Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

ΝΙΩΘΩ ΘΥΜΩΜΕΝΗ-ΠΛΗΓΩΜΕΝΗ


Recommended Posts

H δική μου γνώμη είναι πως κάποιες παραμέτρους δε μπορείς να τις γνωρίζεις.

Αυτό που λες ότι μια εγκυμοσύνη είναι κάτι όμορφο και σπουδαίο είτε έρχεται με καλές συνθήκες ή με άσχημες δεν ισχύει.

Αν ήρθε με άσχημες συνθήκες για την αδερφή σου πιθανότατα να μην το βλέπει σαν κάτι όμορφο....το χεις σκφτεί αυτο?

Διαφορετικά θα έτρεχε με χαρά να σου το πει από την αρχή.

Μπορεί να το θεωρεί λάθος, ή και να το μετάνιωσε.......τον πατέρα του παιδιού τον ξέρεις? Η αδελφή σου μπορεί να ήρθε σε μια κατάσταση εγκυμοσύνης χωρίς να ήταν επιλογή της και τώρα να νιώθει πολύ αγχωμένη για το πως θα τα βγάλλει πέρα με ένα μωρό.....ο πατέρας μπορεί να μην το ήθελε ή να μην το θέλει και να πρέπει εκείνη μόνη της να το μεγαλώσε....να νιώθει πολύ πιεσμένη.....να μην είναι ψυχολογικά καλά ώστε να ανακοινώσει και μάλιστα με ευχαρίστηση ένα τέτοιο γεγονός(εδώ πολλές φορές όλα είναι ιδανικά και πάλι κάθε γυναικα έχει τις ανασφάλεις της αν θα τα καταφέρει ως μητέρα να τα βγάλλει εις πέρας) Υποθετικά τα λέω όλα αυτά ......το τι έχει γίνει δε μπορείς να το ξέρεις....μπορεί επίσης να κρατήσει ένα παιδί με το σύντροφό της και να μην είναι δικό του το παιδί......πολλά μπορούμε να σκεφτούμε γιαυτό μη βιάζεσαι να βγάλλεις συμπεράσματα. Καταλαβαίνω πως σου φάνηκε άσχημο.....απλά δεν μπορείς να ξέρεις τι έχει συμβεί ούτε να λες πως κάτι τέτοιο είναι ένα ευχάριστο γεγονός (για εκείνη μπορεί να μην είναι).

Όσο για τη μητέρα σου εμένα μου άρεσε πολύ η στάση της και δε θα πρεπε να θυμώνεις μαζί της......εγώ χαίρομαι για τους ανθρώπους που είναι άξιοι εμπιστοσύνης και θα ταν λάθος της να έκανε αυτό που θα ήθελες....δηλ να σου το εκμυστηρευτεί και απλά εσύ να μην το λεγες πουθενά.

Αύριο και συ μπορεί να θέλεις να της εμπιστευτείς κάτι....θα σου άρεσε να πάει κρυφά από σένα και να το πει πχ ατην αδελφή σου....ενώ εσύ δεν θα ήθελες?

Αν ήθελε θα σου το λεγε από μόνη της η αδερφή σου.

Δε θέλω να σε στεναχωρήσω....και σε καταλαβαίνω που πικράθηκες από την αδερφή σου.

Δεν ξερω επίσης ποια ακριβώς η σχέση σας....δηλ πως σου το είπε? απλά στο ανακοίνωσε? ένιωσες να νιώθει άσχημα που δε στο πε τόσο καιρό? δικαιολογήθηκε για κάτι?

Θα μπορούσες με ωραίο τρόπο να της μιλήσεις και να την ρωτήσεις αν υπήρχε κάποιος σοβαρός λόγος που δε σου το είπε.

Μου κάνει εντύπωση που λες ότι δε σου μιλάνε μαμά και αδερφή........μήπως νιώθουν άβολα γιατί θέλουν να κρύψουν κάτι? τι να πω δεν ξέρω........

η αληθεια εινια οτι οταν διαβαζεις πολλες αποψεις βλεπεις και αλλες παραμετρουσ που ισως δεν εχεις σκεφτει....οταν ηρθε και το ανακοινωσε απλα το ανακοινωσε δεν μασ αφησε περιθωρια για ερωτησεις και σκεψεις ηρθε το ειπε και εφυγε...η μαμα απο την αλλη δεν απαντουσε σε τιποτα...οτι και και να ρωταγα μαμα τη εγινε ειναι καλα τη συμβαινει πως θα το μεγαλωσει αν υπαρχει πατερασ απαντηση καμια....το θεμα ειναι δικο της και τιποτα αλλο...πολλα βραδια εχω κατσει και αναρωτηθει τη την εκανε να φτασει σε αυτο το σημειο και η αληθεια ειναι οτι πολλες φορες ηθελα να την παρω τηλ αλλα δειλιαζα και δειλιαζω το γιατι ει ναι ευκολο..ισως πριμενω απο εκεινη ενα βημα ενα σημαδι και εγω θα ειμαι παλι κοντα της ειτε αυτο το μωρο ειναι μεσα σε γαμο ειτε οχι ειτε εχει πατερα ειτε οχι...θα την βοηθησω να το μεγαλωσουμε παρεα μαζι με τα δικα μου...δεν ειναι εγωιστικο αυτο που λεω γιατι πολλες φορες σκεφτομαι μετα απο ολα αυτα αν κανω εγω τη βημα και μου κλεισει παντελως την πορτα τησ θα πληγωθω για αλλη μια φορα πιο πολυ...την θελω κοντα μου θελω το μοναδικο ανιψακι μου που καθε βραδι που κοιταζω το δικο μου μωρο φανταζομαι το δικο της...αλλα νιωθω οτι εκεινη δεν με θελει κοντα της αφου και μετα απο την ανακοινωση δεν ξαναεπικοινωνησαμε....οσο γαι την μαμα πλεον εν ξερω που βαδιζω οσο και αν προσπαθω να μπω στη θεση της δεν μπορω ισως γιατι ακομα ειναι νωρισ....ειμαστε τρεις γυναικες που η μια νομιζα...νομιζα τελικα οτι ηταν για την αλλη(ο μπαμπασ εχει πεθανει πολλα χρονια) αλλα τελικα εκανα λαθοσ ...μαλλον:(


1wPgp3.png

E4Zhp3.png

vCLyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

νομιζω κοριτσακι μου πως η αδερφη σου θελει να αποφυγει ερωτησεις...

φανταζομαι πως μεσα της και εκεινη δεν θα νιωθει καλα που την εγκυμοσυνη της την περναει μονη της αλλα προφανως εχει καποιους λογους που το κανει..

αν στεναχωριεσαι μπορεις να την παρεις ενα τηλεφωνο να της πεις οτι σε πειραξε που δεν σε εμπιστευτηκε ομως εισαι κοντα της και αδιαφορεις για τις υπολοιπες "λεπτομερειες" μεχρι εκεινη να νιωσει ετοιμη να μοιραστει!

Οσο για την μαμα σας φανταζομαι οτι βρισκεται σε ιδιαιτερα δυσκολη θεση γιατι αναγκαζεται να μενει αμμετοχη προκειμενου να κρατησει τις ισορροπιες!


aCtzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω και εμένα θα με πείραζε πολύ. Αν και δεν έχω αδέρφια μου έχει τύχει να μου το κάνει πρώτος και κοντινός ξάδερφος και με πείραξε πάρα πολύ, ακόμα το σκέφτομαι και με πιάνει κρίση.( Να φανταστείς ότι το έμαθα όταν βρεθήκαμε σε αεροδρόμιο του εξωτερικού στις καλοκαιρινές διακοπές, ήμασταν και στην ίδια πτήση εντελώς τυχαία!!!ούτε καν από συγγενή. Και ήταν ήδη 7 μηνών.) Τώρα γιατί δεν θέλει να σου πει όλες τις λεπτομέρειες τι να πω. Και εγώ συμφωνώ ότι το καλύτερο είναι να ρωτήσεις την ίδια την αδερφή σου. (Εγώ ας πούμε φαντάζομαι τον λόγο που δεν μας το είπαν)


imQRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχουν περασει τοσες μερες σχεδον 20 και δεν εχω μιλησει με την ιδια μου την οικογενεια...ατελιωτα βραδια καθομαι και προσπαθω να δω τη θα κανω...τη μια θυμοσ τη αλλη λυπη.....τα εγγονακια τησ δεν τα σκεφτεται ?αυτο οταν μου ερχεται στο μυαλο με θυμωνει...εγω τοσο αδικο ειχα?και αν ναι κατα εκεινη γιατι δεν ερχεται να το συζυτησουμε?τελικα φυτρωσα σε αυτον τον κοσμο?


1wPgp3.png

E4Zhp3.png

vCLyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου βασανίζεσαι χωρίς λόγο. Η εγκυμοσύνη της αδερφής σου είναι δικό της προσωπικό θέμα και δικαίωμά της να την ανακοινώσει όποτε θεωρεί η ίδια σωστό. Αν θες να ξέρεις γιατί δεν στο είπε νωρίτερα, πρέπει να την ρωτήσεις. Μπορεί να μην ήθελε να στο κρύψει, αλλά να ήταν θέμα συνθηκών. Η στάση της μητέρας σου ήταν πολύ σωστή, κράτησε το μυστικό της αδερφής σου (το οποίο υποθέτεις ότι το ήξερε από την αρχή, αλλά μπορεί και όχι). Κι εσύ αν πήγαινες στη μάνα σου και της έλεγες "μαμά θα σου πω κάτι αλλά μην το πεις σε κανένα" θα περίμενες να κάνει ακριβώς αυτό, όχι να το αναμεταδώσει στην υπόλοιπη οικογένεια. Άρα γιατί δεν της μιλάς; Και σωστά φέρθηκε και τα σπασμένα πληρώνει; Κρίμα...


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σου έλεγα να σκεφτείς μήπως έχει να κάνει με το ποιος είναι ο πατέρας του παιδιού.

.:evil:

Καλά τα λέει η κοπέλα......μην το προσπερνάς έτσι..........


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου βασανίζεσαι χωρίς λόγο. Η εγκυμοσύνη της αδερφής σου είναι δικό της προσωπικό θέμα και δικαίωμά της να την ανακοινώσει όποτε θεωρεί η ίδια σωστό. Αν θες να ξέρεις γιατί δεν στο είπε νωρίτερα, πρέπει να την ρωτήσεις. Μπορεί να μην ήθελε να στο κρύψει, αλλά να ήταν θέμα συνθηκών. Η στάση της μητέρας σου ήταν πολύ σωστή, κράτησε το μυστικό της αδερφής σου (το οποίο υποθέτεις ότι το ήξερε από την αρχή, αλλά μπορεί και όχι). Κι εσύ αν πήγαινες στη μάνα σου και της έλεγες "μαμά θα σου πω κάτι αλλά μην το πεις σε κανένα" θα περίμενες να κάνει ακριβώς αυτό, όχι να το αναμεταδώσει στην υπόλοιπη οικογένεια. Άρα γιατί δεν της μιλάς; Και σωστά φέρθηκε και τα σπασμένα πληρώνει; Κρίμα...

ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ....ΓΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΓΑΛΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΒΟΥΚΙΝΟ...ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ Η ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ....ΑΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΔΕΛΦΗΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΙΜΑΙ ΘΥΜΩΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΡΟΛΟ ΣΤΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΟΝ 6 ΜΗΝΑ...ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΕ ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ....ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ..ΜΕΝΟΥΜΕ ΔΙΠΛΑ ΔΙΠΛΑ .ΜΑΖΙ ΠΙΝΑΜΕ ΜΑΖΙ ΤΡΩΓΑΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΤΗΣ ΚΡΑΤΑΩ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΝΟΤΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΠΛΗΓΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΕΜΕΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΕΚΕΝΕ ΠΟΛΛΕς ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΕς ΤΗΝ ΠΛΗΓΩΝΕ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗς ΠΟΛΛΕς ΦΟΡΕς ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΔΕΝ ΜΙΛΟΥΣΕ...ΦΟΒΟΤΑΝ ΜΗΠΩς Η ΜΙΚΡΗ ΣΗΚΩΘΕΙ ΚΑΙ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΘΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΝΑ ΠΡΩΙ ΕΤΣΙ Η ΑΔΕΛΦΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΙ ΟΤΙ ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΟΛΗ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ...ΧΩΡΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΕΙ...Η ΜΑΜΑ ΠΛΗΓΩΘΗΚΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΚΕΙ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ ΚΟΝΤΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΩ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΜΨΥΧΩΝΩ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΟΥ...ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ Η ΜΑΜΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΗΤΑΝ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΕΡΝΟΠΟΥΛΙ ΤΗΣ...ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΤΗ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝΑ ΕΚΕΙΝΗ ΕΛΕΙΠΕ...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΛΗΓΩΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΣ ΚΡΑΤΑΩ ΚΑΚΙΑ....ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΥΣΤΙΚΟ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΡΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΟΥΤΕ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΗΣ ΑΔΕΛΦΗΣ ΜΟΥ ...ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΑΝ ΗΘΕΛΕ ΘΑ ΜΟΥ ΥΑ ΕΛΕΓΕ...Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΟΜΩς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ....ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΜΙ ΓΕΙΤΟΝΙΣΣΑ ΕΙΜΑΙ ΘΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΥΧΑΙΑ ΕΙΜΑΙ ΑΔΕΛΦΗ ΤΗΣ....ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΑΙΝΑ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑΤΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΘΑ ΠΛΗΓΩΘΩ ΑΝ ΤΟ ΜΑΘΑΙΝΑ ΕΤΣΙ?


1wPgp3.png

E4Zhp3.png

vCLyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε Λεάνα...και μη με παρεξηγήσεις κιόλας.....

όλη η περιγραφή που κάνεις ξέρεις τί μου θυμίζει;Σαν να εισαι εσυ 15 χρονώ κι η αδερφή σου 13 και κάνετε διάφορα για να τραβήξετε την προσοχή της μαμάς...

Το ίδιο σας αγαπάει είμαι σίγουρη..


io6Qp3.png

TyPTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε Λεάνα...και μη με παρεξηγήσεις κιόλας.....

όλη η περιγραφή που κάνεις ξέρεις τί μου θυμίζει;Σαν να εισαι εσυ 15 χρονώ κι η αδερφή σου 13 και κάνετε διάφορα για να τραβήξετε την προσοχή της μαμάς...

Το ίδιο σας αγαπάει είμαι σίγουρη..

ΔΕΝ ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΗΣ ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΗΣ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ..ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΧΩ ΜΕ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΧΟΛΗΘΩ ΑΠΛΑ ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΕΙ Η ΣΤΑΣΗ ΤΗΣ


1wPgp3.png

E4Zhp3.png

vCLyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε Λεάνα μου, μη γράφεις κεφαλαία, θα μας πιάσει πονοκέφαλος!

Να σε ρωτήσω κάτι; Πότε μίλησες τελευταία φορά στην αδερφή σου πριν μάθεις ότι είναι έγκυος; Ήξερες για τη σχέση της; Ήξερες αν προσπαθούσε να μείνει έγκυος;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βρε Λεάνα μου, μη γράφεις κεφαλαία, θα μας πιάσει πονοκέφαλος!

Να σε ρωτήσω κάτι; Πότε μίλησες τελευταία φορά στην αδερφή σου πριν μάθεις ότι είναι έγκυος; Ήξερες για τη σχέση της; Ήξερες αν προσπαθούσε να μείνει έγκυος;[/quote

πριν μαθω οτι ειναι εγκυοσ που το εμαθα μ τεταρτη ειχαμε μιλησει περιπου μια εβδομαδα πριν....και το μονι που ηεξρα ειναι οτι ειχε καποια σχεση τιποτα παραπανω ....εγω τησ ελεγα πραγματα για μενα αλλα δεν την πιεζα να μου πει για εκεινη αν ηθελε θα το εκανε...απλα αν της ελεγα για μενα το εκανα για να της δειξω οτι δεν απομακρυνομαι


1wPgp3.png

E4Zhp3.png

vCLyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αυτή νόμιζε ότι δεν ενδιαφερόσουν γι' αυτό δεν ρωτούσες για την ίδια; Όχι ότι αυτός ήταν ο λόγος που δεν στο είπε νωρίτερα (ποτέ δεν ξέρεις βέβαια) αλλά ίσως να συνέβαλλε. Ή ίσως ο λόγος που δεν στο είπε να ήταν καθαρά προσωπικός. Μπορεί να μην το ήθελε το παιδί. Ή μπορεί να ξέρεις τον πατέρα και να φοβάται την αντίδρασή σου (στο είπε και μια κοπέλα παραπάνω). Ή μπορεί να είχε κάποια αποβολή στο παρελθόν και να φοβόταν να το πει.

Πάντως δεν ξέρω, εγώ ποτέ δεν θεωρούσα ότι μια εγκυμοσύνη πρέπει να ανακοινωθεί από την πρώτη στιγμή, και μάλιστα μου έκανε εντύπωση που υπήρχαν κοπέλες που ανακοίνωναν την εγκυμοσύνη τους πριν κλείσουν τρίμηνο. Εγώ στους γονείς μου και στα αδέρφια μου το είπα όταν ήμουν 3.5 μηνών, στους φίλους όταν έκλεισα τον 5ο και σε κάποιους πιο μακρινούς, συναδέλφους κ.λπ. ακόμα πιο αργά. Μερικοί το έμαθαν αφού γέννησα. Δεν βρίσκω δηλαδή τόσο περίεργη τη στάση της αδερφής σου, τι να πω...

Για τη μητέρα σου στο ξαναείπα, θεωρώ ότι η στάση της είναι υποδειγματική.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

πωπω....σα να βλεπω τα οικογενειακα μου αχαχαχαχαχα...οχι για το ιδιο προβλημα αλλα εχω βρεθει στη θεση να ακουω οτι μια μαμα αγαπαει πιο πολυ το ενα παιδι απο το αλλο!!!

θεωρω υποχρεωση της μανας να μην μαρτυραει το ενα παιδι στο αλλο. κ εσυ με τα δικα σου παιδια δεν κανεις ετσι? αν το ενα σου παιδι σου εμπιστευθει κατι θα πας να το πεις αμεσως στο αλλο????

πραγματικα θεωρω πως δεν εχετε καποιο προβλημα τουλαχιστον στην παρουσα, δεν ξερω τι εχει γινει στο παρελθον. αλλα οπως λεω κ στο στενο μου οικογενειακο προσωπο, οι γονεις μας αγαπανε το ιδιο. εμεις ως παιδια ναι πρεπει να κανουμε κ λιγο πισω ακομα κ αν πιστευουμε εχουμε αδικηθει. κανενας δεν σπουδασε γονιος, κανενας δεν ειναι τελειος. ειδικα η μαμα σου πιστευω δεν εχει κανει λαθος ακομα κ στο ιδιο δωματιο να μενατε δεν επρεπε να πει κατι για την αδελφη σου :)

νομιζω πως πρεπει να ξανασκεφτεις ολα κ ισως να σκεφτεις οτι το κανανε γιατι κ εσυ εχεις παιδακια, εχεις εγνοιες κ δεν θελανε να σε στεναχωρησουνε με τα δικα τους. επισης απο προσωπικη μου εμπειρια, εχω παρατηρησει πως το να λεμε τα δικα μας κ απλα να λεμε " ελα μωρε αμα θελει ο αλλος να μου πει τα δικα του θα μου τα πει" δεν ισχυει :) πρεπει να δωσεις χωρο κ χρονο, ακομα κ αν μιλησετε 5 λεπτα μονο δεν ειναι αναγκη καθε φορα να λες τα δικα σου. ισως ο αλλος θελει πιο πολυ χρονο να αφεθει κ να ανοιχτει ;)

Link to comment
Share on other sites

πωπω....σα να βλεπω τα οικογενειακα μου αχαχαχαχαχα...οχι για το ιδιο προβλημα αλλα εχω βρεθει στη θεση να ακουω οτι μια μαμα αγαπαει πιο πολυ το ενα παιδι απο το αλλο!!!

θεωρω υποχρεωση της μανας να μην μαρτυραει το ενα παιδι στο αλλο. κ εσυ με τα δικα σου παιδια δεν κανεις ετσι? αν το ενα σου παιδι σου εμπιστευθει κατι θα πας να το πεις αμεσως στο αλλο????

πραγματικα θεωρω πως δεν εχετε καποιο προβλημα τουλαχιστον στην παρουσα, δεν ξερω τι εχει γινει στο παρελθον. αλλα οπως λεω κ στο στενο μου οικογενειακο προσωπο, οι γονεις μας αγαπανε το ιδιο. εμεις ως παιδια ναι πρεπει να κανουμε κ λιγο πισω ακομα κ αν πιστευουμε εχουμε αδικηθει. κανενας δεν σπουδασε γονιος, κανενας δεν ειναι τελειος. ειδικα η μαμα σου πιστευω δεν εχει κανει λαθος ακομα κ στο ιδιο δωματιο να μενατε δεν επρεπε να πει κατι για την αδελφη σου :)

εχω σκευτει πολλες φορες οτι σιγουρα ειχε τους λογους τησ το να μην πει για την εγκυμοσυνη απο την αρχη και το καταλαβαινω ασχτωσ που και εγω πριν 2,5 μηνες εφερα στον κοσμο το 3 μου μωρο και την ηθελα κοντα μου..απο την αρχη..αλλα και παλι δινω ενα περιθωριο..δεν ηθελε στον 1 οκ στον 2 οκ στον 3 παλι δεν πειραζει αλλα οχι 6,5 μηνων...οσο αφορα τη μαμα ειναι πολλα που μου εχουν δειξει οτι ερχομαι δευτερη αλλα και παλι ελεγα δεν πειραζει μου αρκουσε που ηταν κοντα στην αδελφη μου γιατι την ειχα εννοια που εμενε μακρια ...και οταν λεω οτι εγω τησ αδελφησ μου τησ μιλαγα δεν εννοω οτι δεν ενδιαφερομουν για τα δικα τησ..απλα καθε φορα που την ρωταγα ετρωγα πορτα ετσι προσπαθουσα με το τροπο μου που ισωσ ηταν και λαθοσ τελικα να τησ δειξω οτι θελω να με εμπιστευεται ..μαλλον σασ εχω ζαλισει...:cry:


1wPgp3.png

E4Zhp3.png

vCLyp3.png

Link to comment
Share on other sites

παλι επηραεσμενη απο την εμπειρια που εχω απο τα στενα μου οικογενειακα προσωπα, αυτο που συμβουλευω ειναι να γινει ανοιχτη συζητηση. τις περισσοτερες φορες κατι τετοιο ειναι απλα μια παρεξηγηση :) γιατι ο καθενας μας τα βλεπει διαφορετικα ολα κ αν δεν μιλησετε ανοιχτα ο καθενας θα κοιταει την ιστορια απο την πλευρα του κ η παρεξηγηση θα μεγαλωσει :)

κ φυσικα δεν μας ζαλιζεις :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...