Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

λιγη συμπαρασταση..........


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες και όλους! Τον τελευταίο χρόνο περνώ πολύ χρόνο κάνοντάς σας σιωπηλή παρέα! Και να που σήμερα γράφω και αυτό γιατί έγινε το πολυπόθητο θαύμα! Επιτέλους είμαι έγκυος!!! Είμαι 29 ετών ανύπαντρη και άνεργη. Ζω 7 χρόνια με τον σύντροφό μου, τα τελευταία από τα οποία πέρασα με την επιθυμία ενός παιδιού. Ο ίδιος εξαιτίας του χαρακτήρα του είχε ανέκαθεν αναβλητική στάση. Είμαι πολύ χαρούμενη με την ιδέα και ευτυχισμένη ωστόσο σκέφτομαι τις δυσκολίες και περισσότερο αυτές οικονομικής φύσεως καθώς ούτε ο σύντροφός μου έχει σταθερή δουλειά. Ίσως κάποιος με αποκαλέσει επιπόλαιη που επέλεξα κάτω από αυτές τις συνθήκες να φέρω ένα αθώο παιδάκι στον κόσμο! Θα το δεχτώ γιατί κάτι ανάλογο περιμένω να ακούσω και από τους οικείους μου! Δεν μετανιώνω για τίποτα απλώς θα ήθελα όταν το ανακοινώσω να δω χαμόγελα και όχι εκφράσεις απογοήτευσης. Η χαρά μου γίνετε φόβος και αναζητώ λίγη συμπαράσταση, δεν θέλω να στεναχωρήσω τους γονείς μου και μου είναι δύσκολο να διαχειριστώ την ανακοίνωση της εγκυμοσύνης μου! Ίσως για πρώτη φορά νιώθω πελαγωμένη εξαιτίας των ανάμεικτων συναισθημάτων μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό μου κορίτσι καλημέρα, όταν έρχετε ένα παιδί στον κόσμο, ένα θαύμα συντελείται και όλα κατά ένα περίεργο τρόπο πάνε όσο το δυνατόν καλύτερα. Μην σε απασχολεί τόσο το οικονομικό όσο το να είναι γερό το παιδάκι σου και εσύ με αυτό για να το μεγαλώσεις. Όσο για το σύντροφό σου, πίστεψέ με μόλις του χαμογελάσει θα αλλάξει. Ίσως και απο το πρώτο άκουσμα της καρδούλας του. Στο λέω με μεγάλη συγουριά αυτό. Εξάλου δεν θα είσαι και μόνη σου. Να ήδη 3 άνθρωποι σου μιλήσαν.!!!! δεν είναι λίγο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σου στέλνω ένα τεράάάστιο χαμόγελο!

Ένα τέτοιο χαμόγελο θα έχουν όλοι οι δικοί σου μόλις αντικρύσουν το μωράκι σου μετά από 9 μήνες!!!

Αφού το ήθελες τόσο πολύ, κάπου μέσα σου έχεις όλες τις λύσεις (εύκολες και δύσκολες) στα προβλήματα.

Μόνο μην αγχώνεσαι....τώρα ζεις για δύο!


as1cJLNoXn-0000NzA5OTRkfDY0MWR8RmlsaXBwb3MgYW5kIEVtaWxpb3MgYXJl.gif

Διπλή κούραση, διπλό όνειρο, διπλή ευτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kateir συγχαρητήρια! ο σύντροφός σου εύχομαι να αναλάβει τις ευθύνες του ως πατέρας, πέραν του οικονομικού. Πώς αντέδρασε με την εγκυμοσύνη; είναι κάτι που το ήθελε και εκείνος;

πρέπει να σου πώ πως τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα ακόμα και για εμάς που έχουμε ένα μέτριο σταθερό εισόδημα. Ασφάλεια έχετε τουλάχιστον; Παίρνετε επίδομα ανεργίας; Οι γονείς σας μπορούν να σας βοηθήσουν; Να δεχθείς οποιαδήποτε βοήθεια τώρα...

Το να μείνεις έγκυος φαίνεται οτι το επεδίωξες οπότε το λογικό θα ήταν να είχες βρει μια δουλειά πριν, και λέω εσύ, γιατί πάνω απ'όλα η μάνα έχει την ευθύνη των παιδιών της, ειδικά στην περίπτωση που δεν ξέρεις τί θα γίνει με τον σύντροφό σου. Η κουμπάρα μου είναι στην ίδια θέση τώρα με μωρό 4 μηνών και βλέπω πόσο δύσκολο είναι. Και μένει με την μητέρα της στο σπίτι τους. Τα βγάζουν πέρα και οι τρεις με 500 Ευρώ σύνταξη.

Εγώ στη θέση της θα είχα πάει ήδη για δουλειά, όποια και αν ήταν αυτή. Το λέω γιατί υπάρχει ανεργία και δεν βρίσκουμε τις δουλειές που θέλουμε αλλά μια οποιαδήποτε δουλειά μπορεί να βρει κανεις για να ζήσει.

Κατά τα άλλα να σου πω καλή εγκυμοσύνη και με το καλό να έρθει το μωράκι σας στον κόσμο, να είναι υγιές και να γεμίσει την καρδιά σας με χαρά. Εύχομαι να σας κάνει σοφότερους και πιο υπεύθυνους!το οτι είσαι ανύπαντρη δεν λέει τίποτα. Το 'χω δει το έργο γύρω μου 6-7 φορές τα τελευταία 4 χρόνια να παντρεύονται με κοιλιές!

όσο για τους γονείς και το πώς θα αντιδράσουν δεν έχει καμία μα καμία σημασία! ανακοίνωσέ το εσύ και πολύ πιθανό να σε κράξουν, αλλά είμαι σίγουρη οτι θα ξετρελλαθούν αργά ή γρήγορα


C5lUp3.pngMWF6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Πιστεύω πως θα βρεθεί ο τρόπος να ξεπεράσετε όποιες δυσκολίες προκύψουν! Δέξου την βοήθεια από γονείς και φίλους, δεν είναι ντροπή. Αν σε αγαπάνε πραγματικά θα σε στηρίξουν όπως μπορούν!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τις συμβουλές! Έχετε απόλυτο δίκιο πρέπει να με απασχολεί το παιδάκι μου και τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες. Με τον σύντροφό μου συγκατοικούμε χρόνια οπότε οι γονείς μας είναι εξοικειωμένοι με την ιδέα πως μελλοντικά θα έρθει και ο γάμος! Με την σύντροφό μου είχαμε μία μοναδική ελεύθερη επαφή τον προηγούμενο μήνα και του είχα πει εξαρχής πως υπήρχε η περίπτωση εγκυμοσύνης. Το έχει πάρει ψύχραιμα και το θέλει και αυτός όμως αντιμετωπίζει τις ίδιες ανασφάλειες με εμένα που το μεγαλύτερό μου πρόβλημα είναι πως θα το πάρουν οι γονείς μου. Σχετικά με την δουλειά έχω γίνει δεκτή στα 5μήνα και περιμένω την πρόσληψή μου από μέρα σε μέρα όμως με το πολιτικό σκηνικό κανείς δε ξέρει! Αν όλα πάνε καλά μέχρι τον Οκτώβριο θα εργάζομαι και μετά ίσως καταφέρω να πάρω το επίδομα. Ο σύντροφός μου τώρα εργάζεται εποχικός και θα συγκεντρώσει ένα σεβαστό ποσό μέσα στο καλοκαίρι ενώ μετά μπορεί και ο ίδιος να πάρει το επίδομα. Η μητέρα μου όμως έχει βλέψεις για μένα σχετικά με την περαιτέρω μόρφωσή μου, έχει κάνει ένα πλάνο στο μυαλό της και θα της έρθει πολύ άσχημα το άκουσμα της εγκυμοσύνης! Πως μπορώ να γκρεμίσω την νοοτροπία που τα θέλει όλα σε μία συγκεκριμένη σειρά? Σπουδές, δουλειά, καλός σύντροφος (με πτυχία και κύρος… χαζομάρες!!!!!!) καλός γάμος και πολύ μετά παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη!Με το καλό να γεννήσεις ένα γερό παιδακι!!!|

Εγώ όταν έμεινα έγκυος στο 2ο παιδάκι μου έιχα τις καλύτερες προυποθέσεις!!!

-Δουλεια που την αγαπούσα και με βόλευε στο μεγάλωμα των παιδιών (ωρομίσθια σε ΙΕΚ με 3 μείνες το καλοκαιρι άδεια, Χριστούγεννα, Πασχα κλπ.. ωράριο όπως με βόλευε και καλά χρήματα!!!)

-Ο σύζηγος υπάλληλος σε κατασκευαστική εταιρία επίσης πολυ καλά αμοιβόμενος κλπ κλπ..

- εισόδημα από ενοίκιο 350 ευρω!

Λίγο πριν γεννήσω αρχησαν να ανατρέπονται όλα!

-Ο συζηγος δεν πληρωνόταν παρα μόνο κάποια έναντι...δωρα κομμένα.

- τελος Ιουνίου (γέννησα Αυγουστο) έληξε η συμβασή μου!Τον Οκτωβριο περίμενα να μου αναννεώσουν την συμβαση αλλά ...ΔΕΝ..από τον Ιούνιο του 2010 είμαι άνεργη!!!!!

-το ενοίκιο που έπαιρνα το μείωσα στα 230 γιατί αλλιώς θα έμενε ξενοίκιαστο!!

Ο σύζηγος μέχρι στιγμης εχασε 10000 ευρώ από τη δουλεια του!!!!!!

Τωρα πάμε πάλι να ορθοποδήσουμε!

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια...ο θεός γελάει..Ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα!!!!

Οπότε απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου κ όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα!

Link to comment
Share on other sites

σόρυ είσαι 29;;; και πότε θα επιτευχθεί το πλάνο της μαμάς σου; αναφορικά με τις σημερινές συνθήκες εννοώ! το πολύ μετά πότε είναι; στα 40;

είμαι 30 χρονών πάω για το τρίτο παιδί και έχω δυο πτυχία ΑΕΙ κι όσο μπορω δουλεύω...

να λεγες ότι είσαι 22 να το καταλάβω το πλάνο ζωής. αλλά κοντά στα 30 οι εξελίξεις σε "βρίσκουν" αλλιώς σε προσπερνάνε... (για τα πολύ μακρινά πλάνα μιλάω)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι έτσι όπως τα λέτε! Και εγώ με πτυχίο, μεταπτυχιακό και ένα διδακτορικό σε επίπεδο προετοιμασίας και η πρώτη κουβέντα της θα είναι «και τώρα τι θα κάνεις?». Όπως μου λέτε και οι δύο ada9 και ΑΝΝΑ27 πρέπει να φέρω τον εαυτό μου και το παιδί μου στο επίκεντρο διότι η εξέλιξη ορισμένων πραγμάτων δεν είναι πάντα στο χέρι μας και αντί να προβληματίζομαι για τα όνειρα της μαμάς μου να εύχομαι να πάνε όλα καλά! Δεν το είχα σκεφτεί έτσι η αλήθεια γιατί πάντα την είχα σαν προτεραιότητα να την νοιάζομαι και να μη την στεναχωρώ

Link to comment
Share on other sites

όλα γίνονται και όλα καταφέρνονται...

εγώ έγινα μαμά στα 24.

φοιτήτρια με 2 παιδιά.

όλα είναι στο χέρι μας κι όλα μπορούμε να τα καταφέρουμε κάποια στιγμή.

μόνο που τα παιδιά και η οικογένειά μας θα ρχονται πάντα πρώτα.

πάρε φόρα και ξεκίνα!

θέλει αρετή και τόλμη....

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω ότι πρώτη προτεραιότητα έχουν τα όνειρα τα δικά σου και μετά της μαμάς...

Οι μαμάδες πρέπει να χαίρονται με την εκλήρωση των ονείρων των παιδιών τους..

Καλή επιτυχία και με ένα γερό μωράκι...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Είναι παρηγοριά να τα ακούω αυτά διότι με κατάβαλε ο φόβος και αισθανόμουν σα να χω κάνει έγκλημα! Η ζωή δεν είναι μόνο πτυχία έτσι? Πιστεύεται πως υπάρχει κατάλληλος τρόπος ανακοίνωσης ή έστω λιγότερο ανώδυνος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...