Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Ταξιδιάρες μαμάδες (και μπαμπάδες)


Recommended Posts

Καμιά φτηνή και κοντινή στην Αθήνα πρόταση για 25η Μαρτίου έχουμε;

Βρήκα κι ένα ενδιαφέρον άρθρο για ένα baby friendly χωριό στην Αυστρία και μόλις βρω καιρό θα το μεταφράσω και θα σας το βάλω να το δείτε κι εσείς!


WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμεις δεν εχουμε ακομα παιδακι αλλα μας αρεσουν πολυ τα ταξιδια!το καλοκαιρι αν πανε ολα καλα θα κανουμε το γυρο της Ιταλιας.θα ηθελα να ρωτησω ποσες μερες χρειαζονται για τη Ρωμη?εχετε να μου προτεινετε κανενα καλο πρακτορειο?


θελω μια θαλασσα γεματη αστεριες!

tJd1p3.png

Το θέμα στη ζωή δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις σωστά ένα άσχημο φύλλο....

(εμείς σκοπεύουμε να το παίξουμε σωστά)

Link to comment
Share on other sites

πωπωπω...τι όμορφο θεματάκι....βρε Χριστινάκι μου...δεν μου είχες πει τίποτα...(ντα ντα ντα!!)

θα σας γράψω λοιπόν την δική μου εμπειρία ξεκινώντας από το μακράν καλύτερο ταξιδάκι που έχω κάνει ποτέ μου...!!

Εκεί που νόμιζα ότι θα ήταν άλλο ένα βαρετό διάστημα πασχαλινών εορτών (πριν 3 χρόνια αυτό..επειδή τώρα με το μωρό..ούτε κατά διάνοια τα κρύα μέρη!)...έρχεται ο σύζυγος και λέει...φεύγουμε για κρουαζιέρα στα νορβηγικά φιόρδ...φύγαμε λέω κ εγώ...χωρίς να περιμένω και τίποτα το ιδιαίτερο...

και κορίτσια με πτήση της KLM φτάνουμε Bergen μέσω Amsterdam....Χανσεατικό λιμάνι, με έντονο χρώμα, ψαράδικη ατμόσφαιρα, τοποθετημένο στη βάση ενός ομαλού καταπράσινου αμφιθεατρικού φιόρδ. Το απόγευματάκι κάναμε βολτίτσα με το τελεφερίκ στη κορυφή του λόφου απ όπου η θέα του φιόρδ και του λιμανιού είναι μοναδική. Από τη μια ένα κοσμοπολίτικο λιμάνι και από την άλλη η πόλη των κτιρίων του 14ου αιώνα, χτισμένη από εμπόρους.. Ένας γοητευτικός συνδυασμός του καινούργιου με το παλιό. (εκεί κάπου κόλλησε η Μαρίνα κ λέει δεν θα φύγω ποτέ από εδώ..)

την άλλη μέρα το πρωί μπαίνουμε στο πλοίο...με κατεύθυνση το οροπέδιο του Kvamskogen, λίγο πριν το Hardanger fjord. Θα διασχίσουμε το φιόρδ από το Bruravik προς το Brimsnes για να φτάσουμε στο χωριό Eidsfjor αργά το απόγευμα. Τι να πρωτοπώ...κρυστάλλινα νερά..χρωματιστά σπίτια...βράχοι που σου κόβουν την ανάσα...καταρράκτες που σε τρομάζουν κ σε γοητεύουν ταυτόχρονα... πόση ομορφιά να αντέξω πια;;;

Αποβίβαση στο Fagerness...η φύση δραματική...και διασχίζουμε το Σογκεφιορντεν...το βαθύτερο φιόρδ της χώρας...εκεί με κομμένη την ανάσα...εστω και με μείον 2 βαθμούς...ούτε λεπτό δεν μπήκαμε μέσα στο πλοίο...

Η διαδρομή προς το Σόγκνε Φιόρδ ήταν εντυπωσιακή με εναλλαγές από απότομους βράχους, καταρράκτες, λιμνούλες και σπιτάκια που μέσα σε όλο το σκηνικό θύμιζαν ζωγραφικό τοπίο... δαντέλα από πράσινες και απόκρημνες ακτές που ανακατεύονται και κονταροχτυπιούνται με το θαλάσσιο στοιχείο, σ' έναν αέναο αγώνα κυριαρχίας. Και ο αέρας όμως δεν περνά απαρατήρητος, αφού με το ασταμάτητο βουητό του στο όλο σκηνικό επεμβαίνει στην παλέτα της φύσης.

Επόμενη στάση - Λάβικ. Από το κατάστρωμα φαινόταν όμορφο και γραφικό με τις τριγωνικές στέγες των σπιτιών και τη μικρή προκυμαία γεμάτη με αυτοκίνητα ταξιδιωτών. Τοπίο απαράμιλλης ομορφιάς, μια χαρακιά, σαν κάτι να έκοψε τη γη στα δύο για να πλημμυρίσει με τα νερά του Ατλαντικού που φθάνουν μέχρι το μυχό του Σόγκνε Φιόρδ στην ανατολική άκρη του, μακριά από τον κόσμο.

κάπου εδώ θα τελειώσω...επειδή αν συνεχίσω...θα είμαι σίγουρη πλέον για ποιό λόγο το

Χριστινάκι δε με "κάλεσε" στο θεματάκι της νωρίτερα!!! (θα "μιλάω πολύ" φαίνεται...)


Mo09p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...