia ena nursery arketa metrio kata ti gnwmh mou.

550 pou dinete eseis Fairy einai paaaara polu kala! Kai mia filh mou pou menei se mikrh polh sth Cornwall paromoio poso plhrwnei ap'oti thymamai.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις γιατί είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι πληρώνουμε πολλά. Από άποψη ποιότητας υπηρεσιών πάντως μπορώ να πω ότι είμαστε πολύ ευχαριστημένοι.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα κοριτσια παραπανω εχουν δικιο οσον αφορα τις τιμες στους παιδικους σταθμους. Χρησιμοποιησα παιδικο σταθμο για την κορη μου μονο οταν ηταν 3 χρονων. Δεν ημουν πολυ ευχαριστημενη απο τον σταθμο, κι ετσι δοκιμασα μια κυρια που κραταει παιδια στο σπιτι της (childminder) οταν ημουν εγκυος στο δευτερο. Ηταν πολυ καλη κυρια, και η κορη μου την συμπαθησε, καθως και τα αλλα παιδακια που ειχε. Ετσι τον γιο μου απο 10 μηνων τον εστειλα εκει, η κορη μου πηγαινε οταν δεν ειχε σχολειο. Μας επαιρνε 3,5 λιρες την ωρα, αλλα 6 οταν πηγαιναν και τα δυο τους. Ηταν παρα πολυ φτηνη για την περιοχη εδω, κανονικα χρεωνουν 4-5 λιρες την ωρα στο δυτικο λονδινο.

Φετος αποφασισαμε να παρουμε μια κοπελα στο σπιτι, επειδη θα εκανε καποια εγχειρηση ο γιος μου. Ειναι η πλεον ακριβοτερη λυση. Απευθυνθηκαμε σε γραφειο (nanny agency) γιατι δεν ειναι οτι καλυτερο να προσλαβει μια οικογενεια νταντα χωρις να εχουν γινει οι ελεγχοι. Ηταν πολυ δυσκολο να βρουμε νταντα που χρεωνε λιγοτερο απο 10 λιρες την ωρα, και κανονικα πρεπει να πληρωνουμε απο πανω το PAYE & NI contributions - δηλαδη ο μισθος της νταντας να βγαινει καθαρα 10 λιρες την ωρα. Τελικα βρηκαμε μια κοπελα απο ρουμανια, η οποια εχει περιορισμο στο τι ειδους εργασια μπορει να εχει εδω - συγκεκριμενα δεν μπορει να ειναι εργαζομενη, αλλα μονο να δουλευει ως self-employed, που σημαινει οτι αυτη μας δινει τιμολογιο για τις υπηρεσιες της και κανονιζει μονη της τους φορους της. Επισης δεν δικαιουται πληρωμενες αδειες. Και.....το καλυτερο.... η αμοιβη του γραφειου κυμαινεται απο 10%-16% του ετησιου μεικτου μισθου της νταντας!!! Αυτα πληρωνονται μια εβδομαδα αφου υπογραφει το συμβολαιο με την νταντα.

Για να πουμε τα θετικα τωρα, αν καποια κοπελα σκεφτεται να ερθει αγγλια και δεν εχει παιδια.... ειναι μια πολυ καλη δουλεια!! εχω ακουσει οτι υπαρχουν κοπελες που παιρνουν 10 λιρες την ωρα και μενουν μαζι με την οικογενεια (δεν εχουν νοικι κλπ).

Αυτη η λυση ειναι συνιθισμενη στην ελλαδα, αλλα εκει υπαρχουν οι γνωριμιες και μπορει κανεις να βρει ευκολα ενα ατομο εμπιστοσυνης να βαλει στο σπιτι του. Εδω δεν ξερουμε κανεναν, ειμαστε σε ξενη χωρα, και το ατομο που θα βαλουμε στο σπιτι μας θελουμε να ξερουμε οτι εχει ελεγχθει. Επισης εδω οι νομοι ειναι πολυ αυστηροι και θα ειχαμε μεγαλο προβλημα αν απασχολουσαμε ενα ατομο παρανομα, πχ δεν ειχε αδεια να εργαστει στην χωρα, δεν πληρωναμε τους φορους κλπ - ενω στην ελλαδα νομιζω δεν ειναι συνιθισμενο να βαζουν την νταντα στο ικα...

Απο αυτα που εχω δει, νομιζω οτι η φτηνοτερη λυση ειναι αυτη της childminder, καθως επισης ειναι και πιο ευελικτη, δηλαδη μπορει να κρατησει το παιδι ενα βραδακι αν θελουν οι γονεις να βγουν κλπ.

Link to comment
Share on other sites

τώρα που θα είμαι επάνω θα στείλω και κανενα CV γιατι έχω αρχίσει και έχω θεματάκια με τη δουλειά μου (ίσως μου μειώσουν τις ώρες που εργάζομαι).

Ξέρετε αν μπορω να κάνω αίτηση για ΝΙΝ έτσι απλά ή πρέπει να αποδείξω ότι ζω εκει και τέτοια? το συμβολαιο του σπιτιου είναι μονο στο όνομα του άνδρα μου αλλά ο λογαριασμός της ΒΤ είναι στο δικό μου.

επιπλέν υπάρχει περίπτρωση να μου ζητήσουν να αποδείξω με κάποιο πιστοποιητικό τη γνώση της Αγγλικής γλώσσας?

και τέλος έχετε να προτείνετε κανένα καλο site για job search? κανονικο όχι τύπου gumtree

(δεν ενδιαφέρομαι για blue collar job αλλά για white collar)


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

και άλλη μια sos ερώτηση τι κρατήσεις υπάρχουν?

Δηλαδή όταν λέει σε μια αγγελία £35 - 40k αυτά φαντάζομαι είναι μεικτα. Αλλά τι κρατήσεις έχει (μόνο εφορία ή και social security όπως ΙΚΑ σε εμάς)?

εδώ το ΙΚΑ το πληρώνει εργαζόμενος κ εργοδότης εκεί τι παίζει?


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

για δουλειες μπορεις να δεις ακομα κ στο www.jobs.ac.uk

δεν ξερω ακριβως τι κανεις για να σου πω που να κοιταξεις...φυσικα μπορεις να ανεβασεις το CV σου σε σαιτ οπως το monster. επισης αν βρεις καποια εταιρεια που σε ενδιαφερει μπορεις να στειλεις letter of interest ακομα κ αν δεν εχουν θεση εργασιας ;)

ΝΙΝ πιστευω θα σου βγαλει ο εργοδοτης σου μολις σε παρει. δεν ειναι προβλημα αυτο. χαρτι για την Αγγλικη καμια φορα ζητανε ΙELTS/ΤΟΕΦΛ. αλλα νομιζω επειδη εσυ εχεις κανει ταξιδια κλπ κ συνεργαζεσαι με διαφορους δεν θα εχεις θεμα να το αποδειξεις, δεν νομιζω να σου ζητησουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μερικά ακόμη sites αναζήτησης εργασίας:

http://www.cwjobs.co.uk

http://www.jobsite.co.uk/

http://www.jobsearch.co.uk/

http://www.monster.com/

Μπορείς να βγάλεις ΝΙΝ ενόσω ψάχνεις για δουλειά αρκεί να έχεις proof of address ότι μένεις στην Αγγλία (π.χ. utility bills στο όνομα σου ή το όνομα σου σε συμβόλαιο ενοικίασης σπιτιού), proof of identity και να δηλώσεις από πότε μένεις στην Αγγλία. Δες εδώ και εδώ. Πρώτα στέλνεις την αίτηση και μετά σου κλείνουν ραντεβού στο πιο κοντινό σου jobcentre (ο αντίστοιχος ΟΑΕΔ) όπου σε περνούν από "συνέντευξη" στην οποία πρέπει να παραθέσεις όλα τα προαναφερόμενα αποδεικτικά στοιχεία. Αν δεν έχεις κάτι που να αποδεικνύει ότι μένεις μόνιμα Αγγλία φοβάμαι ότι η αίτηση σου θα απορριφθεί. Επίσης δεν μπορείς να πεις ότι πηγαινοέρχεσαι μέχρι να βρεις δουλειά γιατί και πάλι θα σε απορρίψουν. Αν περάσεις τη συνέντευξη θα σου στείλουν τον αριθμό σου προσωρινά με το ταχυδρομείο μέσα σε 2 εβδομάδες και την πλαστικοποιημένη κάρτα μέσα σε 6 αν θυμάμαι καλά.

Πάντως έγω έκανα αίτηση όταν είχα ήδη στα χέρια μου το offer letter από τον εργοδότη. Κοινώς, μπορεί να στέλνεις κανονικά τα βιογραφικά σου και να περνάς από συνεντεύξεις. Το NIN θα το χρειαστείς όταν πρόκειται να σου κάνουν την πρόσληψη. Προσωπικά δεν το χρειάστηκα νωρίτερα.

Αποδεικτικό γνώσης της γλώσσας δεν μου ζήτησαν πουθενά αν και έχω proficiency και φαίνεται στο βιογραφικό μου. Αυτό που είχε σημασία (τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση) ήταν η συνέντευξη. Αν μιλάς άπταιστα στη συνέντευξη (ή τουλάχιστον σε ικανοποιητικό για αυτούς βαθμό και αυτό παίζει ανάλογα με τη θέση προφανώς που ψάχνεις) δεν νομίζω να σου ζητήσουν κάτι περισσότερο.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τα site.

Ο άνδρας μου μένει από Σεπτέμβρη μόνιμα στην Αγγλία. Το συμβόλαιο του σπιτιού το έχουμε στο όνομά του για να μην πληρώσουμε council tax μιας και είναι full time phd student. Εγώ εγράφτηκα στο NHS αλλά δεν έκανα ακόμα αίτηση για ΝΙΝ. Αχ δεν ξέρω τι θα κάνω το έχω δίπορτο αλλά κάποια στιγμή πρέπει να κατασταλλάξουμε κάπου και μας βλέπω μάλλον για πάνω.

Είμαι τόσο μπερδεμένη αυτή τη στιγμή :confused::confused::confused:.

Στο jobsite βλέπω προς το παρών και φαίνεται οκ αν και πρέπει να δω τι με συμφέρει τελικά με κρατήσεις κλπ.

Πάντως πολύ μου αρέσει που συνήθως από την αγγελία ακόμα αναφέρουν αμοιβή :)


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Νατασα, αν κανεις αιτηση για το child benefit θα σου βγαλουν αυτοματα το national insurance number. Εφοσον εχεις το αποδεικτικο της διευθυνσης, το μονο που σου χρειαζεται ειναι να κανεις την αιτηση. Παιρνει λιγο χρονο η διαδικασια αλλα σου τα πληρωνουν αναδρομικα.

Για δουλεια θα σου συνιστουσα να βαλεις το βιογραφικο στο monster & reed και να το κανεις δημοσιο. Επισης να παρεις ενα αγγλικο νουμερο στο κινητο για να σε παιρνουν (χωρις να ξερουν αν εισαι εδω ή ελλαδα) και διευθυνση να βαλεις την αγγλικη. Αν θελεις βοηθεια για το βιογραφικο, εχει πολλες συμβουλες το monster

Link to comment
Share on other sites

για τον μισθο να δεις ποσα θα παιρνεις ακριβως τον μηνα χρησιμοποιησε το calculator http://www.thesalarycalculator.co.uk/salary.php

οι κρατησεις ειναι φορος και national insurance contributions, αν δεν εχεις αλλα εισοδηματα (πχ. μερισματα) δεν χρειαζεται να κανεις δηλωση καθε χρονο οπως στην ελλαδα. Σου τα παιρνουν κατευθειαν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...