Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

      Αααα, λάθος κατάλαβα! Ναι, ναι τις άδειες κανονικά, ο,τι προβλέπεται! Στα επιδόματα είναι το θέμα!

Τι θα κάνατε??????


mamavasia

Recommended Posts

Θα σας αναφέρω ένα γεγονός και θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας !

Έχει γίνει πρίν απο 3 χρόνια...δεν αλλάζει κάτι τώρα αλλά θέλω να δω τι θα απαντήσει η πλειοψηφία!

Ας πούμε ότι βαφτίζεται το παιδί σας π.χ. 10-Σεπτεμβρίου και το ανακοινώνεται στις κολλητές σας απο τον Ιούνιο για να ξέρουν να μην κανονίσουν την ίδια ημερομηνία κανένα άλλο μυστήριο. Η βάφτιση είναι Αθήνα. Η μια κολλητή σας απο τον Ιούνιο σας έχει ανακοινώσει ότι έχει δεχτεί πρόταση γάμου αλλά δεν είναι σίγουρη αν θέλει να κάνει το επόμενο βήμα και το σκέφτεται και αν τελικά αποφασίσει να παντρευτεί θα το κάνει τέλη Αυγούστου με Σεπτέμβριο. Εσείς την έχετε ήδη ενημερώσει ότι 10 Σεπτεμβρίου βαφτίζεται το παιδί σας. Ξαφνικά τον Αύγουστο σας τηλεφωνεί και σας λέει ότι παντρέυεται στις 10 Σεπτεμβρίου εκτός Αθηνών και συγκεκριμένα ας πούμε στην Λαμία, της λέτε εσείς ότι τότε έχετε την βάφτιση στις 12 το μεσημέρι και ότι αποκλείεται να καταφέρετε να πάτε Λαμία για τον γάμο το βράδυ. Σας αναφέρει ότι δεν μπορεί να αλλάξει ημερομηνία γιατί δεν υπάρχει διαθέσιμο κέντρο άλλη μέρα και σας ζητάει να αλλάξετε εσείς ημερομηνία βάφτισης.....επειδή είστε καλή και φίλη ψάχνεται σε άλλη εκκλησία αλλά δεν βρίσκεται καθώς έχουν μείνει 20 μέρες πρίν το γεγονός. Η βάφτιση γίνεται και τελειώνετε απο το τραπέζι στις 4 το μεσημέρι.

1. Θα πηγαίνατε μετά καπάκι στην Λαμία για τον γάμο που ήταν στις 6 (έχοντας 2 παιδιά μαζί κουρασμένα απο το πρωί λόγω βάφτισης) ??????

2. Αν δεν πηγαίνατε θεωρείτε σωστό να θυμώσει η κολλητή σας???

3. Αν υποθέσουμε ότι η νύφη τελικά θύμωσε που δεν πήγατε στον γάμο, θεωρείται υπερβολικό για ένα τέτοιο γεγονός να μην σας ξαναμιλήσει πιά και να κόψει επαφές?????

Για να δω απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα mamavasia!

Εγώ προσωπικά δεν θα πήγαινα.Ξέρω πολύ καλά πόσο κουραστικές είναι οι βαπτίσεις κυρίως για τα παιδάκια.Από τη στιγμή που θα είχα ενημερώσει έγκαιρα, θα είχα κάνει προσπάθεια να αλλάξω την ημερομηνία της βάπτισης κ.λ.π. αλλά δεν γινόταν τίποτα δεν θα πήγαινα.Ίσως αν είχα κάποιον να μου κρατήσει τα παιδιά, αλλά και πάλι ίσως καθώς και η μαμά κουράζεται στη βάπτιση.Αν ήταν πολύ πολύ καλή μου φίλη ίσως να το προσπαθούσα αν είχα κάποιον να τα κρατήσει.Με τα παιδιά μαζί όμως όχι!!Με τίποτα δεν θα τα έβαζα σε τέτοια ταλαιπωρία, τουλάχιστον τα δικά μου, που ξέρω πάρα πολύ καλά πόσο γκρίνια θα είχαμε από την κούραση!

Τώρα ναι θεωρώ υπερβολικό να κόψει η νύφη επαφές για αυτόν τον λόγο.Μου έτυχε κάτι παρόμοιο στη βάπτιση του δεύτερου μου παιδιού και εννοείται πως ακόμα μιλάω με τη φίλη μου.Εγώ είχα την βάπτιση απόγευμα 6 και εκείνη είχε την βάπτιση της ανηψιάς της πρωί 12 στην Αίγινα.Οι ώρες που μεσολαβούσαν ήταν ελάχιστες για να προλάβει να έρθει, συν του ότι είχε και ένα νεογέννητο μαζί της.

Ε όχι δεν θα της κάκιωνα επειδή δεν μπόρεσε να έρθει.Ήρθε την επόμενη μέρα στα γενέθλια του γιου μου, μα ακόμα και αν δεν ερχόταν γιατί τότε το μωρό ήταν πολύ μικρό πάλι δεν θα τσαντιζόμουν!


6H53p2.pngH7Hsp2.png

cNE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά αν ήμουν η μαμά που βάφτιζε το παιδί της δεν θα πήγαινα

όπως επίσης αν ήμουν η νύφη δεν υπήρχε περίπτωση να θυμώσω σε περίπτωση που δεν θα έρχονταν στο γάμο μου.

Γενικά εξαρτάται απο πια πλευρά το βλέπει ο καθένας, θεωρώ και τα δύο μυστήρια (γάμος - βάφτιση) τα σημαντικότερα στην ζωή...δεν θα μπεις στην διαδικασία, είτε βαφτίζεις είτε παντρεύεσαι, να δεις αν εξυπηρετούνται όλοι οι καλεσμένοι με την ημερομηνία.

εφόσον ήθελες να βαφτίσεις τότε το παιδάκι σου καλώς το βάφτισες και κακώς έψαξες και ημερομηνία να αλλάξεις το μυστήριο, η φίλη σου εφόσον ήθελε τότε να παντρευτεί καλά έκανε και παντρεύτικε, νομίζω πως καμία απο τις δύο δεν πρέπει να θυμώσει με την άλλη...


SQG4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα σας αναφέρω ένα γεγονός και θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας !

Έχει γίνει πρίν απο 3 χρόνια...δεν αλλάζει κάτι τώρα αλλά θέλω να δω τι θα απαντήσει η πλειοψηφία!

Ας πούμε ότι βαφτίζεται το παιδί σας π.χ. 10-Σεπτεμβρίου και το ανακοινώνεται στις κολλητές σας απο τον Ιούνιο για να ξέρουν να μην κανονίσουν την ίδια ημερομηνία κανένα άλλο μυστήριο. Η βάφτιση είναι Αθήνα. Η μια κολλητή σας απο τον Ιούνιο σας έχει ανακοινώσει ότι έχει δεχτεί πρόταση γάμου αλλά δεν είναι σίγουρη αν θέλει να κάνει το επόμενο βήμα και το σκέφτεται και αν τελικά αποφασίσει να παντρευτεί θα το κάνει τέλη Αυγούστου με Σεπτέμβριο. Εσείς την έχετε ήδη ενημερώσει ότι 10 Σεπτεμβρίου βαφτίζεται το παιδί σας. Ξαφνικά τον Αύγουστο σας τηλεφωνεί και σας λέει ότι παντρέυεται στις 10 Σεπτεμβρίου εκτός Αθηνών και συγκεκριμένα ας πούμε στην Λαμία, της λέτε εσείς ότι τότε έχετε την βάφτιση στις 12 το μεσημέρι και ότι αποκλείεται να καταφέρετε να πάτε Λαμία για τον γάμο το βράδυ. Σας αναφέρει ότι δεν μπορεί να αλλάξει ημερομηνία γιατί δεν υπάρχει διαθέσιμο κέντρο άλλη μέρα και σας ζητάει να αλλάξετε εσείς ημερομηνία βάφτισης.....επειδή είστε καλή και φίλη ψάχνεται σε άλλη εκκλησία αλλά δεν βρίσκεται καθώς έχουν μείνει 20 μέρες πρίν το γεγονός. Η βάφτιση γίνεται και τελειώνετε απο το τραπέζι στις 4 το μεσημέρι.

1. Θα πηγαίνατε μετά καπάκι στην Λαμία για τον γάμο που ήταν στις 6 (έχοντας 2 παιδιά μαζί κουρασμένα απο το πρωί λόγω βάφτισης) ??????

2. Αν δεν πηγαίνατε θεωρείτε σωστό να θυμώσει η κολλητή σας???

3. Αν υποθέσουμε ότι η νύφη τελικά θύμωσε που δεν πήγατε στον γάμο, θεωρείται υπερβολικό για ένα τέτοιο γεγονός να μην σας ξαναμιλήσει πιά και να κόψει επαφές?????

Για να δω απαντήσεις!

καλησπερα! να σου εκφρασω κ την δικη μου αποψη για το θεμα...

καταρχην δεν επρεπε να θυμωσει εκεινη αλλα εσυ αν το δουμε λογικα..εφοσον το ηξερε κιολας απο πριν ειναι αδικαιολογητη,εγω κ παιδια να μην ειχα,δεν θα πηγαινα,ποσο μαλλον με παιδια να τρεχουμε στην αλλη ακρη να προλαβουμε το γαμο..θεωρω οτι η ''φιλη'' σου ειναι λαθος κ κατα βαθος το ξερει αλλα δεν θελει να το παραδεχτει..εγω παντως τετοια ατομα δεν θα ηθελα διπλα μου!!!αυτα!!!


S4iNp3.png

BU56p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ θα πήγαινα μετά τη βάφτιση στο γάμο!!!

Και φυσικά αν κάποιος έπρεπε να κρατήσει κακία, αυτή είναι η μαμά του παιδιού που είχε ενημερώσει απο νωρίς και όχι η νύφη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ιστορία έχει γίνει προ 3 ετών....η φιλιά έχει ήδη λήξει, διότι αν και την άφησα να ηρεμήσει κανένα εξάμηνο και έκανα πρώτη κίνηση, έφαγα πόρτα, οπότε έληξε για πάντα απο μεριάς μου!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σας αναφέρω ένα γεγονός και θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας !

Έχει γίνει πρίν απο 3 χρόνια...δεν αλλάζει κάτι τώρα αλλά θέλω να δω τι θα απαντήσει η πλειοψηφία!

Ας πούμε ότι βαφτίζεται το παιδί σας π.χ. 10-Σεπτεμβρίου και το ανακοινώνεται στις κολλητές σας απο τον Ιούνιο για να ξέρουν να μην κανονίσουν την ίδια ημερομηνία κανένα άλλο μυστήριο. Η βάφτιση είναι Αθήνα. Η μια κολλητή σας απο τον Ιούνιο σας έχει ανακοινώσει ότι έχει δεχτεί πρόταση γάμου αλλά δεν είναι σίγουρη αν θέλει να κάνει το επόμενο βήμα και το σκέφτεται και αν τελικά αποφασίσει να παντρευτεί θα το κάνει τέλη Αυγούστου με Σεπτέμβριο. Εσείς την έχετε ήδη ενημερώσει ότι 10 Σεπτεμβρίου βαφτίζεται το παιδί σας. Ξαφνικά τον Αύγουστο σας τηλεφωνεί και σας λέει ότι παντρέυεται στις 10 Σεπτεμβρίου εκτός Αθηνών και συγκεκριμένα ας πούμε στην Λαμία, της λέτε εσείς ότι τότε έχετε την βάφτιση στις 12 το μεσημέρι και ότι αποκλείεται να καταφέρετε να πάτε Λαμία για τον γάμο το βράδυ. Σας αναφέρει ότι δεν μπορεί να αλλάξει ημερομηνία γιατί δεν υπάρχει διαθέσιμο κέντρο άλλη μέρα και σας ζητάει να αλλάξετε εσείς ημερομηνία βάφτισης.....επειδή είστε καλή και φίλη ψάχνεται σε άλλη εκκλησία αλλά δεν βρίσκεται καθώς έχουν μείνει 20 μέρες πρίν το γεγονός. Η βάφτιση γίνεται και τελειώνετε απο το τραπέζι στις 4 το μεσημέρι.

1. Θα πηγαίνατε μετά καπάκι στην Λαμία για τον γάμο που ήταν στις 6 (έχοντας 2 παιδιά μαζί κουρασμένα απο το πρωί λόγω βάφτισης) ??????OXI

2. Αν δεν πηγαίνατε θεωρείτε σωστό να θυμώσει η κολλητή σας???OXI

3. Αν υποθέσουμε ότι η νύφη τελικά θύμωσε που δεν πήγατε στον γάμο, θεωρείται υπερβολικό για ένα τέτοιο γεγονός να μην σας ξαναμιλήσει πιά και να κόψει επαφές?????OXI

Για να δω απαντήσεις!

O καθένας βάζει τις προτεραιοτητές του. Ουτε εσενα θα πρεπει να σε πείραζε εφοσον δεν υπήρχε αλλη διαθέσιμη ημερομηνία αλλά ουτε κι αυτήν εφόσον βάφτιζες το παιδι σου κ έπρεπε να ταξιδεψεις για το γάμο;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα θύμωνα!!!

Αφού είχα ενημερώσει τόσο έγκαιρα, και αφού εκείνη δεν έψαχνε εκείνη την εποχή, θεωρώ ότι αυτή έπρεπε να το προγραμματίσει αλλιώς...

Εννοείται ότι δεν θα προσπαθούσα να αλλάξω ημερομηνία βάφτισης δεν πα να είχα μπροστά μου 20 μήνες, όχι 20 μέρες και, εννοείται, δεν θα πήγαινα...

Δεν θα κράταγα κακία, αλλά δεν θα δεχόμουνα και να μου κρατήσουνε...

Επίσης, το θεωρώ πολύ άκαιρο να μου κρατήσει κακία, αφού ήξερε ότι ήτανε κανονισμένη η βάφτιση του δικού μου παιδιού...

Δε νομίζω ότι έχασες πολλά που έχασες αυτή τη φιλία...


NDPXp3.png eJ01p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαριλίνα νομίζω ότι έχεις δίκιο!!!

Οι απαντήσεις που είχα πάρει τότε ήταν του στύλ "Αφού ήξερες ότι έχω σκοπό κάποια στιγμή να παντρευτώ γιατί κανόνισες???"

Επίσης άκουσα και το υπέροχο..."Ήμουν δίπλα σου σε κάθε σημαντική στιγμή της ζωής σου, γάμο, γέννα, πρώτη βάφτιση, και εσύ στην δική μου σημαντική στιγμή (γάμο) δεν μπόρεσες να είσαι..τώρα στην κηδεία μου!!!"

Ακόμα τα σκέφτομαι και γελάω......αναρωτιέμαι πως μπορούσα να είμαι φίλη με τέτοιο άτομο και τι άκουσαν τα αυτάκια μου και δεν έπεσαν κάτω!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαριλίνα νομίζω ότι έχεις δίκιο!!!

Οι απαντήσεις που είχα πάρει τότε ήταν του στύλ "Αφού ήξερες ότι έχω σκοπό κάποια στιγμή να παντρευτώ γιατί κανόνισες???"

Επίσης άκουσα και το υπέροχο..."Ήμουν δίπλα σου σε κάθε σημαντική στιγμή της ζωής σου, γάμο, γέννα, πρώτη βάφτιση, και εσύ στην δική μου σημαντική στιγμή (γάμο) δεν μπόρεσες να είσαι..τώρα στην κηδεία μου!!!"

Ακόμα τα σκέφτομαι και γελάω......αναρωτιέμαι πως μπορούσα να είμαι φίλη με τέτοιο άτομο και τι άκουσαν τα αυτάκια μου και δεν έπεσαν κάτω!!!

Ημαρτον! Είναι με τα καλά της; Συγνώμη που θα σου το πω αλλά αν κάποια έπρεπε να θυμώσει είσαι εσύ και όχι η φίλη σου. Και τα δύο μυστήρια είναι. Δεν είναι το ένα σημαντικότερο από το άλλο ούτε είναι σημαντικότερος ο γάμος της κοπέλας επειδή εκείνη παρευρέθηκε σε όλα τα σημαντικά γεγονότα τα δικά σου που προηγήθηκαν ενώ εσύ δεν μπόρεσες. Όπως και να έχει για σένα ήταν αδύνατον να πας εκεί, αλλά και η ίδια θα έπρεπε να καταλάβει ότι δεν είναι δυνατόν να απαιτήσει να είσαι εκεί αφού ήξερε μήνες πριν ότι την συγκεκριμένη ημερομηνία είχες ήδη κανονίσει την βάπτιση του παιδιού. Να δεις όμως πως όταν η κοπέλα κάνει δικά τις παιδάκια θα καταλάβει το λάθος της και τότε θα επιστρέψει μετανιωμένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χελοου!Βρε κοπελιτσα?Γιατι ασχολεισαι ακομη?Αν ηταν πραγματικη φιλη θα χαιροταν με την χαρα σου και δεν θα κακιωνε επειδη δεν ανταποκριθηκες στο καπριτσιο της!Ειναι δυνατον?Κρατα κοπελα μου διπλα σου αυτους που σ αγαπανε και σε σεβονται κι ολους τους αλλους οξω απ την πορτα!Στην τελικη οι φιλοι στα δυσκολα φαινονται!Κι αν ηταν φιλη σου δεν θα σου κοπαναγε ποτε μα ποτε ποσο σου σταθηκε!

Την καλημερα μου σε ολες!


Οποιος τα λεει μπροστα μου τα ακουνε τα αφτια μου

οποιος τα λεει απο πισω μου τα ακουνε τα οπισθια μου και απαντανε αναλογα!:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Χελοου!Βρε κοπελιτσα?Γιατι ασχολεισαι ακομη?Αν ηταν πραγματικη φιλη θα χαιροταν με την χαρα σου και δεν θα κακιωνε επειδη δεν ανταποκριθηκες στο καπριτσιο της!Ειναι δυνατον?Κρατα κοπελα μου διπλα σου αυτους που σ αγαπανε και σε σεβονται κι ολους τους αλλους οξω απ την πορτα!Στην τελικη οι φιλοι στα δυσκολα φαινονται!Κι αν ηταν φιλη σου δεν θα σου κοπαναγε ποτε μα ποτε ποσο σου σταθηκε!

Την καλημερα μου σε ολες!

ΣΩΣΤΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:


NDPXp3.png eJ01p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ημαρτον! Είναι με τα καλά της; Συγνώμη που θα σου το πω αλλά αν κάποια έπρεπε να θυμώσει είσαι εσύ και όχι η φίλη σου. Και τα δύο μυστήρια είναι. Δεν είναι το ένα σημαντικότερο από το άλλο ούτε είναι σημαντικότερος ο γάμος της κοπέλας επειδή εκείνη παρευρέθηκε σε όλα τα σημαντικά γεγονότα τα δικά σου που προηγήθηκαν ενώ εσύ δεν μπόρεσες. Όπως και να έχει για σένα ήταν αδύνατον να πας εκεί, αλλά και η ίδια θα έπρεπε να καταλάβει ότι δεν είναι δυνατόν να απαιτήσει να είσαι εκεί αφού ήξερε μήνες πριν ότι την συγκεκριμένη ημερομηνία είχες ήδη κανονίσει την βάπτιση του παιδιού. Να δεις όμως πως όταν η κοπέλα κάνει δικά τις παιδάκια θα καταλάβει το λάθος της και τότε θα επιστρέψει μετανιωμένη.

Έχει ήδη κάνει ένα παιδί....πήγα και με τις άλλες κολλητές δώρο στο μαιευτήριο αλλά ένιωσα πολύ παγωμάρα και κρύο οπότε εδώ και δύο χρόνια δεν έχω ξανασχοληθεί....μαζί της

Καλύτερα να μην γυρίσει μετανιωμένη δεν ενδιαφέρομαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χελοου!Βρε κοπελιτσα?Γιατι ασχολεισαι ακομη?Αν ηταν πραγματικη φιλη θα χαιροταν με την χαρα σου και δεν θα κακιωνε επειδη δεν ανταποκριθηκες στο καπριτσιο της!Ειναι δυνατον?Κρατα κοπελα μου διπλα σου αυτους που σ αγαπανε και σε σεβονται κι ολους τους αλλους οξω απ την πορτα!Στην τελικη οι φιλοι στα δυσκολα φαινονται!Κι αν ηταν φιλη σου δεν θα σου κοπαναγε ποτε μα ποτε ποσο σου σταθηκε!

Την καλημερα μου σε ολες!

Συμφωνώ μαζί σου!!!

Βασικά επειδή 3 χρόνια τώρα δεν το είχα κουβεντιάσει με κανέναν εκτός απο τον άντρα μου και την κουμπάρα μου είπα να το μοιραστώ και με εσάς για να ακούσω και μια άλλη γνώμη εκτός απο δικούς μου ανθρώπους!!!

Χαίρομαι πάντως που δεν είμαι μόνο εγώ η παράλογη όπως παρουσιαζόμουν χαχαχαχαχχα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αχ κάτι τέτοια διαβάζω ή ακούω και τρελλαίνομαι .... πραγματικά η georgia τα είπε πολύ σωστά. Αλλά σε καταλαβαίνω απόλυτα mamavasia που ασχολείσαι ακόμα γιατί είναι πραγματικά τόσο τραγική η πρώην φίλη σου που ίσως να σε κατάφερε να έχεις και δεύτερες σκέψεις για το αν έκανες σωστά που δεν πήγες. Αλλά τέτοιες είμαστε, θέλουμε να είμαστε με όλους τους ανθρώπους γύρω μας καλά και ξεχνάμε τον εαυτό μας κάπου...


Χαμογελάτε, είναι μεταδοτικό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...