Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts

Πάντως εγώ είμαι κάπως παραξενούλα. Για την ώρα λέω πως ο ιδανικός τοκετός είναι να είμαι σε ένα δωμάτιο καθυλωμένη στο κρεβάτι με όλα τα πιθανά μηχανήματα να ακούμε το μωράκι, να ελέγχουμε και τις δικές μου τις ενδείξεις με δυο τρεις γιατρούς πάνω από το κεφάλι μου για παν ενδεχόμενο! Η κλασική μέλουσα Ελληνίδα μανούλα!

Για μένα το χειρότερο είναι τα birth places, houses, ή όπως τα λένε, birthing pool και όλα τα καινούρια συστήματα!

Αρα, μάλλον μια χαρά θα περνούσα στην Ελλαδα!:tongue:

Κι εγώ έτσι είμαι, γι' αυτό τελικά πήγα στην Ελλάδα. Μάλιστα με ρώτησαν στο booking appointment πού θέλω να γεννήσω και νόμιζα ότι μου κάνουν πλάκα :lol:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τελικά να ακούσω μια κοπέλα να χαίρεται τη γέννα? Πάντα κάτι θα πάει λάθος, ή τουλάχιστον δε θα πάει όπως το περιμένουμε.

Πάντως εγώ είμαι κάπως παραξενούλα. Για την ώρα λέω πως ο ιδανικός τοκετός είναι να είμαι σε ένα δωμάτιο καθυλωμένη στο κρεβάτι με όλα τα πιθανά μηχανήματα να ακούμε το μωράκι, να ελέγχουμε και τις δικές μου τις ενδείξεις με δυο τρεις γιατρούς πάνω από το κεφάλι μου για παν ενδεχόμενο! Η κλασική μέλουσα Ελληνίδα μανούλα!

Για μένα το χειρότερο είναι τα birth places, houses, ή όπως τα λένε, birthing pool και όλα τα καινούρια συστήματα!

Αρα, μάλλον μια χαρά θα περνούσα στην Ελλαδα!:tongue:

Καλέ εγώ μια χαρά τη χάρηκα τη γέννα... Απλά δεν ήταν ακριβώς ο ιδανικός μου τοκετός (με birthing pool και τέτοια). :P

Link to comment
Share on other sites

Peekaboo, τι κάνεις?

Πώς είσαι σήμερα? Μεγάλωσες αρκετά ή αντέχεται?

Και εγώ παρόμοια είχα ακούσει. Η αλήθεια είναι ότι οι άγγλοι τρελαίνονται για την εξοχή και τα μέρη με πιο παραδοσιακά σπίτια και γενικά αίσθηση, οπότε οτιδήποτε άλλο το σνομπάρουν! Ακόμα έχω ακούσει πως εκεί υπάρχει ένα από τα μεγαλύτερα roundabout στην αγγλία, και δε μου αρέσουν καθόλου!

Πάντως και για μένα είναι σημαντικό να είμαι κοντά στο Stansted ή στο Gatwich, για όταν πετάμε ελλάδα. Το ξέρω δεν είναι κριτήριο αυτο, αλλά σίγουρα άλλο να λες κάτι να χρειαστεί δε θα μου πάρει μια μέρα να φτάσω στην ελλάδα!

Αλήθεια, μια που πας για φυσιολογικό τοκετο μετά απο καισαρική, θα πρέπει να μπεις με πρόκληση ή όποτε θελήσει να έρθει?

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλά εμένα το πρώτο πράγμα που με ρώτησαν όταν πήρα τηλέφωνο να κλεισω ραντεβού με τη μαία, ήταν άμα υπάρχει ιστορικό βίας στο περιβάλλον μου, και μετά αν ήθελα να γεννήσω στο Cambridge ή στο Bury St Edmunds, εγώ να ανησυχώ αν όλα είναι καλά, είχα και λίγο αιματάκι τις πρώτες μέρες! Βεβαια από ότι κατάλαβα, στην αρχη μου το παρουσίαζαν λες και θα επέλεγα εγώ αλλά η μαία μου το γύρισε και είπε πως λόγω κατοικίας θα γεννήσω στο Bury. Πια δε μου δίνουν επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την επισήμανση biggi. Προς το παρόν είμαι just right στις μετρήσεις (όσο ακριβείς μπορεί να είναι). Δεν σκέφτηκα ότι η πρόωρη γήρανση πλακούντα είναι κάτι που μπορεί να ξανασυμβεί αλλά μπορεί όντως να έχω προδιάθεση.

Σήμερα που είδα τη μαία και τις έκανα ορισμένες ερωτήσεις για να ξέρω τι επιλογές υπάρχουν μπας και επιτέλους γράψω το birth plan μου είπε ότι ναι μεν θα πρέπει να είμαι συνδεδεμένη εξαρχής και μέχρι τέλους στον τοκογράφο (επειδή θυμίζω πάω για vbac) αλλά δεν χρειάζεται να είμαι ξαπλωμένη. Μπορώ να είμαι όρθια δίπλα στο κρεβάτι ή καθιστή σε birth ball. Αυτό είναι και που θέλω οπότε χάρηκα. Να ρωτήσω κάτι άλλο: τι γνώμη έχετε για την επισιοτομή; Στην Ελλάδα την κάνουν σχεδόν πάντα, εδώ μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Έχω 2 φίλες που σκίστηκαν άσχημα από το μωρό, η μια σχεδόν μέχρι τον πρωκτό και τους πήρε καιρό να αναρρώσουν :(


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με το μέγεθος μου η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει να κουράζομαι. Μπήκα στο μήνα μου σήμερα, έχω πάρει 13,5 κιλά αλλά μιλάμε η κοιλιά μου είναι πλέον τεράστια! Την προσεχή Τετάρτη σταματάω και τη δουλειά, οπότε κάνω υπομονή.

Η πρόκληση με φάρμακα (πχ ωκυτοκίνη) απαγορεύεται σε vbac γιατί προκαλεί πολύ δυνατές συσπάσεις της μήτρας και υπάρχει κίνδυνος να ανοίξει η ραφή της μήτρας. Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι κολπική εξέταση για να εξαλείψουν τις μεμβράνες, κάτι που μου είπαν ότι θα κάνουν την επόμενη μέρα της ΠΗΤ αν δεν έχω γεννήσει μέχρι τότε.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλά εμένα το πρώτο πράγμα που με ρώτησαν όταν πήρα τηλέφωνο να κλεισω ραντεβού με τη μαία, ήταν άμα υπάρχει ιστορικό βίας στο περιβάλλον μου, και μετά αν ήθελα να γεννήσω στο Cambridge ή στο Bury St Edmunds, εγώ να ανησυχώ αν όλα είναι καλά, είχα και λίγο αιματάκι τις πρώτες μέρες! Βεβαια από ότι κατάλαβα, στην αρχη μου το παρουσίαζαν λες και θα επέλεγα εγώ αλλά η μαία μου το γύρισε και είπε πως λόγω κατοικίας θα γεννήσω στο Bury. Πια δε μου δίνουν επιλογή!

Είναι στάνταρ οι ερωτήσεις αυτές, τις κάνουν σε όλες της έγκυες. Εμένα μου ζήτησε ο GP να διαλέξω νοσοκομείο επί τόπου. Μου είπε ότι αν δεν διαλέξεις όταν σου δώσουν την επιλογή, σε στέλνουν όπου θέλουν.

Η πρώτη ερώτηση που μου έκανε ο GP όταν είπα ότι είμαι έγκυος ήταν αν θα κρατήσω το μωρό :rolleyes:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Peekaboo να σε ρωτήσω: με το vbac, θα έχεις και γιατρο συνεχώς παρών στον τοκετο; Η θα είσαι μόνο με τη μαία στο δωμάτιο;

Εγώ σκιστικα στις εξωθήσεις και είχα σκισιμο 2ου βαθμου. Η αναρρωση από αυτό ήταν αρκετά επιπονη αλλά δε νομίζω να ζητήσω επισιοστομή σε καμιά περίπτωση. Αν σε ανησυχει, εκτός του να το συζητήσεις με τη μαία να δεις τι θα σου πει, μπορείς να κάνεις και perineal massage, που υποτίθεται οτι βοηθάει την ελαστικότιτα της περιοχής. Δεν ξέρω κατα πόσο είναι αποτελεσματικό αλλα κοίτα εδώγια πληροφορίες

http://www.oxfordradcliffe.nhs.uk/forpatients/090427patientinfoleaflets/090924perinealmassage.pdf

Link to comment
Share on other sites

Είναι στάνταρ οι ερωτήσεις αυτές, τις κάνουν σε όλες της έγκυες. Εμένα μου ζήτησε ο GP να διαλέξω νοσοκομείο επί τόπου. Μου είπαν ότι αν δεν διαλέξεις όταν σου δώσουν την επιλογή, σε στέλνουν όπου θέλουν.

Η πρώτη ερώτηση που μου έκανε ο GP όταν είπα ότι είμαι έγκυος ήταν αν θα κρατήσω το μωρό :rolleyes:

Εμένα αν ήταν planned και αν είμαι happy about it..... Κορυφαία η ερώτηση του γιατρού σου biggi....

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μαία στο delivery ward και μάλιστα οποιαδήποτε, καθώς μου είπαν ότι όλες έχουν εμπειρία σε vbac. Τώρα να το πιστέψω; Αν χρειαστεί επείγουσα καισαρική μου είπαν ότι μεταφέρεσαι σε theatre εντός 2 λεπτών.

Eugie ευχαριστώ για το link. Να ρωτήσω γιατί παρότι είχες αυτή την εμπειρία δεν θα ζητήσεις επισιοτομή;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα αν ήταν planned και αν είμαι happy about it..... Κορυφαία η ερώτηση του γιατρού σου biggi....

Εντάξει, την ίδια ερώτηση μας έκαναν, απλά ο δικός σου το έθεσε πιο κομψά :wink:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μαία στο delivery ward και μάλιστα οποιαδήποτε, καθώς μου είπαν ότι όλες έχουν εμπειρία σε vbac. Τώρα να το πιστέψω; Αν χρειαστεί επείγουσα καισαρική μου είπαν ότι μεταφέρεσαι σε theatre εντός 2 λεπτών.

Eugie ευχαριστώ για το link. Να ρωτήσω γιατί παρότι είχες αυτή την εμπειρία δεν θα ζητήσεις επισιοτομή;

Ναι, γιατί η σκεψη του να με σκίζουν ηθελημένα μου φαίνεται λίγο μαζοχιστική, και δε θέλω να το κάνω εγώ αυτό στον εαυτό μου. Προτιμώ να γίνει απο μόνο του αν είναι να γίνει (και μάλλον θα γίνει πάλι είπε η μαία γιατί είναι ένα existing scar). Είμαι παράξενη? μαλλον!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, την ίδια ερώτηση μας έκαναν, απλά ο δικός σου το έθεσε πιο κομψά :wink:

Εμένα ευτυχώς δεν είχε το θράσος! Ίσως βέβαια επειδή του είπα ότι ήταν το δεύτερο...


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί η σκεψη του να με σκίζουν ηθελημένα μου φαίνεται λίγο μαζοχιστική, και δε θέλω να το κάνω εγώ αυτό στον εαυτό μου. Προτιμώ να γίνει απο μόνο του αν είναι να γίνει (και μάλλον θα γίνει πάλι είπε η μαία γιατί είναι ένα existing scar). Είμαι παράξενη? μαλλον!

Δεν τίθεται θέμα παραξενιάς. Αυτό που κάνει στη μία δεν κάνει στην άλλη. Υποθέτω ότι το επιχείρημα σου είναι σωστό. Απλά επειδή στην Ελλάδα μας πιπιλίζουν το μυαλό ότι πρέπει να γίνει, γιατί μπορεί κατά τις ωθήσεις να σπρώξεις την ώρα που δεν πρέπει και το μωρό να σε σκίσει χειρότερα από ότι θα γινόταν με την τομή γι΄αυτό και το σκέφτομαι. Μάλλον θα το αποφύγω (όπως έχω αναθεωρήσει και τόσες άλλες "κοινές πρακτικές" που γίνονται στα περισσότερα μαιευτήρια). Thanks.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μαία στο delivery ward και μάλιστα οποιαδήποτε, καθώς μου είπαν ότι όλες έχουν εμπειρία σε vbac. Τώρα να το πιστέψω; Αν χρειαστεί επείγουσα καισαρική μου είπαν ότι μεταφέρεσαι σε theatre εντός 2 λεπτών.

Eugie ευχαριστώ για το link. Να ρωτήσω γιατί παρότι είχες αυτή την εμπειρία δεν θα ζητήσεις επισιοτομή;

Ε ναι για να σου το είπαν έτσι θα είναι. Και είμαι σίγουρη οτι αμέσως θα σε μεταφέρουν σε theatre αν χρειαστεί γενικά στην Αγγλία δεν παίζουν με την ασφάλεια.

Σου εύχομαι να σου πάνε όλα όπως τα επιθυμείς! χαλάρωσε, κάνε θετικές σκέψεις και προσπαθησε να το απολαύσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...