Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

ΚΙ ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΝΟ 'Η ΤΗ ΝΟΝΑ;


riniw

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλες!!

Όταν πήραμε την απόφαση με τον άντρα μου οτι θα προχωρήσουμε ένα βήμα παραπάνω αποφασίσαμε απο κοινού να μας παντρέψει φιλικό του ζευγάρι,που κάνουμε καλή παρέα...μια φίλη μου το πρότεινε κι εκείνη και της είπα έχουμε κουμπάρους,σ'ευχαριστώ και μου είπε να σας βαφτίσω το παιδί...

Όταν μάθαμε για την εγκυμοσύνη της το είπα και χάρηκε και όλα καλά αλλά δε τη βλέπω πολύ ζεστή...ετοιμάζετε για γάμο τώρα και τον άντρα της δεν τον καλοξέρω και είχα σκεφτεί να της πω οτι αν θέλει το παιδί να το λαδώσει μόνη της κι όχι κι οι δυο μαζί να κόψω αντίδραση αλλά τώρα το σκέφτομαι γενικώς..Υπ'οψιν στην 6η εβδ. πέθανε ο πατέρας μου και την είχα ειδοποιήσει για το μνημόσυνο αλλά δεν ήρθε..μου είπε αυτολεξεί:το θυμήθηκα αλλά είχαμε να πάμε κάπου αλλού και δεν ήρθα.

Ποιά η γνώμη σας;Θέλω να πάω για καφέ μαζί της και να της το ξεκόψω τελείως...μήπως είναι απο τις παραξενιές που δημιουργούν οι ορμόνες της εγκυμοσύνης;Να περιμένω να γεννήσω και μετά;Τί να κάνω;Μας το πρότεινε για να το βαφτίσει ένα φιλικό μας ζευγαρι και τους το έκοψα λέγωντας οτι έχουμε νονά και δε θέλω να αθετώ τον λόγο μου αλλά ούτε και να το μωρό να βλέπει στη χάση και τη φέξη τη νονά....


io6Qp3.png

TyPTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρηνιώ μου εγώ θα σου πω μόνο ένα πράγμα για τους νονούς της μικρής μου.

Εάν ποτέ πάθω κάτι εγώ, θα μου μεγαλώσουν το παιδί μου και θα του προσφέρουν πολλά περισσότερα από ότι στο δικό τους παιδί....και όχι οικονομικά.

Το ίδιο θα έκανα κι εγώ για τα βαφτιστήρια μου.

Δεν έχει σημασία εάν ήρθαν στο μνημόσυνό ή όχι. Εμένα να φανταστείς με παίρνει η κουμπάρα μου τηλέφωνο χωρίς να την ακούει η βαφτιστήρα μου και μου λέει "μαρή γαιδούρα έχει γενέθλια η βαφτιστήρα σου............πάρε τηλέφωνο το παιδί να του πεις χρόνια πολλά":p:p....αλλιώς δεν πρόκειται να το θυμηθώ.

Αλλά ξέρει ότι το παιδί της είναι και δικό μου............με εννοείς?????

Link to comment
Share on other sites

Ρηνιώ όντως η αντίδραση της φίλης στο μνημόσυνο ήταν αρνητική.

Αν δεν υπήρχε αυτό θα σου έλεγα να μιλήσεις μαζί της ήρεμα και να της πείς ότι αν δε μπορεί να είναι νονά δεν πειράζει και τέτοια.

Τώρα έτσι που συμπεριφέρθηκε... τι να σου πω! Λίγο σε γαϊδουριά μου κάνει...

Πήγαινε μαζί της για ένα καφέ και ξεκαθάρισε το θέμα με την απουσία της στο μνημόσυνο (μήπως είχε σοβαρό λόγο???) Ανάλογα με το τι θα σου πεί αναφέρεις ή όχι το θέμα νονάς.


"Depart now on your bright wings

The world envy

The skies have always seduced you

Precious Queen

And you know your time has come

To fly away with Me, so far..."

NE1r.png

R649p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρηνιώ μου εγώ θα σου πω μόνο ένα πράγμα για τους νονούς της μικρής μου.

Εάν ποτέ πάθω κάτι εγώ, θα μου μεγαλώσουν το παιδί μου και θα του προσφέρουν πολλά περισσότερα από ότι στο δικό τους παιδί....και όχι οικονομικά.

Το ίδιο θα έκανα κι εγώ για τα βαφτιστήρια μου.

Δεν έχει σημασία εάν ήρθαν στο μνημόσυνό ή όχι. Εμένα να φανταστείς με παίρνει η κουμπάρα μου τηλέφωνο χωρίς να την ακούει η βαφτιστήρα μου και μου λέει "μαρή γαιδούρα έχει γενέθλια η βαφτιστήρα σου............πάρε τηλέφωνο το παιδί να του πεις χρόνια πολλά":p:p....αλλιώς δεν πρόκειται να το θυμηθώ.

Αλλά ξέρει ότι το παιδί της είναι και δικό μου............με εννοείς?????

χαχαχα!!!!!!!!!μοναδική όπως πάντα!!!!

κι εγω έτσι θέλω να αισθάνονται το παιδί μου οι νονοί..αλλά βλέπω μια παγωμάρα,κατάλαβες διαολογατούλα;;;;:tongue::tongue::tongue:

κι εγω δεν είμαι παρεξηγησιάρα να πεις..αλλά ξέρω οτι με τους νονούς του γιού της είναι απογοητευμένη (φίλοι του πρώην συζύγου που ούτε καν βλέπουν το παιδί απλώς αφήνουν τα δώρα στον μπαμπά) και μέχρι που της είχα πει να του παίρνω λαμπάδα εγω να μην αισθάνεται το καημένο άσχημα...και τώρα να αντιλαμβάνομαι οτι κάτι δεν κολλάει;δε μού 'ρχεται καλά να το βαφτίσει το παιδί...

και για το μνημόσυνο ξέρεις πού κόλλησα;;που μου είπε οτι το θυμήθηκε αλλά είχαν να πάνε αλλού και δεν πήρε ούτε καν τηλέφωνο...'ετσι για την στάχτη στα μάτια


io6Qp3.png

TyPTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρηνιώ όντως η αντίδραση της φίλης στο μνημόσυνο ήταν αρνητική.

Αν δεν υπήρχε αυτό θα σου έλεγα να μιλήσεις μαζί της ήρεμα και να της πείς ότι αν δε μπορεί να είναι νονά δεν πειράζει και τέτοια.

Τώρα έτσι που συμπεριφέρθηκε... τι να σου πω! Λίγο σε γαϊδουριά μου κάνει...

Πήγαινε μαζί της για ένα καφέ και ξεκαθάρισε το θέμα με την απουσία της στο μνημόσυνο (μήπως είχε σοβαρό λόγο???) Ανάλογα με το τι θα σου πεί αναφέρεις ή όχι το θέμα νονάς.

Miss Caramel το θέμα είναι οτι βλέπω πα-γω-μά-ρα...αντιλαμβάνομαι οτι κι εκείνη μάλλον το σκέφτεται...μου είχε πετάξει σε ανύποπτη στιγμή που είχε έρθει απο το σπίτι για καφέ οτι μίλαγε στο γιο της για το μωρό και τη βάφτιση κ.λ.π. και μου λέει:και του είπα οτι αν είμαστε καλά και έχουμε και λεφτά θα το βαφτίσουμε εμείς..ε,εκεί άρχισα κι εγω να την ψυλλιάζομαι οτι μάλλον δεν καλοθέλει..


io6Qp3.png

TyPTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς την ίδια σχέση που περιγράφει η hellcat έχω και εγώ με την κουμπάρα μου.

Απο ότι βλέπω όμως εδω υπάρχει και αρνητικό κλίμα απο την μαμά. Δεν σκεφτόμαστε όλοι το ίδιο και κάποιοι άνθρωποι τα πράγματα τα βλέπουν πιο σοβάρα απο κάποιος άλλους. Φυσικα δεν το κατηγορώ, αλλά αν θες μια νονά - κολλητή με τα δικά σου δεδομένα (τυπικη ,ενθουσιωδής κλπ) μάλλον δεν είναι ο άνθρωπος σου. Οπότε καμία ντροπή ,ρώτησε την ευθέως αν θέλει το παιδί πραγματικά ή όχι. Λάβε υπ' όψην σου ότι ένεκα οικονομικής κρίσης ο κόσμος φοβάται να πάρει τέτοιες ευθύνες.:wink:

Tώρα όσον αφορά το μνημόσυνο του μπαμπά σου .......τι να πω και εγώ μπορει να μην πήγαινα στο μνημόσυνο του μπαμπά του κουμπάρου μου ή μάλλον δεν θα πήγαινα σίγουρα μιας και δεν είναι κολλητος μου αν και έχουμε μια άριστη κουμπαριά. Προσωπικά όμως δεν θα το παρεξηγούσα αν έκαναν το ίδιο .


Τι καλύτεο να είσαι μαμά δύο παιδιών?

Να είσαι μαμά τριών παιδιών!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς την ίδια σχέση που περιγράφει η hellcat έχω και εγώ με την κουμπάρα μου.

Απο ότι βλέπω όμως εδω υπάρχει και αρνητικό κλίμα απο την μαμά. Δεν σκεφτόμαστε όλοι το ίδιο και κάποιοι άνθρωποι τα πράγματα τα βλέπουν πιο σοβάρα απο κάποιος άλλους. Φυσικα δεν το κατηγορώ, αλλά αν θες μια νονά - κολλητή με τα δικά σου δεδομένα (τυπικη ,ενθουσιωδής κλπ) μάλλον δεν είναι ο άνθρωπος σου. Οπότε καμία ντροπή ,ρώτησε την ευθέως αν θέλει το παιδί πραγματικά ή όχι. Λάβε υπ' όψην σου ότι ένεκα οικονομικής κρίσης ο κόσμος φοβάται να πάρει τέτοιες ευθύνες.:wink:

Tώρα όσον αφορά το μνημόσυνο του μπαμπά σου .......τι να πω και εγώ μπορει να μην πήγαινα στο μνημόσυνο του μπαμπά του κουμπάρου μου ή μάλλον δεν θα πήγαινα σίγουρα μιας και δεν είναι κολλητος μου αν και έχουμε μια άριστη κουμπαριά. Προσωπικά όμως δεν θα το παρεξηγούσα αν έκαναν το ίδιο .

Καλημέρα!

Άκου να δεις τώρα για το μνημόσυνο...ο κουμπάρος μου απο την Κρήτη επειδή δεν πρόλαβε να έρθει στην κηδεία έκλεισε απευθείας αεροπορικά πήγαινε-έλα ΜΟΝΟ για το μνημόσυνο και τον μπαμπά μου τον είχε δει 3 φορές όλες-όλες..τώρα να είσαι 10 λεπτάκια με τ'αμάξι και να μην έρθεις..ε,χτυπάει κάπως..και πάλι δεν στέκομαι εκεί,το προσπερνώ..

Διακρίνω εγω μια παγωμάρα...γιατί το να σου λέει ο άλλος "ΑΝ έχω λεφτά" ενω είμαι στους πρώτους μήνες και υπάρχει άπλετος καιρός να κάνεις το κουμάντο σου (εργάζεται η κοπέλα) δεν χτυπάει κάπως;Ή εγω λόγω ορμονών τα βλέπω όλα τεράστια;


io6Qp3.png

TyPTp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ρινιω μου!!λεω να την ρωτησεις ευθεως..εμας μας παντρεψε μια φιλη μου κ ενας φιλος του αντρα μου,η φιλη μου μενει λαμια ομως,κ εγω ηθελα το παιδι να εχει νονα εδω κοντα..κ οχι να την βλεπει 1φορα το χρονο..κ μολις γεννηθηκε η μικρη της το ειπα ευθεως οτι θα ηθελα να την βαπτισει αλλα λογω αποστασης δεν μπορω..κ ουτε παρεξηγηση ουτε τιποτα,την βαφτισε τελικα ο αλλος κουμπαρος μαζι με την γυναικα του..δεν νομιζω βεβαια να παρεξηγηθει,γιατι απ οτι λες ετοιμαζεται κ για το γαμο της..


S4iNp3.png

BU56p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Άκου να δεις τώρα για το μνημόσυνο...ο κουμπάρος μου απο την Κρήτη επειδή δεν πρόλαβε να έρθει στην κηδεία έκλεισε απευθείας αεροπορικά πήγαινε-έλα ΜΟΝΟ για το μνημόσυνο και τον μπαμπά μου τον είχε δει 3 φορές όλες-όλες..τώρα να είσαι 10 λεπτάκια με τ'αμάξι και να μην έρθεις..ε,χτυπάει κάπως..και πάλι δεν στέκομαι εκεί,το προσπερνώ..

Διακρίνω εγω μια παγωμάρα...γιατί το να σου λέει ο άλλος "ΑΝ έχω λεφτά" ενω είμαι στους πρώτους μήνες και υπάρχει άπλετος καιρός να κάνεις το κουμάντο σου (εργάζεται η κοπέλα) δεν χτυπάει κάπως;Ή εγω λόγω ορμονών τα βλέπω όλα τεράστια;

Σε αυτό συμφωνώ. Τι αν έχω λεφτα? Ρωτα την βρε Ρινιώ ή δήλωσε μπροστα της οτι δεν έχετε κλείσει ακόμα νονό.:tongue:

Εγώ αυτό ήθελα να πω μην στέκεσαι στο μνημόσυνο και να σουπως και κάτι? καλύτερα. προτιμώ να μηνέρθει κάποιος παρά να χαζογελάει σε όλη την διάρκεια όπως κάνουν οι περισσότεροι.:tongue:


Τι καλύτεο να είσαι μαμά δύο παιδιών?

Να είσαι μαμά τριών παιδιών!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ρινιω μου!!λεω να την ρωτησεις ευθεως..εμας μας παντρεψε μια φιλη μου κ ενας φιλος του αντρα μου,η φιλη μου μενει λαμια ομως,κ εγω ηθελα το παιδι να εχει νονα εδω κοντα..κ οχι να την βλεπει 1φορα το χρονο..κ μολις γεννηθηκε η μικρη της το ειπα ευθεως οτι θα ηθελα να την βαπτισει αλλα λογω αποστασης δεν μπορω..κ ουτε παρεξηγηση ουτε τιποτα,την βαφτισε τελικα ο αλλος κουμπαρος μαζι με την γυναικα του..δεν νομιζω βεβαια να παρεξηγηθει,γιατι απ οτι λες ετοιμαζεται κ για το γαμο της..

Annast έχεις δίκιο απλώς σκεφτόμουν μήπως είμαι εγω υπερβολική...γιατί κι εγω τους κουμπάρους μου στην Κρήτη τους σκέφτηκα κι απευθείας είπα παιδιά βρείτε νονό-νονά απο κάτω για να τον/την έχει το παιδί κοντά...


io6Qp3.png

TyPTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε αυτό συμφωνώ. Τι αν έχω λεφτα? Ρωτα την βρε Ρινιώ ή δήλωσε μπροστα της οτι δεν έχετε κλείσει ακόμα νονό.:tongue:

Εγώ αυτό ήθελα να πω μην στέκεσαι στο μνημόσυνο και να σουπως και κάτι? καλύτερα. προτιμώ να μηνέρθει κάποιος παρά να χαζογελάει σε όλη την διάρκεια όπως κάνουν οι περισσότεροι.:tongue:

ναι βρε Manti θα πάω μαζί της για καφέ και μια κι έξω θα ρωτήσω να τελειώνουμε..


io6Qp3.png

TyPTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Άκου να δεις τώρα για το μνημόσυνο...ο κουμπάρος μου απο την Κρήτη επειδή δεν πρόλαβε να έρθει στην κηδεία έκλεισε απευθείας αεροπορικά πήγαινε-έλα ΜΟΝΟ για το μνημόσυνο και τον μπαμπά μου τον είχε δει 3 φορές όλες-όλες..τώρα να είσαι 10 λεπτάκια με τ'αμάξι και να μην έρθεις..ε,χτυπάει κάπως..και πάλι δεν στέκομαι εκεί,το προσπερνώ..

Διακρίνω εγω μια παγωμάρα...γιατί το να σου λέει ο άλλος "ΑΝ έχω λεφτά" ενω είμαι στους πρώτους μήνες και υπάρχει άπλετος καιρός να κάνεις το κουμάντο σου (εργάζεται η κοπέλα) δεν χτυπάει κάπως;Ή εγω λόγω ορμονών τα βλέπω όλα τεράστια;

Ax βρε ρινιώ εγώ θα σου έλεγα να απλαύσεις την εγκυμοσύνη σου όσο μπορείς και μην σκέφτεσαι τίποτα... όταν με το καλό έρθει η ώρα της επιλογή του νονού ή της νονάς τότε το ξανασκέφτεσαι..

υγ: με το καλό να έρθει το παιδάκι σου!!!!!!!


SQG4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ax βρε ρινιώ εγώ θα σου έλεγα να απλαύσεις την εγκυμοσύνη σου όσο μπορείς και μην σκέφτεσαι τίποτα... όταν με το καλό έρθει η ώρα της επιλογή του νονού ή της νονάς τότε το ξανασκέφτεσαι..

υγ: με το καλό να έρθει το παιδάκι σου!!!!!!!

Φυσικά και θ'απολαύσω την εγκυμοσύνη,τί σχέση έχει το ένα με το άλλο;

Κακό είναι να έχεις κάνει την επιλογή σου για να ξέρει κι ο άλλος να κάνει το κουμάντο του βρε Κατερίνα;Σ'αυτές τις εποχές δεν θα πεις σε κανένα έχω σε 3 μήνες π.χ. τη βάφτιση και σε θέλω για νονό/νονά!Ά σε που εγω θέλω να είμαι απο την αρχή καλυμένη σε τέτοιες υποχρεώσεις...το λέω και ξε-λέω δεν μ'αρέσει καθόλου!:evil:


io6Qp3.png

TyPTp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γιατι δεν κανεις νονα αυτην και καποιον-α αλλον-η μαζι?

Ενας το ονομα και ενας το λαδι? Φυσικα δεν ενοω τον αντρα της.

Εχω παει σε βαφτιση που ηταν 4(!) νονοι γιατι κανεις τους δεν ειχε αρκετα λευτα για να αναλαβει μονος του! Για μενα 4 παραειναι πολλοι βεβαια αλλα 2?

Ασε που αν δεν θελει πραγματικα θα κανει πως παρεξιγηθηκε, ενω αν δεχτει θα εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να εχει εστω 1 ατομο σωστο κοντα του το μωρακι σου!

Εγω σαν καλος "ουνος" που ειμαι θα το ελεγα απευθιας αλλα μπορεις και να της πεις οτι το δευτερο ατομο π.χ. ηθελε να βαυτισει το πρωτο σου παιδι αλλα ειχες ηδη κανονισει και δεν σκευτικες οτι θα ενδιαφεροταν για το δευτερο, πραγμα που μπορει και να ειναι αληθια!

Μπορει και να φοβαται το οικονομικο και να δισταζει να στο πει... Πολυ στις μερες μας ντρεποντε να πουν οτι πχ δεν πληρωνοντε κατι μηνες!

Οσο για το μνημοσηνο... εγω δεν εχω παει σε κανενα, εκτος απο πολυ στενων μου συγγενων. Βεβαια οσους αγαπαω τους συμπαρασταθηκα και πριν και μετα... Απλα θεωρω οτι στα μνημοσηνα παει ενα σορο κοσμος και "κουραζει" αυτους που πονανε. Ολοι οι δικοι μου ξερουν οτι δεν θα παω και το λογο, δεν το κραταω κρυφο! Ισως γι αυτο κανεις δεν με εχει παρεξιγησει.


Ue8pp3.pngI307p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σου Ρηνιω!

Μιας κ πολυ καμενη απο το θεμα νονας γιατι κ γω εκανα το λαθος να συμφωνησω για την βαφτιση πριν γεννηθει η κορη μου κ ολα καλα κ ωραια...μεχρι που γεννηθηκε η μικρη κ μονο στα τυπικα ηταν εκει το δωρο τα χριστουγενα το πασχα το πρωτο χρονο στο δευτερο χρονο δεν ηρθε καν στα γεννεθλια της ..οκ δεν βολεψε γιατι εχει μαστορους στο σπιτι αλλα δεν ηρθε ουτε ενα μηνα μας θυμηθηκε τωρα πριν το Πασχα κ της το εκοψα γιατι πλεον εφτασε ο κομπος στο χτενι κ την εξηγησα πως δεν θελω να γινει νονα μας βεβαια στραβωσε μαζι μου αλλα το προτιμω απ το να στραβωνω εγω καθε φορα απ την συμπεριφορα της προς το παιδι μου ...που σημειωτεων μενει 500 μετρα απο το σπιτι μου κ ποτε δεν ερχετε να την δει κ ας μην δουλευει κ ας μην εχει δικα της παιδια κ πολλες υποχρεωσεις!

Γι αυτο θα σε συμβουλευα να γεννηθει με το καλο το μωρακι σου κ μετα θα κοψεις συμπεριφορες απεναντι σε σενα κ στο μωρακι σου....

Φιλικα παντα

Ιωαννα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...