Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΩΡΕΣ - ΠΡΟ ΔΙΑΖΥΓΙΟΥ


nena2006

Recommended Posts

σε διαβαζω γιατι κ εγω χωρισα πριν λιγα χρονια κ τωρα ειμαι πολυ ευτυχισμενη με τον δευτερο γαμο μου.για μενα ο αντρας σου θα πρεπει πρωτα να λυσει τα προβληματα του κ μετα να σε ξανακερδισει.μονο που απο την εμπειρια μου ο ανθρωπος δεν αλλαζει.δεν θα σου πω τι να κανεις .φοβομουν το διαζυγιο γιατι δεν ειχα κανεναν για βοηθεια.ο μικρος μου ηταν 4 χρονων κ δεν υπηρχε οικογενεια απο την μερια μου.ομως πολυ γρηγορα βρεθηκε ο τωρινος μου αντρας κ ολα εφτιαξαν.δικη μου αποφαση να χωρισω γιατι διαπιστωσα οτι δεν μπορω να καλυψω τις ανασφαλειες ενος ενηλικα-παιδιου.δες τα δικα σου θελω.ενα παιδι ειναι ευτυχισμενο οταν εχει ευτυχισμενους γονεις


kZq6p2.pngQSCvp2.png7kJip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μη φοβάσαι το διαζύγιο. Το διαζύγιο θα είναι λύτρωση μετά από αυτό που αποκαλείς "γάμο".

Αυτοί οι άνθρωποι ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ. Αν μείνεις δίπλα του μια ζωή θα σε απομυζεί. Αφού έχεις δουλειά, μείνε στους δικούς με το παιδάκι σου και ΜΗΝ ΡΙΞΕΙΣ ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΛΕΜΜΑ ΠΙΣΩ ΣΟΥ.

Και μην τυχόν του πληρώσεις το ΤΕΒΕ ή ό,τιδήποτε, αν το κάνεις θα είσαι μεγάλος βλάκας για'μένα. Σε έχει κάνει έτσι ώστε βαθιά μέσα σου να πιστεύεις πως α)κατα βάθος του χρωστάς και β)για να γλιτώσεις από αυτός πρέπει να πληρώσεις. Μην πέσεις στην παγίδα. (εγώ έπεσα στην παγίδα του β) και τον πλήρωσα για χρυσό για να τον χωρίσω).

Τα παραπάνω που γράφω, τα γράφω με τρόπο απόλυτο γιατί τα έχω ζήσει από πρώτο χέρι και είμαι σίγουρη πως ισχύουν.Τώρα βρίσκομαι σε ένα δεύτερο γάμο και απόλυτα ευτυχισμένη, γι'αυτό και δεν θα τα γράψω εδώ δημοσίως. Αν σε ενδιαφέρει όμως στείλε μου πμ, έχω περάσει περίπου τα ίδια με τον ακατανόμαστο πρώην.

ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ, θα κάνεις κακό σ'εσένα και το παιδί σου και απλά θα καθυστερήσεις το αναπόφευκτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Διαβάζει κανείς?????

Η ιστορία προχωράει αργά.... Δεν ξέρω τι θέλω να κάνω...Το φοβάμαι το διαζύγιο...Φοβάμαι ότι μπορεί να είναι λάθος....

Πήγε και εξομολογήθηκε στον παπά που μας πάντρεψε πριν από 6 χρόνια - και με κάλεσε ο παπάς να πάω αύριο απο εκεί να μιλήσουμε....

Μου είπε ο άνδρας μου ότι δεν θέλει να χωρίσουμε, ότι πονάει, και...και... αλλά και εγώ του είπα ότι δεν είμαι έτοιμη και θέλω να είμαστε χώρια.

Και να σεβαστεί την επιθυμία μου.

Το παιδί ξεκινάει σχολείο την άλλη βδομάδα - όλοι με ρωτάνε αν θα την αλλάξω σχολείο..εγώ δεν θέλω, αλλά τι πρέπει να κάνω ?:oops:

σε διαβαζω!!!

σε διαβαζω γιατι κ εγω χωρισα πριν λιγα χρονια κ τωρα ειμαι πολυ ευτυχισμενη με τον δευτερο γαμο μου.για μενα ο αντρας σου θα πρεπει πρωτα να λυσει τα προβληματα του κ μετα να σε ξανακερδισει.μονο που απο την εμπειρια μου ο ανθρωπος δεν αλλαζει.δεν θα σου πω τι να κανεις .φοβομουν το διαζυγιο γιατι δεν ειχα κανεναν για βοηθεια.ο μικρος μου ηταν 4 χρονων κ δεν υπηρχε οικογενεια απο την μερια μου.ομως πολυ γρηγορα βρεθηκε ο τωρινος μου αντρας κ ολα εφτιαξαν.δικη μου αποφαση να χωρισω γιατι διαπιστωσα οτι δεν μπορω να καλυψω τις ανασφαλειες ενος ενηλικα-παιδιου.δες τα δικα σου θελω.ενα παιδι ειναι ευτυχισμενο οταν εχει ευτυχισμενους γονεις
Μη φοβάσαι το διαζύγιο. Το διαζύγιο θα είναι λύτρωση μετά από αυτό που αποκαλείς "γάμο".

Αυτοί οι άνθρωποι ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ. Αν μείνεις δίπλα του μια ζωή θα σε απομυζεί. Αφού έχεις δουλειά, μείνε στους δικούς με το παιδάκι σου και ΜΗΝ ΡΙΞΕΙΣ ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΛΕΜΜΑ ΠΙΣΩ ΣΟΥ.

Και μην τυχόν του πληρώσεις το ΤΕΒΕ ή ό,τιδήποτε, αν το κάνεις θα είσαι μεγάλος βλάκας για'μένα. Σε έχει κάνει έτσι ώστε βαθιά μέσα σου να πιστεύεις πως α)κατα βάθος του χρωστάς και β)για να γλιτώσεις από αυτός πρέπει να πληρώσεις. Μην πέσεις στην παγίδα. (εγώ έπεσα στην παγίδα του β) και τον πλήρωσα για χρυσό για να τον χωρίσω).

Τα παραπάνω που γράφω, τα γράφω με τρόπο απόλυτο γιατί τα έχω ζήσει από πρώτο χέρι και είμαι σίγουρη πως ισχύουν.Τώρα βρίσκομαι σε ένα δεύτερο γάμο και απόλυτα ευτυχισμένη, γι'αυτό και δεν θα τα γράψω εδώ δημοσίως. Αν σε ενδιαφέρει όμως στείλε μου πμ, έχω περάσει περίπου τα ίδια με τον ακατανόμαστο πρώην.

ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ, θα κάνεις κακό σ'εσένα και το παιδί σου και απλά θα καθυστερήσεις το αναπόφευκτο.

συμφωνω απλυτα με τα κοριτσια τα πισω γυρισματα δεν κανουν καλο ουτε και εσενα ουτε και το παιδι οι ανθρωποι δεν αλλαζουν,αν εισαι διατεθημενη μια ζωη να εισαι υπο και να εισαι με αυτο τον ανθρωπο γυρνα και δωσε ευκαιρια αλλα το να νομιζεις οτι θα αλλαξουν τα πραγματα πλανιεσαι σε πλανη οικτρα>!!!


QNUSp3.png

4UmYp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους!

Ελπίζω να είσαστε καλά.

Εμείς έχουμε μια σχετική ηρεμία. Το παιδί ξεκίνησε σχολείο εκεί που ήταν γραμμένο - σοφά έπραξα τελικά και δεν την άλλαξα. Είναι με μια πολύ καλή δασκάλα, και στο ίδιο τμήμα με την φίλη της από το νηπιαγωγείο.

Μου έφυγε ένα μεγάλο βάρος και άγχος τουλάχιστον όσον αφορά στο θέμα του σχολείου.

Με τον άνδρα μου, έχουμε καλές επαφές, κυρίως ώστε να βρεθούν οι ισοροπίες για το παιδί. Εφόσον δεν έχει ακόμα δουλειά, η μικρή μένει μαζί του για να την πηγαίνει και να την παίρνει το μεσημέρι από το σχολείο.

Οι δυο μας έχουμε μιλήσει δυο φορές για το θέμα της σχέσης μας - είναι μετανιωμένος, αλλά επειδή τα λόγια είναι αέρας, του ζήτησα αυτό να φανεί με έργα - και αυτό σημαίνει ότι χρειάζεται χρόνος.

Ο χρόνος και η απόσταση είναι γιατροί σε τέτοια θέματα.

Πήγαμε μαζί και σε μια ψυχολόγο, η οποία μας είπε ότι εφόσον ο κάθε άνθρωπος συνειδητοποιήσει το πρόβλημά του και την αδυναμία του και αποφασίσει ότι θέλει και πρέπει να αλλάξει, όλα είναι εφικτά. Είναι θέμα προσωπικής θέλησης, αλλά απαιτείται δουλειά και χρόνος.

Και εκεί είμαστε...

Θα ήθελα πολύ να γυρίσω πίσω, γιατί και η συγκατοίκηση/ συμβίωση με την μάνα μου είναι δύσκολη - άσε που και τα αδέρφια μου με έχουν στο μικροσκόπιο..Την πίεση την νιώθω και με χαλάει πολύ....

Αλλά κάνω και εγώ υπομονή για να δείξει ο χρόνος τι είναι το πιο σωστό...

Σας χαιρετώ..καλό απόγευμα!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχει ακόμα δουλειά, η μικρή μένει μαζί του για να την πηγαίνει και να την παίρνει το μεσημέρι από το σχολείο.

αυτό μου κάνει εντύπωση ρε κορίτσι.. λες πως έχεις υποστεί ενδοοικογενειακή βία και χυδαίες σκηνές μπροστά στο παιδί και μένει μαζί του?:shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, η κόρη μας μένει και μαζί του.

Δεν ήταν ένας σύζυγος που με χτυπούσε ή με έβριζε σε καθημερινή βάση - υπήρξε πολύ δύσκολος και κακός στην συμβίωση τους τελευταίους μήνες και δυστυχώς παρεκτράπει και μπροστά στο παιδί.

Παρόλα αυτά όσον αφορά στην σχέση του με το παιδί ήταν καλός. Δεν θα του την στερούσα - το βρίσκω υπερβολικό.

Όταν είναι οι δυο τους, πάντα περνάνε καλά και την προσέχει και την φροντίζει...

Το πρόβλημα είναι μεταξύ μας και όχι με το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοπέλα μου καταρχάς να σου πω καλό κουράγιο κ υπομονή γιατί είναι ψυχοφθόρο όλο αυτό.Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά από πολύ κοντινά μου πρόσωπα που πέρασαν τα ίδια.

Αναρωτιέμαι όμως αν είναι σωστό το παιδί να μένει μαζί του κ θα σου εξηγήσω γιατί.Εφόσον η μικρή έχει δει τον πατέρα της να σου συμπεριφέρεται με τέτοιο τρόπο,να σε χτυπάει κ να σε βρίζει μήπως της έχει προκαλέσει κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα?Την πήγες σε κάποιο ψυχολόγο να δεις τι θα πει?Η μικρή συμπεριφέρεται φυσιολογικά μπροστά στον πατέρα της?Γιατί ακόμα κ ένας ενήλικας όταν βλέπει κάτι τέτοιο αποφεύγει να γυρνάει στον "τόπο του εγκλήματος".Δεν λέω να μην βλέπει τον πατέρα της αλίμονο...πατέρας της είναι κ δεν αλλάζει για τίποτα στον κόσμο.Απλά μήπως θα έπρεπε για αρχή η μικρή να μένει μαζί σου μέχρι κ ο άντρας σου να μπει σε μία σειρά κ να βελτιώσει κάποια πράγματα στον χαρακτήρα του?

Ελπίζω να κατάλαβες με τι σκεπτικό στο λέω!


Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες:αυτόν που δείχνει,αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει

feQKp2.png

4okhp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...