Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Cafe για μαμάδες Μαίου 2012!!!


ksdesign

Recommended Posts

Θα σε ψάξω και στο facebook, τώρα που βρεθήκαμε...;););)

για καροτσάκι και εγώ αυτό έχω βάλει στο μάτι, μου έχουν πει ότι είναι από τα καλύτερα!

Καλέ εσύ έχεις γλιτώσει βασικά έξοδα!!!

εγώ έχω κρεβατάκι αλλά δεν έχω αλλαξιέρα-συρταριέρα, η οποία από ότι είδα είναι και το πιό ακριβό έπιπλο τελικά, λίκνο δεν θα πάρω αλλά θα πάρω καλαθούνα για την αρχή, και ένα σωρό άλλα....πραγματικά όταν σκέφτομαι πόσα είναι πελαγώνω....

οπωσδήποτε να ανταλάξουμε απόψεις για τα ψώνια, μου είναι τα περισσότερα άγνωστες λέξεις:lol::lol::lol:

μπαίνω κ εγώ σε διάφορα σαιτ και ψάχνω να δω τι θα μου χρειαστεί!!!

και εμένα όπως κατάλαβες είναι το πρώτο μου παιδάκι:rolleyes:

όσο για το Ρέα και εγώ τον άλλο μήνα θα πάω να δω τι γίνεται με τις τιμές και τα δωμάτια, και επίσης θέλω και εγώ rooming in οπότε θέλω να το ψάξω το θέμα...

καισαρική ε???πως το αποφάσισες?εγώ θα ήθελα πολύ να προσπαθήσω να γεννήσω φυσιολογικά, αλλά υπάρχουν διάφορα θέματα που πρέπει να συζητήσω με τον γιατρό μου και από τα οποία θα κριθεί τελευταία στιγμή αν θα μπορέσω...θα δούμε μέχρι τότε, ας είναι καλά ό μπεμπάκος και ας έρθει όπως θέλει!!!

Σου έστειλα αίτημα φιλίας, έχω εικόνα προφίλ την θέα από το παράθυρο αεροπλάνου...ουρανό και συννεφάκια!!!


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Θα σε ψάξω και στο facebook, τώρα που βρεθήκαμε...;););)

για καροτσάκι και εγώ αυτό έχω βάλει στο μάτι, μου έχουν πει ότι είναι από τα καλύτερα!

Καλέ εσύ έχεις γλιτώσει βασικά έξοδα!!!

εγώ έχω κρεβατάκι αλλά δεν έχω αλλαξιέρα-συρταριέρα, η οποία από ότι είδα είναι και το πιό ακριβό έπιπλο τελικά, λίκνο δεν θα πάρω αλλά θα πάρω καλαθούνα για την αρχή, και ένα σωρό άλλα....πραγματικά όταν σκέφτομαι πόσα είναι πελαγώνω....

οπωσδήποτε να ανταλάξουμε απόψεις για τα ψώνια, μου είναι τα περισσότερα άγνωστες λέξεις:lol::lol::lol:

μπαίνω κ εγώ σε διάφορα σαιτ και ψάχνω να δω τι θα μου χρειαστεί!!!

και εμένα όπως κατάλαβες είναι το πρώτο μου παιδάκι:rolleyes:

όσο για το Ρέα και εγώ τον άλλο μήνα θα πάω να δω τι γίνεται με τις τιμές και τα δωμάτια, και επίσης θέλω και εγώ rooming in οπότε θέλω να το ψάξω το θέμα...

καισαρική ε???πως το αποφάσισες?εγώ θα ήθελα πολύ να προσπαθήσω να γεννήσω φυσιολογικά, αλλά υπάρχουν διάφορα θέματα που πρέπει να συζητήσω με τον γιατρό μου και από τα οποία θα κριθεί τελευταία στιγμή αν θα μπορέσω...θα δούμε μέχρι τότε, ας είναι καλά ό μπεμπάκος και ας έρθει όπως θέλει!!!

Σου έστειλα αίτημα φιλίας, έχω εικόνα προφίλ την θέα από το παράθυρο αεροπλάνου...ουρανό και συννεφάκια!!!

Ωραια, γιναμε φιλες λοιπον! Δες εδω για τις τιμες στο Ρεα.. http://www.reamaternity.gr/page.aspx?id=1036 Οι τιμες ειναι ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ..

Σκεφτομουν για μονοκλινο, αλλα οπως θα δεις η τιμη ειναι απαγορευτικη... Θα παω στο δικλινο και μαλιστα θα προσπαθησω στο οικονομικο δικλινο γιατι δεν εχει καμια διαφορα απο το αλλο δικλινο εκτος απο μια πορτα ξυλινη που χωριζει αλλο δωματιο, αλλα δε σε ενοχλει καθως δεν ανοιγει ποτε. Ειναι και λιγο πιο ανετο απο το αλλο. Απλα εχει μονο 2 σε καθε οροφο και παιζει να μην εχει αδειο. Πηγαμε σημερα τελικα και τα ειδαμε. Rooming in γινεται σε ολα τα δωματια και τις ωρες επισκεπτηριου το παιρνουν το μωρο για λογους υγιεινης.. Τωρα αν θελει εκεινη την ωρα να θηλασει, στο φερνουν και βγαινουν ολοι οι επισκεπτες εξω. Η τιμη δεν αλλαζει στο rooming in. Μπες στη σελιδα του Ρεα, λεει και δειχνει τα παντα! Δε θα δεις περισσοτερα απο κοντα... Ακομη και τα δωματια σε βιντεο εχει!

Την καισαρικη την ειχα, που λες, παντα στο νου γιατι ειμαι φοβιτσιαρα και τρεμω στην ιδεα του φυσιολογικου τοκετου! Απο το πώς και πότε θα σπασουν τα νερα μεχρι το ποσες ωρες θα κοιλοποναω μεχρι να μου κανουν επισκληριδιο συν τα ραμματα που κανουν απο κατω! Στην καισαρικη εχεις μονο τα ραμματα και ενα μωρακι σε 20 λεπτα με ραντεβου! χιχι...:rolleyes: Τωρα το μετα θα το παλεψω...τουλαχιστον δε θα υπαρχει αγχος... Το ειπα λοιπον στο γιατρο μου και αφου μου ειπε 5 πραγματα σχετικα το συμφωνησαμε..

Οσο για τις αγορες...αστα... αλλα και παλι ολα ενα προγραμμα σωστο ειναι! Ο,τι απορια εχεις πες. Κι εγω το ιδιο...:rolleyes:

Τον γιατρο σου πώς τον λενε; Μονο στο Ρεα ξεγενναει;


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!!!!!! Εύχομαι σε όλες να είστε καλά, και στις καινούργιες της παρέας μας, καλώς ορίσατε!!!!!!!!!!! Petalouda, η φωτογραφία από τον υπέρηχο, είναι φοβερή....εγώ έχω αύριο επίσκεψη στον γιατρό μου, και αν θυμάμαι καλά μου είχε πει ότι θα κάνουμε το β' επιπέδου...αν και το 2ο μου παίδάκι, έχω επίσης μια αγωνία κι ένα άγχος για να πάνε όλα καλά!!! Κορίτσια, σας "ακούω" που λέτε για τα ψώνια...να το ψάξετε πολύ και μέσω διαδυκτίου...γιατί βρίσκεις τρομερές προσφορές...μιλάω εκ πείρας...απλά δεν θυμάμαι να σας δώσω συγκεκριμένα σάιτ...αλλά γενικώς τα βρίσκεις πολύ εύκολα...για παράδειγμα το καροτσάκι μου που είναι της chicco και είναι τρομερά εύχρηστο μου κόστισε απο κατάστημα: 350 το καροτσάκι, και 150 το καθισματάκι - ρηλαξάκι του αυτοκινήτου, που κουμπώνει πάνω στον ίδιο σκελετό του καροτσιού, και μιά τσάντα ασορτί άλλα 70 = 570Ε Και στην συνέχεια που άρχισα να ψάχνω διάφορα μέσω ίντερνετ, έβρισκα με 500Ε περίπου, αντίστοιχα καλά και επώνυμα καρότσια με όλα τα παραπάνω συν καλαθούνα, που κουμπώνει επάνω στο ίδιο καρότσι, και δεν θυμάμαι τι άλλα αξεσουάρ...ειχα πάθει πλάκα... Επίσης όσο αφορά την συρταριέρα που λέτε ότι είναι η πιο ακριβή, εγώ έκανα το εξής...Όταν κοίταγα για την συρταριέρα, έβρισκα με 3 συρτάρια από 350Ε έως 550Ε περίπου...μετά σκέφτηκα λόγω και της δουλειάς μου δηλαδή, (καθώς διακοσμήτρια) ότι θα δώσω ένα σωρό λεφτά, και στο φινάλε μόλις μεγαλώσει ο μπόμπιρας δεν θα την θέλει γιατί θα είναι μωρουδιακή....έτσι του αγόρασα από ένα κατάστημα επίπλων, μία απλή συρταριέρα με 5 συρτάρια και με μόλις 250Ε (αρκετά μεγαλύτερη - από αυτές που βρίσκεις στα μωρουδιακά)σε καφετί χρώμα να ταιριάζει και με την ντουλάπα του υπνοδωματίου του, καθώς υπήρχε ...μπροστά της κόλλησα υπέροχα αυτοκόλητα σύμφωνα με το θέμα που έχω βάλει στο δωμάτιο του...(και όταν μεγαλώσει...απλά θα βγάλουμε τα αυτοκόλλητα...) Επίσης τα πολύ χρήσιμα αξεσουάρ που θα χρειαστείται "κατ εμέ...." είναι μια καλή ενδοεπικοινωνία, προτείνω με κάμερα, για να βλέπεις το μωρο, και όχι μόνο να το ακούς....(μην προτιμήστε την πιο οικονομική, γιατί πιθανόν να ακούτε, και όλους του ταξιτζίδες που θα περνάνε από την γειτονιά σας...ή το μωρό της γειτόνισας και όχι το δικό σας....και τα δύο τα έχουν πάθει γνωστές μου...) και επίσης ένα μεγάλο αποστειρωτή...για να μην αποστείρωνεται κάθε τρεις και λίγο...σε μικρό...και επίσης προτείνω όσον αφορά τα μπουκάλια, αγοράστε, 2 - 3 μόνο μικρά...και όσα υπόλοιπα θέλετε αλλά μεγάλα...γιατί τα μωράκια τρώνε για μικρό χρονικό διάστημα μέχρι 120ml μετά πίνουν παραπάνω γάλα...εγώ την είχα πατήσει είχα πάρει 5 - 6 μικρά και 4 μεγάλα ( ο αποστειρώτής μου χωρούσε αν θυμάμαι καλά 9 - 10) και θυμάμαι ότι μετά που έτρωγε παραπανω, τα 4 μεγάλα δεν μου έφταναν, και αναγκαζόμουν να του κάνω το γάλα σε δύο μικρά...αλλά έτσι και ταλαιπωρία ήταν, και περισσότερα μπουκάλια έπλενα...αυτά γιατί σας κούρασα....(ωχ πήρα φόρα...έγραψα πάρα πολλά...)

Φιλιά σε όλες σας...θα τα πούμε σύντομα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!!!!!! Εύχομαι σε όλες να είστε καλά, και στις καινούργιες της παρέας μας, καλώς ορίσατε!!!!!!!!!!! Petalouda, η φωτογραφία από τον υπέρηχο, είναι φοβερή....εγώ έχω αύριο επίσκεψη στον γιατρό μου, και αν θυμάμαι καλά μου είχε πει ότι θα κάνουμε το β' επιπέδου...αν και το 2ο μου παίδάκι, έχω επίσης μια αγωνία κι ένα άγχος για να πάνε όλα καλά!!! Κορίτσια, σας "ακούω" που λέτε για τα ψώνια...να το ψάξετε πολύ και μέσω διαδυκτίου...γιατί βρίσκεις τρομερές προσφορές...μιλάω εκ πείρας...απλά δεν θυμάμαι να σας δώσω συγκεκριμένα σάιτ...αλλά γενικώς τα βρίσκεις πολύ εύκολα...για παράδειγμα το καροτσάκι μου που είναι της chicco και είναι τρομερά εύχρηστο μου κόστισε απο κατάστημα: 350 το καροτσάκι, και 150 το καθισματάκι - ρηλαξάκι του αυτοκινήτου, που κουμπώνει πάνω στον ίδιο σκελετό του καροτσιού, και μιά τσάντα ασορτί άλλα 70 = 570Ε Και στην συνέχεια που άρχισα να ψάχνω διάφορα μέσω ίντερνετ, έβρισκα με 500Ε περίπου, αντίστοιχα καλά και επώνυμα καρότσια με όλα τα παραπάνω συν καλαθούνα, που κουμπώνει επάνω στο ίδιο καρότσι, και δεν θυμάμαι τι άλλα αξεσουάρ...ειχα πάθει πλάκα... Επίσης όσο αφορά την συρταριέρα που λέτε ότι είναι η πιο ακριβή, εγώ έκανα το εξής...Όταν κοίταγα για την συρταριέρα, έβρισκα με 3 συρτάρια από 350Ε έως 550Ε περίπου...μετά σκέφτηκα λόγω και της δουλειάς μου δηλαδή, (καθώς διακοσμήτρια) ότι θα δώσω ένα σωρό λεφτά, και στο φινάλε μόλις μεγαλώσει ο μπόμπιρας δεν θα την θέλει γιατί θα είναι μωρουδιακή....έτσι του αγόρασα από ένα κατάστημα επίπλων, μία απλή συρταριέρα με 5 συρτάρια και με μόλις 250Ε (αρκετά μεγαλύτερη - από αυτές που βρίσκεις στα μωρουδιακά)σε καφετί χρώμα να ταιριάζει και με την ντουλάπα του υπνοδωματίου του, καθώς υπήρχε ...μπροστά της κόλλησα υπέροχα αυτοκόλητα σύμφωνα με το θέμα που έχω βάλει στο δωμάτιο του...(και όταν μεγαλώσει...απλά θα βγάλουμε τα αυτοκόλλητα...) Επίσης τα πολύ χρήσιμα αξεσουάρ που θα χρειαστείται "κατ εμέ...." είναι μια καλή ενδοεπικοινωνία, προτείνω με κάμερα, για να βλέπεις το μωρο, και όχι μόνο να το ακούς....(μην προτιμήστε την πιο οικονομική, γιατί πιθανόν να ακούτε, και όλους του ταξιτζίδες που θα περνάνε από την γειτονιά σας...ή το μωρό της γειτόνισας και όχι το δικό σας....και τα δύο τα έχουν πάθει γνωστές μου...) και επίσης ένα μεγάλο αποστειρωτή...για να μην αποστείρωνεται κάθε τρεις και λίγο...σε μικρό...και επίσης προτείνω όσον αφορά τα μπουκάλια, αγοράστε, 2 - 3 μόνο μικρά...και όσα υπόλοιπα θέλετε αλλά μεγάλα...γιατί τα μωράκια τρώνε για μικρό χρονικό διάστημα μέχρι 120ml μετά πίνουν παραπάνω γάλα...εγώ την είχα πατήσει είχα πάρει 5 - 6 μικρά και 4 μεγάλα ( ο αποστειρώτής μου χωρούσε αν θυμάμαι καλά 9 - 10) και θυμάμαι ότι μετά που έτρωγε παραπανω, τα 4 μεγάλα δεν μου έφταναν, και αναγκαζόμουν να του κάνω το γάλα σε δύο μικρά...αλλά έτσι και ταλαιπωρία ήταν, και περισσότερα μπουκάλια έπλενα...αυτά γιατί σας κούρασα....(ωχ πήρα φόρα...έγραψα πάρα πολλά...)

Φιλιά σε όλες σας...θα τα πούμε σύντομα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλημερα, καλη μας διακοσμητρια!!! Χαρηκαμε για τη γνωριμια και σου ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα και στο δευτερο μωρακι σου!! :P Σκεψου κ εμας που ειναι το πρωτο και ειμαστε στα χαμενα... Μια χαρα εισαι!!:tongue: Να μπαινεις να μιλαμε και φυσικα αυριο να μας πεις νεα απο το μπεμπακι σου! Τι φυλο ειναι; Πόσων εβδομαδων; Κατι εχει παθει το τικερακι σου και δε φαινεται.... Βαλε ενα καλο..;)

Ευχαριστουμε πολυ για τις συμβουλες και οπωσδηποτε θα χρειαστουμε κι αλλες!!!!:eek: Προσεχως σου γραφω αποριες....κουραγιο να χεις να απαντας!;)

Οσον αφορα το ιντερνετ, εγω γενικα κοιταω τιμες και συγκρινω απο διαφορες σελιδες του εσωτερικου ομως. Δε θελω να μπλεκω με ξενα.. Ετσι λοιπον, σχετικα με το καροτσι ξερω οτι εχει πολλα και παρομοια, αλλα με διαφορες τιμες. Εχω αποφασισει βεβαια σε συγκεκριμενη μαρκα και μοντελο γιατι μου εχουν πει οτι ειναι καλο και το βρηκα σε αρκετα καλη τιμη των 520 ενω το ιδιο περσυ το ειχαν παρει οι νυφες μου 600 κατι.. Απο κει και περα συρταριερα εχω κι εγω μια με 4 συρταρια και απλα θα παρω το μαλακο αυτο που βαζουν επανω για το αλλαγμα. Ελπίζω να βολευτω! Οσον αφορα την ενδοεπικοινωνια τωρα, αυτες τις μερες θα παω να παρω και σκεφτομαι για αυτη http://www.welovetoys.gr/index.php?option=com_findastic&product_type=1&cat=407&gclid=CPTdkbmm1K0CFcsKtAoddmw8lg#/product/endoepikoinonia/g10-71800-10-chicco-endoepikoinonia-audio-digital-plus

που επισης την εχει η κουνιαδα μου και ειναι ευχαριστημενη. Η ιδια με καμερα που μας προτεινεις ειναι αλλα 200 ευρω.... πολλααααα λεφτα!! Δεν τα δινω για αυτη τη συσκευουλα..... :-( αυτη ειναι

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=10101&itmid=2091814

Μεχρι 140 που σκεφτηκα να δωσω δε βρηκα με καμερα... Εσυ εχεις με καμερα; Ποσο την πηρες; Τα μπιμπερο θα τα προσεξω ναι.. Θα παρω μεγαλα πιο πολλα και γυαλινα,ε; Οχι πλαστικα; Θηλες για μπιμπερο ναπαρω κι αλλες;


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και σ' εσένα, γλυκιά πεταλουδίτσα!!!! ...αλλά και σε όλα τα κορίτσια της παρέας μας... Μην αγχώνεσται, όλα καλά θα πάνε...

Λοιπόν χθές πήγα στον γιατρό μου. Είμαι 21εβδομάδων, αλλά το μωρό έχει μεγαλύτερη ανάπτυξη κατά μία εβδομάδα...αυτό είναι καλό μια και θα γεννηθεί νωρίτερα λόγω καισαρικής...και κατ' επιλογής μου...μια που την επέλεξα και στο 1ο μου παιδάκι...Μου έκανε να μικρό β' επιπέδου, και είδαμε εν ολίγης μερικά πράγματα...δόξα το θεό...όλα καλά μέχρι τώρα...α, το φύλλο επίσης το έχουμε δει, εδώ και πολύ καιρό...και είναι αγοράκι...και αυτό...!!!

Γενικά παιδιά, όσον αφορά τις αγορές που θα κάνετε, ειδικά εφόσον είναι για 1ο παιδάκι, να τα πάρετε καλά - ποιοτικά κι επώνυμα, για να αντέξουν και τα πιθανά επόμενα ζουζουνάκια που θα ακολουθήσουν...μην τα ξαναγοράζετε μετά...Απλά μην πάρετε ότι πιο ακριβό, γιατί δεν έχει νόημα...τα πιο πολλά χρησιμοποιούνται για ελάχιστο χρονικό διάστημα.

Η συρταριέρα, μια χαρά θα σε βολέψει...με μια απλή αλλαξιέρα θετή από πάνω, θα είναι τέλεια...απλά θα χρειαστείς κάπου κοντά σου, κάτι για να βάζεις τα πάμπερ, τα μωρομάντηλα, ορούς για την μυτούλα...κλπ...εγώ πάνω από την αλλαξιέρα μου, έχω φτιάξει 3 μικρά ραφάκια, για να τα έχω όλα κοντά μου, όταν είμαι μόνη μου...γιατί το μωράκι όσο μικρούλη και να είναι δεν θα απομακρύνεσται από δίπλα του, ούτε δευρόλεπτο...εκεί που δεν το περιμένεις μπορεί να γυρίσει και να πέσει...

Όσο για την ενδοεπικοινωνία, αυτή με την κάμερα σας την προτείνω ανεπιφύλακτα...εγώ την χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα που είναι 27μηνών ο μικρός...είναι καλό να τον βλέπεις...μόνο να το ακούς δεν φτάνει...ειδικά όταν θα το βγάλεις από το δωμάτιο σου, να το πας στο δικό του...θα κάνει ά......και δεν θα ξέρεις...έκανε εμετό...μπήκε μέσα στην κουβερτούλα του, μην πνιγεί εκεί μέσα...κλπ...σου προτείνω να κόψεις κάτι άλλο και να πάρεις αυτή με την κάμερα...πέρισυ αγόρασα δώρο στο μωρό του αδερφού μου μία, μέσω ίντερνετ, έκανε γύρω στα 130-150ε το πολύ... αν θυμάμαι καλά...και είναι τέλεια...με μεγαλη οθονούλα - πεντακάθαρη...και καλό ήχο επίσης...όταν πάω σπίτι και ανοίξω το λαπτοπ, θα βρω την διεύθυνση που την έχω αποθηκευμένη και θα την βάλω εδώ...μην βιαστείς να πάρεις την άλλη...που μου έδειξες εδώ...την θεωρώ ακριβή για μόνο ήχο...δες πρώτα αυτό που θα σου στείλω...και ή άλλη επίσης την θεωρώ πανάκριβη με την εικόνα....ΌΧΙ και στις 2!!!

Τα μπιμπερό, εγώ είχα πάρει τα μεγάλα γυάλινα της chicco...κλείνουν καλύτερα και δεν στάζουν...έχουν μόνο ένα θέμα με τα καπάκια...επειδή είναι σκληρό πλαστικό, από την πολύ χρήση κάποια στιγμή χαλαρώνουν πολύ και ψιλοσπάνε...Της nuk ναι μεν έχουν καλά καπάκια...αλλά...τίποτα άλλο...δεν έχουν καλό βίδωμα και τρέχουν...και επίσης δεν μου αρέσουν ούτε οι θηλές τους, γιατί είναι πολύ πλακέ, και κολλαει στο στόμα του μωρού μερικές φορές και δεν πίνει γάλα...Πλαστικά μπιμπερό (chicco και πάλι) του πήρα αναγκαστικά μόλις μεγάλωσε και άρχισε να πίνει το γάλα μόνος του, που θέλει να κρατάει το μπουκάλι...και κάνει βόλτες μ' αυτό...γιατί με τα γυάλινα...είχαμε ατυχήματα..κάθε τρεις και λίγο τα σπάγαμε σπίτι...και δεν προλάβαινα να μαζευω γυαλιά και γάλα από παντού............!!!!!!!!!!! Επίσης θηλές να πάρεις κι άλλες γιατί αν θυμάμαι καλά ανα 2 μηνές καλό είναι να τις αλλάζεις...ειδικά όσο είναι μικρούλη...άμα μεγαλώσει...παραβλέπεις και μερικά...Υπάρχουν οι θηλές σιλικόνης (άσπρες) και οι καουτσούκ (καφέ)... Οι καουτσούκ με τα πολλά πλυσίματα στον αποστειρωτή, και την χρήση αρχίζει να κολλάει, κι εγώ αυτό το σιχαίνομαι ελαφρώς...γι' αυτό προτιμούσα τις άσπρες...το μόνο θέμα είναι όταν βγάλει μερικά δόντια αρχίζει και τις δαγκώνει μέχρι που τις κόβει...οπότε θέλουν παρακολούθηση...το ίδιο και με τις πιπίλες...

Στις πιπίλες μας βόλεψαν οι nuk, γιατί η chicco αν εξαιρέσης την πρώτη του πιπίλα, που βγάζει μία ολόκληρη από καουτσούκ και προτείνεται από τις κλινικές...(θηλή και χεράκι) όλες οι άλλες της είναι αβολες..γιατί είναι εντελώς ίσιες..και δεν κρατιούνται στο στόμα τους... και κάτι ακόμα για να κλείσω, γιατί είπα πολλά και θα με βαρεθείται...

Ο μικρός μου, λίγο πριν αλλάξει ο χρόνος (27-Δεκ) καθώς πηγαίναμε για ύπνο...του λέω: Χρήστο, σήμερα νομίζω είναι καλύτερα να μην βάλουμε πιπίλα το βράδυ...να πάμε αύριο να την δώσουμε στον σκύλο του θείου...

-Χρήστος-: Ναι πάπα πιπίλα...κύλος!!!

-μαμά-:Εντάξει, πάπα πιπίλα, νάνι τώρα!!!!!

-Χρήστος-: ...(στο κρεββάτι ξαπλωμένος για 20' γκρίνιαζε, χωρίς να μου λέει τι θέλει...)

-μαμά-: Χρήστο, τι έχεις θες τίποτα!!!!!

-Χρήστος-: ...όκι...τίποτα.. (η γκρίνια συνέχιζε...)

-μαμά-: Χρήστο; τι έχεις; (δεν άντεξα) μήπως θες την πιπίλα;;;

-Χρήστος-: Όκι πάπα πιπίλα...κύλος!!! (μετά κοιμήθηκε...)

Τελικά, έτσι για πλάκα, κόψαμε την πιπίλα....!!!!!!

Φιλιάαααααααααααααααα!!!!


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και σ' εσένα, γλυκιά πεταλουδίτσα!!!! ...αλλά και σε όλα τα κορίτσια της παρέας μας... Μην αγχώνεσται, όλα καλά θα πάνε...

Λοιπόν χθές πήγα στον γιατρό μου. Είμαι 21εβδομάδων, αλλά το μωρό έχει μεγαλύτερη ανάπτυξη κατά μία εβδομάδα...αυτό είναι καλό μια και θα γεννηθεί νωρίτερα λόγω καισαρικής...και κατ' επιλογής μου...μια που την επέλεξα και στο 1ο μου παιδάκι...Μου έκανε να μικρό β' επιπέδου, και είδαμε εν ολίγης μερικά πράγματα...δόξα το θεό...όλα καλά μέχρι τώρα...α, το φύλλο επίσης το έχουμε δει, εδώ και πολύ καιρό...και είναι αγοράκι...και αυτό...!!!

Γενικά παιδιά, όσον αφορά τις αγορές που θα κάνετε, ειδικά εφόσον είναι για 1ο παιδάκι, να τα πάρετε καλά - ποιοτικά κι επώνυμα, για να αντέξουν και τα πιθανά επόμενα ζουζουνάκια που θα ακολουθήσουν...μην τα ξαναγοράζετε μετά...Απλά μην πάρετε ότι πιο ακριβό, γιατί δεν έχει νόημα...τα πιο πολλά χρησιμοποιούνται για ελάχιστο χρονικό διάστημα.

Η συρταριέρα, μια χαρά θα σε βολέψει...με μια απλή αλλαξιέρα θετή από πάνω, θα είναι τέλεια...απλά θα χρειαστείς κάπου κοντά σου, κάτι για να βάζεις τα πάμπερ, τα μωρομάντηλα, ορούς για την μυτούλα...κλπ...εγώ πάνω από την αλλαξιέρα μου, έχω φτιάξει 3 μικρά ραφάκια, για να τα έχω όλα κοντά μου, όταν είμαι μόνη μου...γιατί το μωράκι όσο μικρούλη και να είναι δεν θα απομακρύνεσται από δίπλα του, ούτε δευρόλεπτο...εκεί που δεν το περιμένεις μπορεί να γυρίσει και να πέσει...

Όσο για την ενδοεπικοινωνία, αυτή με την κάμερα σας την προτείνω ανεπιφύλακτα...εγώ την χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα που είναι 27μηνών ο μικρός...είναι καλό να τον βλέπεις...μόνο να το ακούς δεν φτάνει...ειδικά όταν θα το βγάλεις από το δωμάτιο σου, να το πας στο δικό του...θα κάνει ά......και δεν θα ξέρεις...έκανε εμετό...μπήκε μέσα στην κουβερτούλα του, μην πνιγεί εκεί μέσα...κλπ...σου προτείνω να κόψεις κάτι άλλο και να πάρεις αυτή με την κάμερα...πέρισυ αγόρασα δώρο στο μωρό του αδερφού μου μία, μέσω ίντερνετ, έκανε γύρω στα 130-150ε το πολύ... αν θυμάμαι καλά...και είναι τέλεια...με μεγαλη οθονούλα - πεντακάθαρη...και καλό ήχο επίσης...όταν πάω σπίτι και ανοίξω το λαπτοπ, θα βρω την διεύθυνση που την έχω αποθηκευμένη και θα την βάλω εδώ...μην βιαστείς να πάρεις την άλλη...που μου έδειξες εδώ...την θεωρώ ακριβή για μόνο ήχο...δες πρώτα αυτό που θα σου στείλω...και ή άλλη επίσης την θεωρώ πανάκριβη με την εικόνα....ΌΧΙ και στις 2!!!

Τα μπιμπερό, εγώ είχα πάρει τα μεγάλα γυάλινα της chicco...κλείνουν καλύτερα και δεν στάζουν...έχουν μόνο ένα θέμα με τα καπάκια...επειδή είναι σκληρό πλαστικό, από την πολύ χρήση κάποια στιγμή χαλαρώνουν πολύ και ψιλοσπάνε...Της nuk ναι μεν έχουν καλά καπάκια...αλλά...τίποτα άλλο...δεν έχουν καλό βίδωμα και τρέχουν...και επίσης δεν μου αρέσουν ούτε οι θηλές τους, γιατί είναι πολύ πλακέ, και κολλαει στο στόμα του μωρού μερικές φορές και δεν πίνει γάλα...Πλαστικά μπιμπερό (chicco και πάλι) του πήρα αναγκαστικά μόλις μεγάλωσε και άρχισε να πίνει το γάλα μόνος του, που θέλει να κρατάει το μπουκάλι...και κάνει βόλτες μ' αυτό...γιατί με τα γυάλινα...είχαμε ατυχήματα..κάθε τρεις και λίγο τα σπάγαμε σπίτι...και δεν προλάβαινα να μαζευω γυαλιά και γάλα από παντού............!!!!!!!!!!! Επίσης θηλές να πάρεις κι άλλες γιατί αν θυμάμαι καλά ανα 2 μηνές καλό είναι να τις αλλάζεις...ειδικά όσο είναι μικρούλη...άμα μεγαλώσει...παραβλέπεις και μερικά...Υπάρχουν οι θηλές σιλικόνης (άσπρες) και οι καουτσούκ (καφέ)... Οι καουτσούκ με τα πολλά πλυσίματα στον αποστειρωτή, και την χρήση αρχίζει να κολλάει, κι εγώ αυτό το σιχαίνομαι ελαφρώς...γι' αυτό προτιμούσα τις άσπρες...το μόνο θέμα είναι όταν βγάλει μερικά δόντια αρχίζει και τις δαγκώνει μέχρι που τις κόβει...οπότε θέλουν παρακολούθηση...το ίδιο και με τις πιπίλες...

Στις πιπίλες μας βόλεψαν οι nuk, γιατί η chicco αν εξαιρέσης την πρώτη του πιπίλα, που βγάζει μία ολόκληρη από καουτσούκ και προτείνεται από τις κλινικές...(θηλή και χεράκι) όλες οι άλλες της είναι αβολες..γιατί είναι εντελώς ίσιες..και δεν κρατιούνται στο στόμα τους... και κάτι ακόμα για να κλείσω, γιατί είπα πολλά και θα με βαρεθείται...

Ο μικρός μου, λίγο πριν αλλάξει ο χρόνος (27-Δεκ) καθώς πηγαίναμε για ύπνο...του λέω: Χρήστο, σήμερα νομίζω είναι καλύτερα να μην βάλουμε πιπίλα το βράδυ...να πάμε αύριο να την δώσουμε στον σκύλο του θείου...

-Χρήστος-: Ναι πάπα πιπίλα...κύλος!!!

-μαμά-:Εντάξει, πάπα πιπίλα, νάνι τώρα!!!!!

-Χρήστος-: ...(στο κρεββάτι ξαπλωμένος για 20' γκρίνιαζε, χωρίς να μου λέει τι θέλει...)

-μαμά-: Χρήστο, τι έχεις θες τίποτα!!!!!

-Χρήστος-: ...όκι...τίποτα.. (η γκρίνια συνέχιζε...)

-μαμά-: Χρήστο; τι έχεις; (δεν άντεξα) μήπως θες την πιπίλα;;;

-Χρήστος-: Όκι πάπα πιπίλα...κύλος!!! (μετά κοιμήθηκε...)

Τελικά, έτσι για πλάκα, κόψαμε την πιπίλα....!!!!!!

Φιλιάαααααααααααααααα!!!!

Καλημεραααα!! :P Καταρχην πολυ χαρηκα για το μωρακι-αγορακι σου που ειναι καλα και μεγαλουτσικο μαλιστα!! χιχιχι Τελεια τα νεα σου! Σου ειπε πόσο βαρος εχει; Εμεις παντως σα λεπτοκαμωμενα κοριτσακια που ειμαστε στις 21 βδομαδες ακριβως ημασταν περιπου 380 γραμμαρια! Τωρα ελπιζω περισσοτερο... Ειναι παντως κατι που με αγχωνει η αναπτυξη του. Οχι επειδη μας ειπε κατι ο γιατρος, αντιθετως μας ειπε οτι ειμαστε μια χαρα, εντος του μεσου ορου ακριβως! Απλα ειχα μια παλινδρομη περσυ στις 7 βδομαδες, οπου δεν αναπτυσσοταν. Ισως μου εχει μεινει απο εκει...

Δυστυχως δεν με προλαβες με την ενδοεπικοινωνια.... Χθες το απογευμα το συζητησα με τον αντρα μου, του εδειξα και τις 4 ενδοεπικοινωνιες της chicco και αποφασισαμε να παρουμε αυτη που απο την αρχη ειχαμε σκεφτει με τα 100 ευρω που εχει ηχο, οχι εικονα, αλλα εχει και θερμοκρασια δωματιου και αμφιδρομο ηχο (δηλαδη μπορω να μιλησω κι εγω στο μωρο και να με ακουσει μεχρι να παω). Την αγορασαμε ηδη γιaτι χθες πηγaμε στο Λητω και πηραμε και 2-3 ακομη πραγματακια και κλεισαμε καροτσι! Της chicco τελικα... Μας αρεσε και ειχε πολυυυ καλη τιμη! Το καλο ειναι οτι και η κουνιαδα μου που την εχει αυτη την ενδοεπικοινωνια, παροτι εχει ενα πααααρα πολυ δυσκολο μωρο που μεχρι 5 μηνων εκλαιγε ασταματητα, ειναι ευχαριστημενη. Τωρα για το οτι δεν θα το βλεπω, ετσι κι αλλιως αν ακουσω κατι, το βλεπω δεν το βλεπω, θα παω σιγουρα να τσεκαρω επι τοπου!!! :rolleyes: Και το σπιτι δεν ειναι και ιδιαιτερα μεγαλο, οποτε... Ευχαριστω πολυ παντως για τις πληροφοριες!! :rolleyes:

Σχετικα με τα μπιμπερο, κι εγω για γυαλινα ενδιαφερομαι, αλλα λεω να παρω και 1-2 πλαστικα μεσαια να βρισκονται, οχι τιποτα αλλο, αλλα για να ειναι ελαφρυα για τη βολτα. Αφου λες οτι της chicco ειναι καλυτερα, θα παρω τετοια. Σε γυαλινα βγαζει πλεον εντελως διαφανα χωρις σχεδιακια, αυτα εννοεις; Ελεγα να παρω και καναδυο nuk επειδη ειναι πιο ομορφα, αλλα αν δε βιδωνουν καλα και τρεχουν τι να το κανω;;; Οποτε θηλες παιρνω να εχω επιπλεον για το καθε μπιμπερο καναδυο απο αυτες με μικρη ροη και μετα αλλαζουμε και ροη, σωστα; Θα παρω και καοτσουκ και σιλικονης να δω και ποια θα αρεσει περισσοτερο η μπεμπα! Το θεμα ειναι ΠΟΣΑ μπιμπερο να παρω;;; Υπολογισε και 2 πλαστικα που θα παρω. Ποσα γυαλινα; Εννοειται τα μεγαλα. Μικρα λεω να μην παρω. Θα ειναι τα πλαστικα λιγο μικροτερα κι αρκει. (Αποστειρωτη πηρα χθες της chicco παλι.. ;) Χωραει 6. Αν το βρω στο ιντερνετ θα σου στειλω τη διευθυνση να τον δεις. Πηρα και θερμαντηρα μπιμπερο, αργοτερα ζεσταινει σε μπολακι και το φαγητο του, παλι της chicco).

Απο πιπιλες πηρα αυτη την καοτσουκενια της chicco, ειναι τρελα!! Physio λεγεται νομιζω. Μας αρεσει πολυ με τον αντρα μου γιατι φαινεται η τρυπα στη μεση και καθως το μωρακι βυζαινει βλεπεις αυτο το "βουτσ-βουτσ" που κανει, εχει πολυ γελιο! Και ακουσα οτι ειναι και καλες. Μια τετοια πηρα γιατι αλλαζει και το μεγεθος μετα. Πηρα και 2 σιλικονης της avent και ακομη μια σιλικονης της nuk. Συνολο 4 δηλαδη. Για αρχη να παρω κι αλλες; Μικρο αποστειρωτη πιπιλας φορητο να παρω;

Τι αλλο;; Χμμ.... Α! Αυτο το μαξιλαρακι - σφηνακι, αυτο που κραταει το μωρο ξαπλωμενο στο πλαι, που πηγαν να μου πασαρουν χθες ειναι κατι που οντως χρειαζεται; Το ξερεις; Το ειχες στο πρωτο σου; Παντως ενω εχω μικρα ανιψακια, πρωτη φορα το ακουσα... Μην κανουμε και υπερβολες!! :rolleyes:

Αλλο... Βαζουμε αδιαβροχα σελτεδακια (ουτε ξερω ακριβως τι ειναι, καπου το διαβασα) σε λικνο, κρεβατι κλπ; Μαλλον απαραιτητο αυτο,ε; Που ακριβως μπαινει; Πανω απο το στρωμα και κατω απο το σεντονι;

Το βασικο δε ρωτησα ακομη... Θηλαστρο ποιο;;;; Για αγορα ενιαφερομαι, οχι ενοικιαση. Ηλεκτρικο θελω. Σκεφτομαι της medela, αλλα εχουν 100 εως 150 αυτα που καλοβλεπω. Αλλιως ενα της nuk με 80 ευρω περιπου. Εσυ καταφερες να θηλασεις; Εγω πολυ το θελω...

Καλη μας φιλεναδα, βαλε τις αποριες σε μια σειρα γιατι θα πελαγωσεις!! :P Και μην ξαναπεις οτι θα βαρεθουμε αν γραφεις πολλα... προσωπικα τρελαινομαι να διαβαζω συμβουλες απο εμπειρες κοπελες! Γραφε κατεβατα ολοκληρα!!! :tongue:

Κι εσυ στο κλαμπ το δικο μου ανηκεις,ε;;; Στην καισαρικη κατ' επιλογην αναφερομαι! Το ιδιο ακριβως θα κανω κι εγω... Ηδη το εχουμε συμφωνησει με το γιατρο μου και η ημερομηνια θα ειναι μαλλον μεχρι 7 Μαιου, αφου 17 εχω ΠΗΤ. Ετσι δεν κανουν; Κανενα 10ημερο πριν ή και περισσοτερο;

Πολλη πλακα ετσι οπως κοψατε την πιπιλα... χεχεχε Ζοριζοταν ο καημενουλης, αλλα την παλεψε!! Ποσων ετων ειναι;;;

Φιλακια πολλα για τωρα! :P


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παλι εδω!!

Λοιπον, αυτος ειναι ο αποστειρωτης που πηρα:

http://www.chicco.com/ProdottiChicco/SchedaProdotto/tabid/87/art/00067288100000/language/en-US/Default.aspx

Αυτος ο θερμαντηρας μπιμπερο.

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090306&itmid=3566521

Και αυτο το καροτσι!

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=10403&colID=1805&itmid=3274826


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Πως είστε σήμερα?

Λοιπόν το βάρος στο μωρο ήταν 440γρ...αλλά μην στενοχωριέσαι και μην συγκρίνεις...γιατί κάθε μωρό έχει τα δικά του...κατ' αρχήν είναι αγοράκι, και δεύτερον είναι πιο αναπτυγμένος κατά μία εβδομάδα...Νομίζω ότι η κορούλα σου, μεγαλώνει μια χαρά...μην σκέφτεσαι τα περισυνα...θα λες ότι αυτό πάει πέρασε...ήταν ασ' πούμε ένα κακό όνειρο...Τωρα το μωράκι σου θα είναι μια χαρούλα!!!!!!!!

Κρίμα με την ενδοεπικοινωνία που δεν σε πρόλαβα...γιατί την έχω τσεκαρισμένη αυτή που σου έλεγα...δεν πειράζει άντε με το καλό λοιπόν να έρθει και η μπέμπα στο σπίτι σας, να τα χρησιμοποιήσετε, και να τα χαρείτε όλα όσα της πήρατε!!!!

Τα μπουκάλια της chicco δεν έχουν τόσο ωραία σχέδια...αλλά δεν είναι και τελείως σκέτα...έχουν κάτι σχέδια που μου θυμίζουν σταυροβελονιά....(θυμάμαι την μαμά μου και έραβε κάτι τέτοια...) τουλάχιστον έτσι ήταν πριν 2,5 χρόνια που αγόρασα για τον Χρήστο μου...τώρα δεν έχω ακόμη τσεκάρει τι πρέπει να πάρω..γιατί γενικά θέλω πολύ λίγα πράγματα...ουσιαστικά "συμπληρώματα". Για τις θηλές έτσι όπως τα λες...πάρε μερικές, και μετά αλλάζεις σύμφωνα με την ανάπτυξη του μωρού.. Τώρα το πόσα μπουκάλια θα πάρεις έιναι ένα θέμα...θα σου πω γιατί...Αν θηλάζεις, και μάλιστα έχεις πολύ γάλα...ίσως να μην χρειαστείς ΚΑΘΟΛΟΥ μπουκάλια...(άντε να πάρεις ένα - δύο για έξω...για να μην βγάζεις το βυζί...) ενώ αν δεν θηλάζεις θα χρειαστείς πολλά...Εγώ θα σου έλεγα, να πάρεις το πολύ 5 - 6 (μαζί με τα πλαστικά) που χωράει και ο αποστειρωτής σου... και ανάλογα το αν θα έχεις γάλα ή όχι...να συμπληρώσεις...γιατί αν έχεις πολύ τι θα τα κάνεις...μια ξαδέλφη μου είχε τόσο πολύ που τη θήλαζε την μικρή της μέχρι τα 2έτη...δεν της έδω καθόλου μπουκάλι παρά μόνο για χαμομηλάκι... Εξάλλου είναι το μόνο εύκολο, μέχρι να βγεις από την κλινική θα έχει φανεί λίγο πολύ άν θα την θηλάζεις μόνο ή άν θα χρειαστείς και πολλά μπουκάλια...οπότε το μόνο εύκολο..θα στείλεις κάποιον σ' ένα φαρμακείο και θα σου συμπληρώσει...μην σε αγχωνει αυτό...Εγώ για παράδειγμα είχα πολύ λίγο γάλα...και επειδή ήταν λαίμαργος ο μικρός δεν καθόταν κάν, στο στήθος για να το θηλάσει...αναγκαστικά το έβγαζα με το θήλαστρο...και ήταν γύρω στα 50-60 γραμμάρια την ημέρα...του το έδινα για 40 μέρες περίπου, μετά τελείωσε...οπότε από την αρχή ήθελα πολλά μπουκάλια...και έιχα πάρει 9 - 10 γιατί είχα και μεγάλο αποστειρωτή...μου τον έκαναν δώρο και χώραγε..9

Μικρά μπουκάλια και ΄να μην πάρεις ...όντως δεν χρειάζονται...μόνο για χαμομηλάκι και αργότερα για νεράκι, αλλά αφού θα πάρεις τα πλαστικά...νομίζω θα είναι περιτά τα μικρά. Ο θερμαντήρας για μπιμπερό...μάλλον είναι υπερβολή...γιατί τα βρεφικά γάλατα, αν δεν τα πιουν σε διάστημα το πολύ μίας ώρας θέλουν πέταμα, δεν κάνει να μένουν...αυτά συνήθως τρώνε άμεσα το γαλατάκι τους. Και επίσης για το φαγάκι τους αργότερα, ότι έχει σχέση με ζεστό φαγητό, εγώ του έχω πάρει ανοξείδωτα μπολάκια και ταπεράκια, που δεν σπάνε, και τα θεωρώ αρκετά υγειηνά και του τα βάζω κατευθείαν στον φούρνο και του τα ζεσταίνω... (αυτό στην θέση σου, θα το άλλαζα, να πάρεις κάτι άλλο πιο χρήσιμο...)

Πιπίλες δεν χρειάζεσαι άλλες...σιγά - σιγά...μπορεί το μωρό να μην την θέλει...μην παίρνεις πολλά...(βέβαια ξέρω ότι όλα αυτά τα κάνει η αγωνία που έχεις για να έρθει στον κόσμο το μωράκι σου....μην τρέχεις όμως...για όλα τόσο πολύ...φιλικά στο λέω, γιατί μετά τι θα τα κάνεις...) Αποστειρωτή πιπίλας να μην πάρεις...περιττός...θα τις αποστειρώνεις μαζί με τα μπουκάλια στον άλλο αποστειρωτή...και όταν θές να αποστειρώσεις μια ή δυο πιπίλες ή όλες..., θα τις πλένεις και θα τις ρίχνεις μέσα στον βραστήρα...τον οποίο τακτικά θα καθαρίζεις, ρίχνοντας μέσα ξύδι....(προσοχή μόνο, μετά να πετάς το ξύδι....μην το ξεχάσεις μέσα καμιά φορά και κάνεις στο μωρό γάλα...) Επίσης ότι και όπου αποστειρώνεις, μπορείς να το φυλάς στο ψυγείο σου μέσα σ' ένα ταπερ, και να παραμένει αποστειρωμένο για 24ώρες...εκτός ψυγείου η διάρκεια της αποστείρωσης κρατάει μόλις 8 ώρες...

Επίσης το μαξιλαράκι - σφηνάκι εγώ το είχα...και με βόλεψε πολύ, γιατί βοηθάει στο να μην μπορεί το μωρό να γυρίσει, μπρούμυτα ή ανάσκελα...πάντα στο πλάι...(θα στα πουν και στην κλινική σου αυτά...) Εγώ είχα πάρει ένα από το τζάμπο με 5 - 6 ευρώ...

Τα σελτεδάκια είναι αδιαβροχα μουσαμαδάκια, βαμβακερά, που βοηθάνε για να μην βρέχουν το στρώμα τους...όσο ήταν πολύ μωρούλη...του είχα βάλει γιατί έτσι μου είχαν πει άλλες μαμάδες...αλλά τα τσισάκια τους έιναι τόσο λίγα, και τα αλλάζεις και τόσο συχνά...που είναι δύσκολο να τα βρέξουν όλα....Μόνο στο σημείο που είναι το κεφαλάκι τους μπορεί να χρειαστείς κάτι, γιατί έχουν σάλια και κανένα εμετούλη από το γάλα... Μετά όμως που μεγαλώνει, και κινείται υπερβολικά...βάζεις σελτεδάκια παντού...γιατί όλα είναι επίφοβα...εγώ έχω βάλει μέχρι και στο κρεββάτι μας...στο σημείο που έρχεται και κοιμάται ο μικρός μαζί μας...γιατί δεν περιγράφονται...αυτά που μπορεί να συμβούν...είτε από τσισάκια...είτε από εμετούς τώρα που μεγαλώνει... (μπαίνει έτσι όπως λες...πάνω από το στρώμα και κάτω από το σεντόνι..) Επίσης συμβουλή...βασική...να την θυμάσαι...για να αποφύγεις παλινδρομήσεις στο στομαχάκι, δηλαδή να μην του γυρνάει το γάλα στο στόμα...και κάνει εμετούς...κάτω από το στρώμα στο κρεββάτι του (στην πάνω μεριά του κρεββατιού), εγώ του είχα βάλει ένα λεπτό μαξιλάρι δικό μας, για να δώσω κλίση στο στρώμα περίπου 5 - 6 εκατοστά, οπότε το κεφαλάκι του ήταν πάντα πιο ψηλά από το στομάχι του...το ίδιο ειχα κάνει και στην καλαθούνα...(από κάτω από το στρώμα, του είχα βάλει ένα μικρούλη μαξιλαράκι) γιατί μαξιλάρια κανονικά στο κεφάλι τους, απαγορεύεται...κατηγορηματικά!!!!!!!!!!!

Θήλαστρο, κι εγώ είχα πάρει...με συμβούλευσαν από την κλινική ότι το καλύτερο ήταν όπως λες, το ηλεκτρικό της medela, και μάλιστα εγώ εδώ στα Χανιά, (από διανυκτερεύον φαρμακείο) το πλήρωσα 180ευρώ...μέχρι να το βρω, μου έδωσε η κολλητή μου το δικό της, ένα απλό χειροκίνητο...αλλά δεν θέλω κάν, να θυμάμαι την διαδικασία...πολύ κουραστικό...αλλά και το ηλεκτρικό μην φανταστείς ότι κάνει και θαύματα...ειδικά αν δεν έχεις πολύ γάλα...άστα...ότι είναι ηλεκτρικό, δεν σημαίνει ότι εσύ δεν κάνεις τίποτα...απλά γλιτώνεις την επαναλαμβανόμενη κίνηση που κάνεις για να βγει το γάλα...πάλι πρέπει να πιέζεις πολύ το στήθος...από γύρω γύρω...έιναι λίγο ταλαιπωρία...(δεν είναι επίπονο...ταλαιπωρία είναι...αν σου θηλάζει μακάρι να στο πίνει κατ' ευθείαν...) Επίσης...μην πάς να το πάρεις από τώρα...γιατί άν δεν σου χρειαστεί τι θα το κάνεις...βρεστο...να ξέρεις τι θες...και αν σου χρειαστεί, θα στείλεις τον άντρα σου, ή κάποιον άλλο να στο πάρει...

Στο κλαμπ το δικό σου δεν λες τίποτα...δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος να φοβάται περισσότερο τους γιατρούς...

Καισαρική και πάλι καισαρική...και όσο για την νάρκωση...ολική...να μην καταλάβω τίποτα...Μπορώ να σου πω ότι όλα αυτά που λένε περί καισαρικής...εγώ μια χαρά την είδα την "κυρία"...δεν κατάλαβα τίποτα...δεν πόναγα καθόλου...μια έντονη ενόχληση ένιωθα, μία ή δύο μέρες...και μετά κάθε μέρα και λιγότερο...τίποτα...σχεδόν...με βοήθησε πολύ η κλινίκη, ήταν σούπερ...γιατί είχε ηλεκτρικά κρεββάτια με τηλεκοντρόλ, οπότε μου γλίτωνε πολύ την ενόχληση...ξέρεις πότε ενοχλήσε...όχι όταν κάθεσαι, ούτε όταν είσαι ξαπλωμένη...μόνο την στιγμή που πας να ξαπλώσεις ή να σηκωθείς, που χρησιμοποιείς τους μυς της κοιλιάς...εκεί είναι το όλο θέμα...οπότε με το ηλεκτρικο κρεββάτι...εγώ απλά καθόμουν, και αυτό με σήκωνε...ή με ξέπλωνε...έτσι γλίτωσα τήν πολύ ενόχληση...αλλιώς μπορεί να θες κάποιον να σε σηκωνει και να σε ξαπλώνει...την καισαρική στο 1ο παιδί πάει περίπου μία εβδομάδα πριν, και στο 2ο μία με 2εβδομάδες πριν...αλλά παίζει ρόλο και η ανάπτυξη του παιδιού...άν είναι μικρούλη...δεν ξέρω τι άλλο, ίσως να σε παρακολουθεί, μέχρι τελευταία στιγμή, και να σου πει αυτός σήμερα...ή αύριο....κάπως έτσι...Η νύφη μου γέννησε με καισαρική μία μέρα πριν την τελική της ημερομηνία...

Ο μικρούλης μου είναι 27 μηνών...αλλά έχω πάθει πλάκα μαζί του...άστα...παθολογικός έρωτας νομίζω!!!!!!!!!!:lol::lol::lol:

Αλήθεια το όνομα σου πως είναι? Εγώ είμαι η Κατερίνα!!!!:P

Φιλακια πολλα!!!


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Καλή χρονιά να ευχηθώ σε όλες και με έναν πόνο τα ζουζουνάκια σας να έρθουν σε λίγους μήνες!

Χάθηκα για ένα μήνα περίπου με τη μετακόμιση, δεν έχω ακόμα σύνδεση αλλά μπαίνω με στικάκι, πιστεύω σε λίγο καιρό να μου συνδέσουν το κανονικό.

Μπήκαμε στο σπιτάκι μας και έχω χαρεί πολύ, άλλο πράμα να είσαι στο δικό σου σπίτι! Είχα δουλίτσες μπόλικες βέβαια τόσο καιρό μέχρι να ταχτοποιηθούμε αλλά τέλος καλό όλα καλά! Η μπέμπα θα νομίζει ότι είναι στο λούνα παρκ με τόσο ταρακούνημα που της κάνω όλη μέρα! Έχω και τον ταρζανάκο μου να κυνηγάω και δένει το γλυκό!

Να καλοσορίσω τα κορίτσια που ήρθαν στην παρέα μας, έχετε αρχίσει τις αγορές ε, ωραία είναι αυτή η διαδικασία, λεφτά να έχεις να παίρνεις πράματα για το νινάκι το καινούριο! Εμείς οι δευτερομανούλες έχουμε τα περισσότερα πράγματα από τα πρώτα βλαστάρια και συμπληρώνουμε extra μόνο.

Εγώ έκανα B' επιπέδου 22/12, 20εβδ+4 ημερ νομίζω, τόσο ήταν κι εμένα στο βάρος 350 γραμ και μου έκανε εντύπωση γιατί θυμάμαι ο Γιάννης μου ήταν 500 γραμ, μια εβδομάδα μετά βέβαια αλλά όλα ο.κ μου είπε ο γιατρός, φυσιολογική την βρήκε σε όλα! Θα βγουν πιο κομψές οι κόρες μας μάλλον!


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειαααα σας, Κατερινουλα και Λια (sosadακι)!!! Καμια αλλη κοπελιτσα δε βλεπω να μας κανει παρεα... :rolleyes:

Αληθεια, Λια που εισαι;;;; :rolleyes:

Κατερινα μου, χαρηκα! Ελενη ειναι το ονομα μου!

Θα ξεκινησω απο την καισαρικη... Ειμαι κι εγω πολυ αισιοδοξη με τον εναλλακτικο αυτο τροπο γεννας και τον βλεπω θετικοτατα! Τωρα οσο για την ολικη ναρκωση, δεν ξερω, με αγχωνει λιγο η επαναφορα μου στην πραγματικοτητα ( το ποση ωρα δηλαδη θα μου παρει να συνελθω και να καταλαβω οτι ενα μωρακι με περιμενει...) και επισης με ανησυχει λιγο σχετικα με το θηλασμο. Θα ηθελα και εχω ακουσει οτι ειναι καλα να το βαλεις στο στηθος αμεσα. Τωρα αν με καθυστερησει περαν του χειρουργειου, που απο μονο του ειναι μια καθυστερηση, και η ολικη ναρκωση δεν ξερω αν εν τελει θα ειναι καλο. Η αληθεια ειναι οτι αρχικα κι εγω ετσι το σκεφτομουν, εκτος δηλαδη απο την επισκληριδιο να μου κανουν και μια μεθη (μια μινι ολικη που κραταει κανα μισαωρο περιπου και ξυπνας πανευκολα) οπως αυτη που μου ειχαν κανει στην αποξεση και σηκωθηκα σαν πουλακι! Το ειπα στο γιατρο μου και μου ειπε "θα σου κανουμε καλο κοκτειλ, μην ανησυχεις"... Με την κανονικη ολικη δεν ξερω τι ακριβως παιζει. Αν θες πες μου.. Πόσο δηλαδη διαρκει, πώς εισαι οταν ξυπνας κλπ. Παντως οσο περναει ο καιρος σκεφτομαι οτι δε θελω να κοιμηθω τελειως, θελω να ακουσω το μωρο οταν βγει, να μου το δωσουν αγκαλια και συντομα να μπορω να το θηλασω κιολας. Λεω να ξεκινησω μονο με επισκληριδιο και αν δω οτι ζοριζομαι την ωρα της επεμβασης ή οτι αγχωνομαι ή "τα κανω πανω νου" κοινως, να ζητησω επι τοπου να με κοιμησουν. Στη νυφη μου ετσι εγινε. Ζοριστηκε και την κοιμησαν σε λιγοτερο απο λεπτο.. :tongue: Ειναι και που δεν εχω ξανακανει εγχειρηση (εκτος απο την αποξεση που δεν ειναι και το ιδιο....) και δεν ξερω καθολου πώς θα αντιδρασω εκεινη την ωρα! Ελπίζω παντως η λαχταρα του μωρου που θα'ρχεται να μου δωσει κουραγιο και ολιγον τι αναισθησια! :lol:

Αλλο ενα που σκεφτομαι σοβαρα, δε θυμαμαι αν σου το εχω αναφερει αλλη φορα, ειναι να κανω στην κλινικη rooming in. Το εχεις υποψιν σου; Εσυ θα ηθελες να το κανεις; Εχεις καμια γνωστη που να το εκανε; Εντυπώσεις εγω δεν εχω σχεδον καθολου. Αν γεννουσα φυσιολογικα θα το εκανα σιγουρα. Τωρα ομως που ουσιαστικα θα ειμαι εγχειρισμενη φοβαμαι οτι θα ειναι δυσκολο να εχω ολο το 24ωρο το μωρο μαζι μου, ειδικα τις πρωτες 24 ωρες. Και αντε, με το θηλασμο ολο και καποιος θα ειναι κει να μου το δινει αγκαλια, με το αλλαγμα τι θα γινει; Θα φωναζω συνεχεια τις μαιες; Γινεται κι αυτο ολη την ωρα; Απο την αλλη πολυ θα ηθελα να το εχω μαζι μου. Και πιστευω πως ΚΑΙ αυτο θα βοηθησει στο θηλασμο... Ποια ειναι η γνωμη σου;

Και κατι τελευταιο περι γεννας-νοσηλειας, μια που τα πιασαμε! Για δικλινο δωματιο παντα μιλωντας (το μονοκλινο αν και το ηθελα εχει απαγορευτικη τιμη που φτανει τα 7.000 με αμοιβη γιατρου στο χαλαρο) το πρωτο βραδυ δε θα χρειαζομαι τον αντρα μου να μεινει να με βοηθαει εχω δεν εχω μαζι το μωρο; Ειδικα αν το εχω! Και το λεω αυτο γιατι ρωτησα στην κλινικη και μου ειπαν κανονικα στο δικλινο δεν αφηνουν συνοδο τα βραδια εκτος ΑΝ παρει ειδικη αδεια... Και ποιος μου λεει οτι θα του δωσουν και που θα κοιμηθει με ξενη γυναικα μεσα σε μια πολυθρονιτσα που εχεις επιπλεον;; Τωρα κι εσυ θα μου πεις "που να ξερω, τι να σου πω" και δικιο θα'χεις. Απλα σου γραφω τον προβληματισμο μου σε περιπτωση που εχεις ακουσει κατι σχετικο ή που βρεις λυση την οποια δεν εχω σκεφτει! ;)

Ωραια με τα μπιμπερο λοιπον, θα παρω 4 μεγαλα (δεν πανε αχρηστα, ως ποτε θα θηλαζω...) και 2 πλαστικα μεσαια κατι καινουρια που βγαζει η chicco τα step up. Μερικες θηλες να βρισκονται με μικρη ροη και τελος.

Πιπιλες δεν παιρνω αλλες. Οπως ειπες 4 που εχω ηδη παρει ειναι αρκετες... Οσο για τη φιλικη συμβουλη που μου εδωσες σχετικα με τις περιττες αγορες, το καταλαβαινω. Κι εμεις μη νομιζεις οτι θελουμε να ξοδευομαστε με παραπανισια πραγματα, ουτε εχουμε ξιπαστει τελειως επειδη ειναι το πρωτο και θελουμε πολλα και ακριβα πραγματα. Απλα επειδη ακριβως ειναι το πρωτο, δεν ξερουμε ακριβως τι χρειαζεται, ουτε ευκολα καταλαβαινουμε που ξεκιναει η υπερβολη στις αγορες. Γι αυτο σε ευχαριστω που τα επισημαινεις και αναλογα θα κινηθουμε.

Θερμαντηρας μπιμπερο! Τον πηραμε με το σκεπτικο οτι θα χρειαζεται αν βγαζω γαλα με θηλαστρο και το βαζω ψυγειο. Η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να το ζεσταινω σε φουρνο μικροκυματων, αλλα και ουτε να αναβω τον μεγαλο φουρνο αργοτερα για να ζεστανω ενα μπολακι με κρεμα του μωρου. Α! Ακομη ενα καλο που εχει ειναι οτι το ζεσταινει ακριβως στη θερμοκρασια που πρεπει να ειναι. Ουτε περισσοτερο, ουτε λιγοτερο να εχεις κ αυτο στο νου, μην τυχον παραζεσταθηκε δηλαδη. Δε μου ακουγεται εμενα περιττο παντως, βεβαια σεβομαι την αποψη σου, εννοειται! :D Και σκεψου οτι πρωτα ο Θεος θα κανουμε και 2 παιδακι, οποτε σιγουρα σε καποια φαση θα χρειαστει... Λιγο να το χρησιμοποιησεις στο πρωτο και λιγο στο δευτερο, τα εβγαλε τα λεφτα του! ;) Αν δεν το ειχα παρει απο το πρωτο παιδι, οπως εσυ σιγουρα θα το ξανασκεφτομουν.

Σχετικα με το θηλαστρο, αφου κι εσυ το ξερεις για καλο, θα παρω αυτο της medela. Ποιο πηρες εσυ; Αυτο;

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090203&itmid=4111673

Ή αυτο;

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090203&itmid=4146105

Ειδες που λες οτι το πηρες απο διανυκτερεον φαρμακειο; Αυτο θελω να αποφυγω και να το παρω απο τωρα. Να μην τρεχει ο αντρας μου αρον αρον αν το χρειαστω και να μην το πληρωσουμε και ακριβοτερο στο τελος, οπως αυτο που συνεβει σε εσενα. Πριν μου το πεις, αυτο ειχα σκεφτει και μονη μου και αγχωθηκα. Καλυτερα δεν ειναι να το εχω και να μην τρεχουμε αν χρειαστει; Ειπαμε....ερχεται και 2 μωρο, πρωτα ο Θεος! Εχουμε αυτο το αβανταζ για τις αγορες... χεχε Οποτε για μενα ερωτημα δεν ειναι αν θα παρω θηλαστρο, αλλα ποιο να παρω. Και με βοηθησες να καταληξω στης medela.

Τον αποστειρωτη πιπιλας τον ειχα σκεφτει για εξω στη βολτα σε περιπτωση που πεσει η πιπιλα να την καθαρισεις για να μην κουβαλας 2-3 πιπιλες μαζι. Ή σε ενα φιλικο σπιτι, σε μια επισκεψη κλπ. Βεβαια πηρα και αλυσιδα πιπιλας που την κραταει να μην πεφτει. Ειναι λοιπον, κατι που κι εγω δεν θεωρω απαραιτητο και μαλλον θα παει σε δευτερη μοιρα... Εσυ απο την εμπειρεια σου για οταν εισαι εξω απο το σπιτι δεν ειναι ευκολια; Δεν ηρθαν φορες που θα ηθελες να το εχεις μαζι σου; Με 10-15 ευρω το βρισκεις.

Δηλαδη το σφηνακι να το παρω,ε; Το βρηκες 5-6 ευρω;; Στο Λητω με 18-20 ευρω πηγε να μου το πασαρει...:mad: Θα το παρω απο τζαμπο τοτε. Μεχρι ποσων μηνων το εβαζες; Μεσα στο κρεβατι κανονικα; Μεσα στο σφηνακι δηλαδη κοιμαται ολο το βραδυ; Καθε ποτε πρεπει να το αλλαζεις πλευρο μην κοκκαλωσει κιολας το ερμο! ;)

Αυτο το κολπο με το μαξιλαρακι κατω απο το στρωμα για να δωσεις κλιση πρωτη φορα το ακουω και μου φανηκε πολυυυ εξυπνο!!! Μπραβο! Θα το κανω οπωσδηποτε!! Αυτο φυσικα δεν απαγορευεται οπως το μαξιλαρι κατω απο το κεφαλακι του ετσι; Στο μαιευτηριο σας το ειπαν ή εσεις το σκεφτηκατε; Πολυ καλο παντως! Αυτο με τους εμμετους και τις παλινδρομησεις συνεχεια το ακουω για μωρακια! Ειδες αποτελεσμα με αυτο τον τροπο;

Τρελος ερωτας με το γιο,εε;;; Ετσι παει! Και οι πατεραδες με τις κορες!! Τα αντιθετα ελκονται! :P

Αυτα μεχρι στιγμης, Κατερινακι! Φιλακια πολλα! Τα ξαναλεμε συντομα!!

Υ.Γ. Ευχαριστω ποοολυ για τις συμβουλες! :lol:


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσάκια!

Καλή χρονιά να ευχηθώ σε όλες και με έναν πόνο τα ζουζουνάκια σας να έρθουν σε λίγους μήνες!

Χάθηκα για ένα μήνα περίπου με τη μετακόμιση, δεν έχω ακόμα σύνδεση αλλά μπαίνω με στικάκι, πιστεύω σε λίγο καιρό να μου συνδέσουν το κανονικό.

Μπήκαμε στο σπιτάκι μας και έχω χαρεί πολύ, άλλο πράμα να είσαι στο δικό σου σπίτι! Είχα δουλίτσες μπόλικες βέβαια τόσο καιρό μέχρι να ταχτοποιηθούμε αλλά τέλος καλό όλα καλά! Η μπέμπα θα νομίζει ότι είναι στο λούνα παρκ με τόσο ταρακούνημα που της κάνω όλη μέρα! Έχω και τον ταρζανάκο μου να κυνηγάω και δένει το γλυκό!

Να καλοσορίσω τα κορίτσια που ήρθαν στην παρέα μας, έχετε αρχίσει τις αγορές ε, ωραία είναι αυτή η διαδικασία, λεφτά να έχεις να παίρνεις πράματα για το νινάκι το καινούριο! Εμείς οι δευτερομανούλες έχουμε τα περισσότερα πράγματα από τα πρώτα βλαστάρια και συμπληρώνουμε extra μόνο.

Εγώ έκανα B' επιπέδου 22/12, 20εβδ+4 ημερ νομίζω, τόσο ήταν κι εμένα στο βάρος 350 γραμ και μου έκανε εντύπωση γιατί θυμάμαι ο Γιάννης μου ήταν 500 γραμ, μια εβδομάδα μετά βέβαια αλλά όλα ο.κ μου είπε ο γιατρός, φυσιολογική την βρήκε σε όλα! Θα βγουν πιο κομψές οι κόρες μας μάλλον!

Γεια σου, Σισυ!! Ειμαι η Ελενη και ειμαι νεα στην παρεα!

Απο οτι βλεπω περιμενεις το δευτερο.... Με το καλοοο!!! :P Ειναι και κοριτσακι σαν το δικο μου... Σιγουρα οι κορες ειναι πιο κομψες!! χαχα Πώς θα τις παντρεψουμε;;; Καλως ορισες και στο καινουριο σου δικο σου σπιτικο! Μεγαλη υποθεση!!! Να το χαρειτε με τα ζουζουνια σας!! :P

Εγω περιμενω το πρωτο και εδω συζηταμε με την Κατερινα για αγορες και "ρουφαω" τις συμβουλες της! Ειναι λιγο ζορικο να κανεις το πρωτο κοντρολ των αγορων οταν εισαι ασχετoς και πρωταρης και σιγουρα καποιες απο τις αγορες θα σου φανουν στην πραξη οχι και τοσο χρησιμες! :rolleyes:

Ολα μεσα στο προγραμμα ειναι... :rolleyes:

Με ενα πονο σου ευχομαι! Εμεις ειμαστε της καισαρικης... Απο πονους θα σου πω το Μαιο, πρωτα ο Θεος!! :tongue:


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Sisi καλώς όρισες!!!!!!!!!!!! καλή χρονιά και σ' εσάς εύχομαι κι εγώ!!!!!

Πως τα πήγες με την μετακόμιση? Τελείωσες με τις δουλειές? Είχες καθόλου βοήθεια? πως τα κατάφερες να τακτοποιείς πράγματα και να έχεις και τον μικρό μαζί σου? `Άντε με το καλό να βάλεις και το ιντερνετ να τα λέμε συχνότερα...Sisi το έκανες κι εσύ το β επιπέδου? μόνο εγώ δεν το έχω κάνει κανονικά...μου έκανε ένα μινι β προχθές...Άντε Ελένη, είδες μην ανυσηχείς λοιπόν με το βάρος της μικρής σου, εφόσον με την Σισυ που έχετε κοριτσάκια έχουν το ίδιος βάρος....όντως θα μας κάνετε κομψές νύφες...χεχεχε!!!

Ελένη, με την καισαρική...κι εγώ δεν την φοβήθηκα καθόλου...και όντως έτσι ήταν...θυμάμαι ότι κάναμε την ολική...μετά που μ' έβγαλαν από το χειρουργείο μου είπε ο άντρας μου, ότι μου μίλησε και του μίλησα...εγώ βέβαια δεν θυμάμαι τίποτα...εν τω μεταξύ γέννησα στις 3 τα ξημερώματα...οπότε υποψιάζομαι ότι πάνω που ξύπνησα απο την καισαρική, κοιμήθηκα για νύχτα...

όταν ξύπνησα λοιπόν νωρίς το πρωί, θυμάμαι ότι αντίκρισα την πεθερά μου και τον άντρα μου στο δωμάτιο... (δυστηχώς οι δικοί μου έχουν πεθάνοι...και οι δύο....) και ήμουν μια χαρά...είχα κανονική επαφή με το περιβάλλον...το μόνο μετεγχειριτικό που θυμάμαι, είναι ότι ένιωθα ένα ρίγο στο σώμα μου και κρυωνα πολύ...αλλά δεν ήταν για πολύ...το είπαμε στις νοσοκόμες εκεί και το ξεπέρασα...Τώρα αυτό με το θηλασμό, το μόνο κακό είναι ότι για μια - δυο μέρες, όσο έχεις τον ορό εσύ, δεν κάνει να το θηλάσεις...νομίζω άν θυμάμαι καλά την 3η μέρα στο δίνουν για θηλασμό...να μας πει και η Sisi αν θυμάται...

Ούτε κι εγώ έχα ξανακάνει χειρουργείο...και θυμάμαι όταν μπήκα 1η φορά φοβόμουν τόσο πολύ εκεί μέσα, που παρόλο που πονούσα γιατί μου είχαν σπάσει τα νερά, και πηγα εσπευμένα νύχτα, γιατί με έπιασαν οι πόνοι, το μόνο μου άγχος δεν ήταν πως και ποτε θα γεννήσω, αλλά πότε θα κοιμηθώ για να μην καταλάβω τίποτα...Άν έχεις το κουράγιο να μπεις με επισκληρίδιο, κάντο...σίγουρα θα συνέλθεις πιο γρήγορα...εγώ πάντως δεν το σκέφτομαι κάν!!!

Για το rooming in το έχω ακούσει...αλλά δεν το έχω ζήσει...εδώ στα Χανιά, το έχω δει μόνο με κάποιες γνωστές μου που γεννάνε στο νοσοκομείο...σου έχουν το μωρό δίπλα σου...αλλά πιστεύω ότι αν γεννήσεις με καισαρική την 1η - 2η μέρα θα είναι ζόρικα να πρέπει να τα κάνεις όλα μόνη σου...να σου πω εμένα προσωπικά δεν με βολεύει για τους εξής λόγους: 1ον δεν ΄ζει η μαμά μου για να μείνει μαζί μου και να με βοηθάει...η πεθερά όσο καλή κι αν είναι έχει διάφορα κινητικά προβλήματα, οπότε πέρα από παρέα και μερικά βασικά πράγματα δεν μπορεί να μου κάνει τίποτα...αλλά και το άλλο που έχουμε εδώ στην Κρήτη, είναι ότι οι σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων είναι πιο θερμές...δηλαδή θυμάμαι στον Χρήστο μου, την 2η μέρα χωρίς υπερβολές μόνο το απόγευμα εκτός του πρωινού, ήρθαν τουλάχιστον 30 άτομα στο δωμάτιο επίσκεψη...οπότε δεν θα ήθελα με τίποτα όλοι αυτοί να στέκονται πάνω από το μωράκι και να το αγγίζουν ή να αναπνέοι όλα αυτά τα μικρόβια που θα φέρουν όλοι αυτοί μέσα στο δωμάτιο... Τώρα, άν εσύ έχεις βοήθεια, και δεν περιμένεις να παρελάσει κι ένας λόχος όπως γίνεται εδώ...κάντο...αν και που εγώ θα σου έλεγα να το αφήσεις εκτός δωματίου, για να μπεις κι εσύ στο κλίμα από σιγά σιγά!!!!

Τώρα με το κόστος με κούφανες...τόσο ακριβά είναι το μονόκλινο?

Εγώ εδώ στα Χανιά είχα δώσει για τον γιατρό 2500ευρώ (ο οποίος για τα Χανιά πολύ ακριβός - καθώς και εμβρυολόγος, και με πολύ καλά μηχανηματα κλπ φαντάσου ότι της κολητης μου και της νυφης μου ο γιατρός ο ένας πήρε 1250 και ο άλλος 1500), και η κλινική η καλύτερη που υπάρχει στα Χανιά (ΙΑΣΙΣ λέγεται) με μονόκλινο άλλα 1850 σύνολο δώσαμε 4350ευρώ...πωπω μέχρι τα 7000 είναι άλλα 2650ε μιλάμε για πολλά λεφτά!!!!!!!!!!! Ο γιατρός πόσο θα σου πάρει ξέρεις? (καθαρά από περιέργεια ρωτάω...συγνώμη..αν θες μου απαντάς....μην σε φέρω σε δύσκολη θέση...)

Τώρα με το σύζηγο σου που θα κοιμηθεί δεν ξέρω να σου πω...εμένα στο μονόκλινο, ο καημένος έμενε σ' αυτή την πολυθρονίτσα που λες κι εσύ...αν είχαμε δίκλινο θα ήταν καλύτερο...γιατί εδώ συνήθως δεν σου βάζουν δευτερη γυναίκα στο ίδιο δωμάτιο, εκτός αν γίνεται πανικός...αλλά σπάνια...οπότε σ' αυτήν την περίπτωση κοιμάται στο διπλανό κρεββάτι...

Σχετικα με το θηλαστρο έχω το ακριβό, το swing (των 150ε)

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1090203&itmid=4111673

Πάντως μπορεί και να μην το χρειαστείς...γιατί δεν το αφήνεις να το πάρεις μετά...ακόμα και τις μέρες που θα είσαι στην κλινική πάνε και στο παίρνουν αν σου πουν ότι θα σου χρειαστεί...εγώ το πήρα από διανυκτερεύον γιατι δεν το ήξερα κάν ότι υπήρχε τέτοιο πράγμα, και βγήκα από την κλινική Σάββατο....αλλιώς δεν θα το είχα πάρει από το διανυκτερεον φαρμακειο. Είναι αμαρτία να δώσεις τόσα λεφτά, αν δεν το χρησιμοποιήσεις...Μ'αυτά τα λεφτά, μπορεις να του πάρεις κάτι άλλο...Για παράδειγμα: μία κούνια με μπαταρία...(μου είχε φανεί πολύ χρήσιμη...)

Τον αποστειρωτη πιπιλας τον θεωρώ υπερβολή...αλλά αυτή είναι η γνώμη μου...εσύ θα κάνεις αυτό που νομίζεις...Γενικώς αποστείρωση του κάνει μέχρι 6μηνών, οπότε πόσο πολύ να βγαίνεις έξω με τόσο μικρούλη μωρό...κι οταν βγεις αν είναι έξω θα είναι για λίγο για να μην κρυώσει το μωρό...ή αν είναι μέσα συνήθως είναι σε ένα πολύ φιλικό ή συγγενικό σπίτι...οπότε κάποιος βραστήρας υπάρχει...αλλα ακόμα και 2 - 3 πιπίλες να κρατάς και τι έγινε...δεν έχουν βάρος ούτε όγκο...γενικώς στο λέω, γιατί αν συνοριστείς σε όλα αυτά που υπάρχουν, δεν θα έχεις που να τα βάλεις...άσε που όταν πας βόλτα, θα πρέπει να σκέφτεσαι να παρεις χίλια πράγματα...θα θες φορτηγό!!!!

Το σφηνάκι ναι, νομίζω τόσα 5 - 6 ευρώ...αλλά και κάτι λίγα παραπάνω να ήταν σίγουρα δεν ήταν παραπάνω από 10...δεν θυμάμαι αν είχε να κάνεις επιλογή ή αν είχα πάρει το φτηνό επειδή δεν ήμουν σίγουρη για την χρήση του...πάντως ήταν τέλειο...μετά το δάνεισα σε άλλες δύο μαμάδες....την νύφη μου, και μια ξαδέλφη μου...το έχω πλύνει στο πλυντήριο, μετά στο στεγνωτήριο για αποστείρωση...και δεν έχει πάθει τίποτα....Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο καιρό του το είχα, αλλά για κανένα εξάμηνο σίγουρα...το είχα στο κρεββατάκι του, και τον κοίμιζα μέσα...πλευρό του άλλαζα κάθε φορά που τον σήκωνα...μετά τον έβαζα εναλλάξ κάθε φορά...μία έτσι μία αλλιώς...

Όταν πας τζάμπο μπορείς να πάρεις διάφορα μικροπράγματα που θα σε βοηθήσουν...όπως: Λαβίδα για να βγάζεις πράγματα από τον αποστειρωτή....ένα θερμό για να κουβαλάς το νεράκι του έτοιμο βρασμένο όταν πας βόλτα...επίσης υπάρχουν κάτι μινι ταπεράκια με τρεις θέσεις και μπορείς να βάζεις την σκόνη το γάλα του μετρημένο για να μην κουβαλάς όλο το κουτί το γάλα του ...εμένα αυτό με βόλευε και μέσα στο σπίτι...όταν είχε μεγαλώσει λίγο και ήθελε 6-7 μεζούρες γάλα πολλές φορές έχανα το μέτρημα, με λίγο κλάμα από τον μικρό ή με ένα τηλέφωνο....ενω με το δοσομετρητή το είχα έτοιμο...(το έφτιαχνα όταν κοιμόταν ο μικρός) οπότε ήμουν ήσυχη ότι τα είχα κάνει όλα σωστά...επίσης υπάρχουν κάτι σελτεδάκια που τα χρησιμοποιείς όταν είσαι κάπου και θες να αλλάξεις το μωρό...για να μην το ακουμπάς όπου κι όπου... αν θυμηθώ και κάτι άλλο θα σου πω...

Αυτό με το μαξιλάρι μου το είχε πει μια κοπελίτσα, που έιχε τελειώσει βρεφοκόμος, και έιχε μεγαλώσει ωστόσο και το δικό της μωράκι έτσι...εγώ το έκανα πάντως...Μην φανταστείς καμιά μεγάλη κλίση ε.... 5 - 6εκ. φτάνει από την μια άκρη του στρώματος μέχρι την άλλη...και βέβαια δεν απαγορεύεται αυτό...δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή αν βοήθησε αυτό...αλλά εμετούς δεν είχε καθόλου ο μικρός...ούτε γουλίτσες... τίποτα....

Α, εδώ βάζω την διεύθυνση της ενδοεπικοινωνίας που σου έλεγα...την έχω τσεκαρισμένη...και θα την πάρω κι εγώ, γιατί την 1η την είχα πάρει από Αμερική...πολύ καλή...αλλά λίγο πριν αποφασίσω να την φυλάξω...έπαιζαν ο άντρας μου με τον Χρήστο την έριξαν κάτω...(δεν ήταν και η 1η φορά που έπεφτε) κι έσπασε...ο ήχος δουλεύει άψογα...πιάνει και την καρφίτσα...αλλά χάλασε η εικόνα...και νιώθω ανασφάλεια χωρίς εικόνα...

http://www.e-moraitis.com/index.php?act=viewProd&productId=8055&return=1320613401

Πολλά πολλά φιλάκια σε όλες και τα λέμε πάλι!!!!!!!!!!!!


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ελενίτσα!

Ευχαριστώ για τις ευχές!

Κι εσύ με το καλό να υποδεχτείς τη μπουμπούκα σου!

Ναι το δεύτερο είναι εμένα, έχω ένα γιο που είναι πολύ κοντά στην ηλικία με το γιο της Κατερίνας! 2 χρονών και κάτι!

Καλά κάνεις και τα ψάχνεις όλα και ρωτάς να μάθεις, θυμάμαι το άγχος που είχα κι εγώ όταν περίμενα το Γιάννη, αγωνία για τη γέννα, για το θηλασμό για όλα.. Τώρα είμαι καλύτερα προετοιμασμένη σε αυτούς τους τομείς, αγχώνομαι λίγο για το μικρό πώς θα πάρει τον ερχομό της μπέμπας, πώς θα τα βγάλω πέρα και με τα δύο και τέτοια..τεσπά όλα θα γίνουν πιστεύω όπως πρέπει, τόσες γυναίκες τα καταφέρνουν περίφημα ακόμα και με 3 ή 4 παιδιά!

Εμείς δεν θα την παλέψουμε?

Θήλαστρο εγώ έχω πάρει το swing της medela, πολύ καλό για όσο το χρησιμοποίησα, 5-6 φορές που χρειάστηκε να αφήσω γάλα για το μωρό και να βγω για δουλειές δηλαδή, θήλασε ο μικρός για ένα χρόνο. έκανε 130ευρώ νομίζω όταν το πήρα εγώ, μπορεί στη μπέμπα να το χρησιμοποιήσω περισσότερο, ποιός ξέρει?

Αποστειρωτή μου είχαν φέρει δώρο και δεν τον χρησιμοποίησα καθόλου, μπορεί στη μπέμπα να τον χρειαστώ κι αυτόν, όλα τα έχω κρατήσει.

Τα υπόλοιπα τα έχω λιώσει, ενδοεπικοινωνία, καρότσι, μπανάκι, κούνια, σελτεδάκια τα χρησιμοποίησα φουλ! Και πιπίλες εννοείται!

Κατερίνα μπράβο, κόψατε την πιπίλα!

Και το πήρε και χαλαρά ο μικρός ε?

Εγώ τι θα κάνω που την ζητάει στον ύπνο πάντα και σε κάποιες στιγμές απίστευτης γκρίνιας μόνο αυτή τον ηρεμεί..

Σκέφτομαι τώρα είναι καλά να την κόψουμε όμως να την ψιλοξεχάσει μέχρι να έρθει η μπέμπα γιατί θα έχει κι εκείνη τη δικιά της να μη ζηλεύει.


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εδω κι εγω, Κατερινα, στον αγωνα!!! :P Ειναι βραδινος ο αντρας μου αποψε και βρικολακιαζω!!

Ωστε ετσι με την καισαρικη σου... Τα νερα πώς σου εσπασαν; Δεν ειχες προγραμματισμενη καισαρικη; Μη μου πεις οτι ειχες προγραμματισμενη και σε προλαβαν τα νερα!!! Θα πω το γιατρο μου να μου κλεισει το νωριτερο δυνατο ραντεβου... :rolleyes: Παντως λεω να επιχειρησω μονο επισκληριδιο αρχικα... Θα ειναι λιγο "φρικαρισέ", αλλα θα προσπαθησω να το παλεψω για τους λογους που σου εγραψα νωριτερα.

Αυτο που ειπες για το θηλασμο σε σχεση με την καισαρικη με αγχωσε να πω την αληθεια μου... Οτι δηλαδη οσο εχεις ορο δε στο δινουν να θηλασεις και αυτο θα ειναι για 1-2 μερες! Καηκαμε! Που να κανει καλη αρχη το μωρο ετσι; Αν με το που γεννηθει το αρχισουν στο ξενο γαλα και μαλιστα για 2 μερες αστα να πανε! Στην κλινικη ομως που ρωτησα καποια σχετικα τις προαλλες, για rooming in και καισαρικη και βοηθεια απο συγγενεις και τετοια δε μου ειπε κατι τετοιο. Της ειπα για αποκλειστικο θηλασμο και δεν ειπε για ορους και καισαρικες. Μηπως δεν το κανουν σε ολες τις κλινικες αυτο; Το ελπίζω...:confused: Θα το ψαξω...

Οι τιμες ειναι αυτες δυστυχως... Για δικλινο θα δωσω 2500 για 4 βραδια ολα μεσα εκτος της αμοιβης του γιατρου μου και των φαρμακων που θα παρω. Το μονοκλινο εχει 5800 χωρις το γιατρο μου παλι...Αρα το 7000 το χτυπας με γιατρο στην καλυτερη... Δεν ξερω ποσα θα μου παρει ο γιατρος για τη γεννα. Την Τριτη ομως που θα παω θα το ρωτησω...ειναι καιρος! Και θα σου πω. Καθολου δε με φερνεις σε δυσκολη θεση. ;)

Αυτα τα χρησιμα θα τα ψαξω στο τζαμπο. :lol:

Καληνυχτα!! :-P


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ελενίτσα!

Ευχαριστώ για τις ευχές!

Κι εσύ με το καλό να υποδεχτείς τη μπουμπούκα σου!

Ναι το δεύτερο είναι εμένα, έχω ένα γιο που είναι πολύ κοντά στην ηλικία με το γιο της Κατερίνας! 2 χρονών και κάτι!

Καλά κάνεις και τα ψάχνεις όλα και ρωτάς να μάθεις, θυμάμαι το άγχος που είχα κι εγώ όταν περίμενα το Γιάννη, αγωνία για τη γέννα, για το θηλασμό για όλα.. Τώρα είμαι καλύτερα προετοιμασμένη σε αυτούς τους τομείς, αγχώνομαι λίγο για το μικρό πώς θα πάρει τον ερχομό της μπέμπας, πώς θα τα βγάλω πέρα και με τα δύο και τέτοια..τεσπά όλα θα γίνουν πιστεύω όπως πρέπει, τόσες γυναίκες τα καταφέρνουν περίφημα ακόμα και με 3 ή 4 παιδιά!

Εμείς δεν θα την παλέψουμε?

Θήλαστρο εγώ έχω πάρει το swing της medela, πολύ καλό για όσο το χρησιμοποίησα, 5-6 φορές που χρειάστηκε να αφήσω γάλα για το μωρό και να βγω για δουλειές δηλαδή, θήλασε ο μικρός για ένα χρόνο. έκανε 130ευρώ νομίζω όταν το πήρα εγώ, μπορεί στη μπέμπα να το χρησιμοποιήσω περισσότερο, ποιός ξέρει?

Αποστειρωτή μου είχαν φέρει δώρο και δεν τον χρησιμοποίησα καθόλου, μπορεί στη μπέμπα να τον χρειαστώ κι αυτόν, όλα τα έχω κρατήσει.

Τα υπόλοιπα τα έχω λιώσει, ενδοεπικοινωνία, καρότσι, μπανάκι, κούνια, σελτεδάκια τα χρησιμοποίησα φουλ! Και πιπίλες εννοείται!

Κατερίνα μπράβο, κόψατε την πιπίλα!

Και το πήρε και χαλαρά ο μικρός ε?

Εγώ τι θα κάνω που την ζητάει στον ύπνο πάντα και σε κάποιες στιγμές απίστευτης γκρίνιας μόνο αυτή τον ηρεμεί..

Σκέφτομαι τώρα είναι καλά να την κόψουμε όμως να την ψιλοξεχάσει μέχρι να έρθει η μπέμπα γιατί θα έχει κι εκείνη τη δικιά της να μη ζηλεύει.

Γεια σου Σισακι!! Κοιματε ο μικρος και ειπες να μπεις; Καλα εκανες...:D

Ολα θα τα βρουμε και θα τα καταφερουμε μια χαρα ειτε με 1, ειτε με 2 μωρακια! Υγεια να υπαρχει, ολα να πανε καλα να ερθει εκεινη η ωρα (γιατι μου φαινεται και λιγο σαν ονειρο!) και ολα θα μπουν σε σειρα! Τωρα ειδικα με το ιντερνετ ολα τα μαθαινεις. Και στην πραξη εμεις οι νεες μελλουσες μανουλες εχουμε να μαθουμε πολλα ακομη!

Φοβερο που δε χρειαστηκες αποστειρωτη! Οσες φορες εβγαλες με το θηλαστρο και το ηπιε με μπιμπερο, δε χρειαστηκες αποστειρωτη; ήταν μετα το 6μηνο γιαυτο μηπως;

Πώς γεννησες το Γιαννακη; Φυσιολογικα ή καισαρικη; Πώς ηταν η εμεπειρεια σου;


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...