Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Cafe Αύγουστος 2012


leta800

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,χαίρομαι που παρατηρώ ότι όλες λίγο πολύ κάνουμε παρόμοιες σκέψεις.."πως θα την παλέψουμε το καλοκαίρι με τις ζέστες","είμαι έτοιμη να γίνω μάνα" κλπ.

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν πάω πίσω,έχω και το θυροειδή που με ταλαιπωρεί χρόνια και τώρα ειδικά... τα νεύρα μου τσατάλια.Προσπαθώ όμως να κάνω ευχάριστες σκέψεις για χάρη του μωρού (κάπου διάβασα ότι από τώρα αντιλαμβάνονται τη ψυχολογία μας.

Myrina κορίτσι μου σε όσες και όσους σε αγχώνουν,κοψτους τον βήχα ΤΩΡΑ.Αρκετό άγχος έχουμε από μόνες μας...Εμένα ευτυχώς το περιβάλλον με στηρίζει και με εμψυχώνει (ίσως γιατί ξέρουν τι κολλοσιάρα είμαι)

Τώρα για όσες έχουν τύψεις που δουλεύουν ένα έχω να πω:μακάρι και εγώ να δούλευα γιατί και πιο άνετα θα ήμουν οικονομικά και θ' απασχολούσα το μυαλό μου με κάτι άλλο πέραν του bebe..:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

άννια μου με το καλό!!!!!! τι τέλεια νέα είναι αυτά!!!!!!!!!

πολλά συγχαρητήρια!!! όλα να πάνε τέλεια τώρα!

ω ναι για μένα είναι η ανακοίνωση! εμείς στον αύγουστο του 2009 δεν είμαστε απλά καλή διαδικτυακή παρέα, έχουμε όλες γνωριστεί, ακόμα και με όσες μένουν σε άλλες πόλεις, βρισκόμαστε πολύ συχνά, γνωρίζονται οι άντρες μας, έχουμε πάει διακοπές μαζί κτλ. με λίγα λόγια είμασταν τότε τόσο τυχερές και τώρα τόσο γεμάτες που έχουμε η μία την άλλη!

για μένα είναι η τέταρτη εγκυμοσύνη αυτή. πέρυσι έχασα ένα μωρό στο 4ο μήνα κύησης με παλίνδρομη. έλεγα να μη το πω...αλλά το αναφέρω για να σας πω ότι το άγχος θα υπάρχει πάντα, όπως και ο κίνδυνος θα υπάρχει επίσης. το θέμα είναι να μη μας επηρεάζει αρνητικά ή τουλάχιστον να προσπαθούμε να το περιορίζουμε.

όταν έμεινα έγκυος στο πρώτο μου γιο (δεκεμβριομανούλα επίσης) ήμουν φοιτήτρια σε μεταπτυχιακό του αριστοτελείου πανεπιστημίου θεσ.νικης (εγώ αθηναία), δούλευα στο πανεπιστήμιο με ημιαπασχόληση και ελάχιστα χρήματα, με το μπαμπά του γνωριζόμασταν μόλις 6 μήνες! ανύπαντροι φυσικά και χωρίς να χει πάει φαντάρος (είμασταν συμφοιτητές). η ηλικία μου 24 και η δική του 27! ω ναι!

το παιδί γεννήθηκε, πτυχία πήραμε και οι δύο, αριστούχοι, μετακομίσαμε αθήνα όπου και δουλεύουμε ως φιλόλογοι, σπίτι αγοράσαμε, με δάνειο εννοείται, με όσα προβλήματα εχει κάθε νέο ζευγάρι και με όσες ανασφάλειες κρύβει η εποχή μας, ήρθε και ο δεύτερος γιος και μακάρι να ρθει κι ένα ακόμα...οσα χρόνια πέρασαν, άλλα σπίτια, άλλες πόλεις, άλλες δουλειές, άλλοι άνθρωποι για μένα, για τη ζωή μου ολόκληρη η μόνη συναισθηματική σιγουριά είναι τα παιδιά μας.

πάντα λέω ότι γονιός είναι η μόνη ιδιότητα στη ζωή μας που εισερχόμαστε σ αυτήν ως ανειδίκευτοι εργάτες και βγαίνουμε με ντοκτορά απ τη μια στιγμή στην άλλη.

κάποια στιγμή απλά θα ξέρεις!

(όσον αφορά τους τρίτους απλά τους βγάζεις όσο γίνεται και όσο μπορείς απ έξω!)

Link to comment
Share on other sites

να πω την αλήθεια πιο πολύ δυσκολεύτηκα το δεκέμβρη που γέννησα το πρώτο με το καιρό, πολύ κρύο πως να το ντύσεις, να μη το βγάλεις έξω, ιώσεις κτλ. τα μάλλινα μου τσιμπούσαν απίστευτα τη κοιλιά! χαχα!

δε ζορίστηκα πολύ με τις ζέστες προσωπικά, και μετά στις 20 μέρες ήμουν ήδη έξω, καλοκαιράκι ακόμα, βόλτες, πιο ομαλό κλείσιμο στο σπίτι.

το παιδί μ ένα φανελάκι κι οκ. το μεγαλύτερο παιδί δεν είχε αρχίσει ακόμα το παιδικό οπότε δε πολυείχαμε ιώσεις το πρώτο τρίμηνο. γενικά δε θυμάμαι να χω θέμα. να φανταστείτε έγραφα και διπλωματική εργασία τότε! όλη μέρα στον υπολογιστή, άγχος να προλάβω, διάβασμα, ένα ακόμα παιδί 2,5 χρονών στο σπίτι, έκλεισα τον υπολογιστή και παρέδωσα 19 αυγούστου στις 11 το βράδυ και μετά από μερικές ώρες στις 3 το πρωί έσπασαν τα νερά και έτρεχα στο έλενας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια.....τι ωραια που αρχισαμε να μαζευομαστε πολλες....

εγω ειμαι μια χαρα....να σας πω ομως την αμαρτια μου αυτην την εγκυμοσυνη πραγματικα δεν την καταλαβαινω..(περα απο τους εμετους και τις αναγουλες που εχω σε καθημερινη βαση)...δεν προλαβαινω να σκεφτω και πολυ βλεπετε εχω να ασχοληθω και με αλλα πραγματα(σπιτι, τον γιο μου)...στην πρωτη εγκυμοσυνη προσεχα παρα πολυ τωρα προσεχω οπως το να σηκωνω βαρη(και παλι τον μικρο τον σηκωνω) αλλα γενικα δεν ειμαι υπερβολικη....απλα εχω πιο πολυ αγχος να περασει το πρωτο τριμηνο...

καλησπέρα σε όλες, εδώ κι εγώ, είμαι η Άννα, 30 ετών μένω στην Αθήνα κι έχω δυο γιους πανέμορφους ξανθούς γαλανομάτηδες (...δε σώζομαι με τίποτα όμως! χιχι) 5 και 2,5 χρονών.

προσεχώς και με το καλό θα γίνω τρίτεκνη τον αύγουστο που έρχεται ενώ είμαι ήδη αυγουστομαμά 2009! ωραίος μήνας! τελική έχω 18.08 αλλά πάω προγραμματισμένα νωρίτερα λόγω τρίτης καισαρικής.

όλα καλά να μας πάνε, με προσοχή και θετική ενέργεια!

όλα αργά να κυλήσουν για να τα χαρούμε όπως τους πρέπει και να ζήσουμε απολαυστικά τη κάθε στιγμή!

εύχομαι γερά και τελειόμηνα μωρά στις αγκαλιές όλων μας!

εδώ θα μαι και θα χαρώ να βοηθήσω όπου μπορώ!

αννα καλωσορισες.....μας εβγαλες το κοπελο μου φαινεται και 30 και τριτεκνη....εγω τωρα εκλεισα τα 31...χαχαχαχαχα

παντως μπραβο...σου αξιζουν συγχαρητηρια που προσπαθησες να τα συνδυασεις ολα...

Καλησπέρα κορίτσια,είμαι η Πετρούλα από Θεσσαλονίκη,καλή χρονιά μας εύχομαι,μια χρονιά που εμένα όπως και σε πολλές από εσάς θα αλλάξει τη ζωή μας....πρώτο παιδάκι τον Αύγουστο με το καλό..

καλωσορισες peteroula....και εγω ειμαι απο θεσσαλονικη.....με το καλο να ερθει το μωρακι σου

γεια σας κόρες!!! βλέπω πολλές είμαστε kinder εκπληξη ( με δωρο μεσα...χιχχιιχι...)

είμαι δευτερομανούλα και εγώ όπως και πολλές απότι είδα, έχω κάνει ήδη τον πρώτο υπερηχο 6εβδ4ημ και το μπιζελι ήτο 0,66 mm.

ακούσαμε καρδούλα και Π.Η.Τ μας έδωσε 13/08 ( μια χαρά άδεια η Αθήνα θα φτάσουμε σφαίρα στο Αλεξάνδρα).

όποτε μπορώ θα μπαίνω να τα λέμε αλλά μην μου κακιώσετε αν κάνω να εμφανιστώ κανά μήνα γιατι πηζω στην δουλεια ασχημα..ευτυχως!!!

σας φιλώ σταυρωτά ματς μουτς!!

καλωσορισες chiqui.....εμεις θα ειμαστε εδω να περιμενουμε νεα σου....

Κορίτσια με έχει πιάσει ένας πανικός και μια τεράστια ανασφάλεια..

Άσχετα με την εξέλιξη της εγκυμοσύνης, περνούν σκέψεις από το μυαλό μου, φοβάμαι μήπως δεν ήμουν έτοιμη για να γίνω μάνα, ότι δεν θα είμαι καλή μητέρα, ότι δεν θα το αγαπάω αρκετά..

Η αλήθεια είναι ότι πιέζομαι πάρα πολύ από το περιβάλλον μου, φίλες/μάνες/κουμπάρες, κοκ, όλες έχουνε τις γνώμες τους για το τι κάνω, γιαο πως θα έπρεπε να το κάνω, πχ ότι κακώς συνεχίζω να δουλεύω και ότι δεν σκέφτομαι το παιδί μου αρκετά, άσχετα αν ο γιατρός μου είπε πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τη δουλειά, όλες λένε τα δικά τους, και με κάνουν να αισθάνομαι άσχημα...

Από τη μία σκέφτομαι να τους κάνω όλους πέρα, και να κάνουμε αυτό που μας λέει ο γιατρός, και ν'αποφασίζουμε μόνοι μας με τον άντρα μου, αλλά σκέφτομαι πως δεν γίνεται κι έτσι, γιατί πχ και η μάνα μου και η πεθερά μου έχουν δικαίωμα στο παιδί γιατί είναι εγγόνι τους..

Σκέφτομαι κιόλας όμως αν υπάρχουν τόσες πιέσεις από τώρα που είναι μόλις μερικών εβδομάδων μετά τι έχει να γίνει..

Εσείς που είστε δευτερομανούλες, είχατε περάσει τέτοια φάση ποτέ; Να έχετε τέτοιου είδους ανασφάλειες εννοώ.. Με το περιβάλλον σας πως χειριστήκατε τις ενδεχόμενες παρεμβάσεις τους;

myrina μου ....δεν θα ακους κανενα......οτι θελεις να το αποφασιζεις εσυ...εισαι εγκυος δεν εισαι αρρωστη.....τι δουλεια κανεις που τοσο δυσκολη ειναι???εγω ειμαι ολη μερα στο δρομο σε ενα αυτοκινητο και προσεχω πιστεψε με....και εμενα στην αρχη γκρινιαζαν αλλα τωρα πια δεν λενε τιποτα.....αμα αισθανομαι κουρασμενη η οτιδηποτε αλλο γινομαι λιγο πιο τεμπελα στις κινησεις μου...συγνωμη που στα λεω ετσι αλλα το σημαντικο ειναι να αισθανεσαι εσυ καλα και οχι οι αλλοι..

οσο αφορα αν εισαι καλη μανα η οχι νομιζω λιγο πολυ ολες τα περασαμε οποτε μην ανησυχεις...

Γεια σας και απο μενα,πριν λιγο εμαθα οτι ειμαι εγκυος..Εχω πητ βαση τελευταιας περιοδου 10/9 και βαση συλληψης που πρεπει να εγινε 17-20/12 στις 22/9

συγχαρητηρια με το καλο να δεκτεις το μωρακι σου....καλε και εσυ τριτεκνη???


Lkixp3.png

rcRGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σας συστηθώ και εγώ είμαι η Ιωάννα και είμαι εχμ 21χρονων μένω τα τελευταία 5χρονια στην Αθήνα λόγω του συζύγου(ο ερωτάς με έφερε εδώ:tongue:)έχουμε άλλα 2παιδάκια την Μαρία που είναι 4χρονων και τον Αντώνη που είναι 2χρονων..Θα χαρώ πολύ να τα λέμε και από εδώ!!:D


:-D

Link to comment
Share on other sites

leta800 σ'ευχαριστώ πολύ και ανταποδίδω τις ευχές.Πόσο είναι ο γιός σου,να τον χαίρεσαι!

Σε όλες μας εύχομαι μια ευχάριστη εγκυμοσύνη....τολμώ να πω ότι και εγώ τώρα αρχίζω να το συνειδητοποιώ...τώρα που τρέχω και για ένα σωρό εξετάσεις,καλό κουράγιο σε όλες μας,ειδικά σε όσες εργάζεσθε κιόλας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, πραγματικά με εμψυχώνετε κάθε φορά!

leta800 δεν είναι καθόλου δύσκολη η δουλειά μου! Απεναντίας, σε δουλειά γραφείου εργάζομαι, οχτάωρο συνήθως, παλιότερα χτυπούσα και 12ωρα, αλλά από όταν τους έχω πει για την εγκυμοσύνη οι άνθρωποι δείχνουν κατανόηση!

Το θέμα τώρα που προέκυψε εχθές βράδυ είναι ότι είχα ροζ υγρά, και ο γιατρός μου είπε να μείνω για 2 μερες ξάπλα και να ξεκουραστώ, μου είπε και παίρνω και τα utrogestan κάθε 8 ώρες.. Ενώ ήτανε να πάμε την Τετάρτη για τον υπέρηχο, τώρα μου είπε να πάμε αύριο για να δούμε τι τρέχει..

Πάω να ξαπλώσω πάλι :-/


s29sp2.pngMbfRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια!

Να καλοσωρίσω τις νεες μανούλες και να ευχηθώ γνα ε΄χουμε όλες τελειομηνες εγκυμοσύνες! Μπράβο σας που πήγατε για τρίτο!!!:tongue:

Κερασία φαντάζομαι το σοκ σας! Με το καλό να υποδεχτείτε τα μωράκια σας!

Myrina περαστικά σου, ακου τις οδηγίες του γιατρού σου και όλα θα πανε καλά!Περιμένομε νεα απο τον υπέρηχο!

Σχετικα με το τι λενε οι άλλοι, εχω δεν έδινα και δεν δίνω καμια σημασια! Δεν ξερει κανενας καλύτερα απο εσένα να φροντίζει τον εαυτό του και το το μωρό που έχεις μέσα σου. Καλό θα ήταν να τους κόψεις λίγο τον αέρα γιατι οταν με το καλό γεννηθει το μωρο θα ακούς πολλά περισσότερα:tongue:

Σημερα ξεκινησα δουλειά μετα απο 15 μερες και με τις ναυτιές που έχω ηταν λίγο δύσκολα, αλλα την πάλεψα ευτυχώς τα ζουζούνια μου για πρώτη μερα ήταν αρκετα ήσυχα!

Και επειδη δεν σας συστηθηκα να το κανω τωρα για να αρχισουμε να γνωριζόμαστε σιγά σιγά ειμαι η Τανια 28 ετών απο Ξάνθη, καμια μανούλ ααπο εδω πάνω? Ελπίζω να γίνουμε μια όμορφη παρέα γιατι με τις Απριλιάτικες μανούλες καταφέραμε κατι παραπάνω απο αυτο!

Πολλά φιλιά σε όλες και καλη επιτυχια σε όσες θα πανε για υπέρηχο


5Kiep3.png

hAk2p3.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσακια μου σας ευχαριστω πολυ και σε σας ευχομαι ευκολες και τελειομηνες εγκυμοσυνες.Παιρνετε βιταμινες απο την 5η γιατι εμενα μου δινει μονο filicine πρωι και βραδυ.Ευχαριστω καλο βραδυ σ ολες


N34Jp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, πραγματικά με εμψυχώνετε κάθε φορά!

leta800 δεν είναι καθόλου δύσκολη η δουλειά μου! Απεναντίας, σε δουλειά γραφείου εργάζομαι, οχτάωρο συνήθως, παλιότερα χτυπούσα και 12ωρα, αλλά από όταν τους έχω πει για την εγκυμοσύνη οι άνθρωποι δείχνουν κατανόηση!

Το θέμα τώρα που προέκυψε εχθές βράδυ είναι ότι είχα ροζ υγρά, και ο γιατρός μου είπε να μείνω για 2 μερες ξάπλα και να ξεκουραστώ, μου είπε και παίρνω και τα utrogestan κάθε 8 ώρες.. Ενώ ήτανε να πάμε την Τετάρτη για τον υπέρηχο, τώρα μου είπε να πάμε αύριο για να δούμε τι τρέχει..

Πάω να ξαπλώσω πάλι :-/

ελπίζω να μην είναι κάτι ανησυχητικό και να περάσει γρήγορα για να μη σε ταλαιπωρήσει. καλό κάνουν οι ορμόνες βοηθητικές είναι. και η ξάπλα ακόμα καλύτερη!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσακια μου σας ευχαριστω πολυ και σε σας ευχομαι ευκολες και τελειομηνες εγκυμοσυνες.Παιρνετε βιταμινες απο την 5η γιατι εμενα μου δινει μονο filicine πρωι και βραδυ.Ευχαριστω καλο βραδυ σ ολες

ένα φιλισιν έπαιρνα πάντα τη μέρα και σίδηρο παίρνω ήδη λόγω σιδηροπενίας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...