Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2013


mpiskotaki

Recommended Posts

XAXA! Όχι, εγώ ήμουν επίτηδες πολύ διακριτική για να μην νομίζει ότι έχουμε και καμία προτίμηση και του ζητήσουμε τα ρεστά μετά αν έχει κάνει λάθος! Αλλά τίποτα... Δεν πειράζει, θα περιμένουμε λίγο ακόμα... :shock:

εμας μας ειπε οτι στον επομενο που εχουμε το τριπλο τεστ θα φανει κι θα ξερουμε σιγουρα

ελπιζω να μην περιμενουμε οπως η κατια μεχρι τον β επιπεδου(και να φανταστεις οτι στην αρχη δεν ηθελα να μαθω το φυλο!!!χαχαχαχαχαχαα)

κατια_82 το τριπλο τεστ τι ειναι στον υπερηχο? το εψαξα και στο βιβλιο εγκυμοσυνης μου αλλα δεν το αναφερει, μονο τον υπερηχο αυχενικης διαφανειας περιγραφει οτι ειναι για ανιχνευση συδρομoy down

το τριπλο τεστ τι δειχνει??? και γιατι λεγεται τριπλο τεστ(α-τεστ)???


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • didi&k

    1558

  • κατια_82

    1457

  • ritsa3

    1342

  • markela35

    801

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

εμας μας ειπε οτι στον επομενο που εχουμε το τριπλο τεστ θα φανει κι θα ξερουμε σιγουρα

ελπιζω να μην περιμενουμε οπως η κατια μεχρι τον β επιπεδου(και να φανταστεις οτι στην αρχη δεν ηθελα να μαθω το φυλο!!!χαχαχαχαχαχαα)

κατια_82 το τριπλο τεστ τι ειναι στον υπερηχο? το εψαξα και στο βιβλιο εγκυμοσυνης μου αλλα δεν το αναφερει, μονο τον υπερηχο αυχενικης διαφανειας περιγραφει οτι ειναι για ανιχνευση συδρομoy down

το τριπλο τεστ τι δειχνει??? και γιατι λεγεται τριπλο τεστ(α-τεστ)???

Σε ποιά εβδομάδα θα το κάνεις αυτό το τεστ? Εγώ ξέρω πως είναι ουσιαστικά το τεστ που έκαναν παλιά πριν ανακαλυφθεί η έννοια της αυχενικής διαφάνειας και δεν το κάνεις πια υποχρεωτικά, αλλά θα μας πει και η κατια_82 που τα έχει πίσω της αυτά.


as1cOB80g410000MDAwOGQ0fDAwNzk1N2R8aSBtcGVtcGEgbWFzIGVpbmFp.gif
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά εβδομάδα θα το κάνεις αυτό το τεστ? Εγώ ξέρω πως είναι ουσιαστικά το τεστ που έκαναν παλιά πριν ανακαλυφθεί η έννοια της αυχενικής διαφάνειας και δεν το κάνεις πια υποχρεωτικά, αλλά θα μας πει και η κατια_82 που τα έχει πίσω της αυτά.

16 εβδομαδων θα ειμαι οταν θα παω για αυτον τον υπερηχο

και για πες τι εκαναν παλια πριν ανακαλυφθει ο υπερηχος της αυχενικης διαφανειας?


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites

16 εβδομαδων θα ειμαι οταν θα παω για αυτον τον υπερηχο

και για πες τι εκαναν παλια πριν ανακαλυφθει ο υπερηχος της αυχενικης διαφανειας?

Είναι το ίδιο πράγμα, δηλαδή υπέρηχος μαζί με εξετάσεις αίματος που κοιτάνε τα επίπεδα της β-χοριακής γοναδοτροπίνης (b-HCG), της α-φετοπρωτεϊνης (AFP) και της ασύζευκτης οιστριόλης (uE3). Στο PAP-a κοιτάνε πάλι την β-χοριακή και μία άλλη ορμόνη που δεν την θυμάμαι τώρα...

Επειδή στο α τεστ κοιτάζουν 3 ορμόνες, γι'αυτό λέγεται και τριπλό. Αλλά πάλι είναι για να δεις την πιθανότητα για down. Εσένα σου είπε ο γιατρός σου ότι είναι υποχρεωτική εξέταση; Εμένα δεν μου την ανέφερε και μάλλον ούτε και πρόκειται αν σκεφτείς ότι θα τον ξαναδώ όταν θα είμαι 15,5 εβδομάδων...


as1cOB80g410000MDAwOGQ0fDAwNzk1N2R8aSBtcGVtcGEgbWFzIGVpbmFp.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι το ίδιο πράγμα, δηλαδή υπέρηχος μαζί με εξετάσεις αίματος που κοιτάνε τα επίπεδα της β-χοριακής γοναδοτροπίνης (b-HCG), της α-φετοπρωτεϊνης (AFP) και της ασύζευκτης οιστριόλης (uE3). Στο PAP-a κοιτάνε πάλι την β-χοριακή και μία άλλη ορμόνη που δεν την θυμάμαι τώρα...

Επειδή στο α τεστ κοιτάζουν 3 ορμόνες, γι'αυτό λέγεται και τριπλό. Αλλά πάλι είναι για να δεις την πιθανότητα για down. Εσένα σου είπε ο γιατρός σου ότι είναι υποχρεωτική εξέταση; Εμένα δεν μου την ανέφερε και μάλλον ούτε και πρόκειται αν σκεφτείς ότι θα τον ξαναδώ όταν θα είμαι 15,5 εβδομάδων...

ναι μου εχει δωσει ενα χαρτι που λεει αναλογα με το διαστημα των εβδομαδων μου θα εχουμε και ενα ραντεβου

πχ

το πρωτο ηταν για την ανιχνευση εμβυικου στοιχειου

το δευτερο για την καρδουλα

το 3ο αυχενικη διαφανεια

το 4ο α-τεστ(τριπλο τεστ)

το 5ο β επιπεδου

το 6ο νομιζω ντοπλερ

καθε ραντεβου εχει και την περιγραφη του

τωρα τι να σου πω θα παμε 13 -8 :16 εβδομαδων και θα δουμε τι θα μου κανει...


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι μου εχει δωσει ενα χαρτι που λεει αναλογα με το διαστημα των εβδομαδων μου θα εχουμε και ενα ραντεβου

πχ

το πρωτο ηταν για την ανιχνευση εμβυικου στοιχειου

το δευτερο για την καρδουλα

το 3ο αυχενικη διαφανεια το 4ο α-τεστ(τριπλο τεστ)

το 4ο β επιπεδου

το 5ο νομιζω ντοπλερ

καθε ραντεβου εχει και την περιγραφη του

τωρα τι να σου πω θα παμε 13 -8 :16 εβδομαδων και θα δουμε τι θα μου κανει...

Στο γιατρό σου τις κάνεις αυτές τις εξετάσεις? Είναι πιστοποιημένος?

Κι εγώ μέχρι το Νο3 έτσι τα έχω κάνει, αλλά στις 20/8 έχω απλό ραντεβού στο ιατρείο για να δούμε και τα αποτελέσματα της αυχενικής μαζί και να κάνουμε και έναν υπέρηχο ρουτίνας.


as1cOB80g410000MDAwOGQ0fDAwNzk1N2R8aSBtcGVtcGEgbWFzIGVpbmFp.gif
Link to comment
Share on other sites

τα διαβασα κι αγχωθηκα!

αντε κι αλλο αγχος...

οχι δεν ειναι στη λιστα με τους πιστοποιημενους

δεν βγαζει αυτος τα συμπερασματα, στελνουμε τις μετρησεις στην αθηνα και περιμενουμε αποτελεσματα....

ετσι κι αλλιως αφου ο γιατρος μου δεν ειναι στη λιστα με τους πιστοποιημενους δεν μου εκανε αλλες μετρησεις παρα μονο το παχος της αυχενικης διαφανειας, ενας πιστοποιημενος γιατρος νομιζω μετραει και αλλα οργανα του μωρου, τον ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε στη β επιπεδου θα τα μετρησουμε


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στο γιατρό σου τις κάνεις αυτές τις εξετάσεις? Είναι πιστοποιημένος?

Κι εγώ μέχρι το Νο3 έτσι τα έχω κάνει, αλλά στις 20/8 έχω απλό ραντεβού στο ιατρείο για να δούμε και τα αποτελέσματα της αυχενικής μαζί και να κάνουμε και έναν υπέρηχο ρουτίνας.

κατι εκανα και τα εγραψα λιγο μπερδεμενα , παω να κανω edit το μηνυμα μου να τα φτιαξω


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τα διαβασα κι αγχωθηκα!

αντε κι αλλο αγχος...

οχι δεν ειναι στη λιστα με τους πιστοποιημενους

δεν βγαζει αυτος τα συμπερασματα, στελνουμε τις μετρησεις στην αθηνα και περιμενουμε αποτελεσματα....

ετσι κι αλλιως αφου ο γιατρος μου δεν ειναι στη λιστα με τους πιστοποιημενους δεν μου εκανε αλλες μετρησεις παρα μονο το παχος της αυχενικης διαφανειας, ενας πιστοποιημενος γιατρος νομιζω μετραει και αλλα οργανα του μωρου, τον ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε στη β επιπεδου θα τα μετρησουμε

Όχι, δεν στο έστειλα για να αγχωθείς! 'Ισα ίσα που εγώ κατάλαβα ότι συνήθως τζάμπα το κάνουν αυτό το τεστ γιατί δίνει λάθος αποτελέσματα. Γι'αυτό και έχει αντικατασταθεί ουσιαστικά από την αυχενική. Κάπου είχα διαβάσει και ένα σχετικό άρθρο περί ανακρίβειας του α τεστ. Να ρωτήσεις το γιατρό σου όταν πας.


as1cOB80g410000MDAwOGQ0fDAwNzk1N2R8aSBtcGVtcGEgbWFzIGVpbmFp.gif
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και η kat32, το α-τεστ δεν το κανεις υποχρεωτικα πλεον. Τα υποχρεωτικα ειναι αυχενικη, β-επιπεδου και doppler. ...τωρα αν θελει ο γιατρος σε στελνει και για α-τεστ (15-18 ), αμνιο, τροφοβλαστη, γ-επιπεδου... κλπ. Στην προηγουμενη μου εγκυμοσυνη ειχα κανει α-τεστ (μεγαλης ηλικιας γιατρος), δεν ειναι τιποτα (οπως τα λεει η kat32), αλλα τωρα ο νεος γιατρος μου ειπε πως δεν υπαρχει λογος. ααα στα μη υποχρεωτικα, αλλα "απαραιτητα" συνηθως βαλτε και την καμπυλη ζαχαρου (26-29).


1lqJp2.png

EO6lp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν στο έστειλα για να αγχωθείς! 'Ισα ίσα που εγώ κατάλαβα ότι συνήθως τζάμπα το κάνουν αυτό το τεστ γιατί δίνει λάθος αποτελέσματα. Γι'αυτό και έχει αντικατασταθεί ουσιαστικά από την αυχενική. Κάπου είχα διαβάσει και ένα σχετικό άρθρο περί ανακρίβειας του α τεστ. Να ρωτήσεις το γιατρό σου όταν πας.

στην αρχη και εγω καταλαβα οτι δεν ειναι κατι τοσο υποχρεωτικο πλεον αλλα μια κοπελα ειπε οτι: Η αυχενική-PAPP A, που έγιναν στην 12 εβδομάδα έδειξαν κίνδυνο για down 1/1462

ενω εμενα εδειξε 1 προς 734

και μετα αναφερει οτι: Μόλις χθες πήρα τα αποτελέσματα του ALPHA (ή τριπλού) τεστ, που έδειξαν κίνδυνο για down 1/961

με αγχωσε που κατεβηκε το ποσοστο (η μαλλον καλυτερα ανεβηκε )


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη και εγω καταλαβα οτι δεν ειναι κατι τοσο υποχρεωτικο πλεον αλλα μια κοπελα ειπε οτι: Η αυχενική-PAPP A, που έγιναν στην 12 εβδομάδα έδειξαν κίνδυνο για down 1/1462

ενω εμενα εδειξε 1 προς 734

και μετα αναφερει οτι: Μόλις χθες πήρα τα αποτελέσματα του ALPHA (ή τριπλού) τεστ, που έδειξαν κίνδυνο για down 1/961

με αγχωσε που κατεβηκε το ποσοστο (η μαλλον καλυτερα ανεβηκε )

Εσένα πόσο σου έβγαλε η αυχενική - PAPA? Από ότι μου είπες, ο γιατρός σου σου είχε πει να κάνεις το α τεστ πριν καν δει τα αποτελέσματα της αυχενικής. Όποτε δεν είναι ότι είδε κατι ανησυχητικό. Εγώ πάντως έχω διαβάσει ότι είχαν διαπιστώσει πως συχνά έβγαιναν αυξημένες πιθανότητες για down στο α τεστ και γι'αυτο τώρα πια κάνουν την αυχενική. Αλλά προφανώς κάθε γιατρός έχει άλλη άποψη.


as1cOB80g410000MDAwOGQ0fDAwNzk1N2R8aSBtcGVtcGEgbWFzIGVpbmFp.gif
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και η kat32, το α-τεστ δεν το κανεις υποχρεωτικα πλεον. Τα υποχρεωτικα ειναι αυχενικη, β-επιπεδου και doppler. ...τωρα αν θελει ο γιατρος σε στελνει και για α-τεστ (15-18 ), αμνιο, τροφοβλαστη, γ-επιπεδου... κλπ. Στην προηγουμενη μου εγκυμοσυνη ειχα κανει α-τεστ (μεγαλης ηλικιας γιατρος), δεν ειναι τιποτα (οπως τα λεει η kat32), αλλα τωρα ο νεος γιατρος μου ειπε πως δεν υπαρχει λογος. ααα στα μη υποχρεωτικα, αλλα "απαραιτητα" συνηθως βαλτε και την καμπυλη ζαχαρου (26-29).

ελπιζουμε να ειναι καλα το μωρακι μου και να μην χρειαστει αμνιο και τροφοβλαστη....

\εμενα παλι νεοτατος ειναι ο γιατρος γυρω στα 45

ισως απλα να κανει το α-τεστ για πιο σιγουρα?

την καμπυλη ζαχαρου μου την εχει κι εμενα ο γιατρος στο χαρτι μου

εχω ξανακανει μικρη λογω του οτι ξαφνικα επεφταν τα κιλα μου και κοντεβα να παω 43 κιλα:shock:

το μονο ωραιο σε αυτη την εξεταση ειναι οτι σου δινουν να πιεις γλυκοζη μιαμ μιαμ!


UzVGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...