Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Fay_ είπε:

      Νομίζω πως κρίνει βάσει ιστορικού για το τι θα κάνει. Ο πλήρης έλεγχος έχω καταλάβει ότι είναι γονιδιακός και δείχνει ετεροζυγωτια ομοζυγωτια. Οι βασικές γονιδιακές νομίζω είναι fv, το γονίδιο προθρομβινης και μια άλλη που δεν την θυμάμαι. Αν τα έχεις κάνει αυτά είσαι οκ νομίζω.. τι να πω έχω μπερδευτεί κ εγω..

      Αυτές που είπες στο πάνω σχόλια μου τις έκανε η οικονομ αυτές που κες τώρα δεν μ θυμίζουν κάτι θα το ψάξω γιατί εκείνη μ έδωσε το οκ πως δεν έχω κάτι 

Θέλω να τερματίσω μια "φιλία"


mamacoola

Recommended Posts

Παρόμοια περίπτωση. Φιλενάδες από 8 χρονών, συμμαθήτριες στο δημοτικό, καλή σχέση γυμνάσιο-λύκειο και μια τρελλή νεότητα μαζί, μέχρι που γνώρισα τον άντρα μου. Μου ξεκαθάρισε ότι εγώ είμαι ευπρόσδεκτη σπίτι της αλλά οικογενειακή παρέα δεν πρόκειται να κάνουμε.Το δέχτηκα με βαριά καρδιά και βρισκόμασταν πού και πού για κανέναν καφέ/ποτό.

Έκανε τα παιδιά της, εγώ πήγαινα (κατόπιν συνεννόησης) με τα δωράκια μου και προσπαθούσα να ξέρει πάντα ότι ό,τι χρειαστεί, όποτε θέλει κουβεντούλα ή οτιδήποτε άλλο είμαι εκεί.

Στην πορεία της ζήτησα να βαφτίσω την κόρη της. Την κουμπαριά τελικά την έδωσε στον κολλητό της (και πρώην μου). Δεν με ενημέρωσε, στη βάφτιση δεν πήγα από διαίσθηση γιατί φοβήθηκα ότι θα στενοχωρηθώ και τελικά αυτό επιβεβαιώθηκε όταν μου είπε ποιος ήταν ο νονός. Εκ των υστέρων σκέφτομαι ότι ίσως είναι καλύτερα έτσι.

Πλέον διατηρούμε αραιή τηλεφωνική επαφή (εγώ παίρνω τηλ. περισσότερο). Βρισκόμαστε σπάνια. Δεκάδες φορές της έχω πει διάλεξε μέρα και ώρα να τα πούμε λιγάκι (γιατί εκείνη έχει παιδιά άρα αυξημένες υποχρεώσεις). Ειδικά όταν έμεινα άνεργη της είπα οποιαδήποτε μέρα και ώρα θέλεις τώρα που έχω χρόνο, μπορώ είτε να έρθω, είτε να μοιράσουμε την απόσταση είτε ό,τι θες. Επτά μήνες κι ακόμα δεν... εν τω μεταξύ στο fb βλέπω πού και πού φωτο από εξόδους της με φίλους και την πρώην κοινή μας παρέα... Ποτέ δεν μου έστειλε ένα μήνυμα π.χ. είμαι εκεί, έχεις χρόνο να περάσεις να τα πούμε λίγο? Ποτέ!

Γιατί συντηρώ αυτή την ψυχοφθόρα για μένα κατάσταση δεν ξέρω. Ειδικά στις αρχές είχα ρίξει πολύ κλάμα. Το σίγουρο είναι ότι κάποια στιγμή θα χάσουμε τελείως επαφή οπότε θα έρθει και το οριστικό τέλος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανείς δεν είπε πως είναι υποχρεωμένη να μου απαντήσει όμως όταν αρνείσαι να μοιραστείς προφανώς δεν θεωρείς τον άλλον τόσο φίλο σου τελικά και μάλιστα όσον αφορά ασήμαντες πληροφορίες της καθημερινότητας και οχι τί κάνει στην κρεβατοκαμαρα της.Επιπλέον, ΚΑΝΕΙΣ δεν την υποχρέωσε να ψωνίσει στην κόρη μου οτι ήθελα εγώ (δεν ξέρω γιατί άλλα γράφω και άλλα κατάλαβες:confused:) .Ίσα ίσα εγώ της έλεγα να πάρει ό,τι θέλει και εκείνη επέμενε να πάμε μαζί να διαλέξουμε ώστε στο τέλος να πάει να πάρει αυτά που θέλει και να έχει να λέει οτι πήρε τη γνώμη μου επειδή κι εγώ στον γάμο της οτι αγόρασα το διαλέξαμε μαζί.Ήθελε να φαίνεται οτι ανταποδίδει άσχετα που δεν το ένιωθε.Εγώ αυτό κατάλαβα.

sorry, δεν ειπα οτι την υποχρεωσες για κατι (απλα το εχω περασει κ εγω κ ξερω), καταλαβαινω την στεναχωρια σου, εχω χασει 3 φιλες κ εγω, ειδικα η μια μου στοιχησε πολυ! με την αλλη μιλαμε στα τηλεφωνα αλλα δεν την εχω δει απο τον γαμο μου, 2,5 χρονια. δεν εχει χρονο λεει...... αποφασισα να μην στεναχωριεμαι για τετοια πραγματα. απλα σου λεω να μην στεναχωριεσαι κ να κρατησεις τυπικες σχεσεις για τον κοριτσακι σου, αλλα να μην αναλωνεσαι σε πραγματα που δεν εχουν σημασια! :P

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια περίπτωση. Φιλενάδες από 8 χρονών, συμμαθήτριες στο δημοτικό, καλή σχέση γυμνάσιο-λύκειο και μια τρελλή νεότητα μαζί, μέχρι που γνώρισα τον άντρα μου. Μου ξεκαθάρισε ότι εγώ είμαι ευπρόσδεκτη σπίτι της αλλά οικογενειακή παρέα δεν πρόκειται να κάνουμε.Το δέχτηκα με βαριά καρδιά και βρισκόμασταν πού και πού για κανέναν καφέ/ποτό.

Έκανε τα παιδιά της, εγώ πήγαινα (κατόπιν συνεννόησης) με τα δωράκια μου και προσπαθούσα να ξέρει πάντα ότι ό,τι χρειαστεί, όποτε θέλει κουβεντούλα ή οτιδήποτε άλλο είμαι εκεί.

Στην πορεία της ζήτησα να βαφτίσω την κόρη της. Την κουμπαριά τελικά την έδωσε στον κολλητό της (και πρώην μου). Δεν με ενημέρωσε, στη βάφτιση δεν πήγα από διαίσθηση γιατί φοβήθηκα ότι θα στενοχωρηθώ και τελικά αυτό επιβεβαιώθηκε όταν μου είπε ποιος ήταν ο νονός. Εκ των υστέρων σκέφτομαι ότι ίσως είναι καλύτερα έτσι.

Πλέον διατηρούμε αραιή τηλεφωνική επαφή (εγώ παίρνω τηλ. περισσότερο). Βρισκόμαστε σπάνια. Δεκάδες φορές της έχω πει διάλεξε μέρα και ώρα να τα πούμε λιγάκι (γιατί εκείνη έχει παιδιά άρα αυξημένες υποχρεώσεις). Ειδικά όταν έμεινα άνεργη της είπα οποιαδήποτε μέρα και ώρα θέλεις τώρα που έχω χρόνο, μπορώ είτε να έρθω, είτε να μοιράσουμε την απόσταση είτε ό,τι θες. Επτά μήνες κι ακόμα δεν... εν τω μεταξύ στο fb βλέπω πού και πού φωτο από εξόδους της με φίλους και την πρώην κοινή μας παρέα... Ποτέ δεν μου έστειλε ένα μήνυμα π.χ. είμαι εκεί, έχεις χρόνο να περάσεις να τα πούμε λίγο? Ποτέ!

Γιατί συντηρώ αυτή την ψυχοφθόρα για μένα κατάσταση δεν ξέρω. Ειδικά στις αρχές είχα ρίξει πολύ κλάμα. Το σίγουρο είναι ότι κάποια στιγμή θα χάσουμε τελείως επαφή οπότε θα έρθει και το οριστικό τέλος.

προφανως διαλεξε τον πρωην να κανει παρεα!

δεν θελει τον αντρα σου δηλαδη? εγω δεν θα της ξαναμιλουσα, οταν ο αντρας μου δεν ειναι ευπροσδεκτος δεν ειμαι κ εγω!

κριμα παντως!

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ έχω στείλει στη διαχείριση 5 μηνύματα να μου διαγράψει το συγκεκριμένο ποστ ή να κάνει edit ώστε να μην πέσει κάτι στην αντίληψη της ενδιαφερόμενης μέσω ιντερνετ και οτι είναι να μάθει να το μάθει απο εμένα αλλά με έχουν γράψει κανονικά.:mad:

σβησε το αρχικο σου μηνυμα, βαλε μια φωτο για να μην φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια περίπτωση. Φιλενάδες από 8 χρονών, συμμαθήτριες στο δημοτικό, καλή σχέση γυμνάσιο-λύκειο και μια τρελλή νεότητα μαζί, μέχρι που γνώρισα τον άντρα μου. Μου ξεκαθάρισε ότι εγώ είμαι ευπρόσδεκτη σπίτι της αλλά οικογενειακή παρέα δεν πρόκειται να κάνουμε.Το δέχτηκα με βαριά καρδιά και βρισκόμασταν πού και πού για κανέναν καφέ/ποτό.

δυστυχώς μεγαλώντας αλλάζουμε, το ότι στα 12-14-15-20 κάναμε παρέα με κάποια άτομα και ήμασταν φίλοι δεν σημαίνει ότι αυτό δεν θα αλλάξει.

αλλάζουμε εμείς αλλάζουν και οι φίλοι μας, οι δρόμοι διαφορετικοί... γινόμαστε πιο επιλεκτικοί.

προσωπικά πιστεύεω πως θέλει πολύ προσπαθεια να κρατηθεί μια φιλία, είναι σαν το γάμο...


SQG4p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sorry, δεν ειπα οτι την υποχρεωσες για κατι (απλα το εχω περασει κ εγω κ ξερω), καταλαβαινω την στεναχωρια σου, εχω χασει 3 φιλες κ εγω, ειδικα η μια μου στοιχησε πολυ! με την αλλη μιλαμε στα τηλεφωνα αλλα δεν την εχω δει απο τον γαμο μου, 2,5 χρονια. δεν εχει χρονο λεει...... αποφασισα να μην στεναχωριεμαι για τετοια πραγματα. απλα σου λεω να μην στεναχωριεσαι κ να κρατησεις τυπικες σχεσεις για τον κοριτσακι σου, αλλα να μην αναλωνεσαι σε πραγματα που δεν εχουν σημασια! :P

Ax έχεις απόλυτο δίκαιο!Και να σου πω και την αλήθεια απο κάποιο σημείο και μετά δεν με στενοχωρεί που οι σχέσεις αλλάζουν ή που ο άλλος δεν θέλει ή δεν σε βλέπει σαν φίλο του.Περισσότερο απο όλα με ενοχλεί το ψέμα, η κοροιδία.Να σου λέει ο άλλος καλή ώρα πως εδώ και 2.5χρόνια δεν προλαβαίνει υποτιμώντας την νοημοσύνη σου, αντί να είναι ντόμπρος και να σου πει την αλήθεια.Δυστυχώς ένας απο τους λόγους που οι σχέσεις καταστρέφονται είναι επειδή οι άνθρωποι κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας ή περνάμε τους άλλους για ηλίθιους.Είμαι πλούσιος αλλά δεν σου λέω πόσο μου κόστισε η θαλαμηγός για να μην το καταλάβεις. Δεν σε χωνεύω αλλά σου λέω πως αδυνατώ να βρεθούμε για να μην καταλάβεις πως δεν σε συμπαθώ κ.ο.κ. και όλη αυτή τη συμπεριφορά τη στηρίζουν στο "το λέω με τον τρόπο μου" λες και ο Θεός δεν τους έδωσε στόμα.....και όταν οι άλλοι τους κάνουν το ίδιο παραπονιούνται κιαπο πάνω.Όλα δικά μας τα θέλουμε....

Link to comment
Share on other sites

Ax έχεις απόλυτο δίκαιο!Και να σου πω και την αλήθεια απο κάποιο σημείο και μετά δεν με στενοχωρεί που οι σχέσεις αλλάζουν ή που ο άλλος δεν θέλει ή δεν σε βλέπει σαν φίλο του.Περισσότερο απο όλα με ενοχλεί το ψέμα, η κοροιδία.Να σου λέει ο άλλος καλή ώρα πως εδώ και 2.5χρόνια δεν προλαβαίνει υποτιμώντας την νοημοσύνη σου, αντί να είναι ντόμπρος και να σου πει την αλήθεια.Δυστυχώς ένας απο τους λόγους που οι σχέσεις καταστρέφονται είναι επειδή οι άνθρωποι κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας ή περνάμε τους άλλους για ηλίθιους.Είμαι πλούσιος αλλά δεν σου λέω πόσο μου κόστισε η θαλαμηγός για να μην το καταλάβεις. Δεν σε χωνεύω αλλά σου λέω πως αδυνατώ να βρεθούμε για να μην καταλάβεις πως δεν σε συμπαθώ κ.ο.κ. και όλη αυτή τη συμπεριφορά τη στηρίζουν στο "το λέω με τον τρόπο μου" λες και ο Θεός δεν τους έδωσε στόμα.....και όταν οι άλλοι τους κάνουν το ίδιο παραπονιούνται κιαπο πάνω.Όλα δικά μας τα θέλουμε....

Αυτο ειναι αληθεια.. και το κακο ειναι οτι οταν δεν γουσταρουμε καποιον.. χανουμε χρονο ωστε να κραταμε τυπικες σχεσεις για χ λογους.Για πιο λογο λοιπον?Η ζωη ειναι μικρη για να κανουμε πραγματα που βαριομαστε.Ετσι πιστευω πλεον.Δεν ταιριαζουμε ολοι με ολους.Μπορει για σενα να ειμαι καλη.. για τον αλλον να ειμαι η χειροτερη.Αρα μονο εσυ πρεπει να με κανεις παρεα!Ομως αυτο που λες.. δινει και απαντηση στον προβληματισμο αν πρεπει να συνεχιστει αυτη η φιλια.Μην κρυβομαστε λοιπον πισω απο το δαχτυλο μας.Δεν θες??Τελος.. δεν υπαρχει λογος να προβληματιζομαστε!


FvxMp3.png

Link to comment
Share on other sites

προφανως διαλεξε τον πρωην να κανει παρεα!

δεν θελει τον αντρα σου δηλαδη? εγω δεν θα της ξαναμιλουσα, οταν ο αντρας μου δεν ειναι ευπροσδεκτος δεν ειμαι κ εγω!

κριμα παντως!

Δεν έχεις άδικο. Το σκέφτηκα κι εγώ (είχα θυμώσει πάρα μα πάρα πολύ) και μάλιστα πήγα να το κάνω αλλά εκείνη δεν με άφησε. Τη βολεύει να συντηρούμε αυτή την "ανύπαρκτη" σχέση για κάποιο λόγο. Διστάζω να το κόψω μαχαίρι, μέσα μου θέλω να πιστεύω ότι θα έρθει ο καιρός που θα γίνουν συζητήσεις εκ βαθέων και ενδεχομένως πιο δίκαιος επαναπροσδιορισμός της σχέσης.

δυστυχώς μεγαλώντας αλλάζουμε, το ότι στα 12-14-15-20 κάναμε παρέα με κάποια άτομα και ήμασταν φίλοι δεν σημαίνει ότι αυτό δεν θα αλλάξει.

αλλάζουμε εμείς αλλάζουν και οι φίλοι μας, οι δρόμοι διαφορετικοί... γινόμαστε πιο επιλεκτικοί.

προσωπικά πιστεύεω πως θέλει πολύ προσπαθεια να κρατηθεί μια φιλία, είναι σαν το γάμο...

Δεν διαφωνώ. Δεν έχω απαίτηση να παραμείνουμε αυτοκόλλητες. Έχω όμως την απαίτηση να μην είναι γαϊδούρα, από τη στιγμή που όταν πήγα να ξεκόψω τελείως διαμαρτυρήθηκε...

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ έχω στείλει στη διαχείριση 5 μηνύματα να μου διαγράψει το συγκεκριμένο ποστ ή να κάνει edit ώστε να μην πέσει κάτι στην αντίληψη της ενδιαφερόμενης μέσω ιντερνετ και οτι είναι να μάθει να το μάθει απο εμένα αλλά με έχουν γράψει κανονικά.:mad:

Δεν θα ανησυχούσα, υπάρχουν πολλές παρόμοιες περιπτώσεις στον κόσμο!

Εγώ πριν λίγο καιρό διάβαζα ένα παλιό ποστ μου και σκεφτόμουν "ωραία τα είχα γράψει εδώ" (είχα δώσει και παράδειγμα τι μας είχε πει ένας καθηγητής στο πανεπιστήμιο) και μετά κοιτάω το νικ και δεν ήταν δικό μου το ποστ!!!!!

Βασικά διάβαζα το ποστ μιας άλλης κοπέλας και συμφωνούσε τόσο πολύ το στυλ μας και το περιεχόμενο (μέχρι και το παράδειγμα... δηλαδή ήμαρτον!) που νόμιζα ότι διάβαζα δικό μου κείμενο :shock: :shock: :shock:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


προφανως διαλεξε τον πρωην να κανει παρεα!

δεν θελει τον αντρα σου δηλαδη? εγω δεν θα της ξαναμιλουσα, οταν ο αντρας μου δεν ειναι ευπροσδεκτος δεν ειμαι κ εγω!

κριμα παντως!

Συμφωνω απολυτα!!!!!!


FvxMp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ax έχεις απόλυτο δίκαιο!Και να σου πω και την αλήθεια απο κάποιο σημείο και μετά δεν με στενοχωρεί που οι σχέσεις αλλάζουν ή που ο άλλος δεν θέλει ή δεν σε βλέπει σαν φίλο του.Περισσότερο απο όλα με ενοχλεί το ψέμα, η κοροιδία.Να σου λέει ο άλλος καλή ώρα πως εδώ και 2.5χρόνια δεν προλαβαίνει υποτιμώντας την νοημοσύνη σου, αντί να είναι ντόμπρος και να σου πει την αλήθεια.

Μα δεν μπορεί να σου πει ο άλλος "δεν σε χωνεύω και δεν θέλω να σε ξαναδώ". Άσε που το πιθανότερο δεν είναι ότι δεν σε χωνεύει ή ότι δεν σε συμπαθεί, απλά ότι δεν σε πάει αρκετά ώστε να κάνει χώρο στη ζωή του και για σένα. Όταν σου λέει ότι δεν προλαβαίνει, δεν εννοεί ότι είναι τόσο απασχολημένος που δεν προλαβαίνει να φάει, εννοεί ότι είσαι τόσο κάτω στη λίστα των προτεραιότητών του που δεν προλαβαίνει να σε συμπεριλάβει στη ζωή του. Αν αυτό σε ενοχλεί, απλά τον ξεγράφεις από φίλο, σταματάς να προσπαθείς να τον συναντήσεις, γενικώς σταματάς να ασχολήσαι και αφήνεις τη φιλία να ξεφτίσει. Αν δεν σε ενοχλεί, κάνεις υπομονή μέχρι να αλλάξουν οι προτεραιότητές του ή να βρει περισσότερο χρόνο ή να βρεις εσύ περισσότερο χρόνο ή να αλλάξει το νόημα του σύμπαντος κ.λπ.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ. Δεν έχω απαίτηση να παραμείνουμε αυτοκόλλητες. Έχω όμως την απαίτηση να μην είναι γαϊδούρα, από τη στιγμή που όταν πήγα να ξεκόψω τελείως διαμαρτυρήθηκε...

τότε η φίλη σου προφανώς και δεν ξέρει τι θέλει.

Εγώ αυτό που εννοώ είναι πως εσύ έκανες τις προσπάθειες σου... απο εκεί και πέρα δεν μπορεί να προσπαθείς μόνο εσύ, πρέπει να το κάνει και εκείνη, και αν το κάνει καλώς, αν όχι τότε σημαίνει πως δεν αξίζει τον κόπο να προσπαθείς μόνη σου.

Για μένα προσωπικά η φιλία είναι παααααρα πολύ σημαντική, και θεωρώ πως είναι επένδυση, όταν χάνεις έναν πολύ καλό φίλο το κενό δεν μπορεί να αναπληρωθεί, αλλά όταν έχεις προσπαθήσει να κρατήσεις αυτή την φιλία και δεν υπάρχει ανταπόκριση τότε δεν πρέπει και να συνεχίσεις.


SQG4p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

λυπάμε αλλά μάλλον δεν ήταν τόσο καλή φίλη απλά σε χρησιμοποίησε....το έχουμε δει πολύ αυτό το σκηνικό, έχει καταλάβει ότι ντρέπεσαι και έχεις τρόπους, εσύ θα πληρώσεις τα μαλλιοκέφαλα σου αλλά αυτή θα κοιτάξει να πάρει κάτι φθηνότερο...πιστεύω ότι σε ενοχλεί που δεν είναι εντάξει μαζί σου και συνέχεια σε ρίχνει, το έχω ζήσει σε τόσες φιλίες που έχω διαλύσει της περισσότερες.

Αν σε ενοχλεί τόσο φύγε.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...