Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 19 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

      Καλησπέρα!

      Σήμερα εκανα τον 2ο υπέρηχο 10η μερα του κυκλου και 9η μέρα διεγερσης και απο εκει που επαιρνα γκοναλ 250 και cetrotide απο την 6η μέρα διεγερσης, από σημερα μου είπε να αυξήσω γκοναλ στις 300 και Τετάρτη θα ξανακάνω υπέρηχο. Γύρω στα 10 ωάρια τα οποία ομως πρεπει να μεγαλώσουν κ άλλο... Οιστραδιόλη στα 1528. Σάββατο με βλεπει για ωοληψία.

      Και ερωτώ εγώ: υπαρχει ξαφνικα κίνδυνος για υπερδιέγερση και με αυτόν τον αριθμό αυγών; Ή θα βλέπαμε κατι ήδη στον υπέρηχο; Δεν ξερω γιατι μου έχει καρφωθεί ο φοβος.. ισως απο αυτα που διαβάζω.. δεν έχω πολυκυστικές, γενικα η διεγερση παει καλά.. μονο βαρος χαμηλα και ενοχληση σαν να ειμαι στη μερα της ωορρηξιας ..στην ούρηση το ίδιο, σαν να ειμαι στη μερα της ωορρηξιας που υπαρχει μια δυσκολία, σαν κατακρατηση... Δεν πίνω βεβαια και πολυ νερο...

      Καλημέρα. Θα έλεγα να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις, δεν θα συμβεί τίποτα κακό θα δεις 😊 Αυτό που περιγράφεις μοιάζει πολύ με τη δική μου τελευταία διέγερση, έπαιρνα συνολικά 225 μονάδες ημερισίως και κάπου στον 2ο υπέρηχο δεν ενθουσιάστηκα με τις μετρήσεις και πρότεινα μόνη μου να ανεβάσουμε λίγο τη δόση. Είχα κάνει άλλες 2 διεγέρσεις και τα χιλιοστά των ωοθυλακίων όπως και η οιστραδιόλη δεν ήταν στα ίδια επίπεδα και είχα ανησυχήσει. Ο γιατρός μου συμφώνησε. Τελικά πήγαν όλα καλά, πήραμε 12 ωάρια, ανάμεσά τους βρέθηκαν τα πιο πολλά ώριμα σε σχέση με τις προηγούμενες διεγέρσεις, και δεν έπαθα υπερδιέγερση. Όλα θα πάνε καλά 🤗

      πρίν από 2 λεπτά , Soho24 είπε:

      Καλημέρα. Θα έλεγα να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις, δεν θα συμβεί τίποτα κακό θα δεις 😊 Αυτό που περιγράφεις μοιάζει πολύ με τη δική μου τελευταία διέγερση, έπαιρνα συνολικά 225 μονάδες ημερισίως και κάπου στον 2ο υπέρηχο δεν ενθουσιάστηκα με τις μετρήσεις και πρότεινα μόνη μου να ανεβάσουμε λίγο τη δόση. Είχα κάνει άλλες 2 διεγέρσεις και τα χιλιοστά των ωοθυλακίων όπως και η οιστραδιόλη δεν ήταν στα ίδια επίπεδα και είχα ανησυχήσει. Ο γιατρός μου συμφώνησε. Τελικά πήγαν όλα καλά, πήραμε 12 ωάρια, ανάμεσά τους βρέθηκαν τα πιο πολλά ώριμα σε σχέση με τις προηγούμενες διεγέρσεις, και δεν έπαθα υπερδιέγερση. Όλα θα πάνε καλά 🤗

      Και να προσθέσω ότι το σύνηθες είναι οι 300 μονάδες ημερισίως, τουλάχιστον από αυτά που ακούω και διαβάζω τα τελευταία χρόνια. Μην ανησυχείς με την αύξηση της δόσης, θα δώσετε μια ώθηση στα ωοθυλάκια μέχρι την ωοληψία. Εύχομαι πολύ καλή επιτυχία.

Επιχειρείν...(?)


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Φίλοι και συγγενείς μου είναι άνεργοι ή υπό τον φόβο (βεβαιότητα) απόλυσης ή με αποδεκατισμένα εισοδήματα κι έχουν μπει στη διαδικασία αναζήτησης (άλλου) επαγγελματικού δρόμου.:?

Οι συζητήσεις είναι συνεχείς κι έντονες, η αβεβαιότητα μεγάλη, το ρίσκο πρέπει να είναι όσο γίνεται πιο μικρό... και σας μεταφέρω τις ιδέες τους, περιμένοντας τις απόψεις σας/εμπειρίες σας. Ταυτόχρονα, όποιος μας διαβάζει, μπορεί να βρει κάποια από τις ιδέες ενδιαφέρουσα και να την υιοθετήσει ή ν' ανακαλύψει κάποια χρήσιμη πληροφορία.

Λοιπόν... Σχεδόν όλοι προσανατολίζονται στη δημιουργία μιας μικρής επιχείρησης. Διαθέτουν από μηδενικά:confused: ως μικρά κεφάλαια. Φαντάζομαι ότι δεν ισχύουν πλέον επιδοτήσεις μέσω κάποιων προγραμμάτων ή/και χρηματοδότηση από τράπεζα, ε?

Επειδή τα αντικείμενα είναι πολλά, είναι αδύνατον να κάνω ξεχωριστό θέμα για το καθένα:roll: κι έτσι θα τα αναφέρω όλα μαζί (όσα θυμάμαι) :

Χώρος εστίασης : Πρατήριο άρτου, τυροπιτάδικο, χοτ-ντάδικο, καντίνα φις εντ τσιπς, μαγειρείο (πακέτο), οικογενειακό καφεζαχαροπλαστείο, κέτερινκ οικογενειακών εκδηλώσεων.

Χώρος παροχής υπηρεσιών/πώληση : Κέντρο δημιουργικής απασχόλησης παιδιών προσχολικής ηλικίας, σπουδαστήριο παιδιών δημοτικού, παιδότοπος, βιβλιοπωλείο, μαγαζί με κάλτσες και κορμάκια/μαγιό.

Ποιά ιδέα βρίσκετε καλή κι ότι μπορεί ν' αποδώσει στις μέρες μας (έχετε κάποια άλλη, διαφορετική)? Ποιό το κόστος υλοποίησής της? Ποιά είναι τα ποσοστά κέρδους? Ποιές οι τυπικές προυποθέσεις (γραφειοκρατικά)?

Ξέρω πως το θέμα είναι λίγο χαοτικό γιατί αναφέρεται σε πολλά, πιστεύω όμως με την κουβέντα να βγάλουμε μια άκρη (αν υπάρχει...) (προσωπικά, μάλλον είμαι αρνητική σε... επιχειρηματικά ρίσκα... τέτοιες εποχές...).

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

υ.γ. Διαβάζεται αυτή η ενότητα από μη-μέλη?


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημερα ζωπυρον το επαγγελμα το δικο μου και του συζηγου εχει αμεση σχεση με τα καταστηματα να σου πω λοιπον οτι τα εμπορικα καταστηματα κλεινουν το ενα μετα το αλλο οπωτε θα σου ελεγα να μην επιχειρησουν οι φιλοι σου σε κατι τετοιο.Τωρα στο χωρο της εστιασης ανοιγουν πολλα τυπου τυροπιταδικο σαντουιτς και καφε στο χερι και πανε καλα απο οτι μαθαινω δλδ ενα μεροκαματο βγαινει.Οι επιδοτησεις απο εσπα δεν ισχυουν προς το παρον,και οι τραπεζες δανειο με το σταγονομετρο πλεον.Οτι αλλο θες και μπορω να βοηθησω μην διστασεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν ειχα κεφάλαιο....μόνο σε χώρο εστίασης θα προσανατολιζόμουν κ οχι φυσικά σε εστιατόριο ή ταβέρνα με τιποτα...

Γιατί ο ελληνας οσο κ να μη έχει να ντυθει, να βγει σινεμά ,να παει ταξίδια κτλπ ενα σαντιουτσ θα το παρει μια τυροπιτα κεικ κτλπ.

Link to comment
Share on other sites

Zωπ,επειδή το είχα ψάξει για την αδελφή μου οι χώροι εστίασης έχουν κέρδος αλλά χρειάζεται και αρκετό κεφάλαιο για να ξεκινήσεις.Και θέλει προσοχή στην επιλογή του χώρου,έξοδα που σου βγάινουν στην πορεία και πολλές άδειες-υγεινομικου,πυροσβεστική κλπ

Από επιδοτήσεις μακριά.Ετσι την πατήσαμε κι εμείς και να φανταστείς πως ήταν το 08.Ακόμα δεν πήραμε ούτε σεντς.Κι ούτε προβλέπεται δλδ.Και να ανοίξει κάποιο πρόγραμμα συνιστώ επιφυλαξη.

Πιστεύω πως όποιος ασχοληθεί με είδη αναγκαία-βλέπω απ'τον εαυτό μου και τους γύρω μου που έχουμε κόψει τα περιττά-σε πολύ καλές τιμές έχει πιθανότητες να πετύχει.Αλλά θέλει υπομονή.

Α!Και η ενότητα είναι ορατή στα μη μέλη.


Link to comment
Share on other sites

Ζούπι, δεν ξέρω να σου πω αν είναι καλή ιδέα να ανοίξει κάποιος επιχείρηση τώρα. Δεν είμαι αρνητική, πιστεύω ότι πάντα υπάρχουν ευκαιρίες και περιθώρια.

Σε ότι αφορά τα προγράμματα, τρέχουν διάφορα αυτήν την εποχή, πριν λίγο έκλεισε και το Δράση 1 για νέες επιχειρήσεις ρε γαμώτο....

Θα το κοιτάξω αύριο στη δουλειά και θα σου πω.

Τα προγράμματα έχουν βγάλει κακό όνομα, γιατι απαιτούν πολύ χαρτούρα και αργείς να πάρεις τα λεφτα, αλλά θα τα πάρεις σίγουρα. Ακους foubi? Είναι λεφτά της ΕΕ και δεν μπορούν να μην τα δώσουν.

Τα καινούργια προγράμματα και λόγω της κρίσης (μας έβαλαν χέρι οι κακοί ευρωπαίοι) και λόγω της αύξησης της συμμετοχής της ΕΕ, είναι κλάσεις καλύτερα, μέχρι προκαταβολή δίνουν.

Το κοιτώ αυριο και σου λεω.


"Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία.

Και ως προς το σύμπαν, διατηρώ κάποιες αμφιβολίες..." Αλβέρτος Αινστάιν.

DmXup2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις!

Κι εγώ συμφωνώ κάπως (γιατί γενικά είμαι πολύ διστακτική) με την ιδέα του γρήγορου-φθηνού-καλού φαγητού/καφέ ή ίσως και με το πρατήριο άρτου.

Σμαρτάκι, αν μέσα απ' αυτή την συζήτηση αλλά και γενικότερα καταλήξουν κάπου, θα σου θέσω όποια απορία έχουν.

Φούμπι, τι εννοείς "αρκετό κεφάλαιο" και "έξοδα που βγαίνουν στην πορεία"? Οι άδειες εκδίδονται δύσκολα?

rkt, είναι πολύ ελπιδοφόρο που υπάρχουν ακόμη αξιόπιστα προγράμματα επιχορήγησης. Θα περιμένουμε νέα σου.

έντιτ : Οι ενδιαφερόμενοι είναι γυναίκες και άντρες, 25-50 χρονών, με κάρτα ανεργίας και χωρίς.


Link to comment
Share on other sites

Ζωπ μου το παν είναι ο χωρος.

Πρώτον πρέπει να βεβαιωθούν πως έχει άδεια κυρίου χώρου ώστε να πάρει βεβαίωση από πολεοδομία.Τη χρειάζεται για υγειονομειο και πυροσβεστική. Πρέπει να πάρει και προέγκριση από δημ.συμβούλιο. Δεν είναι δύσκολο αν είναι νόμιμα τα πράγματα αλλά θέλει το χρόνο του.Πρέπει λοιπον να συνυπολογίσει αμοιβή μηχανικού,παραβολα κλπ.

Δευτερον αν δεν επιλέξει κάποιον ήδη φτιαγμένο χωρο θα πρέπει να επενδύσει στην διακόσμηση και τον εξοπλισμό.Εκεί χρειάζεται πολύ καλή οργάνωση και προϋπολογισμός γιατί μπορείς πολύ εύκολα να βγεις έκτος προγράμματος.Πρέπει να ελέγξει κανείς τα ηλεκτρολογικά και τα υδραυλικά ώστε να υποστηρίζουν τις ανάγκες του καταστήματος. Και πολλές άλλες μικρολεπτομέρειες που μπορεί να μην φαίνονται αρχικά αλλά βγαίνουν στην πορεία.Μπορούμε να το συζητήσουμε πιο αναλυτικά αν σ'ενδιαφέρει.


Link to comment
Share on other sites

rkt, είναι πολύ ελπιδοφόρο που υπάρχουν ακόμη αξιόπιστα προγράμματα επιχορήγησης. Θα περιμένουμε νέα σου.

έντιτ : Οι ενδιαφερόμενοι είναι γυναίκες και άντρες, 25-50 χρονών, με κάρτα ανεργίας και χωρίς.

Λοιπόν, επανέρχομαι. Τα προγράμματα που έτρεχα, 2 τον αριθμό για επιδότηση ΝΕΩΝ επιχειρήσεων, έκλεισαν. Αλλά αναμένονται να προκυρηχθουν νέα εντός του Μαιου.

Ομως, εξαρτάται από το αντικείμενο.

Πχ, αν μιλάμε για καφετέρια, φαστ φουντ και λοιπά, αυτοί οι κλάδοι είναι ΜΗ επιλέξιμοι. Μόνο από τα προγράμματα επιδότησης του ΟΑΕΔ μπορούν να κάνουν κάτι, εφόσων έχουν και κάρτα ανεργίας.

Πες τους να απευθυνθούν εκει.

Αν μιλάμε για κάτι άλλο, τότε πες μου τον κλάδο να σου πω.

ρε rkt ξέρεις από προγράμματα και δεν μιλάς!Θέλω να σε ρωτήσω κάτι πραγματάκια

Πες καλή μου. Ρώτα ότι θες.

Φιλιά κορίτσια.


"Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία.

Και ως προς το σύμπαν, διατηρώ κάποιες αμφιβολίες..." Αλβέρτος Αινστάιν.

DmXup2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν μιλάμε για κάτι άλλο, τότε πες μου τον κλάδο να σου πω.

Ευχαριστώ πολύ! Μα να 'ξεραν κι αυτοί τι θέλουν...:confused: Αν αποφασίσουν κάτι συγκεκριμένο, θα σε ρωτήσουμε.

Αλλά ξέρεις αν υπάρχει κάποιο σάιτ που ν' αναφέρεται στις τρέχουσες επιδοτήσεις, για να μπορούν να μπαίνουν απ' ευθείας και να ενημερώνονται γενικά?


Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Μα να 'ξεραν κι αυτοί τι θέλουν...:confused: Αν αποφασίσουν κάτι συγκεκριμένο, θα σε ρωτήσουμε.

Αλλά ξέρεις αν υπάρχει κάποιο σάιτ που ν' αναφέρεται στις τρέχουσες επιδοτήσεις, για να μπορούν να μπαίνουν απ' ευθείας και να ενημερώνονται γενικά?

Ζούπυ, με προσβάλεις....:P

http://www.info3kps.gr/

http://www.oaed.gr/

http://www.e-espa.gr/


"Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία.

Και ως προς το σύμπαν, διατηρώ κάποιες αμφιβολίες..." Αλβέρτος Αινστάιν.

DmXup2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα σας κοριτσια! Το μεζεδοπωλειο τραβαει γενικοτερα πιστευω! Με ουζακι, τσιπουρακι, ρετσινουλα...

Κατι σκεφτομαι να επιχειρησω αλλα ξερετε υπαρχει η ανασφαλεια "θα πετυχει?" "θα μπω μεσα?" "θα με φαει το ΤΕΒΕ?" :P Και ολα αυτα!

Θα ηθελα να ρωτησω την κοπελα που ξερει απο προγραμματα εαν τρεχει κατι αυτη τη περιοδο και να με ενημερωσει παρακαλω! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πάντως και πως ο παιδικός ρουχισμός αν βάλεις οικονομικά πράγματα θα πιάσει. Οχι τύπου ζαρα κλπ αλλα με παιδικά εσώρουχα, πυτζάμες, κάλτσες κλπ. οικονομικά κάτι θα έπιανε. Γιατι όπως και να το κάνεις κάτι θα πάρεις να ντύσεις το παιδί σου, έστω και με 5 ευρώ.

Γενικά αν υπήρχε κατάστημα με πολύ χαμηλές τιμές και να μην είναι κινέζικα, πιστεύω πως κάτι θα έκανε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...