Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Σχολεία στην Αγγλία


eugie

Recommended Posts

Εγω παλι ποτε δεν ειχα κολλημα με Αγιο Βασιλη. Εμενα μ αρεσαν τα παραμυθια Ωραια Κοιμωμενη, Χιλιες και Μια Νυχτες...

Για να κοιμηθω ο μπαμπας επρεπε να πει παραμυθι!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

sorry, εκανα λαθος για τα μαθηματα του σχολειου, ειναι 60-90 λιρες τον μηνα, για 2-3 ωρες την εβδομαδα numeracy & literacy!!!! Αν θελεις να ετοιμασεις το παιδι για τα 11+ καλο ειναι να ξεκινησεις απο το year 3/4 τα παραπανω μαθηματα γιατι τελευταια χρονια δεν γινεται!!!

Ψέμματα δεν θα σου πω, οι τιμές που μου είχες πει στην αρχή μου άρεσαν καλύτερα... :-P αλλά ΟΚ, προτιμώ να ξέρω την αλήθεια για να είμαι προετοιμασμένη ααααααχ βαχ

Και ναι το έχω υπόψην ότι πρέπει να ξεκινήσουμε νωρίς την προετοιμασία, έδωσε για 11+ η βαφτιστήρα του άντρα μου πρόσφατα και ζήσαμε τη διαδικασία από κοντά (διπλό αααααχ βαχ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επαναφέρω το θέμα για να σας πω αν υπάρχει μεγάλο Sainsburys κοντά σας ότι σε κάποια σούπερ μάρκετ συστεγάζεται αλυσίδα φροντιστηρίων για παιδιά 5-14 χρονών. Κάνουν maths, reading, spelling, writing και προετοιμασία για eleven plus. Δεν ξέρω ποιο είναι το κόστος, αλλά δέχονται childcare vouchers για τα δίδακτρα!! Η αλυσίδα λέγεται Explore Learning.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα για να σας πω αν υπάρχει μεγάλο Sainsburys κοντά σας ότι σε κάποια σούπερ μάρκετ συστεγάζεται αλυσίδα φροντιστηρίων για παιδιά 5-14 χρονών. Κάνουν maths, reading, spelling, writing και προετοιμασία για eleven plus. Δεν ξέρω ποιο είναι το κόστος, αλλά δέχονται childcare vouchers για τα δίδακτρα!! Η αλυσίδα λέγεται Explore Learning.

Εμεις εχουμε Sainsburys διπλα μας και απο εκει ψωνιζουμε κιολας αλλα ..φροντιστηριο να συστεγαζεται στο σουπερ μαρκετ δεν εχω δει! Ουτε και το εχω ακουσει καπου δηλαδη..αν θελεις δωσε λινκ να το ψαξω!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν έτοιμη να γράψω και να πω ότι πήγα Sainsbury's την Παρασκευή και φροντιστήριο δεν είδα, αλλά έκανα ένα ψαξιματάκι στον Γούγλη και βρήκα αυτό:

Explore Learning is a British company founded in 2000 to provide private learning centres located in Sainsbury's grocery stores across the UK.[1] Its first centre was opened in Chelmsford in October 2001. Explore Learning has expanded to 49 centres as of August 2011 across the UK.

Ιδού και η πηγή: http://www.coventrytelegraph.net/news/south-warwickshire-news/2008/07/14/kids-learn-at-leamington-sainsburys-92746-21335607/

Στην ιστοσελίδα του Sainsbury's δεν βρήκα καμία αναφορά, άμα πας όμως στην ιστοσελίδα του Explore Learning και βάλεις τον ταχυδρομικό σου κώδικα, σου δίνει μια λίστα με τα κοντινότερα φροντιστήρια. Σύμφωνα με αυτή τη λίστα, εμείς έχουμε 5 φροντιστήρια Explore Learning κοντά μας, και τα δύο είναι μέσα σε Sainsbury's (όχι στο κατάστημα που πήγα την Παρασκευή, αλλά σε άλλο μεγαλύτερο).

Κοίτα τι μαθαίνεις... :lol:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήμουν έτοιμη να γράψω και να πω ότι πήγα Sainsbury's την Παρασκευή και φροντιστήριο δεν είδα, αλλά έκανα ένα ψαξιματάκι στον Γούγλη και βρήκα αυτό:

Explore Learning is a British company founded in 2000 to provide private learning centres located in Sainsbury's grocery stores across the UK.[1] Its first centre was opened in Chelmsford in October 2001. Explore Learning has expanded to 49 centres as of August 2011 across the UK.

Ιδού και η πηγή: http://www.coventrytelegraph.net/news/south-warwickshire-news/2008/07/14/kids-learn-at-leamington-sainsburys-92746-21335607/

Στην ιστοσελίδα του Sainsbury's δεν βρήκα καμία αναφορά, άμα πας όμως στην ιστοσελίδα του Explore Learning και βάλεις τον ταχυδρομικό σου κώδικα, σου δίνει μια λίστα με τα κοντινότερα φροντιστήρια. Σύμφωνα με αυτή τη λίστα, εμείς έχουμε 5 φροντιστήρια Explore Learning κοντά μας, και τα δύο είναι μέσα σε Sainsbury's (όχι στο κατάστημα που πήγα την Παρασκευή, αλλά σε άλλο μεγαλύτερο).

Κοίτα τι μαθαίνεις... :lol:

Ειδες τι μαθαινει κανεις...:tongue:


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγω το ειχα ξαναδεί, και μάλιστα νόμιζα ότι είναι καινούρια πατέντα, αλλά φαίνεται πως όχι. Το Sainsbury's που σας λέω είναι μεγάλο κατάστημα, έχει μέσα χωριστό φαρμακείο, μαγαζί με CD-DVD, μαγαζί με κουζινικά... και φροντιστήριο! Μαλιστα μου έκανε εντύπωση πόσο μεγάλος είναι ο χώρος (του φροντιστηρίου), μπορεί να εξυπηρετήσει ταυτόχρονα μέχρι και 20 παιδάκια σε δικό του workstation το καθένα. Πήρα και φυλλάδια αλλά δεν λενε τιμές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και από εμένα,

Θέλω τη βοήθειά σας στο εξής... τα παιδάκια μου είναι 3 και 18 μηνών...

σε περίπτωση μετακίνησης στο εξωτερικό...

Πως επιλέγουμε σχολείο;

Τι ρωτάμε;

Με το θέμα γλώσσας, ναι τα παιδάκια μου μιλάνε μόνο ελληνικά... χμ, τώρα που το σκέφτομαι η μικρή δεν μιλάει καμμία γλώσσα.. τι κάνουμε;

Πότε γίνονται οι αιτήσεις;

Γενικότερα τι μπορείτε να προτείνετε;

Ευχαριστώ.


beSZp2.pngdsR5p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα,

Θέλω τη βοήθειά σας στο εξής... τα παιδάκια μου είναι 3 και 18 μηνών...

σε περίπτωση μετακίνησης στο εξωτερικό...

Πως επιλέγουμε σχολείο;

Τι ρωτάμε;

Με το θέμα γλώσσας, ναι τα παιδάκια μου μιλάνε μόνο ελληνικά... χμ, τώρα που το σκέφτομαι η μικρή δεν μιλάει καμμία γλώσσα.. τι κάνουμε;

Πότε γίνονται οι αιτήσεις;

Γενικότερα τι μπορείτε να προτείνετε;

Ευχαριστώ.

Νομιζω οτι πηγαινεις σ αυτο που ειναι κοντα σε σενα. Συνηθως εχεις επιλογη απο 2-3 σχολεια της περιοχης σου..Δεν τα ξερω καλα αυτα αλλα θα ηταν καλο να μπεις στο σαιτ του δημου και να ψαξεις στο λινκ σχολεια.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα,

Θέλω τη βοήθειά σας στο εξής... τα παιδάκια μου είναι 3 και 18 μηνών...

σε περίπτωση μετακίνησης στο εξωτερικό...

Πως επιλέγουμε σχολείο;

Τι ρωτάμε;

Με το θέμα γλώσσας, ναι τα παιδάκια μου μιλάνε μόνο ελληνικά... χμ, τώρα που το σκέφτομαι η μικρή δεν μιλάει καμμία γλώσσα.. τι κάνουμε;

Πότε γίνονται οι αιτήσεις;

Γενικότερα τι μπορείτε να προτείνετε;

Ευχαριστώ.

εχεις πολυ καιρο ακομα και αυτο ειναι καλο. Αν μετακομισετε στην αγγλια θα μπεις στην ιστιοσελιδα της νομαρχιας που ανηκεις και θα κοιταξεις για το Local Authority, εκει θα εχει λιστα των σχολειων με τα websites τους κλπ. Αν εισαι στην αγγλια μπορεις να τα επισκευτεις και απο κοντα, ολα τα σχολεια κανουν δυο-τρεις open days για τους γονεις που προσπαθουν να επιλεξουν, αλλα και ετσι στο ασχετο να παρεις τηλεφωνο να τα επισκεφτεις θα σε καλοδεχτουν και θα σε ξεναγησουν.

Τα παιδια ξεκινανε στο reception year το σεπτεμβρη πριν κλεισουν τα 5. Θα στειλεις στο local authority ης νομαρχιας σου μια φορμα που θα σου δινει τρεις επιλογες. Μπορεις να επιλεξεις οποιο σχολειο θελεις στο νομο, αλλα η επιλογη η δικη τους θα γινει με συγκεκριμενα κριτηρια που θα εξηγουν στο site. Συνηθως ειναι σημαντικα η αποσταση απο το σπιτι και το αν υπαρχουν αδελφια στο σχολειο. (οπως και ιδιαιτερες περιπτωσεις, οπως παιδια κακοποιημενα κλπ).

Οι αιτησεις κλεινουν 15 γεναρη, αλλα μπορεις να κανεις κι αργοτερα, απλως δε θα εχεις προτεραιοτητα στις επιλογες σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Συγνώμη για τυχόν κατάχρηση καθώς η μετακόμισή μας δεν θα είναι στην Αγγλία....αλλά το σχολείο θα είναι κάτι σε international... και θέλω αυτή τη στιγμή να κάνω μία πρώτη επικοινωνία μέσω mail να δω τι παίζει... και κυρίως το ΠΟΣΟ παίζει... γιατί είδα κάτι τιμές και μου ήρθε ένα κάτι...

Σύμφωνα με τα όσα είδα...τα σχολεία ξεκινάνε 1η Σεπτεμβρίου και εκεί αγχώθηκα λίγο...

Βάσει των ηλικιών τους... δεν μιλάμε για reception year... αλλά για kindergarden ή nursery...

Ευχαριστώ και πάλι... και ότι καλύτερο για εσάς και τις οικογένειές σας!


beSZp2.pngdsR5p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Συγνώμη για τυχόν κατάχρηση καθώς η μετακόμισή μας δεν θα είναι στην Αγγλία....αλλά το σχολείο θα είναι κάτι σε international... και θέλω αυτή τη στιγμή να κάνω μία πρώτη επικοινωνία μέσω mail να δω τι παίζει... και κυρίως το ΠΟΣΟ παίζει... γιατί είδα κάτι τιμές και μου ήρθε ένα κάτι...

Σύμφωνα με τα όσα είδα...τα σχολεία ξεκινάνε 1η Σεπτεμβρίου και εκεί αγχώθηκα λίγο...

Βάσει των ηλικιών τους... δεν μιλάμε για reception year... αλλά για kindergarden ή nursery...

Ευχαριστώ και πάλι... και ότι καλύτερο για εσάς και τις οικογένειές σας!

σ'αυτη την περιπτωση μιλας για ιδιωτικο σχολειο το οποιο πιθανως να εχει και παιδικο σταθμο κλπ, εγω σου ειπα για το συστημα της αγγλιας, τα international εχουν δικους τους κανονισμους. Θυμαμαι τα κοιτουσα κι εγω οταν συζητουσαμε μετακομιση στην ασια, ειναι περιπου 10-20.000 το χορνο το καθε παιδι, αναλογα σε ποια χωρα βρισκεσαι.

Καλη επιτυχια και ολα τα καλυτερα και σε σας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 7 months later...

Λοιπον, φερνω τη συζητηση εδω για να μη μπερδευουμε τα θεματα. Εχω την ιδια απορια με τη eugie, η οποια απευθυνεται αρχικα στην travellingmum για το σχολειο της και φυσικα και σε οποιαν αλλη εχει εμπειριες ως μαμα η εκπαιδευτικος (Ελενη; :) ). Ποσο σημαντικο ειναι θεωρειτε το ofsted report και ποια σημεια του θα ηταν καλο να προσεξουμε (πχ τα potential areas for improvement); Εχω ραντεβου την αλλη Πεμπτη με τη head teacher στο ενα απο τα τρια σχολεια της περιοχης, τα οποια εχουν γενικο assessment 2-good (εχουν διαφορες στα επιμερους scores). Συγκεκριμενα τα σχολειο που θα δω ειναι εκκλησιαστικο (των μεθοδιστων) αλλα δεχεται ανεξαρτητως θρησκευματος. Οι συναδελφοι μου λενε οτι τα εκκλησιαστικα σχολεια εχουν γενικα καλη φημη γιατι εχουν εξτρα funding απο την εκκλησια. Επισης, τα παιδακια συνηθως εχουν το ηθος του σχολειου και ασχολουνται με αγαθοεργη project στην κοινοτητα κ.α. τετοια καλα. Εχετε αποψη επ' αυτου;

Πριν 10 μερες ειχα παει σε ενα αλλο σχολειο το οποιο ειναι infant school (δηλαδη μεχρι τα 7 χρονια και μετα πανε σε junior school). Μου φανηκε πολυ συμπαθητικος ο head teacher και τα παιδακια και οι δασκαλες τους που ειδα. Επισης, μου φαινεται καλο concept το να παει ο γιος μας στο σχολειο αυτο με μικρα παιδακια, σκεφτομενη οτι ισως ειναι ευκολοτερη η προσαρμογη απο το να παει σε παραδοσιακο δημοτικο σχολειο που εχει παιδακια ως τα 11. Any thoughts?

Γενικα, τι θεωρειτε οτι θα πρεπει να κοιταξουμε και τι θα μπορουσαμε να ρωτησουμε στις επισκεψεις στα σχολεια;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα σχολεια εδω ειναι ενα θεμα, ειδικα στο λονδινο. Ακομα και οι τιμες των σπιτιων επηρεαζονται απο το ποσο κοντα ειναι στα "καλα" σχολεια.

Εμεις εχουμε 2 σχολεια κοντα στο σπιτι μας (catchment area) τα οποια εχουν μεν στο ofstead οτι ειναι οκ (2) και λιγο πιο πανω απο τον μεσο ορο στα sats, αλλα αυτο απο μονο του δεν σημαινει τιποτα. Το καλυτερο ειναι να πατε να δειτε τα σχολεια απο κοντα, να μιλησετε με τον διευθυντη και να εμπιστευτειτε το μητρικο σας ενστικτο!

Στο ofstead μπορειτε να δειτε και το ποσοστο των παιδιων που δικαιουται δωρεαν φαγητο - αν ειναι παραπανω απο τον μεσο ορο ειναι μια ενδειξη οτι υπαρχουν αρκετα παιδια που οι γονεις εχουν χαμηλο εισοδημα, ισως δεν εργαζονται αλλα παιρνουν επιδοματα απο το κρατος - και μερικες φορες αυτα τα παιδια ειναι που προερχονται απο προβληματικες οικογενειες και δημιουργουν προβληματα στην ταξη. Επισης εκει θα δειτε ποσα παιδακια δεν μιλανε αγγλικα ως πρωτη γλωσσα, και αυτο μπορει να ειναι ενα θεμα γιατι πολλη εμφαση θα δινεται στο να μαθουν τα παιδια την γλωσσα και μετα αυτα που ηδη την μιλανε δεν τα προχωρανε οσο θα μπορουσαν.

Εμεις εχουμε την κορη μου στο σχολειο της γειτονιας και τον γιο σε ιδιωτικο και βλεπουμε την μεγαλη διαφορα....τα σχολεια της εκκλησιας (ειδικα τα καθολικα) εχουν παρα πολυ καλη φημη, αλλα ειναι εξαιρετικα δυσκολο να μπεις τις περισσοτερες φορες. Εχω γνωστους που με την γεννηση του παιδιου τους πηγαινουν καθε κυριακη εκκλησια γιατι μονο ετσι εχουν ελπιδα να μπει το παιδι τους στο σχολειο οταν φτασει σε αυτη την ηλικια. Μαλιστα για ενα σχολειο μου εχουν πει οτι ο παπας δινει τις πληροφοριες για τις αιτησεις μετα την λειτουργια της κυριακης καποιες φορες (χωρις προειδοποιηση) ωστε μονο αυτοι που πηγαινουν τακτικα θα εχουν την δυνατοτητα να μπουν πρωτοι στις λιστες.

Υπαρχει καμια να γνωριζει (απο εμπειρια) για το ελληνικο στο acton? το σκεφτομαστε σοβαρα ως λυση για την μεγαλη για διαφορους λογους - και εφοσον εχουμε αυτη την δυνατοτητα ως ομογενεις, για ενα σχολειο χωρις διδακτρα αλλα με πολλα χαρακτηριστικα που εχουν τα ιδιωτικα θελουμε να το ψαξουμε περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...