Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

γεια σας κοριτσακια, τι κανετε?

ειρηνη μου υπομονη κ εγω σε περιοδο ζοριζματος βρισκομαι. με εχουν πνιξει τα ρουχα ασιδερωτα σιδερωμενα κ απλυτα, θελω να αποσυμφωρισω τις ντουλαπες απο τα πιο χοντα ρουχα, να δω ελλειψεις σε ρουχα της μεγαλης, να πακεταρω τα πασχαλινα στολιδια που τα εχω βαλει πανω στην τραπεζαρια κ επισης θελω να βγαλω τα χαλια που μου την εχουνε δωσει στα νευρα! λειπω πολλες ωρες εκτος σπιτιου για το μαγαζι κ τις ωρες που ειμαι στο σπιτι ταιζω κ ετοιμαζω τα παιδια για να παμε στο μαγαζι. στα μουλωχτα κανω κανα απλωμα, βαζω κανα πλυντηριο, νεροχυτη κρεβατια μπανιο κ μαγειρεμα. εχτες το βραδυ εσβησα το φαγητο στις 12 το βραδυ. δεν ξερω αν θα χαλαρωσω ποτε.....

η πεθερα σου τι επαθε? περαστηκα να ειναι! μπραβο που τα καταφερατε κ περασατε ωραια!!! κ εμεις ωραια περασαμε στην σαλαμινα. ξεφυγαμε λιγακι!

δομνινα περαστηκα κ στον αντρα σου κ ευχομαι γρηγορα με νεα δουλεια.

αφροδιτακι να χαιρεσαι το κοριτσακι σου! σε καταλαβαινω απολυτα!!!!

την τεταρτη του πασχα εκανα τα γενεθλια της μικρης μου (εκλεισε τα 2!) ειχαμε 20 ατομα κοσμο, αλλα απο φαγητα δεν εκανα πολλα πραγματα, πιτσα σπιτικη, τυροπιτακια κασεροπιτακια λουκανικοπιτακια κ σαλατες. κ δεν προλαβαινα αλλα κ ημουν πολυ κουρασμενη. ευτυχως ηρθε η κολλητη μου λιγο νωριτερα κ βοηθησε!

γενικα το σπιτι παλι μπαχαλο ειναι!!!!!

 

σας φιλω ολες!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παράθεση

Καλησπέρα κ καλό μας μήνα!

Επιτέλους ο καιρός έγινε "κανονικά" ανοιξιάτικος γιατί μέχρι τώρα....Τελικά όλες στο τρέξιμο είμαστε, να μαστε καλά να αντέχουμε..

Ειρήνη μου έχω κάνει το μεγαλύτερο όγκο της δουλειάς των ρούχων-ευτυχώς!- απλά δεν εχω ακόμα τοποθετήσει στις ντουλάπες τα πολύ καλοκαιρινά, αυτά αργότερα...Αυτό το τριήμερο έκανα αρκετές δουλειές, έσβησα αρκετά από τη λίστα μου κ προλάβαμε κ να βολτάρουμε αρκετά. Τώρα πάλι τα κεφάλια μέσε μέχρι το επόμενο 3ήμερο, ευτυχώς δεν αργεί πάρα πολύ:-D. Φιλιά πολλά!

 


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια και καλό μήνα να έχουμε! Όντως, ο καιρός επιτέλους έγινε ανοιξιάτικος και εμείς που πήγαμε Πάτρα για το τριήμερο το καταλάβαμε δεόντως. Το σπίτι της αδερφής μου είναι μονοκατοικία με πολύ μεγάλο κήπο σε προάστιο της Πάτρας.. οπότε τα παιδιά ήταν όλη μέρα έξω και έτσι απολαύσαμε το πράσινο, την ησυχία και τις μυρωδιές των λουλουδιών. Ο μικρός μου δεν ήθελε με τίποτε να επιστρέψουμε στην Αθήνα.. λογικό.. κανένα παιδί πιστεύω δεν θέλει να γυρίσει πίσω μετά από εξοχή.. Εγώ καλά είμαι αν εξαιρέσεις το στομάχι που με ενοχλεί αρκετά. Δεν έφαγα κάτι διαφορετικό και κανείς άλλος δεν παραπονέθηκε.. ίσως κάποιο κρυωματάκι. 

Γυρίσαμε με 3 σακούλες σκουπιδιών γεμάτες ρούχα από την αδερφή μου μιας και το αγοράκι της είναι 6 μήνες μεγαλύτερο από το δικό μου αλλά πολύ ανεπτυγμένο κι έτσι με περιμένει ξεσκαρτάρισμα και ξεκαθάρισμα..

Σας φιλώ γλυκά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου καλησπέρα.

Ξέρω, χάθηκα αλλά το ζόρι και το πρεσάρισμα που πέρασα τους τελευταίους 2 μήνες, δεν περιγράφεται... είχα να κάνω τόσα πολλά πράγματα, που άλλοι είχαν ηθική και κοινωνική υποχρέωση να κάνουν, τα έκανα, πρεσαρίστηκα απίστευτα, ταλαιπώρησα το παιδί μου και αμέλησα τις ανάγκες του, βάζοντας άλλους ανθρώπους πάνω απ αυτό, ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ, και έτσι την περασμένη Παρασκευή, μετά από μία ακόμα απίστευτα κουραστική μέρα, που πάλι τρέχοντας και κάνοντας υποχρεώσεις άλλον, τράβηξα μία γραμμή και είπα τέλος. Να πάνε να κόψουν το λαιμό τους, όσοι έπρεπε να κάνουν αυτά που έκανα εγώ εδώ και τόσο καιρο και σκοπεύω να μην κουνήσω ούτε το μικρό μου δαχτυλάκι, για ανάγκες άλλων. Πρώτα της οικογένειάς μου  και μετά των αλλων. The end

Επιστρέφω λοιπόν κοντά σας, παρά το οτι διανυω την τρελή περίοδο, όπως κάθε χρονο τέτοια εποχή, έχοντας πολύ δουλειά και ταυτοχρονα, διάβασμα, εξωσχολικές δραστηριότητες και σπίτι.. όσα μπορω λοιπόν και με πρόγραμμα.

Σήμερα, έκανα αρκετά πραγματάκια, μιας που δουλεύω απόγευμα:

1) Αφού ξυπνήσαμε και τακτοποίησα το παιδάκι μου, το πήγα σχολείο.

2) Στην επιστροφή πήγα φούρνο και σούπερ

3) Έβαψα ρίζα και ελαφρώς άνοιξα το μαλλάκι μου.. έτσι για τα κέφια

4) Έκανα γενική το μπάνιο

5) Έφτιαξα τοστάκια για μένα και τον άντρα μου, μιας που ήταν απογευματινος και του ετοίμασα και ένα περιποιημένο σάντουϊτς για τη δουλειά του

6) Έφτιαξα το λατρεμένο φαγητό του μικρού μου, που το είχε παραγγείλει ( :mrgreen: ) , τορτελίνια, σουφλέ

7) Έκανα ένα πρώτο ξεσκαρτάρισμα στα παπούτσια μας και έβγαλα ένα ζευγάρι, καφέ, δικά μου, μποτάκια, τα οποία ήδη άφησα στον "τοίχο-αλληλεγγύης", που υπάρχει σε κοντινή πλατεία μας

8 ) Λούστηκα και αφού στέγνωσαν τα μαλλάκια μου βγήκα και αγόρασα εσώρουχα και νυχτικές, για την πεθερά μου, που σήμερα θα εισαχθεί στο νοσοκομείο για εξετάσεις, ήδη τα έπλυνα, τ άπλωσα και το βράδυ θα τα σιδερώσω, ώστε να τα πάει αυριο ο άντρας μου, στο νοσοκομείο.

9) Επέστρεψα σπιτι μου, φάγαμε με το παιδί και τώρα θα διαβάσουμε...

.. αργότερα αγγλικά, εγώ δουλειά, επιστροφή στο σπίτι και ξανά δουλειά.

Τρελή μέρα.. σας φιλώ και θα επανέλθω.

Περιμένω τα νέα σας!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου, καλημέρα.

Ελπίζω και εύχομαι να είστε όλες καλά.

Τα δύσκολα συνεχίζονται για την οικογένειά μου και προσπαθώ να πιαστώ από οτιδήποτε μπορεί να μου ομορφύνει την μέρα. Περνάμε μία πολύ δύσκολη περίοδο, με πολλά προβλήματα, που προσπαθούμε με τον άντρα μου να λύσουμε. Οχι μεταξύ μας ευτυχώς αλλα μαζεμένα προβλήματα, που μας έχουν σχεδόν εξουθενώσει. Προσπαθώ να τα οργανώσω, να τα λύσω και κάνω το καλύτερο δυνατό. Αλλά έχω πέσει αρκετά... δεν θέλω να σας ζαλίζω.

Προσπαθώ να ομορφύνω τις μέρες και τις ώρες μου, όπως άλλωστε κάνω πάντα.

Πριν 2 σαβ/κα, σηκώσαμε τα χαλιά και τώρα απολαμβάνω το σπιτάκι μου, καθαρό και μαζεμένο.. μία σκούπα και το πάτωμα γυαλίζει.. μου είχε λείψει αυτό.

Πριν 2 εβδομάδες,αγόρασα από την λαϊκή, το παρακάτω φυτό, το χω κρεμάσει στο μπροστινό μπαλκόνι μας και μου φτιάχνει τόσο τα κέφια...

easy2.jpg

Τρέχω, να τελειώσω το φαγητό μας, να βοηθήσω το φιογκάκι μου στο διάβασμα και το μεσημέρι έχουμε αγγλικά και μετά παιδίατρο... εμβολιο :? και θα δώσω και το χαρτί στον γιατρό μας, που χρειάζεται να συμπληρωθεί για να γραφτούμε στο... Γυμνάσιο!!! Απίστευτο μου φαίνεται!

Σας φιλώ γλυκά ολες και περιμένω τα νέα σας


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοριτσάκια μου! Ελπίζω να είστε όλες καλά και τα καμάρια σας ακόμη καλύτερα!

Μετά από διάφορα τρεξίματα σε γιατρούς και εξετάσεις του συζύγου καταλήξαμε πως για τους πονοκεφάλους που τον ταλαιπωρούν εδώ και 1 1/2 μήνα περίπου ευθύνεται το κροταφογναθικό σύνδρομο. Με λίγα λόγια από τα πολλά ζόρια που τράβαγε στην προηγούμη δουλειά έσφιγγε ανεπαίσθητα τόσο δυνατά το σαγόνι του και τα δόντια του που δημιουργήθηκε ένα προβληματάκι στη γνάθο με αποτέλεσμα η πίεση από τη μάσηση του φαγητού να μεταφέρεται στους κροτάφους και αυτοί με τη σειρά τους να του δημιουργούν πονοκέφαλο.. Ο νευροχειρούργος έδωσε σαφείς εντολές.. Να μην ζορίζεται, να μην αγχώνεται, να μη μασάει τσίχλες, ξηρούς καρπούς και πολύ σκληρό κρέας. Μας έδωσε κάποια αντιφλεγμονώδη και μας είπε να μιλήσουμε ξανά σε 2 βδομάδες.. Πάει κι αυτό.

Αυτό τον καιρό ασχολούμαι κι εγώ με τα ρούχα μας. Του μικρού τα ξεκαθάρισα. Έδωσα ήδη 2 μεγάλες σακούλες και πέντε ζευγάρια παπούτσια σε 2 φίλες μου για τα παιδάκια τους και του αγόρασα 4 σορτσάκια από το H & M με 5 Ευρώ το ένα. Τώρα πρέπει να πάρουμε 2-3 κάπως καλές βερμούδες κάπρι για τις βόλτες μας και είμαστε έτοιμοι.

Αύριο θα πάμε σε μια δράση που διοργανώνει ένας εναλλακτικός παιδότοπος με μια φίλη μου και τα παιδάκια μας και το απόγευμα είτε θα πάμε στο βαφτιστήρι μου γιατί είχε γενέθλια προχθές (έκλεισε κι αυτό τα 10 Ειρήνη) είτε θα κανονίσουμε πάλι με κανένα φιλαράκι του μικρού μου.

Για Κυριακή ακόμη τίποτε δεν είναι σίγουρο. Ελπίζω μόνο να φτιάξει ο καιρός γιατί αυτή η μούχλα και η υποψία βροχής δεν μου αρέσει καθόλου.

Ειρήνη μήπως συζητώντας τα θέματα που απασχολούν εσένα και το σύζυγο με κάποιους πολύ κοντινούς σας φίλους σας βοηθήσει τουλάχιστον να το βγάλετε από μέσα σας;

Γυμνάσιο ακούω... Μα πως περνούν τα χρόνια έτσι.. Σας χθες μου φαίνεται που πήγαινε δευτέρα δημοτικού ή μήπως πρώτη όταν πρωτογράφτηκα στο φόρουμ; Να είστε γεροί να τον καμαρώνετε!

Να περάσετε όλες σας ένα υπέροχο σαββατοκύριακο! Σας φιλώ! 


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!

Ειρήνη μου πολύ πολύ όμορφα τα σκέφτεσαι αυτά περί "άλλων"...συμφωνώ απολύτως κ προσπαθώ να το εφαρμόζω κ εγω...enough is enough!! Εύχομαι να περάσουν σύντομα, πολύ σύντομα , τα δύσκολα και να έρθουν όλα όπως τα θες!

εγώ από βδομάδα αρχίζω μια επιμόρφωση για εκπαιδευτικούς...2 φορές την εβδομάδα από 3 ωρες...αλί κ τρισαλί...το χω τεράστιο βάρος πώς θα το καταφέρω ΚΑΙ αυτό...τεσπα, θα το αρχίσω, αν δεν μπορέσω δεν θα το κάνω, δεν θα μου πάρουν κ το κεφάλι, να μαστε καλά πρώτα απ όλα!καλά να περάσουμε το ΣΚ , φιλιά πολλά!

 


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλησπέρα χ χ 

εύχομαι να είστε καλύτερα και να περάσατε ωραία το σ/κ. εύχομαι να χαλαρώσατε αρκετά.. ειδικά όσες έχουν επιπλέον πίεση πέρα απο τα δικά τους.

Στα δικά μας..

εγώ κάνω την καθαριότητα μου κάθε Σάββατο και τις καθημερινές τα καθημερινά και πλέον επειδή ανοίγουμε λόγω ζέστης κάθε βράδυ ένα 10λεπτο ξεσκονίζω τις επιφάνειες και μέρα παρα μέρα σκουπίζω σφουγγαρίζω. 

αυτό το σ/κ πρέπει να αφαιρέσω τα χαλιά εκτός απο το παιδικό που παίζει ο μικρός. 

αναμένουμε και τα επιπλάκια μας μέσα σε αυτές τις μέρες και πρέπει να τακτοποιήσω τα πράγματα μέσα.

έφτιαξα και τα καδράκια έγιναν πολύ όμορφα.. εχει κανα 2-3 πραγματάκια και τελειώνουνε σιγά σιγά με το παιδικό.

καθε μερα βαζω ενα μικρό πλυντήριο και απλυτα δεν μαζεύονται αλλά εχω ένα βουνο για σίδερο που πρέπει να κάνω αύριο οπωσδήποτε! 

Σήμερα έφτιαξα σαλατούλα, ρυζάκι και σολωμό. 

ψες έφτιαξα ένα κέικ και ζελέ να χει κάτι στο σπίτι. 

φιλάκια πολλά! τα λέμε χ χ 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Ελπίζω να είστε καλά. Διαβάζω όποτε μπορώ τα νέα σας.

Ειρήνη υπομονή και κουράγιο. Όχι ότι θα σε βοηθήσει κ πολύ αλλά κ μεις περνάμε μια περίεργη περίοδο. Με πολύ τρέξιμο, πολλά έξοδα και αναποδιές. Κουράγιο και υπομονή.

Εγώ πάλι δεν μπορώ να βρω καθόλου χρόνο για μένα. Δεν είναι ότι δεν θέλω, αλλά πραγματικά η καθημερινότητα σε επίπεδο υποχρεώσεων μου φαίνεται βουνό. Πραγματικά δεν καταφέρνω να υλοποιήσω τους στόχους μου για την κάθε μέρα και αυτό με πιέζει ακόμη περισσότερο.

Σε κάποιο βαθμό ευθύνεται το ότι μετακομίσαμε στο σπίτι μιας θείας του συζύγου, οπότε γίνεται...της κούτας!. Σας είχα αναφέρει ότι έχουμε κάτι υπόψη για τη στενότητα χώρου που αντιμετωπίζαμε, καθότι δεν είχαμε πλέον στη διάθεσή μας αποθήκη. Η λύση που βρέθηκε ήταν να μας παραχωρήσει η θεία το σπίτι (ζει μόνιμα στο χωριό πλέον) το οποίο ήταν κλειστό και αντί ενοικίου να πληρώνουμε ένφια και να αναλάβουμε τις όποιες εργασίες συντήρησης εν καιρώ (αυτό το τελευταίο κατά τη δική μας κρίση, δεν μας έχει δεσμεύσει δλδ με επισκευές), οι οποίες τελικά είνια περισσότερες από ότι είχαμε αρχικά υπολογίσει και συμπεριλάμβαναν και την αλλαγή αλουμινίων (το σπίτι είναι του '60, οπότε, καταλαβαίνετε...)

Τεσπά, κάποια πράγματα έγιναν, παλεύουμε να τακτοποιηθούμε, έκατσε και η αλλαγή της εποχής, μια τρέλα από ρούχα, συν διαβάσματα, συν δραστηριότητες, ειλικρινά έχω διαλυθεί. (Αφροδίτη, συγκάτοικε, πού είσαι οέο?:-D) Επίσης να σας πω ότι κάποια πράγματα τα κάνουμε μόνοι μας, όπως τοποθέτηση νέας κουζίνας (Αγαπούλης) ελαιοχρωματισμούς και επισκευή-συντήρηση κάποιων παλαιών επίπλων της θείας τα οποία ήταν στην αποθήκη (γυαλοχαρτάρισμα, στοκάρισμα και βάψιμο (πατίνα, παλαίωση, κλπ) που είναι μεν από τις αγαπημένες μου ασχολίες, αλλά όχι όταν πιέζομαι χρονικά.

Θα μου πείτε να το κάνω με την ησυχία μου. Ναι, αλλά πρέπει να τελειώνουμε κ κάποτε, όλη αυτή η επιπλέον αναστάτωση και το γεγονός ότι ζω στο σπίτι του Μπομπ του μάστορα και κάνω κ το Μπομπ το μάστορα, μαζί με όλα τα υπόλοιπα, με έχει αλαλιάσει. Δλδ ελεί που ξύνω τη μπογιά από το κομοδινάκι μπιπ-μπιιιπ το "κουδουνάκι" από την πλύση που τελείωσε, βγάζω γάντια-μάσκα-παπούτσι, μπαίνω μέσα, απλώνω (είχε λιακάδα τις προηγούμενες ημέρες), ψήνω τοστάκι, ξανά κήπος, εξοπλισμός, γρούτσου-γρούτσου...Ουφφφφφφφφ!(για να μην αναφερθώ στην εργαλειοθήκη του Μπομπ που την εκθέτουμε στην τραπεζαρία μας...)

Επίσης κάποια από τα έπιπλά μας αδυνατούν να τοποθετηθούν και να δέσουν με το υπόλοιπο σπίτι, οπότε τα αφήσαμε στο παλιό (μη φανταστείτε τπτ δια χειρός βαράγκη), επειδή της θείας είναι ντεμί επιπλωμένο.

Η ρίζα 2 πόντους, το νυχάκι δράμα (και καβάλα!) και αγοείται η τύχη των μπιζουδικών-αξεσουάρ μου(πρέπει να αδειάσω όλες τις κούτες...) επειδή φύγαμε άρον-άρον από το προηγούμενο διαμέρισμα, προκειμένου να βρεθεί ενοικιαστής.

Αυτά τα νέα μου, κ που σας τα έγραψα νιώθω λίγο καλύτερα (ε, κάποιο ρόλο θα έπαιξε και η παστούλα που έφαγα).

Η Μαρία από Θεσ/νικη που βάφει επίσης έπιπλα, παρακαλείται να μας δείξει τα έργα της!Ανυπομονώ!

Κ βάλτε κ καμιά φώτο με χειροτεχνίες, ή όμορφες γωνιές, ή βεράντα/μπαλκόνι/κήπο/αυλή τώρα που ανοίγει ο καιρός (σήμερα "έκλεισε" λίγο βέβαια...). Θα σας έβαζα κ γω, αλλά τι να δείξω?Τα μαδέρια, τα σφυριά, τις βίδες, τη σέγα και τον αμάζευτο?

Ειρήνη πολύ όμορφη η γλαστρούλα!

Φιλούρες!

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημενες μου,

Καλημερα και καλή εβδομάδα.

Καποια από τα θέματά μου έχουν, ας πούμε, δρομολογηθεί και έτσι προσπαθώ να μπω στην καθημερινότητά μου, που τόσο αγαπώ. Φυσικά, τα προβλήματα είναι ακομα αρκετά αλλά τα παλεύω.

Έχω προχωρήσει αρκετά, μπόλικες δουλίτσες και με χαρά, μοιράζομαι μαζι σας πως κρατώ το σπίτι μας σε μία καλή κατάσταση.

Εκεί όμως που έχω δώσει ρέστα, είναι τα ξεσκαρταρίσματα! Κυριολεκτικά, γίνεται χαμός στο σπίτι! Βγάζω, βλέπω, διαλέγω και δίνω! Μα πως υπάρχουν τόσα πράγματα, τη στιγμή, που ξέρετε πόσο εγώ είμαι υπερ του ξε-σκαρταρίσματος και του δοσίματος των μη-αναγκαίων! "Γεννάνε" τα πράγματα, βρε κορίτσια μου, τις νύχτες??!! :D

Προχωρώ και την αλλαγή των ρούχων. Σχεδόν έχω τελειώσει αλλά όπως ξέρετε, για κανέναν λόγο δεν βιάζομαι. Δεν έχω λόγο να ταλαιπωρούμαι, περισσότερο. Ετσι, έκανα τις "βαριές" αλλαγές, δηλαδή από την πάνω ντουλάπα που ήταν τα καλοκαιρινά μας, κρεμασμένα ή διπλωμένα και πλυμμένα, τα κατέβασα και τα έβαλα άλλα στη δική μου ντουλάπα άλλα στου άντρα μου. Τώρα, όταν πέσω πάνω σε χειμωνιάτικο ρούχο, που ήταν στα άπλυτα, το σιδερωνω και το βάζω στην πάνω ντουλάπα, εκεί που πήραν τη θέση τους τα χειμωνιάτικα. Χωρίς άγχος να τα κάνω όλα μαζί. Και σ αυτά ξεσκαρταρίσματα!

Επίσης, αναφέρω σε όλο το στράτευμα, πως το Σάββατο, έκανα ένα καλό πλύσιμο/καθάρισμα στο πίσω μας μπαλκόνι. Είχε γίνει λίγο σαν τις αποθήκες που απεχθάνομαι.. υπήρχαν δηλαδή πράγματα, που δεν έπρεπε να υπάρχουν εκεί. Το χειρότερό μου, ξέρετε! Έτσι, με το φιογκάκι μου, κάναμε διαλογή, πήγε το κάθε πράγμα στη θέση του, οι γλαστρούλες μου πλέον είναι όλες ίδιες και σε χρώμα και σε μέγεθος και υπάρχει ομοιομορφία, δεν εμεινε τίποτα ασχετο με το μπαλκόνι εκεί και είναι και καθαρό. Καλύτερο δεν έχω!

Αναμεσα στις δουλίτσες μου, την περασμένη εβδομάδα, εφτιαξα και τα ποδαράκια μου. Μην ξεχνάμε και τα κουφαράκια μες, κόρες μου ε? Φροντίστε λιγάκι και εσάς. Κανείς δεν μπορεί να το κάνει, παρά μόνο εσείς!

moi.jpg

Για οργανωθείτε, κορίτσια μου και πείτε μου τα νέα και τις δουλίτσες σας!

Σας φιλώ γλυκά, όλες!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 12/5/2017 at 2:42 ΜΜ, Δομνίνα είπε:

Μετά από διάφορα τρεξίματα σε γιατρούς και εξετάσεις του συζύγου καταλήξαμε πως για τους πονοκεφάλους που τον ταλαιπωρούν εδώ και 1 1/2 μήνα περίπου ευθύνεται το κροταφογναθικό σύνδρομο. Με λίγα λόγια από τα πολλά ζόρια που τράβαγε στην προηγούμη δουλειά έσφιγγε ανεπαίσθητα τόσο δυνατά το σαγόνι του και τα δόντια του που δημιουργήθηκε ένα προβληματάκι στη γνάθο με αποτέλεσμα η πίεση από τη μάσηση του φαγητού να μεταφέρεται στους κροτάφους και αυτοί με τη σειρά τους να του δημιουργούν πονοκέφαλο.. Ο νευροχειρούργος έδωσε σαφείς εντολές.. Να μην ζορίζεται, να μην αγχώνεται, να μη μασάει τσίχλες, ξηρούς καρπούς και πολύ σκληρό κρέας. Μας έδωσε κάποια αντιφλεγμονώδη και μας είπε να μιλήσουμε ξανά σε 2 βδομάδες.. Πάει κι αυτό.

Αχ... αχ τι τραβάμε, με την ταραχώδη ζωή που ζούμε! Μέσα στο άγχος! Ελπίζω να νιώσει καλύτερα ο άνθρωπος, Δομνίνα μου!

Αυτό τον καιρό ασχολούμαι κι εγώ με τα ρούχα μας. Του μικρού τα ξεκαθάρισα. Έδωσα ήδη 2 μεγάλες σακούλες και πέντε ζευγάρια παπούτσια σε 2 φίλες μου για τα παιδάκια τους και του αγόρασα 4 σορτσάκια από το H & M με 5 Ευρώ το ένα. Τώρα πρέπει να πάρουμε 2-3 κάπως καλές βερμούδες κάπρι για τις βόλτες μας και είμαστε έτοιμοι.

Μπράβο, μπράβο!

Ειρήνη μήπως συζητώντας τα θέματα που απασχολούν εσένα και το σύζυγο με κάποιους πολύ κοντινούς σας φίλους σας βοηθήσει τουλάχιστον να το βγάλετε από μέσα σας;

Όσο γι αυτό, είμαι τυχερή. Και ο άντρας  μου με στηρίζει αλλά και έχω φιλιές πολύχρονες, που μπορώ να βασιστώ και να μιλήσω.

Γυμνάσιο ακούω... Μα πως περνούν τα χρόνια έτσι.. Σας χθες μου φαίνεται που πήγαινε δευτέρα δημοτικού ή μήπως πρώτη όταν πρωτογράφτηκα στο φόρουμ; Να είστε γεροί να τον καμαρώνετε!

Πόσο δικιο έχεις! Έτσι νιώθω και γω... είναι λες και έχω γεννήσει πριν 5-6 χρόνια. Οχι οτι ο μικρός μου θα πάει γυμνάσιο πλεον!

 

On 12/5/2017 at 4:57 ΜΜ, mirtoula4 είπε:

καλησπέρα κορίτσια!

Ειρήνη μου πολύ πολύ όμορφα τα σκέφτεσαι αυτά περί "άλλων"...συμφωνώ απολύτως κ προσπαθώ να το εφαρμόζω κ εγω...enough is enough!! Εύχομαι να περάσουν σύντομα, πολύ σύντομα , τα δύσκολα και να έρθουν όλα όπως τα θες!

εγώ από βδομάδα αρχίζω μια επιμόρφωση για εκπαιδευτικούς...2 φορές την εβδομάδα από 3 ωρες...αλί κ τρισαλί...το χω τεράστιο βάρος πώς θα το καταφέρω ΚΑΙ αυτό...τεσπα, θα το αρχίσω, αν δεν μπορέσω δεν θα το κάνω, δεν θα μου πάρουν κ το κεφάλι, να μαστε καλά πρώτα απ όλα!καλά να περάσουμε το ΣΚ , φιλιά πολλά!

 

Ωχ.. αυτό θα κρατήσει καιρό?

Υ.Γ. Σ ευχαριστω Ερσάκι μου!

On 16/5/2017 at 2:53 ΜΜ, Μανουλίτα είπε:

Κοριτσάκια μου καλησπέρα χ χ 

εύχομαι να είστε καλύτερα και να περάσατε ωραία το σ/κ. εύχομαι να χαλαρώσατε αρκετά.. ειδικά όσες έχουν επιπλέον πίεση πέρα απο τα δικά τους.

Στα δικά μας..

εγώ κάνω την καθαριότητα μου κάθε Σάββατο και τις καθημερινές τα καθημερινά και πλέον επειδή ανοίγουμε λόγω ζέστης κάθε βράδυ ένα 10λεπτο ξεσκονίζω τις επιφάνειες και μέρα παρα μέρα σκουπίζω σφουγγαρίζω. 

αυτό το σ/κ πρέπει να αφαιρέσω τα χαλιά εκτός απο το παιδικό που παίζει ο μικρός. 

αναμένουμε και τα επιπλάκια μας μέσα σε αυτές τις μέρες και πρέπει να τακτοποιήσω τα πράγματα μέσα.

έφτιαξα και τα καδράκια έγιναν πολύ όμορφα.. εχει κανα 2-3 πραγματάκια και τελειώνουνε σιγά σιγά με το παιδικό.

καθε μερα βαζω ενα μικρό πλυντήριο και απλυτα δεν μαζεύονται αλλά εχω ένα βουνο για σίδερο που πρέπει να κάνω αύριο οπωσδήποτε! 

Σήμερα έφτιαξα σαλατούλα, ρυζάκι και σολωμό. 

ψες έφτιαξα ένα κέικ και ζελέ να χει κάτι στο σπίτι. 

φιλάκια πολλά! τα λέμε χ χ 

 

Καλά κουράγια, κοριτσι μου!

Αχ το σίδερο....

On 18/5/2017 at 2:19 ΜΜ, elin είπε:

Γεια σας κορίτσια! Ελπίζω να είστε καλά. Διαβάζω όποτε μπορώ τα νέα σας.

Ειρήνη υπομονή και κουράγιο. Όχι ότι θα σε βοηθήσει κ πολύ αλλά κ μεις περνάμε μια περίεργη περίοδο. Με πολύ τρέξιμο, πολλά έξοδα και αναποδιές. Κουράγιο και υπομονή.

Εγώ πάλι δεν μπορώ να βρω καθόλου χρόνο για μένα. Δεν είναι ότι δεν θέλω, αλλά πραγματικά η καθημερινότητα σε επίπεδο υποχρεώσεων μου φαίνεται βουνό. Πραγματικά δεν καταφέρνω να υλοποιήσω τους στόχους μου για την κάθε μέρα και αυτό με πιέζει ακόμη περισσότερο.

Σε κάποιο βαθμό ευθύνεται το ότι μετακομίσαμε στο σπίτι μιας θείας του συζύγου, οπότε γίνεται...της κούτας!. Σας είχα αναφέρει ότι έχουμε κάτι υπόψη για τη στενότητα χώρου που αντιμετωπίζαμε, καθότι δεν είχαμε πλέον στη διάθεσή μας αποθήκη. Η λύση που βρέθηκε ήταν να μας παραχωρήσει η θεία το σπίτι (ζει μόνιμα στο χωριό πλέον) το οποίο ήταν κλειστό και αντί ενοικίου να πληρώνουμε ένφια και να αναλάβουμε τις όποιες εργασίες συντήρησης εν καιρώ (αυτό το τελευταίο κατά τη δική μας κρίση, δεν μας έχει δεσμεύσει δλδ με επισκευές), οι οποίες τελικά είνια περισσότερες από ότι είχαμε αρχικά υπολογίσει και συμπεριλάμβαναν και την αλλαγή αλουμινίων (το σπίτι είναι του '60, οπότε, καταλαβαίνετε...)

Τεσπά, κάποια πράγματα έγιναν, παλεύουμε να τακτοποιηθούμε, έκατσε και η αλλαγή της εποχής, μια τρέλα από ρούχα, συν διαβάσματα, συν δραστηριότητες, ειλικρινά έχω διαλυθεί. (Αφροδίτη, συγκάτοικε, πού είσαι οέο?:-D) Επίσης να σας πω ότι κάποια πράγματα τα κάνουμε μόνοι μας, όπως τοποθέτηση νέας κουζίνας (Αγαπούλης) ελαιοχρωματισμούς και επισκευή-συντήρηση κάποιων παλαιών επίπλων της θείας τα οποία ήταν στην αποθήκη (γυαλοχαρτάρισμα, στοκάρισμα και βάψιμο (πατίνα, παλαίωση, κλπ) που είναι μεν από τις αγαπημένες μου ασχολίες, αλλά όχι όταν πιέζομαι χρονικά.

Θα μου πείτε να το κάνω με την ησυχία μου. Ναι, αλλά πρέπει να τελειώνουμε κ κάποτε, όλη αυτή η επιπλέον αναστάτωση και το γεγονός ότι ζω στο σπίτι του Μπομπ του μάστορα και κάνω κ το Μπομπ το μάστορα, μαζί με όλα τα υπόλοιπα, με έχει αλαλιάσει. Δλδ ελεί που ξύνω τη μπογιά από το κομοδινάκι μπιπ-μπιιιπ το "κουδουνάκι" από την πλύση που τελείωσε, βγάζω γάντια-μάσκα-παπούτσι, μπαίνω μέσα, απλώνω (είχε λιακάδα τις προηγούμενες ημέρες), ψήνω τοστάκι, ξανά κήπος, εξοπλισμός, γρούτσου-γρούτσου...Ουφφφφφφφφ!(για να μην αναφερθώ στην εργαλειοθήκη του Μπομπ που την εκθέτουμε στην τραπεζαρία μας...)

Επίσης κάποια από τα έπιπλά μας αδυνατούν να τοποθετηθούν και να δέσουν με το υπόλοιπο σπίτι, οπότε τα αφήσαμε στο παλιό (μη φανταστείτε τπτ δια χειρός βαράγκη), επειδή της θείας είναι ντεμί επιπλωμένο.

Η ρίζα 2 πόντους, το νυχάκι δράμα (και καβάλα!) και αγοείται η τύχη των μπιζουδικών-αξεσουάρ μου(πρέπει να αδειάσω όλες τις κούτες...) επειδή φύγαμε άρον-άρον από το προηγούμενο διαμέρισμα, προκειμένου να βρεθεί ενοικιαστής.

Ειρήνη πολύ όμορφη η γλαστρούλα

Πω-πω.... όλες αυτές οι δουλειές.. φαντάζομαι, θα σ εχουν εξουθενώσει!

Κοριτσάκι μου, πες μου οτι βρήκες λίγο χρόνο, έστω για να βάψεις ρίζα. Το ξέρεις ότι θα σε βοηθήσει πολύ ψυχολογικά. Πρέπει να βρεις και λίγη ώρα για σένα. Εστω λίγη.. να κάνεις κάτι. Μην ξεχνάς: μόνο εσύ μπορείς να προσφέρεις σε σένα. Κανείς άλλος.


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου και καλή βδομάδα να έχουμε!

Τι αλλοπρόσαλος καιρός είναι αυτός βρε κορίτσια.. Από τη μια ζέστη και από την άλλη καταρρακτώδη βροχή με ψύχρα.. Δεν ξέρεις τι να φορέσεις και πως να προστατευτείς.

Αυτό το σαββατοκύριακο είχαμε διαφόρους εξόδους - γενέθλια και γαμοβάφτιση - και μπορώ να πω πως στο σπίτι κάτσαμε ελάχιστα. Πήγα όμως σούπερ μάρκετ, έβαλα πλυντήριο και στεγνωτήριο, έκανα ένα μανικιούρ, άλλαξα σεντόνια και διάφορες άλλες μικροδουλειές. Στόχο έχω βάλει να τακτοποιήσω το πάνω μέρος της ντουλάπας στο δωμάτιο του μικρού που έχουμε τα παλτά - κοστούμια και διάφορα άσχετα πράγματα.. Θέλω να ξεφορτωθώ όλα τα άσχετα πράγματα.

Στο χωριό έχουμε ξεκινήσει να σοβατίζουμε το σπίτι απέξω διότι το κτίσμα είναι του 1955.. Καταλαβαίνετε ότι θέλει συντήρηση και έτσι το πήραμε απόφαση. Δυστυχώς όμως από τον χειμώνα σπάσανε διάφοροι σωλήνες οι οποίοι προξένησαν διάφορες ζημίες.. πχ. βρήκαμε μια διαρροή κάτω από το νεροχύτη στα ντουλάπια της κουζίνας και μια στο πίσω μέρος του σπιτιού.. οπότε καταλαβαίνετε.. και περισσότερα έξοδα και άγχος. Ευτυχώς μένει ο αδερφός μου στο χωριό μόνιμα και το έχει αναλάβει αυτός με δικούς του μαστόρους οπότε και κάποιος είναι εκεί να παρακολουθεί τι γίνεται αλλά και καλύτερες τιμές γίνονται. Κοντεύουμε να πηδηχτούμε από το παράθυρο με τόσα έξτρα έξοδα αλλά τι να κάνω; να το αφήσω να ρημάξει;

Το άλλο Σάββατο αποφάσισα να πάω να βάψω τα μαλλιά μου σε κομμωτήριο. Βρήκα μια προσφορά - βαφή με 20 Ευρώ - και είπα να δοκιμάσω. Μέχρι τώρα τα έβαφα μόνη μου διότι έχω πολύ κοντό μαλλί αλλά δεν το πετύχαινα πάντα.. Είπα να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου..

Για σήμερα κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο! Σας φιλώ γλυκά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ειρήνη πολύ ενδιαφέρουσα η σύνθεση στα νυχάκια!

Δομνίνα συνάδελφε στις εργασίες κατασκευής κουράγιο-αν και από ότι καταλαβαίνω θα επωμισθείτε ένα μέρος του κόστους και όχι την επιστασία και το τρέξιμο. Κάτι είναι κ αυτό.

Λοιπόν, λέω να διαμορφώσω ένα μικρό αποθηκάκι με χώρισμα τσιμεντοσανίδα πίσω από το WC, ώστε να μην κάνει "δόντι"  το δωμάτιο με το οποίο το wc είναι μεσοτοιχία. Ο διαθέσιμος χώρος είνια περί το 1,5 τμ και λέω για κρυφή πόρτα που θα ανοίγει στο δωμάτιο. Για πείτε ιδέες οργάνωσης για αποθηκάκια.

Σκέφτομαι να τοποθετήσω μία ραφιέρα που δεν ταιριάζει με το υπόλοιπο σπίτι, για να μην κάνω επιπλέον έξοδα, στην οποία να βάζω παπούτσια, ενω στον υπόλοιπο χώρο να τοποθετώ την ηλεκτρική σκούπα, το σίδερο και τα παρελκόμενα, βοηθητικές τσάντες και γενικώς ό,τι χρήσιμο που δεν πρέπει να φαίνεται. Απέναντι λοιπόν από τη ραφιέρα θα βάλω επίτοιχες κρεμάστρες.

(υπάρχει υπόγειο αλλά θέλει γερή επισκευή και αυτή τη στιγμή δεν δυνάμεθα...)

Εσείς έχετε βοηθητικούς χώρους στο σπίτι σας?Πώς τους χρησιμοποιείτε και τι αποθηκεύτε?Τα φώτα, τις απόψεις και τις εμπειρίες σας παρακαλώ!

Ειρήνη, που λες (ένα-ένα τα θυμάμαι) πέταξα και εγώ πολλά σπασμένα παιχνίδια, άσχετα κομματάκια από παζλ που κυκλοφορούσαν αδέσποτα, παζλ που ήταν λειψά αλλά και ό,τι σερνόταν για πάνω από μια εβδομάδα. Ε, τέλος!Αν κάτι είναι για μέρες στο πάτωμα και κανείς δεν ενδιαφέρεται να το σηκώσει, σημαίνει ότι είναι άχρηστο και άρα=σκουπίδι. Στα σκουπίδια λοιπόν.

Αυτό με τις βεράντες και τα πράγματα, ούτε εγώ το μπορώ. Αυτός ο συρφετός από αντικείμενα που στοιβάζονται άτακτα το ένα πάω στο άλλο, σκονίζονται, βρέχονται, κλπ-κλπ με ενοχλεί πολύ. Γι' αυτό και η ανάγκη για το αποθηκάκι.

Κ γω πρέπει να κάνω κάποια πρόοδο με το μπαλκόνι. Έχω αφήσει 1-2 πλαστικές κούτες με πράγματα που θέλω να ξεκαθαρίσω και ακολούθως να τακτοποιήσω, να μεταφυτεύσω 2 λούλουδα και να ελαττώσω τις γλάστρες,μεταφυτεύοντας την αντίστοιχη χλωρίδα σε μια μεγάλη ζαρντινιέρα.

Στις κατασκευές μου το πρότζεκτ της εβδομάδας είναι να επεξεργαστώ και να βάψω ένα παλιό επιπλάκι-τρόλεϋ τηλεόρασης, για να το χρησιμοποιήσω ως βοηθητικό στην κουζίνα μου.

Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια.

Elin μου το σπίτι αυτό ήρθε στην κατοχή μου το 2011 όταν και πέθανε η μητέρα μου. Μέχρι τότε το νοικιάζαμε σε διάφορους οι οποίοι όπως καταλαβαίνεις δεν πολυασχολήθηκαν. Θα σου πω το εξής.. Αναγκαστήκαμε και σκάψαμε όλο το σπίτι 1.5 μέτρο κάτω γιατί το παλιό μωσαϊκό είχε ανοίξει από παντού και η υγρασία είχε φτάσει μέχρι το μέσο των τοίχων. Βάλαμε 3 στρώσεις χαλίκι και πλαστικό, τσιμεντοκονία από πάνω και πλακάκι.. Λούκια σε όλο το σπίτι, ανοίγματα τοίχων και κασωμάτων και βάψιμο σε όλο το σπίτι. Το μόνο που μας μένει τώρα - αφού τελειώσει και το εξωτερικό σοβάτισμα - είναι γυψοσανίδα στο ταβάνι του υπνοδωματίου μας και της κουζίνας και κάποια στιγμή να βάλουμε κουφώματα αλουμινίου γιατί όλα τα παράθυρα είναι παμπάλαια και κοντεύουν να πέσουν τα τζάμια.. Λεφτά να έχουμε να δίνουμε.. Αλλά είναι το σπίτι στο οποίο έχω μεγαλώσει ως παιδί και όλες μου οι καλοκαιρινές αναμνήσεις είναι άρρηκτα δεμένες μαζί του.. Πηγαίνουμε κι εμείς τώρα με το παιδί όσο συχνότερα γίνεται και δεν μου πάει να το αφήσω στην τύχη του..

Στο σπίτι μου είχα μια εσοχή την οποία έκανα αποθηκάκι. Δημιούργησα πρώτα ένα πατάρι με μελαμίνι για να βάζουμε τις βαλίτσες και άλλα πράγματα τα οποία πολύ σπάνια θα τα αναζητήσουμε και στην κάτω αποθήκη έβαλα ράφια στον τοίχο από τη μια μεριά, επιτοίχιες κρεμάστρες από την άλλη, έβαλα φως και την έκλεισα με κανονική πόρτα. Με έχει βολέψει πολύ. Εννοείται πάντως ότι και στην βεράντα έχω εξωτερική ντουλάπα από γαλβανισμένη λαμαρίνα.. Δεν βγαίνει αλλιώς..

Σήμερα φασολάκια λαδερά!

Σας φιλώ!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 22/5/2017 at 11:00 ΠΜ, Δομνίνα είπε:

Θέλω να ξεφορτωθώ όλα τα άσχετα πράγματα.

Στο χωριό έχουμε ξεκινήσει να σοβατίζουμε το σπίτι απέξω διότι το κτίσμα είναι του 1955.. Καταλαβαίνετε ότι θέλει συντήρηση και έτσι το πήραμε απόφαση. Δυστυχώς όμως από τον χειμώνα σπάσανε διάφοροι σωλήνες οι οποίοι προξένησαν διάφορες ζημίες.. πχ. βρήκαμε μια διαρροή κάτω από το νεροχύτη στα ντουλάπια της κουζίνας και μια στο πίσω μέρος του σπιτιού.. οπότε καταλαβαίνετε.. και περισσότερα έξοδα και άγχος. Ευτυχώς μένει ο αδερφός μου στο χωριό μόνιμα και το έχει αναλάβει αυτός με δικούς του μαστόρους οπότε και κάποιος είναι εκεί να παρακολουθεί τι γίνεται αλλά και καλύτερες τιμές γίνονται. Κοντεύουμε να πηδηχτούμε από το παράθυρο με τόσα έξτρα έξοδα αλλά τι να κάνω; να το αφήσω να ρημάξει;

Το άλλο Σάββατο αποφάσισα να πάω να βάψω τα μαλλιά μου σε κομμωτήριο. Βρήκα μια προσφορά - βαφή με 20 Ευρώ - και είπα να δοκιμάσω. Μέχρι τώρα τα έβαφα μόνη μου διότι έχω πολύ κοντό μαλλί αλλά δεν το πετύχαινα πάντα.. Είπα να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου..

Για σήμερα κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο! Σας φιλώ γλυκά!

...και σίγουρα θα νιώσεις υπέροχα, όταν ξεφορτωθείς όλα τ άσχετα, που λες!

Πω-πω...  πόσες εργασίες πρέπει να γίνουν στο σπίτι εκεί ε?!

Μπράβο, που κανόνισε ραντεβου για τα μαλλάκια σου. Σίγουρα θα νιωσεις ομορφα!

Μμμμ... αγαπώ αυτο το φαγάκι! Από τα αγαπημένα μου!

On 23/5/2017 at 10:40 ΠΜ, elin είπε:

Καλημέρα!

Ειρήνη πολύ ενδιαφέρουσα η σύνθεση στα νυχάκια!

Λοιπόν, λέω να διαμορφώσω ένα μικρό αποθηκάκι με χώρισμα τσιμεντοσανίδα πίσω από το WC, ώστε να μην κάνει "δόντι"  το δωμάτιο με το οποίο το wc είναι μεσοτοιχία. Ο διαθέσιμος χώρος είνια περί το 1,5 τμ και λέω για κρυφή πόρτα που θα ανοίγει στο δωμάτιο. Για πείτε ιδέες οργάνωσης για αποθηκάκια.

Σκέφτομαι να τοποθετήσω μία ραφιέρα που δεν ταιριάζει με το υπόλοιπο σπίτι, για να μην κάνω επιπλέον έξοδα, στην οποία να βάζω παπούτσια, ενω στον υπόλοιπο χώρο να τοποθετώ την ηλεκτρική σκούπα, το σίδερο και τα παρελκόμενα, βοηθητικές τσάντες και γενικώς ό,τι χρήσιμο που δεν πρέπει να φαίνεται. Απέναντι λοιπόν από τη ραφιέρα θα βάλω επίτοιχες κρεμάστρες.

(υπάρχει υπόγειο αλλά θέλει γερή επισκευή και αυτή τη στιγμή δεν δυνάμεθα...)

Εσείς έχετε βοηθητικούς χώρους στο σπίτι σας?Πώς τους χρησιμοποιείτε και τι αποθηκεύτε?Τα φώτα, τις απόψεις και τις εμπειρίες σας παρακαλώ!

Ειρήνη, που λες (ένα-ένα τα θυμάμαι) πέταξα και εγώ πολλά σπασμένα παιχνίδια, άσχετα κομματάκια από παζλ που κυκλοφορούσαν αδέσποτα, παζλ που ήταν λειψά αλλά και ό,τι σερνόταν για πάνω από μια εβδομάδα. Ε, τέλος!Αν κάτι είναι για μέρες στο πάτωμα και κανείς δεν ενδιαφέρεται να το σηκώσει, σημαίνει ότι είναι άχρηστο και άρα=σκουπίδι. Στα σκουπίδια λοιπόν.

Αυτό με τις βεράντες και τα πράγματα, ούτε εγώ το μπορώ. Αυτός ο συρφετός από αντικείμενα που στοιβάζονται άτακτα το ένα πάω στο άλλο, σκονίζονται, βρέχονται, κλπ-κλπ με ενοχλεί πολύ. Γι' αυτό και η ανάγκη για το αποθηκάκι.

Κ γω πρέπει να κάνω κάποια πρόοδο με το μπαλκόνι. Έχω αφήσει 1-2 πλαστικές κούτες με πράγματα που θέλω να ξεκαθαρίσω και ακολούθως να τακτοποιήσω, να μεταφυτεύσω 2 λούλουδα και να ελαττώσω τις γλάστρες,μεταφυτεύοντας την αντίστοιχη χλωρίδα σε μια μεγάλη ζαρντινιέρα.

Στις κατασκευές μου το πρότζεκτ της εβδομάδας είναι να επεξεργαστώ και να βάψω ένα παλιό επιπλάκι-τρόλεϋ τηλεόρασης, για να το χρησιμοποιήσω ως βοηθητικό στην κουζίνα μου.

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου. Πραγματικά, επειδή δεν μπορώ να βάψω τα χέρια μου, "ξεσπάω" στα ποδαράκια και κάθε 10 μέρες αλλάζω χρώμα και σχέδιο. Πλέον, τολμάω τα πάντα, ενώ παλιά ήμουν πολύ συγκεκριμένη στα χρώματα που έβαζα και δεν έκανα ποτέ αλλά ποτέ σχέδιο!

Σου γράφω τη δική μου εμπερία. Εξω ακριβώς από το σπίτι μου, στον όροφό μας {έχουμε οροφοδιαμέρισμα}, υπάρχει η αποθηκούλα η οποία ανήκει στο διαμέρισμά μας. Είναι ένας χώρος, μια σταλίτσα. Οταν πήραμε λοιπόν το σπίτι μας, "έντυσα" την αποθήκη μας, με ράφια, γύρω-γύρω και δεν το μετάνιωσα ποτέ. Αφησα αρκετό κενό, ανάμεσά τους, ώστε να παίρνουν αρκετά πράγματα και έναν χώρο αρκετό {σε ύψος} από το πάτωμα, ώστε να μπορώ να βάζω μεσα και πράγματα βαριά που έχουν "υψος", όπως τ άπλυτά μας, την μεγάλη θήκη του άντρα μου με τα εργαλεία του και άλλα πολλά.

Στα ράφια επάνω, έχω τοποθετήσει τα πάντα.. οτιδήποτε μπορείτε να φανταστείτε, απο τα παπούτσια μας {δεν βάζουμε παπούτσια μέσα στο σπίτι}, κουτια αποθήκευσης, είδη μπε-μπε του μικρού μου... σας έχω βάλει κατά καιρούς φωτογραφίες. Είναι ένα δωμάτιο, τοσο μικρό, που όμως επειδή το εκμεταλλευτήκαμε στο έπακρο, μου έχει λύσει τα χέρια.

Απεχθάνομαι τα μπαλκόνια, που έχουν ένα σωρό πράγματα. Πάντα τα λέω ως "τάφους".. εχουν δηλαδή σημεία, που απλώς στοιβάζονται πράγματα και με τον καιρό σκονίζονται και γεμίζουν βρωμιά αλλά και κλείνουν το χώρο. Το χειρότερο μου...

Τέλειο το πρότζεκτ σου! Αναμένω νέα!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...