Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Ερώτηση πρός όλες τις παντρεμένες!


vickyvone

Recommended Posts

Παιδιά διάβασα όλο το θεματάκι και παρόλο που είναι παλιό θα γράψω κι εγώ την εμπειρία μου. Η αλήθεια είναι πως οι τιμές που γράφετε μου φαίνονται υπερβολικά χαμηλές, ειδικά οι τιμές των κέντρων!

Εμείς παντρευόμαστε σε ένα μήνα με πολιτικό γάμο σε μεγάλη ευρωπαϊκή πόλη. Περιμένουμε να έρθουν γύρω στα 50 άτομα. Καλέσαμε παραπάνω αλλά είναι δύσκολο να ταξιδέψουν όλοι από Ελλάδα κι εμείς δεν έχουμε τη δυνατότητα να τους προσφέρουμε τη διαμονή, θα θέλαμε 5-10χιλάρικα για όλους! Τρελάθηκα με μια κοπέλα που είπε ότι κάλυψαν τη διαμονή για 150 άτομα, καλά πόσα πλήρωσαν!!? Όπως και η κοπέλα από κρήτη πιο πάνω που έβγαλε 50χιλιάρικα από τα δώρα!! Γουάου! Ειλικρινά συγχαρητήρια!

Εδώ που είμαστε εμείς παιδιά ο γάμος 50 ατόμων μας στοιχίζει περίπου 20χιλιάρικα φανταστείτε ότι μόνο για τη δεξίωση η τιμή είναι 110ευρώ το άτομο και συμπεριλαμβάνει σαμπάνια στην αρχή (welcome drink) και φαγητό με 1ο και 2ο πιάτο χωρίς γλυκό! Η τούρτα ξεχωριστά κάνει γύρω στα 13-15 ευρώ το κομάτι δηλαδη κάνα 700άρι! Εννοείται χωρίς dj για τον οποίο θα θέλαμε άλλο ένα χιλιάρικο, χώρια που η κράτηση για τη δεξίωση κάνει 1500ευρώ μόνο για να κλείσεις το μέρος, τα 110 το άτομο μετά είναι έξτρα και δεν περιλαμβάνουν χορό! Αν θέλεις και χορό τότε υπολογίζεις άλλα 30 ευρώ το άτομο για τα ποτά!!!

Ο φωτογράφος ζήτησε 1350 μόνο για φώτος χωρίς βίντεο. Αυτοκίνητο αν θέλεις κάνει 500 ευρώ το φτηνότερο. Χτένισμα-μακιγιαζ 500 ευρώ ταρίφα. Νυφικό 2χιλ ταρίφα κι αυτό. Ευτυχώς υπάρχουν ενοικιαζόμενα κουστούμια για άντρες οπότε ο άντρας μου και ο πατέρας μου θα ντυθούν εκεί. Αλλά και πάλι θέλουμε σίγουρα 400 και για τους 2.

Εννοείται πως τα πληρώνουμε όλα εγώ κι ο άντρας μου και δεν έχουμε βάλει τραπεζικό λογαριασμό στο προσκλητήριο για να μη φέρουμε κανέναν σε δύσκολη θέση. Σίγουρα θα μας κάνουν κάποια δώρα ακόμα και συγγενείς που δεν θα έρθουν στο γάμο. Αλλά όσα και να δώσουν, 20χιλιάρικα δεν τα φτάνουν με τίποτα....Προσκλητήρια και μπομπονιέρες τα κάναμε στην Αθήνα, 200 και 300 ευρώ αντίστοιχα. Εδώ που ρώτησα για 50 προσκλητήρια ωραία βέβαια με μια στάμπα χρυσή μονόγραμμα, μου ζήτησαν 700 ευρώ! Το δημαρχείο θέλει 250. Α και βέβαια δεν υπολογίζω το ξενοδοχείο που θα πάμε να μείνουμε την παραμονή του γάμου και την πρώτη νύχτα, αφού στο σπίτι θα φιλοξενούμε γονείς! Και χώρια βέβαια και τα τραπέζια πριν το γάμο για να γνωριστούν λίγο τα σόγια.

Με λίγα λόγια...μια περιουσία παιδιά θα μας φύγει. Κρίμα δεν ήξερα ότι στην Ελλάδα είναι τόσο χαμηλές οι τιμές αλλιώς μπορεί να το έκανα εκεί. Εγώ νόμιζα ότι στα καλά τα κτήματα που λένε στην Αθήνα εκεί που βάζουν πυροτεχνήματα, καταρράκτες, ελικότερα κια δεν ξέρω γω τι άλλο, ότι ζητάνε γύρω στο 100ρικο το άτομο έτσι κι αλλιώς....ας είναι...η ώρα η καλή σε όλους τους μελλόνυμφους!


Lv4ip1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε λορα ξανασκεψου το!το αμαξι μας καινουριο,μεγαλο το πηραμε 17000 κ συ θα δωσεις 20000 για το γαμο;εγω δεν παντρευομουν κ να με παρακαλαγε ο συζηγος..τα πληρωσαν οι γονεις μας απο μισα κδωσανε συνολο 6000πριν 3χρονια κ εκανα ο,τι ηθελα χωρις να κοιταω τιμες.κ εβγαλα κ 5000€ τα οποια εκανα ταξιδια,ψωνια κ προετοιμασια για το μπεμπε.σε παρα πολυ κλειστο κυκλο κ με προαιρετικο το δωρο.εννοειται επρεπε να το κανετε ελλαδα.σε σουπερ κτημα με υπερπαραγωγες παει 50€ το ατομο

Link to comment
Share on other sites

Αχ μωρέ είναι δύσκολο, όταν ξεκινάς να το οργανώνεις έχεις κάτι στο μυαλό σου για το πως θες να είναι ο γάμος σου αλλά καθλως προχωρούν οι ετοιμασίες αυτό σιγά σιγά αλλάζει! Εγώ θεώρησα αυτονόητο να γίνει ο γάμος εδώ αφού εδώ ζούμε εδώ και πολλά χρόνια, έχουμε τόσους φίλους και να σου πω θεωρούσα πως δεν έχω και πολλούς να καλέσω από Ελλάδα.

Όταν όμως το ανακοινώσαμε κάτω ο κόσμος άρχισε να δείχνει μεγάλο ενδιαφέρον να έρθει στο γάμο, κάτι που να σου πω δεν περίμενα με τίποτα! Ξάδέρφια συγγενείς και φίλοι όλοι ετοιμάζονται να έρθουν από Ελλάδα! Και βρέθηκα να οργανώνω γάμο φουλ ενώ αρχικά προγραμμάτιζα κάτι πολύ πιο μικρό, με 10 συγγενείς και 10 φίλους στο σύνολο.

Τα λυπάμαι τα λεφτά αλλά και τι να κάνω. Δήλωσα στον άντρα μου ότι εγώ θα βάλω όσα μπορώ, δηλαδή το νυφικό, το χτένισμα, παπούτσια, κλπ και λίγα ακόμα. Θέλω και παλτό αφού εδώ κάνει κρύο το Μάρτιο! Κοινώς κοντά στο 5χίλιαρο θες μόνο για τη νύφη. Και το χειρότερο είναι ότι όσο μεγαλώνει ο γάμος τόσο φοβάμαι ότι δεν θα το ευχαριστηθώ με τόσους αγνώστους από την πλευρά του άντρα μου...


Lv4ip1.png
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αλλιως τα σκεφτομαστε κ αλλο η πραξη..η αληθεια ειναι οτι θα ηταν πιο οικονομικη η διαμονη στην ελλαδα ακομη κ για ιδιο αριθμο ατομων.κ φυσικα τα ρουχα-μακιγιαζ.απλα εγω δε θα πληρωνα διαμονη ουτε για τους γονεις μας.καλυτερα να ερθουν οσοι το θελουν πολυ κ να μη μου παρουν δωρο.κ το φαι-φωτογραφος-στολισμος πιο φθηνα ελλαδα.τεσπα..με το καλο ο γαμος κ το μωρακι σας!ολα να πανε καλα,να το ευχαριστηθειτε τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Επανέρχομαι στο θέμα με άλλον τίτλο γιατί σε προηγούμενο θέμα δε πήρα απαντήσεις που να μου λύσουν την εξής απορία : Τελικά βγάζεις λεφτά απο τους καλεσμένους σε έναν γάμο, ή μπαίνεις μέσα με τα έξοδα του τραπεζιού? Μιλάω για ένα οικονομικό τραπέζι γύρω στα 30 ευρώ ανά άτομο. Συγγνώμη που το θέτω έτσι ώμα ένα τόσο ρομαντικό θέμα όπως ο γάμος, αλλά είναι δύσκολες εποχές βρε παιδιά και πρέπει να τα σκεφτόμαστε όλα! Ελπίζω να με βοηθήσετε ώστε να αποφασίσω τελικά αν θα κάνω 1)γάμο κλειστό, 2) ανοιχτό ή 3) σε στενό οικογενειακό κύκλο.

Αν είσαι επαρχεία βγάζεις αρκετά...εγω ειχα βγαλει 17000 400καλεσμένοι επαρχεια...αλλιώς κλαφτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Το θέμα που ανοίξατε είναι παλιό και πάντα επίκαιρο! Εγώ κάνω μια μικρή έρευνα τιμών μέσω ίντερνετ και έχω καταλήξει οτι ο γάμος μου θα μου κοτίσει περίπου 20.000 για 200 άτομα περίπου. Υπολογίζοντας ότι θα κάνω και τη βάπτιση μαζί σε κτήμα θέλω περίπου 10.000 για φαγητό κ για τον χώρο. Επίσης νυφικό, παπούτσια, κοστούμι, Dj, κομμώτρια, μακιγιέρ,μανικιούρ,  κλόουν, δώρο κουμπάρου, μπομπονιέρες, αγγελία γάμου, φωτογράφιση-βίντεο, δημοσιευση εφημερίδας, προσκλητήρια, χοντρικά τα υπολόγισα άλλα 10.000 οπότε ο τελικός γάμος θα μου κοστίσει γύρω στο 20χίλιαρο.
Θα ήθελα πάρα πολύ να βγάλω χρήματα παραπάνω ή να πάρω πίσω αυτά που έδωσα (20.000) αλλά δεν το νομίζω, γιατί τα οκονομικά όλων είναι "δύσκολα".  Υπολογίζοντας δηλαδή για να μη "μπω μέσα" θα πρέπει να μου δώσει ο κάθε καλεσμένος από 100ευρώ, πράγμα που το θεωρώ αδιανόητο . Θα ήμουν πολλή χαρούμενη αν έπαιρνα 10.000 ναβγάλω τα μισά μου έξοδα. Σίγουρα θα απευθυνθώ και σε εταιρεία διοργάνωσης μήπως μου βρουν κάποια λύση και θα δω αν αξίζει να δώσω τόσα χρήματα!!!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, katerinasty είπε:

Το θέμα που ανοίξατε είναι παλιό και πάντα επίκαιρο! Εγώ κάνω μια μικρή έρευνα τιμών μέσω ίντερνετ και έχω καταλήξει οτι ο γάμος μου θα μου κοτίσει περίπου 20.000 για 200 άτομα περίπου. Υπολογίζοντας ότι θα κάνω και τη βάπτιση μαζί σε κτήμα θέλω περίπου 10.000 για φαγητό κ για τον χώρο. Επίσης νυφικό, παπούτσια, κοστούμι, Dj, κομμώτρια, μακιγιέρ,μανικιούρ,  κλόουν, δώρο κουμπάρου, μπομπονιέρες, αγγελία γάμου, φωτογράφιση-βίντεο, δημοσιευση εφημερίδας, προσκλητήρια, χοντρικά τα υπολόγισα άλλα 10.000 οπότε ο τελικός γάμος θα μου κοστίσει γύρω στο 20χίλιαρο.
Θα ήθελα πάρα πολύ να βγάλω χρήματα παραπάνω ή να πάρω πίσω αυτά που έδωσα (20.000) αλλά δεν το νομίζω, γιατί τα οκονομικά όλων είναι "δύσκολα".  Υπολογίζοντας δηλαδή για να μη "μπω μέσα" θα πρέπει να μου δώσει ο κάθε καλεσμένος από 100ευρώ, πράγμα που το θεωρώ αδιανόητο . Θα ήμουν πολλή χαρούμενη αν έπαιρνα 10.000 ναβγάλω τα μισά μου έξοδα. Σίγουρα θα απευθυνθώ και σε εταιρεία διοργάνωσης μήπως μου βρουν κάποια λύση και θα δω αν αξίζει να δώσω τόσα χρήματα!!!

Καλημέρα.  Έχεις δίκιο.  Φαίνεται δύσκολο να  σου επιστραφούν 20.000 από 200 άτομα.  Στο δικό μου γάμο πριν 1 χρόνια χαλάσαμε 15.000 για 300 άτομα και παρ όλο που μου φαινόταν απίθανο μαζέψαμε περίπου το ίδιο ποσό.  Αναλογικά όμως με τα άτομα ήταν περίπου τα μισά από αυτά που θα έπρεπε να δώσουν οι δικοί σου καλεσμένοι για να μαζευτεί αυτό το ποσό. Ακόμα όμως κι αν δεν καταφέρεις να μαζέψεις όλο το ποσό στο ακέραιο νομίζω ότι είναι μέσα στο παιχνίδι από τη στιγμή που επιλέγεις να οργανώσεις ένα τέτοιο γεγονός.  Με το καλό σου εύχομαι! 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν και παντρεμένη με πολιτικό δεν εχω καμία εμπειρία από έξοδα.Πραγματικα πλήρωσα μόνο την απαραίτητη χαρτουρα για το δημαρχείο,πήρα ένα απλό φόρεμα και είχαμε μόνο τους κουμπάρους όπου μετά πήγαμε και φάγαμε burgers!

Πιο οικονομικός γάμος δεν υπήρχε αλλά ρε κορίτσια 20000 είναι τρελό πόσο που δε νομίζω να έχω ποτέ μου. 

Ούτε 5000 δεν εχω να διαθέσω. Μπραβο Σας που κάνετε το γάμο των ονείρων σας

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου γάμος ήταν ανοιχτός και πολύ large. Έγινε το 2014, είχαμε περίπου 260 καλεσμένους και γενικά, χωρίς να κάνουμε υπερβολές, δεν στερηθήκαμε κάτι που θα θέλαμε. Το αποτέλεσμα ήταν τα λεφτά που μαζέψαμε έβγαλαν ακριβώς τα έξοδα του γάμου. Νομίζω πως σήμερα αυτό που δίνεις, κάτι αντίστοιχο παίρνεις πίσω οπότε έρχεσαι μία η άλλη.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να είμαστε δίκαιοι και ειλικρινεις στο δικό μου γάμο συνέβαλαν αρκετα και οι δύο οικογένειες.  Δεν νομίζω ότι ένα μέσο ζευγάρι μπορεί να  μαζέψει τόσα λεφτά και να τα διαθεσει για κάτι τέτοιο. .

  • Μου αρέσει 1

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 24 λεπτά , Τονι@ είπε:

Πάντως για να είμαστε δίκαιοι και ειλικρινεις στο δικό μου γάμο συνέβαλαν αρκετα και οι δύο οικογένειες.  Δεν νομίζω ότι ένα μέσο ζευγάρι μπορεί να  μαζέψει τόσα λεφτά και να τα διαθεσει για κάτι τέτοιο. .

Συμφωνώ σε αυτό. Συνήθως στους πολύ ανοιχτούς γάμους συμβάλουν και οι οικογένειες, αφού πολλές από τις υποχρεώσεις είναι των γονιών και όχι του ζευγαριού.

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Αν και παντρεμένη με πολιτικό δεν εχω καμία εμπειρία από έξοδα.Πραγματικα πλήρωσα μόνο την απαραίτητη χαρτουρα για το δημαρχείο,πήρα ένα απλό φόρεμα και είχαμε μόνο τους κουμπάρους όπου μετά πήγαμε και φάγαμε burgers!

Πιο οικονομικός γάμος δεν υπήρχε αλλά ρε κορίτσια 20000 είναι τρελό πόσο που δε νομίζω να έχω ποτέ μου. 

Ούτε 5000 δεν εχω να διαθέσω. Μπραβο Σας που κάνετε το γάμο των ονείρων σας

Κατι παρομοιο μαλλον θα κανουμε και εμεις! Με την μονη διαφορα λεμε να κανουμε ενα τραπεζι μονο οικογενεια σε καποιο μαγαζι...


tpnxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...