Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

ΚΙ ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΝΟ 'Η ΤΗ ΝΟΝΑ;


riniw

Recommended Posts

Μιας και ανοίχτηκε κάπου το θέμα νονός/νονά θα ήθελα να εγώ να εναποθέσω τον προβληματισμό μου.... Έχω μια φίλη που παλιά ήμασταν κολλητές αλλά μετά απο διάφορες φάσεις που περάσαμε εγώ κάπως προσπαθώ να ξεκόψω λίγο, δεν τη νιώθω όπως παλιά. Εν πάση περίπτωση, της ανακοίνωσα πως περιμένω παιδί και μου είπε πως δεν το συζητά και θα μου το βαφτίσει αυτή. Αλλά ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου θέλουμε τη συγκεκριμένη για νονά του παιδιού μας. Κυρίως επειδή είναι ανώριμη, ανεύθυνη και δεν νομίζω να είναι σε θέση να προσφέρει στο παιδί μας όσα θα μπορεί να τους προσφέρει ένας άλλος νονός ή νονά. Η συγκεκριμένη περίμενε να της πω να μπει κουμπάρα στο γάμο μας αλλά ούτε και αυτό της το πρότεινα και επέλεξα μια άλλη φίλη μου που μπορεί να μην τη γνωρίζω απο το Δημοτικό αλλά μου έχει σταθεί στις πιο δύσκολες στιγμές. Έτσι λοιπόν μου είχε πει δεν πειράζει αλλά το πρώτο μωρό θα στο βαφτίσω. Δεν της έδωσα ξεκάθαρη απάντηση αλλά ειλικρινά δεν ξέρω πως θα χειριστώ το όλο θέμα. Δεν θέλω να τη πληγώσω δεν μου έχει κάνει κάτι απλά δεν τη γουστάρω για νονά του μωρού μου. Μήπως έχει καμιά σας ανάλογη εμπειρία?:confused:


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατι δεν κανεις νονα αυτην και καποιον-α αλλον-η μαζι?

Ενας το ονομα και ενας το λαδι? Φυσικα δεν ενοω τον αντρα της.

Εχω παει σε βαφτιση που ηταν 4(!) νονοι γιατι κανεις τους δεν ειχε αρκετα λευτα για να αναλαβει μονος του! Για μενα 4 παραειναι πολλοι βεβαια αλλα 2?

Ασε που αν δεν θελει πραγματικα θα κανει πως παρεξιγηθηκε, ενω αν δεχτει θα εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να εχει εστω 1 ατομο σωστο κοντα του το μωρακι σου!

Εγω σαν καλος "ουνος" που ειμαι θα το ελεγα απευθιας αλλα μπορεις και να της πεις οτι το δευτερο ατομο π.χ. ηθελε να βαυτισει το πρωτο σου παιδι αλλα ειχες ηδη κανονισει και δεν σκευτικες οτι θα ενδιαφεροταν για το δευτερο, πραγμα που μπορει και να ειναι αληθια!

Μπορει και να φοβαται το οικονομικο και να δισταζει να στο πει... Πολυ στις μερες μας ντρεποντε να πουν οτι πχ δεν πληρωνοντε κατι μηνες!

Οσο για το μνημοσηνο... εγω δεν εχω παει σε κανενα, εκτος απο πολυ στενων μου συγγενων. Βεβαια οσους αγαπαω τους συμπαρασταθηκα και πριν και μετα... Απλα θεωρω οτι στα μνημοσηνα παει ενα σορο κοσμος και "κουραζει" αυτους που πονανε. Ολοι οι δικοι μου ξερουν οτι δεν θα παω και το λογο, δεν το κραταω κρυφο! Ισως γι αυτο κανεις δεν με εχει παρεξιγησει.

καλησπέρα....δε μ'αρέσει καθολου αυτό....μα καθόλου...κι επειδή κι έτυχε και στη βάφτιση που έκανα εγω βάφτισα αναγκαστικά μαζι μ'ενα άλλο κοριτσάκι πού ούτε το ήξερα αλλά μου επειβλήθηκε αποφάσισα οτι εγω στο δικό μου δε θα το κάνω...κι όταν πάντρεψα την κουμπάρα μου στην Κρήτη της είπα απο την αρχή ή μόνη μου ή καθόλου..

τελοσπάντων μιλήσαμε και λύθηκαν-προς το παρόν τα θέματα..θα έρθει η ώρα της γέννας και βλέπουμε..

Καλησπερα σου Ρηνιω!

Μιας κ πολυ καμενη απο το θεμα νονας γιατι κ γω εκανα το λαθος να συμφωνησω για την βαφτιση πριν γεννηθει η κορη μου κ ολα καλα κ ωραια...μεχρι που γεννηθηκε η μικρη κ μονο στα τυπικα ηταν εκει το δωρο τα χριστουγενα το πασχα το πρωτο χρονο στο δευτερο χρονο δεν ηρθε καν στα γεννεθλια της ..οκ δεν βολεψε γιατι εχει μαστορους στο σπιτι αλλα δεν ηρθε ουτε ενα μηνα μας θυμηθηκε τωρα πριν το Πασχα κ της το εκοψα γιατι πλεον εφτασε ο κομπος στο χτενι κ την εξηγησα πως δεν θελω να γινει νονα μας βεβαια στραβωσε μαζι μου αλλα το προτιμω απ το να στραβωνω εγω καθε φορα απ την συμπεριφορα της προς το παιδι μου ...που σημειωτεων μενει 500 μετρα απο το σπιτι μου κ ποτε δεν ερχετε να την δει κ ας μην δουλευει κ ας μην εχει δικα της παιδια κ πολλες υποχρεωσεις!

Γι αυτο θα σε συμβουλευα να γεννηθει με το καλο το μωρακι σου κ μετα θα κοψεις συμπεριφορες απεναντι σε σενα κ στο μωρακι σου....

Φιλικα παντα

Ιωαννα

αυτήν ακριβώς τη συμβουλή θ'ακολουθήσω...θα γεννήσω με το καλό το πιτσιρίκι μου και αναλόγως θα πράξω..ίσως η πιο σωστή συμβουλή που άκουσα ως τώρα...


io6Qp3.png

TyPTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ανοίχτηκε κάπου το θέμα νονός/νονά θα ήθελα να εγώ να εναποθέσω τον προβληματισμό μου.... Έχω μια φίλη που παλιά ήμασταν κολλητές αλλά μετά απο διάφορες φάσεις που περάσαμε εγώ κάπως προσπαθώ να ξεκόψω λίγο, δεν τη νιώθω όπως παλιά. Εν πάση περίπτωση, της ανακοίνωσα πως περιμένω παιδί και μου είπε πως δεν το συζητά και θα μου το βαφτίσει αυτή. Αλλά ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου θέλουμε τη συγκεκριμένη για νονά του παιδιού μας. Κυρίως επειδή είναι ανώριμη, ανεύθυνη και δεν νομίζω να είναι σε θέση να προσφέρει στο παιδί μας όσα θα μπορεί να τους προσφέρει ένας άλλος νονός ή νονά. Η συγκεκριμένη περίμενε να της πω να μπει κουμπάρα στο γάμο μας αλλά ούτε και αυτό της το πρότεινα και επέλεξα μια άλλη φίλη μου που μπορεί να μην τη γνωρίζω απο το Δημοτικό αλλά μου έχει σταθεί στις πιο δύσκολες στιγμές. Έτσι λοιπόν μου είχε πει δεν πειράζει αλλά το πρώτο μωρό θα στο βαφτίσω. Δεν της έδωσα ξεκάθαρη απάντηση αλλά ειλικρινά δεν ξέρω πως θα χειριστώ το όλο θέμα. Δεν θέλω να τη πληγώσω δεν μου έχει κάνει κάτι απλά δεν τη γουστάρω για νονά του μωρού μου. Μήπως έχει καμιά σας ανάλογη εμπειρία?:confused:

πολύ απλά...της λες αφ'ενος μεν οτι το έχει τάξει κι ο άντρας σου σε φίλο/φίλη του..και αφού γεννήσεις-όπως πολύ ωραία μου πρότεινε η φίλη siburaki-περιμένεις να δεις αντιδράσεις..να είσαι σίγουρη οτι είναι λόγια της στιγμής...κι αν τόσο επιμένει της το κόβεις και τελειωνει..αποφασίσαμε για άλλον και είναι κοινη απόφαση,και των 2 γονιων οχι του ενος...


io6Qp3.png

TyPTp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

επανέρχομαι απλώς για να τονίσω το εξής...όταν απο την αρχή στραβώνει το πράγμα....

τελικώς η κουμπαριά διαλύθηκε,ευτυχώς για μένα γιατί ο άντρας μου δεν ήθελε τον δικό της και μοιραία κάποια στιγμή θα αρπαζόντουσαν...

βγήκα μαζί της για καφέ και της είπα οχι οτι δεν θέλει ο σύζυγος τον άντρα της αλλά οτι δεν τους αισθάνεται πολύ κοντά σαν παρέα και ως εκ τούτου δεν τους νιώθει και κοντά για νονούς του παιδιού...

οκ υπήρξαν στεναχώριες αλλά αισθάνομαι σαν να μου έφυγε ένα βάρος...

εν κατακλείδει αν το ένστικτό σας σας αποτρέπει μην προχωρήσετε!!


io6Qp3.png

TyPTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...