Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να πω και εγω τι κανω για το ψυγειο..

καταρχην

-αγοραζω τα απαραιτητα για 15μερες

-σε καθε ραφι βαζω συγκεκριμενα τροφιμα

- τα λαχανικα τα πλενω, στεγνωνουν και τα βαζω παντα σε χαρτινες σακουλες

πού τις βρίσκεις Μαρία μου τις χάρτινες σακκούλες; κ εγώ θέλω.

-το μπεικον το ψηνω και το βαζω σε ταπερ (συμβουλη του πρωτου ελληνα μαστερ σεφ, ακη πετρετζικη:lol:)

ρε συ, κ πώς το ξεπαγώνεις μετά; ή δεν το βάζεις κατάψυξη;:confused:

-παντα βαζω μπροστα τα πιο παλια τροφιμα αυτο το κανω και στα ντουλαπια, ετσι δεν εχω ποτε ληγμενα.

ναι, κ εγώ.

στην καταψυξη εχω ξεχωριστο συρταρι για κρεατα, ψαρια, και ενα για λαχανικα.

τα έχω λιγάκι χύμα στο κύμα...πρέπει να στρωθώ κάποια στιγμή!;) να τα κάνω όπως εσύ! αλλά έχω μικρή κατάψυξη κ κατά καιρούς αποθηκεύω κ τάπερ με φαγητά, οπότε ...αλλά έχεις δίκιο. η βασική κατηγοριοποίηση πρέπει να παραμένει.

τα βαζω σε σακουλακια με ημερομηνιες και το ειδος του κρεατος επανω.

αυτα τα λιγα...

πότε θα το κάνω κ εγώ αυτό!!!!! θα σωθώ!

Οσο αναφορα την χλωρινη την χρησιμοποιω στην λεκανη και στο μπανιο κυριως, παντα φοραω γαντια και αεριζω καλα.

δεν μπόρεσα να το κάνω. το δοκίμασα, αλλά τα πέταξα! δεν το ευχαριστιέμαι παρά μόνο με γυμνά χέρια. είμαι μαζώχα!

Μια φορα το μηνα βαζω και στον νεροχυτη, ειναι γρανιτενιος και δεν καθαριζει αλλιως..

Ενταξει ειναι επικυνδυνη αλλα δεν καθαριζει τιποτα σαν αυτη.

μια φορά στο τόσο, κ εγώ!

ο νεροχύτης μου είναι από ένα υλικό που δεν το θυμάμαι, αλλά αντέχει στο καυτό...:confused:. αλλάζω συχνά τα σκαράκια στις γούβες.

για να μη μυρίζει άσχημα ο νεροχύτης βάλτεε καυτό νερό, αφού ρίξετε μπόλικη σόδα μαγειρική κ ξύδι.

καλό θα ήταν να μη ρίχνουμε τίποτα υγρό, λάδια, αποφάγια, αλλά ρίχνω!

μήπως να ρίξω κ εκεί βανίλιες;:confused:

φεφακι δεν απαγορευται το ξυδι, μου το εχει πει τεχνικος στην δουλεια, απλα καλο ειναι να ειναι αδειο το ψυγειο και να ειναι κλειστο ετσι ωστε να το αφησουμε λιγο ανοιχτο να παρει αερα.

Τα κιτρινα τυρια μπορουν να μπουν και στην καταψυξη, δεν γινονται μαζα.

Οσο αναφορα το νεροχυτη μονο απορρυπαντικα πρεπει να βαζουμε, τιποτα αλλο.

το ξύδι απαγορεύεται ρητά. το διάβασα σε ψυγείο λίμπχερ κ σε νεφ.

ναι στην κατάψυξη τα τυριά.

γειά σου ρε φιλενάδα. κ εδώ ταιριάζουμε!:cool:

Link to comment
Share on other sites

θεα μου εσυ!!!!

και εγω ψυγειο λιπιερ εχω αλλα βαζω ξυδι 1-2 φορες το χρονο, αραιωμενο σε νερο..

τις χαρτινες σακουλες που εχουν τα σουπερ βρε.. αλλιως χαρτι κουζινας και τυλιγμα..

οχι καταξυψη το μπεικον απλα σε ενα μπολακι, με εχει σωσει αυτο..

πολυ ωραιες σακουλες για καταψυξη εχει το λιντ!

βανιλιες στο νεροχυτη??? εισαι θεα αγαπη μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

θεα μου εσυ!!!!

και εγω ψυγειο λιπιερ εχω αλλα βαζω ξυδι 1-2 φορες το χρονο, αραιωμενο σε νερο..

τις χαρτινες σακουλες που εχουν τα σουπερ βρε.. αλλιως χαρτι κουζινας και τυλιγμα..

οχι καταξυψη το μπεικον απλα σε ενα μπολακι, με εχει σωσει αυτο..

μερσί!

πολυ ωραιες σακουλες για καταψυξη εχει το λιντ!

μερσί. θα πω στον μπούλη μου, που πάει συχνά.

βανιλιες στο νεροχυτη??? εισαι θεα αγαπη μου!!!!

λίμπχερ έχει η αδεφή μου, εγώ νεφ, επειδή δεν με έπαιρνε λόγω χώρου.;)

τα λίμπχερ είναι τα καλυτερότερα!

μα το γράφει στις οδηγίες ότι απαγορεύεται το ξύδι. λες;

στα σούπερ γιατί βρίσκω μόνο τις πλαστικές; τις χάρτινες της μαναβικής τις πετυχαίνω σπάνια σε μανάβικο.

ντρέπομαι να ζητήσω.

για να τυλίγω το λάχανο, τα καρότα.

το μαρούλι όπως έγραψε η Ειρήνη δεν το παίρνω σε ποσότητα, γαιτί χαλάει κ είναι κρίμα. το πλένω αμέσως, το αφήνω μια μέρα στη λεκανίτσα, γιατί όποιος περνάει από εκεί τρώει κ από κανά φυλλαράκι μαρούλι. την επομένη το κόβω σε σαλάτα κ ό,τι περισσέψει από το κομμένο μαρούλι (όχι τη σαλάτα) το αφήνω σε ταπεράκι. δεν κρατάει πάνω από 1-2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

γειά σου κικίτσα μου.

καλορίζικο το νέο σπίτι!

πώς είστε;

Καλά μια χαρά! Εσύ πως είσαι Φέφη μου?

Εγώ τη χλωρίνη την έχω περιορίσει στη 1 φορά την εβδομάδα στο μπάνιο. τις καθημερινές το κάνω με ένα για το μπάνιο, είχα το ζιφ, δε μου άρεσε να είμαι ειλικρινής, θα δοκιμάσω άλλο, και για το πάτωμα ένα απορυππαντικό πατώματος.

Α, και τη χλωρίνη πάντα με γάντια!


Wktmp2.png

qIogp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όταν τα γάντια βρέχονται δεν περνάει στο δέρμα; τί νόημα έχει;

το σιφ ή ζιφ, όπως το λένε τέλος πάντων δεν μου αρέσει κ είναι κ εξίσου επικίνδυνο. από απορρυπαντικά έχω 1)αυτό για τα άλατα, το κλασικό σε μπουκάλι. 2)το πράσινο σαπούνι, 3)το γενικού καθαρισμού με άρωμα λεβάντα. κ 4)την κλασική παχύρρευστη με άρωμα λεμόνι.

θα δοκιμάσω αυτό που είπε μια φίλη για το ξύδι κ την εφημερίδα. μακάρι να καθαρίσω από άλατα!

είμαστε καλά, μεγαλώνουμε κ γινόμαστε μικρές κιουρίες!

τραγουδάμε το "βασίλισσα, της μόδας η βασίλισσα λαμπερή!!!!!"

τώρα πώς το λέει, άλλο πράγμα! εγώ το καταλαβαίνω!

Link to comment
Share on other sites

μωρε δεν το εχω διαβασει αυτο που λες αλλα σε πιστευω..

παντως εγω βαζω, οταν κανω γενικη ψυγειου, νιωθεις την καθαριοτητα βρε παιδι μου!!

τα λιπιερ οντως ειναι τα καλυτερα ψυγεια!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω τα γαντια τα χρησιμοποιω γιατι πρωτον τωρα εχω το παιδι και δευτερον με ενοχλει η αισθηση που αφηνεο στα χερια η χλωρινη..

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη μου κ όλα τα κορίτσια, κάτω από το νεροχύτη απαγορεύεται να βάζουμε τρόφιμα. ούτε καν μαγειρικά σκεύη.

είναι βασικός κανόνας κ μακάρι να θυμόμουν πού το διάβασα να σας το παραθέσω. τίποτα, νιέντε, νάδα!!

Τον λόγο γιατί δεν πρέπει να βάζουμε τίποτα κάτω από τον νεροχύτη τον θυμάσαι???


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όχι καλέ δεν περνάει τπτ! από τα γάντια!

Χεχε μπράβο τη μικρή!

λες να έπαιρνα μάπα γάντια τόσο καιρό; ;)ποιά παίρνετε; έλα να ξεστραβώνομαι...:tongue:

ναι, είναι πάνω στην καλύτερη φάση το μπουμπούκι μου. κ ποιά φάση δεν είναι γλύκα; όλα τους;;)

μωρε δεν το εχω διαβασει αυτο που λες αλλα σε πιστευω..

παντως εγω βαζω, οταν κανω γενικη ψυγειου, νιωθεις την καθαριοτητα βρε παιδι μου!!

μου θυμίζεις τη μάνα μου...γι' αυτό κ σ' αγαπάω. της έλεγα για το ξύδι, μου απάντησε ότι δεν το ήξερε ..κ ξανακαθαρίζει το ψυγείο της με ξύδι.

τα λιπιερ οντως ειναι τα καλυτερα ψυγεια!!!

είναι κ πολύ λυπάμαι πουδεν το πήραμε. μεγάλη χωρητικότητα κ τρελή απόδοση, αθόρυβο!

εγω τα γαντια τα χρησιμοποιω γιατι πρωτον τωρα εχω το παιδι και δευτερον με ενοχλει η αισθηση που αφηνεο στα χερια η χλωρινη..

μωρέ για λιποθυμία είμαι μετά, αλλά άλλο να καθαρίζει τόσο καλά δεν βρήκα.

Τον λόγο γιατί δεν πρέπει να βάζουμε τίποτα κάτω από τον νεροχύτη τον θυμάσαι???

γιατί παίρνουν μέντα τα πάντα όλα κ μετά δεν είναι βρώσιμα! ούτε καν σκεύη.

άμα σου πω ότι το θυμάμαι κ από την οικιακή οικονομία, στο γυμνάσιο, αλλά το διάβασα κ κάπου αλλου, τί θα με πεις; φυτό!;)

είμαι κ φαίνομαι! :rolleyes::lol:

πάντως κ οι σεφ το διδάσκονται. γενικά στους κανονισμούς υγιεινής υπάρχει. αν το βρω, θα το παραθέσω.

όσο στεγανοποιημένα κ να είναι τα υδραυλικά, παίρνουν μέντα όλα όσα αποθηκεύουμε εκεί.

τα λάδια αποθηκεύονται καλύτερα σε σκιερό μέρος. έχω ένα ντουλάπι μόνο για λάδια κ από πάνω στο ραφάκι έχω τις κατσαρόλες μου κ τον πλάστη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ρε κορίτσια βάζω τα λάδια μου και το αλεύρι, κάτω από το νεροχύτη μου . Κι η μαμά μου κι η πεθερούλα μου το ίδιο κάνουν με τα λάδια . Τόσα χρόνια νοικοκυρές είναι αυτές λέτε να μην ξέρουν???? Τι ακριβώς είναι η μέντα και τι κάνει στα τρόφιμα και δεν είναι βρώσιμα?

Link to comment
Share on other sites

και εγω θα ρωτουσα το ειναι η μεντα Φεφακι μου?

και εγω δεν εχω σκευη, μονο απορρυπαντικα και το σκουπακι, εχω μπριζα και το εχω εκει μεσα, δεν θελω να βλεπω σκουπακια πανω σε παγκους!

το λαδι το εχω διπλα, σε αλλο ντουλαπι.

Link to comment
Share on other sites

http://ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=33977

Δεν είναι αυτό αλλά η όψη του είναι ακριβώς έτσι (κάνει λίγο γυαλιστερό). Απλά δε σκέφτηκα ριχτάρια (που το βάζεις και διαγωνίως στο τσακίρ κέφι για σχέδιο) αλλά κάλυμμα. Οπότε έπαψε να με χαλάει το λάστιχο (που είναι πολύ πρακτικό τελικά γιατί "πιάνει" στα μαξιλάρια οπότε μένει για λίιιιγο περισσότερο στη θέση του). Επίσης είναι μονόχρωμο με έντονο χρώμα αλλά χωρίς υφή. Οπότε κάνεις ό,τι θέλεις με μαξιλάρια, κουβερτούλες, χαλιά κλπ.

Δεν είναι κακό! Καθόλου μάλιστα!!! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη ιδεα για την τακτοποιηση των βραχιολιων!

Εχω πολλα:tongue::-D και δεν ηξερα που να τα βαλω,καναν βολτες τα καυμενα,ωσπου πηρα ενα σταντ για κουπες που εχω αρκετα ψηλο μεταλλικο με πολλες υποδοχες και τα κατηγοριοποιησα ανα χρωμα,εποχη κτλ.

Σε γραβατοθηκες που ειναι στυλ κρεμαστρας κρεμασα τα μακρυα μου κολιε,μεταλλικες ζωνες κ.α.

Αυτό που ευχαριστιέμαι σε σένα και μπράβο σου είναι που έχεις βρει τα δικά σου κόλπα και έχεις βολευτεί!! Αυτό ακριβώς προτρέπω όλες τις φίλες. Να ακούσουν, να φανταστούν και τελικά να επιλέξουν αυτό που βολεύει την κάθε μία...

Δες και εδώ μία ανέξοδη λύση για τα σκουλαρίκια / δαχτυλίδια σου ;)

jeweldrawer.jpg


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...