Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Cafe για μαμάδες Μαίου 2012!!!


ksdesign

Recommended Posts

Κατερίνα μου όλα καλά με τη μετακόμιση ευτυχώς, τα ταχτοποίησα όλα τώρα πια, ευτυχώς είχα βοήθεια με το μικρό τις πρώτες μέρες μέχρι να μπούμε σε μια σειρά, είναι η αδερφή μου δίπλα και τον έπαιρνε κάποιες ώρες να έχω το ελεύθερο να κάνω τις δουλειές μου.

Καλέ είμαστε κοντά το ξέρεις? Ρέθυμνο μένω εγώ! Γειτονοπούλες ένα πράμα!

Γέλασα που έγραψες για τα 30 άτομα επίσκεψη σε μια μέρα, μου θύμισες τα δικά μου, Ερχόταν και δεν έφευγαν εμένα κιόλας, αρμένικη βίζιτα ένα πράμα, στο νοσοκομείο γέννησα και δεν είναι και πολύ αυστηρά τα πράματα με το επισκεπτήριο και γινόταν πανικός! Μέχρι και σουβλάκια παραγγέλνανε το βράδυ! Ευτυχώς το Γιαννιώ κοιμόταν αρκετες ώρες τις πρώτες μέρες στο νοσοκομείο και δεν ενοχλούνταν το καημένο!

Φυσιολογικά γέννησα εγώ και τον έβαλα στο στήθος λίγες ώρες μετά, είχα και ορό για μία μέρα θυμάμαι αλλά δεν με ενόχλησε για το θηλασμό, σε περίπτωση καισαρικής απ' όσα έχω διαβάσει μπορείς κανονικά να το βάλεις όταν συνέλθεις, όσες γνωστές μου έχουν κάνει το έχουν βάλει την ίδια μέρα, πρέπει εξάλλου για να κατέβει το γάλα σωστά να μπει το μωρό στο στήθος μετά τη γέννα τις επόμενες ώρες.

Ο θηλασμός γενικά είναι λίγο δύσκολο κεφάλαιο, θέλει ψάξιμο, διάβασμα, εμένα με βοήθησε πολύ το ότι το είχα ψάξει πριν αρκετά και είχα ενημερωθεί. Ψάχτε το κορίτσια όμως, αξίζει τον κόπο!


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εδώ είμαστε όλες οι ξενύχτησες δηλαδή ε?

Όχι μικρός ήταν όταν του έβγαλα γάλα μερικές φορές αλλά τα έβραζα τα μπουκάλια στο κατσαρολάκι, που να βγάζω ολόκληρο αποστειρωτή από το κουτί για ένα μπουκάλι?

Καλή εμπειρία έχω από τη γέννα, βράδυ κι εγώ γέννησα σαν την Κατερίνα, 2.30 τη νύχτα, γρήγορα σχετικά όμως, 11 παρά πήγα στο νοσοκομείο και σε 3 και κάτι ώρες γέννησα, λίγο μετά στα ράμματα ταλαιπωρήθηκα γιατί έσπασε ένα αγγείο αλλά σε γενικές γραμμές για πρώτη γέννα πολύ καλά, χωρίς αναισθησία κιόλας.


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαστε όλες οι ξενύχτησες δηλαδή ε?

Όχι μικρός ήταν όταν του έβγαλα γάλα μερικές φορές αλλά τα έβραζα τα μπουκάλια στο κατσαρολάκι, που να βγάζω ολόκληρο αποστειρωτή από το κουτί για ένα μπουκάλι?

Καλή εμπειρία έχω από τη γέννα, βράδυ κι εγώ γέννησα σαν την Κατερίνα, 2.30 τη νύχτα, γρήγορα σχετικά όμως, 11 παρά πήγα στο νοσοκομείο και σε 3 και κάτι ώρες γέννησα, λίγο μετά στα ράμματα ταλαιπωρήθηκα γιατί έσπασε ένα αγγείο αλλά σε γενικές γραμμές για πρώτη γέννα πολύ καλά, χωρίς αναισθησία κιόλας.

Ευτυχως που το δινουν στο στηθος την ιδια μερα! :o Θα ρωτησω και στην κλινικη που θα παω καλου κακου...

Χωρις αναισθησια γεννησες;;;;; Πολλα μπραβο για το κουραγιο σου, κοπελα μου!!! Να τα βλεπουμε κι εμεις οι φοβιτσιαρες! Το ιδιο ευκολο σου ευχομαι και στο δευτερο! Αντεχοταν δηλαδη οι πονοι; Απορια μεγαλη την εχω!


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσια!!!

Η Λία είμαι, έλειψα λίγες μέρες γιατί΄είχα πάει Πειραιά για να κάνω την Β΄επιπέδου και δεν είχα internet:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Καλέ πόσα γράψατε, διαβάζω τόση ώρα και προσπαθώ να τα θυμηθώ τώρα, αλλά ήδη τα μισά τα έχω ξεχάσει:D:D:D

Τέλειες οι συμβουλές σας δευτερομανούλες, πραγματικά πολύ χρήσιμα όλα αυτά που μας λέτε, γιατί είμαστε ψιλοπελαγωμένες εμείς οι πρωτότοκες!!!

Λοιπόν όλα καλά με τη Β επιπέδου, ο μπεμπέκος μας είναι πλέον 440 γρ. και βγάλαμε και φωτογραφία και είναι γλύκας!!!

όλα είναι στη θέση τους, δόξα τω θεω, χεράκια ποδαράκια, δαχτυλάκια, και συμβαδίζουμε και απόλυτα με την ΠΗΤ μας!

παρόλα αυτά συζήτώντας με τον γιατρό μου για τον τοκετό, εγώ θέλω να προσπαθήσω να γεννήσω φυσιολογικά, μου είπε πως κατά τη γνώμη του είναι προτιμώτερο να πάω στην κλινική με ραντεβού και πρόκληση τοκετού γύρω στην 38η εβδομάδα γιατί δεν θέλει να ρισκάρει πιθανές επιπλοκές που προκύπτουν τις τελευταίες εβδομάδες.Άρα και εμείς νωρίτερα θα γεννήσουμε, περίπου δηλ. στις 10-15 Μαίου!

Λοιπόν πάω μια βόλτα από τη δουλειά που έχω να τακτοποιήσω κάτι εκκρεμότητες και τα ξαναλέμε το απογευματάκι!

σας φιλώ γλυκά όλες!


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημέρα κορίτσια!!!

Η Λία είμαι, έλειψα λίγες μέρες γιατί΄είχα πάει Πειραιά για να κάνω την Β΄επιπέδου και δεν είχα internet:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Καλέ πόσα γράψατε, διαβάζω τόση ώρα και προσπαθώ να τα θυμηθώ τώρα, αλλά ήδη τα μισά τα έχω ξεχάσει:D:D:D

Τέλειες οι συμβουλές σας δευτερομανούλες, πραγματικά πολύ χρήσιμα όλα αυτά που μας λέτε, γιατί είμαστε ψιλοπελαγωμένες εμείς οι πρωτότοκες!!!

Λοιπόν όλα καλά με τη Β επιπέδου, ο μπεμπέκος μας είναι πλέον 440 γρ. και βγάλαμε και φωτογραφία και είναι γλύκας!!!

όλα είναι στη θέση τους, δόξα τω θεω, χεράκια ποδαράκια, δαχτυλάκια, και συμβαδίζουμε και απόλυτα με την ΠΗΤ μας!

παρόλα αυτά συζήτώντας με τον γιατρό μου για τον τοκετό, εγώ θέλω να προσπαθήσω να γεννήσω φυσιολογικά, μου είπε πως κατά τη γνώμη του είναι προτιμώτερο να πάω στην κλινική με ραντεβού και πρόκληση τοκετού γύρω στην 38η εβδομάδα γιατί δεν θέλει να ρισκάρει πιθανές επιπλοκές που προκύπτουν τις τελευταίες εβδομάδες.Άρα και εμείς νωρίτερα θα γεννήσουμε, περίπου δηλ. στις 10-15 Μαίου!

Λοιπόν πάω μια βόλτα από τη δουλειά που έχω να τακτοποιήσω κάτι εκκρεμότητες και τα ξαναλέμε το απογευματάκι!

σας φιλώ γλυκά όλες!

Καλημερα, κοριτσακι!!! :P Καλωσηρθες παλι!!!

Ααααα!!! Τι ωραια τα νεα σου, Λιακι μου!!! Σουπερ!! Μεγαλωσε το αγορακι σου καλε!!! :lol: Πολυ χαρηκα που ολα πηγαν κατ' ευχην, σε ειχα στο μυαλο μου!

Εγω την Τριτη μαλλον θα παω να δει ο γιατρος μας τη ζουζουνιτσα μας. Θα εχουν περασει σχεδον 3 εβδομαδες (παρα 2 μερες) απο την τελευταια επισκεψη και μια αγωνια την εχουμε... :rolleyes:

Που βρισκεσαι τωρα; Γυρισες στη Συρο;;;; Στον αντρουλη σου;;:P

Εχεις αδεια φανταζομαι απο τη δουλεια σου, ετσι; Κατσε λοιπον τωρα και βαλε κατω τα ψωνια (ψιλα και χοντρα) να σκεφτεις και απο που θα παρεις τι για να μην τρεχετε και κουραστειτε παραπανω οταν ερθετε με το καλο Πειραια παλι! Και γιατι οχι, να βρεθουμε με τους αντρες και να πιουμε καφεδακι!!! Στην ιδια φαση ειμαστε λιγο πολυ και αν καταλαβα καλα και οι δουλειες των αντρων καπως μοιαζουν!

Μια χαρα μου ακουστηκε και η προκληση, ουσιαστικα παλι φυσιολογικα γεννας απλα λιγο νωριτερα! Καλυτερα..Που να τρεχεις μεσα στη νυχτα με σπασμενα νερα;; Να ξερεις και ποτε θα ερθεις Πειραια, μην κατσεις εδω και περιμενεις κανα μηνα... :rolleyes:


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Πεταλουδίτσα!!!

Ναι, γύρισα στη Σύρο και στον αντρούλη μου, που μου έλειψε πολύ είναι αλήθεια:tongue:

Βέβαια έχω ένα σωρό δουλειές να κάνω τώρα, μετά από 1 μήνα απουσίας από το σπίτι, αλλά δε βιάζομαι, όπως είπες, έχω άδεια τώρα πια, και ο χρόνος είναι με το μέρος μου!!!!!

Από ότι είδα εσύ άρχισες ήδη τα ψώνια εε???

Αχ, τι ωραίαααααα!!!θα γεμίσετε το σπίτι σας με ροζουλιά:tongue::tongue::tongue:Τέλειο!!!

είσαστε και ωραίο ζευγάρι, η κόρη σας θα είναι μια κουκλίτσα!!!

Πρέπει αυτό τον μήνα να οργανωθώ, να κάνω μια λιστα και όταν έρθουμε τον επόμενο μήνα να πάμε με την ησυχία μας και να ψωνίσουμε ότι θέλουμε!!!

Προς το παρόν απλώς έχουμε αδειάσει το δωμάτιο που θα γίνει παιδικό και σκέφτομαι αν θα το βάψω, ή αν θα πάρω καδράκια και αυτοκόλλητα για τους τοίχους.Εσύ πως σκέφτεσαι να κάνεις το παιδικό?

θα πας στα κλασσικά ροζάκια ή κάτι πιό ουδέτερο?


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ελενίτσα από το ίντερνετ ενημερώθηκα όσο μπορούσα, διάβασα και στο πάρεντς και όπου έβρισκα θέματα για το θηλασμό, πήρα και το βιβλίο: "Θηλασμός μια υπέροχη σχέση", της Άννας Πατσούρου και με βοήθησε πολύ κι αυτό.

Όταν γέννησα βασικά δεν έκανα επισκληρίδιο στο νοσοκομείο καν άρα δεν είχα και πολλές επιλογές, υποφερτοί ήταν οι πόνοι μπορώ να πω, δεν ήταν και σαν να πηγαίνεις για καφέ αλλά 2-3 ώρες την πάλεψα, προς το τέλεος με έπιασαν οι πιο δυνατοί εξάλλου, στην αρχή ήταν ανά 5λεπτο, 3λεπτο. Τώρα πρέπει να κάνουν την επισκληρίδιο αλλά θα το σκεφτώ και πάλι, δεύτερη γέννα πιστεύω να είναι πιο γρήγορα τα πράγματα την πρώτη..λέω τώρα εγώ!

Η καισαρική πάλι σε γλιτώνει από αυτούς τους πόνους και από τυχόν επιπλοκές, σε λίγη ώρα έχεις το μωράκι σου αγκαλιά!


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Πεταλουδίτσα!!!

Ναι, γύρισα στη Σύρο και στον αντρούλη μου, που μου έλειψε πολύ είναι αλήθεια:tongue:

Βέβαια έχω ένα σωρό δουλειές να κάνω τώρα, μετά από 1 μήνα απουσίας από το σπίτι, αλλά δε βιάζομαι, όπως είπες, έχω άδεια τώρα πια, και ο χρόνος είναι με το μέρος μου!!!!!

Από ότι είδα εσύ άρχισες ήδη τα ψώνια εε???

Αχ, τι ωραίαααααα!!!θα γεμίσετε το σπίτι σας με ροζουλιά:tongue::tongue::tongue:Τέλειο!!!

είσαστε και ωραίο ζευγάρι, η κόρη σας θα είναι μια κουκλίτσα!!!

Πρέπει αυτό τον μήνα να οργανωθώ, να κάνω μια λιστα και όταν έρθουμε τον επόμενο μήνα να πάμε με την ησυχία μας και να ψωνίσουμε ότι θέλουμε!!!

Προς το παρόν απλώς έχουμε αδειάσει το δωμάτιο που θα γίνει παιδικό και σκέφτομαι αν θα το βάψω, ή αν θα πάρω καδράκια και αυτοκόλλητα για τους τοίχους.Εσύ πως σκέφτεσαι να κάνεις το παιδικό?

θα πας στα κλασσικά ροζάκια ή κάτι πιό ουδέτερο?

Αντε....να χαρεις τον αντρουλη σου και με το καλο (και το μαλακο..) να κανεις τις δουλειες σου! Μαζεψε δυναμεις για το επομενο ταξιδι των αγορων!!

Δεν μου ειπες, σε ποιον γιατρο θα γεννησεις με το καλο;:P Αν δε θες να το γραψεις εδω στειλε π.μ. :rolleyes:

Εμεις μολις γυρισαμε απο τζαμπο...καναμε μερικες επιλογες, πηραμε καποια ακομη πραγματακια! :P

Το δωματιο της μπεμπας δε θα το βαψουμε, ειμαστε στο ενοικιο και δε θελουμε. Στους τοιχους δε θα βαλω πολλα, κατι λιγα αφρωδη αυτοκολλητα με τη μινι πηρα, και κανενα ραφακι που θελω για πρακτικους λογους. Την κουρτινα θα αλλαξω, πηρα μια ροζουλα με σχεδιακια απο τζαμπο σημερα και πηρα και ενα ροζ-μοβ ριχταρι να ριξω σε ενα μικρο λαχανι καναπε που εχω στο δωματιο για του αλλαξω το χρωμα. Παντως δε θα το φορτωσουμε πολυ το δωματιο. Καποιες πινελιες ροζ θα εχει.

Αααα ευχαριστουμε για τα καλα λογια, αλλα εσεις ειστε 2 κουκλακια! Πολυ γλυκα παιδια!!! :P


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σίσσυ ευχαριστώ για τις ευχές!επίσης!ελπίζω και το δεύτερο μωράκι να έρθει εύκολα και με έναν πόνο!Σε βρίσκω πολύ γενναία πο σκέφτεσαι και πάλι να μην κάνεις αναισθησία!και εγώ φοβάμαι τους πόνους αλλά πιστεύω ότ στη συγκεκριμένη περίπτωση το αποτέλεσμα σε αποζημιώνει!

Ελενάκι και εμεις στο ενοίκιο είμαστε και μάλλον θα καταλήξω σε καδράκια και αυτοκόλλητα γιατί μου φαίνεται ταλαιπωρια το βάψιμο..

και εγώ μάλλον για κάτι ουδέτερο θα ψαχτώ, απλά το κρεβατάκι που μας έδωσαν είναι λευκό με πορτοκαλί, και δεν μου αφήνει πολλές επιλογές για συνδυασμούς.Προτιμούσα τα λευκά έπιπλα για να αλλάζω εγώ τα χρώματα με σεντονάκια και μπιχλιμπίδια!

Τον γιατρό μου τον λένε Ζώη Μαργέλη και είναι στον Πειραιά στο κέντρο..όταν έμενα πειραιά και πήγαινα 1 φορά τον χρόνο για τεστ ΠΑΠ ήμουν 5 λεπτά με τα πόδια από το ιατρείο του...τώρα που πάω συνέχεια κάνω ολόκληρο ταξίδι :rolleyes::rolleyes::rolleyes:χαχα, είμαι πολύ ανάποδη τελικά!


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!

Λέγομαι Κατερίνα και βρίσκομαι στην 25η εβδομάδα! Είναι κοριτσάκι, το πρώτο μας παιδάκι και περιμένω πως και πως να την κρατήσω στην αγκαλιά μου!Και έτσι για να ολοκληρώσουμε το νησί μας μένω Ηράκλειο (είδα ότι έχουμε Χανιά και Ρέθυμνο!)

Διαβάζω τα μηνύματά σας εδώ και κάποιες μέρες και θα ήθελα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μαζί σας. Με ενδιαφέρει πολύ ο φυσιολογικός τοκετός και τους τελευταίους 6 μήνες έχω ψαχτεί αρκετά για το θέμα αυτό, όπως και για τον αποκλειστικό θηλασμό. Εμένα προσωπικά το βιβλίο που μου άνοιξε τα μάτια και με έκανε να αναθεωρήσω κάποιες απόψεις ήταν το : επιστροφή στον μητρικό θηλασμό - Στέλιος Παπαβέντσης (εκδόσεις Πατάκη). Με "ξύπνησε" πραγματικά και με έκανε να πάρω μία γεύση του τι συμβαίνει στη χώρα μας.

Να υποθέσω πως οι γιατροί των κοριτσιών που έχουν επιλέξει την καισαρική (χωρίς να υπάρχουν ιατρικοί λόγοι) τους έχουν ενημερώσει για τα αρνητικά αυτού του χειρουργείου;! Γιατί πιστέψτε με στην μικρή έρευνα που έχω κάνει αυτούς τους μήνες μόνο αρνητικά έχω βρει για τις καισαρικές, και ξαναλέω μιλάω πάντα μόνο για τις περιπτώσεις που δεν υπάρχουν ιατρικοί λόγοι!

Εάν για οποιοδήποτε λόγο έχετε αποφασίσει να κάνετε καισαρική δεν πρόκειται να προσπαθήσω να σας αλλάξω την γνώμη θα σεβαστώ την επιλογή σας, απλώς πιστεύω ότι καλό θα είναι να γνωρίζετε τις συνέπειες αυτής της επιλογής σε σχέση με τον φυσιολογικό τοκετό.

Για να μην αρχίσω να γράφω πράγματα τα οποία έχω διαβάσει ή έχω ακούσει και σας κουράσω σας στέλνω κάποια site για να τους ρίξετε μία ματιά εάν έχετε λίγο χρόνο.

http://www.birthchoices.gr/

http://gynaikologos-manolis.pblogs.gr/2009/02/428513.html

http://www.babyspace.gr/Article/all-about-caesarian/119-771.html

http://www.gynaikologos.net/kaisariki_tomi.html

Επίσης υπάρχει και αυτό,

http://www.eutokia.gr/

Εάν κάποιες από εσάς μένετε Αθήνα ή πρόκειται να πάτε, υπάρχει αυτός ο μη Κυβερνητικός οργανισμός για τον φυσιολογικό τοκετό που βρίσκεται στο Μαρούσι!Μπορείτε να κλείσετε ένα ραντεβού με μία απ τις μαίες οι οποίες απλώς θα σας πληροφορήσουν για οτιδήποτε θελήσετε να μάθετε!

Ελπίζω οι πληροφορίες αυτές να μην προσβάλουν κανέναν και απλώς να σας ενημερώσουν. Εύχομαι όλα να πάνε καλά για όλες τις μέλλουσες μανούλες!:-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!

Λέγομαι Κατερίνα και βρίσκομαι στην 25η εβδομάδα! Είναι κοριτσάκι, το πρώτο μας παιδάκι και περιμένω πως και πως να την κρατήσω στην αγκαλιά μου!Και έτσι για να ολοκληρώσουμε το νησί μας μένω Ηράκλειο (είδα ότι έχουμε Χανιά και Ρέθυμνο!)

Διαβάζω τα μηνύματά σας εδώ και κάποιες μέρες και θα ήθελα να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μαζί σας. Με ενδιαφέρει πολύ ο φυσιολογικός τοκετός και τους τελευταίους 6 μήνες έχω ψαχτεί αρκετά για το θέμα αυτό, όπως και για τον αποκλειστικό θηλασμό. Εμένα προσωπικά το βιβλίο που μου άνοιξε τα μάτια και με έκανε να αναθεωρήσω κάποιες απόψεις ήταν το : επιστροφή στον μητρικό θηλασμό - Στέλιος Παπαβέντσης (εκδόσεις Πατάκη). Με "ξύπνησε" πραγματικά και με έκανε να πάρω μία γεύση του τι συμβαίνει στη χώρα μας.

Να υποθέσω πως οι γιατροί των κοριτσιών που έχουν επιλέξει την καισαρική (χωρίς να υπάρχουν ιατρικοί λόγοι) τους έχουν ενημερώσει για τα αρνητικά αυτού του χειρουργείου;! Γιατί πιστέψτε με στην μικρή έρευνα που έχω κάνει αυτούς τους μήνες μόνο αρνητικά έχω βρει για τις καισαρικές, και ξαναλέω μιλάω πάντα μόνο για τις περιπτώσεις που δεν υπάρχουν ιατρικοί λόγοι!

Εάν για οποιοδήποτε λόγο έχετε αποφασίσει να κάνετε καισαρική δεν πρόκειται να προσπαθήσω να σας αλλάξω την γνώμη θα σεβαστώ την επιλογή σας, απλώς πιστεύω ότι καλό θα είναι να γνωρίζετε τις συνέπειες αυτής της επιλογής σε σχέση με τον φυσιολογικό τοκετό.

Για να μην αρχίσω να γράφω πράγματα τα οποία έχω διαβάσει ή έχω ακούσει και σας κουράσω σας στέλνω κάποια site για να τους ρίξετε μία ματιά εάν έχετε λίγο χρόνο.

http://www.birthchoices.gr/

http://gynaikologos-manolis.pblogs.gr/2009/02/428513.html

http://www.babyspace.gr/Article/all-about-caesarian/119-771.html

http://www.gynaikologos.net/kaisariki_tomi.html

Επίσης υπάρχει και αυτό,

http://www.eutokia.gr/

Εάν κάποιες από εσάς μένετε Αθήνα ή πρόκειται να πάτε, υπάρχει αυτός ο μη Κυβερνητικός οργανισμός για τον φυσιολογικό τοκετό που βρίσκεται στο Μαρούσι!Μπορείτε να κλείσετε ένα ραντεβού με μία απ τις μαίες οι οποίες απλώς θα σας πληροφορήσουν για οτιδήποτε θελήσετε να μάθετε!

Ελπίζω οι πληροφορίες αυτές να μην προσβάλουν κανέναν και απλώς να σας ενημερώσουν. Εύχομαι όλα να πάνε καλά για όλες τις μέλλουσες μανούλες!:-)

Γεια σου και σενα, Κατερινιω! Καλωσηρθες! Με το καλο να ερθουν τα μωρακια μας ειτε φυσιολογικα, ειτε με καισαρικη! :rolleyes:

Οντως, ολη η Κρητη βρισκεται στην παρεα μας! Μια χαρα! Εγω μενω στον Πειραια, οχι στο κεντρο προς Νικαια ειμαι.

Θα μιλησω για μενα και τη δικη μου επιλογη (της καισαρικης). Ειναι κατι που εχω "αποφασισει" απο πολυ πριν παντρευτω χωρις να γνωριζω θετικα και αρνητικα. ( Σε αυτο που λες οτι δεν υπαρχει κανενα θετικο στην καισαρικη θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω και μπορω να σου τα αριθμησω) Τωρα λοιπον που ηρθε η ωρα και αφου μιλησα με το γιατρο μου και αφου φυσικα με ενημερωσε σχετικα η αποφαση παρθηκε και επισημα! :rolleyes::rolleyes:

Ειναι ενας εναλλακτικος αν θες τροπος γεννας που απλα ταιριαζει περισσοτερο σε μενα με βαση την ψυχολογια μου. Ειμαι πολυ πιο ηρεμη σε ολη την εγκυμοσυνη με μηδενικο για την ωρα αγχος για εκεινη την στιγμη. Αυτο θεωρεις οτι ειναι λιγο σημαντικο; Η ψυχολογια της εγκυου ειναι το Α και το Ω. Αν ηξερα οτι πρεπει να γεννησω φυσιολογικα και οτι μερα με τη μερα η στιγμη πλησιαζει σιγουρα δε ενιωθα καλα... Ειναι καθαρα θεμα ανθρωπου! Δε με αγχωνει το ποτε θα σπασουν τα νερα, αν θα ειμαι μονη, ποση ωρα θα κοιλοποναω μεχρι να βγει...Για τα ραμματα απο κατω που σε κανουν να υποφερεις για μερες δε λεω γιατι και η καισαρικη εχει ραμματα. Θα παω κυρια στο ραντεβου μου και σε μιση ωρα θα εχω το μωρο μου...:D

Οσον αφορα το μωρο τωρα, η μερα της καισαρικης θα οριστει με ασφαλεια, θα ειναι ετοιμο δηλαδη να βγει και θα βγει πολυ πιο ξεκουραστο και ζορισμενο. Το μονο θεμα που ενδεχεται να υπαρξει σε βαθος χρονου αλλα δε συμβαινει σε ποσοστο ανησυχητικο, εχει σχεση με αναπνευστικο προβλημα του μωρου γιατι βγαινει αποτομα απο τη μητρα χωρις να περασει απο ολη τη διαδικασια τ0ου τοκετου. Αντιστοιχο ομως με το ποσοστο αυτο ειναι και ενα του φυσιολογικου τοκετου καθως μια ελαχιστη καθυστερηση την ωρα εκεινη μπορει να προκαλεσει σοβαροτατο και εφορου ζωης προβλημα υγειας. Μην παμε μακρια...Συνεβη σε οικογενειακη γνωστη μας... Ο γιατρος μου συγκεκριμενα μου ειπε οτι κατα ενα ποσοστο 10 τις εκατο των ανθρωπων με αναπηρια προερχεται απο λαθος ή καθυστερημενη κινηση μαιευτηρα πανω στο φυσιολογικο τοκετο. Δεν το λες και μικρο.

Οπως και να εχει η γεννα ειναι μια δυσκολη διαδικασια, για αλλες γυναικες περισσοτερο και για αλλες λιγοτερο η οποια μπορει να επιφυλασσε κινδυνους με οποιο τροπο και γινει. Αυτο ειναι το δικο μου συμπερασμα. Πολλες γυναικες δε θελουν να ειναι εγχειρισμενες και αποφευγουν την καισαρικη με καθε τροπο. Εμενα αυτο δε με φοβιζει. Πολλες φιλες μου γεννησαν ετσι, αλλη με λογο και αλλη χωρις και η αναρρωση οπως και οι "μετα" πονοι κρατανε λιγοτερο και ειναι ολα ευκολοτερα. Τωρα αν ειμαι τσο γκαντεμω και μου τυχει επιπλοκη.... μπορει καλλιστα να γινει και στο φυσιολογικο... Για τις αιμοραγιες και τους κινδυνους του φυσιλογικου διαβασες; Αστο καλυτερα....

Δεν σου αντιτιθεμαι, απλα πιστευω οτι το νομισμα εχει παντα 2 οψεις και πρεπει να ειμαστε πιο "ανοιχτοι". Για μενα η καισαρικη δεν ειναι ταμπου, δε λεω οτι ειναι μεθοδος προτιμοτερη γενικα. Ειναι ομως προστιμοτερη για καποιες γυναικες, αυτο ειναι σιγουρο..:rolleyes:

Για τον αποκλειστικο θηλασμο συμφωνω απολυτα μαζι σου και το βιβλιο που διαβασες ακουσα οτι ειναι το καλυτερο... Ακουσα ομως επισης οτι ειναι δυσευρετο! Απο που το πηρες; Μ ενδιαφερει...:D

Καλα εκανες παντως και εξεφρασες την αποψη σου για την καισαρικη, Ολες οι αποψεις καλοδεχουμενες...:rolleyes:

Φιλια πολλα!


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σίσσυ ευχαριστώ για τις ευχές!επίσης!ελπίζω και το δεύτερο μωράκι να έρθει εύκολα και με έναν πόνο!Σε βρίσκω πολύ γενναία πο σκέφτεσαι και πάλι να μην κάνεις αναισθησία!και εγώ φοβάμαι τους πόνους αλλά πιστεύω ότ στη συγκεκριμένη περίπτωση το αποτέλεσμα σε αποζημιώνει!

Ελενάκι και εμεις στο ενοίκιο είμαστε και μάλλον θα καταλήξω σε καδράκια και αυτοκόλλητα γιατί μου φαίνεται ταλαιπωρια το βάψιμο..

και εγώ μάλλον για κάτι ουδέτερο θα ψαχτώ, απλά το κρεβατάκι που μας έδωσαν είναι λευκό με πορτοκαλί, και δεν μου αφήνει πολλές επιλογές για συνδυασμούς.Προτιμούσα τα λευκά έπιπλα για να αλλάζω εγώ τα χρώματα με σεντονάκια και μπιχλιμπίδια!

Τον γιατρό μου τον λένε Ζώη Μαργέλη και είναι στον Πειραιά στο κέντρο..όταν έμενα πειραιά και πήγαινα 1 φορά τον χρόνο για τεστ ΠΑΠ ήμουν 5 λεπτά με τα πόδια από το ιατρείο του...τώρα που πάω συνέχεια κάνω ολόκληρο ταξίδι :rolleyes::rolleyes::rolleyes:χαχα, είμαι πολύ ανάποδη τελικά!

Οπως και να γινουν τα δωματιακια μας θα ειναι τρελα μολις ερθουν τα μωρακια και μυρισει αυτη η τελεια μωρουδιλα!!!! :P Αλλωστε δεν χρειαζονται υπερβολες!!

Ποσα χρονια θα ειστε στη Συρο; Εμεις Πειραια εως το καλοκαιρι του 2015 και μετα παμε μονιμα Σαλονικα, στο μερος μου... Αμην! :(

Εμενα ο γιατρος μου ενω μου ειπε οτι μπορω να γεννησω στο Ρεα, δε βλεπω το ονομα του στους συνεργαζομενους γιατρους του Ρεα. Δεν ξερω αν εχει να κανει, θα τον ρωτησω την Τριτη που μαλλον θα παω για υπερηχο. Για να δουμε τι θα μου πει... Περιεργη ειμαι! Ελπιζω να μην αλλαξε κατι σε αυτο που μου ειπε... :rolleyes:

Εσυ καθε ποτε πας στο γιατρο; 1 φορα το μηνα; Πολυ μου φαινεται, δεν ξερω... Εγω πηγαινα εως τωρα καθε 2 βδομαδες και τωρα καθε 3. Ειναι ομως που ερχεσαι και απο Συρο.


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και σενα, Κατερινιω! Καλωσηρθες! Με το καλο να ερθουν τα μωρακια μας ειτε φυσιολογικα, ειτε με καισαρικη! :rolleyes:

Οντως, ολη η Κρητη βρισκεται στην παρεα μας! Μια χαρα! Εγω μενω στον Πειραια, οχι στο κεντρο προς Νικαια ειμαι.

Θα μιλησω για μενα και τη δικη μου επιλογη (της καισαρικης). Ειναι κατι που εχω "αποφασισει" απο πολυ πριν παντρευτω χωρις να γνωριζω θετικα και αρνητικα. ( Σε αυτο που λες οτι δεν υπαρχει κανενα θετικο στην καισαρικη θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω και μπορω να σου τα αριθμησω) Τωρα λοιπον που ηρθε η ωρα και αφου μιλησα με το γιατρο μου και αφου φυσικα με ενημερωσε σχετικα η αποφαση παρθηκε και επισημα! :rolleyes::rolleyes:

Ειναι ενας εναλλακτικος αν θες τροπος γεννας που απλα ταιριαζει περισσοτερο σε μενα με βαση την ψυχολογια μου. Ειμαι πολυ πιο ηρεμη σε ολη την εγκυμοσυνη με μηδενικο για την ωρα αγχος για εκεινη την στιγμη. Αυτο θεωρεις οτι ειναι λιγο σημαντικο; Η ψυχολογια της εγκυου ειναι το Α και το Ω. Αν ηξερα οτι πρεπει να γεννησω φυσιολογικα και οτι μερα με τη μερα η στιγμη πλησιαζει σιγουρα δε ενιωθα καλα... Ειναι καθαρα θεμα ανθρωπου! Δε με αγχωνει το ποτε θα σπασουν τα νερα, αν θα ειμαι μονη, ποση ωρα θα κοιλοποναω μεχρι να βγει...Για τα ραμματα απο κατω που σε κανουν να υποφερεις για μερες δε λεω γιατι και η καισαρικη εχει ραμματα. Θα παω κυρια στο ραντεβου μου και σε μιση ωρα θα εχω το μωρο μου...:D

Οσον αφορα το μωρο τωρα, η μερα της καισαρικης θα οριστει με ασφαλεια, θα ειναι ετοιμο δηλαδη να βγει και θα βγει πολυ πιο ξεκουραστο και ζορισμενο. Το μονο θεμα που ενδεχεται να υπαρξει σε βαθος χρονου αλλα δε συμβαινει σε ποσοστο ανησυχητικο, εχει σχεση με αναπνευστικο προβλημα του μωρου γιατι βγαινει αποτομα απο τη μητρα χωρις να περασει απο ολη τη διαδικασια τ0ου τοκετου. Αντιστοιχο ομως με το ποσοστο αυτο ειναι και ενα του φυσιολογικου τοκετου καθως μια ελαχιστη καθυστερηση την ωρα εκεινη μπορει να προκαλεσει σοβαροτατο και εφορου ζωης προβλημα υγειας. Μην παμε μακρια...Συνεβη σε οικογενειακη γνωστη μας... Ο γιατρος μου συγκεκριμενα μου ειπε οτι κατα ενα ποσοστο 10 τις εκατο των ανθρωπων με αναπηρια προερχεται απο λαθος ή καθυστερημενη κινηση μαιευτηρα πανω στο φυσιολογικο τοκετο. Δεν το λες και μικρο.

Οπως και να εχει η γεννα ειναι μια δυσκολη διαδικασια, για αλλες γυναικες περισσοτερο και για αλλες λιγοτερο η οποια μπορει να επιφυλασσε κινδυνους με οποιο τροπο και γινει. Αυτο ειναι το δικο μου συμπερασμα. Πολλες γυναικες δε θελουν να ειναι εγχειρισμενες και αποφευγουν την καισαρικη με καθε τροπο. Εμενα αυτο δε με φοβιζει. Πολλες φιλες μου γεννησαν ετσι, αλλη με λογο και αλλη χωρις και η αναρρωση οπως και οι "μετα" πονοι κρατανε λιγοτερο και ειναι ολα ευκολοτερα. Τωρα αν ειμαι τσο γκαντεμω και μου τυχει επιπλοκη.... μπορει καλλιστα να γινει και στο φυσιολογικο... Για τις αιμοραγιες και τους κινδυνους του φυσιλογικου διαβασες; Αστο καλυτερα....

Δεν σου αντιτιθεμαι, απλα πιστευω οτι το νομισμα εχει παντα 2 οψεις και πρεπει να ειμαστε πιο "ανοιχτοι". Για μενα η καισαρικη δεν ειναι ταμπου, δε λεω οτι ειναι μεθοδος προτιμοτερη γενικα. Ειναι ομως προστιμοτερη για καποιες γυναικες, αυτο ειναι σιγουρο..:rolleyes:

Για τον αποκλειστικο θηλασμο συμφωνω απολυτα μαζι σου και το βιβλιο που διαβασες ακουσα οτι ειναι το καλυτερο... Ακουσα ομως επισης οτι ειναι δυσευρετο! Απο που το πηρες; Μ ενδιαφερει...:D

Καλα εκανες παντως και εξεφρασες την αποψη σου για την καισαρικη, Ολες οι αποψεις καλοδεχουμενες...:rolleyes:

Φιλια πολλα!

Λοιπόν Ελένη (σωστό είναι το όνομα;!) :wink:,

Σ' ευχαριστώ για το καλωσόρισμα, χαίρομαι που την απόφασή σου την έχεις πάρει γνωρίζοντας κάποια πράγματα! Την σέβομαι λοιπόν και εύχομαι πραγματικά να έχεις μία πολύ θετική εμπειρία!!:-)

Θέλω να πω μόνο ένα πράγμα σε σχέση με την ψυχολογία της γυναίκας που έθιξες στην αρχή. Δεν είναι περίεργο που νιώθουμε πιο ασφαλείς και σίγουροι, και είμαστε πιο καλά ψυχολογικά με κάτι που πάει ενάντια στην φυσική ροή της γυναίκας; :rolleyes:Δεν περιμένω απάντηση, απλώς είναι μία ερώτηση γενική και αόριστη!! :-)

Τώρα όσο αναφορά το βιβλίο εγώ το αγόρασα από τα βιβλιοπωλεία Παπασωτηρίου εδώ στο Ηράκλειο, και μάλιστα μετά από 3 βδομάδες το ξανά πήρα για δώρο σε μία φίλη. Για κοίτα on line...κάνε παραγγελία και θα στο στείλουν

http://www.papasotiriou.gr/results.asp?Searcher_FieldsCount=4&Searcher_FieldName_0=Title&Searcher_Weight_0=2&Searcher_SearchPhrase_0=%E5%F0%E9%F3%F4%F1%EF%F6%E7+%F3%F4%EF%ED+%EC%E7%F4%F1%E9%EA%EF+%E8%E7%EB%E1%F3%EC%EF&Searcher_FieldName_1=ISBN&Searcher_Weight_1=&Searcher_SearchPhrase_1=&Searcher_FieldName_2=Author&Searche

Κρητικά φιλιά...:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...